Zprávy

0:00
/
0:00

Ministerstvu školství bude asi pozastaveno proplácení dotací z EU

Ministerstvu školství bude zřejmě dočasně zastaveno proplácení dotací z Evropské unie. Audit Evropské komise totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. ČTK o tom informovalo ministerstvo. Z programu může ČR čerpat až 53 miliard korun. Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka už úřad problém řeší. Ministerstvo školství je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky. Podle předběžné zprávy zjistil audit nedostatky v kontrolním systému a v několika projektech realizovaných jak kraji, tak ministerstvem. Kvůli možnému pozastavení dotací už ministr školství Josef Dobeš (VV) požádal o schůzku premiéra Petra Nečase (ODS). "Jedná se o závažný problém České republiky. Na jeho řešení je tedy nezbytná spolupráce s dalšími úřady - s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj," dodal Zaorálek. Ministerstvo školství nyní očekává pozastavení proplácení dotací do doby, než bude zjednána náprava. Podle Zaorálka vznikly nedostatky v letech 2008 a 2009 a špatně nastavenou kontrolu projektů má na svědomí minulé vedení. "Na základě doporučení auditu Evropské komise budou neprodleně přijata opatření ke zvýšení kontrolních mechanismů. Chci ubezpečit veřejnost, že se v žádném případě nejedná o zastavení programu jako takového," uvedl Zaorálek.

Diplomacie 2011: Krize EU, arabské jaro, vnitropolitické třenice

Krize v eurozóně, protivládní protesty v arabském světě, především pak libyjská občanská válka, diplomatická roztržka s Ukrajinou či návštěva ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze - to patřilo k hlavním událostem, kterým se letos věnovala česká diplomacie. Opět se projevilo, že na mnohá zahraniční a unijní témata mají různé názory ministr Karel Schwarzenberg (TOP 09) a prezident Václav Klaus. Ukázaly se i rozdíly v nahlížení na témata EU a na řešení finančních potíží eurozóny ve vládní koalici. Naposledy šlo o půjčky členských států EU Mezinárodnímu měnovému fondu. V případě ČR zněl návrh na půjčku ve výši 3,5 miliardy eur (90 miliard korun). Zatímco Schwarzenbergova strana doporučovala zůstat v hlavním proudu sedmadvacítky a pomoci zadluženým členským státům se účastnit, premiér Petr Nečas (ODS) byl spíš proti. Euroskeptický Klaus půjčku rovnou odmítl. Vláda dosud nerozhodla. Ostré kritice podrobil v srpnu Václav Klaus původní text nové zahraniční koncepce země, který připravilo ministerstvo zahraničí. Tvrdil, že obsahovala prázdná témata, neřešila nepříznivé tendence a neobsahovala témata o EU, třeba uplatňování jím prosazené výjimky z lisabonské smlouvy. Karel Schwarzenberg pak dokument upravil, neboť se nelíbil ani ODS.

STEM: Většina lidí nevěří, že se vládě podaří zpomalit růst dluhu

Téměř 80 procent lidí nevěří, že se vládě Petra Nečase podaří výrazně snížit tempo růstu státního dluhu. Před rokem bylo v tomto ohledu pesimistických 60 procent Čechů. Stejně jako loni si tři čtvrtiny lidí myslí, že tempo růstu státního dluhu je jedním z největších problémů Česka. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Jen dvě procenta lidí si myslí, že Nečasova vláda růst dluhu zpomalí. Loni jich bylo sedm procent. Pětina lidí tvrdí, že se tak spíše stane, 46 procent dotázaných si myslí, že se tak spíše nestane. Podle 32 procent lidí vláda tempo růstu dluhu určitě nesníží, což je dvojnásobek proti loňsku. Za jeden z největších problémů Česka určitě považuje státní dluh 37 procent lidí, spíše jej za něj považuje 39 Čechů. Podle pěti procent lidí státní dluh jedním z hlavních problémů země určitě není, 19 procent pak říká, že jím spíše není. Proti loňsku se podíl odpovědí změnil jen minimálně.

