Zprávy

0:00
/
0:00

Poslanci proberou reformu zdravotnictví a důchodů 12. července

Poslanci se kvůli vládní reformě zdravotnictví a důchodového systému sejdou mimořádně v úterý 12. července. Schůzi sněmovny dnes svolala její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) na žádost koaličních poslanců. Podle dosavadních informací by měla schůze trvat do středy 13. července. Další mimořádná schůze sněmovny se zatím předpokládá až koncem srpna. Na červencové schůzi by poslanci měli také schvalovat novelu zákona o České televizi, která mění pravidla pro vysílání reklamy v ČT. Měli by schvalovat i novelu zákona o veřejných zakázkách, která zpřesňuje zadávání zakázek v obraně a bezpečnosti. Do prvního čtení vláda předložila mimo jiné návrh nového zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Na programu je také první čtení poslanecké novely školského zákona. Poslankyně VV a KSČM v ní společně navrhují, aby studenti u maturit mohli ve druhém povinném předmětu i nadále volit mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou by byl zaveden až ve školním roce 2013 a 2014.

Peake s Morozem do svého týmu rozhodně nepočítá

Nová vicepremiérka, budoucí šéfka legislativní rady vlády a vládního výboru pro boj s korupcí Karolína Peake (VV) nyní vybírá své nejbližší spolupracovníky. V rozhovoru pro ČTK dnes připustila, že do protikorupčního týmu chce přivést některé lidi, kteří se problematikou zabývali na ministerstvu vnitra. Nemá však mezi nimi být bývalý náměstek na vnitru Michal Moroz. Peake své vytipované spolupracovníky dnes nechtěla jmenovat s tím, že o nich nejprve bude hovořit s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Morozovo jméno ale zcela vyloučila. Michala Moroze odmítl v květnu Nečas do týmu schválit předsedovi VV a tehdejšímu protikorupčnímu vicepremiérovi Radku Johnovi. John kvůli tomu z vlády odešel a odstartoval tak zatím poslední kolo sporů vládních stran, které bylo ukončeno až minulý čtvrtek podpisem dodatku ke koaliční smlouvě. V části své agendy, která se týká legislativní rady vlády přitom Peake zásadní změny nechystá. Jako svého místopředsedu v radě už nominovala Petra Mlsnu, který stejnou pozici zastával dosud, tedy v době, kdy radu vedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Klaus podepsal novelu, která zvyšuje soudní poplatky

Prezident Václav Klaus svým podpisem potvrdil změny v zákoně o soudních poplatcích. Platby za civilní spory se podle vládního návrhu zvýší. Minimální soudní poplatek bude 1000 korun za zahájení soudního řízení, ve kterém jde o nižší než dvacetitisícovou finanční částku. Doposud lidé platí 600 korun za spory do 15.000. Maximální sazba poplatku se zvyšuje z jednoho milionu na dva miliony korun. U soudních řízení o nemovitosti se má poplatek zvýšit ze současných 3000 na 5000 korun, u jednání o podniku z 10.000 na 15.000 korun. O tisícikorunu dražší má být oproti nynější pětitisícovce například zápis do obchodního rejstříku. Od poplatku budou osvobozeny oběti domácího násilí. Zvýšení soudních poplatků je součástí úsporných snah kabinetu. Příjmy státu z nich vzrostou o 300 až 400 milionů asi na 1,2 miliardy korun ročně. Vláda obhajuje zvýšení poplatků mimo jiné tím, že justice stojí stát přes deset miliard za rok a poplatky se deset let nezvyšovaly. Lidé budou moci nadále žádat snížení nebo odpuštění poplatku.

