Denní souhrn zpráv Zprávy

18-12-2011

Zemřel první porevoluční prezident Václav Havel

V neděli dopoledne zemřel první porevoluční český prezident Václav Havel, bylo mu 75 let. Poslední roky se jeho zdravotní stav horšil. Už od března rušil svůj program, na veřejnosti se objevil jen několikrát. Nezúčastnil se ani oslav 17. listopadu. Snažil se spíše odpočívat v lázních a na venkově. Někdejší československý a český prezident zemřel ve spánku na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku v přítomnosti své ženy Dagmar, dodala Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Havel se na veřejnosti objevil naposledy před týdnem, kdy v sobotu přijal svého přítele tibetského dalajlamu a převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše. Havlovo úmrtí je podle českého premiéra Petra Nečase obrovská škoda. Exprezident měl respekt předsedy vlády a zaslouží si podle něj nevyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu. Letos v říjnu bylo politikovi, dramatikovi, spisovateli a ochránci lidských práv 75 let. Havel měl dlouhodobé potíže s respiračním systémem, který byl oslaben častými záněty, dřívějším kouřením a také rakovinou, kvůli níž mu lékaři před lety odstranili půl pravé plíce.

Václav Havel - známý myslitel a bojovník za lidská práva vždy vyvolával silné emoce. Zatímco ve světě jej většinou obdivují, názory na jeho působení v domácí politice se různí. Před rokem 1989 byl Havel hlavním symbolem protikomunistické opozice, pád komunistického režimu ho vynesl až na Pražský hrad, kde setrval více než 12 let. Opakovaně byl navržen na Nobelovu cenu míru, síla jeho osobnosti napomohla vstupu ČR do NATO. "Prezident Havel učinil český národ hrdým. Pro mnoho lidí na celém světě znamená slovo 'Havel' a 'Čech' jedno a totéž. Havel položil Prahu a Českou republiku na mapu doby po studené válce," prohlásila o něm bývalá ministryně zahraničních věcí USA a česká rodačka Madeleine Albrightová. V úřadu prezidenta Havel zboural mnohá dosavadní tabu, jeho koncept takzvané nepolitické politiky však měl řadu kritiků. Pražský hrad po nástupu do funkce změnil k nepoznání, otevřel ho veřejnosti i světu a vrátil mu ztracenou důležitost. Mnohým však tehdy vadila jeho údajná tolerance k bývalým komunistům a také rozsáhlá amnestie vězňů odsouzených za bývalého režimu. Ani velká autorita, kterou měl po prvním zvolení, nic nezměnila na vleklých diskusích o státoprávním uspořádání Československa v roce 1992. Období po jeho abdikaci a návratu do čela nového českého státu poznamenaly spory s tehdejším předsedou ODS a premiérem Václavem Klausem. A právě Václav Klaus se v únoru 2003 stal novou hlavou státu poté, co vypršelo Havlovo druhé období ve funkci prezidenta ČR.

Havel dramatik je ceněným autorem, jehož hry byly v hojně uváděny na českých i zahraničních scénách. Napsal na dvě desítky divadelních her, z nichž nejznámější jsou absurdní dramata Zahradní slavnost (1963), Žebrácká opera (1972), Audience (1975) nebo Largo desolato (1984). Jako dramatik se znovu připomněl před třemi lety, kdy měla premiéru jeho nová hra Odcházení. Václav Havel se narodil 5. října 1936 v rodině pražského stavebního inženýra a podnikatele Václava Miloše Havla. Členové rodiny v minulosti prosluli jako významní filmoví podnikatelé a stavitelé, kteří výrazně ovlivnili tvář české metropole. Dědeček Václav Havel v letech 1907 až 1915 vybudoval palác Lucerna, otec Václav s bratrem Milošem zase v rámci společného podniku spravovali Barrandovské terasy. Bývalý režim Václava Havla řadil mezi své hlavní nepřítele, neboť měl velkou autoritu v disentu. Vystrnadit z republiky se ho ale nepodařilo, dostat do vězení ano, celkem téměř na pět let. Oporou mu byla manželka Olga, s níž se oženil v létě 1964. V listopadu 1989 spoluzaložil Občanské fórum, jehož se stal jedním z hlavních mluvčích a vyjednávačů s představiteli komunistického režimu. V prosinci 1989 byl Václav Havel zvolen prezidentem a v čele Československa a poté Česka zůstal až do roku 2003 (s půlroční přestávkou v roce 1992). V lednu 1996 zemřela jeho žena Olga a o rok později se oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou.

