Denní souhrn zpráv Zprávy

23-11-2004

Václav Klaus podpořil bulharské úsilí o vstup do Evropské unie

Bulharské úsilí o vstup do Evropské unie podpořil český prezident Václav Klaus, který v úterý zahájil třídenní státní návštěvu Bulharska. Připomněl však, že jde o "otevření prostoru" pro šanci, kterou přijetí do EU znamená. Na tiskové konferenci po rozhovorech se svým bulharským protějškem Georgim Parvanovem v sofijském prezidentském sídle Klaus uvedl, že jeho návštěva v Bulharsku "signalizuje zájem ČR na co nejintenzivnějších vzájemných vztazích".

Bulharsko má vstoupit podle plánu do EU v roce 2007. Klaus uvedl, že Česká republika podpořila vstup Bulharska do Severoatlantické aliance a "stejným způsobem podporuje vstup Bulharska do Evropské unie". "Těšíme se na Bulharsko v Evropské unii," dodal český prezident.

Na dotaz ohledně investic do bulharské energetiky a zejména do případného dokončení druhé bulharské jaderné elektrárny v Belene Klaus poznamenal, že otevření české ekonomiky světu bylo dobré pro ČR a stejně dobré bude i pro Bulharsko. Vyjádřil však naději, že investice do bulharské ekonomiky půjdou od českých podniků a nikoli od České republiky jako státu. ČEZ, který vlastní český stát, podepsal dohodu o privatizaci tří elektrodistribučních bulharských společností. Oba prezidenti vyjádřili naději, že se posílí rostoucí trend obchodní výměny mezi oběma státy.

Na česko-bulharském podnikatelském fóru prezident Klaus označil Bulharsko za politicky a hospodářsky stabilní zemi, ve které lze investovat. "Proces stabilizace, který nastal, je evidentní," řekl Klaus ke stovce českých a bulharských podnikatelů, kteří se sešli v sofijském hotelu Sheraton na společné poznávací schůzce. Fóra se zúčastnil také bulharský prezident Georgi Parvanov, který Bulharsko nabídl jako "základnu pro pronikání" do oblasti Balkánu, protože má dohody o volném obchodu se sousedními státy.

Česko nabízí Slovákům pomoc v Tatrách, připraveno je 50 hasičů

Česká republika nabídla Slovensku pomoc při odstraňování ničivých škod, které v Tatrách o víkendu napáchala silná vichřici. Do několika hodin je připravena vyslat na Slovensko 50 hasičů na dobu jednoho měsíce, kteří by odjeli se základní technikou - pilami a vyprošťovacími prostředky, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Připravenost Česka pomoci Vysokým Tatrám v telegramu zaslaném slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi potvrdil také jeho český protějšek Václav Klaus. Český velvyslanec v Bratislavě Vladimír Galuška už nabídku předal slovenským kolegům. "Čekáme na odpověď. Jsme připraveni vyslat je do několika hodin."

Ministr zahraničí Cyril Svoboda na dotaz, čeho se pomoc bude týkat uvedl, že v tuto chvíli se Češi zaměří hlavně na odstraňování škod. Později "to možná bude i jiná práce, ale teď je potřeba poslat ty, kteří to zvládnou, aby vzali dobrou výbavu, pily, krumpáče... a pomohli na místě samém."

Klaus slovenskému prezidentovi napsal, že jej velmi zasáhly zprávy o následcích přírodní katastrofy, která Vysoké Tatry postihla. "Ujišťuji Vás, že tuto tragédii prožíváme společně s Vámi, protože Tatry jsou pro mne a pro občany celé České republiky stejně drahé jako pro Vás. Jsme připraveni vhodnou formou pomoci," uvedl český prezident v telegramu, který ČTK poskytl ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

