Denní souhrn zpráv Zprávy

17-12-2011

Ministr Schwarzenberg: Nedělejme z eura fetiš, Evropa by bez něho přežila

Z eura by se neměl dělat fetiš, na kterém všechno závisí. V dnes zveřejněném rozhovoru na webu německého deníku Rheinische Post to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Pád jednotné evropské měny by podle něho sice znamenal těžkou krizi, Evropa by ale ani v tomto případě neztroskotala. "Evropa, to je politický projekt," připomněl Schwarzenberg. "To, že tento projekt byl ekonomicky obrovsky úspěšný a jedním z nástrojů tohoto úspěchu je euro, je dobré, ale euro nebylo nejvyšším politickým cílem, a proto bychom z něj nyní neměli dělat fetiš, na kterém údajně všechno visí", myslí si šéf české diplomacie. Podle Schwarzenberga by hlavní roli při záchraně eura mělo hrát Německo. Kořeny současné krize, která sužuje hlavně eurozónu, ale ohrožuje celou Evropskou unii, Schwarzenberg vidí v nedostatku morálky, v jistém "blahobytném zpustnutí". "Politici po desetiletí nechávali státy úmyslně žít nad poměry a rozdávali s vidinou příštích voleb," říká český ministr zahraničí. Suchou nit nenechal ani na finanční branži.

Ukrajinský premiér přijede do ČR obnovit dialog

Českou republiku v pondělí navštíví ukrajinský premiér Mykola Azarov. Se svým českým protějškem Petrem Nečasem (ODS) by měl jednat především o ekonomické spolupráci obou zemí a vztahu Ukrajiny k Evropské unii. Setká se také s prezidentem Václavem Klausem. Cílem návštěvy je obnovit politický dialog a vyřešit problémy pramenící z letošní špionážní aféry mezi Prahou a Kyjevem. Vztahy se v posledních měsících zhoršily kvůli vyhoštění dvou pracovníků vojenské sekce českého velvyslanectví v Kyjevě. Ukrajina to zdůvodnila tím, že po léta prováděli špionáž se zaměřením na ukrajinský zbrojní průmysl. Česká diplomacie na skandál reagovala obviněním, že krok ukrajinských úřadů je odvetou za udělení českého azylu pro ukrajinského exministra, který je na Ukrajině stíhán pro zneužití funkce. Bohdan Danylyšyn, bývalý člen vlády dnes vězněné Tymošenkové, dostal v Praze azyl letos v lednu a aktivně se od té doby zapojil do činnosti ukrajinských exilových opozičních struktur.

"Pozornost bude věnována také přibližování Ukrajiny k EU," uvedl tiskový odbor vlády. Podle původních plánů chtěla EU ještě letos s Ukrajinou dokončit jednání o smlouvě o přidružení. Nicméně překážkou je věznění expremiérky Julije Tymošenkové. Český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle se s ní tento týden jako první evropský politik setkal v její cele.

O průmyslovém znečištění v odpadech bude asi veřejných dat méně

Z webu zřejmě zmizí část dat o průmyslovém znečištění ukládaném do odpadů. Vláda ve středu posoudí návrh na seškrtání seznamu látek, o jejichž uložení do odpadů musejí firmy každoročně informovat. Stát data o množství a původu znečišťujících látek zveřejňuje v integrovaném registru znečištění. Změna kritizovaná ekologickými organizacemi má zvýšit konkurenceschopnost českých podniků. Seznam ohlašovaných látek čítá 72 položek, zmizet by jich mělo ze seznamu o ukládání do odpadů celkem 46. Seškrtání seznamu je vyústěním několikaleté debaty o podobě registru v souvislosti se zjednodušením ekologické legislativy. Navrženy jsou podle ministerstva k vynětí jen látky, které je možné vypustit, aniž by tím sledování přenosů znečišťujících látek v odpadech v rámci systému ztratilo zásadní význam z hlediska informování veřejnosti o vlivu jednotlivých provozoven na znečišťování životního prostředí.

LN: Odborová centrála se štěpí, odcházejí policisté

Z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) k 1. lednu vystoupí policejní odboráři. Důvody, které je k tomu vedou, jsou prý především ekonomické a organizační, píšou Lidové noviny (LN). Šéf Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek nechtěl důvody odchodu z centrály příliš komentovat. "Rozhodli jsme se na základě ekonomických a organizačních důvodů," řekl listu. Odchod policejních odborářů bude pro ČMKOS nepříjemný. V konfederaci totiž patřili k těm vlivnějším. Právě oni zorganizovali květnový protest proti snižování platů, kterého se zúčastnilo asi 40.000 lidí, píšou LN. Mezi odboráři se podle listu spekuluje i o odchodu horníků, tedy svazu s 21.000 členy. Jejich předseda Jan Sábel to však popřel.

