Denní souhrn zpráv Zprávy

10-06-2011

Odbory vyhlásily na 13. června stávku v dopravě

Odbory vyhlásily na pondělí stávku v dopravě proti vládním reformám. Podle předáků začne ve 03:00. Zastavit by se měla městská doprava v Praze, Brně a dalších městech. Jezdit by neměly vlaky v celé ČR, a to do 16:00. V metropoli a na hlavních silnicích by měly být blokády. Oznámilo to vedení Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která protest pořádá. Kolik lidí by se mohlo v pondělí do odborářského protestu zapojit, není zatím jasné. I když je stávka časově omezená, odboráři hodinu jejího ukončení neohlásili. "Den má 24 hodin," uvedli. Dodali, že o případném konci odbory rozhodnou a včas termín oznámí. Odboráři požadují stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů. "Ke stávce nás dohnala vláda," přečetl z prohlášení KDOS prezident federace strojvůdců Jindřich Hlas. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je největší odborovou centrálou v zemi, podle svého šéfa Jaroslava Zavadila vyhlásila stávkovou pohotovost. Předák dodal, že "pokud bude arogance vlády stoupat", může pohotovost přerůst ve stávku a další akce.

Zastavit by se v pondělí měla podle předáků městská doprava v Praze a Brně, o pořádání stávky jednají také odboráři v Ústí nad Labem, Plzni, Olomouci či Opavě. Podle šéfa odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka nepojedou vlaky v celé zemi. Šéf odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša uvedl, že by se provoz na dráze měl obnovit po 16:00. Řekl, že odbory jednají o mezinárodních rychlících.Vedení Českých drah uvedlo, že kvůli rozsahu stávky není možné zajistit náhradní dopravu. Jízdné by se ale mělo podle určitých pravidel kompenzovat. Ke stávce se chtějí připojit i dopravní odboráři, kteří pracují na poště.

Petr Nečas: Vláda nepodlehne vydírání odborů, o reformách bude jednat

Vláda neustoupí protestům, které blokují chod státu a berou si občany za rukojmí. Je ale připravena jednat o změně některých parametrů svých reforem. Premiér Petr Nečas (ODS) to řekl novinářům v reakci na vyhlášení pondělní stávky v dopravě. Připomněl, že například zvýšení hranice věku odchodu do důchodu, které odbory odmítají, se odehraje až po roce 2030 na 65 let a je vzhledem k demografickému vývoji nevyhnutelné. Premiér odborům vyčetl, že nemají žádné konstruktivní připomínky k vládním plánům pouze je úplně negují. Stávku jednoznačně odmítl i prezident Václav Klaus. V prohlášení pro média uvedl, že "rezolutně odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání". Odborářskou akci kritizuje i Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy.

ČSSD podporuje požadavky odborářů, stávka je podle ní legitimní

Opoziční ČSSD nebyla iniciátorem stávky v dopravě, požadavky odborů ale podporuje. Novinářům to po jednání politického grémia ČSSD řekl místopředseda strany Zdeněk Škromach. Stávka podle něj není vydíráním, ale "normálním demokratickým způsobem vyjádření názoru". Podle Škromach je dobře, že lidé nechodí jen jednou za čtyři roky k volbám, ale vyjadřují svůj názor na vládní kroky i jiným způsobem.

Náhradní doprava výpadek na železnici způsobený stávkou nepokryje

Lidem, kteří se spoléhají výhradně na železniční spojení, v pondělí hrozí, že se do práce nedostanou. České dráhy totiž nebudou schopny pokrýt náhradními spoji tak masivní výpadek dopravy, který se v souvislosti se stávkou odborářů očekává. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení dopravce Radek Joklík. Dopravce jim ale bude kompenzovat nevyužité jízdenky. S komplikacemi v železniční dopravě je třeba počítat i po skončení stávky. Stávky se podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejši zúčastní všechny odborové svazy na železnici. Mezi třetí hodinou ráno a čtvrtou hodinou odpoledne zřejmě nastane úplné přerušení provozu.

