Denní souhrn zpráv Zprávy

09-06-2011

ČR zvažuje kroky k navázání kontaktů s libyjskými povstalci

Česká republika zvažuje kroky k navázání prvních kontaktů se zástupci Přechodné národní rady v Benghází, ačkoli zatím nerozhodla o jejím uznání jediným oficiálním představitele Libye. Mohla by Libyjcům případně poskytnout humanitární pomoc, ve vojenské operaci NATO proti režimu Muammara Kaddáfího se Česko angažovat nebude. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to řekl premiér Petr Nečas (ODS). "My jsme pouze případně připraveni diskutovat o tom, že určité síly musí zajistit území, které je dneska osvobozeno od Kaddáfího režimu. Musí tam být zajištěna základní humanitární pomoc a zapojení do této humanitární pomoci Česká republika nevyloučila," uvedl premiér na dotazy Kateřiny Konečné (KSČM) k postoji vlády k operaci NATO v této severoafrické zemi. Přechodnou národní radu uznaly za jediného představitele Libye ze zemí Evropské unie zatím Francie, Itálie a Španělsko.

Stávka může být 13. června, odbory ji chtějí vyhlásit v pátek

Stávka dopravních odborů proti vládním reformám by mohla začít v pondělí 13. června. Maily s tímto termínem, které má ČTK k dispozici, kolují mezi zaměstnanci pražského dopravního podniku. Předáci se chystají v pátek v 11:00 vyhlásit "termín a organizaci stávky". Podle informací ČTK by se měla dotknout Prahy, Brna a železnice po celém Česku. Na vybraných silnicích by pak mohly být blokády. Stávku v dopravě na protest proti vládním záměrům chystá Koalice dopravních odborových svazů. Podporují ji dvě odborové centrály - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO). "Termín 13. června je jedním z termínů, který je ve hře, ale není to termín, který by byl jednoznačně rozhodnut," řekl ČTK šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Podle zdrojů ČTK z odborů by se ale stávka měla skutečně konat v pondělí, pokud se odbory s vládou nedohodnou na změně jejích reforem. Kabinetu dali čas do pátku 10. června. Podle předsedy ASO Bohumíra Dufka by případná stávka měla trvat 12 hodin.

Jednání odborů s ministrem Kalouskem bezvýsledné

Čtvrteční jednání odborů s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) výsledky nepřineslo. Stávka v dopravě je na 99 procent jistá, řekl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Do stávky chtějí odboráři vstoupit kvůli tomu, že nesouhlasí s návrhem vládních reforem. Poškodí podle nich velkou část obyvatelstva. Odboráři proto podle Bohumíra Dufka nechtějí být jako stádo, které jednou za čtyři roky vhodí hlasovací lístek do urny a potom čtyři roky čeká do dalších voleb. Odbory s ministrem Kalouskem diskutovaly především o penzijní, zdravotnické a důchodové reformě. Na penzijní reformě odborářům vadí například to, že není určena konečná hranice, na které se zastaví věk pro odchod do důchodu. Podle Bohumíra Dufka by měl být také státní průběžný pilíř oddělen od státního rozpočtu. "Chceme, aby byl doplněn o akcie a výsledky z hospodaření státních firem," řekl odborový předák Dufek. To by podle něj systém stabilizovalo. Nesouhlasí ani s návrhem, aby si lidé vyváděli část pojistného ze státního systému na individuální účty u soukromých penzijních splečností,jak to navrhuje vláda. U daňové reformy odborům vadí zrušení daňového zvýhodnění benefitů, například stravenek.

Zástupci koalice si přišli vyměnit návrhy k požadavkům VV

Zástupci vládních stran se ve čtvrtek v podvečer sešli v sídle vlády, aby si vyměnili své návrhy k dodatku koaliční smlouvy, kterým podmiňují VV setrvání ve vládě. Svou verzi dohody s VV připravil pro jednání premiér Petr Nečas (ODS). Zástupci VV řekli, že mají "řadu tezí". TOP 09 se podle předsedy svého poslaneckého klubu Petra Gazdíka přišla seznámit s konkrétní podobou toho, co VV žádají. "Pan premiér přijde s nějakým návrhem, jak to řešit, v písemné podobě. A máme na to zhruba ty tři týdny, abychom se dohodli. Nyní to určitě neuzavřeme," řekl při příchodu na jednání předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Nejmenší vládní strana v úterý prodloužila svůj požadavek personálních změn v kabinetu do 30. června. Nebude-li splněn, hrozí Věci veřejné vypovězením koaliční smlouvy.

