Denní souhrn zpráv Zprávy

13-12-2011

Prezident Klaus souhlasí s demisí Bessera, ministr odejde v pátek

Prezident Václav Klaus se premiérem Petrem Nečasem (ODS) dohodl na demisi ministra kultury Jiřího Bessera (STAN). Prezident demisi přijme v pátek. Besser bude do té doby úřadovat, aby se ve čtvrtek mohl zúčastnit jednání legislativní rady vlády o vyrovnání státu s církvemi. Vyplynulo to z vyjádření Hradu a Nečase po schůzce premiéra s prezidentem. Tiskový odbor prezidenta po setkání oznámil, že Klaus převzal od Nečase Besserovu demisi. Bessera by měla v čele ministerstva nahradit poslankyně hnutí Starostové a nezávislí Alena Hanáková, kterou vybralo vedení STAN spolu s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Nečas o jejím vládním angažmá rozhodne, až se s ní sejde. Premiér dodal, že výběr hnutí STAN a Schwarzenberga respektuje. Konečné rozhodnutí je ale na něm jako na premiérovi. Besser oznámil minulý týden odchod z kabinetu premiéra Petra Nečase v souvislosti s aférou kolem bytu na Floridě a svými kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem, který byl pravomocně odsouzen za korupci.

Nečas: O pomoci eurozóně rozhodne vláda, jsem spíše proti

O zapojení České republiky do pomoci eurozóně prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu (MMF) rozhodne vláda, nebude odpovědnost přenášet na Českou národní banku, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Osobně se kloní k tomu, aby se ČR pomoci neúčastnila. Vláda podle premiéra bude o věci jednat ve středu. Je možné, že o českém zapojení do pomoci eurozóně bude už hlasovat, může ale rozhodnutí i odložit. Nečasův postoj podpořil předseda VV Radek John, vedení TOP 09 naopak trvá na tom, že by se ČR neměla vyčleňovat z hlavního proudu EU. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že premiér Nečas má pravdu v tom, že není možné odpovědnost přenášet na ČNB. Poznamenal, že je to primárně politické rozhodnutí. "Musíme mluvit o některých podmínkách, za kterých bychom tu půjčku poskytli. V žádném případě ale nemůžeme říct, že to neuděláme. A už vůbec si to nemůžeme dovolit, budeme-li jediní," uvedl ministr. Kalousek stojí o to, aby si ČR v následujících dnech nezavřela dveře k cestě Evropou a nepřihlásila se k tomu, že chce být letadlovou zemí Moskvy. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka zopakoval stanovisko své strany, že ČR by se na stabilizačním mechanismu přes MMF podílet měla. Připomněl, že Česko na dotacích z EU od roku 2004 získalo 163 miliard korun a minimálně dalších sedm let bude v podobné pozici. Jen loni podle něj dostala ČR asi 47 miliard, tedy okolo poloviny částky zvažované jako půjčka měnovému fondu.

Expremiér Zeman by nejraději špatně hospodařícím zemím nepůjčil

Bývalý předseda vlády a nynější čestný předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) Miloš Zeman by nejraději špatně hospodařícímu Řecku a Itálii 90 miliard korun nepůjčil. Přiměla by ho k tomu zřejmě jen hrozba zastavení miliardových evropských dotací České republice. Expremiér reagoval na dohodu představitelů eurozóny o půjčce 200 miliard eur Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc ohroženým zemím. O osud EU se Zeman nebojí. Prošla podle něj už řadou krizí a z každé z nich vyšla posílená. Soudí ale, že je nutné v její integraci pokračovat, zejména směrem k jednotné fiskální a daňové politice, protože bez nich nemá jednotná evropská měna hmatatelný efekt.

MF a ČNB doporučují vládě zatím nestanovit datum přijetí eura

Ministerstvo financí a Česká národní banka doporučují vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Česko by také nemělo v průběhu roku 2012 usilovat o vstup do evropského mechanismu měnových kurzů ERM-2, neboť situace pro přijetí eura v ČR v současné době není příznivá. Vyplývá to z materiálu MF o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou, který má ve středu projednat vláda. ČR se zavázala podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. Případné neplnění kritérií konvergence nemá nyní pro ČR žádné přímé důsledky. Výjimkou je kritérium udržitelnosti veřejných financí.

