Denní souhrn zpráv Zprávy

28-11-2004

Volby ČSSD prohrála, protože neměla dost osobností, soudí Zeman

Nedostatek osobností, ústup od původního programu či špatná předvolební kampaň. To jsou podle někdejšího premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana důvody porážky sociální demokracie v červnových volbách do Evropského parlamentu i nedávných krajských a senátních volbách. Zeman v nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie také řekl, že současný premiér a šéf strany Stanislav Gross sociální demokracii v čele ČSSD neprospívá. On sám prý ale o žádné funkce neusiluje, ve volbách předsedy strany by asi podpořil Zdeňka Škromacha.

"Musím objektivně přiznat, že ODS má množství skutečně výrazných osobností na komunální i regionální úrovni," řekl Zeman. O vysoké preference ODS se ale podle něj nejvíce zasloužila sama ČSSD, jejíž současné vedení prý neumí využít slabých míst soupeřů. "Já si dovedu představit, jak bych rozcupoval naprosto imbecilní program, který se jmenuje Modrá šance," prohlásil Zeman na adresu programu ODS.

V pořadu také kritizoval premiéra Stanislava Grosse i jeho předchůdce Vladimíra Špidlu například kvůli přílišným ústupkům ČSSD vůči partnerům v koaliční vládě. "Myslím, že menšinová vláda by byla lepším řešením," zopakoval své dlouhodobé přesvědčení.

V souvislosti s volbami do EP kritizoval i fakt, že někteří "skuteční odborníci na zahraniční politiku" byli zařazeni na nevolitelná místa. Jako příklad uvedl bývalého předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana a předsedu zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimíra Laštůvku. ČSSD se prý také špatně s neúspěchem vypořádává. Zatím je to podle něj "strkání hlavy do písku", i když by to mohla být šance pro očistu. Jestliže strana opravdu nepůjde do sebe, tak by podle Zemana hrozilo, že jí vytlačí "zcela reformovaná KSČM".

STEM: Grossova popularita klesá, propadl se na páté místo

Popularita premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) klesá. V žebříčku nejoblíbenějších politiků se propadl z druhého na páté místo. Kladně Grosse hodnotí 40 procent lidí, tedy o 11 procent méně než v září. Poprvé Grosse předstihl šéf opoziční ODS Miroslav Topolánek, kterého vynesla na čtvrté místo přízeň 43 procent respondentů. Nejoblíbenější je stále ministryně školství Petra Buzková (ČSSD), které věří 49 procent Čechů. I její popularita však klesá. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury STEM.

Češi jsou prý v EU vnímáni jako možné "riziko" pro euroústavu

Česká republika je prý v rámci institucí Evropské unie v souvislosti s otázkou budoucnosti evropské ústavy vnímána jako "riziková" země. V Bruselu údajně existují obavy, že by právě Češi mohli dokument odmítnout. V diskusním pořadu České televize Otázky to připustil bývalý český eurokomisař Pavel Telička.

K tomu, aby evropská ústava vstoupila v platnost, dokument musí ratifikovat všechny členské státy. Pokud se jediná země postaví proti, nemůže začít platit. ČR se zatím nerozhodla, jak by ratifikace měla proběhnout. Zatím se zdá, že většina politiků je pro to, aby o euroústavě rozhodl lidový plebiscit. Senátoři se ale před několika týdny přikláněli k tomu, aby o dokumentu rozhodoval parlament.

Bývalý eurokomisař kritizoval výroky některých politiků i ústavních činitelů týkající dokumentu. Euroústavu například rozhodně při své nedávné návštěvě Německa odmítl prezident Václav Klaus, který prohlásil, že není vůči ní kritický, nýbrž že je "stoprocentně proti". "Rozhodně bych nepodsouval prezidentovi negativní vztah k evropské integraci... ale říci (to) tak kategoricky ... je poněkud unikátní na evropské scéně," uvedl Telička.

Experti: Prodej Telecomu přes zahraniční burzu korunu neposílí

Pokud by stát chtěl prodat Český Telecom přes kapitálový trh a neposílit přitom českou měnu, musel by akcie prodávat přímo za eura přes zahraniční burzu. Vláda by pak utržená eura směnila na koruny mimo trh skrz devizové rezervy České národní banky. Vyplývá to z odpovědí analytiků pro ČTK. Na českém kapitálovém trhu se totiž standardně obchoduje v korunách a vyšší poptávka po české měně vede k jejímu posílení.

