Zprávy

0:00
/
0:00

Schwarzenberg: Hlasování o daních je pokus o sebevraždu koalice

Nejednota při hlasování o daňové reformě silně nalomila koaliční důvěru a TOP 09 bude chtít tuto "velmi vážnou situaci" v koalici řešit. ČTK to řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vedení strany a poslanci TOP 09 se podle Schwarzenberga poradí o tom, jak budou na situaci reagovat. Kdyby se podobná "koaliční nevěra" opakovala, mohlo by to podle něj znamenat konec koalice. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v reakci na vyjádření lídrů TOP 09 uvedl, že nepovažuje za zodpovědné otevírat téma rozchodu koalice. Drtivá většina daňové reformy podle něj byla odhlasována v souladu s koaliční smlouvou. Předseda TOP 09 nechtěl předjímat, jak bude jeho strana nyní postupovat a kdy bude chtít věc řešit na jednání koaličních lídrů. Řešení ale podle něj musí být radikální. TOP 09 popudilo především hlasování, ve kterém sněmovna prosadila rozdělení odvodů z loterií tak, že o třetině budou rozhodovat samy loterijní společnosti a další významný balík peněz z hazardu zamíří do fondu ministerstva školství. Většinově pro byly ODS a ČSSD, připojili se i jednotlivci z VV. TOP 09 poslanecký návrh odmítala.

Změna v rozdělení odvodů z hazardu připraví obce o tři miliardy Kč

Změna v rozdělení odvodů z loterií a sázek mezi obce, stát a sázkové společnosti, kterou ve středu schválili poslanci, bude pro obce oproti původnímu vládnímu návrhu znamenat propad příjmů ve výši tří miliard korun. Na konferenci Dopady reforem na hospodaření obcí a měst to prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vláda v rámci reformy navrhla sjednocení sazby odvodů u hazardu na jednotnou minimální hranici 20 procent s platností od nového roku. Stát a obce si měly odvody rozdělit v poměru 90:10. Úterní koaliční dohoda poměr měnila na 70:30, nakonec se ale po středečnímu hlasování ve sněmovně mají odvody dělit na třetiny. Podle původního návrhu vlády měly obce na výnosech z hazardu získat 5,9 miliardy korun a stát 2,3 miliardy korun. Na základě návrhu schváleného ve středu poslanci obce dostanou 2,9 miliardy korun, stát 2,6 miliardy Kč a sázkové společnosti budou na dobročinné účely mít 2,7 miliardy korun.

Babák: Koalice prodiskutuje parametry reformy daní počátkem roku

Kvůli tomu, že vláda společně se stravenkami zachovala i bonus ve výši 3000 korun ročně, budou muset koaliční strany počátkem příštího roku znovu otevřít debatu o daňové reformě. ČTK to řekl ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák. Poslanec si je prý jistý, že bonus bude nakonec zrušen. V opačném případě přijde státní rozpočet zhruba o deset až 12 miliard korun. Zachování daňového zvýhodnění stravenek prosadily ve sněmovně VV spolu s opozicí i přes odpor ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). V daňové reformě ale zůstalo i zavedení zaměstnaneckého bonusu ve výši 3000 korun ročně, kterým vláda chtěla alespoň zčásti nahradit rušení zaměstnaneckých benefitů. VV chtěla při zachování stravenek bonus zrušit. Kalousek novinářům řekl, že pokud by bonus nebyl schválen, zvýšilo by se proti současnému stavu daňové zatížení nízkopříjmových a středněpříjmových skupin. Reformu bude muset koalice podle Babáka prodiskutovat také proto, že na začátku roku budou známa nová ekonomická data. Vládní daňová reforma, kterou sněmovna ve středu schválila, ruší koncept superhrubé mzdy a od příštího roku má zavést nové zdanění hazardu. Soubor sedmi desítek novel nyní dostane k projednání Senát.

