Denní souhrn zpráv Zprávy

31-12-2011

Loď s květinami pro Václava Havla vyprovodilo z Prahy slunce

Loď s květinovými dary, které lidé přinesli k rakvi prezidenta Václava Havla, vyplula v sobotu za velkého zájmu lidí z Prahy na třídenní plavbu po Vltavě a Labi. Plovoucí pietu na remorkéru s pontonem a loď Lužnici z metropole vyprovodily za slunečného počasí čtyři další lodě a parníky z Pražské paroplavební společnosti. O 600 místenek na jejich palubách pro veřejnost byl velký zájem, většina si ale pro ně přišla až přímo ke kotvišti na Rašínově nábřeží. Flotila zahájila pouť do Děčína po 10:00 nedaleko od domu, kde Václav Havel kdysi dlouhá léta žil. V pondělí v cíli by pak květiny měly být hozeny do vody. O plavbu nezvyklého nákladu ale vyjádřili zájem i Němci, podle hudebníka Michaela Kocába se nyní o případném prodloužení trasy bude jednat. Flotilu, kterou zdravily mohutným troubením kotvící lodě, pozorovali nebo si ji fotili kolemjdoucí i turisté. Mnozí mávali. "Já jsem tou účastí velmi potěšená, zájem na mostech i v ulicích je každopádně dojemný a mě to moc těší. Poslední den v roce měli lidé určitě připravený svůj program," řekla Sabina Tančevová z Havlovy kanceláře, která se spolu s vdovou Dagmar a dalšími známými a spolupracovníky bývalého prezidenta vezla na lodi Lužnice. "Toto je takové tiché odplynutí květin, vše proběhne v tichosti, bude tomu slušet zájem i skromnost," řekl Michael Kocáb, jeden z organizátorů. "Ozvali se nám také Němci, jejich nápad musíme ještě posoudit," doplnil. Na ponton přivezlo květiny a věnce sedm dodávek a nákladních aut. Podle plánu by měl první den doplout do Mělníka. V Ústí nad Labem zakotví 1. ledna a odpluje 2. ledna ráno. Na Nový rok tam uctí Havlovu památku veřejnost a představitelé města s primátorem Vítem Mandíkem. V Děčíně organizátoři smuteční plavbu ukončí.

MfD: Brusel žádá napravení chyb do měsíce, pak dotace zastaví

Audit Evropské komise vytýká zakázkám ministerstva školství přemrštěné, až stotisícové platy, neúměrně drahé počítače, zvýhodnění některých dodavatelů nebo platby, které vůbec nesouvisejí s podporovanými projekty. Vyplývá to z dokumentů, které má k dispozici Česká televize (ČT) a deník Mladá fronta Dnes (MfD). Jestliže do měsíce ministerstvo chyby nenapraví, Brusel dotace zastaví, uvedla MfD. "Chybí systém kontroly, není dodržována v pravidelných intervalech. Tato základní slabost představuje významné riziko chyb, nesrovnalostí a podvodů," píší auditoři. Ministerstvo školství ve čtvrtek uvedlo, že audit Evropské komise, který se podle MfD zabýval výdaji od ledna 2007 do května 2011, zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Přes něj má ČR šanci získat až 53 miliard korun. Dva roky před ukončením projektu je podle listu vyčerpáno jen šest procent. Podle ČT sledoval audit projekty v hodnotě necelých 400 milionů korun. V dokumentu auditoři na chybách 12 konkrétních projektů ukazují, proč se Brusel zdráhá peníze proplácet. Ministerstvo školství si například požádalo o dotaci 200 milionů Kč na "přípravu podmínek reformované maturitní zkoušky". Podle auditorů ale řada výdajů požadovaných k proplacení vůbec nesouvisí s původním smyslem. Ministru Josefu Dobešovi (VV) vytýkají, že takové chyby měla zjistit už jeho kontrola. Auditoři doporučují "korekci" čtvrtiny nákladů, píše MfD. Brusel též kritizuje vysoké odměny pro úředníky.

