Denní souhrn zpráv Zprávy

06-06-2011

Zahraniční soudy podle Diag Human potvrdily, že spor skončil

Rozhodnutí zahraničních soudů podle společnosti Diag Human potvrzují, že rozhodčí nález se srpna 2008, podle něhož musí ČR společnost odškodnit za zmařený obchod s krevní plazmou, je pravomocný a konečný. V opačném případě by totiž vídeňský a pařížský soud nemohly rozhodnout o vykonatelnosti nálezu, sdělila dnes firma ČTK prostřednictvím právního zástupce Jana Kalvody. Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Jana Rennerová namítá, že jde o prvoinstanční rozhodnutí, zahraniční soudy podle ní vycházely jen z podkladů dodaných Diag Human. Stát nález z roku 2008 za pravomocný nepovažuje a tvrdí, že arbitráž stále pokračuje. Sociální demokraté minulý týden oznámili, že budou chtít, aby premiér Petr Nečas (ODS) na úterní schůzi Poslanecké sněmovny vysvětlil postup České republiky v celé kauze. Z rozporných vyjádření podle nich není jasné, zda ČR arbitráž vyhrála, nebo prohrála. Společnost již začala s vymáháním českého majetku u zahraničních soudů. Kalvoda již dříve avizoval, že bude nárokovat více než desetimiliardovou pohledávku v dalších zemích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů. Zatím nepravomocně uspěl v Rakousku a ve Francii. ČTK dnes řekl, že v obou případech běží Česku čtyřtýdenní lhůta pro podání námitek.

V souvislosti se záměrem ČSSD společnost rozeslala poslancům dopis, v němž je informuje o sporu i svém stanovisku. "Rozhodnutí dvou evropských soudů uznala konečný rozhodčí nález z roku 2008 za vykonatelný a nařídila jeho výkon. Předpokladem těchto dvou rozhodnutí je, že oba soudy shledaly nález pravomocným," stojí v dokumentu, který má ČTK k dispozici. V Rakousku už byla zabavena tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu do Vídně. Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda skončily v depozitním skladu soudu, kde zůstanou, než soudce rozhodne o výsledku sporu. Ve Francii zase údajně hrozí exekuce budovy Českého centra v Paříži. S rozhodnutím z Francie se dnes začaly seznamovat české úřady. "Smyslem té věci není zabavit obraz, ale (...) dostat rozhodnutí o vykonatelnosti nálezu do jurisdikce nezávislých, tedy cizích soudů," uvedl Kalvoda.

Česko má rozhodnutí pařížského soudu související s Diag Human

Ministerstvo zdravotnictví v pátek obdrželo nepravomocné rozhodnutí pařížského soudu související se sporem státu s firmou Diag Human. Od dnešního dne se s jeho obsahem seznamují právníci z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). ČTK to dnes řekli mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň a ÚZSVM Jana Rennerová. Podle spekulací hrozí obstavení majetku Českého centra v Paříži. Společnost Diag Human tvrdí, že pařížský soud uznal rozhodčí nález se srpna 2008, podle něhož musí ČR společnost odškodnit za zmařený obchod s krevní plazmou, za pravomocný a konečný. České úřady nález za pravomocný nepovažují a mají za to, že arbitráž pokračuje.