"Poprezidentskému" období Havlova života dominovala lidská práva - opakovaně podpořil kubánskou opozici, disidenty v Bělorusku, angažoval se kolem situace v Barmě, Tibetu či Severní Koreji a několikrát vyjádřil své obavy o osud demokracie v Rusku. Nadále se vyjadřoval k aktuálním politickým otázkám, především v oblasti zahraniční politiky. Dopsal také divadelní hru a byl čestným předsedou českého PEN klubu, v poslední době se věnoval i projektu své prezidentské knihovny.

Prezident Klaus: Václav Havel se stal symbolem novodobého českého státu

O vážném zdravotním stavu Václava Havla jsme věděli, ale přesto je pro nás tato zpráva něčím, co jsme si neodvažovali připustit. Víme, s jak velkými zdravotními potížemi se potýkal a jak statečně se s nimi vyrovnával, uvedl ve svém prohlášení prezident Václav Klaus. Václav Havel se stal symbolem novodobého českého státu. Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země. Jeho osobnost, jméno a dílo podstatně napomohly tomu, aby se Česká republika rychle začlenila do společenství svobodných a demokratických zemí. Osobně jsem choval vůči Václavu Havlovi respekt již od 60. let, kdy jsem měl možnost ho poznat. Byl to také on, kdo mne v listopadu 1989 přizval do rodícího se Občanského fóra. Za plodné považuji i naše stýkání se i občasné polemiky, kdy jsme oba v devadesátých letech zastávali nejvyšší ústavní funkce, uvedl Václav Klaus. V pondělí se mimořádně sejde česká vláda, aby v souvislosti s úmrtím exprezidenta Václava Havla rozhodla o vyhlášení státního smutku.

Politici vyjadřují soustrast nad smrtí Václava Havla

Úmrtí Václava Havla označil premiér Petr Nečas (ODS) za obrovskou škodu. Pan prezident Václav Havel představoval symbol pozitivních společenských, ekonomických a politických změn po listopadu 1989. V devadesátých letech byl symbolem, byl dobrou značkou České republiky, kdy i váha naší země na mezinárodní scéně díky Václavu Havlovi byla výrazně vyšší, než by přináleželo malé zemi ve středu Evropy.

Podle ministra zahraničí, vicepremiéra a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga odešel s Havlem člověk, který českému národu vrátil důstojnost a který měl zásadní podíl na získání svobody země v roce 1989. "Byl nejslavnějším Čechem, na celém světě uznávaným. Bohužel více vítán a ctěn v zahraničí než doma. Skromný a plachý člověk jako byl on, obstál při setkání a jednání s nejmocnějšími lidmi světa," poznamenal prezidentský kandidát Schwarzenberg, který byl v 90. letech Havlovým blízkým spolupracovníkem. "Doufám jen, že si alespoň teď uvědomíme, jakého muže jsme měli za spoluobčana a budeme si ho brát za příklad," dodal.

Vicepremiérka Karolína Peake podotkla, že zpráva o Havlově smrti je naprostým šokem i přes to, že na exprezidentovi bylo v posledních měsících vidět, že se mu nedaří dobře. "Je to konec jedné éry, konec života osobnosti, která pro naši zemi tolik znamenala a udělala," uvedla Peake (Věci veřejné) v prohlášení pro média. "Když byl zvolen poprvé prezidentem a vystoupil na balkon na nádvoří Pražského hradu, brečela jsem pod tím balkonem dojetím. Nikdy na to nezapomenu. Rodině vyjadřuji upřímnou soustrast," dodala. Pro ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska byl Havel "symbol naší cesty ke svobodě". Jako prezident prý vykonal nesmírně mnoho pro rozvoj demokracie v ČR i pro české začlenění do NATO a Evropské unie.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že "Václav Havel je symbolem návratu svobody a demokracie do naší země". Podle ní ČR v Havlovi ztrácí morální autoritu. Dodala, že "v historii naší země patří Václav Havel do řady vynikajících osobností, které v osudových dobách vždy stály za svým národem". Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) si pod pojmem Havel vždy představí humanistu a demokrata. "Svým specifickým způsobem navázal asi nejvíce ze všech politiků na prezidenta Masaryka. Jestliže o Masarykovi platí, že se zasloužil o stát, Havel se zasloužil o návrat demokracie do Československa," řekl ČTK Štěch. Podotkl, že Havel si svůj obrovský kredit během prezidentství udržel až do posledního dne svého života. "Hodnotově zůstal prakticky stejný," dodal.