SANEP: Volby by vyhrála ČSSD o 19 procentních bodů před ODS

Případné volby do Poslanecké sněmovny by v červnu jednoznačně vyhrála ČSSD, kterou by volilo 35 procent lidí. Se ztrátou 19 procentních bodů by za ní skončila ODS. TOP 09 by získala 15 procent hlasů a KSČM 13 procent. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory by ještě překonali lidovci, nikoliv však nyní vládní strana Věci veřejné. Vyplynulo to z internetového průzkumu, který zveřejnila společnost SANEP. KDU-ČSL by z voleb odešla se ziskem 5,7 procenta hlasů. Věci veřejné by volily necelé čtyři procenta lidí. SANEP uvedl, že podle hypotetického volebního modelu by případná koalice ODS, TOP 09 a lidovců disponovala 87 poslaneckými křesly. Naproti tomu nadpoloviční většinu 113 mandátů by v případě spojení měli sociální demokraté a komunisté. Uvedený průzkum volebních preferencí a předpokládaný volební model vycházejí jen z hlasů 49 procent dotázaných, kteří jsou rozhodnuti jít k volbám.

NERV chce ochranu lidí upozorňujících na korupci

Nezadáváním zbytečných zakázek, snížením limitů pro zakázky malého rozsahu, jejich zveřejňováním na internetu, ochranou lidí, kteří oznámí korupci, i dalšími prostředky chce Národní ekonomická rada vlády (NERV) bojovat s korupcí. Výsledky téměř roční práce na čtvrteční tiskové konferenci představila její pracovní skupina pro boj s korupcí v čele s ekonomem Pavlem Kohoutem. V pondělí byl projekt podpořen všemi členy NERV i ministry, kteří se zasedání ekonomické rady zúčastnili. Podle autorů je cílem ušetřit několik desítek miliard korun na zakázkách z veřejných rozpočtů, což je vzhledem ke každoročně vydaným asi 640 miliardám korun na veřejné zakázky možné. Nejpalčivějšími problémy současných veřejných zakázek jsou nákupy nepotřebných věcí, nízká míra konkurence firem, nedostatečné kontrolní mechanismy nebo to, že podle současného systému lze určité firmě takzvaně ušít zakázku na míru.

Vláda nezruší dotace pro regionální železniční osobní dopravu

Vláda rozhodla, že nezruší dotace krajům na provozování osobní železniční dopravy. Ministr financí Miroslav Kalousek jejich zrušení dříve navrhoval. Memorandum o podpoře krajů při objednávání regionální osobní dopravy schválila vláda Jana Fischera a podle dohody měly pro letošní rok kraje celkově získat na provozování železniční dopravy dotaci z veřejných rozpočtů přibližně 2,6 miliardy korun. Na krácení dotací si stěžovali zejména dopravní odboráři, podle kterých hrozilo radikální omezování dopravní obslužnosti a následné propouštění nadbytečných zaměstnanců Českých drah. Údajně by kvůli takovémuto výpadku ve financování mohlo dojít k redukci regionálních spojů až o třetinu.

Zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince bude zrušeno

Zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince bude pravděpodobně zrušeno. Počítá s tím vládní novela devizového zákona, jejíž přijetí umožnil Senát. Řadě levicových senátorů vadilo, že si Česko nevyjednalo prodloužení tohoto omezení a že jeho zrušení neprovází podmínek hospodaření na půdě. Nepodařilo se jim ale přesvědčit Senát, aby vládní novelu odmítl. Zákaz prodeje půdy cizincům si Česko vyjednalo při vstupu do EU před sedmi lety, tato výjimka přestala platit počátkem května. Poukázal na to ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), podle něhož mají závazky z přístupové smlouvy k EU přednost před zákonem. Omezení v zákoně je tak neaplikovatelné, podotkl ministr Kocourek. ČR si před vstupem do EU vyjednala na prodej nemovitostí určených k bydlení pětileté a zemědělské půdy sedmileté přechodné období. V případě bydlení se tak ustanovení devizového zákona nevyužívá už od předloňského května, protože smlouva o přistoupení k EU je nadřazenou právní normou.