Cizineckou policii povede Milan Majer

Novým šéfem cizinecké policie se stal Milan Majer, který doposud vedl cizineckou policii v Hradci Králové. Po skoro čtyřech měsících čekání tak nahradil ve funkci bývalého policejního prezidenta Vladislava Husáka. Husáka si začátkem března vybral policejní prezident Petr Lessy jako náměstka pro vnější službu, cizineckou policii tehdy vedl od května 2008. Informovala o tom Barbora Kudláčková z cizinecké policie. Cizinecká policie v lednu prošla kvůli vládním úsporám rozsáhlou transformací. Ministerstvo vnitra zrušilo všech sedm oblastních ředitelství a místo nich na každém krajském policejním ředitelství vznikl odbor cizinecké policie, který zajišťuje většinu agendy. Prioritou nového ředitele bude udržení odborníků na cizineckou problematiku, prohloubení mezinárodní spolupráce, ale i vzdělávání policistů. Nový ředitel prý nechystá ani zásadní personální změny a chce se zaměřit i na ochranu vnější hranice schengenského prostoru.

Čeští policisté budou opět pomáhat v Chorvatsku

Stejně jako v minulých letech budou i letos v hlavní turistické sezoně v Chorvatsku pomáhat místním policistům jejich kolegové z Česka. Kromě nich se do projektu, který Interpol doporučuje všem svým členům, zapojí už šestým rokem policisté ze Slovenska, Francie, Maďarska, Rakouska, Německa a letos poprvé i ze Srbska. Podle deníku Slobodna Dalmacija do Splitu už přijeli čtyři policisté ze Slovenska a čtyři z Česka. Policisté ve svých národních uniformách a beze zbraní budou hlídkovat spolu s chorvatskými kolegy a budou k dispozici turistům ze svých zemí. Při své činnosti musejí postupovat v souladu s chorvatskými právními předpisy. Jejich hlavním úkolem je pomáhat chorvatským kolegům v případech, kdy se jako poškození nebo pachatelé objevují státní občané jejich zemí. Nejčastěji se jedná o ztrátu osobních dokumentů, drobné krádeže a také o pomoc při automobilových haváriích a neštěstích.

Karlovarské vody začaly stahovat další šarže vody Aquila

Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) začala dobrovolně a preventivně stahovat z trhu i některé další šarže neperlivých vod Aquila Aqualinea o obsahu 1,5 litru. U šarže z 20. května Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila přítomnost koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli. Kontrolní analýza dalších vzorků pramenité vody Aquila Aqualinea přítomnost nepřípustných bakterií Escherichia coli neprokázala, oznámil mediální zástupce KMV Michal Donath. Inspektoři SZPI našli vadný vzorek při úřední kontrole v tržní síti. Produkt nese přesný název AQUILA AQUALINEA neperlivá, pramenitá voda. Inspekce poslala z opatrnosti vzorek bakterií z vody Aquila do národní referenční laboratoře, aby zejména vyloučila, že nejde o stejný patogen Escherichie coli, který způsobuje krvácivé průjmy a letos si v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých. Výsledky kontroly z národní referenční laboratoře budou k dispozici patrně až v pátek. Spotřebitelé, kteří výrobek Aquila Aqualinea šarže značené číselnými řadami 20. 5. 12/E, 23. 5. 12/E a 24. 5. 12/E dosud mají doma, se mohou telefonicky obrátit na informační linku 800 11 10 11. Mohou si sjednat návštěvu obchodního zástupce, který jim vodu vymění za výrobek z jiné šarže. Jeho návštěvu si lidé mohou rovněž vyžádat i e-mailem na adrese [email protected].