Vítr a sníh opět komplikoval dopravu v ČR, hasiči odklízí následky

Silný nárazový vítr a místy i sněžení komplikoval dopravu na některých místech v Česku. Zejména ve vyšších polohách se tvoří i sněhové jazyky. Podle meteorologů by měl vítr ale postupně slábnout. Vedle silničářů a železničářů mají plné ruce práce po páteční větrné smršti i hasiči, kteří odklízeli popadané větve nebo stromy. Do terénu vyjeli i energetici, kteří v Karlovarském a Plzeňském kraji zaznamenali od pátečního odpoledne do sobotního rána přibližně 20 vážnějších poruch způsobených především silným větrem, který na dráty strhl stromy. Vítr zastavil provoz na horním úseku lanovky na Sněžku a není pravděpodobné, že by se dnes obnovil. Například na Labské boudě páteční vítr v nárazech dosahoval až síly orkánu.

Poslední železniční úsek, kde byla kvůli stromu spadlém při silném větru omezena doprava, byl v sobotu oodpoledne zprovozněn. Vlaky v celé republice tak opět jezdí podle svých jízdních řádů. ČTK to řekla mluvčí Český drah Kateřina Šubová. Provoz v úseku mezi Holešovicemi a Bubenčem byl podle webu Českých drah omezen v pátek večer, kdy vítr shodil na trakční vedení strom.

Euro.cz: O peníze exmanažerů MUS se starali bílí koně

O peníze, které získali při privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) její bývalí manažeři, se podle serveru Euro.cz starali ve Švýcarsku takzvaní bílí koně. Patří k nim lichtenštejnský občan Markus Hasler, známý z takzvané toskánské kauzy, a Bronia Braxatorová, specialistka na zastírání původu peněz, napsalo Euro.cz. Hasler a Braxatorová měli podle serveru přístup ke kontům, k nimž měli oprávnění Antonín Koláček a Oldřich Klimecký. V souvislosti s kauzou MUS čelí ve Švýcarsku obvinění šest Čechů. Sami tvrdí, že jsou připraveni doložit, že peníze zablokované v rámci trestního řízení ve Švýcarsku, v přepočtu více než 12 miliard korun, nepocházejí z majetku státu ani MUS. Odmítají, že by v souvislosti s převzetím kontroly nad MUS porušili zákon.

Lupiči přepadli v Chýni u Prahy zaměstnance bezpečnostní agentury

Tři ozbrojení muži s gumovými maskami přes obličej v pátek večer přepadli v Chýni u Prahy zaměstnance bezpečnostní agentury. Ukradli jim peníze, které převáželi. O jakou částku šlo, zatím není známo, řekla ČTK mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Událost se stala ve 20:30 poblíž distribučního skladu Plzeňského Prazdroje. Lupiči měli podle Budské dlouhé střelné zbraně a hovořili česky. Během přepadení nebyl nikdo zraněn. Starosta Chýně Pavel Fousek uvedl, že v pátek měli obecní oslavu, která se protáhla do pozdních hodin. Ničeho si prý ale nevšimli. Chýně je jednou z mnoha obcí v prstenci kolem Prahy, kde se v posledních letech masivně staví a kde rapidně přivývá obyvatel.

V Jirkově hořel v noci panelový dům, hasiči evakuovali 90 lidí

V Jirkově na Chomutovsku hořel v noci na dnešek panelový dům. Hasiči museli evakuovat více než 90 lidí, hořelo ve stoupačkách a lepenka na střeše domu. K požáru vyjelo 13 hasičských jednotek. V současné době se podle mluvčího města Luboše Mizuna nájemníci vchodu, který požárem zasažen nebyl, vrátili zpět do svých domovů. Obyvatelé vchodu, kde začalo hořet, zatím musí zůstat mimo své domovy. Příčina požáru se zjišťuje. Podle Deníku místní spekulují o tom, že příčinou požáru mohly být problémy s elektřinou.