Primátor Svoboda: Kdo může, ať se Praze v pondělí vyhne

Pražský primátor Bohuslav Svoboda vyzval obyvatele, aby se v pondělí kvůli stávce vyhnuli cestování po Praze. Řekl to po jednání krizového štábu hlavního města. Praha se předběžně připravuje na maximální rozsah stávky, kdy nepojede ani metro. Podle primátorského náměstka Karla Březiny hlavní město ale zatím nemá informace, jak stávka hlavní město v pondělí zasáhne. Situaci v hlavním městě bude v pondělí podle Svobody monitorovat policejní vrtulník. Připravena je také policie, záchranáři i strážníci. Doprava ve středočeských městech by měla během pondělí stávky MHD v Praze fungovat. Je ale otázkou, jak se dostanou do zaměstnání Středočeši, kteří pracují v metropoli. Někteří dopravci mají obavy z blokád na silnicích, zjistila ČTK.

Pondělní stávky se zúčastní přes 90 procent řidičů MHD v Brně

Pondělní stávky v dopravě proti vládním reformám se v Brně zúčastní přes 90 procent řidičů a kolem 85 procent dalších pracovníků dopravního podniku. ČTK to sdělil předseda brněnského Odborového svazu dopravy Libor Weinstein. Upozornil nicméně na to, že podrobnosti stávky, která má začít ve 3:00, se v Brně stále dojednávají.

Dopad stávky v dopravě na ekonomiku bude podle analytiků omezený

Pondělní stávka v dopravě způsobí ekonomice podle analytiků oslovených ČTK ztrátu v jednotkách miliard korun. Dopad na hrubý domácí produkt by tak měl být podle nich v celoročním vyjádření omezený. Pokud by pondělní ohlášená stávka ovšem zcela ochromila hospodářství, stálo by to tuzemskou ekonomiku podle odhadů ekonomů deset až 15 miliard korun. Takový scénář je ovšem podle nich nepravděpodobný. "Pokud budeme počítat pouze se ztrátami v dopravě, potom nabízí horní hranici ztrát údaj, že denně vzniká v dopravě hrubá přidaná hodnota za 1,5 miliardy korun. Ani zde nejspíše nedojde ke stoprocentnímu zastavení všech dopravních služeb. Nicméně blokování dopravních komunikací přinese škody v jiných oblastech - lidé se nemusí dostat do práce včas nebo vůbec, naruší se dodávky surovin, materiálů a dílů do výrobních firem," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Celkový dopad na letošní HDP by měl být podle něj limitovaný a prakticky nebude ve statistikách postřehnutelný.

Velitel zraněný v Afghánistánu se o víkendu vrátí k jednotce

Velitel českých vojáků v Afghánistánu Michal Kucharský, který byl koncem května zraněn výbuchem nastražené miny, se o víkendu vrátí zpět ke své jednotce. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu armády Jana Růžičková. Michal Kucharský je velitelem poradního a výcvikového týmu v provincii Vardak. Zraněn byl 31. května, když s obrněným transportérem Iveco najel na minu. Při výbuchu zahynul jedenatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal a afghánský tlumočník. Další český voják byl těžce zraněn, byl převezen zpět do ČR a nyní je stále v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Robert Vyroubal měl v pátek v Bouzově na Olomoucku pohřeb, kterého se zúčastnili ministr obrany Alexandr Vondra i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Vojáci dostali ocenění za misi v den pohřbu svého kolegy

Smutek poznamenal v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku ocenění bezmála stovky vojáků z vrtulníkové jednotky, kteří se před časem vrátili z afghánské mise. Vyznamenání jim na uniformy připínal ministr obrany Alexandr Vondra ve stejný den, kdy se na Olomoucku konal pohřeb jejich kolegy zabitého v Afghánistánu. Nedávná tragédie poznamenala celý nástup. Vzpomínku na zabitého kolegu uctili vojáci na lipenském náměstí minutou ticha. "Vojenská služba v Afghánistánu je tvrdá, každý voják ví, že v ní nasazuje i vlastní život. Nedávná smrt vojáka Roberta Vyroubala, kterému jedeme na pohřeb do Bouzova, toto memento tragicky potvrdilo," řekl nastoupeným vojákům ministr Vondra. "Pokaždé zjara, v létě se tam zvýší bojová aktivita povstalců a talibanců. Měli jsme obrovské štěstí, že se nám tři roky tyto incidenty vyhýbaly," doplnil ministr. Na rizikovost oblasti, kde čeští vojáci působí, poukázal i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Komunisté se opět pustili do zákona o protikomunistickém odboji

