Denní souhrn zpráv Zprávy

05-06-2011

Koalice jedná o personální obměně vlády v posíleném formátu

Několikahodinové jednání zřejmě čeká koaliční lídry při dnešním, v pořadí třetím kole dohadování o personální obměně kabinetu, která by vyhovovala jak ODS a TOP 09, tak Věcem veřejným. Ze schůzky ani po dvou hodinách zatím nebyly známy nějaké konkrétnější závěry vyjma odhadů délky rokování, které by se mohlo podle informací ČTK protáhnout minimálně k půlnoci. Koaliční vyjednavači se podobně jako při nedávné schůzce sešli v posíleném formátu K11 místo K9. Na jednání kromě obvyklých aktérů přijela také předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a místopředseda VV Milan Šťovíček. O něm se v minulosti spekulovalo jako o možném nástupci stranického kolegy Josefa Dobeše v křesle ministra školství, případně Tomáše Chalupy (ODS) v čele ministerstva životního prostředí. Požadavky i nabídky stran na změny ve vládě se dosud lišily. VV by rády měly jasno do zahájení úterní schůze sněmovny. Nejmenší vládní strana požaduje důstojné zastoupení ve vládě, tedy čtyři křesla. Má dvě plnohodnotná, ministestva dopravy a vnitra řídí nestraníci. Odmítla ale nabídku ODS na obsazení funkce předsedy Legislativní rady vlády. Staronový předseda VV Radek John vyloučil i návrat do křesla vicepremiéra pro boj proti korupci, které opustil kvůli neshodám s premiérem Petrem Nečasem (ODS) ohledně svých spolupracovníků. Možnost Johnova návratu do čela ministerstva vnitra je pro premiéra uzavřená, ani podle místopředsedkyně VV Karolíny Peake už není ve hře. VV naopak žádají odchod ministrů Alexandra Vondry a Ivana Fuksy (oba ODS), dovolávají se dubnových slov premiéra o červnové obměně kabinetu. ODS ani TOP 09 ale žádného ze svých ministrů měnit nehodlají.

Ministr Vondra: Myslím, že v úterý konec světa nenastane

Ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra doufá, že se podaří ukončit koaliční spory týkající se personálního obsazení vlády. Podle něj by koaliční Věci veřejné (VV) neměly klást nepřiměřené ultimativní požadavky. Řekl to v nedělní debatě televize Prima. Reagoval tak na dřívější vyjádření neformálního lídra VV Víta Bárty, který pro deník Právo řekl, že pokud VV nedostanou čtvrté křeslo ve vládě, z koalice v úterý odejdou. V úterý od 14:00 zasedne sněmovna, na programu jsou některé vládní reformní zákony. K jejich prosazení bude koalice hlasy VV potřebovat. "Věřím, že všichni upřednostní to, proč tady jsme," řekl ministr Vondra s odkazem na vládní reformy. Podle něj by měly VV vzhledem k vlastním vnitrostranickým problémům "zaujmout pozici určité pokory". Podle Alexandra Vondry trvá nabídka premiéra Petra Nečase (ODS) na křeslo šéfa Legislativní rady vlády pro VV. Tuto nabídku označil za důstojnou.

Bártův výrok o úterním konci vlády byl podle Karolíny Peake nešťastný

Výrok neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty o úterním konci koaliční vlády, nekývnou-li ODS a TOP 09 na požadavky VV, byl podle místopředsedkyně nejmenší vládní strany Karolíny Peake zbytečný a nešťastný. Jak ale řekla v nedělní diskusi v České televizi, koaliční vyjednávání o další podobě vlády by mělo skončit do úterního zahájení schůze sněmovny, aby vládní strany těmito tahanicemi už veřejnost neunavovali. Karolína Peake připomněla, že premiér Petr Nečas (ODS) před šesti týdny přislíbil personální revizi svého kabinetu do června, stejně jako to, že vláda spojí hlasování o svých reformních zákonech s žádostí o obnovení důvěry sněmovny. Podle ní by s důvěrou mohlo být spojeno schvalování zákona o veřejných zakázkách a o první části zdravotnické reformy, na níž se koalice minulý týden dohodla. Premiér Nečas v pátek poněkud zpochybnil spojení reformních zákonů a obnovení důvěry vládě. Podle něj koalice hledá formu žádosti o důvěru tak, aby vyloučila obstrukce opozice.