Česká republika vyjádřila znepokojení nad vývojem na Ukrajině

České ministerstvo zahraničí povolalo ukrajinského velvyslance v Praze a tlumočilo mu znepokojení v souvislosti s vývojem na Ukrajině po druhém kole prezidentských voleb. Podle pozorovatelů OBSE, v jejichž týmu byli i čeští zástupci, a informací EU neodpovídalo druhé kolo voleb závazkům OBSE, Rady Evropy a dalším evropským standardům, sdělil zástupce ministerstva velvyslanci. První náměstek českého ministra zahraničí Jan Winkler, podobně jako jeho partneři v členských zemích EU, požádal ukrajinského velvyslance Ivana Kulebu, aby předal do Kyjeva signál o znepokojení EU nad dalším vývojem na Ukrajině. "Starost o další vývoj v této zemi je přímo úměrná významu, který ČR Ukrajině společně s partnery v EU přikládá. ČR věří, že Ukrajina nepropásne šanci hlouběji se integrovat do hlavního proudu evropského vývoje," uvádí se v prohlášení ministerstva.

Václav Havel zkrátí na naléhání lékaře návštěvu Asie

Český exprezident Václav Havel, který je nyní na návštěvě Tchaj-wanu, se kvůli poranění nohy rozhodl zkrátit svoji asijskou cestu. "Ty nejdůležitější oficiální věci jsem absolvoval. Měl jsem mít určité zajímavé body programu i v následujících týdnech v Thajsku i v Indonésii, ale větší část toho pobytu už měla mít rekreační charakter. To znamená, že jsem se na naléhání lékaře rozhodl cestu zkrátit," řekl Havel ČTK.

Agentura AP v pondělí napsala, že bývalý český prezident upadl v pátek v koupelně hotelového pokoje krátce po příletu do metropole Tchaj-peje, která byla první zastávkou na jeho cestě po Asii. "Nespadl jsem v koupelně, ale je pravda, že jsem spadl. Nebylo to poprvé. Občas se mi stává, že padám. Jen v Asii se mi to už stalo, pokud si dobře vzpomínám, třikrát," řekl Havel ČTK. Sám si myslí, že původně plánovanou pětitýdenní cestu po jihovýchodní Asii by mohl dokončit. "Lékaři se ale domnívají, že bude lépe, vrátím-li se domů a svou naraženou nohu náležitě doléčím," uvedl bývalý prezident. Podle agentury AFP přiletí Havel do Česka ve středu a bude pravděpodobně muset podstoupit chirurgický zákrok.

Ústavní činitelé a soudci letos zřejmě 14. platy nedostanou

Ústavní činitelé, soudci a státní zástupci letos zřejmě nedostanou 14. platy. Rozhodla o tom v úterý Poslanecká sněmovna, když přehlasovala Senát. Horní komora chtěla, aby platy dostali soudci a státní zástupci. Zákon nyní musí ještě podepsat prezident republiky, a to tak, aby vyšel ve Sbírce zákonů do konce listopadu. Pokud by se tak nestalo, nárok na vyplacení platu by uvedeným skupinám vznikl. "Pokud tento zákon nevyjde ve Sbírce zákonů do konce listopadu, tak vznikne nárok na další platy. Pokud prezident zákon podepíše, tak je reálné, že zákon ve sbírce vyjde. Bude to ale na poslední chvíli," upozornil poslance ještě před hlasováním ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Ponechání 14. platů soudcům a státním zástupcům navrhl Senát již počátkem listopadu. "Nepovažuji tento návrh za spravedlivý vůči celé státní správě," prohlásil Škromach. Předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa již po podzimním schválení zákona ve sněmovně ČTK řekl, že rozhodnutí dolní komory vyvolá vlnu žalob - soudci budou požadovat doplatek zkrácené mzdy. Nevyloučil možnost, že se někteří obrátí se stížností opět na Ústavní soud.

Další hlasování o platech čeká sněmovnu v pátek. Poslanci by v podstatě měli rozhodovat o tom, zda mají vzrůst platy příslušníků bezpečnostních složek, anebo si mají polepšit soudci, poslanci, senátoři, ministři a prezident.

Sněmovna podle očekávání zamítla zákon o vypořádání družstevníků

Poslanecká sněmovna podle očekávání zamítla zákon o vypořádání majetkových nároků v družstvech. V novele totiž senátoři nezměnili ustanovení, podle něhož se oprávněné osoby měly obrátit na družstvo do 30. září 2004, jinak by jejich nárok zanikl. Tento termín však již uplynul a sněmovna v úterý neměla možnost jej změnit. Poslanci zákon raději neschválili, než aby podle některých z nich přijali "legislativní paskvil". "Senát měl možnost tuto chybu napravit. Senátoři zmařili práci poslanců, ale i zemědělců, družstev a těch, kteří mají majetkové nároky," prohlásil předseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal. Tato chyba Senátu podle něj znovu otevírá diskusi o potřebě horní parlamentní komory.

