Zprávy

0:00
/
0:00

Česko si v pátek připomene výročí samostatného Československa

Česká republika si v pátek 28. října připomene slavnostními shromážděními, koncerty a mítinky 93. výročí vzniku samostatného československého státu. Národní výbor večer v Grégrově sále Obecního domu v Praze před více než devíti desítiletími přijal zákon o ustavení samostatného československého státu a manifestem k národu vyhlásil samostatnost. Pietního aktu se od 09:00 na čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově zúčastní prezident Václav Klaus. Doprovodí ho nejvyšší ústavní činitelé, ministr obrany Alexandr Vondra a nejvyšší představitelé české armády. V 10:15 bude téměř 500 nových vojáků české armády slavnostně přísahat na Hradčanském náměstí. Odpoledne přijme prezident Klaus členy diplomatického sboru a ve 14:15 položí věnce k soše zakladatele samostatného státu Čechů a Slováků a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Tradičně už bude prezident udělovat vyznamenání. Ocení podle médií například řádovou sestru Annu Magdalenu Schwarzovou či veterána Jana Velíka. Medaili Za zásluhy dostane i překladatel Martin Hilský, který letos vydal kompletní překlad díla Williama Shakespeara. Oslav na Pražském hradě se účastí také bývalý prezident Václav Havel.

Mezi oceněnými ministrem obrany Vondrou je i ombudsman Otakar Motejl

Ministr obrany Alexandr Vondra v areálu Národní památníku na Vítkově udělil 32 resortních vyznamenání. Mezi oceněnými jsou hrdinové 2. světové války, veteráni z Afghánistánu i olympionik Jan Železný a nedávno zesnulý první český ombudsman Otakar Motejl. Celkem rozdal Vondra sedm Záslužných křížů ministerstva obrany, 14 Křížů obrany státu a 11 vyznamenání Zlaté lípy ministerstva obrany. "Je to ocenění práce, která pro vás nebyla rutinou a povinností, ale stala se něčím víc," uvedl Vondra na adresu vojáků, kteří se zúčastnili zahraničních misí. Píšou podle něj nové stránky českých vojenských dějin a šíří dobré jméno České republiky. Kříž obrany státu udělil například veliteli 73. tankového praporu Michalovi Kucharskému, který byl v misi lehce zraněn.

Václav Klaus udělil sedm milostí, hlavně z humanitárních důvodů

Prezident Václav Klaus udělil sedm milostí. Ve většině případů jej k tomu vedly humanitární důvody, informoval ČTK mluvčí Hradu Radim Ochvat. Mezi omilostněnými jsou i dva občané Ukrajiny, kterým bylo prominuto vyhoštění. Pražský hrad udělení milostí opět oznámil v předvečer státního svátku 28. října, tedy Dne vzniku samostatného československého státu. Loni bylo ve stejný den omilostněno osm lidí. Prezidentské milosti se v posledních dnech staly tématem politických diskusí poté, co týdeník Respekt napsal o možné korupci při rozhodování o jedné z nich. Klaus takovou možnost vyloučil. Někteří politici navrhli, aby rozhodnutí o udělení milosti spolupodepisoval pověřený člen vlády, například ministr spravedlnosti. V souvislosti se snahou části politické scény prosadit přímou volbu hlavy státu se uvažuje o širších změnách pravomocí hlavy státu.