Armádní letoun přivezl z Afghánistánu ostatky zabitého vojáka

Smuteční ceremoniál doprovázel v neděli odpoledne přílet armádního letounu s ostatky vojáka, který zahynul 31. května v afghánské provincii Vardak. Na letišti v Praze-Kbelích se uskutečnil s vojenskými poctami, za účasti ministra obrany Alexandra Vondry, náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka a rodiny zesnulého. Rakev přikrytou českou vlajkou vynesla z letadla čestná stráž. U katafalku promluvili armádní kaplan Jaroslav Kníchal, ministr Vondra a zazněla státní hymna. Alexandr Vondra po zhruba dvacetiminutovém pietním aktu ekl, že jedenatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal patří k hrdinům. "Padl v boji a já ujišťuji, že jeho jméno nebude v Armádě ČR zapomenuto. Rozhodl jsem se ho in memoriam povýšit do hodnosti poručíka a udělit mu nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu," uvedl ministr Vondra. Podle něj se českým příslušníkům podobné incidenty celé tři roky se štěstím vyhýbaly. "Je to služba, která přináší riziko. Skláním se před památkou vojáka, který obětoval to nejcennější," dodal s tím, že armáda pozůstalé podle zákona odškodní, i když lidský život tím nahradit nelze. K útoku na české vojáky došlo v okamžiku, když příslušníci poradního a výcvikového týmu známého pod zkratkou OMLT jeli na pravidelné setkání s místními obyvateli. Jejich obrněné vozidlo Iveco najelo na improvizované výbušné zařízení. Po výbuchu zemřel na následky zranění český voják a afghánský tlumočník. Exploze zranila i další dva příslušníky českého kontingentu. Těžce zraněný voják je od středy v Praze v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Lehce zraněný velitel jednotky podplukovník Michal Kucharský zůstal v Afghánistánu.

Ministr Fuksa se omluvil za výrok o možné nákaze ve skladech

Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) se v nedělním diskusním pořadu České televize omluvil za svůj úterní výrok, podle kterého je možné v každém distribučním skladu záměrně kontaminovat zeleninu či ovoce nebezpečnou bakterií. Uznal, že jeho tvrzení mohlo poškodit distributory. Jeho omluvu uvítal prezident Agrární komory Jan Veleba. "Není problém v jakémkoliv distribučním skladu posprejovat, postříkat, kontaminovat jakoukoliv zeleninu, jakékoliv ovoce. Bylo by to skoro až na hraně teroristického útoku," uvedl v úterý ministr. Podle něj však v té době převládal názor, že nákaza pochází ze španělských okurek a Španělé odmítali její vznik na svém území. Sklady tak byly nejpravděpodobnějším místem, kde se mohla zelenina kontaminovat. Fuksovo tvrzení mělo podle jeho slov motivovat lidi k větší obezřetnosti. "Já si myslím, že ta slova byla nadbytečná, nicméně i kdyby neřekl nic, tak ta hysterie tady byla," uvedl v České televizi Jan Veleba. Připomněl, že farmáře více poškodil výrok pronesený před rokem hlavním hygienikem Michaele Vítem na adresu nepřevařeného mléka z automatů. Poté, co Michael Vít uvedl, že nepřevařené mléko může způsobit průjmová onemocnění, poklesl podle Jana Veleby prodej na polovinu.

MZe chce podpořit vývoz potravin prostřednictvím ČEB a EGAP

Ministr zemědělství Ivan Fuksa chce více podpořit export českého ovoce a zeleniny do zemí mimo EU. Vývoz potravinářských technologií a hlavně potravin bude podpořen prostřednictvím České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti, řekl ministr Fuksa v České televizi. Prezident Agrární komory Jan Veleba s touto podporou souhlasí, pomoc exportu je podle něj pro zemědělce zásadní záležitost. "Byla by to stejná proexportní politika jakou praktikuje Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost na podporu jakéhokoliv exportu. Již jsem se sešel s oběma generálními řediteli, chci se bavit na téma právě podpory vývozu potravinářských technologií, ale v prvé řadě potravin a se zaměřením na trvanlivé potraviny," uvedl ministr Fuksa. Jan Veleba navrhuje i podporu odbytových organizací, aby prvovýrobci měli silnější pozici vůči obchodním řetězcům. Zemědělcům by podle něj pomohla také podpora investic, jako příklad uvedl výstavbu bioplynových stanic u skleníků.

