Denní souhrn zpráv Zprávy

29-05-2011

VV potvrdily v čele Johna, vymezily požadavky k vládě

Věci veřejné potvrdily na konferenci v Hradci Králové v čele strany Radka Johna. Delegáti debatovali o účinkování nejmenší vládní strany v kabinetu. Radikální usnesení, podle kterého by VV měly co nejdříve odejít do opozice, konference neschválila. Přijala naopak obecné usnesení o podmínkách, které má splnit premiér Petr Nečas (ODS), aby mohla koalice ODS, TOP 09 a VV dál pokračovat. Věci veřejné mají odejít do opozice, pokud Nečas nebude plnit koaliční smlouvu, nepřizná VV "důstojné postavení v kabinetu", nepřestane v osobních útocích na zástupce VV a nenaplní protikorupční strategii. Důstojným postavením straničtí představitelé chápou čtyři ministerstva, nyní mají dvě. Zástupci nejmenší vládní strany Nečasovi připomínají slib z dubnové vládní krize, že v červnu v kabinetu udělá změny. Trvají rovněž na sociálně citlivých reformách; pokud nebudou v takovém duchu, podle neformálního lídra a vyjednavače VV Víta Bárty by strana kabinet opustila.

V ČR se prodávaly kontaminované okurky z Německa

V Česku se prodávaly okurky ze Španělska, které mohou být kontaminovány bakterií způsobující smrtící střevní infekci. ČTK to potvrdila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Na trh se mohlo dostat až 120 kusů okurek, část šla do prodejen firmy Country Life, část zřejmě dalším odběratelům. Firmě Country Life byly rizikové okurky minulý týden dovezeny z Německa, inspektoři SZPI ve firmě dnes provádějí kontrolu. Firma Country Life s.r.o. podle svých webových stránek provozuje například občerstvení, restaurace a prodejny na několika místech v Praze. SZPI informaci o dovozu potraviny do Česka dostala v sobotu v noci díky unijnímu systému rychlého varování (RASFF). Inspektoři už v pátek zahájili v tuzemských obchodech preventivní kontrolu zeleniny původem ze Španělska. Už koncem týdne většina velkých obchodních řetězců v Česku preventivně stahovala okurky ze Španělska ze svých provozů.

Kalousek chystá návrh rozpočtu se schodkem 105 miliard

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se chystá předložit návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 105 miliard korun. Dodrží tak deficit 3,5 procenta HDP, který si naplánovala vláda. Kalousek to řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Pokud by prý měl připravit rozpočet jiný, raději by opustil vládu. Ministerstvo financí očekává, že deficit veřejných financí letos klesne na 4,2 procenta hrubého domácího produktu. Loni činil podle ministerstva 4,7 procenta a předloni 5,9. Podle Kalouska dodržení plánovaného rozpočtu předpokládá "některé nezbytné kroky". Patří mezi ně úsporná opatření či zvýšení daně z přidané hodnoty, které už schválila vláda. Nižší sazba by se tak měla od příštího roku zvednout na 14 procent, v roce 2013 by se obě sazby měly sjednotit na 17,5 procenta. Aby zákon začal platit, musí ho ještě schválit parlament a podepsat prezident. Kalousek má vládě hotový návrh rozpočtu na příští rok předložit do konce srpna. Do konce září ho pak mají dostat poslanci.

Ministerstvo financí chce zdanit hazard

Ministerstvo financí připravilo pro provozovatele loterií a hazardu návrh nového způsobu zdanění. Jeden model loterijní daně počítá s plošným zdaněním her ve výši 20 procent z objemu sázek. Ve druhé variantě by se míra zdanění odvíjela od typu jednotlivých her, řekl ministr financí Miroslav Kalousek v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Loterijní společnosti jsou nyní osvobozené od daně z příjmu, ale mají povinné odvody na dobročinné účely. "To se mi dlouhodobě nelíbí, protože to je značné korupční prostředí," poznamenal šéf financí. V nové úpravě by už podle Kalouska provozovatelé her povinné odvody neměli. Z jejich výnosů by si ovšem stát vzal 19procentní daň z příjmu a vedle toho by provozovatelé platili ještě loterijní daň počítanou z objemu sázek. Část výnosů z této daně by směřovala k obcím.