O Žďársko je zájem kvůli úložišti jaderného odpadu

O Žďársko se kvůli ukládání jaderného odpadu zajímá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) i elektrárenská firma ČEZ. SÚRAO teď posuzuje vhodnost této lokality pro stavbu trvalého hlubinného úložiště, ČEZ se pořád drží svého letitého plánu na vznik záložního skladu ve Skalce na vyhořelé palivo z atomových elektráren. ČTK to potvrdili zástupci obou subjektů. V území, spojeném přes půl století s těžbou uranu, už navíc začal průzkum pro vyražení obřího zásobníku na zemní plyn. Starostové obcí, které oslovila ČTK, uvedli, že lidé zatím proti těmto plánům neprotestují. Řada z nich prý nevěří tomu, že by se všechny tři tak mimořádné akce vešly do jednoho území. Podle starostů bude pro případný souhlas se stavbami důležitá jejich bezpečnost a vznik pracovních míst. Možné finanční kompenzace budou podle nich až na dalším místě. "Abych shrnul mínění občanů, my vlastně nevíme, na čem jsme," řekl starosta Rožné Libor Pokorný. Doplnil, že v obci se střídají zástupci všech tří institucí. Panuje prý ale řada nejasností, například to, zda by se nepřekrývala ochranná pásma staveb. Podle názoru Pokorného by pro Rožnou, která je blízko uranového dolu, byla nejpřínosnější stavba plynového zásobníku, a to i proto, že by přinesla pracovní místa. "Pro nás je menší zlo mít v kilometrové hloubce pod zemí zásobník než radioaktivní odpad na hranici obce," konstatoval.

ČSÚ: Maloobchodní tržby v květnu zrychlily růst na 3,2 procenta

Maloobchodní tržby ve stálých cenách v květnu bez očištění o sezonní vlivy zrychlily meziroční růst na 3,2 procenta po dubnovém zvýšení o 2,7 procenta. Růst tržeb byl ovlivněn zejména prodejem motorových vozidel a nepotravinářského zboží. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v květnu snížily reálně meziměsíčně o 0,7 procenta a meziročně očištěné pouze o pracovní dny se zvýšily o 1,4 procenta. Letošní květen měl oproti loňskému o jeden pracovní den více. "Vzhledem k tomu, že letošní květen měl o jeden pracovní den navíc, nejedná se o dobrý výsledek. Po očištění o výhodu jednoho pracovního dne činí výsledek pouze 1,4 procenta. Meziměsíčně po sezónním očištění došlo k poklesu o 0,7 procenta," komentoval dnes květnové statistiky Michal Brožka z Raiffeisenbank. Růst tržeb je podle něj brzděn meziročním nárůstem cen potravin a cen u čerpacích stanic, když právě tyto položky meziroční tempo růstu maloobchodu snižují nejvíce. "Již od dubna lze pozorovat, že růst v běžných cenách je vyšší než v cenách stálých. Maloobchodní ceny tedy rostou, zatímco v minulém roce si obchodníci pomáhali výraznými slevami," podotkl Brožka.

Počet insolvenčních návrhů letos stoupl o 56 procent

V prvním pololetí bylo podáno 11.440 insolvenčních návrhů, což je o 56 procent více než za stejné období v roce 2010. Počet insolvencí fyzických osob stoupl o 76 procent na 8243, právnických osob pak o 20 procent na 3197. ČTK o tom dnes informovala společnost Creditreform. V červnu 2011 bylo podáno celkem 2146 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 573 insolvenčních návrhů právnických osob a 1573 návrhů fyzických osob. Přes razantní meziroční nárůsty insolvenčních návrhů je v prvním pololetí roku 2011 situace výrazně klidnější a nárůsty již nejsou tak dynamické.

Češi loni prosázeli 125,6 miliardy Kč

Češi loni prosázeli v loteriích a sázkových hrách celkem 125,6 miliardy Kč, což je meziroční pokles o 1,7 procenta. Největší podíl mezi provozovanými sázkovými hrami a loteriemi zaujímají interaktivní videoloterijní terminály. Výsledky zveřejnilo ministerstvo financí.