Vláda by měla rozhodnout o způsobu prodeje 51 procent akcií Českého Telecomu 1. prosince. S předpokládaným výnosem z privatizace počítá státní rozpočet na příští rok. Ekonomové odhadují cenu na 50 až 65 miliard korun.

Kromě prodeje přes kapitálový trh je ve hře i přímý prodej strategickému investorovi, kdy by vláda utržená eura uložila na zvláštní účet u centrální banky a zvýšila její devizové rezervy.

Právě spekulace o prodeji Telecomu přes kapitálový trh stály za posílením koruny v předchozích dnech. Příliš silná koruna je přitom hrozbou pro exportéry a následně i pro ekonomický růst.

US-DEU chce peníze určené původně policistům dát školám a vědě

Unionisté chtějí peníze určené původně na zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek dát vysokým školám a vědě. ČTK o tom informoval ministr spravedlnosti a předseda US-DEU Pavel Němec. Plánované zvýšení mezd policistů a hasičů, které by stát přišlo zhruba na 8,5 miliardy korun, odložili v pátek poslanci, kteří odhlasovali roční odklad účinnosti služebního zákona.

Ministr financí Bohuslav Sobotka nicméně poté prohlásil, že zamýšlí příslušníkům bezpečnostních sborů i přesto přidat. Uvedl také, že ČSSD nebude souhlasit s tím, aby se tyto prostředky v rozpočtových kapitolách nějak přesouvaly. Pro to se už nicméně vyslovil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který navrhl snížit mzdové prostředky rozpočtové kapitoly ministerstva vnitra o čtyři miliardy korun, které by naopak měly zamířit do zemědělství, kultury a vládní rozpočtové rezervy.

Stovky Ukrajinců přišly v Praze podpořit opozičního kandidáta

Stovky lidí přišly v neděli k soše svatého Václava na pražském Václavském náměstí vyjádřit podporu opozičnímu kandidátovi na ukrajinského prezidenta Viktoru Juščenkovi. Ukrajinci se podobně jako krajané v jejich vlasti přidali k "pomerančové revoluci". Téměř všichni byli stylově vyzdobeni doplňky v oranžové barvě; měli oranžové šály, reflexní vesty, praporky, balónky nebo alespoň květiny či stužky.

Pod vlajícími ukrajinskými modro-žlutými vlajkami a oranžovými transparenty pronesla řada řečníků projevy v ukrajinštině, češtině i angličtině. Odsuzovali v nich zfalšování prezidentských voleb, v nichž Juščenko kandidoval a údajně prohrál. "Juščenko," skandovali demonstranti všech věkových kategorií jméno svého favorita. "Ukrajina není Rusko" a "Hanba Putinovi", znělo rovněž náměstím.

Ukrajinské demonstranty přišli podpořit také příslušníci běloruské menšiny v Česku i někteří čeští politici. Nedávno zvolený senátor Jaromír Štětina demonstrantům řekl, že by Česko mělo ukrajinské demokraty podpořit. Obává se totiž, že by v případě prohry demokratických sil na Ukrajině republiku mohl ohrozit "nebezpečný autokratický režim".

SNK bude jednat o vytvoření alternativy pro parlamentní volby

Republiková rada Sdružení nezávislých SNK pověřila lídra Josefa Zieleniece a předsednictvo k jednání s blízkými mimoparlamentními subjekty o možném vytvoření politické alternativy pro volby do Poslanecké sněmovny. Oslovit chce zejména Evropské demokraty. Vedení SNK míní, že má největší šanci překročit v příštích parlamentních volbách pětiprocentní hranici. Rada SNK v Jihlavě hodnotila výsledky voleb do krajských zastupitelstev a Senátu. Konstatovala, že dosažený výsledek neodpovídá možnostem SNK. Výsledek podle ní ukazuje, že SNK je nejsilnějším politickým subjektem dosud nezastoupeným ve sněmovně. V krajských volbách po ODS, KSČM, ČSSD a KDU-ČSL získala z osmi dalších subjektů největší počet mandátů, a to 13. V Senátu má nyní dva zástupce. Figuruje v něm ale také 19 senátorů bez politické příslušnosti a dalších šest z malých uskupení.

