Denní souhrn zpráv Zprávy

28-12-2011

Václava Klause čeká poslední celý rok v úřadu, bude řešit svou budoucnost

Prezidenta Václava Klause čeká poslední celý rok v úřadě. Pro politika, který je téměř devět let hlavou státu a ve vrcholných politických funkcích se pohybuje od roku 1990, nastane zřejmě zlomové období. Klaus dosud jasně neoznámil, zda a případně jak bude pokračovat v politice. Dal ale najevo, že do soukromí se nestáhne. Veřejnost i politici budou bedlivě sledovat, zda se naplní spekulace o novém pravicovém politickém projektu, který by Klaus zaštítil, nebo zda sedmdesátiletý prezident zvolí jinou formu veřejného působení. Závěr Klausova prezidentského období zřejmě poznamenají přípravy na přímou volbu prezidenta. Očekává se, že Senát nový způsob volby potvrdí, a příští hlavu státu budou vybírat občané. Nic to nemění na tom, že prezidentem lze být zvolen jen dvakrát za sebou. Klaus je tedy tentokrát mimo hru o prezidentský úřad. Funkční období mu skončí 7. března 2013. Přímá volba by se měla konat mezi 6. lednem a 5. únorem téhož roku, vyhlášena musí být už v listopadu příštího roku.

Karolína Peake: Ministerstva věděla přes rok o možnosti připojení k žalobě

Ministerstvo financí a ministerstvo spravedlnosti věděly od července 2010 o nabídce švýcarské justice, aby se Česká republika připojila k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti (MUS). V České televizi to uvedla vicepremiérka Karolína Peake (VV). To, že nikdo více než rok v kauze nic nečinil, považuje za hrubou nedbalost. "Pro mě je dodneška to váhání ze strany českých ministerstvech nepochopitelné a cítila jsem velkou frustraci i ze strany švýcarského velvyslance" řekla Karolína Peake. Právě od něj se vicepremiérka dozvěděla, že ministr spravedlnosti a ministr financí obdrželi diplomatickou nótu prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí už někdy v červenci 2010. Česká republika podala žádost k připojení k trestnímu řízení až letos na podzim. Švýcarský soud žádost ministerstva financí ale zamítl, upozornil v pátek server Česká pozice. České úřady zaujaly "pasivní postoj" a "daly najevo svůj nezájem", uvedl švýcarský deník Le Temps.

Úředník odpovědný za čerpání fondů EU pro vědu končí po pár dnech

Úředník ministerstva školství Robert Plaga odpovědný za čerpání miliard z EU odchází po několika dnech ve funkci. Ministerstvo školství to uvedlo na svém webu s tím, že Plaga odchází po vzájemné dohodě. Server Česká pozice a Český rozhlas Radiožurnál uvedly, že podle Plagova dopisu úředníkům odchází proto, že jeho představy o odborném vedení agendy se neshodují s představami ministerstva. Za šéfování ministra Josefa Dobeše (VV) jde už o pátou personální výměnu na této pozici. Plaga nastoupil do funkce vrchního ředitele sekce řízení operačních programů EU několik dní před Vánocemi. K 28. prosinci končí. Na této pozici má na starosti rozdělování více než sto miliard korun z EU určených na vzdělávání a vědu. Ministerstvo školství patří k nejpomaleji čerpajícím institucím v Česku, podle kritiků ani nestihne všechny peníze získat. Podle Radiožurnálu Plaga odmítl podepsat problematické projekty, například podporu celoživotního vzdělávání. Část projektů je podle médií podezřelá.