Petr Nečas: Arabské jaro oslabilo západní vliv v regionu

Letošní bouřlivé dění v severní Africe a na Blízkém východě označované jako arabské jaro podle českého premiéra Petra Nečase přineslo oslabení západního vlivu v regionu. Předseda vlády to řekl v americkém hlavním městě Washingtonu na konferenci věnované vztahům mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Za oslabením vlivu Západu je podle Nečase skutečnost, že zatímco prozápadní diktátoři se moci vzdali bez velkého nebo žádného krveprolití, ti tradičně protizápadní bez větších okolků ve svých zemích spustili krvavou lázeň. Premiér ve své projevu žádné země nejmenoval, lidové protesty ale zatím byly příčinou relativně nenásilných změn režimu v Tunisku a Egyptě. Naopak v Sýrii či Jemenu pokračují krvavé zásahy vůči protivládním demonstrantům. Petr Nečas zároveň na konferenci nazvané Fórum EU-Washington, kde vystoupil jako hlavní řečník, varoval před posilováním íránského vlivu v regionu. Podle něj je proto v zájmu západních zemí, aby nedopustili íránské zásahy do tamního vývoje, které by mohly ohrozit liberalizaci a mír v oblasti. Předseda vlády ve svém projevu také mimo jiné vyzdvihl důležitost vztahů Spojených států s Evropou.

Česká armáda po 12 letech ukončila své působení v Kosovu

Česká armáda po dvanácti letech ukončila své působení v Kosovu. Zástupcům místních obyvatel čeští představitelé předali symbolické klíče od místa, kde dříve Češi měli základnu. Českou vlajku na kopci nad městem Šajkovac pak vystřídala na stožáru vlajka Kosova. Zbylí čeští vojáci nyní míří do vlasti: někteří dnes letecky a ostatní vlakem společně s posledním materiálem. Česká armáda se pod velením Severoatlantické aliance účastnila mírové mezinárodní operace KFOR (Mezinárodní síly pro Kosovo - Kosovo Forces) od roku 1999 na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jejím úkolem bylo dohlížet na dodržování míru mezi znesvářenými etniky.

Analytici: Dohoda o záchraně eurozóny je jen nejistým začátkem

Dohodu nad záchranným pláne eurozóny ekonomové a politici, které oslovila ČTK, vesměs vítají. Analytici ale upozorňují, že plán je jen minimem potřebným k uklidnění nynější situace a budou zřejmě nutné hlubší změny ve fungování eurozóny. Navýšení kapacity záchranného fondu ekonomové označují za kontroverzní, protože připomíná kritizované kroky, kterým se přisuzuje podíl na vzniku finanční krize. Finanční trh se podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky obával, že dohodnuto bude méně, než ve skutečnosti bylo. "Reakce na dohodu je proto pozitivní. Dohody sice dávají naději, že se eurozóna neponoří od další krize, která by negativně ovlivnila hospodářství celé EU, ale jistotu nedávají," uvedl. Každopádně Evropu čeká období pomalého růstu ekonomiky, dodal. Schválený plán je podle analytika České spořitelny Jana Jedličky maximem možného, na čem se bylo možno dohodnout. "Závěry summitu jsou kroky správným směrem, ale problémy Evropa sama nezvládne. Bude nutné do záchrany zapojit i ostatních světové ekonomiky," uvedl. Tuzemskou ekonomiku podle něj závěry summitu výrazně neovlivní. "Silně negativně by ji ovlivnilo, kdyby k dohodě nedošlo," dodal.

Miroslava Němcová svolala na podnět ČSSD mimořádné schůze na příští čtvrtek

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolala na žádost opoziční ČSSD čtyři mimořádné schůze sněmovny na příští čtvrtek 3. listopadu. Poslanci by se měli zabývat projektem elektronických zdravotních knížek IZIP, financováním hasičského sboru, zřízením vyšetřovací komise k armádním zakázkám a stavem státního podniku Lesy ČR. Sociální demokraté usilovali o zařazení stejných bodů na program nynější řádné schůze, koalice to ale odmítla. Opozice zřejmě neprosadí ani program chystaných schůzí, poslanci se na nich ale musí sejít a nevyhnou se debatě o jejich programu. Svolání mimořádných schůzí může být součástí taktiky opoziční ČSSD, jak oddálit schvalování vládních reforem, které nyní čeká ve sněmovně konečné hlasování.