Evropští demokraté jsou pro jednání o možné spolupráci s SNK sdružením nezávislých pro příští volby do Poslanecké sněmovny. ČTK to řekl předseda ED Jan Kasl. Bývalý pražský primátor však v této souvislosti rovněž uvedl, že konkrétní výsledky není možné očekávat v brzké době. "Jistě půjde o dlouhodobý proces, ale určitě se diskuzi nebráníme," uvedl Kasl.

ED: Městská rada je udržovací, kromě olympiády s ničím nepřišla

Vedení hlavního města nepřišlo za dva roky od zvolení vyjma myšlenky olympijské kandidatury s žádnými novými nápady. Soudí to šéf nejsilnějšího opozičního klubu v zastupitelstvu Jiří Witzany (Evropští demokraté). Městskou radu složenou ze zástupců koalice ODS a ČSSD pokládá za udržovací. Nové rozvojové projekty neexistují, řekl Witzany ČTK. Vedení metropole se podařilo dokončit automobilový tunel Mrázovka, tramvajovou trať na Barrandov, nový úsek trasy C metra a zahájit stavbu další části podzemní dráhy. "Všechny plány pocházejí z minulého období a navíc nedoznaly žádné zásadní změny hlavně ve vztahu k finančním možnostem města," podotkl Witzany. Myšlenku kandidatury na pořádání letní olympiády považuje spíše za mediální než reálnou záležitost. "Teď je to hezké téma k sebepropagaci, což je věc, ve které je rada aktivní, a dá se říci, že úspěšná," uvedl Witzany.

Šéf opozičního klubu KSČM František Hoffman připomněl, že nové rozvojové plány jsou otázkou peněz. V minulosti si město půjčovalo a řadu projektů bylo možné rozpracovat. Nyní se už metropole zadlužovat nechce. "Možná by se to dalo vidět tak, že rada přežívá, ale dříve se pracovalo s mnohem většími penězi," řekl ČTK Hoffman. Připomněl, že před městem stojí nutnost vybudovat velkým nákladem novou čistírnu odpadních vod. Hoffman ocenil to, že se vedení města snaží o rozvoj zoologické a botanické zahrady a že se daří kontrola. Nedostatky však jsou prý ve zdravotnictví, kde chybí koncepce, a v sociální péči. "Na domov důchodců se čeká stále osm let. Je tu velikánská rezerva," soudí šéf komunistické frakce. Magistrát by se podle něj měl zaměřit také na výstavbu sociálních bytů. Zlepšit by se měla také bezpečnost, vypočítal Hoffman.

Mladík z Táborska se přiznal k vraždě otce, matky a bratra

Pětadvacetiletý muž z Tučap u Soběslavi na Táborsku se přiznal k vraždě svých rodičů a bratra. Podle mluvčího jihočeské policie Dušana Klíchy byl mladík v sobotu v podvečer na základě rozhodnutí soudkyně vzat do vazby. "Muž je obviněn z vraždy a nedovoleného ozbrojování," řekl ČTK Klícha. Mladíkovi hrozí až doživotní trest. Podle vyšetřovatelů byly motivem jeho činu zřejmě rodinné a osobní neshody. Tragédii předcházela hádka.

Nedělní svět: Podle psychiatra bývají sboristky i znásilněny

Zneužívání v českých sborech zažívají desítky dětí. "Já vím jen o dívkách. Na počátku měly být i přímo znásilněny," uvedl v rozhovoru pro Nedělní svět psychiatr Petr Pöthe, mezi jehož pacientkami byly ve druhé polovině 90. let i dívky z dětského pěveckého souboru Bambini di Praga. Jeho sbormistr Bohumil Kulínský byl obviněn z trestných činů ohrožování výchovy mládeže a pohlavního zneužívání. Pokud by ho soud uznal vinným, mohl by ve vězení pobýt dva až deset let. Kulínského matka Blanka i manželka Linada Vágnerová obvinění odmítají.

Soud se opět pokusí zahájit líčení s doktory z Bulovky

Obvodní soud pro Prahu 8 se po téměř půl roce opět pokusí zahájit líčení se dvěma lékaři z pražské nemocnice na Bulovce, kteří čelí obžalobě kvůli chybám při operaci malého chlapce. Dítě má od té doby trvale poškozený mozek. Soud v civilním řízení koncem května rozhodl, že nemocnice na Bulovce má zaplatit deset milionů korun jako odškodné rodině dnes sedmiletého chlapce. Je to dosud nejvyšší odškodné, jaké český soud v takovém případě přiznal. Nemocnice se ale proti rozhodnutí soudu odvolala, verdikt tak není pravomocný.