Mezi možnými kandidáty na ministra průmyslu je Stanjura a Doktor

Jména tří nových možných ministrů průmyslu a obchodu se nejčastěji objevují ve spekulacích poslanců ODS a médií. Mezi kandidáty na post, který po aféře kolem převodu 16 milionu korun na účet své matky opouští Martin Kocourek (ODS), nejčastěji padá jméno předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, poslance a dlouholetého ekonomického experta ODS Michala Doktora a někdejšího ministra průmyslu Martina Římana. Z vyjádření poslanců ODS, které ČTK oslovila, ale vyplynulo, že jednání s kandidáty vede premiér Petr Nečas (ODS) bez širších konzultací se spolustraníky a ještě je neuzavřel.

Jihomoravské odbory zvaly lidi na protivládní demonstraci

Jihomoravští odboráři uspořádali v Brně akci, na které zvaly veřejnost na protivládní demonstraci. Uskuteční se 17. listopadu v Brně na Malinovského náměstí. Pořadatelé na ní chtějí vystavit vysvědčení vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Dali dohromady 14 předmětů, z nichž budou účastníci protestu Nečase a jeho ministry známkovat. Na prvních třech místech vysvědčení jsou morálka, komunikace s veřejností a korupce, řekla novinářům šéfka jihomoravských odborů Stanislava Slavíková. Napsané známky odboráři podle Slavíkové zprůměrují. Vysvědčení pak Nečasovi pošlou. Odborář Libor Břenek zmínil vládní skandály včetně posledního podezření týkajícího se ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). S odboráři na demonstraci budou spolupracovat další organizace. Například Michal Kostka z organizace SOS student mluvil o studentském nesouhlasu s chystaným školným. Brněnská demonstrace má podporu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a všech jejích 32 členských organizací, řekl v Brně místopředseda ČMKOS Václav Pícl. Protivládní demonstrace se uskuteční 17. listopadu i v Praze, pořádá ji organizace ProAlt. Odbory pražskou akci podporují, dodal Pícl.

MPSV má podporu vlády v přesunu 4,4 miliardy svých peněz na penze

Vláda kývla na žádost ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) rozpočtovému výboru sněmovny, aby mohlo převést ve své kapitole 4,4 miliardy korun, které mu chybí na výplaty penzí. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení úřadu vlády. V letošním rozpočtu na penze nestačí prostředky a ministerstvo na ně chce použít například část peněz určených původně na výplaty podpor v nezaměstnanosti. Schválený rozpočet MPSV počítá s výdaji na dávky důchodového pojištění ve výši 354,7 miliardy korun, MPSV je nyní odhaduje na 359,1 miliardy korun. Odhad zahrnuje zálohu poskytnutou v prosinci České poště na výplatu prvních důchodů v měsíci lednu 2012. "K nárůstu výdajů na dávky důchodového pojištění došlo v souvislosti se změnou právního stavu od 30. září 2011," uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě ke své žádosti.

Vondra: Veřejnost si v době krize má připomínat památku veteránů

Česká veřejnost by si měla připomínat památku válečných veteránů. Zejména v době, kdy Evropa čelí problémům způsobeným vleklou ekonomickou krizí. Po ekumenické bohoslužbě k uctění památky obětí válek, konané u příležitosti pátečního Dne veteránů, to řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Den veteránů se ve světě slaví k uctění památky účastníků válek. V České republice byl svátek zaveden před deseti lety - v listopadu 2001. Podle ministra je právě armáda tou institucí, která má veřejnosti připomínat odkaz hrůz první světové války, která byla až do následného světového konfliktu nejhorší válkou v lidské historii. K uctění válečných veteránů se kromě ekumenické bohoslužby v kostele svatého Jana Nepomuckého na pražských Hradčanech uskutečnil večer v Rudolfinu také koncert Ústřední hudby armády. V pátek pak představitelé armády položí věnce u památníku na pražském Vítkově.

