Denní souhrn zpráv Zprávy

02-12-2004

Ministr Mlynář čeká více než tři vážné zájemce o Český Telecom

Ministr informatiky Vladimír Mlynář čeká, že o 51,1 procenta státu v Českém Telecomu se budou vážně ucházet více než tři telekomunikační firmy. Ministr na tiskové konferenci řekl, že vedle Swisscomu a TDC projevili v minulých dnech zájem i zástupci France Telecomu. Podle něho existují o Český Telecom i další uchazeči.

Vláda rozhodla, že nejprve nabídne 51,1 procenta v Českém Telecomu strategickým investorům. Teprve v případě, že do března nenajde kupce, prodá akcie firmy na kapitálových trzích. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka, který prosazoval rychlý prodej akcií přes trh. Podle něj jde o kompromis, kdy si vláda nechává otevřenou možnost vrátit se k variantě prodeje na trzích. Do konce roku by mělo být zahájeno zkrácené výběrové řízení, ve kterém budou oslovení potenciální zájemci z řad telekomunikačních firem. Na základě výsledku tendru se vláda rozhodne, zda prodá celý podíl jeho vítězi nebo nabídne akcie na trhu. Jaký výnos z prodeje vláda očekává, ministr neuvedl. Ekonomové jej nejčastěji odhadují kolem 52 až 57 miliard korun. Při rozhodování v tendru by měla mít rozhodující vliv cena. Při závěrečných jednáních by měl být podle ministra výnos jediným kritériem.

Podle analytika Patria Finance Tomáš Gaťka bude mít přijatá varianta prodeje dlouhodobě na akcie firmy negativní vliv, i když připustil krátkodobé posílení. "To může být dáno spekulacemi, že vláda již má nějakého vážného zájemce," uvedl. Pokud se nepovede prodej firmy strategickému investorovi, bude to negativní signál pro potenciální kupce před nabídkou na trhu a vláda získá výrazně méně, než kdyby akcie nabídla přes trh nyní, míní analytik.

Reuters: ČEZ vyhrál soutěž na rumunskou distribuční společnost

Elektrárenská společnost ČEZ se stala vítězem veřejné soutěže na privatizaci rumunské distribuční firmy Electrica Oltenia. Agentuře Reuters to oznámil zdroj z rumunské vlády s tím, že cena je důvěrná.

Policisté dostanou přidáno, byť méně, než jim zaručoval zákon

Policisté, hasiči, celníci či vězeňští dozorci dostanou příští rok přidáno, byť v průměru asi o polovinu méně, než jim původně sliboval služební zákon. Poté, co sněmovna o rok platnost zákona odložila, vláda rozhodla, že na platy příslušníků bezpečnostních sborů půjde z rozpočtu 2,7 miliard korun plus další prostředky na povinné zdravotní a sociální pojištění. Podle dřívějších prohlášení politiků by si policisté nebo hasiči měli polepšit v průměru asi o 4000 korun, podle služebního zákona to měl být dvojnásobek. Jejich průměrný plat se tak zvýší na zhruba 28.000 korun.

Vláda současně rozhodla o zvýšení základního tarifu ve státní sféře v příštím roce o sedm procent. Více si mají podle ministra financí Bohuslava Sobotky polepšit vedle členů bezpečnostních sborů také učitelé.

Vláda schválila půjčky 300 000 Kč na bydlení pro lidi do 36 let

Lidé do 36 let budou moci na pořízení vlastního bydlení získat nízkoúročenou půjčku až 300.000 korun. Návrh ministerstva pro místní rozvoj schválila vláda. Ministr Jiří Paroubek (ČSSD) předpokládá, že se půjčky začnou vyplácet do deseti dnů. Letos vyčleněné peníze stačí pro zhruba 1300 lidí, řekl na tiskové konferenci během zasedání vlády Paroubek. Ekonomové namítají, že by se stát měl spíše soustředit na již vyplácené podpory, například na dotaci k hypotékám.