Náklady domácností stoupnou o 550 Kč měsíčně, odhaduje analytik

Průměrné náklady domácnosti v Česku příští rok vzrostou přibližně o 550 korun měsíčně. Důvodem je zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a výdaje spojené s bydlením. Vyplývá to z propočtů, které ČTK dodal analytik ČSOB Petr Dufek. Podle předpovědi hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška jen samotný růst dolní sazby DPH zvýší příští rok měsíční výdaje na osobu o více než 108 korun. Zvláště lidem s dětmi se naproti tomu lehce sníží daně z příjmu. "Největší zvýšení výdajů bude pro domácnosti znamenat změna dolní sazby DPH," uvedl Petr Dufek. Ta se od ledna zvedne z deseti na 14 procent. Podle Petra Dufka to zvýší měsíční náklady na jednoho člena domácnosti o zhruba 110 až 115 korun. Největší díl tohoto růstu, zhruba polovina, půjde na vrub dražších potravin, následuje teplo, voda, stravování, doprava, léky a tiskoviny. Od Nového roku se navíc nad rámec dopadu změny DPH zdraží elektrická energie, voda a teplo. To bude podle Petra Dufka znamenat růst nákladů o dalších necelých 100 korun měsíčně na osobu v domácnosti. "Celkem si tak průměrná domácnost měsíčně připlatí navíc asi 550 korun," shrnul Petr Dufek. Pavel Sobíšek ve svém odhadu vycházel ze statistiky rodinných účtů zveřejňované Českým statistickým úřadem. Čistá peněžní vydání na osobu podle ní letos činila zhruba 117.000 korun. "Daňové změny od začátku 2012 by měly zvýšit cenovou hladinu asi o 1,1 procentního bodu, což by zvedlo výdaje průměrného spotřebitele při zachování jeho reálné spotřeby o 1300 korun ročně," uvedl Pavel Sobíšek.

Na vrchu Javořice se loučily se starým rokem davy lidí

Na Javořici, nejvyšším místě Českomoravské vrchoviny, se loučily se starým rokem davy turistů. Populární silvestrovský výstup počtrnácté pořádal telčský turistický klub. Na Javořici mohli lidé také přispět do sbírky určené na budování cest v přírodě pro vozíčkáře. Loni na Silvestra se na Javořici vystřídalo kolem 4000 lidí. V poslední době to podle Vladimíra Mazala z pořádajícího telčského klubu turistů byla nejnavštěvovanější novoroční turistická akce v Česku. Počet letošních účastníků se bude teprve sčítat. Podle prvních odhadů bude opět v řádu několika tisíc. Na patnáctikilometrovou trasu se lidé vydávali od rána z jihočeské Studené nebo z Řásné a Mrákotína na Jihlavsku. Na Javořici je čekalo občerstvení, ohřát se také mohli u ohně. V některých minulých letech tvořili početnou skupinu lyžaři. Kvůli nedostatku sněhu tentokrát do výše 837 metrů nad mořem stoupali turisté hlavně pěšky, někteří jeli i na kole. Po cestách krásnými lesy je provázelo slunečné počasí. Na Javořici se střídaly také rodiny s kočárky a se psy. Silvestrovský výstup na Javořici připomíná i spisovatelku Vlastu Javořickou. Autorka románů i povídek z venkova se narodila ve Studené před 116 lety, prožila tam i převážnou část života. Od jejího úmrtí letos uplynulo 33 let.

V Kyjově oslavili Silvestra tradiční radniční Guláš párty

Obyvatelé Kyjova se v sobotu sešli u radnice na tradiční Guláš párty. Sousedé si popřáli vše nejlepší do nového roku a společně ochutnali silvestrovský radniční guláš. Guláš párty uspořádalo město potřinácté. Kromě hovězího guláše se po úspěchu z minulých let podával i ten zvěřinový. Hovězího guláše navařili v blízké restauraci 500 porcí, kančího 50 a jeleního 100, řekl ČTK místostarosta Antonín Kuchař. Kyjov nabízí svou Guláš párty jako jeden z nejucelenějších silvestrovských radničních programů na jihu Moravy. Kromě pochutin a nápojů je pro příchozí připraven i program. Na akci se podle starosty Františka Lukla obvykle schází asi desetina města, které má zhruba 11.500 obyvatel. Porce guláše jsou připraveny tak, aby se dostalo na všechny zájemce. Ne každý si na masitou pochoutku podle starosty potrpí. Kyjovské Guláš párty předchází tradičně cyklojízda, kde fanoušci cyklistiky podle Antonína Kuchaře jezdí poslední letošní kilometry.