Ministr Pospíšil chce přísnější tresty za opakované přestupky

Ministerstvo spravedlnosti chce zřídit centrální registr přestupků, který má přispět k efektivnějšímu boji proti drobné kriminalitě. Ministerstvo navrhuje, aby člověk, který opakovaně spáchá přestupek, dostal přísnější trest. V některých případech, například u majetkových deliktů, by mohlo jít o trestný čin. S výsledky analýzy novináře seznámil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Registr by podle něj mohl fungovat od poloviny roku 2013. Jeho zřízení má stát zhruba 30 milionů korun. Vládní politici se možností evidence přestupků začali zabývat již před několika měsíci, hovořili o ní zejména v reakci na eskalaci napětí mezi lidmi z majoritní populace a Romy v severních Čechách na konci prázdnin. Za vznik registru se již dříve přimlouval i premiér Petr Nečas (ODS).

Do konce března je možné sněmovně zasílat návrhy na vyznamenání

Občané i organizace mohou až do 31. března příštího roku zasílat sněmovně své návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Oznámil to tiskový odbor sněmovny. Návrhy nejprve projedná příslušný sněmovní podvýbor, listinu se jmény kandidátů musí pak schválit celá sněmovna. Sněmovna předloží své návrhy prezidentu republiky, jehož rozhodnutí má konečnou platnost. Podněty je možné zasílat sněmovnímu podvýboru, v jehož čele stojí místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová. Návrhy je též možné předkládat prostřednictvím poslanců nebo poslaneckých klubů. Podvýbor poté projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení. Nakonec o nich hlasuje sněmovna a své doporučení předá prezidentu republiky. Podle zákona se mohou státní vyznamenání propůjčovat nebo udělovat pouze 1. ledna a 28. října. Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva je určen pro ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

STEM: Většina lidí je proti vracení majetku církvím

Většina lidí, 69 procent, si myslí, že stát by církvím neměl vracet majetek. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Opak si myslí asi třetina dotázaných. Vláda nyní chystá zákon o církevních restitucích. Ostře sledovanou normu ale zatím neschválila kvůli tomu, že ji nepodpořili ministři Věcí veřejných, i když už s ní předtím vyslovili souhlas. Kabinet se k návrhu vrátí v novém roce. Podíl lidí, kteří podporují církevní restituce, se v posledních dvou letech víceméně nemění. Zcela proti vrácení majetku zabaveného za komunismu je nyní podle STEM 35 procent lidí, názor "spíše proti" zastává 34 procent dotazovaných. Vládní vyjednávači se už s církvemi dohodli na tom, že částka, kterou jim vyplatí, bude 59 miliard korun, přičemž v úvahu má být brána inflace. Celkově by se tak mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu. Vyplácení peněz by mělo být rozloženo do 30 let. Cílem je i ukončení financování církví státem. Přechodné období odstřihnutí financování církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let. Od zákona si slibují zlepšení své situace nejen církve, ale i města a obce. Kvůli trvající blokaci církevního majetku má pět stovek samospráv velké potíže. S blokovanými pozemky, které by potřebovaly využít, nemohou obce nijak nakládat. Radnice jsou tak nuceny odkládat nebo nevýhodně měnit své stavební a rekonstrukční plány.

Ministerstvo se dohodlo na uzavření smlouvy na sociální karty

Ministerstvo práce se s Českou spořitelnou dohodlo na prodloužení doby pro uzavření smlouvy na sociální karty. Kontrakt na jejich dodání a zajištění by měly mít nejpozději do 31. ledna. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) před nedávnem řekl, že by smlouvu chtěl uzavřít do konce roku. Podotkl ale, že jednání jsou složitá. Česká spořitelna zvítězila v tendru. Se zavedením sociálních karet, na které se mají vyplácet všechny dávky, příspěvky a podpory, počítá Drábkova sociální reforma. Karty měli potřební původně dostávat od ledna. Zavedení zbrzdil antimonopolní úřad, když od září výběr provozovatele posuzoval. V tendru zvítězila Česká spořitelna před společným návrhem ČSOB a Poštovní spořitelny. Po třech měsících ÚOHS rozhodl, že soutěž byla podle pravidel. Drábek už dřív řekl, že pro případ neuzavření kontraktu má ministerstvo varianty řešení. Buď začne vyjednávat s firmou, která v tendru skončila jako druhá, nebo výběr zruší a vypíše znovu. Do soutěže na karty se kromě České spořitelny a ČSOB s Poštovní spořitelnou přihlásila i Komerční banka. Její návrh podle zprávy komise nesplnil všechny podmínky a nebyl do soutěže zařazen.