Zemřel člověk, který žil pro tuto zemi a její demokratický rozvoj, uvedl arcibiskup Dominik Duka. Rovněž tak vděčíme jeho postoji za to, že nikdo nemusí mít pocit, že za návrat svobody a demokracie zaplatil tento národ násilím, proléváním krve a nastolením pomsty. Zemřel ten, který věděl, co je ztráta svobody, popírání důstojnosti člověka, co je útlak a vězení. Jsem přesvědčen, že všichni, napříč celou společností bez ohledu na politické, či náboženské přesvědčení jsme povinni mu vzdát čest a dík.

Soustrast nad úmrtím Václava Havla vyjadřují světoví politici

Americký prezident Barack Obama uvedl, že jej smrt Václava Havla hluboce zarmoutila. Dodal, že stejně jako miliony ostatních lidí na světě i jeho inspirovala slova bývalého českého prezidenta a jeho schopnost vést. Šéf Bílého domu zároveň vyjádřil soustrast Havlově rodině i všem lidem v České republice. Bývalý prezident podle něj pomohl uvolnit proudy dějin, které vedly k sjednocené a demokratické Evropě. "Bylo pro mne ctí, že jsem jako prezident mohl stát s Čechy na svobodném a pulzujícím Hradčanském náměstí," připomenul také Obama svou návštěvu v roce 2009, kdy v Praze pronesl svůj zásadní projev o jaderné bezpečnosti a také se setkal s Havlem.

Bývalý československý a poté český prezident Václav Havel se zařadil k významným osobnostem někdejšího společného státu Čechů a Slováků. Shodli se na tom slovenští politici v reakci na zprávu o úmrtí Havla. Podle premiérky Ivety Radičové Havel po pádu komunismu v roce 1989 otevřel Československu brány do světa. "Jako každý politik i on rozděloval, měl své příznivce i velké nepříznivce, také v Slovenské republice. Nedá se upřít, že to otevření základních bran po roce 1989 do světa udělal právě on," řekla Radičová v diskusní relaci televize Markíza. Havla znala "jako člověka, který měl sám nad sebou správný nadhled". Někdejší trojnásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar zařadil Havla k osobnostem českého národa. "I když jsme měli rozdílné pohledy na slovenské potřeby ve společném státě, nelze mu upřít, že se při zavádění demokratických poměrů u nás po roce 1989 stal součástí i slovenských dějin," sdělil ČTK šéf mimoparlamentní Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko, který po rozpadu československé federace na konci roku 1992 stál jako premiér u zrodu samostatného Slovenska.

Český exprezident Václav Havel by si zasloužil Nobelovu cenu míru. Prohlásil to bývalý polský prezident a šéf hnutí Solidarita Lech Walesa, sám nositel Nobelova ocenění. Na svém webu jej citoval polský deník Gazeta Wyborcza. Polský novinář a někdejší disident Adam Michnik vzpomíná na Václava Havla jako na svého přítele, který jako první mluvil vlastním hlasem vedeným pravdou a svobodou. V článku otištěném na serveru listu Le Monde si Michnik Havla připomíná v často humorných situacích, v nichž se s ním setkal a stal jeho přítelem. Michnik článek napsal v roce 2003, kdy Václav Havel končil ve funkci prezidenta.