Ministři obrany se shodli na zeštíhlení NATO, ubude velitelů

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance se v Bruselu dohodli na "zeštíhlení" velitelských struktur aliance. Sníží se počet velitelství a velitelů i množství aliančních agentur. V prohlášení rozeslaném novinářům to potvrdil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Cílem reformy je zefektivnění fungování aliance i úspora peněz. S novou velitelskou strukturou se sníží počet lidí v různých štábech ze 13.000 na devět tisíc. Množství aliančních agentur by mělo poklesnout ze třinácti na tři. "My sice nic nezískáváme, ale to téměř nikdo při tom zeštíhlení nic nezíská, ale my ani neztrácíme," podotkl ministr obrany Alexandr Vondra. Česká republika má v rámci aliančních velitelství komunikační modul, který je umístěn v Lipníku nad Bečvou a jenž spadá pod jedno z polských velitelství. "To se nám podařilo uchránit," prohlásil český ministr.

HDP vzrostl v 1. čtvrtletí o 2,8 pct., předčil předběžné odhady

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně rostla o 2,8 procenta. Je o 0,3 procentního bodu více než předpokládal předběžný odhad. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta, předběžně se uváděl růst o 0,6 procenta. Uvedl to Český statistický úřad s tím, že na výkon ekonomiky měl pozitivní vliv především zahraniční obchod. Podle analytiků by růst HDP mohl být za celý letošní rok mírně lepší, než dosud očekávali. "Česká ekonomika těží ze slušné kondice svého největšího exportního trhu, Německa. Očekáváme, že náš západní soused letos poroste 2,8 procenta, díky čemuž by se mělo české HDP zvýšit o 2,4 procenta," uvedl řídící partner PwC v České republice Jiří Moser. Analytici po zveřejnění zpřesněných údajů odhadují celoroční růst ekonomiky kolem dvou procent, což ve srovnání s loňským rokem znamená zpomalení. Podle nich tahounem růstu zůstane zahraniční obchod, proti budou působit úsporné kroky vlády. Loni ekonomika rostla o 2,2 procenta. "Vyšší než očekávaný růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí spolu s výhledem silného růstu v Německu dává důvody k mírnému zvednutí celoročního výhledu pro HDP nad dvě procenta," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Padesáti největším českým exportérům loni vzrostl vývoz o 30 pct

Padesáti největším tuzemským exportérům loni po předchozím poklesu způsobeném hospodářskou krizí vzrostl vývoz meziročně o 30 procent na 832 miliard korun. Největším exportérem byla i loni automobilka Škoda Auto, která zvýšila vývoz na 198 miliard korun z 166,5 miliardy o rok dřív. Vyplývá to ze žebříčku největších exportérů ČR, který ČTK zaslalo Sdružení CZECH TOP 100. V roce 2009 padesátka největších exportérů vykázala pokles vývozu o 125 miliard korun na 640 miliard korun. "Žebříček exportérů za rok 2010 ukazuje nadějné oživení obchodu českých vývozců. Při porovnání prvních padesáti vývozců v roce 2010 a 2009 je zřejmý nárůst objemu exportu o 30 procent, v celkové výši 192 miliard korun, což je největší meziroční změna za posledních pět let," uvedl předseda Sdružení CZECH TOP 100 uvedl Jan Struž.