České dráhy zahájily pravidelný provoz rychlovlaku Pendolino na západ Čech

České dráhy zahájily pravidelný provoz rychlovlaku Pendolino mezi severní Moravou a západem Čech. Jednou týdne vždycky v sobotu pojede jedna souprava z Bohumína přes Ostravu, Prahu, Plzeň, Mariánské Lázně a Cheb do Františkových Lázní a zpět. Optimální délka jedné cesty trvá šest hodin. Při první jízdě ovšem rychlovlak nabral čtyřicetiminutové zpoždění kvůli nehodě jiné soupravy u Kolína, která tady srazila člověka. Musel proto část trasy objíždět, řekla ČTK mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Prodloužení cesty Pendolina do západočeských lázní je komerčním projektem ČD připraveným ve spolupráci s lázeňskými společnostmi v Mariánských Lázních a ve Františkových Lázních. Náklady na provoz ponesou ČD, lázně se na akci podílejí marketingově. Podle toho upravily turnusy nástupu a ukončení pobytů pacientů tak, aby ladily s jízdním řádem vlaku. Zavedení pravidelného spoje rychlovlaku Pendolino do Karlovarského kraje má význam nejenom pro lázeňská města. Podle náměstka hejtmana Petra Navrátila (ČSSD) je to první vlaštovka ke zlepšení komplikovaného dopravního propojení regionu s Prahou.

Pražské kostely lákají na prohlídku betlémů

Pražské kostely lákají na prohlídku betlémů. Unikátní najdou lidé třeba v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů na Hradčanech. Jde o impozantní soubor 48 figur v životní velikosti v barokním stylu, který je starý téměř 300 let. Postavy Jezulátka, Panny Marie, Tří králů a dalších jsou vyrobeny ze dřeva a takzvaného "papírmaše", což je kombinace papíru a sádry. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase i svoji polohu. Až do tříkrálového dne leží Ježíšek na seně, poté ho Panna Maria drží v ruce. Neobvyklý betlém je v malém kostelíčku svatého Matěje v šesté pražské části. Zde bude možné opět vidět perníkové jesličky, které nejen lahodí oku, ale lze k nim i přivonět. Tradice perníkového betléma je zde novodobá, začala v sedmdesátých letech 20. století. Současná podoba perníkových jesliček je dílem Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. Porcelánový betlém s cibulákovým vzorem je možné vidět na parlamentní půdě. Jednadvacetidílný modrobílý betlém z porcelánky v Dubí u Teplic je součástí senátní expozice se šesti desítkami betlémů - od papírových přes dřevěné a keramické až po kamenné či paličkované.

Štědrý den na Vysočině bude provázet troubení z věží i lidové hry

O Štědrém dnu na Vysočině bude na náměstích znít vytrubování z věží i zpívané koledy. Biblický příběh o narození Ježíše se nebude připomínat jen v kostelech. V Měříně na Ždársku sehraje divadelní představení o narození Páně pod širým nebem přes pět desítek herců. Atmosféru bude dokreslovat i živý velbloud. V Polici na Třebíčsku nebude ani tentokrát přerušena starobylá štědrovečerní tradice "průvodu ovcí". V Polici se lidé kvůli "průvodu ovcí" scházejí už zřejmě několik století. Po štědrovečerní večeři společně obejdou ves. V obci s necelými 400 obyvateli si prý průvod nechá ujít jen málokdo. "Práská se biči, zvoní zvonečky, troubí se na kravské rohy, děti mají rády prskavky," popsal atmosféru průvodu obecní kronikář Josef Kalášek. Průvod končí u ozdobeného stromu na návsi. Tam si lidé zazpívají koledy a popřejí pěkné svátky. Kdy tato tradice připomínající zahánění dobytka do chlévů vznikla, nikdo přesně neví. Na některých místech budou o Štědrém dnu k vidění živé betlémy. V Jihlavě mohou lidé prožít poslední hodiny Štědrého dne na vyhlídkové věži kostela sv. Jakuba. Program začne v 21:30. Trubači budou troubit koledy z místnosti hlásného, jejich vystoupení budou provázet čestné výstřely z replik středověkých ručních zbraní Společnosti přátel dělostřelby.

Lidovky.cz: Knihou roku 2011 se v anketě LN stal Pražský hřbitov

Román italského spisovatele Umberta Eca Pražský hřbitov se stal vítězem letošního ročníku ankety Lidových novin Kniha roku. Informoval o tom server Lidovky.cz. Na druhém místě skončil překlad kompletního díla Williama Shakespeara od Martina Hilského, na třetím jubilejní publikace k dvacátému výročí nakladatelství Torst. Vloni v anketě zvítězil román Jana Balabána Zeptej se táty.