Průzkum: Půlka mladých čeká, že rok 2012 bude ekonomicky slabší

Mladí lidé vidí rok 2012 pesimisticky, více než polovina z nich očekává zhoršení ekonomické situace. Ukázal to průzkum GE Money Bank mezi 741 dětmi ve věku 13 až 16 let. Žáci, kteří mají ve škole výuku finanční gramotnosti, by si proto dělali finanční rezervy. Z dotazování zároveň vyplynulo, že děti nevěří společné evropské měně. "Podle 54 procent žáků bude nový rok dokonce ve znamení zhoršování ekonomické situace. Pouze každý desátý respondent dětského průzkumu věří, že se situace zlepší," uvedl mluvčí banky Pavel Zúbek. Na 30 procent školáků si pak myslí, že situace zůstane stejná, čtyři procenta neví. Mnoho dětí už má ve škole výuku finanční gramotnosti, kde se učí, jak si sestavit rodinný rozpočet nebo jak si spočítat úroky a zbytečně se nezadlužovat. Děti by měla tato výchova vést k finanční zodpovědnosti, podle Pavla Zúbka žáci ekonomickou situaci skutečně sledují.

ČNB: Dluhy domácností v listopadu vzrostly na 1,108 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v listopadu vzrostly o 5,3 miliardy korun na 1,108 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o téměř 58 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. Zadluženost podniků v listopadu meziročně vzrostla o více než 51 miliard korun na 962,5 miliardy Kč. Ve srovnání s předchozím měsícem byla vyšší o 6,9 miliardy korun. Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí vzrostly proti říjnu o 10,4 miliardy Kč na 1,047 bilionu korun. Meziročně se zvýšily o více než 80 miliard korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, v listopadu meziročně klesly o více než 21 miliard korun na 330,8 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím měsícem naopak rostly, byly vyšší o 463,4 milionu korun.

Zahraniční dluh Česka se ve 4Q zvýšil na 1.86 bilionu Kč

Zahraniční dluh Česka se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 80,9 miliardy korun na 1,863 bilionu Kč a představoval tak 48,8 procenta hrubého domácího produktu. Meziročně bylo zahraniční zadlužení vyšší o 131 miliard korun, oznámila Česká národní banka. Růst zahraničního dluhu vykázaly všechny sledované sektory ekonomiky. Na zvýšení celkové zadluženosti se nejvíce podílel bankovní sektor. "Zvýšení zahraniční zadluženosti bankovního sektoru bylo důsledkem růstu stavu vkladů a úvěrů přijatých od zahraničních investorů," uvedla ČNB. Zahraniční závazky bankovního sektoru včetně ČNB zaujímají 26,6 procenta z celkového dluhu. Zahraniční závazky s původní splatností delší než rok podle centrální banky tvoří 70,3 procenta celkové výše dluhu. Na podnikový sektor připadá 48,4 procenta celkové zadluženosti.

Mění se sazba DPH, výdaje stoupnout o stovky korun měsíčně

Od Nového roku stoupne snížená sazba daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent. Zdraží mimo jiné potraviny, léky, sociální a zdravotní služby, městská hromadná doprava, vstupenky na kulturu a sport, knihy, noviny, voda a teplo. Výdaje domácností tak stoupnou zřejmě o stovky korun měsíčně. Od roku 2013 by se měly sazby DPH sjednotit na 17,5 procenta. Získané peníze půjdou na důchodový účet. Změny DPH podle dřívějších propočtů ministerstva financí dopadnou nejvíce na důchodce a nízkopříjmové domácnosti s dětmi. Životní náklady důchodců by se měly příští rok zvýšit podle propočtů ministerstva, které neobsahují případné kompenzace, o téměř dvě procenta, měsíčně o 313 korun. Nízkopříjmovým domácnostem by měly náklady měsíčně stoupnout o 263 korun, tedy o 1,87 procenta. Rovněž analytici předpokládají, že růst nižší sazby DPH zvýší výdaje domácností měsíčně o stovky korun.