Úvěr se splatností až 20 let a úrokem dvě procenta ročně bude žadatel vracet v měsíčních splátkách asi 1500 korun. Při koupi bytu nebude záležet na jeho stáří. Úvěr si mohou vzít manželé, z nichž alespoň jeden nedosáhl v den podání žádosti 36 let. Na půjčku mají nárok i nesezdané páry, které pečují alespoň o jedno nezletilé dítě. Žadatel může na každé dítě, které se narodí po uzavření smlouvy, odečíst 30.000 korun. Půjčky mají být podle ministerstva jedním z opatření, které podpoří porodnost v Česku.

Stát by se však měl podle ekonomů soustředit na podporování současných příspěvků do bydlení. Schválená půjčka podle hlavní ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové trhu bydlení výrazně nepomůže. "Půjčka ve výši 300.000 je příliš malá na to, aby pomohla rodině ke koupi bytu," uvedla Šichtařová. Poznamenala, že stát by mohl místo nové půjčky zvýšit například dotaci k úrokům z hypotečního úvěru. Právě hypotéky jsou podle ekonoma Volksbank Vladimíra Pikory velmi efektivním způsobem financování bydlení. Dalším opatřením, které by mělo mít přednost před novomanželskou půjčkou, by podle Šichtařové mělo být ponechání DPH na stavební práce v nižší, pětiprocentní sazbě. "Je směšné, aby stát vynakládal prostředky na podporu bydlení a vzápětí si je bral zpět na daních," dodala ekonomka. Rovněž podle Pikory by ponechání nižší DPH u stavebních prací spojených s bydlením bylo významnou pomocí. "Nižší daň z přidané hodnoty by se přitom projevovala stejně u všech skupin obyvatelstva a nezvýhodňovala by jednu skupinu na úkor druhé," uvedl ekonom. Vyjádřil také obavy, že ve skutečnosti mohou být ceny bytů vyšší než předpoklady politiků a bydlení tak pro značnou část populace může zůstat i nadále nedostupné.

S výší podporované půjčky nesouhlasí bývalý ministr pro místní rozvoj a současný ministr spravedlnosti Pavel Němec (US- DEU). Podle něj je částka 300.000 korun nízká na to, aby podpořila lidi, kteří na bydlení bez pomoci státu nedosáhnou. Úvěr by se podle něj měl zvednout alespoň na 500.000 korun. Podle MMR však záleží na možnostech rozpočtu. Také podmínky poskytnutí půjčky jsou potenciálně velmi dobře zneužitelné, řekl ČTK Němcův mluvčí Petr Dimun. Rovněž lidovci měli k návrhu půjček výhrady. Podle nich měli mít na zvýhodněný úvěr nárok jen manželé.

Neuwirta znepokojují snahy státních orgánů o průnik do soukromí

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Karel Neuwirt je znepokojen snahami státních orgánů a zejména bezpečnostních služeb, které usilují o zpracování stále většího množství osobních údajů. Tyto snahy podle něj vesměs ukazují na podceňování a nerespektování ochrany soukromí a osobních údajů občanů. Předseda úřadu jako příklad uvedl snahu umožnit policejní odposlechy bez předchozího souhlasu soudu. "Kdyby se na to přistoupilo, bylo by nutné přijmout přísnější pravidla, která by zabránila zneužití," řekl Neuwirt ČTK. Pozastavil se také nad záměrem posílit pravomoci zpravodajských služeb, aby mohly prohlížet jakékoli databáze bez udání důvodu, nebo nad snahou domoci se údajů o pasažérech letících do USA. Předseda úřadu zmínil také záměr ministerstva vnitra zřídit národní bankovní registr.

