Denní souhrn zpráv Zprávy

25-11-2004

Svoboda kritizuje volby na Ukrajině a nevěří jejich výsledkům

Rozhodnutí ústřední volební komise, která ve středu za oficiálního vítěze prezidentských voleb na Ukrajině vyhlásila dosavadního premiéra Viktora Janukovyče, ostře kritizoval český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Druhé kolo hlasování podle něj neodpovídalo běžným demokratickým normám. "Nevěřím, že tyto výsledky reflektují skutečnou vůli ukrajinského lidu," řekl šéf diplomacie. Svoboda v prohlášení uvedl, že věří, že ukrajinské úřady objektivně vyšetří všechny stížnosti týkající se volebního procesu a vyvodí z toho patřičné závěry. "Zároveň očekávám, že se podaří zabránit násilnostem a všechny strany budou řešit vzniklou povolební situaci v duchu ústavnosti."

Znepokojení nad situací kolem ukrajinských voleb vyjádřil i předseda KSČM Miroslav Grebeníček. V prohlášení zaslaném ČTK mimo jiné uvedl, že je "rozhořčen americkým silovým přístupem k problému". "Samotné USA daly ve vlastních prezidentských volbách příklad jen málo demokratického, obtížně kontrolovatelného volebního mechanismu, který využívá metod politické korupce v předvolební kampani a hrubé mediální manipulace a diskriminace nezávislých kandidátů," napsal šéf komunistů.

Čeští pozorovatelé voleb na Ukrajině neshledali zásadní nedostatky

Čeští poslanci ze zahraničního výboru apelovali na představitele ukrajinského politického života, aby se maximálně zasadili o nenásilné vyřešení sporu o to, kdo vyhrál tamější prezidentské volby. Neshody mezi opozicí a vládními silami na Ukrajině vyústily tento týden v masové protestní demonstrace. "K politickému řešení problému by zásadním způsobem přispělo nezávislé ověření výsledků voleb na Ukrajině pod mezinárodní kontrolou," konstatoval výbor. Jeho členové ovšem nedoporučili Poslanecké sněmovně, aby se situací na Ukrajině zabývala.

Jednání výboru se zúčastnili poslanci, kteří byli na Ukrajině jako pozorovatelé nedělních voleb. Většinou ale neshledali zásadní přestupky, jež by dokazovaly jejich falšování. Někteří se pozastavili nad tím, že české ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení k situaci na Ukrajině, aniž vyslechlo jejich názor.

Sobotka: Rádio Svobodná Evropa bude v centru Prahy ještě dva roky

Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda bude budovu v centru Prahy užívat ještě dva roky, než se přestěhuje. Ministerstvo financí už kvůli tomu připravilo návrh na prodloužení nájemní smlouvy do konce roku 2007. Uvedl to ministr financí Bohuslav Sobotka při projednávání poslaneckých interpelací na ministry.

Umístění rozhlasové stanice v budově bývalého Federálního shromáždění u Václavského náměstí je už několik let vnímáno jako bezpečnostní riziko. Tuto stanici, vysílající v mnoha jazycích do zemí, kde není svoboda tisku, financují Spojené státy. O přesunu stanice se začalo jednat mezi Českem a USA už po teroristických útocích na Spojené státy v září 2001.

Ministr nepředpokládá, že by se vláda nějakým způsobem podílela na financování pořízení nového objektu. "S takovými výdaji státní rozpočet nepočítá," uvedl ministr. Neřekl ale, kam by se RFE/RL mělo přestěhovat. "Myslím si, že se nám podařilo nalézt určitou dohodu i určitý kompromis," dodal.

Topolánek bude od ODS dostávat stejný plat jako šéf poslanců

ODS bude mít poprvé ve své historii předsedu, kterému bude každý měsíc vyplácet plat. Rozhodlo o tom ve čtvrtek grémium ODS. Lídr občanských demokratů Mirek Topolánek, který po odchodu ze Senátu nezastává žádnou placenou politickou funkci, bude dostávat stejný plat jako předseda poslaneckého klubu včetně finančních náhrad. ODS nezveřejnila přesnou sumu, kolik bude Topolánkovi platit. Podle výpočtu ČTK mělo by to být přes 72.000 korun měsíčně, které nyní pobírá šéf frakce Vlastimil Tlustý. Topolánek dosud jako místopředseda Senátu bral základní mzdu převyšující 88.000 korun.

Zpráva: Množství problémových uživatelů drog je v Česku pod průměrem EU

Česko patří v EU k zemím, kde mladí lidé nejčastěji experimentují s marihuanou a takzvanými tanečními drogami a rekreačně je užívají. Naopak počet uživatelů pervitinu a heroinu klesá. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu drogové problematiky v EU a Norsku za rok 2004, kterou zveřejnilo ve čtvrtek Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost. Situaci v ČR dokument hodnotí příznivě. "Ve zprávě má Česko z nových členských zemí lepší výsledky. V péči o problematické uživatele dosahuje úrovně západoevropských států s výjimkou nedostatku substituční léčby," řekla ČTK Blanka Korčišová z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti. Množství problémových uživatelů drog je v Česku pod průměrem pětadvacítky.