Od ledna začne platit trestní odpovědnost firem

Od počátku ledna budou nést trestní odpovědnost nejen jednotlivci, ale i firmy. Soudy je budou moci pokutovat, zabavit jim majetek a za vážná provinění je budou moci i zrušit. Nový zákon má přispět k boji proti organizovanému zločinu a korupci, změna byla nutná kvůli českým závazkům vůči EU nebo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Firma bude moci být podle zákona stíhána pro téměř osm desítek trestných činů. Proviní se, jestliže trestný čin spáchá její manažer, zaměstnanec nebo jednatel, pokud by tím firma získala prospěch. Firma nebo organizace má být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde. Sněmovna musela projednávat zákon dvakrát, podruhé musela přehlasovat veto prezidenta Václava Klause. Hlava státu svůj nesouhlas s novou právní úpravou vysvětlila tím, že popírá vazbu mezi pachatelem a trestem a je spíše příkladem alibismu než snahy potrestat konkrétní viníky trestných činů. Hospodářská komora a část právníků zase varovaly před zneužíváním zákona.

Mzdy letos klesaly především ve veřejné správě, kultuře a vědě

Propad mezd postihl v prvních třech čtvrtletích letošního roku lidi pracující ve veřejné správě a obraně, v kulturní a rekreační oblasti a u profesních a vědeckých činností. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Největší meziroční pokles zaznamenalo odvětví Veřejná správa a obrana a povinné sociální zabezpečení. V prvním až třetím roce zde průměrný plat na přepočtené počty zaměstnanců dosahoval 25.696 korun, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 672 korun méně. U profesních, vědeckých a technických činností se průměrná hrubá měsíční mzda pohybovala na úrovni 29.558 korun. Meziročně poklesla o 421 korun. Do této kategorie spadají například právníci, účetní, poradci v oblasti vztahů s veřejností, ale také architekti, vědci či překladatelé. Pokles zasáhl také lidi pracující v oborech zabývajících se kulturní, zábavní a rekreační činností. Patří sem mimo jiné umělci, nezávislí novináři, ale také pracovníky knihoven či muzeí. Průměrná zda na přepočtené počty pracovníků u nich dosahovala 19.425.

Domácnostem od ledna zdraží elektřina, plyn i teplo

Tuzemské domácnosti od ledna čeká zdražení všech energií, připlatí si za elektřinu, plyn i teplo. Elektřina zdražuje kvůli vyšším cenám na burze a také kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje. Plynárenské firmy zvedají ceny kvůli slabému kurzu koruny. Teplárny promítají do cen vyšší sazbu daně z přidané hodnoty a také dražší uhlí a plyn. Dominantní dodavatel elektřiny v ČR společnost ČEZ od ledna zdražuje v průměru o 4,9 procenta. Zatímco pro letošní rok firma nakupovala megawatthodinu elektřiny v průměru za 48 eur (1240 korun), pro rok 2012 platila přes 54 eur. Pražská energetika zdražuje o 2,7 procenta.

Rada vyzvala postižené k protestu proti změně vyplácení příspěvků

Rada postižených vyzvala lidi s handicapem, aby šli 4. ledna do úřadů práce a podali tam své žádosti o příspěvek na mobilitu. V jeden den tak mohou protestovat proti změně vyplácení dávek. ČTK to řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Kolik handicapovaných výzvu vyslyší a do úřadů se příští středu vypraví, nevěděl. "Akci neorganizujeme. Lidé na úřad nemusí. Je to výzva a dobrovolné rozhodnutí každého. Smyslem je ukázat nesmyslnost reformy," uvedl Václav Krása. Sám se na úřad s žádostí chystá. Všechny dávky, podpory a příspěvky od ledna začínají vyplácet úřady práce. Přebírají tak část agendy i 1600 úředníků od radnic. Podle některých kritiků se změna připravovala narychlo a pracovníci nápor nezvládnou. Ministr práce Jaromír Drábek už dřív řekl, že i když je čas pro přechod na nový systém napjatý, vše se zvládne, zásadní potíže by nastat neměly a potřební by měli peníze od státu dostat bez větších problémů.