Bývalý šéf Sazky Hušák podal odvolání proti konkurzu na firmu

Bývalý generální ředitel loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák se jako předseda představenstva prostřednictvím Městského soudu v Praze odvolal k Vrchnímu soudu proti nepravomocnému rozhodnutí o vyhlášení konkurzu nad Sazkou. ČTK to řekl Hušákův mluvčí Jan Tuna. Sazka je v konkurzu od minulého pondělí. Aleše Hušáka odvolal insolvenční správce Sazky Josef Cupka z funkce generálního ředitele v úterý. Věřitelský výbor Sazky minulý čtvrtek schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské haly O2 arena. Jejími akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

Ministr Dobeš odmítl kritiku maturantů, testy jsou prý připraveny dobře

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se ohradil proti kritickému dopisu maturantů. V reakci zaslané ČTK uvedl, že nové zkoušky dospělosti jsou připraveny dobře a stížnosti jsou uměle vyvolané. Otázky prý sestavoval tým odborníků a kantorů, ministr Dobeš proto odmítl i výhrady, že zadání testů bylo příliš lehké nebo nejednoznačné. Zároveň uvedl, že státními maturitami nechce studenty buzerovat ani jim umetat cestičku. Nespokojení studenti poslali ministrovi školství otevřený dopis, kromě testových otázek si v něm stěžují i na utajování zadání. Dopis podepsalo téměř 7800 lidí. "Jen málokdo po zkušenosti s loňskou podzimní generálkou čekal, že státní maturity proběhnou hladce. O to víc jsem rád, že zatím nepřinesly žádné komplikace," reagoval ministr s tím, že dopis zatím oficiálně neobdržel a přečetl si jej jen na internetu.

Senát navrhl vyznamenat Verheugena, Kaplického či Kratochvílovou

Senát navrhl vyznamenat nejvyšším státním oceněním někdejšího eurokomisaře Güntera Verheugena, který vyjednával český přístup do EU, zesnulého architekta Jana Kaplického, exministra zahraničí a svého zemřelého kolegu Jiřího Dienstbiera či běžeckou rekordmanku na 400 a 800 metrů Jarmila Kratochvílovou. Tyto osobnosti jsou v seznamu, který horní komora schválila na návrh senátního podvýboru pro státní vyznamenání. Senátním výběrem v podvýboru neprošli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Seznam nyní horní komora předá prezidentu Václavu Klausovi, který vyznamenání uděluje. K názoru senátorů hlava státu může, ale nemusí přihlédnout.

ÚS nezměnil podmínky pro odškodnění majetku na Podkarpatské Rusi

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, jenž kvůli podmínkám stanoveným v zákoně nezískal odškodnění za majetek zanechaný jeho předky na Podkarpatské Rusi. Spolu se stížností navrhl ústavním soudcům, aby vypustili několik pasáží z vyhlášky ministerstva financí z roku 1959 a zákona o zmírnění majetkové křivdy z roku 2009. ÚS ale nenašel důvod k zásahu. "Je věcí státu, aby určil, za jakých podmínek budou poškozené osoby odškodněny," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Jiřím Nykodýmem. Soud usnesení zveřejnil v internetové databázi. Muži konkrétně vadilo zákonné ustanovení, podle kterého nárok na odškodnění přechází v případě smrti oprávněné osoby na manžela a děti. Dále se však již nedědí, na což doplatil právě stěžovatel jako závětní dědic dcery původních majitelů.

Na jezu v Olomouci se utopili dva lidé, třetí skončil v nemocnici

Na jezu v Olomouci se ve čtvrtek utopila šestačtyřicetiletá učitelka základní školy z Nového Jičína a třináctiletý žák ze sedmé třídy. Tělo chlapce se podařilo záchranářům nalézt po více jak třech hodinách intenzivního hledání jen pár desítek metrů od místa neštěstí. Podle policie skočil sám do vody. V nemocnici skončil ve vážném stavu čtyřiadvacetiletý instruktor, který se snažil chlapce zachránit. Lékařům se ho podařilo oživit, je však v kritickém stavu. Neštěstí se stalo na stejném místě, kde se na konci března utopila matka zachraňující syna. Třída novojičínských sedmáků jela na výlet na raftech z Chomoutova do Olomouce. Před olomouckým jezem na Mlýnském potoku přirazili ke břehu, vystoupili a chlapec z nezjištěných příčin skočil z břehu do vody. Učitelka a instruktor se vrhli za ním a snažili se ho zachránit.