Cyril Svoboda: Irácké památkáře chceme školit nadále a ve větším počtu

Česko chce nadále pokračovat ve školení iráckých památkářů a hodlá rozšířit jejich počet. Při setkání s iráckými experty, kteří od října studují v Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli, to v úterý prohlásil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Jeho resort už také připravil nové návrhy na uvolnění peněz, jež ministr hodlá předložit vládě. Kabinet na obnovu iráckého kulturního dědictví v červenci vyčlenil deset milionů korun, z nichž bylo mimo jiné financováno školení v Litomyšli. Dvouměsíční kurz, kterého se účastní dvanáct odborníků, má skončit 19. prosince. Ministr uvedl, že už v lednu by na něj mohlo navázat další školení a pro více lidí.

Česko pořádá i další školení. Kurzy chce zaměřovat nejen na restaurátory, ale i na irácké podnikatele, studenty, diplomaty či lékaře, řekl Svoboda. "Během války bylo v Iráku zničeno velké množství památek a mnoho vzácných artefaktů se dostalo do rukou překupníků a pašeráků a zmizely pak ze země," řekl ČTK Muhammad Abdar Rahím z iráckého státního výboru pro starožitnosti a kulturní dědictví. "Doufáme, že se vlády okolních zemí i mezinárodní společenství zasadí o to, aby tito lidé byli zatčeni a ukradené věci se vrátily zpět do Iráku."

Díky Člověku v tísni má dalších 12.000 lidí v Etiopii pitnou vodu

Nový vodní distribuční systém, který bude sloužit pro 12.000 lidí, otevřela v pondělí v jihoetiopském okrese Alaba česká společnost Člověk v tísni. Spotřebu pitné vody obyvatel žijících ve čtyřech obvodech okresu bude zabezpečovat 253 metrů hluboký vrt s vydatností přes šest litrů za vteřinu a rozsáhlý distribuční systém, oznámila společnost v tiskovém prohlášení.

Jedinými dostupnými zdroji vody v dané oblasti byly doposud rezervoáry na dešťovou vodu vyhloubené v zemi, z nichž velká část byla používána rovněž pro napájení dobytka. Výsledky biochemické analýzy vzorků jednoznačně prokázaly, že voda z rybníčků je naprosto nevhodná k pití i k jiným účelům spojeným s osobní či domácí hygienou.

Etiopská mise je jednou ze dvou misí společnosti Člověk v tísni v Africe. Od roku 2003 se úspěšně etablovala zejména v etiopském Jižním státě národů, národností a lidí (Awassa), kde uskutečňuje své projekty. V současné době připravuje další akce, zaměřené na prevenci šíření viru HIV a další zlepšení přístupu místního obyvatelstva k pitné vodě.

EBRD: Česko, Polsko a Maďarsko potřebují seriózní fiskální reformy

Ostré kritice podrobil hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Willem Buiter pomalý postup reforem veřejných financí v České republice, Polsku a Maďarsku. "Je načase, aby to s fiskálními reformami začali myslet vážně," prohlásil Buiter na semináři v Bruselu. Šéfekonom banky, která pomáhá zemím bývalého sovětského bloku s transformací na tržní ekonomiku, nese nelibě absenci rozpočtových reforem i strukturálních změn. Ty mají zlepšit fungování ekonomiky a jednotlivých jejích sektorů. "Polsko, Česká republika a Maďarsko si vzaly dovolenou nejen u strukturálních reforem, ale i v kontrole veřejných financí," řekl Buiter podle agentury Reuters. Se svými slovy vystoupil na ekonomickém semináři organizovaném bruselským Centrem pro evropská politická studia (CEPS).

Tři nové členské země EU ze střední Evropy začaly v posledních letech s reformami veřejných financích a snižováním vysokých rozpočtových schodků. Na této cestě však podle pozorovatelů nepokročily zdaleka tak výrazně jako sousední Slovensko nebo pobaltské země.