Stovky lidí v Příbrami demonstrovaly kvůli prodeji polikliniky

Více než 600 lidí v Příbrami demonstrovalo kvůli kontroverznímu prodeji polikliniky, který před týdnem schválilo městské zastupitelstvo. Protestní průvod se světly se vydal z Václavského náměstí směrem k radnici. Účastníci protestu si vzali lucerny, svíčky, lampiony, baterky i louče a nesli transparenty. Organizátoři demonstrace uvedli, že si chtějí kromě prodeje polikliniky "posvítit" i na další sporná rozhodnutí radnice. Pochybnosti prý mají o rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka nebo personálním obsazení šéfa příbramské Knihovny Jana Drdy. Demonstranti nesli transparenty třeba s nápisy "Nesouhlasíme s praktikami radnice", "Budovy města máte spravovat, ne rozprodávat", "Mafie Šedivých a Řiháků má všechno na háku". Josef Řihák (ČSSD) je starostou města a Ivan Šedivý (ODS) místostarostou. Příbramští zastupitelé před týdnem přes hlasitý odpor části veřejnosti schválili prodej 1. polikliniky. Proti záměru se bouří lékaři a někteří místní lidé, soutěž podle nich provázely pochybnosti.

Temelín vyrobil rekordní množství elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín v pátek ve 3:05 překonala dosud nejvyšší roční výrobu 13,82 miliardy kWh elektřiny z roku 2010. K 08:00 vyrobily oba bloky 13,83 miliardy kWh. "Toto množství elektřiny by stačilo téměř 3,5 roku pokrývat spotřebu celých jižních Čech nebo 11,5 let zásobovat všechny jihočeské domácnosti," řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Do konce roku by Temelín měl vyrobit 13,91 miliardy kWh elektřiny. Plán 14,8 miliardy kWh by tak elektrárna splnila na 94 procent. Důvodem bylo především prodloužení odstávky pro výměnu paliva na druhém bloku způsobené zaseknutým blokem ochranných trubek.

V Praze i dalších městech přivítají Nový rok ohňostrojem

Obyvatelé Prahy i dalších tuzemských měst přivítají v noci ze soboty na neděli nový rok ohňostrojem, na mnoha místech ho bude doprovázet zábavný program pro děti i dospělé. Někde radnice ohňostroj naplánovaly až na novoroční podvečer. V Praze se obloha rozzáří ohňostrojem hned po půlnoci v prvních vteřinách Nového roku. Odpálen bude z pontonu na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Karlovým mostem. Praha 1 ohňostroj původně nechtěla povolit kvůli nadměrné hlučnosti, podařilo se ji však snížit. Ohňostroj nazvaný Praha matka měst potrvá 15 minut. Ve světelné show se objeví symbolika Prahy, květinové motivy, vějíře, světelné křižovatky, třpytky, hvězdy a další pyrotechnické efekty. Odpáleno bude více než 4000 převážně světelných efektů, některé až do výše 150 metrů. Všechny budou převyšovat Pražský hrad. V minulých letech byl ohňostroj v Praze až na Nový rok vpodvečer. Každoročně přitahoval desítky tisíc lidí, oblíben byl hlavně u rodin s dětmi.

Před 35 lety se zrodilo hnutí na obranu lidských práv Charta 77

Vznik disidentské iniciativy s názvem Charta 77 byl významným milníkem nejen v moderních dějinách České republiky. Charta byla prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v sovětském bloku a inspirovala tak podobné aktivity v jiných zemích. Její historie se začala psát před 35 lety - 1. ledna 1977 byl vydán dokument který obsahoval Prohlášení Charty 77. Společenství lidí usilujících o dodržování lidských práv se začalo formovat v roce 1976 při soudním procesu s představiteli kulturního undergroundu. Impulzem pro vznik Charty se pak stalo zveřejnění Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech. Tyto dokumenty zakotvené v helsinských dohodách z roku 1975 přijal i tehdejší československý komunistický režim, ale ve skutečnosti se jimi neřídil. První přípravná schůzka rodící se Charty se konala 10. prosince 1976. V pražském bytě Jaroslava Kořána se tehdy sešli Václav Havel, Pavel Kohout, Jiří Němec, Zdeněk Mlynář a Václav Vendelín Komeda. Dohodli se na tom, že by bylo dobré založit trvalou občanskou iniciativu. Dalších schůzek se pak účastnili například Ludvík Vaculík, Jiří Hájek, Petr Uhl, Pavel Landovský či Pavel Bergmann.