O osudu koalice se rozhodne až těsně před jednáním sněmovny

O další existenci vlády se zřejmě bude rozhodovat až do posledních chvil před úterním jednáním sněmovny, na němž chce kabinet začít projednávat klíčové reformní zákony. Podle informací ČTK se lídři koalice k rozhodujícímu jednání sejdou až po zasedání vedení svých stran a poslaneckých klubů. Jednat by mohli v zúženém formátu K6, na němž by každá strana měla dva zástupce a pravděpodobně by nechyběli předsedové sněmovních frakcí ODS, TOP 09 a VV. Schůzka se zřejmě odehraje až po poledni, těsně před plánovaným zahájením schůze dolní komory ve 14:00. Vládní strany přitom budou řešit spory, které nedokázaly uhladit během několika schůzek v minulém týdnu. Dohodu na personálním obsazení kabinetu nepřineslo ani jednání koaličních lídrů v neděli večer. Premiér Petr Nečas novinářům řekl, že si vyjednávači pouze "rozpracovali nějaké varianty řešení stávající situace" a "načrtli východiska", o kterých musí jednat grémia jejich stran. Rozhodující pro další osud vlády bude postoj Věcí veřejných, které podmiňovaly další podporu kabinetu širší obměnou v Nečasově vládě. Několik poslanců VV dnes ČTK řeklo, že v klubu není o další podpoře kabinetu rozhodnuto a počty odpůrců a příznivců setrvání ve vládě jsou zhruba vyrovnané. Váhající se zřejmě budou rozhodovat podle toho jaké informace jim dají straničtí vyjednávači z nedělní schůzky koalice. Zaznívají ale i hlasy jednoznačně volající po odchodu z kabinetu.

Průzkum pro LN: Reformy odmítá až 80 procent lidí

Většině lidí nevyhovuje podoba stěžejních reforem, které chystá vláda premiéra Petra Nečase. Nejhůře lidé vnímají sjednocení sazby DPH a penzijní reformu, ukázal průzkum agentury Millward Brown pro Lidové noviny. Daňovou reformu v něm odmítlo 79 procent respondentů, zamýšlená důchodová reforma se nelíbí 72 procentům dotázaných. Vláda u veřejnosti neuspěla ani se zdravotnickou reformou, v průzkumu ji odmítlo 52 procent lidí. Zhruba nerozhodně dopadl chystaný balík sociálních změn; 45 procent lidí jej vítá, 43 procent nikoli a zbytek neví. Zelenou má naopak vláda ve snaze potírat korupci. Zákon o veřejných zakázkách a další protikorupční opatření schvaluje 65 procent respondentů.

Zubaři hrozí odchodem od pojišťoven, budou za plomby vybírat

Pokud vláda nevyřadí plomby z úhrad zdravotního pojištění, chce část zubařů, zejména těch mladších, vypovědět smlouvy s pojišťovnami a vybírat od pacientů v hotovosti. Novinářům to dnes řekl prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz. Podle něj už teď řada zubařů má smlouvy jen s některými pojišťovnami a za péči o pacienty ostatních pojišťoven vybírá. Rizika dalšího hrazení plomb z pojištění chce dnes Chrz vysvětlit premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Vyřazení plomb z úhrad pojišťoven navrhoval v reformních zákonech ministr Leoš Heger (TOP 09). Sněmovní zdravotní výbor ho v tom minulý týden podpořil, na jednání špiček koalice K9 však na nátlak Věcí veřejných plomby na pojišťovnu zůstaly. Za to Věci veřejné souhlasily s tím, že spoluúčast pacientů stoupne do dvou let o pět procent. Za plombu nyní platí pojišťovna zubařům 220 korun, zubaře podle Chrze stojí 400 korun, takže na pacienty a pojišťovnu "doplácejí". "Situace mezi zubními lékaři se velmi radikalizuje, velmi se obávám toho, že nedostatek finančních prostředků se bude řešit cestami, které bychom neradi viděli, to znamená šedou či černou ekonomikou," řekl Chrz.

Heger revidoval seznam výkonů, chce zefektivnit zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes představil výsledky první celkové revize seznamu zdravotních výkonů. Podle tohoto seznamu vykazují lékaři péči o pacienty a zdravotní pojišťovny jim podle něj platí. Ministr novinářům řekl, že úpravy seznamu jsou dalším krokem k zefektivnění zdravotnictví. Jde o výsledek několikaměsíční práce, kdy se ze seznamu vyřadily dlouhodobě nepoužívané výkony, sjednotily se kalkulované položky a zjednodušila se struktura výkonů. "Poprvé od vydání Seznamu zdravotních výkonů v roce 1992 jsme udělali komplexní revizi přímo kalkulovaných položek napříč odbornostmi, což vytváří základ pro nové efektivní používání reálného seznamu zdravotních výkonů při úhradě poskytnuté zdravotní péče," řekl ministr. Při revizi seznamu se upravují ceny diagnostických a terapeutických postupů, aby odpovídaly realitě a zjednodušila se struktura seznamu.