Za velkého Evropa a průkopníka znovusjednocení Evropy označili němečtí politici bývalého českého prezidenta Václava Havla. Podle kancléřky Angely Merkelové zůstane pětasedmdesátiletý politik a dramatik nezapomenut za své prosazování svobody a demokracie i za svou velkou lidskost. Podle kancléřky mají i Němci být českému exprezidentovi za co vděčni. "Václav Havel byl průkopníkem znovusjednocení Evropy. Byl duší revoluce v Česku," prohlásil o něm německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Bez Havla a jeho odvážných slov by podle něj cesta k demokracii ve střední a východní Evropě nebyla možná. Smrtí Václava Havla došla konce "životní cesta velkého Evropana, spisovatele a humanisty," prohlásila v reakci na úmrtí českého exprezidenta rakouská hlava státu Heinz Fischer. "Byl umělcem a politikem, disidentem a státníkem a vždy dbal svého svědomí. Každý rozhovor s Václavem Havlem mi byl potěšením," uvedl dále v prohlášení rakouský prezident, podle něhož je Havel v Rakousku vysoce uznáván. Evropa má vůči Václavu Havlovi velký dluh. Prohlásil to v reakci na úmrtí bývalého českého disidenta dramatika a prezidenta britský premiér David Cameron. Také francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes přijal zprávu o úmrtí Václava Havla s velkým smutkem a hlubokým pohnutím. Bývalý český prezident Václav Havel byl jedním z největších Evropanů naší doby. Na sociální síti Twitter to v reakci na smrt celosvětově známého disidenta a politika řekl šéf švédské diplomacie Carl Bildt. Havlův hlas volající po svobodě podle něj vydláždil cestu jednotné a svobodné Evropě.

Za čestného muže a statečného bojovníka označil bývalého českého prezidenta Václava Havla šéf ruské liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Politik, který právě podal kandidaturu na funkci ruského prezidenta do březnových voleb, se s Havlem osobně znal. "Byl to čestný člověk, který se nikdy nikoho nebál a věnoval svůj život osvobození svého národa od totalitního režimu," řekl Javlinskij k Havlově úmrtí na sjezdu své strany v Moskvě. Z ruských médií oznámil smutnou zprávu z Česka jako jeden z prvních opoziční list Novaja gazeta. "Zemřel jeden z nejvýraznějších evropských politiků z období po pádu Berlínské zdi," napsaly noviny. Před deseti dny Novaja gazeta zveřejnila Havlův článek, který byl možná posledním komentářem bývalého českého prezidenta publikovaným v zahraničním tisku.

Pohřeb Václava Havla by měl být pravděpodobně v pátek 23. prosince

Pohřeb prvního polistopadového prezidenta Václava Havla by se měl podle informací ČTK uskutečnit pravděpodobně v pátek 23. prosince. Termín se prý ale ještě může změnit. Podrobnosti posledního rozloučení s Havlem zatím nejsou určeny. Prezident Václav Klaus pozval premiéra a předsedy obou komor parlamentu, aby s nimi probral kroky kolem uctění Havlovy památky. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) po schůzce řekla ČTK, že prezident se chce v pondělí setkat s Dagmar Havlovou, přičemž od této schůzky se mají odvíjet další kroky. V úterý se sejde Poslanecká sněmovna na smutečním zasedání od 10:00, které bude věnováno vzpomínce a poděkování Havlovi.

Rakev s ostatky exprezidenta Václava Havla bude vystavena v pondělí a v úterý v Pražské křižovatce v centru metropole. Ve středu a ve čtvrtek pak bude ve Vladislavském sále Pražského hradu. Uvedli to Havlovy osobní webové stránky a prezidentův kancléř Jiří Weigl. Dagmar Havlová a Havlova kancelář poděkovala za všechny kondolence, které přicházejí. Prosí o pochopení, že nemohou na všechny odpovídat.