Dobeš: Za využívání nádraží by měli dopravci platit taxu

Využívání nádražních budov by v budoucnu měla řešit nádražní taxa, kterou by po otevření trhu platili jednotliví dopravci. Na Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Nádraží v současnosti vlastní a spravuje jediný dopravce - České dráhy. Podle Dobeše nebylo rozdělení státních drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) a České dráhy šťastné. Drahám zůstalo zhruba 900 nádražních budov, jejichž provoz a opravy musí financovat. Bez vyřešení tohoto handicapu národního dopravce není možné srovnávat cenu jízdného ČD a alternativních dopravců, doplnil ministr. Na problematiku vlastnictví nádražních budov dlouhodobě upozorňují železniční odboráři. Pro potřeby Českých drah jako dopravce jsou tyto stavby naddimenzované, protože drahám bohatě stačí pokladna pro prodej lístků, soudí předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaroslav Pejša. Podle OSŽ by měly být tyto majetky převedeny do vlastnictví Správy železniční dopravní cesty jako součást drážní infrastruktury.

Pozemkový fond schválil výměnu pozemků pro dostavbu D11 do Hradce

Dozorčí rada Pozemkového fondu schválila výměnu pozemků dálnice D11 do Hradce Králové s farmářkou Ludmilou Havránkovou. V příštím roce tak začne archeologický průzkum pozemků a po něm bude zahájena výstavba. ČTK to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Spor s Havránkovou o pozemky, na nichž má stát dálnice do Hradce Králové, trval 17 let. V červnu Havránková přistoupila na prodej své půdy za 90 milionů korun. Nyní se s Pozemkovým fondem dohodla, za které náhradní pozemky vymění ty své. Stavba posledních 2,5 kilometru dálnice D11 k Hradci Králové má stát přibližně 1,5 miliardy korun. Dostavba dálnice je prioritou pro ministerstvo dopravy a také Královéhradecký kraj.

Lékaři by měli mít příští rok na péči stejně peněz jako letos

Nemocnice, praktičtí lékaři, specialisté i lázně a ozdravovny by měli dostat od zdravotních pojišťoven zhruba stejně peněz jako letos. V platbách bude zohledněn růst DPH. Počítá s tím návrh úhradové vyhlášky, kterou představil ministr Leoš Heger (TOP 09). Změnou financování a racionalizací péče by měly nemocnice mít od ledna na plánovaný růst platů o 6,25 procenta. Odbory chtějí od ledna celých deset procent dohodnutých pro příští rok v memorandu. "Zatím je opravdu nedostanou. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet v půlroce," řekl Heger. Od pololetí by zdravotníkům chtěl přidat dalších 3,75 procenta. Celý nárůst, na němž se ministr s odbory v únoru dohodl pod tlakem protestní akce Děkujeme, odcházíme, není od ledna kvůli vývoji ekonomiky podle Hegera možný. Ministr připomněl, že experti s hospodářským růstem pro příští rok nepočítají.

Dobeš: Půjčku za školné by mohl platit zaměstnavatel

Koaliční experti na školství se shodli na reformním zákonu o vysokých školách a na zákonu o finanční pomoci studentům. ČTK to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV), jednou z novinek je prý to, že by půjčku na školné mohl za absolventa zaplatit jeho zaměstnavatel. Podle Dobeše by se to týkalo třeba učitelů nebo zdravotníků. Nově by šlo také odečíst si úrok z půjčky z daňového přiznání. Přepracované návrhy obou zákonů chce ministerstvo dát do připomínkového řízení za týden, koncem listopadu by jej měla projednat vláda. Univerzity ale zavedení školného odmítly.