V Kostarice byla zavražděna mladá Češka

V Kostarice byla zavražděna dvaadvacetiletá Češka. Kostarické úřady již zadržely 20letého Brita, který je podezřelý, že mladou ženu ubodal nožem. Podle kostarického deníku La Nación není vyloučeno, že mladý muž se nejprve pokusil dívku znásilnit, ta se ale bránila. Tragédie se odehrála ve středu pozdě večer na usedlosti Finca La Libertad v provincii Alajuela poblíž hranic s Nikaraguou. Dívka byla ubodána nejméně deseti ranami nožem do hrudníku, krku a obličeje, napsal deník La Nación. Farmu provozuje italská rodina, která poskytuje pomoc zahraničním studentům přijíždějícím do Kostariky za studiem přírody. Češka přicestovala do země 10. prosince, Brit o 17 dnů později. Jejich stany na pozemku farmy byly od sebe vzdáleny asi 20 metrů.

Česko je pro operní hvězdy atraktivní, lístky jsou ale drahé

Česká metropole se stala v posledních letech oblíbenou zastávkou světově uznávaných operních pěvců, nacházejí zde vděčný ohlas u publika i profesionální zázemí. Nabídka galakoncertů je podle odborníků uspokojivá, v současné podobě ale také limitující, zázemí pro kvalitní operu prý totiž nevytváří. Vstupenky navíc bývají dražší v porovnání se západní Evropou, vyplývá ze zjištění ČTK. "Česko sice není dostatečně veliký trh pro prodej nosičů a na koncerty nebylo v minulosti atraktivní, ale to se teď mění. Myslím, že se pěvci snaží do Prahy dostat a ti, co tu byli, se snaží vrátit," řekla ČTK pořadatelka Alena Nachtigalová. Její agentura Nachtigall Artists nedávno pořádala v Praze například koncerty světoznámých pěvců - Eliny Garančové, Cecilie Bartoliové, Bryna Terfela a chystá mimo jiné i koncert tenoristy Rolanda Villazóna. Druhá umělecká agentura Panart v lednu po roce zopakuje koncert světově žádaného tenoristy Jonase Kaufmanna. Obě firmy si získaly renomé u zahraničních agentů a oproti regionům mají další výhodu - Praha jako historická metropole přitahuje interprety z ciziny víc.

Ze svíček za Havla by mohla být vosková socha ve tvaru srdce

Z tisíců svíček, které lidé přinesli na Václavské náměstí k uctění památky exprezidenta Václava Havla, by mohla vzniknout socha. Umělec Lukáš Gavlovský plánuje vytvořit z vosku více než dvoumetrovou plastiku ve tvaru srdce. Zatím ale není jasné, kde by objekt stál, radnice Prahy 1 by jej chtěla umístit jinde než na Václavské náměstí. V úvahu připadá třeba odsvěcený kostel svaté Anny, takzvaná Pražská křižovatka, řekl Lukáš Gavlovský ČTK. "V materiálu, který se jednou stane odpadem, vidím mnoho světů. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom, naděje, že všechno, co je politické nemusí být špinavé a zanesené neprůhlednou vrstvou divných zájmů," vysvětlit výtvarník. Jen ze svíček pod sochou svatého Václava lze prý odhadem získat dva metry krychlové vosku. Materiál by stačil na 2,4 metru vysoký sloup s podstavou ve tvaru srdce.

Pražské galerie počátkem roku 2012 nabídnou zejména moderní umění

Pražské galerie na první měsíce roku 2012 připravily nové expozice a výstavní projekty, nabídnou zejména současné umění, ale i díla starých mistrů. Galerie Rudolfinum se zaměří na fotografická díla zahraničních autorů, Národní galerie dá prostor holandskému malířství či českému malíři Františku Kavánovi. Pestrý program na příští rok chystá i Galerie hlavního města Prahy či Centrum současného umění DOX. Galerie Rudolfinum novou sezonu zahájí hned dvěma fotografickými instalacemi. Od 22. března bude ve svých prostorách hostit impozantní černobílé snímky průmyslových budov a dolů, které během svého života vytvořili fotografové Bernd a Hilla Becherovi. Protipólem jim pak v malé galerii bude pestrobarevná instalace fotografických děl od íránské umělkyně Shirany Shahbaziové.