Ministr Šmerda chce zvýšit příspěvek státu do SFDI o deset miliard Kč

Ministr dopravy Radek Šmerda předloží poradě ekonomických ministrů návrh na zvýšení příspěvku státu do Státního fondu dopravní infrastruktury v letech 2012 a 2013 minimálně o deset miliard na 30 miliard korun. Jak řekl v nedělním diskusním pořadu České televize, peníze fondu, ze kterého se platí výstavba silnic a dálnic, nyní stěží stačí na dokončení rozestavěných akcí. Ministr Šmerda upozornil, že pokud by požadované peníze fond nedostal, nedočerpá se první operační program Doprava, čímž by Česko přišlo o zhruba 16 miliard Kč. Nebude tak zahájena příprava druhého programu Doprava a nestavěly by se národní akce. "Jsme nyní v takové situaci, že prostředky, které máme, horko těžko stačí na běžící akce. Nestačí na stavby, které byly v loňském roce zastaveny," řekl ministr. Letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury se meziročně snížil o 35 miliard korun na 61,3 miliardy Kč. V příštím roce má činit 68,4 miliardy Kč, v roce 2013 pak 65,8 miliardy Kč.

ČSSZ: V Česku letos ubylo tisíc podnikatelů, je jich 976.000

Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v Česku v prvním čtvrtletí o tisícovku na 976.000. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o 21.000 na 977.000. Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem března 724.000 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), o 11.000 méně než na konci roku. Pojistné na nemocenské pojištění si jich platilo 125.000, o 17.000 méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci. Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (161.000) a v krajích Středočeském (128.000) a v Moravskoslezském (90.000). V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Stávka řidičů o víkendu nepůsobila v ostravské MHD větší problémy

Stávka části řidičů Dopravního podniku Ostrava (DPO) za větší růst platů nezpůsobila během víkendu v moravskoslezské metropoli výraznější dopravní komplikace. Spoje totiž jezdily normálně podle víkendových jízdních řádů. Někde se však mohlo stát, že zejména autobusový spoj dopravce nevypravil. Vedení podniku se pokusí najít společnou dohodu o zvýšení mezd se stávkujícími řidiči znovu v pondělí. ČTK to řekl mluvčí DPO Miroslav Albrecht. "Když nějaký spoj nebyl vypraven, tak jen výjimečně. Jinak jsme jezdili normálně podle víkendových jízdních řádů," uvedl Miroslav Albrecht. DPO se daří zachovat velkou část hromadné dopravy díky šoférům, kteří nestávkují, a brigádníkům. Také využívá jiné dopravce. Během pracovních dnů však spoje jezdí omezeně podle víkendových jízdních řádů, hlavní linky jsou ale posíleny. Obě znesvářené strany usednou za jednání stůl opět v pondělí. Vedení i odboráři naznačili, že jsou ochotni udělat nějaké ústupky, aby se dohodli na růstu mezd a stávka skončila. Vedení firmy proto během víkendu hledalo kroky k úsporám, aby mohlo řidičům přidat. Dosud odbory trvaly na pětiprocentním růstu mezd, vedení nabízelo 1,5 procenta pro letošní i příští rok.