Radě postižených se nelíbí vyhláška o posouzení zdravotního stavu

Rada postižených nesouhlasí s navrhovaným způsobem posuzování zdravotního stavu kvůli vyplácení příspěvků na péči. O vyhlášce, která postup má upravit, chce ještě jednat s ministerstvem práce. Pokud se nedohodne na změnách, chystá protesty. Novinářům to v Hradci Králové řekl šéf Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása, který se sešel s ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09). Dohodli se na spolupráci. Posudkoví lékaři hodnotí závislost na pomoci. Podle ní pak senior či postižený dostává příspěvek od státu. Dosud doktoři sledovali zvládání 36 úkonů, celkem to bylo 129 činností. Nově mají posuzovat deset oblastí. Zjišťují třeba, jak je člověk mobilní, zvládá hygienu, stravování, komunikaci, oblékání, péči o domácnost a další činnosti. Rada s navrhovanou vyhláškou nesouhlasí. Podle ní je příliš obecná a nepřistupuje stejně k lidem s různým postižením. Krása po jednání s Drábkem řekl, že rada má ministerstvu v pátek doručit svůj návrh vyhlášky a způsobu posuzování. Další jednání s úředníky se pak má konat 15. listopadu. O den později se mají vypořádat připomínky všech institucí. V tu dobu tak už rada bude vědět, zda její výhrady vzalo ministerstvo vážně a v předpisu je zohlednilo. Pokud neuspěje, chystá se svolat demonstraci k ministerstvu práce.

V Kunovicích po střelbě tři mrtví, jeden z nich je prý útočník

V areálu kunovické letecké továrny Aircraft Industries zemřeli po střelbě tři muži, jedna žena utrpěla lehká zranění. Podle mluvčí krajské policie Jany Bartíkové jedním z mrtvých je útočník. Mluvčí krajské záchranky Petr Olšan řekl, že zraněnou ženu záchranáři převezli do nemocnice v Uherském Hradišti. Podle informací ČTK jde o generální ředitelku společnosti Ilonu Plškovou. Podle dostupných informací se před polednem střílelo v budově ředitelství společnosti. Zaměstnanci byli z budovy evakuováni. Podle neoficiálních informací ČTK by útočníkem mohl být bratr bývalého člena představenstva firmy a zbrojaře Pavla Musely. Údajný útočník Karel Musela je bratrem jednoho z nejvlivnějších mužů v českém zbrojařství Pavla Musely. Podle tisku Pavel Musela stál například za sporným nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu a byl také úzce napojen na expremiéra Stanislava Grosse. Pavel Musela byl v minulosti členem i předsedou představenstva Aircraft Industries. V říjnu 2008 byl Pavel Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Ten byl obžalován s pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber. Jeho poranění byla natolik vážná, že nemohl u soudu vypovídat.

Ve věku 67 let zemřel Martin Jirous, legenda českého undergroundu

V Praze zemřel básník a legenda českého undergroundu Ivan Martin Jirous, zvaný Magor. Bylo mu 67 let. Informovaly o tom Lidové noviny, kterým to potvrdili Jirousovi nejbližší přátelé. Podle nich básník zemřel doma. Básník a publicista Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně. Jeho klíčovým textem byla Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která vyšla i v exilu a byla "programovým prohlášením" českého undergroundu. Proslavil se však zejména prostřednictvím kapely The Plastic People of the Universe, od roku 1967 byl umělecký vedoucí skupiny. V 70. a 80. letech byl Ivan Martin Jirous z politických důvodů opakovaně vězněn, dohromady to bylo osm let, pět měsíců a tři dny.

Ovzduší na severu Moravy se znovu zhoršilo

V Moravskoslezském kraji opět výrazně stouply hodnoty polétavého prachu v ovzduší (PM10). Limit pro průměrné denní koncentrace byl překročen na všech měřících stanicích v regionu. Na většině míst navíc přesáhal dvojnásobek mezní hranice, která je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na některých místech je v ovzduší v průměru i třikrát více prachu než je povoleno. Nejvíce znečištěný vzduch i nadále dýchají lidé na Karvinsku - stanice ve Věřňovicích na Karvinsku měla ráno 24hodinnový průměr PM10 na hodnotě 181 mikrogramů na metr krychlový, jen o něco méně bylo naměřeno na stanici v Bohumíně na Karvinsku. Problémy už jsou i v Třinci, který se dosud držel pod mezní hranicí, ráno tam ale průměrná denní koncentrace dosáhla 94 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického úřadu www.chmu.cz.

