Denní souhrn zpráv Zprávy

27-11-2004

Vláda posoudí návrh poslanců posílit jejich kontrolní pravomoci

Vláda projedná příští týden návrh poslanců, aby sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů mohla kontrolovat nejen odposlechy povolené soudci, ale i státními zástupci. Dále chce mít komise právo požadovat informace nejen od ministra vnitra, ale nově také od lidí, na které by se sama obrátila. Komise tvrdí, že teď jí ministerstvo vnitra toto právo upírá. Poslanci to chtějí změnit novelou zákona o policii, kterou předložili a kterou ve středu posoudí kabinet.

Komise si na omezené pravomoci stěžuje dlouhodobě. Naposledy to bylo v posledních týdnech, kdy se zabývala údajnými odposlechy šéfa ODS Mirka Topolánka či exporadce premiéra Stanislava Grosse Zdeňka Šarapatky. Komise nesměla otevřeně potvrdit, či vyvrátit, zda byli odposloucháváni. Poslanci pouze uvedli, že nezjistili porušení zákona o policii. Tato formulace znamená, že oba buď odposloucháváni nebyli, nebo byli řádně se souhlasem soudu.

Státy se dohodly na kompromisu při používání methylbromidu

Kompromisem, na jehož základě budou státy v příštím roce používat látku methylbromid na postřik jahod, rajčat a dalších plodin, skončila v pátek pozdě večer konference Montrealského protokolu o ochraně ozonové vrstvy v Praze. Účastníci se až domluvili, že jejich země ustoupí ze svých požadavků a budou v roce 2005 používat méně látky, než chtěly. Methylbromid poškozuje ozonovou vrstvu země šedesátkrát rychleji než zakázané freony.

Viceprezident Vídeňské úmluvy o ochraně ozonové vrstvy pro Východní Evropu a ředitel odboru strategií českého ministerstva životního prostředí Jiří Hlaváček ČTK řekl, že Evropská unie bude moci příští rok použít skoro 4400 tun látky místo požadovaných více než 5000 tun. USA žádaly skoro 10.000 tun, ale nakonec to bude o necelé 2000 méně. "Je to velmi přesně určené, na co to je - pro které firmy a na jaké účely," vysvětlil Hlaváček. Zároveň řekl, že čeští zástupci na konferenci navrhli tak zvanou Pražskou deklaraci, tedy dobrovolnou výzvu státům, aby zajistily účinnou spolupráci všech mezinárodních smluv, jež se týkají životního prostředí a chemických látek. K deklaraci se už připojilo 60 zemí. Od roku 1986, kdy začal svět omezovat spotřebu freonů, poklesla produkce látek poškozujících ozonovou vrstvu z 1,2 milionu tun na 146.000 tun.

Výcvik budoucích českých vojenských profesionálů bude tvrdší

Drsnější a všestrannější bude výcvik budoucích českých vojenských profesionálů. Na jeho změně nyní pracuje armádní Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově, kde se školí všichni vojenští nováčci z ČR. Nová podoba výcviku vzniká podle zkušeností armád států NATO a mnohé prvky budou převzaty také od armády USA. Cílem změn je vyškolit vojáky tak, aby byli připraveni na nejrůznější operace po celém světě. "Česko se v rámci NATO zavázalo, že od roku 2006 bude schopno sestavit kontingent, který bude možné nasadit kdekoli. Samozřejmě již takové specialisty máme. Potřebujeme ale, aby jich bylo více," řekl ČTK mluvčí ředitelství Pavel Kočvara.

Sbormistr Kulínský čelí obvinění ze zneužívá nezletilých dívek

Pětačtyřicetiletý ředitel a sbormistr světoznámého dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský byl obviněn z trestných činů ohrožování výchovy mládeže a pohlavního zneužívání. Měl se jich dlouhodobě dopouštět na nezletilých dívkách sboru. Kriminalisté zatím shromáždili důkazy o devíti případech trestných činů, z nichž byl Kulínský obviněn.