V kadaňském babyboxu našli lékaři novorozeného chlapce

Do babyboxu v kadaňské nemocnici v neděli brzy ráno někdo odložil novorozeného chlapce. "Narodil se před pár hodinami mimo zdravotní zařízení, je zcela zdravý, ošetřený a oblečený," sdělil ČTK zakladatel babyboxů v ČR Ludvík Hess. Chlapec dostal jméno Dalibor a je druhým dítětem, které lékaři našli v tamním babyboxu. Celkově bylo dosud odloženo do některého z babyboxů v Česku 47 dětí. Dalibor je přitom devatenáctý odloženým klukem, odložených holčiček je 28, upřesnil Ludvík Hess. Kadaňský babybox byl otevřen počátkem června 2007. První dítě, kluk Pepíka, byl do něj odložen od dva roky později. Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Boxy jsou vždy instalovány v klidných lokalitách, které zaručují zachování anonymity. Ihned po vložení dítěte je automaticky odeslána zpráva o otevření schránky. Dítě zdravotníci vyzvednou během několika málo minut. Podobná zařízení fungují i na Slovensku a v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu. V republice je 44 takových schránek.

Rozhlasoví symfonici se dočkali aplausu na turné v Jižní Koreji

Ovacemi ve stoje, skandováním a tleskáním do rytmu při přídavcích v podobě Dvořákových Slovanských tanců na závěr pátečního koncertu v městě Gumi skončilo turné Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) v Jižní Koreji. Hudebníci se v něm na pěti koncertech v zaplněných sálech pro 1400 až 3000 lidí představili posluchačům v Soulu, Pusanu a Gumi. Druhý ze soulských koncertů 1. června živě přenášel veřejnoprávní rozhlas KBS a místní kabelová televize. ČTK o tom za orchestr informoval René Zavoral. V podání rozhlasových symfoniků pod taktovkou dirigenta Petra Vronského a s ruským klavíristou Konstantinem Ščerbakovem zazněly v průběhu turné Smetanova Vltava, předehra Mozartovy opery Figarova svatba, Beethovenovův Koncertem pro klavír a orchestr č. 5 Es dur, Dvořákova Symfonie č. 8 G dur, předehra pro velký orchestr podle Shakespeara a Symfonie č. 5 e moll P. I. Čajkovského či Rachmaninův Klavírní koncert č. 2 c moll. "Jsem velmi rád, že se dlouho připravované a náročné turné našich hráčů setkalo v Koreji s tak velkým úspěchem. Důsledkem takovýchto aktivit je pak mimo jiné i významné postavení Českého rozhlasu v rámci Evropské vysílací unie," uvedl intendant Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan Simon. Rozhlasoví symfonikové zahájili loni 6. září ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina svou 84. sezonu. Koncert věnovali životnímu jubileu svého šéfdirigenta Vladimíra Válka. Hlavním posláním orchestru je studiové nahrávání a spolupráce na tvorbě programu Českého rozhlasu.

66. ročník Pražského jara skončil, provázely ho úspěchy i smůla

Úspěchy i tak trochu smůla provázely 66. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Největší přehlídka klasické hudby v Česku se pořádala od 12. května do 4. června. Nabídla čtyři desítky koncertů a sedm operních představení, dramaturgie nezapomněla ani na netradiční hudební projekty. Hudební kritici oslovení ČTK, kteří přehlídku pravidelně navštěvovali, považují tento ročník za vydařený. I přesto, že ho ovlivnila tři nečekaná odřeknutí. "Pražské jaro znovu potvrdilo dominantní postavení mezi velkými festivaly, což se projevuje obzvláště ve zvaní velkých světových symfonických orchestrů," řekla ČTK hudební kritička Věra Drápelová. Nekonvenčním začátkem, v pražskojarní historii ojedinělým, byl zahajovací koncert Symfonického orchestru Pražské konzervatoře. Studenti nastudovali Smetanovu Mou vlast pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka. Koncerty obou amerických orchestrů podle Věry Drápelové nabídly zajímavé srovnání; slavnější Newyorská filharmonie nemusí být o tolik lepší, než těleso, které je mimo takzvanou velkou americkou pětku. V případě Sanfranciského symfonického orchestru se podle kritičky potvrzuje, jaký význam má dlouhodobá práce šéfdirigenta - Michaela Tilsona Thomase. Slavný dirigent představil v evropské premiéře také dokument o Mahlerově životě a díle, čímž se připojil k dvouletým oslavám obou skladatelových výročí. Světovou prestiž potvrdili i Berlínští filharmonikové, kteří festival v sobotu uzavřeli Mahlerovou Šestou symfonií pod vedením šéfdirigenta Simona Rattla. Kvůli nemoci však zrušili svá vystoupení basbarytonista Thomas Quasthoff a sopranistka Martina Janková, sopranistka Dawn Upshawová pak kvůli vážné rodinné události. Dva pěvecké recitály, které patřily k pilířům festivalu, se proto nekonaly.