Schwarzenberg bude jednat s Clintonovou o ochraně investic

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg bude na čtvrteční schůzce se šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou ve Washingtonu mimo jiné jednat o česko-americké smlouvě na ochranu investic. Česká strana se domnívá, že je pro ni smlouva nevýhodná a že ji stála hodně peněz na prohraných arbitrážích. Naděje na její změnu ale není příliš velká. Američané o změně smlouvy nechtějí slyšet. Podle nich jde o standardní dohodu, jakou mají i s jinými zeměmi. Smlouva z roku 1991 navíc již jednou prošla americkým Senátem, a je tak málo myslitelné, že by se jí američtí zákonodárci zabývali znovu. Američanům by se na druhou stranu ale nelíbilo ani to, kdyby Česko smlouvu vypovědělo, jak hrozí české ministerstvo financí. Dosud totiž žádná země nic takového neudělala. Česko již v arbitrážích přišlo o miliardy korun. Nejvíce, deset miliard korun, muselo uhradit americké společnosti CME za znehodnocení její investice do televize Nova. Arbitráže navíc stát stojí stovky milionů korun na právním poradenství.

Odboráři budou v pondělí rozhodovat o stávce na železnici

Odbory se chystají v pondělí rozhodovat o uspořádání jednodenní stávky na železnici na protest proti vládním reformám. Konat by se mohla po 10. červnu. V diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce (OVM) to řekl šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Odboráři chtějí stávkovat, pokud se s kabinetem nedohodnou na změně jeho reformních plánů. Ministr financí Miroslav Kalousek v OVM uvedl, že vláda si předsevzala zreformování veřejných financí a nátlak ji od toho neodradí. Asociace je druhá největší centrála v zemi. K jejím členům patří právě i vlivné Odborové sdružení železničářů (OSŽ), které chce jít do stávky. Největší odborová centrála Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chystaný protest v dopravě podporuje. Odbory kritizují připravovanou zdravotnickou, důchodovou, sociální i daňovou reformu. U důchodové reformy se staví proti případnému dobrovolnému vyvedení malé části odvodů ze státního systému do vlastního spoření u fondů. Vadí jim i zvyšování věku pro odchod do důchodu. Nesouhlasí ani s plánovaným růstem spodní sazby daně z přidané hodnoty.

Rampula: Z Nejvyššího státního zastupitelství unikly informace

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce prohlásil, že informace o některých kauzách unikly do médií z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). To je tak podle Rampuly iniciátorem snah o rozklad soustavy státního zastupitelství. Šéf NSZ Pavel Zeman před časem navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), aby Rampulu odvolal. Rampula, kvůli němuž podle ČSSD vázne řešení politických korupčních kauz, návrh označil za frašku. O únicích z NSZ podle Rampuly svědčí i informace týdeníku Respekt o tom, že Rampula před lety přikázal své podřízené Darje Dunajové, aby se bezprostředně po vynesení verdiktu v kauze bývalých manažerů zkrachovalé Investiční a poštovní banky (IPB) neodvolávala. Podle Respektu Zeman v návrhu na Rampulovo odvolání napsal, že řada kauz, například České pivo, údajné korupce při nákupu stíhaček Gripen nebo při prodeji Mostecké uhelné společnosti, buď "skončila u ledu za hodně podezřelých okolností", třeba kvůli výměnám státních zástupců na poslední chvíli, nebo "uvízla na místě", například kvůli pozdnímu nebo žádnému vyžádání si důležitých informací ze zahraničí. Rampula ale odmítá to, že by VSZ špatně pracovalo.