Na rozdíl od jiných států si ale čeští narkomani častěji drogy píchají. Zatímco v EU bere drogy injekčně v průměru 60 procent problémových uživatelů, v ČR je jich 90 procent. Přesto se mezi závislými méně než v jiných zemích vyskytuje virus HIV a infekční choroby. Česko za to vděčí i dobrým programům, mezi něž patří výměna stříkaček. Podprůměrná čísla má ČR také v počtu trestných činů spojených s drogami a méně je i předávkování, dodala Korčišová. Zatímco ostatní státy EU trápí stoupající spotřeba kokainu, Česko tyto problémy nemá. "Kokain se tu neužívá, protože ČR má svůj vlastní pervitin. Vyrábí se tu od 80. let. Tím se Česká republika vymyká," objasnila Korčišová.

Svoboda chce hranici s Rakouskem co nejprůchodnější

Česká republika chce mít s Rakouskem co nejprůchodnější hranici s řadou přechodů otevřených 24 hodin denně. Po setkání s rakouskou ministryní zahraničí Ursulou Plassnikovou to prohlásil její český protějšek Cyril Svoboda. Šéf diplomacie se v Praze vyslovil i pro liberalizaci volného pohybu osob v rámci Evropské unie či vytvoření společné česko-rakousko-německé vojenské jednotky.

Praha se postavila proti daňové změně schválené poslanci

Hlavní město Praha se postavilo proti návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní, schváleném poslanci. Praha by podle něho dostávala o téměř čtyři miliardy korun méně, než předpokládala původní vládní novela. Zastupitelé ve čtvrtek jednohlasně uvedli, že s podílem pražského kraje nesouhlasí a požádali o jeho přehodnocení. Usnesení město doručí předsedům obou parlamentních komor. "Návrh prakticky znamená, že Praha bude mít 1,3 miliardy korun místo pěti miliard," řekl primátor Pavel Bém (ODS). Praha se podle něho pokusí prostřednictvím Senátu vrátit novelu do původního stavu. Pokud by se to nepodařilo, město by podle Béma muselo šetřit v běžných výdajích.

ČNB podle očekávání ponechala sazby beze změny na 2,50 procenta

Bankovní rada České národní banky ponechala ve čtvrtek úrokové sazby beze změny na 2,50 procenta, kde jsou od konce srpna. Jedním z argumentů pro nezvyšování úroků je podle ekonomů i silná koruna, která zpřísňuje měnové podmínky. Někteří analytici míní, že sazby vydrží na 2,50 procenta až do poloviny příštího roku. Poté by ale úroky měly stoupat, protože vyšší růst ekonomiky přinese i tlaky na inflaci.

Zelinka: Slabý dolar snižuje hodnotu některých zahraničních dluhů

Slábnoucí americká měna výrazně snižuje hodnotu dolarových dluhů, které mají některé zahraniční státy vůči České republice. Jen loni se hodnota zahraničního dluhu kvůli kurzovým změnám snížila o 12,7 miliardy korun a letos bude pád pokračovat. V dolarech jsou například dluhy Libye nebo Sýrie, řekl ČTK náměstek ministra financí Ladislav Zelinka. Zatímco v roce 2000 byl kurz přes 42 korun za dolar, nyní je koruna rekordně silná a obchoduje se za méně než 23,50 Kč/USD.

Náměstek v uplynulých dnech jednal právě o vyřešení syrského dluhu. Podle tamního tisku by měly ČR a Slovensko získat 15 procent z bývalého československého dluhu. Jeho hodnota se celkově odhaduje na 1,5 miliardy dolarů, z čehož na Česko by měla připadat více než třetina. Část aktiv možná bude použita jako reinvestice do modernizace syrského průmyslu. Česká strana však nemůže celé jednání komentovat, protože jí to zakazuje smlouva uzavřená ještě za komunismu. "My jsme to ustanovení chtěli už tisíckrát vyjmout, ale ty země na tom trvají," podotkl Zelinka.

Celkový zahraniční dluh vůči České republice činil na konci loňského roku 74,35 miliardy korun. Největšími dlužníky vůči ČR byly ke konci loňského roku Sýrie, Rusko, Irák, Libye, Kuba nebo Alžírsko. V dolarech se však vyčíslují pouze některé závazky.

CzechInvest: Obchodní bilance se v příštím roce díky TPCA vyrovná

Česká republika by mohla mít od konce příštího roku, až se naplno rozjede výroba v kolínské automobilce TPCA, vyrovnanou obchodní bilanci. To znamená, že hodnota vývozu z Česka stoupne na úroveň dovozu. Na veletrhu dodavatelských příležitostí to uvedl generální ředitel vládní agentury CzechInvest Radomil Novák. Loni měla země záporné saldo zahraničního obchodu kolem 70 miliard a letos čekají analytici schodek nižší než 50 miliard Kč.

Společný závod Toyoty, Peugeotu a Citroenu by měl zahájit výrobu na začátku příštího roku a ročně může na trh dodávat až 300.000 aut. Zhruba 80 procent produkce bude firma vyvážet.