Všechny tyto snahy vzbuzují u předsedy ochránců dat pocit, že se hledají další možnosti, "jak mít další informace, kompetence a přístupy". "A to je špatné z hlediska ochrany soukromí," dodal. Odposlechy a zejména jejich nárůst se staly v poslední době znovu terčem kritiky ze strany politiků. V roce 2001 policie provedla 5907 odposlechů, o rok později sledovala již 6930 telefonních linek. Loňský rok zatím drží primát v počtu odposlechů. Policisté jich zaznamenali 8844, což je o 76,2 procenta více než v roce 2000.

V irácké Fallúdži se našly osobní věci novinářů Pohanky a Klímy

Američtí vojáci našli v irácké Fallúdži vizitku reportéra Radiožurnálu Víta Pohanky a kreditní kartu kameramana České televize Petra Klímy. Oba muže spolu se zpravodajem ČT Michalem Kubalem v dubnu v Iráku unesli neznámí ozbrojenci a několik dní je drželi v zajetí. Podle serveru iDnes se věci novinářů nacházely v místech, kde únosci mučili a vraždili rukojmí. "Mohu to potvrdit. Dnes ráno mě informovaly důvěrné zdroje z Iráku," řekl ČTK Pohanka. Podle něj český velvyslanec v Iráku Martin Klepetko požádá americkou stranu, aby věci českému velvyslanectví vydala. Čeští novináři museli v Iráku po propuštění na svobodu nechat i další věci. Patří mezi ně filmový matriál, kamera, notebooky či mobilní telefony. Podle Pohanky místo nálezu dokazuje, že únosci byli napojeni na profesionální organizovanou skupinu. Novináři byli uneseni 11. dubna na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu. Drženi byli nedaleko Fallúdži. Po pěti dnech zajetí iráckými únosci se podařilo vyjednat jejich propuštění a všichni tři se vrátili v pořádku do vlasti.

Vicepremiér Jahn: Česká ekonomika může od roku 2006 růst stabilně o šest procent

Růst české ekonomiky by mohl do roku 2006 zrychlit na šest procent a v tomto tempu pokračovat i v dalších letech. Podmínkou je provedení plánovaných hospodářských reforem, řekl na 8. strategickém fóru v Senohrabech vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Česká vláda podle něj připravuje strategii hospodářského růstu do roku 2013. V té by si měla stanovit základní priority a klíčové sektory, které bude podporovat. Bude mezi nimi i podpora vědy a výzkumu, vzdělání, dopravní a technologické infrastruktury a zlepšení podmínek pro podnikání. Kabinet by si měl také jednoznačně stanovit, kam v dalších letech půjdou peníze, protože prostředky státu jsou omezené a potřeba investic velká.

S tím, že české HDP může po reformách růst mnohem rychleji než o současná čtyři procenta ročně, souhlasí i ekonom Jan Švejnar. "Ekonomika má potenciál růstu šest až osm procent, ale musí se tvrdě pracovat, aby k němu došlo," uvedl. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl považuje za udržitelný růst mezi sedmi a osmi procenty. Tento růst je podle něj dosažitelný díky iniciativě a schopnosti Čechů. Za největší brzdu ekonomiky označil byrokracii a nevýkonnost státní správy.

Vysoké školy dostanou 11 miliard korun na reformu

Vysoké školy dostanou v příštích čtyřech letech necelých 11 miliard korun na reformu, která má zvýšit jejich kvalitu a konkurenceschopnost. Peníze mají školy použít také na rozvoj výzkumu. Koncepci vysokoškolské reformy přijala vláda. Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) novinářům po jednání řekla, že oproti původnímu návrhu se změnilo rozvržení financí do jednotlivých let. Ke koncepci měli výhrady vládní partneři ČSSD - unionisté, jejichž bývalý šéf Petr Mareš se vysokými školami zabýval jako vicepremiér. Unie svobody navrhuje například, aby na peníze mohly dosáhnout i soukromé školy. Ministryně uvedla, že koncepce se ještě může změnit při projednávání vládní strategie hospodářského růstu, pochybuje však o tom, že by v těchto změnách mohly být i ty prosazované unií.