Lidé začali letos víc platit v nemocnici a lékařům stouply platy

Pacienti pocítili letos první dopady reforem ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), když jim od prosince stoupl poplatek za den v nemocnici z 60 na 100 korun. Další změny přijdou příští rok, lidé si od ledna mohou připlatit na 18 nadstandardů a dají méně za recept. Lékaři v nemocnicích se letos domohli dosud největšího růstu platů o 20 procent na průměrných 60.000 korun. Nemocnice už ale varovaly, že budou mít příští rok problém udržet alespoň současné platy a rozsah péče. Ministr Heger na jaře ustál velké "vzbouření" nemocničních lékařů, asi čtvrtina chtěla k 1. březnu odejít. Po podpisu únorového memoranda, kde vláda zaručila růst platů v nemocnicích, výpovědi stáhli. V podzimní akci Hegerovi připomněli deset procent slíbených pro příští rok zdravotníkům z nemocnic. Leoš Heger nabídl 6,25, zbytek podle vývoje ekonomiky. V menších nemocnicích ale možná nedostanou nic, peníze od pojišťoven prý nestačí. Odbory varovaly, že když zvýšení platů nebude, zahájí nátlakové akce. Rozhodne se v půli února, kdy budou v nemocnicích vyplaceny lednové platy. Jarní protesty organizovaly lékařské odbory, od podzimu se spojily s dalšími odbory ve Zdravotnickou trojku. K případným protestům se tak vedle lékařů připojí i sestry a další pracovníci v nemocnicích.

Ministru Chalupovi se nepodařilo připravit návrh zákona o Šumavě

Ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) se nepodařilo ke konci roku dovést do finále přípravu nového zákona o národním parku Šumava, jak avizoval. Když před rokem vstupoval do funkce, vyřešení sporů o Šumavu označil za jednu ze svých priorit. Mluvčí ministerstva Michaela Jendeková ČTK před vánočními svátky bez podrobností řekla, že Tomáš Chalupa v jednáních pokračuje. Spor o to, zda těžit stromy napadené lýkožroutem smrkovým i v nejpřísněji střežené zóně národního parku, nebo zda les ponechat přirozenému vývoji, dlouhodobě rozděluje odbornou veřejnost a často láká i politiky. Ministr Chalupa chce novým zákonem na desítky let dopředu určit hranice způsobů obhospodařování rezervace. Zastánci bezzásahového režimu na Šumavě by přírodě chtěli nechat zhruba 30 procent rozlohy parku. Ministr Chalupa naposled hovořil o minimálně 20,5 procentech rozlohy parku a o dalších víc než třech procentech, které by se postupně mohly včlenit do zóny s nejvyšší ochranou.

Plzeň podepíše se Sokolovskou uhelnou smlouvy na uhlí až v lednu

Kontrakt na desetiletou dodávku uhlí, který dlouhodobě zajistí nízkou cenu tepla v Plzni, podepíšou město, Plzeňská teplárenská a Sokolovská uhelná (SUAS) až koncem ledna. Všechny tři strany doladily technické parametry dodávek a znění obou smluv, které měly být stvrzeny už ve středu. První smlouva bude na dodávky uhlí s teplárnou a druhá s městem. Radnice se SUAS zaváže, že po celou dobu kontraktu neprodá akcie městské teplárny. Na to dohlédnou dva zástupci dodavatele uhlí nominovaní do dozorčí rady tepláreny. Všechny strany potvrdily, že se na všem dohodly a že podpis je jen formálním krokem. SUAS slíbila, že dodávky uhlí od 1. ledna už poběží podle parametrů nové smlouvy.

