Denní souhrn zpráv Zprávy

20-12-2011

Rakev s Havlem se ve středu ve smutečním průvodu přesune na Hrad

Rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla se ve středu přesune na Pražský hrad. Smuteční průvod bude mít dvě části - občanskou a vojenskou. Rakev poveze nejprve pohřební automobil. Po této trase mohou lidé od 08:00 rakev s exprezidentem doprovázet. V blízkosti Hradu se organizace smutečního průvodu ujme armáda. S rakví půjde špalírem vojáků jen Havlova rodina a nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Václavem Klausem. Průvod skončí ve Vladislavském sále Hradu, kde se s Havlem rozloučí představitelé veřejného života a zahraniční diplomaté akreditovaní v Praze. Prezident Václav Klaus při této příležitosti přednese projev.

Vojenskou část smutečního obřadu budou lidé moci sledovat na Hradčanském náměstí a hradních nádvořích z vymezených prostor. Na Hradčanském náměstí a II. nádvoří Hradu budou umístěny velkoplošné obrazovky. Ve 13:00 se Vladislavský sál s vystavenou rakví otevře veřejnosti. Vyplynulo to z informací od armády, ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta a tiskové mluvčí Havlovy kanceláře Sabiny Tančevové. "Od Pražské křižovatky směrem do kasáren Hradní stráže je to část, kterou si organizuje kancelář prezidenta Havla v souladu se svými představami a svým přáním," řekl novinářům Forejt. Druhou část průvodu s vojenskými poctami podle něj má na starosti armáda spolu s prezidentskou kanceláří.

Na průběh smutečního průvodu bude v metropoli dohlížet zhruba 700 policistů. ČTK to řekla mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová. "Na trase průvodu může dojít k určitým dílčím dopravním omezením. Pokud se ale budou všichni řídit pokyny policistů, tak by neměly nastat zásadní komplikace. Nicméně je nutné počítat s určitým zdržením," uvedla mluvčí.

Poslanci uctili památku Václava Havla

Minutou ticha zahájili v úterý poslanci pietní shromáždění k uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová citovala z Havlových projevů ve sněmovně. Zazněl také zvukový záznam proslovu z 15. ledna 2003, kdy před sněmovnou promluvil naposledy ve funkci prezidenta. Němcová řekla, že všechna jeho vystoupení byla unikátní a dokumentují, jaké byly základní stavební kameny politiky, kterou tvořil. Považovala za vhodné dát prostor myšlenkám Václava Havla, nikoli o Václavu Havlovi. "Vážený pane prezidente Václave Havle, děkujeme vám," řekla na závěr. Po jejím projevu následovala česká státní hymna. Poté shromáždění skončilo. Již od 09:00 se zákonodárci podepisovali do kondolenční knihy v předsálí.

Pražští radní vyslovili čest památce Václava Havla, ulice možná ponese jeho jméno

Pražští radní vyslovili čest památce bývalého prezidenta Václava Havla. Přijali prohlášení, že se Havel zasloužil o svobodu a demokracii. Po jednání rady to novinářům řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Praha se chce také zabývat tím, která ulice či prostranství by mohla nést jméno zesnulého exprezidenta. "Měli jsme na radě potřebu se k úmrtí Václava Havla nějak vyjádřit. Přijali jsme usnesení, v kterém jsme vyslovili čest jeho památce," řekl primátor. Podle něj byl materiál přijat jednohlasně. Pražský primátor se zúčastní středečního převozu rakve s Havlovými ostatky na Pražský hrad i pátečního pohřbu ve svatovítské katedrále. Vedení Prahy se také bude zabývat tím, zda by některá z pražských ulic mohla nést Havlovo jméno. "Bude se tím co nejdříve zabývat místopisná komise," řekl novinářům náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle Hudečka je ale problém, že všechny ulice a prostranství v centru města už své jméno mají. "A ono není jednoduché ulici přejmenovat, protože měníte adresy lidem," poznamenal Hudeček.