Vláda zřejmě odmítne novelu trestního zákoníku navrženou KSČM

Koaliční kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) pravděpodobně odmítne návrh KSČM na zavedení beztrestnosti pro osoby, které oznámí korupci. Úřad argumentuje tím, že obdobné ustanovení v minulosti už platilo, bylo ovšem kritizováno mezinárodními organizacemi. Beztrestnost by se měla týkat lidí, kteří se setkali s korupcí a oznámili policii veškeré informace včetně toho, kdo je o úplatek požádal, nebo jim ho nabídl. Komunisté se domnívají, že takové opatření by pomohlo snížit míru korupce v zemi. Návrh by měla bez ohledu na stanovisko vlády projednat i Poslanecká sněmovna. V té má ale vládní koalice většinu. V minulosti zamítla návrh opozice na zavedení institutu korunního svědka. Tento nástroj měl zavést možnost beztrestnosti pro pachatele, který by pomohl rozbít zločineckou strukturu, byť se na její činnosti podílel. Koalice ale předlohu odmítla s odůvodněním, že chystá vlastní úpravu. Nemá jít o korunního svědka, ale o zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) ji hodlá předložit na jaře.

Penta chce za 2 mld. Kč převzít loterijní činnost Sazky

Investiční skupina Penta Investments učiní návrh na převzetí loterijní činnosti Sazky. Nabídne za ni přibližně dvě miliardy korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl mluvčí Penty Martin Danko. Nabídku Penta podá konkurznímu správci Josefu Cupkovi hned po vyhlášení konkurzu, tedy zřejmě v pondělí 30. května. Nabídnutá částka představuje podle Danka hlavně ocenění značky, distribuční sítě a licenčních práv. "Nebavíme se o ostatním movitém a nemovitém majetku Sazky," dodal mluvčí. Skupina PPF, spolu se společností KKCG největší věřitel Sazky, zatím o své nabídce a konkrétní částce za převzetí loterijní části Sazky otevřeně mluvit nechce. "Můžou to být dvě miliardy, může to být více, může to být méně," řekl dnes v televizi Kamil Ziegler, manažer PPF, který stojí v čele takzvaného Sazka týmu. Schůze věřitelů v pátek rozhodla o uvalení konkurzu na Sazku a soud jej potvrdil. Účinek konkurzu nastane zveřejněním v insolvenčním rejstříku, což bude pravděpodobně v pondělí.

Ve Zlíně začíná filmový festival pro děti a mládež

Ve Zlíně začíná festival filmů pro děti a mládež. Jeho 51. ročník uvede přes 400 snímků z 44 zemí. O ceny v soutěži se uchází 76 filmů. Mezi hlavní témata letos patří italská a maďarská kinematografie, 110. výročí narození Walta Disneyho i 75. výročí vzniku zlínských filmových ateliérů. Přehlídka potrvá do 5. června. Do Zlína míří mladá kanadská herečka Stana Katicová, známá ze seriálu 24 hodin nebo Castle na zabití. Dnes večer uvede svůj snímek Jen pro zamilované (For Lovers Only). Film bude mít ve Zlíně světovou premiéru. Na festivalu se objeví italský herec Franco Nero, v porotě zasednou bulharský herec Ivan Barnev a britský skladatel japonského původu Youki Yamamoto. Organizátoři chtějí ocenit za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti herce Petra Nárožného a Jiřinu Bohdalovou. Cenu Zlatá Europea udělovanou zástupci Evropské unie umění si ze Zlína odveze Dagmar Havlová.