Martin Jahn: Úpadkový zákon by měl začít platit ve druhé poli roku 2006

Nový zákon o konkurzech by se měl začít zcela uplatňovat od poloviny roku 2006. Na konferenci České manažerské asociace a Svazu průmyslu a dopravy to v úterý řekl místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn. Současnou úpravu kritizují odborníci za to, že konkurzy trvají příliš dlouho a jejich výtěžnost je nízká. Kabinet nyní dokončuje nové znění úpadkového zákona, který by se měl během několika týdnu dostat do připomínkového řízení.

Schválení nové komplexní úpravy Jahn očekává na polovinu příštího roku. Zhruba další rok odhaduje na přípravu soudů. "Takže já si myslím, že někdy od poloviny roku 2006 by mohlo toto nové právo začít fungovat," uvedl. Podle něj je právo plně založeno na principech, které propaguje Světová banka. "Je tam zapracovaná reorganizace. To znamená, že to není likvidační forma úpadkového práva," doplnil.

Konkurz by nově neměl vést k zániku firmy a prodeji jejího majetku. Společnost by měla šanci podnikat dál a vydělávat hlavně na splacení svých dluhů. Jahn dříve uvedl, že není správné, když stát zničí firmu v konkurzu tím, že na ní vymáhá daňové pohledávky. Mnohem více může státní pokladna získat, pokud společnosti pomůže překonat špatné období, a na daních pak od ní dlouhodobě vybere více.

Práva občanů EU bude lidem vysvětlovat putovní kampaň

Práva evropských občanů a politiku Evropské unie má lidem přiblížit putovní kampaň, která ve středu začíná souběžně v Praze, Táboře a Brně. Kampaň pořádá pro unijní členské státy Evropská komise. Česko je čtvrtou zemí, kam interaktivní představení dorazí. "Unie má nyní 25 států a naším cílem je ukázat všem evropským občanům, že se stává novým prostorem spravedlnosti, svobody a bezpečí," řekl Nicolas Genevay z generálního ředitelství pro spravedlnost Evropské komise.

Běžní občané si často neumí představit, čím se vlastně Evropská unie zabývá. Proto se kampaň vůbec poprvé snaží oslovit širokou veřejnost přímo v ulicích. Zkušenosti z předchozích kampaní podle Genevaye ukazují, že lidé bývají zjištěnými informacemi většinou příjemně překvapeni. "Viděli jsme to ve všech zemích, kde se kampaň uskutečnila, a jsme přesvědčeni, že stejně tomu bude i v České republice," doplnil.

Evropské občanství podle něj znamená v první řadě právo volného pohybu. Stejně tak zaručuje právo na lidskou důstojnost, rovnost před zákonem a rovnost mezi muži a ženami. Evropští občané mají také právo na svobodu projevu, právo na vzdělání nebo sociální ochranu. Evropský občan může také volit a kandidovat v obecních nebo evropských volbách státu, kde aktuálně žije.

V roce 2008 dálnice propojí Ostravu s Berlínem

V roce 2008 se zřejmě řidiči z Ostravy po dálnici dostanou přes Polsko až do Berlína. O tři roky později by měla síť dálnic a rychlostních silnic propojit i Vídeň s polským Gdaňskem. Na konferenci Transport v Ostravě to v úterý řekli ministr dopravy Milan Šimonovský a polský ministr infrastruktury Krysztof Opawski. Ministři se shodli, že česká dálnice D47 i polská A1 budou hotovy shodně právě v roce 2008, i když na českém území je asi desetiměsíční zpoždění při schvalování územních rozhodnutí a velká část polské dálnice se začne stavět teprve v příštím roce. "Věřím, že zprovoznění obou dálnic bude výrazným impulzem pro hospodářský růst Moravskoslezského kraje," řekl Šimonovský.