Pražský hřbitov vyšel v Česku letos na podzim. Román v překladu Jiřího Pelána, který vydalo nakladatelství Argo, si koupilo už 33.000 lidí. V Itálii za něj Eco dostal Paveseho cenu. Román se odehrává v 19. století. Jeho ústřední postavou je podvodník, kterého si najímají tajné služby z celé Evropy s cílem osnovat spiknutí a atentáty, které zásadně ovlivnily historický a politický vývoj kontinentu.

Hradecká filharmonie chystá na 1. března unikátní projekt Ladino

Filharmonie Hradec Králové připravuje na 1. března unikátní mezinárodní projekt Ladino, který bude věnován písním sefardských Židů. Na přípravě projektu spolupracuje filharmonie s izraelským velvyslanectvím a dalšími jedenácti ambasádami. "Úpravu písní pro velký symfonický orchestr, včetně partů pro klarinet, šofar a hlasy, napsal uznávaný bulharsko-izraelský dirigent žijící v Nizozemsku Benjamin Ashkenazy, pod jehož taktovkou se březnový koncert uskuteční," uvedl Pavel Sršeň z hradecké filharmonie. Na nástroj šofar, který je v českých poměrech neobvyklý, bude hrát člen Izraelské filharmonie Israel Zohar. Takzvaná sefardská španělština vznikla z jazyka sefardských Židů, ve kterém se míchalo kastilské nářečí s hebrejštinou a aramejštinou.

Tvůrci muzikálu na ledě Popelka dnes převezmou Zlatou desku

Tvůrci muzikálu na ledě Popelka dnes na konci večerního představení v pražské Tesla Areně v Holešovicích převezmou zlatou desku za soundtrack, kterého se za necelé tři měsíce prodalo přes 5000 nosičů. Zlatou desku převezmou z rukou zástupců vydavatelství Supraphon autor hudby Petr Malásek, autor písňových textů Václav Kopta a autor a režisér Popelky Jindřich Šimek. Na desce účinkuje mnoho protagonistů muzikálu - například Jiří Korn, Martin Dejdar, Leona Machálková, Sabina Laurinová, Hanka Křížková nebo Vlastimil Harapes. Premiéra muzikálu se v Tesla Aréně uskutečnila 1. října. Netradiční zpracování oblíbené pohádky se pak vydalo na turné po jedenácti českých městech, kde bude mít téměř čtyři desítky repríz. Od ledna se bude hrát na Slovensku.

Muzeum zubačky v Kořenově se otevře s obměněnou expozicí

Návštěvníky muzea ozubnicové trati na nádraží v Kořenově na Jablonecku čeká v této zimní sezoně řada novinek. Muzeum, které více než stoletou historii unikátní železnice z Tanvaldu do Kořenova připomíná, získalo nové exponáty a rozšířilo své zázemí. ČTK to řekl Petr Prokeš, ředitel Železniční společnosti Tanvald, která muzeum zřídila a zasloužila se také o záchranu několika unikátních ozubnicových lokomotiv. Čtvrtou zimní sezonu muzeum zubačky zahájí 27. prosince. Veřejnost se bude moci seznámit například s historií někdejšího železničního učiliště, které v Kořenově fungovalo do 90. let, nebo se zubačkou ve filmu. Provoz na trati začal v roce 1902 a o 90 let později byla vyhlášena kulturní památkou. Na dvanáctikilometrové trati jsou tři úseky s ozubnicí uprostřed koleje, která pomáhá lokomotivám překonat příkré stoupání. Spojnice mezi Jizerskými horami a Krkonošemi je nejstrmější železniční tratí v zemi.

Praha má druhé zrcadlové bludiště - u Havelského trhu

Návštěvníci hlavního města i Pražané mají k dispozici další bludiště. Kromě toho tradičního na Petříně mohou nyní zavítat i do nového, které vzniklo na nároží Melantrichovy ulice u Havelského tržiště. Osm desítek zrcadel tu vytváří labyrint, k jehož zdolání potřebují návštěvníci dávku soustředění. Na konci cesty naleznou kaleidoskopické kino, jehož autorem je tvůrce Kinoautomatu a Laterny magiky Radúz Činčera. Také on vytvořil iluzi, ovšem v obřích rozměrech. Na optickém glóbusu se promítá krátký film s názvem Praha ve vichřici dějin. Speciálně natočené obrazy nejkrásnějších památek Prahy vytvářejí atraktivní mozaiku. Stejně jako na Petříně čeká návštěvníky i zábavná část - série osmi různě vypouklých a zakřivených zrcadel, které vytvářejí zdeformované obrazy lidského těla.