Ministr Kalousek seznámí vládu s postupem začleňování ČSA do Aeroholdingu

Ministr financí Miroslav Kalousek seznámí vládu na jejím středečním zasedání s postupem zvyšování základního jmění Českého Aeroholdingu prostřednictvím vkladů státního majetku z jednotlivých společností Českých aerolinií. Materiál je veden v režimu "pro informaci", kabinet tedy o něm rozhodovat nebude. První společnost, která byla ze Skupiny ČSA přesunuta do Českého Aeroholdingu, je dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Převedení se uskutečnilo 26. října. Převod další společnosti, kterou má být charterový dopravce Holidays Czech Airlines, je možné očekávat do konce letošního roku, uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo financí. Kromě společností ze Skupiny Českých aerolinií bude do Aeroholdingu vložena i majetková účast státu v pražském ruzyňském letišti. Český Aeroholding v konečné podobě má mít sedm dceřiných společností a vlastní kapitál 30 miliard korun. Cestu k jeho vzniku otevřela vláda 19. února, když rozhodla o vložení 50 milionů korun do nově vznikající společnosti z části majetku Správy Letiště Praha. Jedním z hlavních cílů propojení Letiště Praha a ČSA jsou provozní a finanční úspory. Všechny součásti Českého Aeroholdingu budou obchodně samostatné.

Senátní úpravy novel má sněmovna schvalovat 20. prosince

Schůze sněmovny bude pokračovat i příští týden kvůli opětovnému schvalování novel, které poslancům vrátili senátoři. Dolní komora by se měla v úterý 20. prosince senátními úpravami zdanění hazardu, novely školského zákona nebo zákona o využití státních dividend či peněz z privatizace. Poslanci rozhodli také o tom, že se v podvečer budou zabývat zprávou premiéra Petra Nečase (ODS) o závěrech evropského summitu k záchraně eurozóny. Poslanci vyřadili z programu prosincové schůze pražskou předlohu, která by zpřísnila postup proti nepoctivým taxikářům. Stalo se tak na návrh ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) a se souhlasem primátora Bohuslava Svobody (ODS). Pro nadbytečnost stáhli také senátní novelu, která by odložila o dva roky přechod financování sociálních služeb z ministerstva práce a sociálních věcí na kraje. Obsahuje to už schválená sociální reforma.

Podmínky pro odškodnění Čechů z Podkarpatské Rusi se asi zmírní

Podmínky pro odškodnění potomků českých občanů za nemovitý majetek, který museli nechat na Podkarpatské Rusi, se možná během příštího roku zmírní. Sněmovna v prvním kole podpořila návrh Senátu prodloužit lhůtu jako jednu z podmínek pro odškodnění. Úpravou se bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor, který na to bude mít 40 dnů. Zkrácení doby schvalování sněmovna navrhla kvůli věku žadatelů. Platný zákon neumožňuje dosáhnout na odškodnění těm, kteří majetek nuceně opustili mimo období mezi 5. listopadem 1938 a 18. březnem 1939. Horní komora navrhla lhůtu rozšířit na období od podpisu mnichovské dohody až po odevzdání území někdejšímu Sovětskému svazu, tedy od 29. září 1938 po 29. červen 1945. O odškodnění je možné žádat do konce příštího roku, senátoři navrhují v případě přijetí novely tuto lhůtu prodloužit o rok.

Poslanci podpořili novelu o omezení reklamy u silnic

Poslanci podpořili novelu zákona o pozemních komunikacích, podle které by měla zmizet do pěti let od českých silnic většina reklamních poutačů. Předloha také umožní zavést slevy na mýtném pro vozidla, která často využívají zpoplatněné silnice. Norma míří do hospodářského výboru a do výboru pro životní prostředí, které budou mít na její projednání měsíc místo obvyklých dvou. Cílem omezení reklamy u silnic je zvýšit bezpečnost provozu. V případě mýtného předloha umožní zavést pro dopravce pouze jednu mýtnou krabičku pro celou Evropu. Na vznik celoevropského systému se Česko musí připravit do října 2012. Předloha zjednodušuje rovněž kácení jednotlivých stromů podél silnic a tratí. Jde o dřeviny, které by mohly ohrozit bezpečnost provozu, netvoří ale stromořadí. U stromořadí bude nadále nutné získat povolení ve správním řízení.