Přerovští otužilci se během silvestrovské show loučili s rokem

V parukách, s klobouky na hlavách či v kostýmu Obelixe skočili v Přerově do studené řeky Bečvy přes dvě desítky otužilců z celé Moravy. Tradičně a v duchu recese se tak rozloučili s letošním rokem. Plavbu otužilců sledovalo zhruba 2000 Přerovanů, kteří lemovali v teplých kabátech a v čepicích na hlavě v délce několika stovek metrů obě nábřeží řeky i přilehlé hradby. Recesistická akce se vzpomínkou na známého přemožitele kanálu La Manche a přerovského rodáka Františka Venclovského se uskutečnila letos již podvaačtyřicáté. Plavbu v Bečvě si otužilci pochvalovali. Voda měla dva stupně, na vzduchu bylo o stupeň více. "Plavalo se mi perfektně. Jezdím sem proto, že je to sranda, bezva zábava. Jsem tady už asi popáté," řekl ČTK jeden z otužilců, Luděk Peřina z Olomouce. Mnozí přitom přiznávali, že je zaskočilo jen málo vody v korytě řeky. "Tady není možný se ani utopit. Já si tady snad odřu břicho," ozývalo se se smíchem z řeky. "Byla to taková turistika, není tady hluboké dno, ale bylo to úžasný," řekl ČTK Milan Janhuba, který dorazil do Přerova z Mohelnice. Místo plavání tak zhruba 200 metrů úseku Bečvy mnozí otužilci přehopkali po dně, tancovali u toho do rytmu nebo si čas krátili vodním pólem.

V Lužici u Hodonína oslavili otužilci plaváním 150 let koupaliště

Zimní plavec Antonín Krejčiřík s kolegy v Lužici na Hodonínsku symbolicky uzavřel tamní letošní plaveckou sezonu. V nádrži v areálu bývalé cihelny plave Krejčiřík každý den a v poslední den roku se tam na jeho výkon přišlo podívat 400 lidí. Akci spolupořádala radnice. Malou výstavou v salonku restaurace tak chtěla upozornit i na 150. výročí vzniku cihelny, řekla ČTK místostarostka Jana Ambrožová. Na Lužáku, jak místní vodní ploše přezdívají, se lidé koupou v jámě, která kdysi vznikla postupným odebíráním hlíny na výrobu cihel. Příští rok navíc podle Ambrožové místní oslaví další výročí areálu. "Bude to 100 let od té doby, co se jáma zalila a vznikla plocha na rekreační koupání," popsala. Voda na Cihelně je podle starostky poměrně čistá. Jako oficiální přírodní koupaliště ale areál veden není. Přesto se na místě koupou prý celé generace Lužických. Jen v zimním plavání má šedesátiletý Antonín Krejčiřík podle Jany Ambrožové zatím málo následovníků; tentokrát se do vody ponořil se dvěma přespolními kolegy. "Pro otužilce prý byly mimořádně nepříznivé podmínky, 12 stupňů měl vzduch a tři stupně voda. Ale nám bylo zima i za ně," popsala Jana Ambrožová. Antonín Krejčiřík by prý preferoval "nejraději sněhu po kolena a pár stupňů mrazu".