Divadelní hry disidenta a ministra Dienstbiera vyšly knižně

Divadelní hry někdejšího disidenta, ministra zahraničních věcí, senátora a rozhlasového novináře Jiřího Dienstbiera vyšly v knize O hostitelích a hostech. Vydalo ji nakladatelství Galén a ve čtvrtek byla představena v přednáškovém sále Newyorské univerzity v Praze. Kniha je první příležitostí seznámit se s Dienstbierovou dramatikou vcelku. Na málo známý obor činnosti politika, který zemřel letos v lednu, upozornili v debatě Jiří Pehe, Petr Drulák, Tomáš Vrba a Lenka Jungmannová, která se na vydání knihy podílela. V letech 1975 až 1984 Jiří Dienstbier napsal šest dramat, z nich pět (Než upečeme selata, Vánoční dárek, Hosté, Kontest a Příjem) se dostalo "do oběhu" ve formě samizdatů, šesté (Hra o život) bylo nalezeno v jeho pozůstalosti. I když tehdy nebyla naděje k jejich uvedení, nahrazovala tato tvorba autorovi nedobrovolně opuštěnou publicistiku. Ve svých dramatech totiž také reflektoval aktuální společenskou situaci. Nemožnost oficiálního zveřejnění mu zároveň otevřela možnost experimentovat.

V Rudolfinu poprvé zazpívala hvězdná Cecilia Bartoliová

Italská operní hvězda Cecilia Bartoliová zazpívala poprvé před českým publikem na koncertu zvaném Vivaldi ritrovato. Ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina ve čtvrtek večer představila bouřlivé i zamilované méně známé árie od Antonia Vivaldiho. V premiéře ji doprovázel renomovaný francouzský soubor Ensemble Matheus, věnující se poučené interpretaci staré hudby. Řídil ho jeho zakladatel, francouzský dirigent Jean-Christophe Spinosi. Slavná koloraturní mezzosopranistka otevřela koncert známějšími áriemi z Vivaldiho oper Ottone in villa, Olimpiade, Farnace i Bajazet, které jsou součástí úspěšného alba. CD nazvané Vivaldi Album vyšlo v roce 1999, za první tři roky prodeje si ho koupilo přes půl milionu lidí. Druhá část večera nabídla árie, které jsou na veřejnosti zpívány velmi vzácně, některé z nich Bartoliová zpívá poprvé.

Šternberk představí první část Expozice času

Vývoj času a časoměrné techniky od velkého třesku až po moderní dobu budou moci od října sledovat návštěvníci Expozice času ve Šternberku na Olomoucku. Už v sobotu si ale prohlédnou první hotovou část věnovanou vesmíru. Při procházce pod pomyslnou hvězdnou oblohou budou moci sledovat vývoj planet, místnosti dominuje pět kamenů Stonehenge. Přestavba budovy a vytvoření expozice přijde na více než 60 milionů korun, řekla novinářům Jana Kameníčková ze šternberské radnice. Jednotlivé části expozice budou věnovány například vesmíru, kalendářům, nejstarším hodinám, mechanickým hodinám, budoucnosti času či fenoménu hodinářství ve Šternberku a regionu.

Lidem se otevřou jindy nepřístupné parky a zahrady

Zájemci budou mít už tento víkend příležitost navštívit jindy nepřístupné státní i soukromé zahrady a parky v historickém centru Prahy a v dalších městech České republiky. Součástí celoevropského Víkendu otevřených zahrad budou i komentované prohlídky, možnost navštívit technické zázemí zahrad, výstavy nebo také degustace francouzských vín. V Praze otevřou své brány nejen běžně přístupné Palácové zahrady, ale také téměř neznámé zahrady Vratislavská a Konventní. Svůj pěstěný dvorek se zelení zájemcům představí i správci Ústavu pro soudobé dějiny.

Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších roztálo o měsíc dříve

V Krkonoších roztálo známé sněhové pole zvané Mapa republiky, a to přibližně o měsíc dříve než obvykle. Z dřívější masy sněhu na úbočí Studniční hory zůstal již jen nepatrný zbytek. ČTK to řekla pracovnice informačního střediska Krkonošského národního parku v Obřím dole. Sněhová Mapa republiky o rozloze několika stovek metrů čtverečních se letos vyrýsovala zhruba v polovině května. Protože přírodního sněhu bylo v letošní zimě velmi málo, bylo jasné, že do konce června roztaje. Roztáním Mapy republiky podle horalů v Krkonoších definitivně končí zima. V lokalitě Studniční hory sníh každoročně vydrží nejdéle. Když je zima bohatá na sníh, vítr tam uloží sněhové vrstvy o síle až 17 metrů. Samotná Mapy republiky je turistům nepřístupná, protože leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku. Traduje se, že před desítkami let vydržel sníh na tomto místě až do další zimy.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté do 21 let už dorazili do dánského Viborgu, kde odehrají základní skupinu mistrovství Evropy. V hotelu Best Western Golf, kam přijeli krátce před čtvrtou hodinou odpolední, je vítali zastupitelé Viborgu s českými vlaječkami v rukách. Na přivítání českým mladíkům v recepci pustili známý fotbalový hit "Zelená je tráva", což na tvářích reprezentantů vyvolalo pobavené úsměvy. Do Viborgu se chystají čeští příznivci, jejichž tým na desetitisícovém útulném stadionku odehraje všechny tři duely ve skupině proti Ukrajině, Španělsku a Anglii.

Disciplinární komise fotbalového svazu navrhne výkonnému výboru ČMFS za řádění fanoušků při finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví pokutu 400 tisíc korun pro svaz jako pořadatele akce a 100 tisíc pro každý klub. Komise to oznámila s tím, že zároveň doporučí, aby peníze byly věnovány na charitu. Po skončení pohárového finále vtrhli fanoušci na hrací plochu a pustili se do šarvátek. Násilnostem nezabránilo ani posílení pořadatelské služby a spolupráce s policií, jejíž zásah měl podle ředitele oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Iva Lubase přijít dřív a měl být razantnější.

Disciplinární komise fotbalového svazu potrestala Olomouc pokutou 300 tisíc korun za neúčast tří předvolaných zástupců Sigmy trenéra Zdeňka Psotky, asistenta Martina Kotůlka a bývalého pokladníka Ladislava Římského na čtvrtečním zasedání komise, která znovu otevřela kauzu údajné korupce v předloňském duelu posledního ligového kola s Bohemians Praha. Disciplinárka zároveň Psotkovi, Kotůlkovi, šéfovi Olomouce Jaromíru Gajdovi a brankáři Petru Drobiszovi, který měl před dvěma lety údajně předat 300 tisíc korun hráčům Bohemians, s okamžitou platností zastavila činnost. V kauze by měla definitivně rozhodnout na mimořádném zasedání 27. června.

Novým hlavním trenérem hokejistů Kladna se stal Zdeněk Vojta. Dosavadní kouč Petr Tatíček bude spolu s Jiřím Kopeckým jeho asistentem. Zdeňka Vojtu představil mužstvu před čtvrtečním tréninkem Jaromír Jágr mladší, který vstoupil do vedení klubu místo svého otce. Uvedl to denik.cz.

Tenistka Lucie Šafářová postoupila do čtvrtfinále turnaje v Kodani. Čtyřiadvacetiletá Češka porazila v utkání druhého kola za dvě a půl hodiny Nizozemku Michaellu Krajickovou 6:7, 6:4 a 6:2. O postup do semifinále bude čtvrtá nasazená Šafářová bojovat s Číňankou Čang Šuaj.

Česká tenistka Andrea Hlaváčková nedokázala na turnaji na trávě v Birminghamu postoupit do čtvrtfinále. Čerstvou vítězku čtyřhry na Roland Garros zastavila ve třetím kole Chorvatka Mirjana Lučičová, s kterou prohrála 2:6 a 6:7.

Nejzkušenější reprezentantka Štěpánka Hilgertová neprošla jako jediná z českých kajakářek nástrahami čtvrtfinále na mistrovství Evropy ve vodním slalomu ve Španělsku. Ve čtvrtfinálové jízdě, která se jela premiérově, obsadila dvojnásobná olympijská vítězka až 23. místo. Mezi dvacítkou postupujících do sobotního semifinále nechybějí Kateřina Kudějová a Irena Pavelková.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

09-06-2011