Pravidla pro ekologické zemědělství budou od ledna jednodušší

Pravidla ekologického zemědělství budou od ledna jednodušší než dosud. Novela, která začne platit od Nového roku, má také zkvalitnit systém kontroly biofarem. Novelu v minulosti kritizovala Agrární komora. Podle pravidel ekozemědělství se v Česku hospodaří již na více než desetině zemědělské půdy. Novela má mimo jiné zjednodušit registraci nových ekologických zemědělců včetně zrušení tisícikorunového správního poplatku za podání žádosti o registraci. Zákon také ministerstvu zemědělství nově umožní kontrolním organizacím, které dohlížejí na ekofarmáře, v případě zjištěných pochybení ukládat pokuty až čtvrtmilionu korun. Podíl ekologického zemědělství na celkové výměře zemědělské půdy se tak v Česku zvýšil z lednových 10,55 procenta na 11,4 procenta v srpnu a patří k nejvyšším v Evropě. Biopotraviny přesto na tuzemském trhu s potravinami mají podíl necelé jedno procento, většina z nich navíc stále pochází z dovozu.

Tajemník Hanzel nesouhlasí s výzvou pojmenovat po Václavu Havlovi letiště

Někdejší osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel nesouhlasí s výzvou, aby po zesnulém prezidentovi bylo pojmenováno pražské letiště v Ruzyni. Havel podle něj nesnášel lety letadlem, letiště je navíc komerční záležitostí. Bývalý prezidentův spolupracovník proto navrhuje, aby Havlovo jméno nesla některá z kulturních nebo vzdělávacích institucí. Sdělil to ČTK. S návrhem přejmenovat ruzyňské letiště na letiště Václava Havla přišel režisér a producent Fero Fenič. K výzvě se na internetu připojilo již zhruba 60.000 lidí, mimo jiné řada osobností kulturního a veřejného života. Ani Havlova rodina nemá podle dřívějšího Feničova vyjádření k návrhu výhrady, jeho bratr Ivan Havel se ženou podle něj text výzvy podpořili i podpisem. Vladimír Hanzel podle svých slov nepochybuje o tom, že je nápad veden čistými úmysly a snahou připomenout Havlův význam pro české novodobé dějiny. Vadí mu však, že přestože je letiště vstupní branou do země, je i komerční záležitostí.

NS potvrdil tresty za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově

Tresty za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku definitivně platí. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání čtyř pachatelů, jimž soudy v Ostravě a Olomouci vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení. ČTK to bez dalších podrobností řekl mluvčí NS Petr Knötig. Při útoku, který byl podle pravomocného verdiktu rasově motivovaný, utrpěla těžké popáleniny tehdy dvouletá Natálie. Má trvalé zdravotní následky. Útok podle verdiktu spáchali čtyři útočníci. David Vaculík a Jaromír Lukeš si mají odpykat 22 let ve vězení, Václav Cojocaru a Ivo Müller dostali dvacetiletý trest. Všichni byli odsouzeni za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu a poškozování cizí věci. Dovolání podali všichni čtyři pachatelé. Z jakých důvodů je Nejvyšší soud odmítl, není zatím známé. Odůvodnění musejí nejprve dostat účastníci řízení. Odsouzená čtveřice se teoreticky může ještě obrátit na Ústavní soud. Ten však také většinu stížností v záležitostech násilné trestné činnosti odmítá.

Ve švýcarských Alpách zahynul v úterý 26letý Čech

Ve švýcarských Alpách zahynul v úterý 26letý Čech, který se zřítil do propasti hluboké 450 metrů. Informoval o tom zpravodajský server obwaldnerzeitung.ch. Mladík podle všeho přelezl zábranu, aby si mohl pořídit fotografie. Neštěstí se stalo na hoře Titlis v Urnských Alpách v centrální části země. Pod turistou se utrhl sněhový převis, když nedaleko horské stanice Titlis přelezl zábranu a nedbal přitom výstražných cedulí. Na pomoc okamžitě vyrazili záchranáři, kteří mu již ale nedokázali pomoci.