Komunisté se ve sněmovně pustili do kritiky zákona o protikomunistickém odboji. Označili jej za paskvil. Koaliční poslanci vesměs opustili při vystoupení komunistů sál. Jeden ze spoluautorů předlohy Marek Benda (ODS) nazval její kritiky "poststalinskými poskoky komunistické strany". Poslanci poslali zákon po druhém čtení do závěrečného schvalování. V něm se bude na návrh KSČM hlasovat o jeho zamítnutí, ale také o odlišné předloze, kterou připravila Konfederace politických vězňů. Koaliční návrh zákona například uvádí, že účastníci protikomunistického odboje dostanou ocenění 100.000 korun, pozůstalí po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři podprůměrný důchod, byl by jim dorovnán na průměrný. Sněmovna předlohu s největší pravděpodobností schválí, ochotu pro ni hlasovat vyjadřují i sociální demokraté. Komunisté naopak hrozí Ústavním soudem.

Diag Human odmítl tvrzení, že mohl předložit soudu podvrh listiny

Společnost Diag Human odmítla čtvrteční tvrzení ministerstva zdravotnictví, podle kterého soud ve Vídni mohl uznat nárok firmy za zmařený obchod s krevní plazmou na základě podvrženého dokumentu. ČTK to sdělil právní zástupce společnosti Jan Kalvoda s tím, že výrok považuje za nevkusný. Úřad na svém webu uvedl, že údajný autor listiny, kterou do spisu na exekuci majetku ČR v Rakousku vložila společnost Diag Human, se od něj v tisku distancoval. Pod dokumentem je podepsaný děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička, jenž byl jedním z rozhodců, kteří v roce 2008 rozhodli o právu společnosti na odškodnění. S úroky se do současnosti částka, kterou Diag Human nárokuje, vyšplhala na zhruba 10,4 miliardy korun. Děkan Růžička v listině údajně souhlasí s názorem společnosti, že rozhodčí nález z roku 2008 je pravomocný. Deníku Právo však počátkem června řekl, že nemá informace o tom, z čeho vycházel rakouský soud. "Nemám s ním nic společného, nic jsem na vídeňský soud neposílal, nepamatuji se, že bych dával někdy nějaké stanovisko či rozhodnutí," uvedl. Podle ministerstva lze na základě tohoto tvrzení "velmi vážně spekulovat, že se jedná o podvrh". Pak by mohlo jít ze strany firmy o trestný čin.

Premiér Nečas se hodlá zabývat platem ombudsmana ČD Petra Fejka

Premiér Petr Nečas (ODS) se bude zabývat platem ombudsmana Českých drah (ČD) Petra Fejka, jenž podle médií pobírá zhruba čtvrt milionu korun měsíčně a má nárok na odstupné ve výši dvouleté mzdy. Nečas to řekl při interpelacích ve sněmovně. Na Fejkovu měsíční odměnu poukazuje opoziční ČSSD, která ji pokládá za příliš vysokou. Ministr dopravy chce po dozorčí radě informace o úrovní platů všech funkcionářů státní firmy. Zdůraznil také, že funkce ombudsmana ČD není trafika a výhledově se počítá s tím, že Fejk bude řídit několik desítek zaměstnanců.

Německo podle Jakuba Šebesty v případu nákazy hrubě chybovalo

Německo při informování o vývoji a zdroji střevní epidemie, která od května zabila 30 lidí, hrubě pochybilo. V rozhovoru pro ČTK to řekl ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Jakub Šebesta. Němci členské země informovali, že za nákazou E.coli stojí bio okurky ze Španělska, přičemž výsledky to nepotvrzovaly. V celé unii tak Němci podle Šebesty vyvolali obavy před nezávadnými druhy zeleniny. Aféra podle jeho odhadů postihne celou letošní úrodu v unii. Šéf SZPI dodal, že všechny vzorky různých druhů zeleniny, kterých pracovníci inspekce odebrali v Česku přes sto, zatím vyšly negativně. Také proto se neobává, že by epidemie, která i v Německu pomalu ustupuje, ještě výrazněji zasáhla Česko.