Dobeš chce neúspěšným maturantům vyjednat podmíněné přijetí na VŠ

Pro letošní maturanty chce ministr školství Josef Dobeš (VV) vyjednat podmíněné přijetí na vysoké školy. Očekává se totiž, že u maturit propadne pětina studentů, opravné termíny by měly mít koncem září. Dobeš to dnes řekl novinářům s tím, že se zástupci univerzit o tom ještě nejednali. Maturity končí v úterý, konečné výsledky budou k dispozici příští týden. Na web už přitom unikly testy z češtiny, angličtiny, matematiky i chemie. Dříve bylo běžné, že byl student přijat na vysokou školu i přesto, že maturitu opakoval na podzim. Podle současného harmonogramu by ti, kteří u maturit neuspěli, měli skládat opravné zkoušky na konci září a maturitní vysvědčení dostat v říjnu. To už však na některých školách začne akademický rok a čerství maturanti, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky na vysněnou univerzitu, by tak na ni měli na rok dveře zavřené. "My se pokusíme s Cermatem (centrum pro přípravu maturit) zrychlit to opravné kolo, aby to proběhlo do konce září," řekl dnes Dobeš.

Prezident republiky podpořil tradiční zdroje energie

Prezident Václav Klaus dnes podpořil tradiční energetické zdroje. Podle něj je nutné přemýšlet o spotřebě energie, nikoliv útočit na její výrobce. Prezident to řekl dnes v Duchcově na Teplicku, kde bylo do provozu uvedeno nové velkorypadlo v hnědouhelném dole Bílina. "Jsem už celé desetiletí strašně nervózní z toho, jak všichni útočí na výrobu energie, ale nikdo neútočí na její spotřebu. A to je strašně laciné gesto," řekl prezident Klaus. "Jako každému rozumnému člověku mi musí jít o to, aby ta naše země fungovala, aby ta naše ekonomika fungovala. K tomu, aby mohla fungovat taky potřebuje nějakou energii. Takové ty módní vlny, že zakážeme všechno, zakážeme uhlí, zakážeme jadernou energetiku a postavíme si všude větrníky, já tomu moc nevěřím. A proto si myslím, že touto symbolickou cestou je potřeba dát signál, že i takovéto věci jsou potřeba. A ne aby se všichni tvářili, že potřeba nejsou," řekl Klaus. Prezident okomentoval i strach německých politiků z jaderné energie. "Já se usmívám, když vidím, že v Německu zavřou jaderné elektrárny z bezpečnostních důvodů, ale jestli jste si všimli, tak na nemoc z ozáření ani v japonské Fukušimě, ani v Německu zatím nikdo neumřel. Ale na okurkovou chřipku už jich umřelo 22," dodal Klaus.

Za názory ke klimatu prý Václava Klause v Austrálii čeká chladné přijetí

Australští poslanci včetně premiérky Julie Gillardové chystají zřejmě příští měsíc chladné přivítání pro českého prezidenta Václava Klause kvůli jeho názorům na teorii globálního oteplování. Podle organizátorů návštěvy setkání s Václavem Klausem odmítla jak kancelář předsedkyně vlády, tak premiér státu Viktorie Ted Baillieu nebo předseda vlády Západní Austrálie Colin Barnett. Napsal to dnes na svých webových stránkách list The Australian. Václav Klaus se má v Austrálii pode listu zúčastnit série seminářů, které organizuje tamní Ústav pro veřejné záležitosti (IPA). Organizátoři návštěvy oslovili několik politiků s nabídkou, že uspořádají s českým prezidentem setkání. Klausův mluvčí Radim Ochvat dnes ČTK řekl, že konferenční cesta prezidenta do Austrálie se připravuje. Ucelený program návštěvy ale prý zatím není znám.