Lidé uctili na mnoha místech památku Václava Havla

Na pražském Václavském náměstí se sešli lidé, aby uctily památku zemřelého exprezidenta Václava Havla. Po celé zemi se zároveň v neděli v 18:00 rozezněly zvony kostelů a kaplí. Lidé na náměstí zapalovali svíčky na podstavci sochy svatého Václava. Vedle svíček je na podstavci také Havlova fotografie. Jednalo se o tiché shromáždění obyvatel různého věku od batolat po seniory, drželi také minutu ticha. Shromáždění rozvinuli nad svými hlavami velkou českou vlajku. Zazněla Modlitba pro Martu, tedy jeden z hlavních songů takzvané sametové revoluce, které byl Havel vůdčí osobností. Potom lidé zvonili klíči stejně jako v listopadu 1989 a skandovali: Ať žije Havel. Podobné jako před dvaadvaceti lety drobně sněžilo. Lidé zazpívali také českou hymnu a další z písní sametové revoluce, Jednou budem dál. Po ukončení shromáždění se skupinky lidi vydaly přes Národní třídu na Kampu, kde na břehu Vltavy zaplála na Havlovu památku vatra. Organizátoři tam také rozvinuli velké plátno, na němž byl podpis Václava Havla s charakteristickým srdíčkem. Také na Kampě lidé za exprezidenta zapalovali svíčky a zazpívali si s písničkářem Vladimírem Mertou.

Minutou ticha, zpěvem hymny a zvoněním klíči uctili lidé památku bývalého prezidenta v Brně. Na Moravském náměstí se ve 20:00 shromáždila podle odhadu ČTK asi tisícovka lidí. Smuteční řeč pronesl dramatik Milan Uhde, dlouholetý Havlův přítel. "Všechno, co on dělal a psal, bylo pro mě výzvou k tomu, že člověk má usilovat o to, aby hájil svobodu svou a svobodu druhých. Aby byl poctivý a otevřený. Aby věřil, že vše, co si předsevzal, je uskutečnitelné. Ta výzva pro mne zůstává i dnes živá," řekl Uhde ČTK a Českému rozhlasu. Kolem fontány na Moravském náměstí, která je alegorií umírněnosti, lidé zapalovali už odpoledne svíčky. Večerní shromáždění svolali Havlovi obdivovatelé prostřednictvím sociálních sítí.

Václav Klaus: Půjčka ČR na pomoc eurozóně nemusí jít z ČNB

Půjčka České republiky pro Mezinárodní měnový fond (MMF) na pomoc eurozóně nemusí být z devizových rezerv České národní banky (ČNB). V televizi Prima to uvedl prezident Václav Klaus. Krizi eurozóny označil za "antidárek"; pro ČR je nevýhodou, když se Evropa bortí. Ovšem o tom, že euro musí skončit, je prý Klaus přesvědčen dlouhou dobu. Česko by mělo podle závěrů evropského summitu předminulý týden půjčit na záchranu eurozóny zhruba 90 miliard korun. Klaus uvedl, že pokud je ministr financí Kalousek půjčce tolik nakloněn, "velmi rád si půjde vypůjčit na světové trhy". Nemusí to jít z peněz České národní banky. Prezident zopakoval své výhrady k půjče. "Dávat do světa částky srovnatelné z deficitem je sporné zvlášť, když účel půjčky je nehmatatelný a mlhavý," podotkl. Celková částka na pomoc eurozóně by měla dosáhnout asi 200 miliard eur. Z Klausova vyjádření vyplynulo, že je to málo a summit k žádnému řešení aktuální dluhové krize nedospěl. "Vznikl zárodek schématu nové budoucí evropské fiskální unie, což si nepřeju," dodal prezident.

Václav Klaus: Přímá volba prezidenta je fatální chyba a omyl

Prezident Václav Klaus označil přímou volbu prezidenta za fatální chybu a fatální omyl. Uvedl to v pořadu televize Prima. Změnu ústavy tento týden schválila Poslanecká sněmovna. Přímá volba prezidenta se bude Klause podobat nové "superstar". Přímá volba má podle Klause smysl v prezidentském systému, jako je například ve Spojených státech, v nichž je prezident klíčovým hráčem na politické scéně. V Česku se prezidentovi vzešlému z přímé volby pravomoci nezvýší, spíše sníží.