Sudetští Němci chtějí na podzim s premiérem Seehoferem do Česka

Sudetští Němci chtějí v reprezentativním zastoupení přijet s bavorským premiérem Horstem Seehoferem nejpozději letos na podzim do Česka. Sudetoněmecká delegace přitom chce navštívit nejen Prahu, ale i další regiony, a setkávat se tam s místními politiky a obyvateli. Agentuře DPA to v Augsburgu řekl před tradičním letnicovým srazem Němců vysídlených po válce z českých zemí jejich mluvčí Bernd Posselt. Pro Horsta Seehofera by to byla druhá návštěva Česka. Bavorský premiér a předseda CSU byl loni v prosinci jako první bavorský představitel od konce války na návštěvě v Praze a ukončil tak "dobu ledovou" mezi Bavorskem a Českem. Bavorsko se označuje za patrona a ochránce sudetských Němců.

V pražském kostele začalo čtyřiadvacetihodinové čtení bible

V pražském kostele svaté Ludmily v páteční podvečer začalo čtyřiadvacetihodinové čtení bible. Příchozí se tam střídají v předčítání úryvků z písma nepřetržitě až do soboty. Projekt pod názvem Bible24 se v Česku letos koná potřetí. Akce začala podvečerní mší. První celodenní četba se odehrála v roce 2009 v Uherském Brodě, druhý ročník pak v Brně, uvedli organizátoři. Češi se inspirovali v Itálii, kde se v roce 2008 konala římská četba nazvaná Bible dnem i nocí. Ve vinohradském svatostánku lidé předčítají Nový zákon: čtyři evangelia a výběr z apoštolských listů. Četbu úryvků dlouhých šest až osm minut proloží hudební vstupy. Po celou dobu nepřetržitého čtení, tudíž i v nočních a časných ranních hodinách, bude kostel otevřený pro kohokoliv, kdo se bude chtít zaposlouchat.

Film Lidice přímé účastníky tragédie zaujal

V Lidicích se den před 69. výročím tragédie uskutečnilo slavnostní promítání stejnojmenného filmu režiséra Petra Nikolaeva. Snímek v improvizovaném letním kině za místní galerií zhlédlo přes 300 pozvaných lidí, mezi nimiž nechyběly některé lidické děti a ženy, jež neštěstí obce přežily. Jaroslavu Skleničkovou překvapilo, jak se film podobal pravdě. "Bála jsem se, že to bude úplně něco jiného," řekla lidická žena, kterou nacisté deportovali do tábora v Ravensbrücku, když jí bylo 16 let. Jaroslava Skleničková byla ráda, že film ukázal skutečný osud dětí. Vyhlazení Lidic jich totiž přežilo pouze 17, zbývajích 88 dětí nacisté zavraždili. Jedinou výtku měla ke scéně týkající se zabíjení mužů z vesnice. Podle ní je totiž nacisté nezastřelili, ale pobili. Na slavnostní projekci nechyběl ani režisér Petr Nikolaev a Zdeněk Mahler, který napsal filmový scénář.

Památku obětí holokaustu připomenou tabulky v brněnské dlažbě

Památku obětí holokaustu již brzy připomenou pamětní kameny v brněnské dlažbě. Německý výtvarník Gunter Demnig je zabuduje do chodníků před domy, kde Židé bydleli, než je nacisté odvlekli do koncentračních táborů. Na každém kameni najde pozorný chodec destičku se jménem konkrétní oběti. Demnig 16. června uloží do brněnské dlažby na sedmi místech celkem 26 kamenů, oznámil ČTK garant projektu Boris Barak Selinger. Podobných kamenů je už v Evropě asi 30.000. Nazývají se stolpersteine, což je složenina německých slov stolpern (klopýtnout) a stein (kámen). Dnes se pamětní kameny nacházejí také v Rakousku, Itálii, Nizozemsku, Belgii, Francii, Polsku, Maďarsku a dalších zemích.