Pražská zoo má nové přírůstky, na Nový rok představí gepardy

Pražská zoo má nové přírůstky. Na Nový rok návštěvníkům představí gepardí dvojčata. Samci do Prahy přicestovali z německého Norimberku v posledních dnech. Gepardi se představí ve 13:00 na pahorku vedle Pavilonu kočkovitých šelem. V Praze se stanou základem budoucí chovné skupiny, kterou by v dalších letech měly doplnit mladé samice. Chov gepardů v Zoo Praha sahá až do jejích počátků. Od roku 1933 zde byl chován první samec Miňon. První odchovy se podařily na přelomu 60. a 70. let. Zoo Praha tehdy rozmnožovala gepardy jako jedna z prvních zoologických zahrad světa. Návštěvníci, kteří se na Nový rok rozhodnou přijet do zoo autem, budou mít parkování zdarma.

V Písku začala výstava fotografií herce Petra Bruknera

Na šest desítek portrétů i skupinových fotografií herce Divadla Járy Cimrmana Petra Bruknera si mohou prohlédnout návštěvníci Bílých trámů písecké Sladovny. Výstava Jen tak jsem šel kolem... vznikla pro píseckou galerii v cyklu Slavní písečtí rodáci, řekl při vernisáži ČTK kurátor Richard Kraus. "Většina lidí zná Petra Bruknera jako herce Divadla Járy Cimrmana, kde působí od samého začátku. Méně lidí už ví, že také dlouhá léta fotí. Na výstavě jsou k vidění jeho fotografické portréty, které pořídil, když šel zrovna kolem (...) a díky své pohotovosti a fotoaparátu Leica zachytil řadu svých kolegů a známých nejen z divadelního prostředí," řekl Kraus, který s Bruknerem výstavu připravil. Bruknerovy fotografie ve Sladovně pocházejí z posledních deseti let, jsou černo-bílé o rozměrech 50 na 40 centimetrů. Asi ze dvou třetin jde o portréty, zbytek jsou fotografie skupinové, většinou z cest Divadla Járy Cimrmana nebo z filmového natáčení. Nechybí tak mezi nimi ředitel divadla Zdeněk Svěrák či Ladislav Smoljak, zachycen je na nich i Jiří Stivín, Josef Abrhám, Ludvík Vaculík a Václav Havel. V Bílých trámech Sladovny defilují i Petr Šabach či Marek Eben anebo Oldřich Kaiser, jenž kolegům předčítá v karavanu při natáčení filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

Zbiroh vystaví vzácný obraz s tváří da Vinciho

Zámek Zbiroh na Rokycansku bude od 13. ledna do 18. března příštího roku vystavovat nedávno objevený obraz, na němž je zachycena tvář renesančního vynálezce a umělce Leonarda da Vinciho. Vzácné plátno doplní předměty z domácích a mezinárodních sbírek vážící se k rytířskému řádu templářů, většina z nich dosud nebyla v Čechách prezentována. Jde o výjimečný projekt, sdělila ČTK Klára Jelínková zastupující jednoho z partnerů výstavy. "Obraz tváře Leonarda da Vinciho z let 1505 až 1510 je stěžejním exponátem. V poslední době prošel mnoha odbornými zkoumáními, některé studie poukazují na znaky shodné s originálními obrazy tohoto umělce," uvedla. Řada odborníků se proto domnívá, že jde o umělcův autoportrét. Donedávna neznámou malbu o rozměrech 60x44 centimetrů zobrazující tříčtvrteční profil muže s pokrývkou hlavy objevil před třemi lety historik v městečku Acerenza v jihoitalské provincii Basilicata ve sbírkách aristokratické rodiny, když pátral po rytířském řádu templářů.