Premiér Nečas: Finanční ústava by mohla jít v prvním čtvrtletí do sněmovny

Vláda chce během prvního čtvrtletí příštího roku dokončit diskusi nad návrhem finanční ústavy a předložit návrh zákona o jejím vzniku do Poslanecké sněmovny. V pořadu České televize to uvedl premiér Petr Nečas. Cílem finanční ústavy je zabránit tomu, aby se ČR propadla do závažných problémů se splácením svých dluhů podobně jako řada jiných evropských zemí. Ústavní zákon, k jehož přijetí je nutná třípětinová většina v obou parlamentních komorách, má podle dřívějších informací definovat rozpočtovou odpovědnost a zavázat každou vládu k politice, která neohrozí stabilitu veřejných financí. Vláda by sněmovně předkládala zprávu o rozpočtové strategii; pokud by ji poslanci dvakrát zamítli, kabinet by musel požádat o důvěru. Stejný krok by musel udělat, když by se čerpání veřejných financí výrazně odchýlilo od schváleného návrhu.

Premiér Petr Nečas očekává, že česká ekonomika v příštím roce klesne, ovšem jen mírně, maximálně o jedno procento. Příjmy rozpočtu by tak klesly o zhruba 40 miliard korun, prodej majetku státu by ale problém nevyřešil, uvedl premiér. Na základě jednotlivých scénářů vypracovala Národní ekonomická rada vlády (NERV) řadu návrhů, jak zachovat státní rozpočet příští rok s deficitem 105 miliard korun. Protikrizový balíček NERV obsahuje 41 návrhů. NERV navrhuje například sjednocení DPH na sazbě 20 procent, vyšší daně na cigarety a alkohol, snižování počtu zaměstnanců ve školství, zrušení některých ambasád ve světě nebo zvýšení daní z nemovitostí.

Prodej je podle Nečase jediná rozumná cesta pro záchranu ČSA

Premiér Petr Nečas (ODS) je pro prodej Českých aerolinií strategickému partnerovi. Je to podle něj jediná rozumná cesta k záchraně ČSA. Naopak prodej Letiště Praha by podle něj nebyl správný ekonomický krok kvůli tomu, že by se letiště nyní prodávalo pod cenou. Nečas to uvedl v pořadu České televize. Vedení Českých aerolinií přitom v současnosti jedná s případnými zájemci o leteckou společnost. Konzultuje s nimi navrhované restrukturalizační kroky, uvedl před týdnem generální ředitel Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák. Ten potvrdil, že ČSA letos vykážou další ztrátu, a to 100 až 300 milionů korun. Letišti Praha se podle něj naopak podaří překonat loňský čistý zisk, který byl 991 milionů Kč. Letiště Praha a České aerolinie se v budoucnu mají spojit v Českém Aeroholdingu.

Týden.cz: Ministr Kuba chce obnovit místa obchodních radů na ambasádách

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) chce obnovit místa obchodních radů na českých ambasádách, která počátkem letošního roku zrušilo ministerstvo zahraničí. Plánuje to navrhnout v rámci plánu na podporu tuzemských firem v zahraničí, který chce představit v lednu. Napsal to server Týden.cz. "Chci přijít s konceptem, který by umožňoval, abychom mohli v zahraničí uplatnit práci ekonomicky vzdělaných lidí, kteří vědí, co obchod potřebuje. Aby dokázali rychle dostávat obchodní informace pro české firmy a ty je mohly rychle využívat," řekl serveru Kuba.

Takzvaní obchodní radové měli jako zástupci resortu průmyslu a obchodu na českých ambasádách za úkol pomáhat tuzemským podnikatelům s obchodováním v dané lokalitě. Letos v únoru se ale ministerstvo zahraničí rozhodlo tehdy ještě resortu Martina Kocourka vypovědět smlouvu a agendu takzvaných obchodně-ekonomických úseků zajišťovat samo. Jako důvod uvádělo úspory, zefektivnění práce a odstranění "dvojího řízení". Kocourek nejprve protestoval, že lidé z úřadu ministra Karla Schwarzenberga (TOP 09) průmyslu nerozumějí, zhruba před půl rokem s nimi však podepsal novou dohodu. Kubovi, který Kocourka ve vládě nahradil v polovině října 2011, se ale takový model nelíbí.