Kulínského matka Blanka v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál synovo obvinění odmítla. Celou věc označila za pomstu jeho první manželky a jejího současného partnera, který v případě zneužívá svého psychiatrického vzdělání. "Trestní oznámení podala jeho první žena Margita. Naprosto odmítám všechna obvinění, protože já jsme jako členka sboru celé roky spolupracovala s mým mužem a s mým synem a jsem naprosto v šoku, že je možné na základě takového tendenčního oznámení zničit práci tří generací," řekla Kulínská Radiožurnálu.

Podle Kulínské jde o snahu zdiskreditovat soubor, který v neděli odlétá na měsíční turné do Japonska. "Sbor bude vystupovat pod vedením paní doktorky Kulínské. Všechno samozřejmě běží dál, pochopitelně," řekla ČTK Kulínského manželka Linda Vágnerová. Jakékoli podrobnosti ke Kulínského případu i k zájezdu do Japonska však odmítla sdělit.

Večerník Praha napsal, že podobné podezření, jemuž čelí Kulínský, bylo spojováno i s jeho otcem Bohumilem Kulínským starším, který s manželkou dětský sbor Bambini di Praga v roce 1973 založil. "I o něm podobné podezření mezi členkami sboru kolovalo. Mluvilo se však o osahávání," napsal list. Večerník Praha naznačil, že zadržení Kulínského není příliš překvapivé, neboť se potvrzuje to, "o čem se při vyslovení jeho jména už roky v hudebním světe šušká". List napsal, že překvapení to není pro hudebníky, kteří se s Kulínským osobně znají. "Už jsem to o něm slyšel několikrát, že takovým nařčením čelil, ale takhle závažné to nikdy nebylo. Já jsem s ním nikdy neměl žádný problém, ale vždy jsem v něm cítil nějaký rozpor. Jako by měl určitý problém a řešil ho sklonem k různým slabostem. Zejména měl problém s alkoholem," řekl Večerníku Praha ředitel Pražského filharmonického sboru Petr Daněk.

Pražskému magistrátu se nelíbí pouliční reklama

Město Praha chce, aby obce měly pravomoc omezit pouliční reklamu. Magistrátní návrh novely zákona o regulaci reklamy, která by to umožnila, ve středu posoudí vláda. Město zejména trápí takzvaná pochůzková reklama v centru metropole, při níž lidé rozdávají kolemjdoucím reklamní letáky nebo nosí různé poutače. Představitelé magistrátu říkají, že tento způsob reklamy může občany obtěžovat. Poukazují na to, že letáky mnohdy končí odhozené na ulicích. Některé z nich, propagující noční kluby, patrně obsahují i pornografické náměty, které mohou ohrožovat mravnost. Smyslem normy není pouliční reklamu zcela zakázat, ale omezit její rozsah. Magistrát chce, aby se v centru živelně nešířila, nehyzdila památkově chráněné budovy a neznečišťovala ulice.

Město dříve zakázalo pochůzkovou reklamu v tržním řádu. Ukázalo se však, že to není v souladu se zákonem. Město letos ustanovení zrušilo. Potom chtěl magistrát využít k omezení pouliční reklamy vládní návrh zákona o některých službách informační společnosti. Ministerstvo informatiky ale pražský návrh nedoporučilo ke schválení a poslanci jej zamítli.

Čeští monarchisté: Lidé si nás pletou s anarchisty, změňme název

Čeští monarchisté plánují změnu názvu své strany. Se současným názvem, Koruna česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), si ji prý lidé pletou s anarchistickým hnutím. Na sobotním zasedání strany v Praze proto byli všichni její členové vyzváni, aby navrhli název nový. "Jde o to, že slovo monarchistická se ukázalo během volebních kapaní jako poněkud kontraproduktivní," řekl ČTK předseda strany Václav Srb. Občané si podle něj navíc spojují slovo monarchie i s feudalismem, dráby a robotou. Původní název, roajalistické hnutí, byl příliš francouzský, takže také není řešením, soudí Srb. Nyní se podle něj uvažuje o názvu Strana pro království české, markrabství moravské, vévodství slezské.