HN: Veterináři začali kvůli E. coli kontrolovat maso z Německa

Čeští veterinární inspektoři začali dnes z preventivních důvodů prověřovat maso dovážené z Německa. Hledají v něm nebezpečnou bakterii Escherichia coli, která se šíří Evropou a zabila již 22 lidí. Serveru Hospodářských novin to potvrdil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Zdroj nákazy není znám, poslední podezření, že jím mohou být luštěninové klíčky, se nepotvrdilo. "V souvislosti s nebezpečnou E. Coli rozhodl ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena o tom, že prověříme i živočišné produkty směřující k nám z Německa. Budou se prověřovat zásilky hovězího masa a vepřového masa," řekl Duben. S kontrolami masa začali veterinární inspektoři v pondělí a budou pokračovat celý týden. Celkem bude ke zkoumání odebráno asi 30 vzorků. Podle serveru každá krajská veterinární správa a Městská veterinární správa v Praze má odebrat zhruba dva vzorky. Veterinární kontroloři se rozhodli přistoupit ke kontrolám z preventivních důvodů. "Zatím nebylo řečeno na sto procent, z čeho ta nákaza pochází. Zatím je potenciální riziko, že to může být z masa. Zároveň se opět přesvědčíme o tom, že i naše produkce potravin živočišného původu je v pořádku," uvedl Duben.

V Ostravě o půlnoci skončí stávka v MHD, trvala šest dnů

Řidiči městské hromadné dopravy v Ostravě dnes o půlnoci ukončí stávku. Odbory se dohodly s vedením Dopravního podniku Ostrava (DPO) na růstu platů. Letos zůstanou stejné, příští rok vzroste tarifní mzda řidičů a technicko-hospodářských pracovníků o pět procent. Dělníci si přilepší v průměru o šest procent. Novinářům to řekli ředitel DPO i odboráři. Část zaměstnanců podniku stávkovala od středy 1. června. Ostatní zajišťovali omezený provoz jako v neděli. Odborový předák Ivo Protivínský řekl, že odboráři s výsledkem spokojeni jsou i nejsou. "Spokojeni jsme v tom, že se podařilo dojednat navýšení mezd. Nespokojeni jsme, protože kdyby 90 procent zaměstnanců stávkovalo už v první den stávky, ve středu, tak jednání, které bylo dneska, proběhlo daleko dřív. A dopravní podnik nemusel mít takovou ztrátu," řekl Protivínský. Ředitel DPO Roman Kadlučka řekl, že během stávky podnik utrpěl dohromady ztrátu 70 milionů korun. "Za každý nevypravený spoj musíme zaplatit penále 5000 korun kraji, obcím nebo městu," řekl Kadlučka. Osmdesát procent penále se podle něj týká města Ostrava, které je zřizovatelem DPO.

Český průmysl v dubnu zpomalil růst, stavební výroba klesla

Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně zpomalila růst na 4,7 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 9,2 procenta. Tuzemská stavební výroba v dubnu meziročně klesla o šest procent zatímco v březnu rostla o 5,8 procenta a přebytek zahraničního obchodu v dubnu klesl na 12,6 miliardy korun. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle analytiků trh tak výrazné zpomalení průmyslu nečekal, také obchodní bilance zaostala za očekáváním trhu. Stavebnictví již nevykazuje tak veliké propady jako loni. Průmysl podle analytika UniCreditBank Patrika Rožumberského překvapil citelným poklesem své dynamiky, která dosáhla nejnižší úrovně od loňského ledna. "Dubnové výsledky průmyslové produkce potvrdily naše očekávání postupného zpomalování růstu, založená na začínajícím oslabování důvěry podnikatelů v průmysl, které signalizoval konjunkturální průzkum ČSÚ," uvedl ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek. Výroba v řadě podniků se již podle partnera v oddělení podnikových financí a restrukturalizací PwC ČR Petra Smutného vrací na předkrizovou úroveň, další však stále jedou v krizovém režimu.