Senát podpořil návrh na zpřísnění pravidel schvalování zákonů

Senát možná znovu navrhne zpřísnit a zpřehlednit pravidla schvalování zákonů. V prvním čtení podpořil novely jednacích řádů obou parlamentních komor, podle nichž by například zákonodárci museli povinně a podrobně zdůvodnit své úpravy projednávaných právních norem. Před dalším schvalováním novely posoudí senátní ústavně-právní výbor a ústavní komise. Zpřísnění procesu přijímání zákonů, který připravila předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová, už Senát nabídl sněmovně předloni. Dolní komora ale v závěru svého minulého funkčního období návrhy neprojednala. Paukrtová tehdy navrhla i úpravy ústavy, podle nichž by například poslanci měli ztratit právo zákony předkládat jako jednotlivci. S těmito úpravami chce senátorka vyčkat na ústavní novelu o přímé volbě prezidenta.

Horní parlamentní komora schválila zavedení trestní odpovědnosti právnických osob

Firmy pravděpodobně budou od příštího roku trestně odpovědné. Soudy by je mohly pokutovat, zabavit jim majetek, za vážná provinění by je mohly i zrušit. Počítá s tím vládní návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, který beze změn schválil Senát. Normu ještě dostane k podpisu prezident. Vláda tuto revoluční změnu trestního práva, která má přispět k boji proti organizovanému zločinu a korupci, zdůvodnila českými závazky vůči EU nebo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Firmy budou moci být podle zákon stíhány pro téměř osm desítek trestných činů. Proviní se, jestliže trestný čin spáchá nejen její manažer, ale i zaměstnanec nebo člověk, který je za firmu oprávněn jednat. Firma nebo organizace však bude odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde.

Senát chce využívat agenty i pro odhalování daňových deliktů

Senát chce v novele trestního řádu rozšířit možnost využívat policejní odposlechy a agenty. Vládní předloha je chce použít k odhalování organizované majetkové kriminality, za niž by hrozilo až osm let vězení. V současnosti je to možné u trestných činů s desetiletou sazbou. Senát doporučil rozšíření i na potírání celních a daňových deliktů, které se týkají nelegální výroby a prodeje alkoholu a tabákových výrobků. Senátní doplnění novely nyní projedná sněmovna, která prakticky totožnou úpravu, navrhovanou exministrem vnitra Františkem Bublanem (za ČSSD), odmítla. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) měl nicméně na senátní doplnění "mírně pozitivní" názor. Hlavním cílem předlohy je zrychlit trestní řízení, uzákonit výslech formou videokonference nebo snížit počet vazeb.

Experti tripartity se shodli na kurzarbeitu

Expertní tým tripartity se tento týden na svém jednání shodl na na řešení takzvaného kurzarbeitu. Při něm podniky v krizi, které nemají dostatek zakázek, nechají své zaměstnance zčásti nebo úplně po nějaký čas doma za nižší mzdu. Stát pak podnikům sice přispěje polovinou nákladů na mzdy, lidé bez práce však neskončí na podpoře v nezaměstnanosti. ČTK to sdělili zástupci zaměstnavatelů a odborů, opatření by podle nich mohlo začít platit v polovině příštího roku. Kurzarbeit je využívaný například v Německu.

Václav Klaus potvrdil změnu pravidel vyplácení dávek pro postižené

Prezident Václav Klaus podepsal novelu, která od 1. ledna 2012 sloučí dosavadní dávky pro zdravotně postižené do dvou - na mobilitu a na pomůcky. Vláda chce novelou zjednodušit vyplácení dávek, které se nyní poskytují zvlášť například na zakoupení auta, jeho úpravu, opravu a na provoz. Příspěvek na mobilitu má být vyplácen pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově. Novela je jedinou reformní předlohu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), kterou horní komora s opoziční většinou podpořila. Příspěvek na mobilitu by se měl vyplácet měsíčně všem lidem starším než jeden rok, kteří nejsou schopni zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace. Má činit 400 korun. Druhou dávkou bude příspěvek na zvláštní pomůcky. Patří sem třeba peníze na koupi auta. Dotace mají činit až 200.000 korun na deset let.