V příštím roce se do kin chystají tři desítky českých filmů

Tři desítky českých celovečerních hraných filmů se chystají do kin v příštím roce. Mezi očekávanými tituly jsou například začátkem února Ondříčkův thriller z 50. let Ve stínu, 16. února tragikomedie Tomáše Řehořka Signál, 8. března snímek Bohdana Slámy Čtyři slunce, který bude předtím uveden na prestižním americkém festivalu Sundance, a 17. května komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel. Z dokumentů se koncem ledna v distribuci objeví film Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír a v červenci snímek Miloslava Šmídmajera s názvem Nazareth - Nekonečný rockový mejdan. Má ambice nahlédnout do zákulisí této rockové legendy, odhalit kořeny její dlouhověkosti a stálé přízně fanoušků. Letos a loni mělo v kinech premiéru kolem 220 snímků, v roce 2009 jich bylo 240 a rok dříve něco přes dvě stovky. Domácí filmaři uvedli letos do kin 24 filmů hraných a 17 dokumentárních, o rok dříve 21 hraných snímků a 15 dokumentů. Rekordní byl v celovečerní hrané tvorbě rok 2009 - mělo premiéru 33 titulů.

Výstava plakátů připomene v New Yorku osmdesátiny Miloše Formana

Výstavu plakátů připomínajících filmy Miloše Formana připravuje k jeho osmdesátinám pražská "filmová galanterie" Terryho ponožky. Premiéru bude mít v únoru v New Yorku a prostřednictvím českých center v zahraničí projede prakticky celý svět. ČTK to řekl kurátor sbírky filmových plakátů Pavel Rajčan. Sbírka, o kterou pečuje, obsahuje přes 10.000 druhů autorských plakátů vzniklých v Československu do konce roku 1989 a další desetitisíce plakátů ke snímkům zahraničním. "Filmová galanterie" Terryho ponožky byla před šesti lety otevřena v pasáži Světozor. Je kamenným a internetovým obchodem provozovaným lidmi soustředěnými kolem artových kin Světozor, Aero a Oko. "Filmoví fanoušci mohou získat původní tisky z uvedených let, nejde o kopie ani reprinty. Díla v databázi www.terryhoponozky.cz/plakaty označená popisem: "není k prodeji" vlastníme v tuto chvíli v jednom exempláři a jsou neprodejná," uvedl Pavel Rajčan. Sbírka má na 60.000 položek.

Ze sportu:

Házenkáři Lovosic se stali poprvé v klubové historii vítězi Českého poháru. Ve finálovém duelu hostitelé závěrečného turnaje a úřadující čeští vicemistři porazili Frýdek-Místek 32:29 po poločase 19:17. V pohárové soutěži se stali nástupci Karviné, kterou v úterý vyřadili v semifinále.

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa hráčů do 20 let v Edmontonu vysokou výhrou nad nováčkem elitní skupiny Dánskem 7:0. Dvěma góly se na tom podílel útočník Tomáš Hertl, tři asistence zaznamenal Jakub Culek. Gólman Petr Mrázek potřeboval k čistému kontu jen 12 úspěšných zákroků. Po vítězství nad outsiderem čeká výběr trenéra Miroslava Přerosta další zápas v těžké skupině B v noci na čtvrtek proti domácí Kanadě.

Čeští skokani na lyžích a zejména Roman Koudelka mají po několika slabších letech opět vysoké ambice v Turné čtyř můstků, které jako jeden z vrcholů sezony začne ve čtvrtek kvalifikací na páteční závod v Oberstdorfu. Favority budou opět Rakušané, potrápit je ale mohou Němci a Norové. Čeští skokani letos prožívají jeden z nejlepších začátků sezony od roku 2006, kdy Turné čtyř můstků vyhrál Jakub Janda. Koudelka je v průběžném hodnocení SP osmý, překvapení roku Lukáš Hlava třináctý. V třicítce je ještě Janda, 34. pozice patří Janu Maturovi. Ti všichni jedou na Turné.

Čtvrteční počasí v Česku:

Bude oblačno, místy i polojasno, ojediněle déšť nebo přeháňky, nad 500 m srážky sněhové, teploty 2 až 6 stupňů C., v 1000 m na horách kolem nuly.

28-12-2011