Sněmovna podpořila úpravu pravidel komory daňových poradců

Sněmovna podpořila v prvním čtení senátní novelu, která má zrušit podmínku nadpoloviční účasti pro platnost rozhodnutí valné hromady komory daňových poradců. Vláda kvůli tomu novelu odmítla, což neúspěšně požadovali v úterý i komunisté. Komora je ale s předlohou srozuměna. Poslanci proto poslali předlohu k projednání rozpočtovému výboru.

Zastupitelé ČSSD nepodpoří rozpočet hlavního města Prahy

Sociálnědemokratičtí zastupitelé nepodpoří rozpočet hlavního města Prahy. Vadí jim, že v něm nová koalice ODS a TOP 09 nerozepsala kapitálové výdaje na jednotlivé položky, a že se k nim proto nemohou vyjádřit. Opoziční ČSSD také požaduje předsednická křesla kontrolního a dopravního výboru, uvedl předseda zastupitelské frakce ČSSD Petr Dolínek. Pražská ČSSD, kterou po odstoupení předsedy Petra Hulinského povede do příští krajské konference, která zvolí nového předsedu, Jiří Bodenlos, rovněž očekává transparentní výběr nového šéfa Dopravního podniku. Soudí, že by měla být ustavena výběrová komise, ve které by měla mít své zastoupení i opozice. ČSSD se rovněž obává, že pravicová koalice přistoupí k dalším sociálním škrtům. Soudí, že ODS a TOP 09 v nejbližší době zruší jízdné zdarma pro děti do 15 let a pro seniory nad 65 let. Nová koalice má ale v pražském zastupitelstvu takovou většinu, že hlasy opozice ke schválení rozpočtu nepotřebuje.

Aktuálně.cz: Police chce Bártu dostat před soud, rozhodne žalobce

Policie chce postavit předsedu poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bártu před soud, píše Aktuálně.cz. O podání obžaloby rozhodne státní zástupce. Kriminalisté již v září Bártu obvinili z podplácení, nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve VV) tehdy začali stíhat kvůli podezření z přijetí úplatku. Server Aktuálně.cz uvedl, že policie vyšetřování případu ukončila a chce dostat Bártu před soud. Vyšetřovatel podle webu vyzval Bártu, aby se přišel seznámit se spisem. Současně prý do písemné "pozvánky" napsal, že důkazy podle jeho názoru postačují k podání obžaloby. Vyšetřovatel podle serveru zatím vyslechl šest lidí. Kromě Bárty, Škárky a Kočí prý svědčili i Alena Maršálková, asistentka Kočí, vicepremiérka Karolína Peak a poslankyně VV Jana Suchá. Výslechy podle informací webu nepřinesly do vyšetřování žádný zvrat, policie se tedy rozhodla, že kauzu zkusí dostat před soud.

Dopravci vyzvali premiéra ke schůzce, jinak v lednu zahájí protesty

Autodopravci z největšího tuzemského sdružení Česmad Bohemia vyzvali premiéra Petra Nečase k jednání o slevách na mýtném, jinak v lednu zahájí radikální protesty. Mají být namířené proti politikům a nepůjde o celoplošné blokády. ČTK to po jednání krizového štábu Česmad uvedl generální tajemník Martin Špryňar. Nečas zatím nereagoval na otevřený dopis, který mu Česmad poslal minulý týden. Dopravcům vadí, že vláda rozhodla o navýšení sazeb mýtného od ledna o 25 procent, ale již neprosadila zavedení množstevních slev pro tuzemské dopravce, ke kterým se písemně zavázala. Premiér by měl navrhnout termín schůzky do čtvrtečních 10:00 hodin, jinak na tiskové konferenci Česmad oznámí konkrétní formu protestu. Dopravcům došla trpělivost minulý týden, kdy část poslanců ODS svým hlasováním vyřadila z programu jednání poslanecký návrh, který měl slevy urychleně zavést. Ve sněmovně tak zůstal vládní návrh zákona o pozemních komunikacích, který v úterý poslanci schválili v prvním čtení. Ten by slevy zavedl zřejmě až v pololetí příštího roku. V tom případě chtějí dopravci i stejný odklad zdražení mýtných sazeb.