Žalobce zamítl stížnosti obviněných ze servisní organizace vnitra

Stíhání čtyř pracovníků Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, kteří v resortu zajišťovali rozprodej vyřazených referentských vozidel, bude pokračovat. Žalobce dospěl k závěru, že podezření z podvodu je opodstatněné. Muži podle policie auta rozprodávali pod cenou, vesměs sobě nebo příbuzným. Znalec jim k tomu údajně na auta falšoval posudky.

Na nehospodárné nakládání s penězi státu v Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra upozornil loni i Nejvyšší kontrolní úřad. Zařízení podle kontrolorů mimo jiné v letech 1998 až 2001 vyřadilo a prodalo 335 osobních aut, mezi nimiž byla i poměrně nová vozidla. Místo toho se pro policii opravovala starší auta.

Právo: mše v němčině jsou v Česku unikátem

Plzeňské biskupství zavádí novinku - počínaje první adventní nedělí 28. listopadu se budou ve zdejší katedrále sv. Bartoloměje pravidelně konat mše v německém jazyce. Informuje o tom sobotní Právo. V rámci republiky je to unikát a unikátní je i vysvětlení, proč tomu tak bude. "Budou určeny zejména pro německy mluvící obyvatele Plzně a okolí, jejichž počet od vstupu naší země do EU stoupá," uvedla mluvčí biskupství Alena Ouředníková.

Pokud má biskupství na mysli zvýšení počtu Němců, kteří ve městě pobývají dlouhodobě, tak zřejmě hovoří o těch, kteří si neplní svoji ohlašovací povinnost a nejsou v žádné evidenci. Protože počet těch, kteří jsou zde oficiálně, naopak klesá. "K 26. listopadu jich v Plzni bylo 152," řekla Právu mluvčí plzeňského oddělení cizinecké policie Helena Fertšáková. Ouředníková připustila, že biskupství žádné podklady pro své tvrzení nemá.

Zdaleka největší národnostní menšinou v Plzni jsou však Ukrajinci, kterých je mnohonásobně více než Němců - oficiálně jich je ve městě 2300. "Pro ně se zavedením mší v jejich jazyce zatím nepočítáme," dodala Ouředníková.

Pravoslavná církev se distancuje od činnosti kněze Libora Halíka

Činnost kněze Libora Halíka je neslučitelná s povoláním pravoslavného duchovního a Pravoslavná církevní obec v Brně se od něj distancuje. Vyplývá to z nedělního usnesení farní rady obce. Kněz dlouhé měsíce každé ráno zpěvem před brněnskou porodnicí Na Obilním trhu protestuje proti potratům. Neupustil od toho po kritice občanů, radnice Brno-střed ani po jednání s církevními nadřízenými.

Pravoslavní duchovní jsou sice zásadně proti potratům, naprosto ale odmítají formu protestů, kterou Halík volí. Podle nich si na počínání kněze stěžují již i samotní věřící. Obec se obává toho, aby nebyla spojována s činností duchovního. Podle některých úvah navíc Halík není při svém boji s potraty před porodnicí Na Obilním trhu veden čistými úmysly. Nechodí k žádným jiným porodnicím. "Mě před dvěma roky řekl, že na Obilní trh chodí, protože to tam má z domova nejblíže," řekl dnes ČTK pravoslavný diakon Marek Malík, který s Halíkem také nesouhlasí.

Pravoslavný arciděkan vysvětil teplický hotel Princ de Ligne

Arciděkan pravoslavné církve pro severovýchodní Čechy Evžen Freimann vysvětil v neděli teplický hotel Princ de Ligne, který nedávno koupila ruská železářská společnost.

Netradiční začátek adventu oslavili v luxusním hotelu senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera, ústecký hejtman Jiří Šulc nebo Štěpán Popovič, generální ředitel firmy Glaverbel Czech, která budovu prodávala.

V Teplicích je známý pravoslavný chrám, ve kterém se při nedělní mši schází několik stovek lidí. Jsou mezi nimi Češi, Rusové, Bulhaři nebo Ukrajinci.

Araby v teplických lázních mají do dvou let vystřídat Rusové

Lázně Teplice v Čechách byly doposud baštou především Arabů a Němců. Po útlumu v 90. letech navazují nyní spolupráci s ruskými cestovními kancelářemi. Do dvou let by měli být Rusové stejně významnými hosty lázní jako jsou nyní Arabové. "V Moskvě jsme založili dceřinou společnost Kurort Teplice, jejím úkolem je přivézt ruské klienty na sever Čech," řekl ČTK ředitel lázní Karel Weigl.