Vysoké školy se řadu let potýkají s nedostatkem peněz. Předseda Rady vysokých škol František Ježek soudí, že to způsobilo zejména výrazné zvyšování počtu studentů mezi lety 1996 a 2001. Buzková by chtěla dosáhnout toho, aby se výdaje Česka pro vysoké školy přiblížily průměru v zemích EU. V současné době je rozpočet vysokých škol 21 miliard korun, to je zhruba 0,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyspělé země do této oblasti investují v průměru 1,3 procenta HDP.

Evropskou Descartovu cenu dostali Fin Jacobs a Švéd Karlsson

Descartovu cenu letos získaly mezinárodní vědecké týmy vedené Howardem Trevorem Jacobsem z Finska, který zkoumá části buňky k lékařským účelům, a Andersem Karlssonem ze Švédska, jenž se zabývá dálkovou fotonovou komunikací. Cena je dotovaná milionem eur, což je zhruba 30 milionů korun. Evropská komise ji uděluje již popáté, letos poprvé ji laureáti převzali v Česku. Slavnostní ceremoniál v Rudolfově galerii na Pražském hradě zahájili prezident Václav Klaus a evropský komisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik.

Prezident připomněl symboliku místa předávání cen. Galerie se jmenuje po císaři Rudolfu II., který byl mecenášem vědy a do Prahy přivedl významné vědce, jakými byli Tycho Brahe a Johannes Kepler. Potočnik zdůraznil význam evropské vědecké spolupráce a nejnovějších vědeckých poznatků pro ekonomiku. Cena má přispět k evropeizaci vědy, řekl.

Do finále postoupil také projekt Lepší ukládání dat: Kouzelné magnetické materiály, na kterém spolupracuje také česká skupina fyziků. Jejich mluvčím je Václav Drchal z Fyzikálního ústavu. V Praze projekt představil a mezinárodní vědecký tým řešitelů reprezentoval vídeňský profesor Peter Weinberger, který ho řídí. Už 15 let v něm spolupracují rakouští, čeští a maďarští vědci na co nejefektivnějším ukládání dat a přenosu informací.

Centrum pro Romy: Případy diskriminace většinou vyřeší až soud

Evropský soud pro lidská práva se již brzy bude zabývat případem 18 romských dětí z Ostravy umístěných ve zvláštní škole. Romové se ale cítí diskriminováni také v dalších zemí Evropské unie a případy diskriminace většinou vyřeší až soud. Na semináři o evropské směrnici o rasové rovnosti to řekl manažer Evropského centra pro práva Romů (ERRC) Alan Anstead. Čeští soudci však upozorňují na problém určování příslušnosti k romskému etniku, který se ve většině případů týkajících se diskriminace objevuje.

Ostravský případ začal v roce 2000, kdy rodiče 18 romských dětí podaly žalobu k Ústavnímu a poté i k Evropskému soudu pro lidská práva. Napadali české školství za to, že jejich děti byly automaticky přeřazeny z běžných základních do zvláštních škol, a je jim tak upíráno právo na vzdělání. Po rozpoutání diskuse umožnili úředníci ostravského školského úřadu žákům zvláštních škol přestoupit do běžných základních škol. V Ostravě tvoří Romové podle odhadů jejich představitelů kolem deseti procent obyvatel, žije jich tu asi 32.000. Přestože je zde podle průzkumu ERRC mezi Romy méně než pět procent dětí školou povinných, tvoří asi 50 procent všech žáků zvláštních škol. To podle Romů svědčí o rasové segregaci a porušování Listiny základních práv a svobod.

Soudci na semináři upozornili na problém určování příslušnosti k romskému etniku. K romské národnosti se při posledním sčítání lidu přihlásilo zhruba 11.700 lidí; podle odhadů může žít v Česku až 300.000 Romů. V případě, že země nemá daná pravidla, jak určit příslušníka menšiny, měla by podle pracovnice Maďarského helsinského výboru Lilly Farkasové přihlédnout k pravidlům EU. Podle nich je menšina specifická odlišnými zvyky, vlastnostmi i kulturou.