Hlavní cenu si z festivalu loutkářství odvezlo divadlo z Brestu

Vyhlášení cen uzavřelo v Praze 15. ročník světové přehlídky loutkářského umění, které se od 30. května zúčastnilo 25 zemí. Hlavní cenu za nejlepší představení si odvezlo Divadlo z Brestu za inscenaci nazvanou Holstomer, která vznikla podle povídky Příběh koně Lva Nikolajeviče Tolstého. Příběhu o štěstí, žalu a soucitu, vyprávěném samotným grošákem. Oceněn byl i její režisér Ruslan Kudašov. Cenu za nejlepší uměleckou kreaci si z Prahy odvážejí členové petrohradského divadla Kukolnyj format za adaptaci Dostojevského románu Zločin a trest. Nejlepším originálním představením se stal projekt Dnes, zítra a pozítří, který představili loutkoherci z Teheránu. Do světa pohádek bratří Grimmů se vydali diváci, kteří zhlédli inscenaci kanadské režisérky Julie Desrosiersové s názvem Punzelle. Nastudovala ji v montrealském divadle Poupées (k)rinkées a získala ocenění za nejlepší animaci. Dětské publikum odměnilo poetický dobrodružný příběh Kiplingova Mauglího v nastudování rumunského souboru Luceafarul Theatre. Za celoživotní přínos loutkářskému umění byl oceněn Ronny Aelbrecht z loutkového divadla Vlinders&Co. z Belgie. Uděleny byly i ceny za herecké výkony, scénografii a design loutek, nejlepší loutkový film a videozáznam. Podle Todora Rističe z Mezinárodního institutu loutkářského umění projevilo letos zájem o účast 370 loutkových divadel z více než pěti desítek zemí. V soutěži se nakonec objevily také inscenace z Rumunska, Švýcarska, Německa, Belgie, Kanady, Íránu, Chorvatska, Slovinska, Polska, Ruska, Mexika, Nizozemska a Běloruska.

V Rudolfinu začali američtí filmaři točit hudbu k filmu Red Tails

V pražském Rudolfinu se začala natáčet hudba k americkému filmu Red Tails, na němž pracuje trojice autorů legendární série o Hvězdných válkách. Nahrává se pod vedením autora hudby, jazzového trumpetisty a skladatele Terence Blancharda, držitele několika cen Grammy, za účasti slavného hollywoodského filmaře Georga Lucase. Je výkonným producentem a doprovází ho producent Rick McCallum. "Natáčení s českým ansámblem FILMharmonic Orchestra Prague má trvat do 8. června," řekl ČTK zástupce tělesa Petr Pýcha. Podle něj se ale fanoušci slavné ságy bližšího setkání s Lucasem zřejmě nedočkají; chce se soustředit jen na tento projekt, který kromě jiných zemí včetně USA a Chorvatska vznikal před dvěma lety i v letňanských ateliérech Prague Studios a také v Milovicích. Tam barrandovská divize Dekorace vyrobila budovy a zázemí letiště včetně trupu bombardéru B-17 o délce 22 metrů a až třímetrovém průměru. Mluvčí Barrandova Dušana Chreneková tehdy ČTK řekla, že výroba dekorací k příběhu z druhé světové války přišla hollywoodský štáb na téměř 25 milionů korun. Skladatel Terence Blanchard se vrátí do Prahy 6. července, kdy na Žofíně se svým kvintetem zahraje na festivalu Prague Proms.