Sazce stouply po přijetí úvěru od PPF tržby o pětinu

Loterijní společnost Sazka zaznamenala po pátečním oznámení, že získala úvěr 200 milionů korun na provoz od firmy Moranda ze skupiny PPF, nárůst tržeb o pětinu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí společnosti Lenka Tichá. Sazka je v konkurzu od minulého pondělí. "Sazka zaznamenala prudký vzestup tržeb bezprostředně po pátečním oznámení, že dostala provozní hotovost v rámci úvěru od firmy Moranda ze skupiny PPF. Tržby související s nedělním tahem sportky stouply o 19,7 procenta proti minulému týdnu, ve hře Euromilióny firma zaznamenala nárůst tržeb o 31,5 procenta v porovnání s tržbou z minulého týdne," uvedla. Insolvenční správce ještě v pátek uhradil dluhy, které Sazka měla vůči státu a kvůli kterým bylo se společností zahájeno správní řízení o pozastavení nebo odebrání licence k provozování loterijní činnosti. Správce Josef Cupka vyplatil i výherce dvou velkých Jackpotů Sportky. "Právě oznámení, že má Sazka opět dost peněz na případné výhry, sázející ujistilo, že firma funguje dál a především, že jí mohou i nadále důvěřovat," dodala Tichá.

Ekonom: Pákistánec podezřelý z terorismu a zadržený v ČR je volný

Státní zastupitelství propustilo na svobodu Pákistánce, kterého česká policie koncem dubna zadržela na základě mezinárodního zatykače pro podezření z vraždy a terorismu. Server týdeníku Ekonom dnes informoval, že Pákistán totiž včas nedodal potřebné dokumenty. Pákistán měl čtyřicet dní na to, aby dodal žádost o vydání zadrženého do země původu a originál mezinárodního zatykače v českém jazyce. Lhůta začala běžet od zadržení muže a vypršela v pondělí. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková webu řekla, že vzhledem k tomu, že Pákistán žádost o vydání do dneška nezaslal, byl muž ráno propuštěn z předběžné vazby. Mluvčí vazební věznice v Ruzyni odmítla informaci podle Ekonoma potvrdit s poukazem na fakt, že informace ke konkrétním vězňům ze zákona nemůže podávat. Jaký bude další osud podezřelého Pákistánce, není zatím jasné. Muž si v Česku prý zažádal o azyl. Není ale vyloučeno, že české území opustí. Pokud by se totiž zdržoval v Česku a Pákistán zpětně dodal žádost o vydání, mohla by ho policie znovu zatknout, uvedl server.

Aktuálně.cz: Bárta dostal v první splátce za ABL 480.000 Kč

Exministr dopravy Vít Bárta (VV) dostal v první splátce za prodej akcií bezpečnostní agentury ABL svému bratrovi Matějovi 20.000 eur, to je podle současného kurzu přibližně 490.000 korun. Informuje o tom dnes server Aktuálně.cz. Podle něj to Bárta uvedl v majetkovém přiznání, které musel do 30 dnů od své rezignace poslat podle zákona o střetu zájmů do sněmovny. Server připomíná, že uvedená transakce se uskutečnila už loni v červnu, ale Bárta dosud odmítá zveřejnit přesnou částku, kolik za svůj podíl v ABL celkem dostane. Hovoří jen zhruba o tom, že jde řádově o stovky milionů korun, pokračuje Aktuálně.cz. Bárta, považovaný za vlivného zákulisního politika VV, neřekl ani to, v kolika splátkách má jeho bratr za společnost zaplatit. Bártovo majetkové přiznání se podle Aktuálně.cz věnuje době od loňského 25. května do letošního 21. dubna. Vyplývá z něj rovněž, že Bárta si loni v srpnu koupil osobní vůz za 1,7 milionu korun, splácí překlenovací úvěr 2,6 milionu korun u Modré pyramidy a vlastní 34,7 procenta společnosti BF Developement.