Tým českého chirurga v USA potřetí transplantoval celý obličej

Tým českého chirurga Bohdana Pomahače v nemocnici v Bostonu provedl třetí úplnou transplantaci obličeje. Novou tvář získala Charla Nashová z amerického státu Connecticut, kterou před dvěma roky vážně zranil šimpanz její kamarádky. Lékaři se také pokusili transplantovat Charle Nashové obě ruce, které jí zvíře utrhlo, ale tělo pacientky je nepřijalo a musely být opět odejmuty, napsala agentura AP. Podle nemocničních zdrojů provedli lékaři obě transplantace v květnu. Mluvčí pacientky John Orr prohlásil, že Charla Nashová se potýkala s pooperačními komplikacemi a teprve nyní nabyla vědomí. "Dostala zápal plic, selhávaly jí ledviny a měla problémy s prokrvením rukou," řekl John Orr. Charlu Nashovou prý po operaci ještě neviděl, její bratr mu ale řekl, že žena ve tváři vypadá "fantasticky". Charla Nashová je ve Spojených státech třetím člověkem, který podstoupil úplnou transplantaci obličeje. Všechny transplantace provedl Pomahačův lékařský tým.

Sezona na točně začala Shakespearovou komedií Jak se vám líbí

Premiérou Shakespearovy komedie Jak se vám líbí v režii Davida Radoka začala letní sezona Jihočeského divadla na otočném hledišti v českokrumlovské zámecké zahradě. Některá představení sezony jsou předem vyprodaná, na ostatní zbývá dohromady necelá čtvrtina vstupenek. Diváci si mohou vybírat z celkem osmi inscenací - činohry, opery, baletu i loutkohry. Nejdéle jsou na repertoáru Ženy Jindřicha VIII. a Goldoniho Sluha dvou pánů. K nastudování Shakespearovy komedie Jak se vám líbí si divadlo vybralo překlad Martina Hilského. Hra má podle Radoka velice jednoduché poselství. Pojednává o relativitě hodnot, říká jasně, že jediná hodnota, která má smysl v našich životech, je láska. Otáčivé hlediště v českokrumlovské zámecké zahradě patří více než 50 let mezi přední evropské divadelní plenérové scény.

V Kolíně začal 48. ročník festivalu Kmochův Kolín

Kolín se po roce opět proměnil v město dechovky. Pomyslným příjezdem Františka Kmocha začal na řepařské drážce 48. ročník mezinárodního hudebního festivalu Kmochův Kolín. Přehlídka, které se letos účastní 19 českých a osm zahraničních dechových souborů, potrvá do neděle, kdy vyvrcholí závěrečným "monstrkoncertem" na Karlově náměstí. Letos během něj vystoupí rekordní počet 1200 hudebníků. Organizátoři z občanského sdružení Prostor chtěli na festival přilákat i mladé lidi, jimž dechovka tolik neříká. Vsadili proto na muzikálové a filmové melodie nebo na modernější žánry. Bohatý doprovodný program nabízí divadlo, farmářské trhy, šermířská vystoupení, gastronomické speciality nebo třeba bleší trh.

Studie o evropských dřevěných kostelech je může pomoci zachránit

Kniha Dřevěné kostely a zvonice v Evropě, oceněná památkářskou cenou EU, by mohla přispět k větší ochraně těchto památek. ČTK to řekl historik Jiří Langer, jeden z autorů knihy. Komplexní studie mapuje přes 2000 dřevěných evropských sakrálních staveb nejen v Česku, ale především také ve Skandinávii, Francii, Anglii nebo Rumunsku. Její autoři proto usilují o její překlad z češtiny do angličtiny. Na dvoudílné publikaci, kterou v roce 2009 vydalo nakladatelství Paseka, se kromě Jiřího Langera podílel také Karel Kuča, jenž se účastnil pátečního slavnostního předávání cen Europa Nostra 2011 v Amsterodamu. Kniha vybojovala vítězství v kategorii výzkum. "To ocenění pro nás znamená obrovské zadostiučinění, ale hlavně naději, že se dřevěným kostelům a zvonicím dostane zasloužené pozornosti, a tedy i péče a ochrany," uvedl Jiří Langer. Publikace čítá fotografie a informace o tisícovkách dřevěných kostelů a zvonic. Mapuje území od Skandinávie až po Ural a Balkán.