Testování zvládla většina žáků, technické potíže měla jedna škola

Plošné testování znalostí zvládla většina žáků 5. a 9. tříd, kteří se do testování zapojili. Největší problémy měli žáci pátých ročníků v testu z angličtiny, kde zhruba třetina dětí udělala test na méně než 39 procent. Testy ovšem neměly zjišťovat znalosti dětí, ale technickou stránku projektu. Ze 104 škol, které se pokusného testování zúčastnily, měla technické problémy jedna. S těmito výsledky přišla dvě hodiny po skončení testů Česká školní inspekce. Žáci pátých ročníků skládali testy z matematiky a angličtiny, deváťáci pak z češtiny. Děti vyplňovaly testy na počítači, odpovědi se pak posílaly k automatickému vyhodnocení a výsledky se žáci dozvěděli okamžitě. Projekt vyvolal vlnu kritiky. Například spolek EDUin varoval, že testování povede jen k biflování požadovaných znalostí a na takzvané měkké dovednosti nebude brán zřetel. Problém by také mohl být v technickém vybavení škol, protože většina má staré počítače. Výzvu k bojkotování testů zatím podepsaly téměř 2000 lidí.

Sociální karty se začnou vydávat koncem března, řekl Drábek

Úřad práce by mohl začít vydávat sociální karty na přelomu března a dubna. Podmínkou je, zda se podaří do konce prosince podepsat smlouvu s Českou spořitelnou, která by karty měla spravovat. V tuto chvíli s ní ještě ministerstvo o smlouvě vyjednává. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Na sociální karty by měl Úřad práce zasílat některé sociální dávky. Sociální karty by měly od příštího roku sloužit jako průkazky pro příjemce peněz od státu, měly by se na ně vyplácet veškeré podpory, dávky a příspěvky. Na ně by podle rozpočtu ministerstva na příští rok mohlo putovat asi 86 miliard korun. Na nákladech na provozování systému a vyplácení by resort ročně mohl ušetřit asi miliardu.

Systém péče o ohrožené děti se má brzy změnit

Systém péče o ohrožené děti v Česku by se mohl od července změnit. Neměly by už končit v ústavech, ale v případě potřeby by se jich měli ujmout profesionální pěstouni. Ti by měli dostávat vyšší odměnu. O ni naopak asi přijdou prarodiče, kteří si vezmou vnoučata do pěstounské péče. Méně peněz od státu zřejmě budou mít i zařízení pro okamžitou pomoc jako třeba klokánky, jimž by měli začít víc platit rodiče. Počítá s tím novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou by měla ve středu projednat vláda. Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních organizací za vysoký počet dětí, které vyrůstají v ústavech. Podle novely, kterou připravilo ministerstvo práce, chudoba a špatné bydlení nejsou důvod pro umístění dětí do ústavu. Úředníci by nově měli rodinám pomáhat, aby děti mohly zůstat doma.

NKÚ odhalil nedostatky při hospodaření s penězi z EHP a Norska

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhalil řadu nedostatků při hospodaření s peněžními prostředky poskytnutými České republice z finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska. Ministerstvo financí podle něj například porušilo rozpočtovou kázeň či nedostatečně kontrolovalo výdaje, chybovalo i ministerstvo kultury. Kontrole byly podrobeny peněžní prostředky v objemu téměř 37,5 milionu eur (cca 964 milionů Kč). MF vzalo kontrolní závěry na vědomí, pochybení ale prý neměla vliv na řádné čerpání finančních prostředků. Kontrola se uskutečnila od listopadu 2010 do října 2011. Kontrolovaným obdobím byly roky 2007 až 2010, v případě věcných souvislostí i období předcházející a následující.