Ministr Dobeš: Nový vysokoškolský zákon bude řešit odebírání titulů

Nový vysokoškolský zákon bude řešit odebírání neoprávněně získaných titulů. Při interpelacích ve sněmovně to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) v reakci na slova Ivana Ohlídala (ČSSD), podle kterého ve věcném záměru předlohy tato záležitost chybí. "Vše zůstává při starém," soudí sociálnědemokratický poslanec. Poukázal na to, že odebírání titulů podle správního řádu - jak se ukázalo na konkrétních případech ze Západočeské univerzity v Plzni - není efektivní. Dobeš je ale přesvědčen o tom, že současný vysokoškolský zákon tituly umožňuje odebírat, v Plzni je to prý spíš o přístupu.

Extrémisté se v Havířově setkat nesmí, zákaz potvrdil soud

Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která se ohradila proti zákazu mítinku v Havířově na Karvinsku. Příznivci krajní pravice tam chtějí hovořit o problematice stěhování nepřizpůsobivých obyvatel do města. Soud se tak ztotožnil s rozhodnutím magistrátu, který akci plánovanou na pátek zakázal. ČTK o tom informovala mluvčí krajského soudu Lucie Böhmová. Pravicoví extrémisté se však v nejmladším městě republiky hodlají sejít i navzdory zákazu. Proti rozsudku chce strana podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Strana rozsudek označila za důkaz totalitních praktik současného režimu. Podle předsedy Tomáše Vandase se jedná o zneužívání justice proti politickým oponentům.

Z likvidovaných ostravských lagun opět unikl oxid siřičitý

Z likvidovaných ostravských ropných lagun ve středu večer opět do ovzduší unikl oxid siřičitý. Úředníci kraje vyzvali firmy působící na místě, aby zastavily práci. ČTK o tom informoval Marek Bruštík z krajského úřadu. Podle něj se situace začala ještě před půlnocí zlepšovat. "Vlivem sanace staré ekologické zátěže byl překročen hodinový imisní limit pro oxid siřičitý na stanici Ostrava-Fifejdy. Hodinová koncentrace tam v 19:00 byla 504 mikrogramů na metr krychlový. Hodinový limit je přitom 350 mikrogramů," řekl. Krajský úřad okamžitě vyzval jej k zastavení provozu. Situace se pak začala zlepšovat. Hodnoty klesly hluboko pod imisními limity.

Lidé si budou moci prohlédnout kryptu pod vyšehradským Slavínem

Na konci listopadu se zřejmě pro veřejnost otevřou běžně nepřístupné prostory krypty pod vyšehradským Slavínem. Prohlídky by měly být součástí Vyšehradského adventu, který potrvá od 26. listopadu do 18. prosince. O konkrétních podmínkách zpřístupnění jednají pořadatelů se správcem Slavína, kterým je spolek Svatobor. ČTK to za pořadatele řekl Marek Brodský. V kryptě jsou uloženy ostatky významných českých osobností 19. a 20. století, například Alfonse Muchy, Františka Křižíka, Emy Destinnové, Jaroslava Marvana nebo Rafaela Kubelíka. "Hledali jsme na Vyšehradě něco, co ještě lidé tolik neznají," řekl ČTK Marek Brodský. Podle něj zástupci Svatoboru s otevřením krypty pro veřejnost souhlasí, je třeba ale dojednat konkrétní podmínky prohlídek, aby tato památka nebyla poškozena.