Zemědělství zasáhne slabší ekonomika a růst DPH, čekají farmáři

Očekávané zpomalení růstu ekonomiky v příštím roce nepříznivě ovlivní české zemědělství. Zemědělci odhadují, že jejich podnikání negativně zasáhnou také reformní kroky vlády, především zvýšení DPH u potravin, kvůli kterému se sníží výkupní ceny jejich produkce. Zejména v důsledku dobrého letošního výsledku však farmáři věří, že se jim těžký příští rok podaří ustát, řekli ČTK vedoucí představitelé Agrární komory a Asociace soukromého zemědělství (ASZ). Pro výsledek zemědělství jsou klíčovými faktory počasí, základna z předchozího roku a vývoj ekonomiky, uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. "Pokud se týká základny, se kterou půjdou zemědělci do nového roku, tak ta bude rozhodně příznivější, než tomu bylo v minulém roce," zhodnotil Veleba. Hlavní zásluhu na tom podle něj má letošní slušná úroda velké většiny polních plodin a určitá stabilizace produkce mléka. Vliv počasí není možné předpovídat, dodal.

Alena Hanáková bude jmenována ministryní v úterý, povede resort kultury

Poslankyně Alena Hanáková (STAN) bude jmenována ministryní vlády v úterý a pověřena řízením resortu kultury, řekl premiér Petr Nečas (ODS) v České televizi. Potvrdil, že s poslankyní už o jejím jmenování jednal. Na středečním jednání vlády už by nová ministryně měla být u projednávání návrhu zákona o vyrovnání s církvemi. Jeho paragrafované znění připravil předchůdce Hanákové v čele resortu Jiří Besser (STAN). Hanákovou vybralo vedení TOP 09 spolu s předsedou Karlem Schwarzenbergem.

Češi budou moci na pracovní dovolenou jezdit také do Koreje

Mladí Češi budou moci jezdit do Jižní Koreje na takzvanou pracovní dovolenou, při níž budou moci po této asijské zemi cestovat a současně budou mít povolení vydělat si peníze na pokrytí nákladů při cestování. Novou česko-korejskou smlouvu, která se bude týkat lidí od 18 do 30 let, podepíšou v pondělí šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg a jihokorejský velvyslanec Gabriel O. Dokument umožní pracovní dovolenou také Korejcům v České republice. Smlouvu musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Podobné dohody o pracovní dovolené má Česko sjednány s Novým Zélandem a Kanadou.

Sněmovna podpořila výstavbu vodní cesty na Labi

Sněmovna podpořila tento týden výstavbu vodní cesty na Labi. Požádala vládu, aby předložila do poloviny příštího roku celkovou zprávu o plánované výstavbě jezů v Děčíně a Přelouči. Labe je nyní zhruba polovinu roku nesplavné, rejdaři žádají po kabinetu kompenzace. Ředitelství vodních cest (ŘVC) chystá podle ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) strategii rozvoje vodní dopravy. "Do té doby se samozřejmě budeme zabývat i problematikou, jakým způsobem podpořit rejdařství a rejdaře samotné," uvedl ministr, podle kterého je nutné toto odvětví udržet. Pokud by zaniklo, Česko by podle Dobeše nemohlo získat na infrastrukturu peníze z evropských fondů. Jako možnost financování plavebních stupňů Dobeš zmínil další rozpočtové období Evropské unie 2014 až 2020. Nejdůležitější je podle něj jez v Děčíně. Nyní se jedná s ministerstvem životního prostředí o posudku ekologického vlivu stavby, řekl ministr.

Na zahraniční mise s Lékaři bez hranic vyjelo dosud asi 80 lidí

Na zahraniční mise s Lékaři bez hranic vyjelo z Česka a Slovenska dosud asi 80 lidí, někteří opakovaně. Dalších 15 na svůj první výjezd čeká, řekl ČTK Dušan Brinzanik z české pobočky mezinárodní humanitární a zdravotnické organizace, která v lednu 2012 slaví pět let od otevření kanceláře v ČR. Zájem o mise podle něj stoupá s tím, jak se více ví o práci této organizace a možnostech výjezdu. Organizace Lékaři bez hranic vznikla před 40 lety (20. prosince). V roce 1999 dostala za průkopnickou humanitární práci Nobelovu cenu za mír. Čeští a slovenští lékaři vyjíždějí na mise už od devadesátých let, zpočátku přes kanceláře ve Vídni a Paříži. Nyní má česká kancelář dva spolupracovníky například v somálském Mogadišu. Loni pomáhali Češi a Slováci na Haiti, v Jižním Súdánu, Etiopii, Afghánistánu či na Filipínách, v minulosti například ve Východním Timoru či Kolumbii.