Zakladatel jaderného programu dostal Národní cenu Česká hlava

Zakladatel českého jaderného programu Jaroslav Němec dostal Národní cenu, která je nejvyšším oceněním projektu Česká hlava. Cílem projektu je dosáhnout společenského povědomí o tomto vědeckém ocenění na úrovni jakési národní Nobelovy ceny, uvedli při vyhlášení cen členové organizačního výboru.

Cenu za mimořádný vědecký objev dostal čtyřiasedmdesátiletý chemik Josef Pašek. Je to nejnovější technologie výroby anilinu, kterou se podařilo uplatnit i v zahraničí, například v Japonsku. Očekává se, že se bude v roce 2005 touto technologií vyrábět deset procent světové produkce anilinu.

Z vědců, kteří se proslavili v zahraničí, porota ocenila devětašedesátiletého astronoma Luboše Kohoutka, objevitele komet a desítek planetek, které pojmenoval po významných Češích. Více než třicet let v Německu zkoumal meziplanetární hmotu.

Za realizaci nejvýznamnějšího výrobku dostal cenu kolektiv vývojářů z libereckého Výzkumného ústavu textilních strojů vedený Josefem Dvořákem. Podařilo se jim sestrojit pneumatický tkací stroj Camel k výrobě technických tkanin. Podle odborníků je srovnatelný s dřívějším vynálezem tryskového tkalcovského stavu, a se závistí prý po něm pošilhává i konkurence.

Cizinecká policie zahájila akci proti ilegálním přistěhovalcům

Cizinecká a pohraniční policie zahájila ve čtvrtek celorepublikovou akci zaměřenou na nelegální přistěhovalce. V ubytovnách, na stavbách a nádražích hledají policisté cizince, kteří jsou v Česku bez povolení. Akce s názvem Pobyt potrvá několik dní. Na celém území ČR se podobný zátah koná letos již potřetí. Mezi nejvíce kontrolované se řadí podle policejní mluvčí Kláry Krejčí obyvatele Ukrajiny a dalších republik bývalého Sovětského svazu.

Vláda posílá bodový systém pro řidiče znovu do sněmovny

Vláda posílá znovu do Poslanecké sněmovny novelu zákona o provozu na pozemních komunikací, jejíž nejspornější součástí je takzvaný bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů. Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že původní vládní předloha byla přísnější a pozměňovací návrhy poslanců bodový systém "změkčují". Podle návrhu by řidič za každý dopravní přestupek dostal trestné body, při dosažení určitého počtu by přišel o řidičský průkaz. Řidičům, kteří budou tři roky jezdit bez problémů, se však všechny trestné body smažou. Podle ministra dopravy Milana Šimonovského proto už neobstojí námitky, že kvůli bodovému systému postupně všichni přijdou o řidičský průkaz. Zákon počítá i s tím, že policisté znovu budou mít právo zadržet řidičský průkaz. Alarmující stav na českých silnicích chce vláda řešit i výrazným zvýšením pokut a dalších sankcí.

Přísnější postihy neukázněných motoristů mají zvýšit bezpečnost silniční dopravy a zastavit hrozivý stav na silnicích. Statistiky uvádějí, že každý rok zemře v České republice při dopravních nehodách na 1300 lidí. Nejvíce zmařených životů při nehodách zapříčiní vysoká rychlost a nedání přednosti. Například loni se v České republice stalo 195.851 nehod, při kterých zemřelo 1319 lidí. Vláda si dala za cíl počet úmrtí na silnicích snížit do roku 2010 na polovinu.

Vláda schválila odškodnění i pro politické vězně po roce 1968

Pravidelné příplatky ke svým důchodům budou dostávat nejen političtí vězni z prvních dvaceti let komunismu, ale i ti, co byli za své politické názory v žaláři v letech 1968 až 1989. Rozhodla o tom vláda. Původní návrh ministerstva vnitra počítal s tím, že odškodněni budou odpůrci komunismu pouze z let 1948 až 1968. Příplatek 50 korun za každý započatý měsíc pobytu ve vězení nebo v pracovním táboře však nyní dostanou i političtí vězni z normalizačních let. Rozšíření skupiny odškodněných občanů podle vlády nebude znamenat velké finanční břímě, protože drastického zacházení s odpůrci režimu v 70. a 80. letech v porovnání s předcházejícím obdobím ubylo.

Člověk, který strávil v komunistickém vězení či pracovním táboře šest let, by tak měl dostal k penzi přidáno 3600 korun měsíčně. Vdovám či vdovcům navrhovalo ministerstvo vnitra vyplácet paušální částku mezi 1500 a 2500 korun měsíčně. Vláda by měla na tyto účely uvolnit v příštím roce 280 milionů korun. O příplatku k důchodům může kabinet rozhodnout sám a nepotřebuje k tomu souhlas parlamentu.