ÚOOÚ: Plat úředníků smí být zveřejněn jen ve veřejném zájmu

Zveřejnění informací o platech zaměstnanců ve veřejné sféře je v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. V tiskové zprávě to dnes sdělil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) z minulého týdne. NSS rozhodl, že úřady musejí žadatelům poskytnout údaje o platech a odměnách svých zaměstnanců. Zákon o svobodném přístupu k informacím se podle rozsudku vztahuje na pracovníky veřejné správy kvůli tomu, že jsou odměňováni z veřejných prostředků. ÚOOÚ však upozorňuje, že podle stejného pravidla by mohly být zveřejňovány i platy lékařů a zdravotního personálu ve veřejných zdravotních zařízeních, všech policistů, hasičů, učitelů, veškerých zaměstnanců všech státních podniků. "V zásadě je toho názoru (ÚOOÚ), že rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o poskytování informací postrádá jakýkoli rozměr z hlediska veřejného zájmu a staví do zcela nerovného postavení zaměstnance soukromé a veřejné sféry," sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Úřad bude sledovat případy plošného zveřejňování platů zaměstnanců veřejné sféry a bude vždy hodnotit, zda veřejný zájem na zveřejnění platu převažuje nad ochranou soukromého života zaměstnanců. Pokud to tak nebude, hodlá publikaci těchto informací trestat, dodala Štěpánková.

Památný hamr v Hamrech nad Sázavou přiblíží historii železářství

V Hamrech nad Sázavou bude tento týden zpřístupněn starobylý Šlakhamr. V opraveném stavení vznikly expozice mapující bohatou historii železářství na Žďársku. Při prohlídkách se budou spouštět vodní kola pohánějící buchar, brus a měchy. Otevření památného hamru pro veřejnost je součástí letošních oslav 50. výročí založení Technického muzea v Brně, sdělila dnes ČTK mluvčí muzea Klára Havlíčková. "V minulých třech letech prošel bývalý mlýn nákladnou rekonstrukcí, při níž bylo nutné opravit statické poruchy hospodářské budovy, která hrozila zřícením," připomněla mluvčí. Památce byla vrácena šindelová střecha, přibyla nová vodní kola a vantroky. Opravena byla také elektroinstalace a vzniklo sociální zázemí pro návštěvníky. Ve Šlakhamru, který leží v údolí řeky Sázavy, se podle písemných pramenů vyrábělo železo od 14. století do druhé poloviny 17. století. O rozvoj železářství v tomto území se zasloužil cisterciácký řád ze žďárského kláštera.

Státní opera Praha se k 1. lednu 2012 propojí s Národním divadlem

Státní opera Praha (SOP) se k 1. lednu 2012 majetkově propojí s Národním divadlem (ND). Má tím začít transformace pražské operní scény, která se uskuteční v letech 2012 až 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů ND a SOP. Novináře o tom dnes informoval ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). O osudu SOP se vedla dlouhá jednání, proti sloučení protestovala Česká hudební rada i zástupci sólistů a orchestru ND a SOP. "Vedle majetkového spojení bude k prvním krokům patřit vznik jednoho velkého baletního tělesa, které vznikne sloučením současných baletních těles ve Státní opeře a Národním divadle," řekl ČTK šéf ND a pověřený ředitel SOP Ondřej Černý. Dodal, že šéfem takto vzniklého Národního baletu bude Petr Zuska, nynější ředitel baletu ND. Sbory a orchestry Národního divadla i Státní opery zůstanou zachovány. Stejně tak bude zachována značka Státní opera Praha, budou však sloučeny soubory sólistů opery ND a SOP. Obě instituce budou tvořit samostatné účetní jednotky. Činohry ND se reforma netýká. "Chceme mít jistotu, že investice, které stát vloží do Státní opery Praha a Národního divadla, budou maximálně efektivně rozdělovány a povedou ke zlepšení podmínek pro jednotlivé soubory i umělce," uvedl ministr Besser.