Ukradené Fillovy obrazy se do Peruce nejspíš vrátí na jaře

Obrazy Emila Filly, které v listopadu zloději ukradli ze zámku v Peruci na Lounsku, se tam nejspíš vrátí na jaře. Ústecký kraj během zimy výstavní síň upraví a lépe zabezpečí. Kraj uvažoval i o tom, že obrazy vystaví jinde. Bude ale nakonec respektovat přání malíře, který v závěti požadoval jejich vystavení právě v peruckém zámku. ČTK to řekla mluvčí kraje Magdaléna Hanáčková. "Podle posledních informací by se obrazy měly vrátit do pamětní síně v Peruci. Během zimy je zkontrolují restaurátoři a ve výstavní síni se udělají nezbytné úpravy a budou učiněna bezpečnostní opatření pro návrat těchto uměleckých děl," popsala další postup mluvčí. Čtyři obrazy zmizely z pamětní síně Emila Filly v zámku v Peruci 18. listopadu, o měsíc později policie zadržela šest lidí, kteří jsou podezřelí z krádeže a pokusu o prodej těchto uměleckých děl. Zlodějům hrozí až deset let vězení, podílníkům osm. Obrazy nebyly pojištěné, podle kraje by to bylo příliš drahé.

Ze sportu:

Úvodní závod Turné čtyř můstků v Oberstdorfu skončil absolutním triumfem rakouských skokanů na lyžích. Vyhrál Gregor Schlierenzauer, druhý byl vedoucí muž Světového poháru Andreas Kofler a třetí místo obsadil Thomas Morgenstern. Nejlepší Čech Roman Koudelka skončil sedmý, Lukáš Hlava byl patnáctý a Jakub Janda šestnáctý.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v Oberhofu sedmou pozici v závodu na 15 km klasicky, jehož velkou část odtáhl. O lepší umístění ho v druhé etapě Tour de Ski s největší pravděpodobností připravila v závěrečné zatáčce kolize se Švýcarem Dariem Colgnou, která ho na několik sekund zbrzdila. Z Colognova pádu profitoval domácí Axel Teichmann a dojel si v pohodě pro výhru 2,3 sekundy před vítězem čtvrtečního prologu Petterem Northugem z Norska. Na třetím místě navzdory kolizi spurtoval obhájce celkového vítězství Tour Dario Cologna.

Česká běžkyně na lyžích Eva Nývltová se v druhé etapě Tour de Ski v Oberstdorfu posunula na 25. pozici. Vedení po klasické desítce, do níž se startovalo s handicapy na základě prologu, si udržela čtvrteční vítězka Justyna Kowalczyková z Polska. Eva Nývltová si oproti úvodní etapě Tour polepšila o šest míst a doběhla půldruhé minuty po Justyně Kowalczykové. Další česká účastnice Ivana Janečková byla v cíli jednapadesátá.

Výsledky 35. kola extraligy ledního hokeje: Mladá Boleslav - Liberec 1:2 v prodloužení, Zlín - Sparta Praha 0:5, Brno - Karlovy Vary 6:2, Třinec - Plzeň 3:0 a Slavia Praha - Pardubice 2:6. V tabulce je ve vedení pražská Sparta před Českými Budějovicemi a Pardubicemi, poslední jsou Karlovy Vary.

Tři góly českých útočníků převedly hokejisty Davosu přes Vítkovice v semifinále Spenglerova poháru. Na výhře švýcarského klubu 4:2 se střelecky podíleli Petr Tatíček, Pavel Brendl i Petr Sýkora, tedy všichni tři čeští legionáři, kteří v dresu domácího celku zasáhli do zápasu. Extraligový vicemistr vedl ještě 2:1, ale pak neodolal sílícímu tlaku soupeře.

Sobotní počasí v Česku:

Polojasno až oblačno se sněžením. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.