Léčit si pohybové ústrojí a cévní nemoci přijíždí ročně do Teplic na 9000 Arabů. Jejich počet však letos klesl asi o 40 procent. Důvodem je podle Weigla politická situace a přísný režim udílení víz. Bohatší arabští klienti tak míří do snáze přístupných zemí jako je Velká Británie.

Arabové Teplice však zcela neopustí. Sulejman Kantar, který zprostředkovává jejich pobyty v lázních, ČTK řekl, že pouze počkají až vyřizování víz bude snadnější. Na Teplicku má navíc vyrůst arabské satelitní městečko, kde jsou parcely pro 60 rodinných domů. Stát zde měla také mešita, nakonec však investoři ustoupili tlaku občanů, kteří proti její výstavbě bojovali.

Belgičany nadchla Rybova Česká mše vánoční, zpíval i velvyslanec

Málokdy se asi stane, aby Belgičané uspořádali nadšené ovace českému velvyslanci zrovna v kostele. Až natolik bruselské publikum strhl sobotní koncert české vánoční hudby. Sólové party sice náležely profesionálům, ale velvyslanec Jiří Havlík svým hlasem posílil sbor, tentokráte nikoliv diplomatický, leč pěvecký. "Vlastně jsme poprvé zazpívali celou mši bez zastávky, protože na zkouškách se vždy něco opravovalo. Všichni, celý sbor a orchestr, ze sebe vydali úplně všechno. Jsem rád, že to tak dobře dopadlo," pochvaloval si velvyslanec po aplausu v chrámu svatého Lamberta, krátce před sobotní půlnocí. Většina jeho kolegů a kolegyň ve sboru měla roli ještě těžší - Belgie patrně vůbec poprvé slyšela Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby zpívanou domácím sborem v originále.

Rybově mši předcházely Dvořákovy moravské písně, díla méně známých tvůrců církevní hudby Mišky a Černohurského, jakož Mozartův koncert pro flétnu a harfu; ostatně slovy organizátorů Mozart jako obdivovatel Prahy přirozeně zapadl do repertoáru. A po premiéře následovala ještě nedělní repríza ve svatopetrském kostele v Lessines, asi 60 kilometrů od Bruselu.

Obraz Josefa Čapka kupce nenašel, zájem byl o trůn a Josefa Ladu

Obraz Josefa Čapka Domek v zahrádce s rybníčkem a husami, který aukční síň Dorotheum nabídla při sobotní dražbě v hotelu Renaissance za vyvolávací cenu 1,5 milionu korun, kupce nenašel. Nejvíce peněz 340.000 korun zaplatil zájemce o trůn v barokním stylu z 19. století, jehož vyvolávací cena byla 40.000 korun. Obraz Koledníci Josefa Lady se z původních 260.000 korun dostal na částku 320.000 korun.

V Praze zvítězily sbory ze Singapuru a Jihoafrické republiky

Laureátem 14. mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby se v sobotu v Praze stal singapurský chlapecký sbor Edwarda Becherase působící při katolické střední škole. Zvítězil v kategorii velkých sborů, kterých se přihlásilo z celého světa více než dvacet. Všestranné, podle porotců skvělé těleso přijelo do Prahy soutěžit poprvé. V kategorii malých sborů je mezi 27 zúčastněnými tělesy vítězem jihoafrický šestičlenný smíšený pěvecký soubor Boulevard Harmonists. Má zázemí na tamní Severozápadní univerzitě. Zaujal zpěvem a navíc i tanečními čísly.

Do Prahy se na víkend na soutěžní přehlídku sjelo na dva tisíce pěvců v padesáti sborech ze 14 zemí tří světadílů. Patřil mezi ně i Dětský sbor Estonské televize, který vystoupil na náměstí u stanice metra Anděl. "Jsme nadšeni z Prahy. Dostalo se nám vřelého přijetí. Velmi se nám tady líbí a věříme, že se líbil i zpěv našich dětí," řekla ČTK šéfdirigentka Lii Leitmaaová. "Praha je mimořádně krásné město a Vánoce jí velmi sluší," dodala.

Mág David Copperfield slíbil: Prahu nenechám zmizet!