Monarchisté se letos účastnili jak voleb do Evropského parlamentu, tak voleb do Senátu a krajských zastupitelství. V Evropském parlamentu se pro ně vyslovilo 0,19 procent lidí, v senátních volbách se všichni tři její kandidáti umístili na konci žebříčku, ve dvou případech následováni Nezávislými. Ani v krajských volbách nesklidilo jejích sedm kandidátů úspěch.

Na Staroměstském náměstí zpívaly desítky pěveckých sborů

Stovky zpěváků všech věkových kategorií vystoupily v sobotu na Staroměstském náměstí v Praze na společném koncertě. Sešlo se zde pět desítek pěveckých sborů, jejichž vystoupením vyvrcholil 14. ročník Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby. Zpěváci pod vedením dirigenta Christa Burgera z Jihoafrické republiky zahájili své vystoupení známou koledou Jingle Bells. "Zpívání vás musí zahřát," řekl Burger svému obrovskému sboru, k němuž se chvílemi přidávaly i neškolené hlasy některých kolemjdoucích Pražanů i turistů.

Na festival přijely sbory ze 14 zemí tří světadílů, podle pořadatelů celkem dva tisíce zpěváků. Velké zastoupení měla Jihoafrická republika a Singapur; největší pozornost však upoutali zpěváci z Portugalska. Při vystoupení nad nimi vlála portugalská vlajka, předtím řadě lidí na náměstí věnovali dárkové balíčky s CD se svými koledami.

Od roku 1991 se festival podle pořádající agentury Orfea transformoval do jednoho z největších sborových festivalů v České republice a jednoho z nejuznávanějších ve střední Evropě. Za uplynulé ročníky se festivalu zúčastnilo přes 500 amatérských pěveckých sborů z celého světa. Třetina byla z České republiky.

Americká pěvkyně Larmoreová zvedla publikum ze sedadel

Americká pěvkyně Jennifer Larmoreová vyvolala v pátek večer v pražském Obecním domě nadšení. Mezinárodně proslulá představitelka virtuozního zpěvu měla v české metropoli po třech letech recitál, který opět vyprodal sál a v závěru zvedl posluchače ze sedadel. Publikum si vychutnalo pěveckou techniku koloraturní mezzosopranistky i šarm, herecký náznak a vtipnost u přednesených čísel, zejména Rossiniho Popelky, Bizetovy Carmen a u muzikálového přídavku. Sólistka zařadila do programu šest klasických árií a přidala jednu populární americkou skladbu. Vedle Rossiniho nesměla při koncertě chybět Händelova a Mozartova hudba. Se všemi těmito autory, stejně jako s francouzským repertoárem, slaví umělkyně úspěchy na prestižních světových scénách, včetně Metropolitní opery v New Yorku.

Letošní rekonstrukce Bitvy tří císařů přilákala 8000 diváků

Na rekonstrukci Bitvy tří císařů na slavkovském bitevním poli se v sobotu přišlo podívat 8000 diváků, což je o tisíc více než loni. Akce se konala v rámci 199. výročí bitvy. V připravených scénách se utkalo 850 členů klubů vojenské historie. V bitvě se letos nově objevilo 40 jezdců na koních a v téměř dvouhodinové zinscenované potyčce spotřebovali nadšenci 300 kilogramů střelného prachu.

"Přijíždí stále více cizinců. Bitva láká na jižní Moravu Rakušany, Francouze a také hodně Slováků," řekl ČTK jeden z organizátorů oslav Miroslav Jandora. Bitvu sledovali také zástupci několika zahraničních cestovních kanceláří, které chtějí příští rok pořádat zájezdy na oslavy již 200. výročí bitvy.