Výstavu Alfonse Muchy v Ostravě už vidělo 17.000 lidí

Výstava děl Alfonse Muchy v Ostravě končí. Zájemci ji mohou zhlédnout už jen do 5. června. Během posledního týdne Galerie výtvarného umění v Ostravě prodloužila kvůli velkému zájmu otevírací dobu. Celkem už průřez tvorbou autora vidělo od 22. března 17.000 lidí. ČTK to řekla její mluvčí Jana Šrubařová. V historii galerie to je podle ní druhá nejúspěšnější výstava. Počtem návštěvníků už překonala i úspěšnou loňskou výstavu unikátního obrazu rakouského malíře Oskara Kokoschky Moravská Ostrava II. Ostravská expozice prezentuje jak charakteristická díla Alfonse Muchy, například rodinné portréty nebo plakáty pro herečku Sarah Bernhardtovou, tak i specifická díla, tedy fotografie nebo užitkové předměty. Výstavní exponáty zapůjčili soukromí sběratelé a veřejné kulturní instituce z České republiky i zahraničí. Koncem března výstavu zahájil malířův vnuk a předseda správní rady Muchovy nadace John Mucha. Výstava Alfons Mucha 150 let je putovní a dosud byla k vidění v Praze a Kutné Hoře. V Ostravě potrvá do 5. června. Záštitu nad ostravských zastavením Muchova odkazu převzal ostravský rodák a bývalý tenista Ivan Lendl, jenž má rozsáhlou sbírku Muchova díla.

Slováckým Vlčnovem opět projela Jízda králů

Jízdou králů v neděli vyvrcholila ve Vlčnově na Uherskohradišťsku místní tradiční třídenní folklorní slavnost. Role krále se letos ujal zanedlouho dvanáctiletý školák Jan Procházka. Na cestě slováckou obcí jej provázela družina tvořená 16 osmnáctiletými mladíky, pro které byl dnešek okamžikem, kdy podle tradice přestali být chlapci a stali se z nich muži. Krále si vybírají členové družiny a každý chlapec se jím může stát jen jednou za život. Na tento den se proto náležitě připravila také jeho rodina. Pro účastníky akce nachystala například vlčnovské vdolečky, víno od místních vyhlášených vinařů či vlastní slivovici. Jízda králů má původ už v pohanské době. Mladí chlapci spolu tehdy soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Obec Vlčnov již několik let usiluje o zápis fenoménu Jízdy králů na seznam UNESCO mezi mistrovská díla nehmotné kultury světa. Tento proces by měl být úspěšně završen v příštím roce.

Sekáči trávy pokosili louku v Buchlovicích

Asi 150 sekáčů v krojích se v neděli ráno sešlo v zámecké zahradě v Buchlovicích na Uherskohradišťsku, aby za zpěvu lidových písní společně pokosili místní dvouhektarovou louku při tradiční akci Kosecké písně. Kosení přihlížely stovky diváků. Akci doprovodila vystoupení folklorních souborů. Tradiční Kosecké písně zvané Svátek ranního rozbřesku odstartovaly už v 05:00. K dokreslení atmosféry přispěla i děvčata, která přijela na koňských povozech a přivezla sekáčům tradiční snídani z vajíček a špeku a kyšku z mléka. Součástí akce byla také soutěž o nejlepšího sekáče a sekáčku Slovácka. V Buchlovicích se každoročně scházejí desítky sekáčů. Letos dorazili nejen z Buchlovic, ale také z Hané, Čech a ze Slovenska. Podle organizátorů je akce vždy příjemným setkáním kamarádů, zpěváků a všech, kteří mají rádi zpěv a krásu a dokážou pro ni něco udělat.

Ze sportu

Cyklista Roman Kreuziger skončil na Giru d'Italia šestý a zaznamenal nejlepší český výsledek v historii závodu. Navíc získal bílý trikot pro vítěze soutěže jezdců do 25 let. Giro ovládl španělský favorit Alberto Contador, jenž vyhrál už v roce 2008. V závěrečné časovce v Miláně byl nejrychlejší Brit David Millar.

Mistr světa na skifu Ondřej Synek zahájil obhajobu prvenství ve Světovém poháru vítězstvím v Mnichově. Druhého Němce Marcela Hackera porazil v úvodním závodu seriálu o více než sekundu. Ve finále skifařek se české reprezentantky na medailové pozice neprobojovaly, Jitka Antošová skončila čtvrtá a Miroslava Knapková byla pátá.

Biker Jaroslav Kulhavý dojel ve třetím závodu Světového poháru v cross country v německém Offenburgu na druhém místě za Francouzem Julienem Absalonem. Za dvojnásobným olympijským vítězem a čtyřnásobným světovým šampionem český vicemistr světa zaostal o 29 sekund a musel mu přepustit první místo i v průběžném pořadí seriálu.