V Česku přibývá bioplynových stanic, je jich přes 230

V Česku bylo na začátku listopadu v provozu 233 bioplynových stanic, zhruba o 60 více než letos v březnu. Jejich instalovaný výkon ke konci letošního roku vystoupá na 146 megawattů. Národní akční plán pro biomasu předpokládá, že v roce 2020 bude v ČR až 742 bioplynových stanic. Agrárníci vidí v energetickém využití části zemědělské produkce naději pro využití půdy, která není kvůli poklesu živočišné výroby potřeba pro potravinářskou výrobu. V souvislosti s rozvojem bioplynových stanic v poslední době ale odborníci také často poukazují na to, že by v této oblasti mohly nastat stejné problémy jako u solárních elektráren. Vysoké dotace pro sluneční zdroje se výrazně promítly do cen energie. Zemědělci tato tvrzení popírají. Nekontrolovaný růst počtu bioplynových stanic, jak tomu bylo u solárních elektráren, podle nich nehrozí. Jejich budování je totiž závislé na provozování zemědělské výroby.

Sklářskou školu v Kamenickém Šenově ministerstvo nepřevezme

Sklářská škola v Kamenickém Šenově zůstane Libereckému kraj. Ministerstvo školství ji v lednu nepřevezme, přesto ji ale chce zachránit. Nebude to ale formou jejího převzetí od 1. ledna příštího roku, nýbrž formou finanční pomoci. O konkrétních podmínkách se v tuto chvíli jedná. Podle původního záměru mělo ministerstvo školu převzít už od 1. září. Liberecký kraj zatím nemá žádné informace o převzetí školy nebo změně postoje na ministerstvu, na jednání krajského zastupitelstva o tom informoval hejtmanův náměstek pro školství Radek Cikl (ČSSD). Průmyslovka v Kamenickém Šenově je nejstarší sklářskou školou v Evropě. Umělecká škola se ale dlouhodobě potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady.

Odboráři chtějí omezit provoz obchodů o Vánocích a svátcích

Odboráři chtějí omezit otevírací dobu supermarketů a hypermarketů o Vánocích a státních svátcích. Připravili proto návrh zákona, který má zakázat či regulovat provozní dobu obchodních řetězců ve sváteční dny. Novinářům to řekl předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Petr Voslař, podle kterého odboráři nyní hledají zákonodárce, který by jejich legislativní návrh předložil sněmovně. Návrh počítá s tím, že na Štědrý den by velké supermarkety a hypermarkety mohly mít otevřeno maximálně do 14:00 a o vánočních svátcích by musely zůstat zavřené. Odboráři míní, že prodej by měl být regulován ve zhruba polovině z 12 státních svátků. Provoz velkoplošných prodejen měl být zakázán také například na Velikonoce a 17. listopadu.

Národní divadlo Brno vrátí na repertoár inscenaci podle Verna

Národní divadlo Brno vrátí na repertoár úspěšnou rodinnou inscenaci Tajemství pralesa aneb 800 mil po Amazonce. Na motivy z díla Julese Verna ji v roce 2007 režíroval Arnošt Goldflam a v původním obsazení nasbírala asi tři desítky repríz. Divadelníci ji nyní nastudovali znovu, a to v novém obsazení vynuceném velkou personální proměnou činoherního souboru. Obnovená premiéra bude 16. prosince. Divadelníci slibují napínavý příběh plný dobrodružství a boje dobra se zlem. Novými tvářemi v inscenaci jsou Bedřich Výtisk, Kristýna Jiroušková, Lucie Schneiderová, Ján Jackuliak a Ondřej Mikulášek, jenž v roli kněze nahradil zemřelého Jaroslava Dufka. Rodinné představení patří k předvánočním lákadlům Mahenovy činohry. Kromě premiéry je před svátky na programu ještě třikrát, poté znovu v lednu a únoru.