Bitva je každý rok jiná. Letos na bojišti vznikly makety dvou vesnic. Mezi nimi pořadatelé kvůli sobotní akci vysázeli stovku stromů. Napoleonovy šiky byly v jedné vesnici, Rakušané a Rusové v druhé. I když byli Francouzi v oslabení a museli čelit útokům, soky zahnali na útěk. Při bitvě porazili spojenecké armády s využitím skutečné Napoleonovy taktiky.

Konečnou tečku za letošními oslavami udělá v neděli slavnostní nástup jednotek u památníku Mohyla míru. Ten byl postaven na památku 40.000 obětí bitvy. V ní zvítězila 2. prosince 1805 Napoleonova armáda nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I.

Podzimní vrchol fotbalové ligy v Teplicích neměl vítěze

Souboj prvních dvou týmů fotbalové ligy nenašel vítěze. Teplice hrály se Spartou bez branek a na svého sobotního soupeře stále ztrácejí šest bodů. Sparťané si tak definitivně zajistili, že přezimují v čele soutěže.

Zápas měl slavnostní úvod: vedení domácího klubu se oficiálně rozloučilo s bývalým trenérem Strakou i fotbalisty Voříškem a Rezkem, a fanoušci své někdejší oblíbence - dnes sparťanské soupeře - ocenili potleskem.

Zápas měl svižné tempo a hosté byli aktivnější, ale do pečlivě sevřené domácí obrany, v které už nechyběl Hunal, se dostávali jen obtížně. Nejnebezpečněji působilo několik centrů Poborského, ale s výjimkou 15. minuty a Zelenkovy dorážky, která se mezi tyče nevešla, žádné velké šance neměli.

Teplice začaly trochu zakřiknutě s důrazem na defenzivu, ale od 20. minuty hru ve středu hřiště vyrovnaly a měly i několik slibných šancích. Ve 21. minutě Blažka hodně vystrašil Mašek, který těsně před ním tečoval nedůrazný přízemní centr, ale gólman byl nakonec úspěšnější. Slibně vypadal i Velebův průnik po dalších osmi minutách, jenže Blažek byl znovu na místě.

Na konci poločasu ale několik okamžiků přineslo do zápasu vzruch a dramatický druhý poločas na to jen navázal. Dvanáct minut před koncem si domácí vypracovali svou největší příležitost. Po trestném kopu se odrazil míč od hradby sparťanů na hranici trestného území k Benátovi, jeho pokus však zmařil Kováč.

Dramatická podívaná vrcholila a s přibývajícím časem byli stále hladovější Tepličtí, kteří kopali několik nebezpečných rohů. K většímu ohrožení branky se už ani jedna strana nedostala a souboj poprvé v historii vzájemných utkání skončil bez gólů.

Další sobotní výsledky: Slovácko-Mladá Boleslav 1:1; České Budějovice-Liberec 1:2; Opava-Zlín 1:2.

Tabulku vede Sparta s šestibodovým náskokem před Teplicemi. Třetí je Liberec, který na Teplice ztrácí dva body.

Čeští sáloví fotbalisté se utkají s Běloruskem o evropský titul

Čeští sáloví fotbalisté vyřadili v semifinále mistrovství Evropy v běloruském Baranoviči celek Ruska, který obhajoval titul. Svěřenci Petra Kosečka zvítězili až na penalty 3:1. V normální hrací době skončil zápas 4:4 a vítěze neurčilo ani prodloužení, v němž dal každý tým jeden gól. Rozhodující penaltu proměnil Hnilo. O zlato se česká reprezentace, která v Bělorusku startuje i přes odpor národního svazu, utká v neděli s domácím výběrem. Ten porazil 5:1 Ukrajinu. V základní skupině čeští hráči Bělorusům podlehli 1:2.