Sněmovna podporuje výstavbu družstevních bytů, výhrady má ODS

Zvýšit dostupnost nových nájemních bytů lidem se středními příjmy je cílem vládního zákona o podpoře výstavby družstevních bytů. Předlohu ve čtvrtek sněmovna postoupila do druhého čtení. Na rozdíl od komerčních staveb by družstevní byty mohly být až o 20 procent levnější. Stavby bude dotovat Státního fond rozvoje bydlení. To se ale nelíbí ODS. Norma podle nich otevírá cestu k masivním státním subvencím skupině stavebníků a vlastníků družstevního bytového fondu.

Svaz bytových družstev návrh zákona vítá, i když zcela spokojený není. "Je to první vlaštovka, jsme za ni rádi, ale do spokojenosti je daleko. Ve druhém a třetím čtení budeme usilovat o změny," řekl ČTK předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček. Například byty by podle svazu měly zůstat trvale nájemní, podle návrhu zákona by lidé měli mít možnost si byt po 20 letech odkoupit. Podle Vaníčka má však nájemní bydlení na trhu své místo. Tyto byty jsou důležité například pro mobilitu pracovních sil nebo jako startovací bydlení, řekl předseda svazu.

Na funkci prezidenta NKÚ znovu kandiduje poslanec ODS Beneš

Jediným kandidátem na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je znovu poslanec ODS Miroslav Beneš. ČTK to potvrdil šéf sněmovní volební komise Pavel Hojda (KSČM). Beneš o zvolení usiloval už několikrát, ale ani jednou nezískal potřebný počet hlasů. První reakce na jeho novou kandidaturu naznačily, že šanci na zvolení nemá ani teď. Funkce šéfa NKÚ není obsazená od počátku loňského června, kdy nečekaně zemřel Lubomír Voleník. Od té doby se politické strany nedokázaly shodnout na tom, kdo ho nahradí. Všechny dosavadní pokusy o výběr kandidáta nevedly k žádoucímu úspěchu. Úřad tak více než rok vede jeho viceprezident Dušan Tešnar. Dosud nejblíže byla ke zvolení šéfem NKÚ Jitka Kupčová (ČSSD), jíž loni v říjnu chyběly ke zvolení pouhé čtyři hlasy. Potom už se o funkci ucházet nechtěla.

Komunisté chystají zákon o právu na první zaměstnání

Komunisté chtějí do konce letošního roku předložit zákon o právu na první práci. Norma by firmám nic nepřikazovala, ale měla by je finančně motivovat. Pokud by zaměstnaly absolventy, pak by jejich plat půl roku hradil úřad práce. Podniky by pak ale měly povinnost zaměstnat mladé lidi přinejmenším na dalšího dva a půl roku.

Strana žen vyzývá ženy k podpisu petice, aby se mohla registrovat

Ke sbírání podpisů pod petici za založení strany s názvem Rovnost šancí vyzvala ve čtvrtek ženy jedna z jejích iniciátorek Zdenka Ulmanová. Připomněla, že bez tisícovky podpisů není možné novou politickou stranu zaregistrovat. Nedávno založená strana se chce zaměřit na prosazování rovných příležitostí pro muže a ženy.

Ambrozek čeká tvrdá vyjednávání s Američany o methylbromidu

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek očekává na pražském zasedání konference o ochraně ozonové vrstvy Země tvrdá vyjednávání mezi představiteli Evropské unie a americkou delegací. Spojené státy totiž žádají o výjimku na používání methylbromidu v zemědělství. Látku, která se používá k dezinfekci, ale poškozuje ozonovou vrstvu rychleji než freony, mají vyspělé státy přestat používat od ledna. Američané žádají o povolení třetiny současné celosvětové spotřeby. Do Prahy přijela hájit zájmy kalifornských a floridských farmářů nezvykle velká delegace. Mezi čtyřmi desítkami účastníků konference Montrealského protokolu o ochraně ozonové vrstvy ze Spojených států jsou podle Ambrozkových informací i kongresmani, jejichž úkolem je hlídat vyjednavače. "Hájí zájmy konzervativních zemědělců, kteří mají zřejmě ještě zásoby methylbromidu," řekl novinářům. Vedle Američanů ale o výjimku žádají i některé evropské země, postřik na rajčata, lilky a jahody by chtěli příští rok používat například také Italové a Španělé. V Česku tuto látku už pouze ve velmi omezeném množství používají jen památkáři při konzervaci trámů.

Česká republika podle Ambrozka plní závazky Montrealského protokolu. Přestala vyrábět a používat tvrdé freony a plní i podmínky platící pro omezování měkkých freonů. Ani s methylbromidem nemá problémy. Na dezinfekci a v boji proti plísním se ročně na světě spotřebuje zhruba 31.000 tun methylbromidu. Celkem 19.000 tun činí potřeby zemědělství rozvinutých států. Zbývajících 12.000 spotřebují rozvojové státy, které mají podle protokolu látku přestat používat až za deset let.