Proslulý americký iluzionista David Copperfield nechal už zmizet sochu Svobody i vagon Orient- Expresu, avšak Prahu zmizet nenechá. Řekl to v neděli pražským novinářům, které pozdravil česky. Bude si prý pilovat výslovnost, aby mohl publikum ohromit svou perfektní češtinou. "V Praze jsem byl snad už pětkrát a dnes se městem opět prošel. Je to ohromující zážitek. Miluji architekturu, právě ta je zde ohromující a rozmanitá," vysvětlil muž se stále chlapeckou postavou, uhrančivýma a zkoumavýma očima.

Nová show, kterou představí v Praze, Brně a Ostravě, se podle něj bude týkat snů a toho, o čem lidé sní. "Vím, že by leckdo chtěl vyhrát v loterii, jiný by zase cestoval po světě," naznačil. Celkem ji představí v jedenácti zemích a během pouhých tří týdnů se bude snažit hovořit sedmi jazyky. Poté pojede do Las Vegas, kde, jak prozradil, má zakázaná casina.

Česká vína ovládla na lednické výstavě kategorii Sauvignon Blanc

Domácí vinaři suverénně ovládli kategorii Sauvignon Blanc se zbytkovým cukrem na třetím ročníku mezinárodní soutěže Sauvignonfórum 2004. První skončil Vinselekt Michlovský, druhé místo obsadil Znovín Znojmo a třetí Agrodružstvo Nový Šaldorf. Letos vybíraly poroty nejlepší sauvignony z téměř 170 vzorků ze sedmnácti zemí světa.

Ostrava se pokusí ukončit krizi na hřišti rozjeté Slavie

Televizní dohrávka Slavie Praha proti Baníku Ostrava završí v pondělí první polovinu fotbalové ligy. Pražané touží i proti úřadujícímu mistrovi navázat na vítěznou sérii, která již trvá tři zápasy. Ostrava má opačné starosti, protože nevyhrála už sedm kol a na první úspěch zatím marně čeká i nový trenér Jozef Jarabinský.

"V lize může porazit každý každého, nedívám se na to, jestli je soupeř v tabulce nahoře, nebo dole," řekl trenér Slavie Josef Csaplár. S uspokojením konstatoval, že jeho svěřenci nastoupili cestu vzhůru tabulkou. "Konečně se nám začalo dařit a dokážeme hru zúročit i výsledkově. Mužstvo se zápas od zápasu víc sehrává, což vede i k větší produktivitě útoku," vrátil se k předchozím třem vítězným zápasům. Trápení soupeře jej prý neopravňuje k malému respektu vůči soupeři. "Bylo by hloupé myslet na to, že Baník dlouho nevyhrál. Chceme se dotáhnout co nejvíce ke špičce tabulky a zůstaneme u naší kombinační a agresivní hry," řekl Csaplár, který až na zraněného obránce Doška a rekonvalescenta Kolouška má k dispozici kompletní kádr.

Ostrava prochází krizí. V tabulce je s osmnácti body na sedmé příčce a na vítězství česká již sedm kol, naposledy remizovala s Drnovicemi 2:2. Baník krvácí hlavně v obraně, na níž kouč Jarabinský vytrvale, leč neúspěšně pracuje. "Bude to znovu o tom, jestli zápas zvládneme bez chyb v defenzivní činnosti. To je náš nejbolestivější problém, Slavia je teď navíc při střelecké chuti," řekl Jarabinský.

Nedělní výsledky 1. ligy: Jablonec - Brno 2:0 (1:0), Drnovice - Olomouc 0:0, Blšany - Příbram 3:2 (2:1). Tabulku vede Sparta - 36 bodů, druhé Teplice mají 30 bodů, třetí Liberec 28 bodů.

Neumannová doběhla v Kuusamu druhá na klasické desítce

Po pátečním vítězství na volné desítce se Kateřina Neumannová na Světovém poháru ve finském Kuusamu znovu probojovala na stupně vítězů. Na stejně dlouhé trati klasickou technikou skončila druhá za Estonkou Kristinou Šmigunovou. Jednatřicetiletá Neumannová načala již čtvrtou desítku medailových umístění ve Světovém poháru běžkyň na lyžích.

"Takhle jsem si víkend tady ani nevysnila. Jsem mile překvapená a takové výsledky beru všema deseti. Ale sezona bude ještě dlouhá a to hlavní nás teprve čeká," řekla olympijská medailistka Českému rozhlasu.