Na Havlův pohřeb přijede řada prezidentů i dalších státníků

Na státní pohřeb prvního českého prezidenta Václava Havla přijedou mimo jiné nejvyšší představitelé Německa, Francie, Slovenska, Rakouska a Maďarska Christian Wulff, Nicolas Sarkozy, Ivan Gašparovič, Heinz Fischer a Pál Schmitt. Oznámily to jejich úřady a svou účast na pátečním pohřbu českého státníka, dramatika a spisovatele průběžně potvrzují další osobnosti z celého světa. Prezidenta Gašparoviče bude doprovázet slovenská premiérka Iveta Radičová. Německá kancléřka Angela Merkelová se do Prahy údajně nechystá. "Paní spolková kancléřka se zapsala do kondolenční knihy na velvyslanectví České republiky v Berlíně. Pohřbu se podle mých informací zúčastní spolkový prezident," řekla pracovnice tiskového odboru spolkového kancléřství. Posledního rozloučení s Havlem se podle České televize zúčastní i slovinský prezident Danilo Türk nebo někdejší polský disident a exprezident Lech Walesa. Podle informací ČTK na pohřeb přijede i gruzínský prezident Michail Saakašvili a jeho estonský kolega Toomas Hendrik Ilves.

Prodeje Havlových knih rostou, brzdí je nedostatek výtisků

Prodeje Havlových knih stoupají. Na několika místech se podle prodejců poptávka zvýšila po úmrtí bývalého prezidenta až o 100 procent. Ještě vyšší prodeje ale paradoxně brzdí nedostatek výtisků těchto knih na tuzemském knižním trhu. Řada titulů, které Václav Havel napsal i těch, které se jeho osobnosti týkají, totiž teprve čeká na dotisk či nové vydání. Ještě během nedělního odpoledne, tedy jen pár hodin po prvních zprávách o skonu významného českého politika a dramatika, nebyly prodeje Havlových knih nijak závratné. Během následujícího pracovního dne se ale poptávka čtenářů zvýšila. "Prodává se všechno, co souvisí s Havlem - jeho hry, Dopisy Olze, Odcházení, Člověk Havel. Nárůst je víc než 100 procent," řekla ČTK Zuzana Turňová, mluvčí Paláce knih Luxor, které je největším knihkupectvím v Praze.

Prezident Klaus jmenoval Alenu Hanákovou novou ministryní kultury

Prezident Václav Klaus v úterý jmenoval Alenu Hanákovou novou ministryní kultury. Poslankyně Starostů a nezávislých (STAN) nahradila svého stranického kolegu Jiřího Bessera, který rezignoval kvůli kontaktům s podnikatelem Pavlem Hráchem, pravomocně odsouzeným za korupci. Besser neuvedl v majetkovém přiznání, že figuruje v Hráchově společnosti, která koupila byt na Floridě. Hanáková složila slib nové členky vlády. Na středečním jednání kabinetu už by měla být u projednávání návrhu zákona o vyrovnání s církvemi. Před týdnem Hanáková ČTK řekla, že v čele ministerstva hodlá pokračovat v tom, co bylo "dobře začato". Alenu Hanákovou vybralo do čela ministerstva vedení STAN spolu s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. V kuloárech se o ní jako o kandidátce na uvolněnou funkci mluvilo v podstatě od chvíle, kdy bylo jasné, že ministr Besser odchází.

Sněmovna odmítla senátní verzi konkurzů na ředitele škol

Ředitelé škol pravděpodobně budou nově jmenováni jen na šest let. Ti současní mají mít křeslo jisté maximálně do konce července 2014 podle toho, jak dlouho jsou ve funkci. Počítá s tím novela školského zákona, kterou znovu schválila sněmovna, když úpravy navržené Senátem odmítla jako přinejmenším nadbytečné. Novelu, která také počet přihlášek na střední školy omezuje ze tří na dvě, nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Omezení funkčního období na šest let se bude týkat ředitelů škol, jejichž zřizovatelem je stát, kraj nebo obec. Senátor KDU-ČSL Stanislav Juránek poznamenal, že by se to týkalo 6000 případů.

Sněmovna schválila odklad daňové reformy na povolební rok 2015

Sněmovna schválila odklad vládní daňové reformy, která má mimo jiné zrušit koncept superhrubé mzdy, až na povolební rok 2015. Tento odklad byl pro sociální demokraty v Senátu podmínkou pro opravu zdanění hazardu, o kterou usilovalo ministerstvo financí. Daňovou reformu, která je souborem sedmi desítek novel souvisejících se vznikem jednoho inkasního místa, nyní dostane k podpisu prezident. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odklad označil za symbolické gesto, které sociálnědemokratická většina v Senátu nepožadovala závazně. Slíbil, že na jaře bude ve sněmovně schválena vládní novela, která podle koaliční dohody odklad zkrátí na počátek roku 2014. Reagoval tak na námitky poslance Michala Doktora (dříve ODS), že senátní verze znamená vítězství opozice a odborů a že daňová reforma se stane tématem kampaně před příštími volbami do sněmovny. Poslanci ČSSD se kvůli ohlášenému posunutí odkladu hlasování nezúčastnili.