Albio otevřelo v Praze největší tuzemskou prodejnu biopotravin

Společnost Albio otevřela na pražském náměstí 14. října na Smíchově největší tuzemskou prodejnu s biopotravinami. Od zahájení činnosti v roce 2003 je to třetí obchod v hlavním městě pod touto značkou. "Zájem lidí i tržby rostou, ale je třeba ještě hodně investovat do vzdělávání," řekla ČTK Hana Zemanová z Albia. Firma provozuje také biopekárnu a biorestauraci v rámci komplexu v Truhlářské ulici.

Domácí trh s biopotravinami by měl v dalších třech až pěti letech meziročně růst o 20 až 30 procent. Odhaduje to agentura Green marketing. Loni obrat na trhu s tímto zbožím činil podle odhadů asi 180 milionů korun, což byl meziroční nárůst o 16,6 procenta. Bioprodukty ale tvořily méně než 0,1 procenta spotřeby potravin. Průměr EU je dvě až tři procenta.

Ke konci loňského roku bylo v Česku 810 ekologicky hospodařících zemědělců a podniků. Plochy obhospodařované tímto způsobem představovaly 255.000 hektarů, tedy téměř šest procent zemědělské půdy. Průměr EU je asi čtyři procenta.

Z jídelníčku břeclavské nemocnice zmizela neoblíbená česká jídla

Pacienti břeclavské nemocnice si vybojovali lepší nemocniční stravu. Napříště se už na jejím jídelníčku neobjeví některá česká jídla, které jihomoravští pacienti odmítali konzumovat, řekla ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková. Mnoho stížností na kvalitu stravy se začalo objevovat v srpnu, kdy její dodávky převzala nová firma. Pacienti změnu stravovací firmy ze začátku velmi těžko snášeli. Stěžovali si na kvalitu jídla, na strukturu jídelníčku i na přílišnou kořeněnost, uvedla ředitelka. Zatímco za část stížností podle ní může práce dietní sestry, stravovací firma pochybila výběrem jídla pro pacienty. "Nadnárodní společnost Aramark zvolila českou strukturu jídla, na které pacienti naší nemocnice nebyli dosud zvyklí," vysvětlila Danihelková.

Aramark dodává jídlo do 15 nemocnic v Česku. Odporem Jihomoravanů k české gastronomii byl šéf stravovací firmy Josef Svoboda překvapen. ČTK řekl, že s takovým lpěním na stravě odpovídající regionálním zvyklostem se u pacientů v Čechách ještě nesetkal. Výhradám břeclavských pacientů se však firma v minulých týdnech přizpůsobila. "Český šoulet jsem v Břeclavi nahradili špekovými knedlíky se zelím," uvedl Svoboda. Stejně tak z jídelníčku zmizí neoblíbená hrachová kaše s kroupami.

Politici CSU by uvítali přímý dialog Čechů se sudetskými Němci

Představitelé předsednictva poslaneckého klubu Křesťanskosociální unie (CSU) v bavorském zemském sněmu, kteří od středy pobývají v Praze, by uvítali každou iniciativu vedoucí k přímému dialogu Čechů se sudetskými Němci. Tvrdí se to v prohlášení, které ČTK zaslal Petr Barton z pražské kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení, do níž delegace CSU zavítala.

Zahraniční tajemník ODS Petr Víšek ČTK řekl, že jeho strana od představitelů CSU očekává, "že (v otázce majetkoprávních nároků sudetských Němců) konečně zaujmou podobná stanoviska, jaké má současný (německý) kancléř Gerhard Schröder nebo předsedkyně Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU) Angela Merkelová". Schröder i Merkelová v minulých týdnech odmítli nároky německých vysídlenců. Předsedkyně CDU, která je sesterskou organizací CSU, při nedávné návštěvě Prahy uvedla, že její strana má stejný názor jako německá vláda, jež nehodlá podpořit ani případné sudetoněmecké žaloby před národními či mezinárodními soudy. Její výroky ale vyvolaly rozhořčení jak mezi sudetskými Němci, tak mezi některými představiteli CSU.

Případ, kvůli kterému šlo o život plzeňské žalobkyni, jde k soudu

Krajský soud v Plzni bude řešit případ albánského drogového dealera Fatona Gašiho a jeho tří společníků, kvůli kterému šlo zřejmě o život plzeňské státní zástupkyni. Krajský soud v Plzni ve čtvrtek obdržel jejich obžalobu, řekl ČTK jeho předseda Zdeněk Jaroš.

Podle tisku chtěli lidé napojení na narkomafii žalobkyni vyšachovat z případu, aby nestihla včas podat obžalobu a aby byli zadržení propuštěni z vazby. Policie minulý týden provedla mimořádnou bezpečnostní akci zaměřenou na kosovskoalbánskou komunitu. Oznámila, že má dostatek informací o tom, že podsvětí usiluje o život nejmenovaného plzeňského státního zástupce. Případy mezinárodních drogových dealerů řeší v Plzni téměř výhradně státní zástupkyně Věra Brázdová.