VSZ: Kadlecovy peníze ve Švýcarsku souvisí s kauzou Čepro

Peníze na švýcarském účtu bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu a státního podniku Čepro Tomáše Kadlece pocházejí podle žalobců z jeho trestné činnosti týkající se nevýhodných transakcí a obchodů s palivem. Kauzou se v současnosti zabývá Obvodní soud pro Prahu 1, státní zástupce mu již v září 2010 navrhl, aby požádal o zajištění finančních prostředků, řekla ČTK mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Soud se podle své mluvčí Michaely Wenzlové nebude vzhledem k probíhajícím řízení k případu vyjadřovat. Kadlec čelí spolu s bývalým obchodním ředitelem Čepra Alexandrem Houškou obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Státní firmě muži údajně způsobili celkovou škodu přes 260 milionů korun.

Ceny ministra školství si odnesli čtyři špičkoví vědci

Ceny ministra školství převzali čtyři významní čeští badatelé, ocenění dostali za objevy v lékařství, parazitologii, biomedicíně a nanotechnologii. Komise zvolila z došlých návrhů například objevitele nových nemocí Jiřího Zemana z Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, další laureát Julius Lukeš z Parazitologického ústavu Akademie věd se zasloužil o zlepšení léčby spavé nemoci. Za poznatky v léčbě rakoviny a Parkinsonovy nemoci byl oceněn také Emil Paleček z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Cenu ministra si odnesl také expert na nanotechnologie Radek Zbořil z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci. Ceny vědcům předal náměstek ministra školství pro vysoké školy Ivan Wilhelm. Podle něho je příznačné, že ceny dostaly právě biologické a lékařské obory, dokládá to úroveň těchto oborů v rámci české vědy.

Na konci listopadu možná zařadí Jízdu králů na seznam UNESCO

O zařazení lidové tradice Jízdy králů na seznam světového dědictví bude rozhodovat na konci listopadu zasedání Mezivládního výboru pro záchranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Podle zástupkyně ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Vlasty Ondrušové, která se jednání konaného od 22. do 29. listopadu na indonéském Bali zúčastní jako delegátka, má Jízda králů šanci uspět. "Naději skutečně má. Mimo jiné proto, že její nominace byla posvěcena odbornou komisí a navíc formální odborné zpracování nominace bylo označeno spolu s dalšími sedmi nominacemi z různých zemí světa jako vynikající," uvedla Vlasta Ondrušová. Známá lidová tradice Jízda králů se koná v Hluku, Kunovicích, Vlčnově a Skoronicích na Slovácku. O zapsání na seznam světového dědictví usiluje už několik let. Podle organizátorů jízd by zapsání do seznamu bylo především odměnou pro místní komunity lidí, kteří o Jízdu králů pečují a předávají ji na další generace. Zápis do seznamu by mohl napomoci i zvýšení turistického ruchu v této oblasti. V případě úspěchu by se na seznamu objevila už druhá tradice ze Slovácka, první byl mužský lidový tanec verbuňk, který na seznamu UNESCO figuruje od roku 2005.

Ostravské divadlo uvedlo premiéru baletní verze Dámy s kaméliemi

Ostravské Národní divadlo moravskoslezské uvedlo v české premiéře netradiční úpravu románu Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi. Inscenaci na jevišti Divadla Antonína Dvořáka ztvárnil baletní soubor na hudbu Giuseppa Verdiho. Na představení se podílel Allen Yu, který je ředitelem a choreografem baletu v Tajpeji na Tchaj-wanu a současně i zástupcem ředitele, choreografem a baletním mistrem Opery v rakouském Štýrském Hradci. Balet Dáma s kaméliemi již Yu dříve uvedl například v Německu či Austrálii. V Ostravě zaznívají árie z devíti Verdiho děl - Traviaty, Macbetha, Sicilských nešpor, Simona Boccanegry, Síly osudu, Maškarního plesu, Oberta, Jeruzalému a Trubadúra. Ostravské publikum je prvním v České republice, které dostalo příležitost se s autorskou verzí Dámy s kaméliemi seznámit. Dáma s kaméliemi se v Ostravě tančí na scéně Davida Baziky a v kostýmech Evy Kotkové. Hraje orchestr opery Národního divadla moravskoslezského pod taktovkou Jana Šrubaře. V hlavních rolích účinkují Olga Borisová-Pračiková, Jan Krejčíř, Michal Štípa, Igor Vejsada, Markéta Pospíšilová a další.