Sněmovna schválila zdanění hazardu ve prospěch obcí a státu

Odvody ze zdanění hazardu si pravděpodobně rozdělí stát a obce, kterým má zůstat poplatek z hracích automatů. Počítá s tím senátní verze daňové reformy, kterou schválila sněmovna. Opustila tak své původní rozhodnutí, podle něhož o třetině odvodů měly rozhodovat samy loterijní firmy. Daňové změny v souvislosti se vznikem jednoho inkasního místa nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Loterijní firmy budou muset od příštího roku odvádět 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami. Celkem by to mělo být podle odhadů ministerstva financí přes osm miliard korun ročně.

Ministerstvo: Změnou financování škol se ušetří stovky milionů

Změnou systému financování škol, kdy by dostávaly peníze podle naplněnosti tříd, by se jen na druhém stupni ZŠ ušetřilo 398 milionů korun. Na tiskové konferenci to řekl náměstek ministra školství Ladislav Němec, podle nějž tento údaj počítá s počtem 24 žáků ve třídě. Nyní je jich necelých 21. Změny, jež ministerstvo navrhuje, by měly začít platit od roku 2013. Mají vytvořit tlak na to, aby ubylo poloprázdných tříd. Obce i odbory se ale bojí zániku venkovských škol. Němec například upozornil na to, že zatímco ředitel školy se 192 žáky a deseti třídami má rozpočet 4,4 milionu, ředitel se stejným počtem žáků v osmi třídách má o téměř 200.000 korun méně. Nově by školy měly dostávat peníze na ideálně naplněnou třídu, například s 24 žáky. Pokud by měly dětí méně, dostávaly by i méně peněz.

V návrhu české pomoci eurozóně přes MMF už není částka 90 mld. Kč

Z návrhu dohody o půjčce pro Mezinárodní měnový fond (MMF), která má přispět k řešení dluhových problémů eurozóny, byla vypuštěna částka 3,5 miliardy eur (zhruba 90 miliard Kč) za Českou republiku. ČTK to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Česko na pondělní telekonferenci ministrů financí EU upozornilo na to, že podmínky půjčky MMF by byly pro země mimo eurozónu méně výhodné, protože by muselo poskytnout vlastní devizové rezervy. O české půjčce pro MMF se bude dál jednat, dodal ministr. Česko poukázalo na to, že podíly zemí eurozóny a států neplatících eurem na půjčce se nepočítají podle stejného klíče, a země tak podstupují zcela odlišná rizika. "Země eurozóny posílají měnu, kterou jim natiskne Evropská centrální banka," řekl Kalousek ČTK a označil to za nefér. Český postoj podle ministra sdílely i další země mimo eurozónu. O jejich podílu na půjčce MMF a jeho případné výši se povedou další jednání, vyplynulo z pondělní telekonference. O poskytnutí české půjčky MMF na pomoc eurozóně se bude dál jednat v české vládě i na evropské úrovni, řekl Kalousek. Česká vláda o tom zatím nerozhodla, chce si k půjčce vyžádat další informace a analýzy.

Czech Coal chce v roce 2021 připojit do sítě uhelnou elektrárnu

Těžařská skupina Czech Coal chce v roce 2021 připojit do sítě novou uhelnou elektrárnu. Se správcem přenosové soustavy ČEPS uzavřela smlouvu o přidělení kapacity na výkon 660 megawattů. Elektrárna za zhruba 30 miliard korun by mohla stát u lomu Vršany na Mostecku. Jedna z největších investic v regionu by vytvořila až 300 nových pracovních míst. ČTK to řekla mluvčí skupiny Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová. Smlouvu na budoucí připojení uzavřel ČEPS s těžařskou skupinou na základě vypracované studie možnosti připojení, řekla ČTK mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková. Původně se mluvilo o výkonu až 1320 megawatt. "Velikost nové elektrárny je navrhována s ohledem na dostupnost uhlí po celou dobu její životnosti, a to výhradně hnědého uhlí s nižší výhřevností z lomu Vršany," uvedla Benešová.