Brněnský lékař účast na nelegálním vývozu tkání odmítá

Účast na obchodech s lidskými tkáněmi nebo jejich nelegálním vývozu z Česka odmítl dosavadní vedoucí Tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno Jiří Adler. V uplynulých týdnech jej v souvislosti s podezřením na nelegální vývoz tohoto biologického materiálu z ČR navštívila policie. "Jejich návštěva mě překvapila a dosud v podstatě nevím, o co v kauze jde. Jsem přesvědčen, že se toto nedorozumění vyjasní," řekl Adler ČTK. Kriminalisté zatím v souvislosti s případem neuvedli bližší informace k případným podezřelým. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová k případu jen uvedla, že na něm pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu s německou a nizozemskou policií.

"Nakládání s lidskými tkáněmi není žádná partyzánská akce. Veškerá práce s tkáněmi je přesně dokladována," vysvětlil lékař. Doufá, že právě přesné záznamy ukážou nesmyslnost všech úvah o nelegálním vývozu tkání. Adler upozornil na to, že v Česku je nakládání s tímto materiálem podrobně evidováno, stejně jako v zemích západní Evropy nebo ve Spojených státech amerických.

Exprezident Havel se dopoledne vrátil z Thaj-wanu do Prahy

Bývalý prezident Václav Havel, který musel kvůli poranění nohy předčasně ukončit pětitýdenní cestu po Asii, se ve čtvrtek dopoledne vrátil z Tchaj-wanu do Prahy. ČTK to řekl Havlův tajemník Jakub Hladík. Dodal, že Havla nyní prohlédnou lékaři a rozhodnou o dalším postupu. Cestu po Asii musel Havel zkrátit rovněž v únoru 1994. Tehdy si v Thajsku zlomil žebro. Podle novinářů uklouzl v koupelně rezidence, v níž byl ubytován.

Osud zákona o partnerství homosexuálů ve sněmovně nadále nejasný

Osud zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví je v Poslanecké sněmovně nadále nejasný. K vyjasnění situace nepřispělo ani čtvrteční opakované druhé parlamentní čtení jeho návrhu. Lidovci znovu navrhli jeho zamítnutí. O zamítnutí předlohy, či naopak o jejím schválení by dolní komora mohla rozhodnout na příští schůzi za tři týdny.

Parlamentní rozprava byla znovu polemikou zastánců a odpůrců zákona. Spor se točil hlavně kolem toho, zda a nakolik může ohrozit tradiční rodinu. Poslanec ODS Jaroslav Plachý uvedl, že národy jsou tak silné a slabé, jak silná nebo slabá je rodina. Varoval, že navržený zákon může oslabit společenské postavení rodiny. Dodal, že oslabení rodiny napomáhá genocidě národa.

Sociální demokrat Zdeněk Jičínský oponoval, že souvislost mezi krizí rodiny a zákonnou úpravou registrovaného partnerství nebyla prokázána. Rozruch mezi některými věřícími poslanci vyvolal Robert Kopecký (ČSSD), který řekl, že jeho původně negativní postoj k registrovanému partnerství změnil "dvojí metr" katolické církve. V narážce na její negativní postoj k homosexuálům a jejich soužití vyjádřil nespokojenost s mírným trestem pro kněze Františka Mertu, který za pohlavní obtěžování ministrantů a mladých chlapců dostal v roce 2001 podmínku. Kopeckého výtky odmítli lidovci Cyril Svoboda a Tomáš Kvapil, kteří zdůraznili, že nelze zobecňovat jeden příklad a že Merta byl souzen za pedofilii, a ne za homosexualitu.

Návrhy na uzákonění svazků homosexuálů sněmovnu pravidelně rozdělují napříč stranami. Jednotně proti bývá jen KDU- ČSL. Obecně platí, že víc zastánců má tento zákon na levici. Dolní komora v minulosti obdobný návrh už třikrát zamítla.

Nejvyšší soud odmítl dovolání dealera ČSOB Stádníka

Bývalý dealer Československé obchodní banky Bohumil Stádník neuspěl u Nejvyššího soudu s dovoláním v případu jedné z největších ztrát v historii českého bankovnictví. Podle pravomocného rozsudku z února si musí odpykat dvouapůlletý trest za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Nejvyšší soud v neveřejném zasedání dovolání ve čtvrtek odmítl. Podle pravomocného rozsudku způsobili Stádník a Čechoameričan Bohumír Czernek ČSOB riskantním obchodováním na mezinárodním trhu dluhopisů škodu přes 2,4 miliardy korun, kterou mají v plném rozsahu nahradit.

Čeští ekologové poslali slovenským myslivcům plyšové medvědy

Ekologové z Hnutí Duha předali na slovenském velvyslanectví v Praze 63 plyšových medvědů pro ministra životního prostředí Lászla Miklóse. Nesouhlasí totiž s tím, že jeho úřad povolil odstřel těchto šelem. Žádají ho, aby plyšové medvědy předal slovenským myslivcům. Měli by pro ně být náhradou za živá zvířata, která chtějí zastřelit.