Národní divadlo Brno převede na jeviště úspěšnou knihu Europeana

Národní divadlo Brno připravuje první českou inscenaci podle knihy Patrika Ouředníka Europeana. Předloha je osobitým komentářem k historii 20. století. Autor v rychlém sledu popisuje "velké dějiny", katastrofy, krvavé tragédie, ale i mystifikace a banality. Výsledkem je nový pohled na století, které i přes všestranný pokrok a nespočet vynálezů patří k nejkrvavějším v dějinách. V Evropě vzniklo už asi 12 různých inscenací Europeany, v Česku dosud žádná, řekli dnes novinářům divadelníci. Inscenace vzniká pro jeviště Reduty, alternativní scény Národního divadla Brno. Kvůli zvláštnímu, kaleidoskopickému stylu Ouředníkovy předlohy se rodí inscenace s formou, jež se vymyká české inscenační tradici. Režisér Jan Mikulášek popisuje přípravy jako "velký zápas". "Hledáme hranice, co všechno může být divadlem," řekl Mikulášek. Rámcem a prostředím inscenace je podivná vědecká konference v omšelých kulisách a kostýmech, jež stylem odkazují k československé normalizaci. "Je to ale rámec, ve kterém je vše dovoleno. Odehrávají se tam různé surreálné, fantaskní momenty," popsala dramaturgyně Dora Viceníková.

Národní divadlo zakončí sezónu Rackem

Poslední novinkou činohry Národního divadla v Praze v této sezoně bude 9. června ve Stavovském Čechovův Racek. Režisér Michal Dočekal využil překladu Leoše Suchařípy a nastudoval ho s Taťjanou Medveckou, Janem Dolanským, Magdalénou Borovou, Alexejem Pyškem, Johannou Tesařovou, Františkem Němcem a dalšími herci. Reprízy se uskuteční už v září, kdy jich bude pět. S Borovou alternuje hostující Eva Josefíková. Světoznámá Čechovova komedie byla v Národním divadle naposledy uvedena v roce 1960 v režii Otomara Krejči. "Čechov dnes, v této době a navíc Racek. Uvažovali jsme ho nasadit už před několika lety, tehdy se prakticky u nás nehrál. Ve chvíli, kdy jsme se pro něj rozhodli, učinily tak i další scény," řekla ČTK dramaturgyně Iva Klestilová. Jako důvod jmenovala lásku, zklamání, milostné trojúhelníky, literaturu, divadlo, umění - všechno je v krizi. "Čechov obecně nepotřebuje aktualizaci," podotkla. Racek bude uveden v netradičním uspořádání před otevřeným hledištěm, kdy zhruba 240 diváků usedne na jevišti.

Trenérem Liberce se stal Šedivý

Novým trenérem fotbalistů Liberce se stal Jaroslav Šilhavý. Na lavičce Slovanu nahradí Petra Radu, který z Liberce po sezoně zamířil do Teplic. Šilhavý, jenž naposledy vedl České Budějovice a po skončení smlouvy odešel, by měl podle tiskového mluvčího Liberce Lukáše Váni podepsat v klubu kontrakt na dobu neurčitou. "Toto angažmá vnímám jako obrovskou čest, v mé trenérské kariéře je to obrovská výzva. Liberec je na naší fotbalové mapě hodně dobře zaveden, má skvělé zázemí a je tu velmi dobrý kádr. Těším se na spolupráci s tímto úspěšným klubem," uvedl Šilhavý pro klubový web.

Počasí v České republice

Polojasno, přechodně až skoro zataženo, místy přeháňky a bouřky. Teploty 25° až 29° Celsia.

06-06-2011