Bývalá předsedkyně Akademie věd Illnerová získala ocenění Mensy

Sdružení Mensa České republiky udělilo čestné uznání fyzioložce a biochemičce, bývalé předsedkyni Akademie věd Heleně Illnerové. Čestným uznáním Mensa ČR oceňuje osobnosti ze všech oblastí společenského života za významný přínos inteligenci národa, propagaci duševní kultury a šíření dobrého jména České republiky ve světě. Prvním nositelem ocenění se loni stal astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar. O ocenění rozhodují členové Mensy ČR intranetovým hlasováním. Laureátka obdržela pamětní list s grafikou malíře Karla Šafáře s motivy symbolizujícími myšlení a inteligenci, informovala dnes ČTK za Mensu Eva Stejskalová.

Cyklus Zlatá šedesátá vyšel s dvoudílným dokumentem na DVD

Producent Čestmír Kopecký představil dnes na MFF v Karlových Varech komplet DVD s názvem Zlatá šedesátá a dvoudílného filmu 25 ze šedesátých. Završil tak nejvýznamnější cyklus o domácí kinematografii 60. let - jde o třicetihodinové svědectví tvůrců československého filmového zázraku. Cyklus nominovala Slovenská filmová a televizní akademie na Evropskou filmovou cenu 2011. V rámci festivalu a křtu edice se bude v karlovarské Galerii umění promítat 26 dílů cyklu včetně dvoudílného celovečerního dokumentu režiséra Martina Šulíka. Podle scenáristy Jana Lukeše znamenala 60. léta pro domácí kinematografii jedinečnou etapu. Filmová tvorba tehdy společného státu překročila za pár let ideologické i estetické limity, stala se jedním z hlasů demokratizačního hnutí a ze dne na den začala sklízet úspěchy i v zahraničí. Československý filmový zázrak, jak tento úkaz nazvala zahraniční kritika, násilně uzavřely události ze srpna 1968. "Lidé, kteří vytvořili celou epochu kinematografie, zůstali kamerou nezaznamenáni. Proto jsme chtěli tuto část zmapovat školním až osvětovým způsobem," uvedl Lukeš. Audiovizuální komplet obsahuje 26 zhruba hodinových portrétů filmových tvůrců a další dva nosiče s dokumentárním snímkem. Mezi zpovídanými filmaři jsou Ivan Balaďa, Hynek Bočan, Miloš Forman, Dušan Hanák, Ladislav Helge, Juraj Herz, Věra Chytilová, Juraj Jakubisko, Vojtěch Jasný, Jan Kačer, Zdeněk Mahler, Jiří Menzel, Stanislav Milota, Jan Němec, Vít Olmer, Miroslav Ondříček, Ivan Passer, Jan Schmidt, Jan Švankmajer, Karel Vachek, Otakar Vávra a Drahomíra Vihanová.

Na Staroměstské radnici je výstava Rituály normalizace

Atmosféru masových komunistických slavností, jako byly spartakiády na Strahově či prvomájové průvody na Letné, zachycuje výstava fotografií Dany Kyndrové Rituály normalizace. K vidění je až do 14. srpna v Křížové chodbě Staroměstské radnice. Slavnostně ji otevřel pražský primátor Bohuslav Svoboda, který zároveň pokřtil stejnojmennou publikaci se 135 fotografiemi autorky. Snímky z masových slavností doplnila Kyndrová fotografiemi z každodenního života normalizace, jako taneční, maturita, vánoční svátky, diskotéky, chmelové brigády nebo Matějská pouť. Kyndrová získala v roce 2008 od Asociace profesionálních fotografů ČR titul Osobnost české fotografie, a to především za výstavu, která připomínala okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Šestapadesátiletá fotografka vystudovala ruštinu a francouzštinu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Fotografovat začala v roce 1973 a vždy se věnovala černobílé humanistické fotografii, od roku 1992 je volnou fotografkou. Uspořádala desítky samostatných výstav a vydala řadu autorských publikací.