Jan Hrušínský převzal od Prahy 4 Divadlo na Jezerce

Někdejší hospodářskou usedlost Jezerka v Nuslích předal ve čtvrtek nájemci Janu Hrušínskému a jeho divadelní společnosti starosta Prahy 4 Zdeněk Hovorka. Divadlo ve zrekonstruovaném objektu nalezlo střechu nad hlavou na minimálně deset let. "Scénu oficiálně otevřeme 2. prosince komedií Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same," uvedl Hrušínský, který nebude repertoár stavět na laciném bulváru. "Hledáme inteligentní komedie, vedle nichž uvedeme i vážnější tituly. Například 8. prosince to bude hra Manuela Puiga Vabank s Blankou Bohdanovou a Janou Preissovou. Nadále budeme jezdit po zájezdech, do konce roku vyjedeme do Třince, Ostravy, Pelhřimova, Kroměříže, Otrokovic a Olomouce," řekl Hrušínský ČTK.

Podle Hovorky vložila Praha 4 do rekonstrukce objektu 73 milionů korun. "Předtím jsme museli polovinu zanedbaného objektu za dalších deset milionů vykoupit od restituentů. S opravami se začalo loni v únoru," uvedl. Šlo o největší investiční akci této městské části od listopadu 1989.

Do kin míří adaptace známého Páralova románu Milenci a vrazi

Milenci a vrazi, pro mnohé čtenáře kultovní román Vladimíra Párala, dostal svou filmovou podobu. Snímek s řadou známých herců v režii Viktora Polesného zamíří do kin 9. prosince. "Dostat balík knihy do filmu je velký výkon, který se podařil. Osobně jsem dojat," řekl ve čtvrtek Páral novinářům po projekci snímku. Většinu americké i české produkce lze podle něj přirovnat k popcornu s kolou. "Tento film představuje poctivý flák zvěřiny, propečené, krvavé. Je tam plno koření a k tomu silné chilské víno," použil Páral metafory.

Páral ve své knize popsal atmosféru života v okolí nejmenované chemické továrny v Ústí nad Labem. Tamní obyvatelé se snaží domoci lepšího života a lásky, mnohdy ovšem téměř za každou cenu, třeba i vraždy. Režisér přirovnal peripetie hlavních hrdinů ke "zničující spirále, kde se červení a modří neustále dobývají, obléhají a ničí".

Ryan Mendoza namaloval obrazy v Galerii Jiří Švestka

V Galerii Jiří Švestka začala ve čtvrtek výstava nejnovějších děl amerického malíře Ryana Mendozy. Jeden z nejvýznamnějších představitelů současné malby kolekci osmi obrazů vytvořil během měsíčního pobytu přímo v galerii. Společně s autorskými fotografiemi tvoří Mendozovy obrazy projekt s názvem Turning Off the Lights (Zhasínání světel).

Ryan Mendoza se narodil v roce 1971 v New Yorku, ale žije v Neapoli - "aby byl mimo USA", jak říká. Američané podle něj nejvíce ze všech lidí zavírají oči před okolní realitou. Za sebou má sólové i kolektivní výstavy v předních galeriích ve Velké Británii, Spojených státech, Japonsku, Itálii a Německu. Mendoza patří k čelným představitelům generace autorů nové malby, jež zdvihla opětovný zájem o toto médium. Nechyběl v kolekci děl mladé generace zaměřené na malbu, jež byla součástí Prague Biennale 1 2003 ve Veletržním paláci.

Správci hradu Rabí chystají na předvánoční soboty dva koncerty

Dvěma koncerty a neobvyklými prohlídkami při svíčkách chtějí správci zříceniny hradu Rabí na Klatovsku zpříjemnit návštěvníkům předvánoční soboty. Přestože památky v naprosté většině přes zimu své brány neotvírají, vánoční koncerty na Rabí mají několikaletou tradici, řekl ČTK kastelán Michal Novák. První koncert bude v sobotu 11. prosince. Návštěvníky čeká vystoupení televizní moderátorky a zpěvačky operních árií Martiny Kociánové, již hudebně doprovodí Trio Amadeus. O týden později rozezní vytápěný prostor hradní konírny středověká muzika v podání skupiny Milvus. Kromě koncertů, o něž je na Rabí poměrně velký zájem, se návštěvníci mohou těšit i na neobvyklou prohlídku za svitu svící. "Celá prohlídková trasa je osvětlena pouze svícemi, každý návštěvník dostane jednu svíčku i na začátku prohlídky," řekl Novák. Lidé si tak mohou udělat představu o tom, jak prostory hradu vypadaly v minulosti bez elektrického osvětlení.

Na slavkovské bitevní podle se z Vyškova vydaly vojenské oddíly

Na slavkovské bojiště se z Vyškova vydali členové klubů vojenské historie na sobotní rekonstrukci slavné Bitvy tří císařů. Na 20 kilometrů dlouhou trasu vyrazilo 80 nadšenců v dobových uniformách v noci na čtvrtek. Jejich kolonu tvoří i deset koní a několik povozů, na nichž si vezou věci a zásoby. Napodobují přesuny jednotek, které se odehrály před 199 lety těsně před bitvou. "Snahou je co nejvíce přiblížit pochod podmínkám, za nichž se kdysi skutečně odehrál. Všichni účastníci akce budou přespávat ve vojenských stanech, které si vezou. Vyhýbají se hlavním silničním tahům, ale přesto je mohou lidé zahlédnout," řekl dnes ČTK hlavní organizátor bojových střetů na slavkovském poli Ivan Vystrčil.