V Polničce zahájili oslavy Silvestra během na dřevěných lyžích

V Polničce na Žďársku lidé zahájili silvestrovské oslavy během na historických lyžích. Tradice, kterou založili štamgasti tamní hospůdky, se ve vesnici udržuje už dvaačtyřicet let. Lyžařům v poděděných kabátech a čepicích nebo v netradičních kostýmech nakonec přálo počasí. Potřebných několik centimetrů sněhu napadlo v pátek, závodilo se pod slunečnou oblohou. "Jsme rádi, že jsme se sněhu dočkali. Byli jsme připraveni i na to, že pokud by nebyl, vyrazíme s lyžemi přes rameno," řekl ČTK místostarosta Luboš Zeman, který akci moderoval. V minulosti se na holé trati běhalo i s trakařem, na kterém byl sud piva. "Ale těch ročníků, kdy jsme byli bez sněhu, moc nebylo. Jezdíme třeba i na centimetru sněhu, protože ty staré lyže, to je jen dřevo, to snese nějaký ten kamínek a hlínu," doplnil Luboš Zeman. Na půl kilometru dlouhou trať se letos postavily v několika věkových kategoriích tři desítky závodníků. Stovka diváků sledovala výkony dětí z mateřské školy i zralých mužů, jejichž tým vedl zdatný šedesátník. "Výsledek je nepodstatný. Vítěze budeme losovat," žertoval Luboš Zeman během závodu. Nejlepší z 12 dospělých běžců, Kamil Krčál, absolvoval trať na dřevěných běžkách, které kdysi dostal od přátel. Silvestrovského běhu se zúčastnil už víc než dvacetkrát.

Z Václavského náměstí byla odklizena většina svíček pro Václava Havla

Ze dvou pietních míst na pražském Václavském náměstí byla v noci nna sobotu odklizena většina svíček, které lidé zapalovali jako vzpomínku na Václava Havla. Další tisíce svíček, květin a vzpomínkových dopisů ale i nadále zůstaly na podstavci sochy sv. Václava a na záhonu u pomníku Jana Palacha. Z odvezených svíček by mohla být odlita vosková plastika v podobě srdce. "Úklid proběhl bez problémů," řekl ČTK mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek. Z Václavského náměstí jejich pracovníci odvezli celkem 20 velkých pytlů svíček, které dohromady vážily asi 500 kilogramů. Úklidová četa svíčky odstranila kvůli silvestrovským oslavám. Panovaly totiž obavy, aby nebyla narušena důstojnost pietního místa. Václavské náměstí se stává tradičně centrem bujarého vítání nového roku. Svíčky byly převezeny do střediska Pražských služeb U Bulhara. Tam si je převezmou umělci. Výtvarník Lukáš Gavlovský z nich totiž plánuje vytvořit více než dvoumetrovou plastiku ve tvaru srdce. Není zatím jasné, kam by socha měla být umístěna. Radnici Prahy 1 by se líbilo jiné místo než na Václavském náměstí. V úvahu připadá třeba odsvěcený kostel svaté Anny, takzvaná Pražská křižovatka. Lukáš Gavlovský by také chtěl nápad rozšířit na další města v Česku.

České centrum v Praze bude hostit východoevropské současné umění

V Českém centru v Praze se příští rok představí současné ukrajinské a ruské umění, společné projekty tuzemských a zahraničních výtvarníků či expozice reflektující blížící se olympijské hry v Londýně. Kurátoři centra pražským milovníkům umění také připomenou tvorbu rumunského umělce žijícího na ulici - Iona Barladeana. Všechny tyto expozice a další výstavní projekty České centrum již tradičně zpřístupní zdarma. První výstavu roku 2012 ve výstavních prostorách v Rytířské ulici v centru Prahy obstará společný česko-rakouský projekt umělkyň Leny Knilliové a Jany Kasalové. Podle mluvčí centra Radky Labendzové je tématem jejich prací "orientace v prostoru, lidské směřování a osobní vztah k místům, ve kterých se autorky narodily, nebo ve kterých prožívají nebo prožívaly část své existence." Expozice potrvá od 6. do 28. ledna. Únor bude patřit expozici nazvané Nebe, peklo, hrách, která vznikla ve spolupráci s Českým centrem v Paříži. Díky ní se tak v české metropoli poprvé představí Francouz a český rodák Yan Zelenka. Během prvních jarních měsíců galerii zaplní východoevropské současné umění. Jak už název napovídá, výstava Ukraine Now! nabídne díla ukrajinských výtvarníků, ve spolupráci s Českým centrem Moskva se pak v Praze představí také ruští umělci. Květnové dny pak kurátoři věnují pozoruhodnému umělci Ionu Barladeanovi, bezdomovci, jehož pop-artová díla zdobí stěny několika zahraničních galerií. Od 4. do 26. května se tak jeho pestré obrazy objeví i v Praze. První polovinu roku 2012 České centrum zakončí výstavou Žijeme Londýnem!, kterou chtějí organizátoři po svém oslavit blížící se sportovní svátek - letní olympijské hry, které se budou konat v britské metropoli.