Čokoládový festival přilákal na zámek Valtice tisíce návštěvníků

V záplavě čokolády se ocitl o víkendu zámek ve Valticích na Břeclavsku. Konal se v něm první ročník čokoládového festivalu nazvaného Sladký život. Komnaty zdobily čokoládové fontány i sošky. Ochutnávala se čokoláda doslova z celého světa a připravovaly se jedinečné pamlsky, řekl ČTK valtických kastelán Michal Tlusták. Na třídenní akci dorazilo okolo 3000 lidí. "Předpokládali jsme, že o čokoládu bude velký zájem, vše ale předčilo naše očekávání," uvedl. Zatímco zámecké komnaty byly vyzdobeny výrobky z čokolády, v prvním patře zámku se hodovalo. Zámek zdobila čokoláda v různém provedení. Bylo možné nejen si prohlédnout, ale i ochutnat čokoládové fotbalové míče, mobilní telefony nebo cédéčka. K dostání byla špičková belgická či francouzská čokoláda. Doslova hitem u návštěvníků se podle pořadatelů stal jahodovoananasový špíz obalovaný v čokoládě. Akci uspořádali památkáři ve spolupráci se čtyřmi výrobci čokolády. Na českých a moravských hradech a zámcích se obdobný festival dosud nekonal. Nápad uspořádat akci věnovanou čokoládě dostal kastelán při nedávné návštěvě zámku ve francouzském městě Vaux, kde se koná již léta a těší se přitom velké oblibě.

Ze sportu:

Veslaři pražské Dukly potvrdili roli favorita a vyhráli 98. ročník Primátorek. Posádka armádního klubu triumfovala na Vltavě už po dvaatřicáté za sebou. Ve finálové jízdě skončila těsně na druhém místě reprezentační loď složená rovněž z veslařů Dukly. Závody skifařů vyhráli podle očekávání stejně jako před rokem Ondřej Synek a Jitka Antošová. Vítězná posádka osmiveslice složená z párových veslařů startovala takřka ve stejném složení, v jakém ovládla i loňský ročník dvoukilometrového závodu. Jediným nováčkem byl Martin Basl, který nahradil Tomáše Karase. Mistr světa Synek triumfoval v Jarním skulérském závodu Rösslera-Ořovského už popáté. Antošová po individuálním prvenství slavila úspěch i v závodu ženských osmiveslic, kde byla jednou z jejích partnerek i česká skifařská jednička Miroslava Knapková.

Házenkáři pražské Dukly ukončili sedmiletou nadvládu Karviné a stali se mistry české extraligy. Titul si vybojovali v přímém souboji v Lovosicích, který vyhráli 27:26 a udrželi se před svým soupeřem v čele tabulky. Lovosice sice ve druhém poloase vedly až o pět gólů a sahaly po titulu, ale nezvládly závěr a nakonec na ně zbylo druhé místo, což je i tak pro klub historický úspěch. Třetí místo vybojovalo už v sobotu Zubří.

Judista Lukáš Krpálek vyhrál turnaj Světového poháru v Bukurešti ve váze do 100 kg. Při cestě za vítězstvím porazil i úřadujícího mistra Evropy Amela Mekiče z Bosny a Hercegoviny, jehož cenný skalp získal ve třetím kole. Dvacetiletý judista USK Praha si připsal už svůj třetí triumf na seniorském SP v kariéře.

Český motocyklista Karel Abraham na Ducati obsadil ve Velké ceně Katalánska desáté místo v závodě královské třídy MotoGP. Na stejné příčce v Barceloně dojel v kubatuře do 125 ccm jeho krajan Jakub Kornfeil. Jednadvacetiletý Abraham ztratil na nejrychlejšího Australana Caseyho Stonera s hondou 43 sekund. Ve stopětadvacítkách se po penalizaci Francouze Johanna Zarka radoval z vítězství lídr šampionátu Španěl Nicolás Terol, za kterým osmnáctiletý Kornfeil zaostal o 36 sekund.

Basketbalisté Prostějova porazili ve čtvrtém ligovém finále na domácí palubovce Nymburk 83:72 a vyrovnali stav série na 2:2. Pátý duel je na programu ve středu v Nymburce. Prostějov kromě přesnější kombinační souhry předčil soupeře tentokrát hlavně střelbou z tříbodového území, odkud zaznamenal 14 přesných pokusů.

Pondělní počasí v Česku:

Polojasno, během dne přechodně až skoro zataženo, postupně místy přeháňky a bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.

05-06-2011