Do České republiky přiletěly na ozdravný pobyt děti z Beslanu

Do Prahy přiletělo několik desítek dětí postižených teroristickým útokem v jihoruském Beslanu. Ihned po příletu skupina odcestovala do Karlových Varů, kde je pro ni podle ministerstva zahraničí připraven čtyřtýdenní pobyt ve státním sanatoriu Mánes. Před příletem výpravy nebylo jasné, zda děti budou bydlet ve státním sanatoriu Mánes nebo v soukromé léčebně Kriváň. Tu údajně prosazoval ruský Červený kříž. Po intervenci českého ministerstva zdravotnictví u ruského velvyslance v Česku však bylo nakonec rozhodnuto o státním zařízení. Čtyřicetičlennou skupinu dětí tvoří převážně žáci z beslanské školy, ve které začátkem září zahynulo více než 330 lidí. Doprovází je zhruba 30 dospělých. Náklady na cestu hradí ruská strana ze sponzorských příspěvků. České ministerstvo zahraničí na pobyt dětí poskytne asi jeden milion korun.

Vláda pošle dva miliony tatranské léčebně, poškozené vichřicí

Česká vláda vyčlenila dva miliony korun na pomoc slovenským Tatrám, které postihla ničivá vichřice. Z rozpočtu ministerstva zdravotnictví pošle peníze přímo Ústavu tuberkulózy, plicních chorob a hrudníkové chirurgie ve Vyšných Hágách, kterou přírodní katastrofa citelně poškodila. ČTK to řekla mluvčí kabinetu Věra Dušková. "Jde o ojedinělé zdravotnické zařízení pro léčbu plicních onemocnění, které je využíváno nejen pacienty ze Slovenska, ale rovněž českými pojištěnci. Pobyt v této léčebně je našim pacientům hrazen z českého veřejného zdravotního pojištění," informovalo ministerstvo zdravotnictví. Již řada českých firem, měst i jednotlivců se zapojilo do humanitární pomoci postiženým Tatrám a jejich obyvatelům.

Sněmovna obdržela novou podobu bodového systému pro řidiče

Poslanecká sněmovna obdržela novou podobu vládního návrhu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Hlavním cílem předlohy, kterou by měli poslanci v prvním čtení projednávat v polovině prosince, je zavedení takzvaného bodového systému hodnocení dopravních přestupků řidičů. Sněmovna již jednou zavedení bodového systému projednávala. V závěrečném hlasování ale nakonec návrh nepřijala. Ministr dopravy Milan Šimonovský proto do nové předlohy zapracoval ty změny, na kterých se většina sněmovny shodla. Novela je tak oproti původní vládní předloze mírnější. To jí dává větší šance na přijetí.

Bodový systém hodnocení dopravních přestupků počítá s tím, že řidič má za každý dopravní přestupek dostávat určitý počet trestných bodů, při dosažení 12 bodů by přišel o řidičský průkaz. Při porušení některých předpisů má podle upravené verze zákona policie neukázněné řidiče trestat mírněji, než původně navrhoval kabinet. Například za jízdu v protisměru, couvání a otáčení na dálnici, výrazné překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci či mimo ni a některé další delikty bude méně trestných bodů. Profesionálním řidičům hrozí dvojnásobné sankce jen v případě jízdy pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Motoristé mají být oproti původní verzi zákona také více motivováni k dodržování pravidel a ohleduplné jízdě. "Bodový systém se stává výchovným i preventivním prvkem. Pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, tak se mu odečtou z registru dva body, pokud to vydrží dva roky, tak se mu odečtou čtyři body. Když bude bezúhonný tři roky, odečtou se mu všechny body zaznamenané v registru," vysvětlil již dříve ministr. To je podle něj jasná odpověď na obavy, že kvůli systému za chvíli nebude v zemi skoro žádný držitel řidičského průkazu. Zákon počítá i s tím, že policisté budou mít znovu právo zadržet řidičský průkaz. Alarmující stav na českých silnicích chce vláda řešit i výrazným zvýšením pokut a dalších sankcí.