Jihlavský festival letos poprvé nabídne i rozhlasové dokumenty

Jednou z novinek letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě je přehlídka tuzemských i zahraničních rozhlasových dokumentů. Přehlídka s názvem Dokumenty do uší se uskuteční od čtvrtka 27. do soboty 29. října v sálu DIOD. Vznikla díky těsnější spolupráci festivalu s Českým rozhlasem, který se letos stal jedním z hlavních mediálních partnerů festivalu. Přehlídku rozhlasových dokumentů zahájí pořad Před koncertem, po koncertě rozhlasového dokumentaristy Zdeňka Boučka. Tvorbu mladé generace představí Hana Maliníková, která uvede svůj dokument Ještě nejsem v kubánském odboji o setkání skupinky českých turistů s kubánskou realitou.

V Lednici bude do příští sezony zrestaurována barokní kašna

Novou atrakcí zámeckého parku v Lednici na Břeclavsku by se v příštím roce měla stát zrestaurovaná čtyřmetrová kašna italského barokního architekta Giovanniho Giacoma Tencally. Její obnova přijde na 2,3 milionu korun, řekla ČTK lednická kastelánka Ivana Holásková. Památkáři sháněli peníze na projekt bezmála tři roky. Nejprve dostali na záměr 300.000 korun od soukromého sponzora. Stačilo to ale jen na demontáž sochařských prvků v kašně. Je tvořena mušlemi, na nichž jsou umístěny kovové labutě a ryby, z nichž tryská voda. Kašna byla původně napojena na řeku Dyji.

Ze sportu:

Tenistka Petra Kvitová si zahraje semifinále Turnaje mistryň v Istanbulu. Wimbledonská vítězka zdolala světovou jedničku Caroline Wozniackou z Dánska 6:4 a 6:2, v Červené skupině má jediná dvě výhry a před pátečním zápasem s Agnieszkou Radwaňskou z Polska jistotu postupu. Pokud jednadvacetiletá Petra Kvitová porazí v pátečním utkání i Radwaňskou, posune se poprvé v kariéře na druhé místo světového žebříčku, což naposledy dokázala Jana Novotná.

Český tenista Radek Štěpánek svůj úvodní zápas na turnaji ve Vídni nezvládl. Čtvrtý nasazený hráč prohrál ve druhém kole s Němcem Danielem Brandsem 4:6 a 6:7. Dvaatřicetiletý Štěpánek podlehl Brandsovi za 81 minut. Čtyřiadvacetiletý Němec, kterému ve světovém žebříčku patří 182. pozice, si připsal teprve druhé letošní vítězství na okruhu ATP.

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky potrestala žižkovského záložníka Petra Zapalače za pozitivní dopingový nález zastavením činnosti na osmnáct měsíců. Čtyřiadvacetiletý středopolař po zápase 7. ligového kola s Teplicemi neprošel testem na zakázaný clenbuterol. Hráči hrozil trest až na dva roky. Před disciplinární komisí přiznal, že užil lék na alergii, který clenbuterol obsahoval. Prý nevěděl, že je na seznamu zakázaných látek.

Volejbalisté Českých Budějovic se dočkali v Lize mistrů historicky prvního vítězství, které senzačně vybojovali v Itálii. Na palubovce Cunea vyhráli 3:0 po setech 30:28, 25:20 a 25:23. Na úkor obrovského favorita se tak dostali rázem do hry o postup ze skupiny, v níž před týdnem podlehli francouzskému týmu Poitiers a ve které ještě figuruje německý Unterhaching.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály zápas Evropské ligy v Kaunasu 80:70 a v třetím utkání se dočkaly prvního triumfu v soutěži v nové sezoně. České mistryně sehrají další duel příští čtvrtek ve Valencii.

V příští sezoně mistrovství světa silničních motocyklů by se měl objevit nový český tým. V předběžné startovní listině třídy Moto3 figuruje tým Moto FGR. V nové kategorii, která nahradí stopětadvacítky, budou startovat čtyřtaktní motocykly s obsahem do 250 ccm a jedním válcem.

Páteční počasí v Česku:

Zataženo nízkou oblačností, mlhavo, ojediněle mrholení. Teploty 7 až 11 stupňůCelsia.