Ostravský sládek vytvořil pivo s obsahem 24karátového zlata

Jazýčky českých, moravských i slezských pivařů jsou stále více rozmlsané. Postupně si zvykly na pivní moky s příchutí švestek, pomeranče či vanilky. Nyní se ale na trh dostává novinka, která všechny dosavadní pivní speciály s největší pravděpodobně předčí. Ostravský sládek Marek Pietoň totiž vytvořil pivo, ve kterém plavou šupinky 24karátového zlata. V láhvi o obsahu 0,7 litru je 0,018 gramu tohoto vzácného kovu. Exkluzivní edici prvních lahví piva sládek označil ze trendy pivo pro absolutní menšinu. Po zatřepáním s lahví se šupiny roztančí a vytvářejí opravdu ojedinělý zlatý efekt," popsal technologii výroby sládek, který na trh už uvedl zázvorové či oříškové pivo. Svůj poslední pivní experiment pojmenoval Faust. "Jméno ve mně evokuje středověkou alchymii, která se hodně kolem zlata točila. Navíc slovo obsahuje písmena 'au', což je chemická značka pro zlato," vysvětlil s tím, že zatím vyrobil 60 lahví speciálního piva 24 K GOLD FAUST. Věří ale, že v příštím roce bude ve stáčení zlatého pivního moku pokračovat. Tvrdí totiž, že v Česku a pravděpodobně i ve světě je jediný, kdo pěnivý nápoj s obsahem pravého zlata vyrábí. Reakce na Fausta jsou podle Pietoně různé. Od nadšených až po ty, kteří ho obvinují z ničení pivní tradice či snobismu.

Ze sportu

Český skikrosař Tomáš Kraus vyhrál malé finále a obsadil páté místo v úvodním závodu Světového poháru v italském Innichenu. Vyhrál Kanaďan Brady Leman před Rusem Jegorem Korotkovem a dalším kanadským lyžařem Davidem Duncanem. Kraus po devátém místě v kvalifikaci obsadil v úvodní vyřazovací jízdě druhé místo, stejně jako ve čtvrtfinále, v němž vyřadil i favorita Christophera Delboska z Kanady. Také v semifinále celou jízdu jel na druhém místě, ale v závěrečné zatáčce po posledním skoku se dostal do lehké kolize s Francouzem Sylvainem Miaillierem a lehce vyjel z trati. Postup do finále byl ztracený.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka se úspěšně vrátil po vážném pádu z minulého týdne v Harrachově a v dnešním závodu Světového poháru v Engelbergu obsadil sedmé místo. Vyhrál Nor Anders Bardal a po triumfu v Zakopaném v lednu 2008 si připsal druhé vítězství v kariéře. Dařilo se i dalším českým skokanům. Vedle Koudelky, který předvedl výkony dlouhé 127,5 a 126,5 metru, bodovali také ostatní tři reprezentanti v hlavní soutěži. Lukáš Hlava byl patnáctý, Jan Matura dvacátý a Jakub Janda obsadil osmadvacáté místo. Sám Koudelka měl rovněž velkou radost z umístění, ale věděl, že měl velké rezervy.

Mistrem republiky v bleskovém šachu se stal poprvé třiadvacetiletý Viktor Láznička. Na turnaji v Praze využil absence šestinásobného mistra a české jedničky Davida Navary. Mezi ženami zvítězila rovněž poprvé Tereza Olšarová. Láznička vyhrál základní třináctikolovou část s jedinou porážkou v posledním kole, kdy už měl postup jistý. Že mu rychlé tempo nedělá problémy, ukázal i v play off a ve finále porazil Tomáše Poláka. Bronz získal překvapivě Alexej Kislinsky, který byl podle ratingu až sedmička.

Bývalý hokejový reprezentant a vítěz Stanley Cupu Jaroslav Pouzar staví v Českých Budějovicích nový zimní stadion, který by měl především sloužit mládežnickým týmům. Náklady na vybudování stavby, která by měla být dokončena na podzim 2012, činí zhruba 150 milionů korun, řekl ČTK partner a manažer projektu Václav Švec ze společnosti Beta 1 Development. Pouzar uvedl, že stavba se financuje částečně z vlastních zdrojů, dále z úvěru a podporou od jiných subjektů.

Počasí

Bude proměnlivá oblačnost, místy, hlavně na horách sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně, na horách -3 stupně Celsia. Silný vítr bude večer slábnout. V nejvyšších moravskoslezských horách přibylo od pátku do dnešního rána dalších deset centimetrů sněhu. V nejvyšších místech tak už leží přes půl metru sněhu.

17-12-2011