Většina firem uctí památku Václava Havla v pátek minutou ticha

Většina velkých podniků v České republice uctí památku bývalého prezidenta Václava Havla v pátek v poledne minutou ticha a vyvěšením vlajek na půl žerdi. Některé firmy také zrušily vánoční večírky, vyplývá z ankety ČTK. V souvislosti s Havlovým úmrtím vyhlásila vláda od 21. do 23. prosince státní smutek, pohřeb se uskuteční v pátek. Uctít Havlovu památku hodlají v pátek obchodní řetězce. "Vyzveme naše členy, aby se v rámci svých možností k minutě ticha připojili," řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka, podle kterého by se v mnoha obchodech měl v pátek na minutu zastavit provoz, a to včetně pokladen. Na začátek pietní akce upozorní podnikovým rozhlasem pracovníci prodejen, kteří vyzvou zákazníky, aby na minutu přestali nakupovat. Minutu ticha v pátek plánují zorganizovat například hypermarkety Interspar a supermarkety Spar. "K akci se určitě připojíme," potvrdil ČTK generální ředitel obchodního řetězce Spar Česká obchodní společnost Martin Ditmar.

Středočeské nemocnice prý nemají na zvýšení mezd, žádají o dotaci

Středočeské nemocnice nebudou podle svých propočtů mít příští rok na slíbený růst platů zdravotníků o 6,25 procenta. Žádají proto kraj o dotaci, jinak prý v nich mzdy klesnou. Po jednání vedení středočeských nemocnic s lékařskými odbory to novinářům řekla ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Podle ní předběžné výpočty ukázaly, že by krajským zdravotnickým zařízením mohlo chybět 50 až 60 milionů korun. "Pokud budou nemocnice hodně pracovat, budou v lehkém minusu. Na platy ale mít nebudou," uvedla Pancová. Na růstu příjmů zdravotníků se letos na jaře dohodly lékařské odbory s ministrem zdravotnictví pod tlakem protestní akce Děkujeme, odcházíme, v níž výpověď z práce podala skoro pětina nemocničních doktorů.

Vnitro ruší nový miliardový tendr na komunikační služby

Ministerstvo vnitra kvůli podezření z nezákonnosti ruší nový miliardový tendr na takzvanou komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS). ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Pavel Novák. Úřad nepočká ani na to, jak by o zakázce rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se jí měl zabývat. Vnitro tendr vypsalo již dvakrát, napoprvé ho zrušil antimonopolní úřad kvůli porušení zákona. Vnitro podle Nováka chce, aby centrální nákup telekomunikačních služeb pro úřady minimálně na rok nahradilo řešení, podle něhož si úřady dodavatele služeb vyberou samy. Ministerstvo má zároveň připravit novou podobu projektu KIVS na další roky.

Pošta doručila v tomto týdnu historicky nejvyšší počet balíků

Česká pošta doručila tento týden dosud největší nápor balíkových zásilek. Největším sběrným uzlem v pražských Malešicích prošlo 210.000 balíků za den, což je téměř trojnásobek proti běžných 75.000 balíků během roku. Uvedl to mluvčí Ivo Mravinac. Rostoucí zájem zákazníků o internetové obchody se projevil již v loňském roce, kdy třídírnou Malešice v předvánoční špičce prošlo denně 180.000 zásilek. Letos firma zavedla některé novinky, jako je například informování o zásilkách prostřednictvím SMS nebo možnost stanovení místa a termínu doručení balíku. "Poslední týden před Štědrým dnem počet zásilek dříve spíše klesal, letos je tomu naopak. Od počátku týdne projde každý den rukama našich lidí 210.000 zásilek. Posílili jsme služby, pracujeme na hranici možného. Automatizovaná třídící linka totiž zvládne maximálně 40 procent z celkového množství. Všechno ostatní třídíme ručně," uvedl ředitel třídírny v Malešicích Robert Kaiser.