Bitva u Slavkova se odehrála 2. prosince 1805. Napoleon při ní porazil rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Na válečném poli tehdy našlo smrt 40.000 vojáků.

Po šesti letech se do Česka vrátí mág David Copperfield

Proslulý americký mág a miláček žen s uhrančivým pohledem David Copperfield se po šesti letech vrátí do České republiky. Od 29. listopadu do 7. prosince tu bude mít šest vystoupení - v pražské T-Mobile Areně, brněnské hale Rondo a ČEZ Areně v Ostravě. V rámci evropského turné přiveze Copperfield novou show An Intimate Evening of Grand Illusion neboli Důvěrný večer velkých iluzí.

Za zneužití funkce nesmí Brabec působit ve fotbale dva roky

Dřívější místopředseda svazu Milan Brabec nesmí dva roky působit v žádné fotbalové funkci. Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu bývalého činovníka potrestala za zneužití funkce, které vedlo ke korupčnímu chování dalších osob. Brabec vedle trestu dostal také pokutu ve výši sto tisíc korun. Po jednání komise to oznámil její předseda Alexander Károlyi. Šéf disciplinárky řekl, že Brabec obdržel maximální trest i přesto, že nebyl přímým aktérem uplácení. "Zneužil totiž svoji funkci k tomu, aby k uplácení dojít mohlo. Navíc se toho dopustil v době, kdy měl čtyři vysoké funkce v rámci fotbalového svazu," vysvětlil po jednání Károlyi.

Brabcův případ se měl projednávat již před týdnem, ale kvůli jeho omluvě bylo řízení odročeno. Dnes se dočkal trestu, s kterým nebyl spokojen. "Podle mého můj trest není v souladu s disciplinárním řádem," prohlásil stroze při ochodu z jednací síně a pochvaloval si alespoň, že i komise potvrdila, že on sám se nedopustil přímo žádné korupce.

Fedcupový tým je bez kapitánky, Píchalová-Langrová skončila

Český fedcupový tým hledá kapitána. Petře Píchalové-Langrové vypršela smlouva a novou pro příští rok po dohodě s tenisovým svazem nepodepsala. V pátek se tenistky dozvědí soupeřky pro utkání prvního kola Světové skupiny II, které se bude hrát příští rok. V Moskvě jim los určí buď Slovenky, Japonky, Chorvatky nebo Němky.

Vedení tenisového svazu s hledáním nového kapitána nespěchá. "Nic nás netlačí k tomu, abychom vyběhli s řešením hned," řekl ČTK prezident svazu Ivo Kaderka. Podle generálního sekretáře svazu Josefa Nechutného je kandidátů víc a v hledáčku jsou muži i ženy. "Máme průzračnou představu, hráčky musejí mít v kapitána důvěru a musejí ho na lavičce poslouchat," uvedl Kaderka.

České ragbisty čeká na úvod ME těžký soupeř - Rumunsko

Zápasem s vysoce favorizovaným Rumunskem vstoupí čeští ragbisté v sobotu 27. listopadu do dvouletých bojů první divize mistrovství Evropy. V dalším průběhu je čekají ještě Portugalsko, Rusko, Gruzie a ukrajinský nováček. Tým, který skončí po deseti utkáních poslední, sestoupí o divizi níž.

V minulém cyklu divize A se českým hráčům podařilo dvakrát porazit Španělsko a jednou Rusko, což znamenalo pátou pozici. Rumunsko, které má mnoho legionářů převážně z francouzských soutěží, skončilo naposledy v ME druhé za suverénním Portugalskem. Česká reprezentace se s balkánským týmem střetla dvakrát - v Praze prohrála 5:42 a v mrazivém počasí v Bukurešti podlehla 11:55.

Fotbalová osmnáctka přišla v Portugalsku v závěru o výhru

Česká fotbalová reprezentace do 18 let remizovala ve druhém přátelském utkání v Portugalsku 1:1. Svěřenci Jaroslava Horáka ještě osm minut před koncem vedli díky gólu obránce Pimpary, ale pak vyrovnal Araujo. První zápas vyhráli v úterý Portugalci 2:0.

Fotbalová sedmnáctka vyhrála přípravný duel v Itálii

Česká fotbalová reprezentace do 17 let zvítězila v přátelském utkání v Itálii nad svými vrstevníky 2:1. Svými brankami se o výhru zasloužili Dohnálek a Blažek. Na počátku příštího roku čeká sedmnáctku silně obsazený turnaj na Kanárských ostrovech a v březnu druhá fáze kvalifikace o účast na evropském šampionátu. Ze skupiny s Německem, Nizozemskem a Lotyšskem postoupí jen vítěz.

Počasí:

V pátek má být polojasno, v nižších polohách místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení, zpočátku i mrznoucí. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia, na horách kolem 3. Mírný jihozápadní až západní vítr.

25-11-2004