Fotbalisté Žižkova zvítězili ve druhé lize nad Karvinou 1:0 a na druhém postupovém místě si udrželi dvě kola před koncem náskok čtyř bodů před Jihlavou. O důležité výhře Viktorie rozhodl v 86. minutě kapitán Tomáš Procházka.

Házenkáři Lovosic si zkomplikovali cestu za mistrovským titulem. V předposledním kole nadstavbové části extraligy prohráli v Karviné 24:25, na vedoucí Duklu ztrácejí dva body a za týden musejí doma v přímém souboji o prvenství Pražany porazit minimálně o tři branky.

Usain Bolt přiletěl popáté do České republiky. Fenomenální jamajský sprinter, který bude hlavní hvězdou úterního ostravského mítinku Zlatá tretra, zahájil ve Slavkově u Brna golfový turnaj osobností.

Páté místo dnes obsadili na Světovém poháru v rychlostní kanoistice v Duisburgu kajakář Jan Štěrba na trati 500 metrů a deblkajak Jana Šebestová, Jana Blahová ve sprintu na 200 metrů. České reprezentantky, které spolu utvořily posádku po deseti letech, zaostaly za stupni vítězů zhruba o půl sekundy.

Česká jachtařka Veronika Fenclová skončila pátá v olympijské třídě Laser Radial v nizozemském Medembliku a po pěti závodech ze sedmi je v pořadí Světového poháru třetí. Znalosti domácího prostředí využila Marit Bouwmeesterová, která regatu Delta Lloyd suverénně vyhrála. V Medembliku se z českých jachtařů dařilo i Michaelu Maierovi. Již sedmačtyřicetiletý účastník čtyř olympiád obsadil v třídě Finn dvanácté místo.

Fotbalisty Mladé Boleslavi bude trénovat Miroslav Koubek. Bývalý kouč Plzně, Kladna a Ostravy podepsal s klubem smlouvu na dobu neurčitou. U pátého týmu první ligy nahradí devětapadesátiletý trenér Ladislava Mináře, jenž dokončil s Mladou Boleslaví sezonu po nedávném odstoupení Karla Stannera.

Grand Prix České republiky, třetí závod letošního ročníku mistrovství světa na ploché dráze, vyhrál Greg Hancock. Zkušený Američan zvítězil v Praze v opakovaném finále po pádu Australana Jasona Crumpa a osamostatnil se v čele průběžného pořadí šampionátu. Český reprezentant Matěj Kůs, který jel na divokou kartu, obsadil třinácté místo.

České volejbalistky prohrály v odvetném utkání Evropské ligy ve Svitavách s Bulharskem 1:3. Zápas trval 114 minut a domácí reprezentantky po vyrovnaném průběhu doplatily na nezvládnuté koncovky posledních dvou setů, které prohrály shodně 26:28. V dalších dvou kolech skupiny B se české hráčky představí v pátek a v sobotu v Izraeli, který si z domácích duelů proti Maďarsku rovněž odnesl tři body a poměr setů 4:4.

Český pilot Josef Král dojel druhý ve sprinterském závodu formulové série GP2 v Monaku. Při životním výsledku na slavném městském okruhu porazil jezdce stáje Arden jen Francouz Charles Pic z týmu Barwa Addax, který startoval z pole position.

Boxer Lukáš Konečný obhájil titul profesionálního mistra Evropy a interkontinentální titul organizace WBO v lehké střední váhové kategorii. V domácím ringu v Ústí nad Labem porazil francouzského soupeře Husseina Bayrama po 12 kolech jednoznačně na body.

Počasí

V noci bude jasno až polojasno. K ránu ojediněle mlhy. Teploty klesnou na 12 až 8 stupňů. V pondělí bude slunečno, teploty 25 až 29 stupňů, na horách bude kolem 21ti. Povane mírný jihovýchodní vítr.

29-05-2011