Policie zajistila odcizené Fillovy obrazy i podezřelé

Policie zadržela šest lidí, které podezírá z krádeže čtyři obrazů Emila Filly ze zámku v Peruci na Lounsku. Policisté našli i obrazy, které jsou podle ředitelky galerie v Peruci Alice Štefančíkové v dobrém stavu, byť bez rámů. Skupina údajně kradla i v dalších muzeích a galeriích. Policisté oznámili, že dva zadržení jsou obviněni z krádeže, hrozí jim až deset let vězení. Další čtyři osoby policie obvinila z podílnictví, mohou jít do vězení až na osm let. "První z nich se jim podařilo prodat za 250.000 korun," řekla kriminalistka Helena Pšeničková s tím, že všechny obrazy nabízeli pachatelé na černém trhu značně pod cenou. Čtyři obrazy zmizely z pamětní síně Emila Filly v zámku v Peruci na Lounsku 18. listopadu.

Obnova hradu a zámku Bečov za 94,5 mil. korun skončí do roku 2015

Rozsáhlá obnova státního hradu a zámku v Bečově bude trvat do roku 2015 a přijde na zhruba 94,5 milionu korun. Dlouhodobá oprava významné památky vychází z projektu Příkladná obnova hradu a přilehlých objektů pro prezentaci památkové péče vzdělávacími programy. Jeho realizace začala letos a z celkové částky bylo zatím vynaloženo kolem 5,7 milionu korun. Peníze byly na archeologický průzkum či opravy hradní fasády, oznámil ČTK bečovský kastelán Tomáš Wizovský. Zahájení projektu předcházelo několik let příprav.

Zemřel dlouholetý sólista opery Národního divadla Václav Zítek

Ve věku 79 let zemřel dlouholetý sólista opery Národního divadla (ND), držitel Ceny Thálie za celoživotní dílo, barytonista Václav Zítek. V ND působil 25 let. ČTK o tom informoval mluvčí opery ND Juraj Gerbery. Zítek získal renomé především kultivovaností pěveckého projevu, který uplatnil jako vynikající představitel smetanovských postav. Byl nezapomenutelným Kalinou v Tajemství, Přemyslem v Libuši, Vladislavem v Daliborovi nebo Vokem Vítkovicem v Čertově stěně. Ze světového repertoáru vynikl zejména jako Mozartův Don Giovanni a hrabě Almaviva ve Figarově svatbě, Čajkovského Evžen Oněgin, Verdiho Rigoletto a Macbeth nebo Pucciniho Scarpia v Tosce.

Ze sportu:

Hokejová extraliga se i přes dny státního smutku po úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla bude ve středu a ve čtvrtek hrát podle programu. Zástupci klubů se na valné hromadě Asociace profesionálních klubů ledního hokeje ve Velké Bíteši rozhodli, že duely 33. kola se nebudou překládat. Zápasy 33. extraligového kola, stejně jako úterní duely předešlého dějství, začnou minutou ticha.

Pavel Královec je na seznamu rozhodčích pro mistrovství Evropy 2012. Na turnaji v Polsku a Ukrajině, kam postoupila i česká reprezentace, bude podle oficiálních stránek UEFA plnit roli čtvrtého sudího. O 31 zápasů se celkem podělí 12 hlavních rozhodčích, mezi kterými je nejzkušenější Angličan Howard Webb.

Žokej Josef Bartoš si zlomil druhý krční obratel a minimálně dva měsíce nesmí jezdit. Zranění si dvojnásobný vítěz Velké pardubické způsobil v italském Římě, informoval o tom server paddock-revue.cz. "Tahle zlomenina znamená skutečně nebezpečné zranění. Nyní půjde o to především se naplno vyléčit," řekl Bartoš, který by měl s krunýřem chodit dva měsíce a možná ho čeká i operace. Bartoš vyhrál Velkou pardubickou s Decent Fellowem v roce 2006 a o dva roky později s bělkou Sixteen. V Itálii se vážně zranil už potřetí v kariéře.

Snowboardcrossařka Eva Samková má přetržený přední křížový vaz levého kolena, v lednu podstoupí operaci a v sezoně už se na sněhu neobjeví. Dvojnásobná juniorská mistryně si nohu poranila v páteční tréninkové jízdě před úvodním závodem Světového poháru v americkém Telluride.

Počasí v Česku:

Ve středu čekáme zataženo až oblačno, místy sněžení nebo smíšené srážky, ojediněle mrznoucí. Teploty 0 až 4 stupně, na horách -3.

20-12-2011