Festival v Českém Krumlově je zaměřený na vojenské dokumenty

Bohoslužbou v boletickém kostele začal čtvrtý ročník Festivalu vojenského filmu v Českém Krumlově. Akce je zaměřena především na armádní dokumenty, jeden z nich připomene jedenáctiletý pobyt českých vojáků na území Kosova, řekl ČTK ředitel festivalu Tibor Horváth. Další projekce, které se uskuteční v pátek a v sobotu v Mincovně českokrumlovského zámku, většinou také mapují osudy českých vojáků na zahraničních misích. Závěr festivalu se přesune do českokrumlovského kina J+K. Tam tvůrci představí celovečerní film Lidice. "Slíbil nám účast režisér snímku Petr Nikolaev a možná s ním dorazí i scenárista Zdeněk Mahler," řekl Horváth. Festival kromě dokumentů nabídne v Mincovně i výstavy fotografií. Jedna z nich bude například připomínat české jednotky bojující ve druhé světové válce u francouzského přístavu Dankuerque. Vstup na všechny akce je zdarma.

Festival Mezipatra nabídne divákům v Praze cestu časem

Na "cestu časem" se budou moci podle pořadatelů ode dneška do příští středy vydat návštěvníci pražské části festivalu Mezipatra. Takové je totiž téma 12. ročníku soutěžní přehlídky takzvaných queer filmů neboli filmů o sexuálních menšinách. Na diváky čeká osm desítek snímků s příběhy z minulosti, současnosti i budoucnosti. Program je na adrese www.mezipatra.cz. Mezipatra ve čtvrtek v kině Lucerna slavnostně zahájí film Sametová extáze režiséra Todda Haynese, který je také hlavním hostem přehlídky. Inspirací k postavám příběhu o glam-rocku 70. let mu byli muzikanti David Bowie a Iggy Pop. V hlavních rolích diváci uvidí Ewana McGregora a Jonathana Rhyse Meyerse. Do vzdálenější minulosti se pak budou moci zájemci vypravit třeba s filmem Údolí včel režiséra Františka Vláčila. Pořadatelé chtějí publiku nabídnout na středověký příběh jiný pohled, a to na vztah hlavního hrdiny Ondřeje a rytíře Armina. Za jejich přátelstvím je podle šéfa přehlídky Aleše Rumpela možné vidět možná i hlubší cit.

Ze sportu:

Brankář fotbalové reprezentace Petr Čech zvládl dnešní poslední trénink před prvním utkání baráže o postup na mistrovství Evropy s Černou Horou a v pátečním zápase by měl nastoupit. Lékař národního týmu Petr Krejčí řekl, že zlomený nos by Čech neměl nijak omezit a brankář Chelsea prý nepodstoupí žádné riziko, když s ochrannou maskou vyběhne na hřiště.

Tenista Tomáš Berdych si stejně jako loni zahraje Turnaj mistrů. Český hráč se do Londýna mezi elitní osmičku sezony kvalifikoval díky výhře nad Srbem Jankem Tipsarevičem 7:5 a 6:4 ve 3. kole v Paříži.

České volejbalistky porazily v olympijské kvalifikaci v Baku Ukrajinu suverénně 3:0 po setech 25:19, 25:18 a 25:16 a po druhém vítězství vyhrály základní skupinu A.

Páteční počasí v Česku:

Jasno nebo skoro jasno, nejvyšší teploty 4 až 8 stupňů, v 1000 m na horách kolem 2 stupňů C.