Ragbisté na Rumuny nestačili

V úvodním utkání A skupiny mistrovství Evropy čeští ragbisté podlehli v Praze na hřišti Tatry Smíchov Rumunsku 14:38. Proti účastníkovi mistrovství světa předvedli velmi dobrý výkon, ani to však nestačilo na první úspěch v jubilejním pětadvacátém souboji obou celků.

"S výsledkem spokojen nejsem, ale proti zcela profesionálnímu soupeři se za výkon nemusíme stydět. Nasazení bylo stoprocentní, nedali jsme jim ani metr zadarmo," zhodnotil zápas asistent trenéra Jan Macháček, který byl spokojen především se hrou šesti nováčků. "Na soupeři byla vidět jeho kvalita, přijel až na trojici hráčů v nejsilnější sestavě. Navíc spolu Rumuni hrají pravidelně, zatímco my jsme se sešli poprvé po půlroce," dodal Macháček.

Fotbalista Horváth prodloužil v Kóbe smlouvu o dva roky

Český fotbalista Pavel Horváth se dohodl na prodloužení angažmá s vedením japonského klubu Vissel Kóbe, kde dosud působil v rámci půlročního hostování. Před posledním utkáním v sezoně, které jeho tým sehraje v neděli, podepsal spolu se svým manažerem Ondřejem Chovancem v Kóbe smlouvu na další dva roky.

"Jsem spokojen, protože se mi daří a navíc mě zde fotbal hrozně baví. Návštěvy jsou na zcela jiné úrovni než u nás, lepší jsou i stadiony. Vše kolem fotbalu je jiné a rodina si tu zvykla. Je tu jiný život, beze spěchu, máme na sebe více času," řekl v telefonickém rozhovoru s ČTK devětadvacetiletý záložník, který do Kóbe zamířil z Teplic, kde byl kapitánem tamního prvoligového klubu. Před tím účinkoval Horváth ve Slavii, Sportingu Lisabon a Galatasaray Istanbul.

Liberecký kapitán Langer přestoupí do Mladé Boleslavi

Kapitán libereckých fotbalistů David Langer v zimní přestávce odejde do Mladé Boleslavi. Nováček první ligy za osmadvacetiletého záložníka podle deníku Sport zaplatí částku kolem 1,5 milionu korun. "David tu odvedl kus dobré práce. V létě mu končí smlouva a dostal zajímavou nabídku. Bude hrát v Boleslavi," řekl Sportu manažer libereckého klubu František Mysliveček. Langer dosud odehrál za Slovan v nejvyšší soutěži 95 zápasů a dal tři góly. V roce 2002 získal s týmem mistrovský titul a probojoval se s ním do čtvrtfinále Poháru UEFA.

České fotbalistky podlehly Itálii 0:3 a na ME nepostoupí

Českým fotbalistkám se nepodařilo vybojovat historický postup na mistrovství Evropy. V sobotní barážové odvetě v Čáslavi podlehly 0:3 Itálii, která před dvěma týdny vyhrála i první zápas na domácí půdě.

Pechanová doplavala pět kilometrů na MS jako devátá

Po loňském senzačním stříbru se Jana Pechanová na světovém šampionátu v dálkovém plavání musela spokojit s umístěním v elitní desítce. Závodnice brněnské Komety skončila na pětikilometrové trati v Dubaji na devátém místě v čase 1:04:39,9 hodiny.

Na mistrovství vytáhla ježka z klece v mžiku i pětiletá holka

Několik desítek sekund stačilo pětileté dívce, aby na sobotním mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece v pražském klášteře Emauzy vyřešila slavný hlavolam. Rekord přitom se třemi sekundami drží Jan Trojan z Mělníka. Čtvrtého ročníku soutěže, která se podle jednoho z hrdinů knížek Jaroslava Foglara nazývá memoriál Jana Tleskače, se zúčastnilo na 150 lidí ve věku od pěti do pětašedesáti let.