Pokračuje festival Rock for People, vystoupí My Chemical Romance

Vystoupením zejména mezi mladými posluchači oblíbené americké skupiny My Chemical Romance vyvrcholí program 17. ročníku festivalu Rock for People, který se do 5. července koná na letišti v Hradci Králové. Na třech vedlejších a dvou hlavních scénách se dále například představí britské kapely White Lies, The Wombats a Levellers, američtí Primus nebo australské John Butler Trio. Domácí scénu budou mimo jiné reprezentovat Divokej Bill, Wohnout, Skyline či Druhá tráva. Své zastoupení na festivalu bude mít i slovenská scéna díky formacím Polemic, From Our Hands, Zoči voči nebo Talkshow. V areálu Festivalparku pokračuje provoz divadelní scény a další doprovodné programy. Letošní Rock for People, který byl zahájen 2. července, nabízí vystoupení zhruba 140 kapel, 20 dýdžejů a 26 divadelních souborů.

Ze sportu

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová se ve světovém tenisovém žebříčku posunula na sedmé místo, nejvýš v kariéře. Na sedmé místo žebříčku dvouhry WTA naposledy z českých tenistek dosáhla před čtyřmi lety Nicole Vaidišová. Tomáš Berdych klesl po vyřazení v osmifinále londýnského grandslamu na devátou pozici. Neobhájil ve Wimbledonu loňskou finálovou účast. Ve čtyřhře vynesl wimbledonský triumf do čela Květu Peschkeovou. Pětatřicetiletá Peschkeová získala v deblu první grandslamový titul. Pořadí čtyřhry nyní vede se svou slovinskou spoluhráčkou Katarinou Srebotnikovou, obě mají stejně bodů.

Česká basketbalistka Eva Vítečková byla zvolena do nejlepší sestavy mistrovství Evropy. Spolu s ní novináři vybrali tureckou pivotku Nevriyi Yilmazovou, Chorvatku Sandru Mandirovou, ruskou pivotku Marii Stěpanovovou a její spoluhráčku Jelenu Daniločkinovou, která byla zároveň zvolena nejužitečnější hráčkou turnaje. Vítečková se přitom musela v českém týmu sklonit před spoluhráčkou Kateřinou Elhotovou, která v průměru nastřílela 14,2 bodu na zápas, zatímco obvyklá nejlepší česká střelkyně dala 12,8 bodu. Vítečková se však dokázala trefovat v těch nejdůležitějších chvílích, navíc na sebe vázala pozornost soupeřovy obrany a uvolňovala tak prostor pro spoluhráčky. Do ideální sestavy šampionátu se Vítečková dostala také v roce 2005, kdy Češky získaly na mistrovství Evropy zlato, i na loňském stříbrném mistrovství světa.

Fotbalová Slavia získala třiatřicetiletého brankáře Kamila Čontofalského. Bývalý slovenský reprezentant, který dříve chytal za Bohemians 1905 a Zenit Petrohrad, podepíše v Edenu dvouletou smlouvu. Čontofalský doplní dvojici mladých brankářů Jana Hanuše a Martina Berkovce.

S fotbalisty pražské Slavie se začal připravovat obránce Jan Charuza. Třiadvacetiletý stoper, který naposledy působil v rezervě Mladé Boleslavi, bude v Edenu podle klubového webu na dvoutýdenních testech.

Česká republika se bude ucházet o pořádání kvalifikačního turnaje basketbalistek o postup na olympijské hry v Londýně v roce 2012, na který se svěřenkyně Lubora Blažka probojovaly díky čtvrtému místu z uplynulého mistrovství Evropy. Kvalifikace je na programu na konci června příštího roku a v úvahu by připadaly například Karlovy Vary, kde Češky loni vybojovaly senzační stříbro ze světového šampionátu.

Počasí v Česku

Bude polojasno až oblačno, na většině území přeháňky, místy hlavně na jihozápadě Čech bouřky. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 st., na horách kolem 16 st.C a foukat má mírný severní vítr, který v bouřkách přechodně zesílí.