Skokan Janda vybojoval v Kuusamu třetí místo

Hned druhý závod Světového poháru ve skoku na lyžích přinesl českým barvám medailovou radost díky Jakubu Jandovi, který v neděli obsadil ve finském Kuusamu třetí místo. Soutěž na velkém můstku vyhrál Fin Janne Ahonen, který si zopakoval sobotní vítězství a s plným bodovým ziskem se usadil i v čele průběžného. Jandovi patří v celkové klasifikaci sedmé místo.

Český skok na lyžích, o který se v létě začal starat renomovaný slovinský trenér Vasja Bajc, zažil nejúspěšnější vstup do sezony za mnoho let. Janda se prosadil na stupně vítězů podruhé v kariéře. Předtím se mu to povedlo loni v lednu v domácím prostředí v Liberci, kde skončil rovněž třetí.

Limit ME splnilo celkem 29 plavců, Málek po sedmi letech prohrál

Doslova pytel s limity na mistrovství Evropy se roztrhl na domácím šampionátu v plavání v Chomutově. Do reprezentačního týmu se dostal zejména díky mírným limitům C nebývale vysoký počet plavců. Za dva týdny do Vídně pojede devětadvacet plavců, což je nejvyšší počet v historii. Po sedmi letech domácího kralování našel přemožitele Daniel Málek, jehož na 50 a 100 metrů prsa porazil osmnáctiletý Zdeněk Františák. "Nečekal jsem, že poplavu rychlé časy, ale je pravda že mladej se za poslední rok neuvěřitelně zlepšil," řekl Málek. "Aspoň mám doma konečně konkurenci," našel pozitivum dvojnásobný finalista z olympiády v Sydney, který prý dokonce chvíli váhal, jestli do Vídně pojede. Favorité Jana Myšková, Ilona Hlaváčková i Květoslav Svoboda své disciplíny vyhráli. "Vypadá to zatím dobře," pochvaloval si Svoboda, jenž v sobotu zaplaval český rekord v pro něj nezvyklém polohovém závodu na 400 metrů a postaral se o nejlepší výkon šampionátu. "Uvidíme, třeba se mi polohovka v budoucnu zalíbí," usmíval se kraulař po dnešním vítězství na znakařské dvoustovce.

Nejlepší veslařskou posádkou roku se stala párová čtyřka

Stříbrní medailisté z olympijských her v Aténách v párové čtyřce David Jirka, Tomáš Karas, David Kopřiva a Jakub Hanák se podle očekávání stali nejlepší veslařskou posádkou roku 2004. Svěřenci ruského trenéra Andreje Kruťjakova tak obhájili prvenství z loňského roku, kdy závodili v lehce odlišeném složení. Na začátku letošní sezony nahradil Petra Vitáska v posádce Karas.

Na pomyslný stříbrný stupínek vystoupila v pražském hotelu Pyramida, kde se tradiční slavnostní zakončení veslařského roku konalo, skifařka Miroslava Knapková. Čtvrtá žena z olympijských her, akademická mistryně světa a bronzová ze Světového poháru tak o dvě příčky vylepšila svůj loňský výsledek v anketě trenérů, funkcionářů a novinářů.

Třetí místo obsadil stejně jako před rokem nejlepší český veslař posledních dvaceti let Václav Chalupa. Sedmatřicetiletý skifař byl v Aténách pátý a ve Světovém poháru skončil třetí. Veslař pražské Dukly je rekordmanem ankety, kterou od roku 1988 vyhrál jedenáctkrát.

František Klouček se stal armádním mistrem světa v cyklokrosu

Devatenáctiletý František Klouček vybojoval na 19. světovém armádním šampionátu v cyklokrosu zlatou medaili. Na okruhu v Liberci za ním skončil se ztrátou 41 sekund Ital Alessandro Fontana, desátý muž z letošního MS, a třetí projel cílem Geoffrey Clochez z Francie. Druhý český zástupce Zdeněk Štybar skončil šestý a spolu s Kloučkem a Emilem Hekelem vyhráli soutěž družstev.

Počasí:

V pondělí má být zataženo a místy, zejména na Moravě a ve Slezsku slabý občasný déšť, ve vyšších polohách sněžení nebo déšť se sněhem. Odpoledne mají od západu srážky slábnout a oblačnost se bude částečně protrhávat. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia, na horách kolem +2 stupňů nad nulou. Foukat bude slabý proměnlivý vítr.

28-11-2004