Slavný Picassův obraz Sedící žena bude v ČR vystaven po 12 letech

Návštěvníci letošního veletrhu Art Prague v Mánesu mají v pátekl a v sobotu unikátní možnost spatřit rané kubistické dílo Pabla Picassa - Sedící žena. Veřejnosti se představuje po více než 12 letech. Na jeho vystavení v Česku se spolupodílí galerista Jan Třeštík, kterého policie před několika týdny obvinila z toho, že se na počátku roku pokusil právě tento slavný obraz nelegálně vyvézt za hranice Česka. Protože je obraz kulturní památkou, je k vývozu potřeba povolení ministerstva kultury. Sám Jan Třeštík, který je vzděláním právník, se hájí neznalostí zákonů. Nešlo podle něj o žádný pokus o nelegální vývoz, ale o úřední pochybení.

Lidem se otevřou jindy nepřístupné parky a zahrady

Zájemci budou mít už tento víkend příležitost navštívit jindy nepřístupné státní i soukromé zahrady a parky v historickém centru Prahy a v dalších městech České republiky. Součástí celoevropského Víkendu otevřených zahrad budou i komentované prohlídky, možnost navštívit technické zázemí zahrad, výstavy nebo také degustace francouzských vín. V Praze otevřou své brány nejen běžně přístupné Palácové zahrady, ale také téměř neznámé zahrady Vratislavská a Konventní. Svůj pěstěný dvorek se zelení zájemcům představí i správci Ústavu pro soudobé dějiny.

Na festivalu rekordů v Pelhřimově padl první český rekord

Na festivalu rekordů a kuriozit, který začal v Pelhřimově, padl první český rekord. Vytvořila ho trojnásobná mistryně světa v krasojízdě na kole Martina Štěpánková-Trnková z Brna. Na řidítkách jedoucího kola se vzepřela do stoje na rukou a čtyřikrát se i s předním kolem otočila kolem své osy. Výkon bude zapsán do České knihy rekordů. ČTK to řekl Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den spravující české rekordy. "Rekordní výkon se povedl až na třetí pokus, který povolují pravidla, měli jsme trochu nervy. Na takový výkon nemá ani nikdo z chlapů - krasojezdců," poznamenal Marek. Podle dostupných informací existuje v Německu krasojezdkyně, která stejný výkon udělala s pěti otočkami, ale v Česku je tento výkon ojedinělý, dodal.

Ze sportu:

České volejbalistky porazily v pátém kole Evropské ligy Maďarsko za pouhých 74 minut hladce 3:0 a udržely si první místo v tabulce skupiny B. Snaživé soupeřky držely krok pouze v úvodech jednotlivých setů. Trenér Jiří Šiller po většinu zápasu spoléhal na sestavu Barborková, Pastulová, Havlíčková, Mühlsteinová, Svobodníková a Havelková s liberem Jášovou.

Basketbalisté Nymburka získali osmý mistrovský titul za sebou, když v šestém finále vyhráli v Prostějově 82:65. Sérii vyhrál Nymburk 4:2. O výsledku rozhodla po vyrovnané první polovině přesnější a agresivnější hra hostů. Prostějov už v závěru neměl síly na zvrat.

Tenista Tomáš Berdych postoupil do semifinále turnaje v Halle, který před čtyřmi lety vyhrál. Sedmý hráč světa zvítězil nad Srbem Viktorem Troickým 7:6, 6:1 a o třetí finálovou účast na tomto travnatém podniku bude hrát v sobotu s Němcem Philippem Petzschnerem.

Tenistka Lucie Šafářová se na turnaji v Kodani probojovala podruhé v sezoně do semifinále. Čtvrtá nasazená česká hráčka zvítězila nad Číňankou Šuaj Čang 4:6, 6:0, 7:6 za rovné dvě hodiny a v příštím zápase ji čeká Chorvatka Petra Martičová.

První českou hokejovou ligu bude hrát od příštího ročníku pouze 14 mužstev oproti dosavadním šestnácti. Přihlášky účastníků schválil Český svaz ledního hokeje (ČSLH), přičemž podmínky účasti nesplnil neuhrazením poplatku ve stanoveném termínu Tábor a Znojmo přihlášku samo stáhlo, protože bude působit v rakouské mezinárodní lize EBEL.

Hned dvě posádky nasadí Loprais tým do blížící se Rallye Hedvábné stezky, která se v Rusku uskuteční od 10. do 16. července. Vedle Aleše Lopraise bude speciál Tatra pilotovat i Tomáš Vrátný, navíc bude mít tým k dispozici i dva asistenční kamiony.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Většinou polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

10-06-2011