Ze sportu

Čeští biatlonisté vybojovali druhé místo ve smíšené štafetě na Světovém poháru v Hochfilzenu. Nejlepší střelbu ze všech týmů předvedli Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr, na vítězné Rusko ztratili 27 sekund. Třetí skončila Francie. Češi v součtu všech osmi střeleckých položek jen třikrát dobíjeli, což nedokázal žádný jiný z 25 soupeřů. Mezi nimi však chyběli mistři světa Norové a také tradiční favorité Němci nejeli v nejsilnějším složení. S výjimkou vítězné čtveřice Ruska Viljuchinové, Zajcevové, Volkova a Šipulina však nechali všechny za sebou.

Krasobruslař Tomáš Verner na mezinárodním domácím šampionátu v Ostravě vybojoval už svůj osmý český titul. Mistr Evropy z roku 2008 ve svém teprve druhém závodě sezony exceloval ve volné jízdě a odsunul na druhou pozici svého úhlavního soka Michala Březinu, který naopak několikrát upadl a neudržel vedení po pátečním krátkém programu. Jeho sestra Eliška Březinová získala domácí titul v soutěži žen. Mistr Evropy z roku 2008 Verner slušně zaplněné hale v Ostravě-Porubě ukázal, že po zdravotních problémech z vyhřezlou ploténkou je zpátky ve velké formě. Svou jízdou bavil sebe a nadchl fanoušky. Jeho volný program byl takřka bez chyb a navrch přidal zákusek v podobě povedeného čtverného toeloopu. Před lednovým mistrovstvím Evropy v Sheffieldu, kam by měl jet společně s Březinou, dostal velký impulz.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar dojel v závodu Světového poháru v belgickém Namuru na pátém místě. Podlehl čtyřem domácím jezdcům, na vítězného Svena Nijse ztratil 32 sekund. Po nepovedeném sobotním vystoupení na závodu série GVA Trofee v Essenu, kde dvojnásobný mistr světa skončil až čtrnáctý, nyní Štybar v namurském bahně dlouho jezdil v čele. Na první triumf v této sezoně SP ale nedosáhl.

Český skikrosař Tomáš Kraus dvakrát spadl, skončil potlučený, ale dojel osmý v druhém závodu Světového poháru v italském Innichenu. Vyhrál Rakušan Andreas Matt před Rusem Jegorem Korotkovem. "Začátek sezony je docela dobrý," hodnotil Kraus v telefonickém rozhovoru pro ČTK sobotní páté a nedělní osmé místo. Domů pojede na svátky po pádech v druhém závodu s naraženými hýžděmi a kolenem.

Šárka Záhrobská nedokončila první kolo slalomu Světového poháru v Courchevelu. Česká lyžařka na trati, kterou postavil její trenér Pavel Šťastný, vypadla po chybě několik branek před cílem. Podobně dopadla i Michaela Smutná, která odstartovala mezi posledními.

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil desátý v dnešním závodu Světového poháru v Engelbergu a potvrdil, že na něm těžký pád v Harrachově před deseti dny nezanechal stopy. Poslední závod před Turné čtyř můstků vyhrál lídr sezony Rakušan Andreas Kofler. Druhý skončil Polák Kamil Stoch a třetí místo obsadil Nor Anders Bardal. Spolu s Koudelkou bodovali stejně jako v sobotu další tři Češi - třiadvacátý Jakub Janda, o místo horší Jan Matura a Lukáš Hlava tentokrát obsadil až 27. pozici.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, sněhové přeháňky už jen ojediněle. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -4 stupně Celsia. Povane mírný západní vítr.

18-12-2011