"Memoriál byl původně brán recesně, ale v průběhu let se začali přidávat i cizinci - přijeli Slováci, Holanďané, Maďaři, Mongolové," řekl ČTK autor a organizátor soutěže Slavomil Janov. Většina účastníků jsou tradičně skautové.

Základním pravidlem závodu je vyjmout ježka z klece do tří minut. Ten, kdo ho dostane ven nejrychleji, postupuje ze širší skupiny soutěžících do užší. Závodníci se přitom rozdělují na tři kategorie, hranicí je šestý a patnáctý rok života. Podle Janova je nejlepším pravidlem rychle najít nejdelší osten ježka a protáhnout ho nejširší mezerou z klece ven.

Na Jestřába, jak se autorovi Rychlých šípů říkalo, rád vzpomíná i rekordman Trojan. "Všechno začalo Foglarem a jeho knížkami," poznamenal. Má třináctiletého syna, který prý dokáže hlavolam rozlousknout stejně rychle jako on, soutěže se však účastnit nechce. "Ta generace taková je. Říkám mu: budeš toho litovat," dodává.

Poprvé se ježek v kleci objevil na začátku 20. století, první průmyslový patent evidují Spojené státy od roku 1905. Až Foglar ale dokázal hlavolam nápaditě zapojit do napínavého příběhu o Janu Tleskačovi, zámečnickém učni, který dovnitř rozebíratelného ježka ukryl plánek svého fantastického vynálezu - létajícího kola. Po Tleskačově smrti se stal hlavolam symbolem náčelníka Stínadel - Velkého Vonta.

Lyžařské stopy na Šumavě naváží na stopy v Rakousku

Otevření hraničního přechodu v Zadní Zvonkové zkvalitní projekt Bílá stopa, který letos pokračuje již čtvrtým rokem na Šumavě. Lyžaři by měli mít k dispozici na 600 kilometrů upravených běžeckých stop. Tím, že bílá stopa na české straně povede až k hranici, umožní běžkařům lépe využívat stopy v Rakousku. ČTK to řekl ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Jan Stráský.

"Rakušané už loni využívali naši bílou stopu a otevření přechodu by mělo rozšířit příležitosti pro návštěvníka Šumavy, ať už je z kterékoli strany," řekl Stráský.

Šedesát otužilců v Hradci okusilo teplotu vody v Labi

Do ledové vody řeky Labe v centru Hradce Králové se v sobotu odpoledne ponořilo zhruba šest desítek otužilců, kteří se zúčastnili 33. ročníku Plavby v Labi a 4. ročníku memoriálu Františka Kašparovského. Plavci si ve vodě zvolili různě dlouhé trati, největší borci ve vodě, který měla zhruba jeden stupeň Celsia, urazili kilometrovou trasu. "V zimě plavu už 55. sezonu bez přerušení, stále se mi daří jít do vody dvakrát týdně," řekl ČTK například nestor českých otužilců, jednadevadesátiletý Ladislav Nicek. Teplotu vody si pochvaloval také třiaosmdesátiletý Emil Pokorný ze Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku, ačkoliv závod byl pro něj letošním prvním plaváním. "Plaval jsem symbolicky asi jen 20 metrů, protože jsem měl letos úraz a plavu letos poprvé," vysvětloval, když vylezl z vody. "Nevím, co je rýma ani nachlazení, zkrátka mám rád zimu," s úsměvem tvrdil Pokorný. Další plavci se shodli, že pocit po uplavání několika desítek metrů v ledové vodě se těžko přirovnává k něčemu jinému. "Je to prostě paráda," uvedla jedna z plavkyň.

Počasí:

V neděli čekají meteorologové oblačno až zamračeno s možností slabého deště, na horách sněžení. Odpolední teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách okolo jednoho. Povane mírný jihozápadní až jižní vítr.

27-11-2004