V Aši zabavili celníci při razii trhovcům veškeré padělané zboží

V Aši zabavili celníci při středeční razii na tržnici Lipový dvůr veškeré padělané zboží ukryté v uzavřených objektech. Celníci a policisté otevřeli stánky se souhlasem státního zástupce. Objevili v nich více než 7000 kusů pirátských nosičů a takřka 250.000 kusů nekolkovaných cigaret, informovala mluvčí plzeňské celní správy Jitka Blahutová. "Nejvíce zboží bylo ukryto v budově restaurace, v místnosti, do níž byl vchod důmyslně zamaskován sádrokartonovou stěnou. Sloužila jako hlavní sklad nelegálního zboží, ale také se zde na kopírovacím stroji vyráběly falešné cigaretové kolky a buklety k nahraným CD a DVD nosičům," uvedla Blahutová.

Slovenský policista přepadl zlatnictví v českém Jablunkově

Slovenský policista přepadl zlatnictví v podbeskydském Jablunkově na česko-slovenském pomezí. Nepovedlo se mu však odnést žádný lup a celníci se navíc dostali k jeho občanskému průkazu. Pachatel je prozatím na útěku a skrývá se patrně na Slovensku. Na hraničním přechodu nechal patrně ve zmatku občanský průkaz, protože jej začali pronásledovat někteří lidé z Jablunkova.

Lupiči okradli muže o 400.000, když přes inzerát kupoval auto

Neznámí lupiči přepadli ve středu v Jezernici na Přerovsku devětapadesátiletého muže z Prahy a jeho syna. Poškození přijeli na Přerovsko koupit osobní auto, které si vyhlédli v inzerátu. Na místě je ale přepadli dva maskovaní ozbrojení pachatelé, staršího muže zranili, odcizili mu vůz i 400.000 korun. Pachatelé otce se synem donutili, aby si lehnli na zem. Když se starší z nich bránil, dostal úder zbraní do hlavy. Když odmítl peníze vydat, pohrozili mu pachatelé tím, že synovi prostřelí nohu. "Peníze jim raději nakonec silně krvácející muž dal," uvedla mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Někteří sudí asi postupovali do vyšších soutěží za úplatek

Policie začala prošetřovat podezření, podle kterého se někteří fotbaloví rozhodčí dostávali do vyšších soutěží za úplatky. Ty se měly pohybovat řádově od desítek do stovek tisíc korun. Policisté mají informace o tom, že do kauzy by mohl být zapleten i bývalý místopředseda fotbalového svazu Milan Brabec. Ten ale jakékoli podezření z korupce odmítá, uvedla televize Nova. Předseda disciplinární komise Alexander Károlyi prohlásil, že pokud se podezření potvrdí, bude to pro fotbal další velký problém.

Václav Havel odjel z nemocnice do rehabilitačního zařízení

Bývalý prezident Václav Havel dnes před polednem opustil Ústřední vojenskou nemocnici v pražských Střešovicích, kde byl týden v péči lékařů kvůli zranění kyčelního kloubu. Několik dalších týdnů teď osmašedesátiletý Havel stráví v jedné ze špičkových rehabilitačních klinik v Praze. Domů by se mohl vrátit kolem Vánoc. I když se v médiích spekulovalo o operaci, lékaři se rozhodli Havlovo poranění léčit konzervativně, s pomocí fyzioterapie. Exprezident musel předčasně ukončit návštěvu jihovýchodní Asie poté, co 22. listopadu upadl v hotelovém pokoji krátce po příletu do tchajwanské metropole Tchaj-peje.

Počasí

Oblačno, místy slabě zaprší, od vyšších poloh sněžení. Během dne částečné protrhávání mraků a ustávání srážek. Odpolední teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem jednoho.

02-12-2004