Diváci mosteckého divadla si mohou Švejka vychutnat i s pivem

Diváci mosteckého divadla si mohou nové představení Osudy dobrého vojáka Švejka vychutnat i s půllitrem piva, který k Haškovi podle ředitele divadla Jiřího Rumpíka patří. Premiéru bude mít inscenace v neděli 18. prosince v 19:30 na Malé scéně, kde diváci sedí kolem stolů. A kdo bude chtít, může si z divadelního bufetu přinést sklenici piva. Jaroslav Hašek první díl knihy napsal před 90 lety od premiéry. Režisérem a zároveň představitelem hlavní role divadelního představení je Jiří Kraus. Deset herců vytvoří na padesát různých rolí. Vzniklo také 50 různých kostýmů, většinou herci mění čepice, pláště nebo saka. Ředitel Rumpík připomněl, že první polovinu představení divadlo hrálo již v létě na festivalu v Nizozemsku. Druhou polovinu herci dozkoušeli během letošního podzimu. Hudbu k představení vytvořil Tomáš Alferi, kostýmy Romana Tůmová a scénu Josef Koráb.

Terezín si připomene narození političky Milady Horákové

Památník Terezín si koncem měsíce připomene 110. výročí narození české političky a oběti komunistických politických procesů v 50. letech Milady Horákové. Pietní shromáždění a položení květin u pamětní desky se uskuteční ve čtvrtek 22. prosince dopoledne v Pamětní síni v Malé pevnosti v Terezíně. ČTK o tom informoval mluvčí Památníku Tomáš Rieger. "Příkladný život na jedné straně a tragický osud na straně druhé je bezpochyby důvod, proč je nezbytné si tuto významnou ženu neustále připomínat. Skutečnost, že jako zázrakem přežila útrapy nacismu, avšak stejné štěstí později neměla u vlastních spoluobčanů, zanechává v paměti našeho národa hořkou pachuť," okomentoval Rieger chystané pietní setkání, na kterém se podílí i Konfederace politických vězňů ČR či Klub dr. Milady Horákové.

Projekt Carnem by chtěl debutem Gota "rozvířit klidné vody"

Projekt Carnem, jehož tváří je zpěvačka a hudebnice Kateřina Göttlichová, vydal debutové album nazvané Gota. Deska vznikla v autorském týmu, v němž hudbu skládal David Göttlich z kapely Timudej a Honza Balcar z Nukleárních vokurek. Autory anglických a španělských textů jsou Guy Borg a Dorka Bouzková. Výsledkem je muzika, kterou její tvůrci označují za "Alt-Pop-World-Music". Název alba Gota znamená ve španělštině kapka, podle tvůrců projektu "kapka, která rozvíří klidné vody". Na desce se podíleli muzikanti, kteří v současné době s Carnem zkouší a budou představovat koncertní podobu projektu.

Ze sportu

Fotbalová asociace ČR se rozhodla kandidovat na pořádání mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2015. Ucházela se už o šampionát v roce 2013, ale letos v lednu jen těsně prohrála s Izraelem. O rozhodnutí informoval předseda FAČR Miroslav Pelta po zasedání výkonného výboru.

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová byla vyhlášena Tenistkou roku podle mezinárodní federace ITF. Ocenění získali i další dva Češi - Květa Peschkeová vytvořila nejlepší deblový pár se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou a Jiří Veselý je nejlepším juniorem. Tenistou roku byl vyhlášen Srb Novak Djokovič. Kvitová během životní sezony vyhrála šest turnajů včetně Wimbledonu a závěrečného Turnaje mistryň v Istanbulu, rok zakončila jako druhá hráčka světového žebříčku. Cenu od ITF získala ve dvouhře jako první Češka po triumfu Ivana Lendla v roce 1990.

Plavkyně Barbora Závadová bude reprezentovat výběr Evropy na exhibici v Atlantě proti domácímu týmu Spojených států. Osmnáctiletá rodačka z Ostravy, která o víkendu skončila na mistrovství Evropy v dlouhém polohovém závodu těsně za medailistkami, proto vynechá republikový šampionát v Chomutově.

Počasí v Česku:

Ve středu bude oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť, nejvyšší teploty 4 až 8 stupňů, v 1000 m na horách kolem 2 stupňů C.

13-12-2011