Hasiči zachraňovali při cvičení pacienty léčebny na Jesenicku

Čeští a polští hasiči zachraňovali v úterý při cvičení pacienty protialkoholního oddělení psychiatrické léčebny v Bílé Vodě na Jesenicku. V Olomouckém kraji se společné cvičení uskutečnilo vůbec poprvé, řekla ČTK tisková mluvčí krajských hasičů. V léčebně propukl dopoledne simulovaný požár. Hasiči v dýchacích přístrojích museli v objektu najít pacienty, které se nepodařilo evakuovat před příjezdem jednotek, a předat je záchranné službě. Zásahu v nejsevernější obci Olomouckého kraje se zúčastnily tři desítky hasičů. Deset dorazilo z polského příhraničí. "Poláci přijeli na místo dřív než profesionální hasiči z Jeseníku. Přesun jim trval 20 minut. Na hranicích neměli žádné problémy. Projeli, aniž museli ukazovat doklady," uvedla mluvčí.

Cvičení dále prověřilo schopnost českých a polských jednotek komunikovat při zásahu. "Jsou to sousedi, dorozuměli se bez problémů," řekla hasička. Zásah trval zhruba hodinu, během níž se hasičům podařilo zachránit všechny figuranty.

Zdravotně rizikové zpomalovače hoření jsou v mléce matek a rybách

V mateřském mléce a tělech ryb žijících v českých řekách našli experti látky používané jako zpomalovače hoření. Bromované zpomalovače hoření se používají ve spotřební elektronice, v kobercích a v polyuretanových pěnách v nábytku. Podle expertů tyto látky ovlivňují hormonální systém člověka. Laboratorní testy na zvířatech potvrdily, že zaviňují poruchy paměti, funkce jater a mají vliv i na potomstvo kontaminovaných. Látku prokázaly nedávno testy v krvi ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Profesorka Vysoké školy chemicko-technologické Jana Hajšlová řekla, že rizika bromovaných zpomalovačů hoření jsou obecně podceňována. Její tým zkoumá koncentrace těchto látek v lidském mléce a tělech ryb.

V porovnání s lidmi z Kanady či Švédska jsou na tom podle Hajšlové Češi lépe, což vysvětluje vyšším vybavením západních domácností elektronikou a jinou skladbou jídelníčku. Vysoké koncentrace těchto látek totiž obsahuje rybí tuk. V Česku zatím neexistují hygienické limity pro bromované zpomalovače hoření.

Sekty a vína z Bohemia Sektu budou další dva roky na palubách ČSA

Největší české vinařské seskupení Bohemia Sekt bude další dva roky výhradním dodavatelem sektů a jakostních vín na paluby letadel Českých aerolinií. ČTK to řekl obchodní ředitel Dalibor Šebela. Roční dodávky vína by se měly pohybovat kolem 350.000 lahví, u sektů 60.000 lahví - obojí v balení 0,75 litru. Objem je výrazně vyšší než v minulých letech, neboť ČSA plánují nárůst pasažérů.

Firma nenabízí vína jiným leteckým dopravcům, prostřednictvím ČSA by se ale její produkty mohly v objevit na palubách aliance SkyTeam, kam patří také například Delta Airlines, Air France, KLM, Alitalia. "Spolupracujeme s ČSA na nabídce cateringu, neboť světové letecké firmy nyní stále častěji nakupují levnější služby na středoevropských letištích," vysvětlil Šebela. Skupina naopak nenabízí své produkty nízkonákladovým aerolinkám, neboť by to podle ní mělo negativní vliv na image vín.

Ministr Dostál ocenil japonskou bohemistku Šimako Muraiovou

Ministr kultury Pavel Dostál udělil resortní medaili Artis bohemiae amicis (Přátelé českého umění) japonské bohemistce a teatroložce, režisérce, dramatičce a překladatelce Šimako Muraiové. Cenu jí při své návštěvě Japonska předal první náměstek ministra Zdeněk Novák. "Paní Šimako patří mezi nejvýznamnější propagátory české divadelní kultury v Japonsku. Medaile jí byla udělena za celoživotní uměleckou, překladatelskou a popularizační práci," řekla ČTK ministrova mluvčí Kateřina Besserová.

Šimako Muraiová patří mezi stovku významných představitelů současného japonského moderního divadla. S českou divadelní kulturou je stále v kontaktu a sleduje všechny významné události. Za svou humanismem prostoupenou divadelní tvorbu byla nedávno vyznamenána mírovou cenou Kihošiho Tanimota.

Režisér Claude Zidi uvede 7. ročník festivalu francouzských filmů

Hlavním hostem sedmého ročníku festivalu francouzského filmu bude režisér Claude Zidi, tvůrce slavných komedií Křidýlko nebo stehýnko s Louisem de Funesem, Zvíře s Jeanem-Paulem Belmondem či Asterix a Obelix s Gérardem Depardieuem. Ve čtvrtek 25. listopadu přehlídku zahájí v pražském kině Světozor projekcí svého nejnovějšího snímku Super prohnilí. Podle mluvčí přehlídky francouzských filmů Terezy Jíravové obsahuje festivalový program celkem 27 snímků, které budou do 29. listopadu uvedeny v deseti kinosálech. Vedle Prahy i v Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni. Budou mezi nimi například distribuční předpremiéry či snímky uvedené letos na MFF v Cannes. Tituly, které vyšly na DVD, ale nikdy nezavítaly do českých kin, uvede pražské kino Světozor. Součástí festivalu bude výstava s názvem Tváře francouzského filmu očima fotografů.

Slovácké muzeum předvede výrobu rukodělných vánočních předmětů

Slovácké muzeum připravilo v předvánočním čase ukázky výroby drobných rukodělných předmětů. Návštěvníci muzea uvidí například výrobu paličkovaných vánočních ozdob, betlémy a panenky z kukuřičného šustí nebo vánoční aranžmá podle tradic i v moderním stylu. Akce se uskuteční v týdnu od 13. do 17. prosince. Lidé mohou nejen sledovat, jak řemeslníci jednotlivé předměty zhotovují, ale také si sami vyzkoušet jejich výrobu. "Mezi modernější techniky patří například výroba ozdob z kukuřičného šustí. Dříve se tvořilo především ze sušeného ovoce, například postavy čertů nebo různé vánoční figurky," řekla ČTK pracovnice muzea Ludmila Tarcalová.

Vánoční koledování na Slovácku začínalo vždy na Mikuláše, kdy děti dostávaly různé dobroty. Pro oblast Horňácka byly typické například papírové vystřihovánky, ze kterých si děti vyráběly různé vánoční motivy. Koleda nebyla jen výsadou venkovanů, koledovali také studenti, kantoři, duchovenstvo a řemeslníci. "V době vánoční se téměř ve všech domácnostech vyráběla domácí čokoláda, která se odlévala do různých forem. Hospodyňky pekly perníky ve tvaru Mikulášů nebo čertů," dodala pracovnice národopisného oddělení.

Ze sportu:

Fotbalový internacionál Jiří Novotný ukončil dvouleté působení v ruském Rubinu Kazaň. Čtyřiatřicetiletému stoperovi, který většinu kariéry strávil ve Spartě, vypršela v Rusku dvouletá smlouva a teď už pomalu vyhlíží angažmá blíže domovu. Pro ČTK to uvedl fotbalista, který v Praze už nějaký čas doléčuje svalové zranění.

Trenér ženské házenkářské reprezentace Lubomír Krejčíř bude muset při prosincovém mistrovství Evropy oželet start jedné z největších opor družstva, brankářky Lenky Černé. Zkušená gólmanka se sice zbavila zdravotních problémů se zády, nyní si ale poranila patu a na finálový turnaj do Maďarska nepojede.

Nejlepší český silniční cyklista posledního desetiletí Ján Svorada podepsal smlouvu s druhodivizním profesionálním celkem eD'system-ZVVZ. Po čtrnácti letech působení v italských týmech se tak vítěz Závodu míru z roku 1991 vrací do českého klubu. Dohodl se v něm na ročním angažmá.

Žlutý trikot šestinásobného vítěze cyklistické Tour de France Američana Lance Armstronga předali v úterý čeští cyklisté Pavel Padrnos a Ján Svorada dětské onkologii v Brně. Dres bude do 30. dubna příštího roku vydražen a výtěžek poputuje brněnskému ústavu. V létě už Armstrong věnoval jeden žlutý dres dětské onkologii v Praze-Motole, který byl vydražen za 201.000 korun.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.

23-11-2004