V Muzeu železné opony předvedli střet pohraničníků s cizinci

Ve valtickém Muzeu železné opony lidé mohli v pátek na vlastní kůži zažít, jak vypadala služba strážců hranice v pohnuté poválečné době. V prostorách bývalé pohraniční roty předvedlo 15 herců bojovou ukázku. Několik německy mluvících mužů se při ní pokusilo vniknout do budovy, která sloužila jako azyl pohraničníkům, kam si však dřív něco uložili. Diváky a aktéry scénky při ukázce dělila jen pomyslná čára, popsal ČTK ředitel muzea Petr Pajpach. Valtické Muzeum železné opony vzniklo letos. Provozuje ho soukromá společnost Český fortel. Jednotlivcům i skupinám nabízí prohlídky a zážitkové programy. O Vánocích chtěli muzejníci podle Pajpacha expozici soustředit víc na tento čas, a proto upravili i expozici, aby připomínala prostředí, kde pohraničníci slavili svátky před válkou a těsně po ní. Nechyběl vánoční strom ani dárky, nejčastěji hračky. "Ty nám zapůjčili naši přátelé. Raritou je například tank na ovládání pocházející z bývalého Sovětského svazu," dodal Petr Pajpach. Nechyběly ani plyšové hračky a šlapací motokára. Dějiny pohraničí podle tvůrců muzea patří k zajímavým kapitolám naší historie.

Ze sportu:

Čeští hokejisté postoupili na mistrovství světa hráčů do 20 let v Kanadě do čtvrtfinále, když v klíčovém utkání základní skupiny B porazili i díky mimořádnému výkonu gólmana Petra Mrázka Američany 5:2. Ani případná porážka v závěrečném souboji s Finy už nemůže postup svěřenců trenéra Miroslava Přerosta zhatit.

V druhém závodu Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu budou na Nový rok startovat všichni čtyři čeští skokané na lyžích. Trio Lukáš Hlava, Jan Matura a Jakub Janda postoupilo z kvalifikace, Roman Koudelka měl účast v závodě jistou zásluhou svého postavení v elitní desítce Světového poháru. Právě sedmý muž z úvodního závodu v Oberstdorfu Roman Koudelka předvedl z Čechů nejlepší výkon, za skok 127,5 metru byl šestnáctý, a v prvním kole se utká se Slovincem Peterem Prevčem. Lukáš Hlava byl devatenáctý a v k.o. souboji ho čeká Rus Dmitrij Vassiljev. Čtyřiadvacátý Jan Matura, jenž jako jediný z Čechů neuspěl v kvalifikaci v Oberstdorfu, se utká s Němcem Michaelem Neumayerem a osmatřicátý Jakub Janda s Japoncem Daiki Itoem.

Martin Jakš a Eva Nývltová postoupili z kvalifikace sprintu klasickou technikou v Oberstdorfu a budou mít ve třetí etapě Tour de Ski šanci vylepšit své průběžné pořadí. Neuspěl Lukáš Bauer a tak se propadl z celkové sedmé pozice na sedmnáctou. Další specialista na distanční závody Jiří Magál byl dokonce úplně poslední třiadevadesátý se ztrátou 22,19. Aleš Razým z Tour odstoupil.

České hokejistky prohrály ve svém úvodním zápase na mistrovství světa hráček do 18 let ve Zlíně se Švédskem 1:4. Jediný gól svěřenkyň trenéra Tomáše Výtiska proti obhájkyním bronzových medailí z předchozího šampionátu vstřelila ve 35. minutě v přesilové hře Klára Mazánková. Druhý zápas v základní skupině A čeká české hráčky v neděli. Utkají se s Ruskem, které na minulém MS porazily 3:1.

Hokejisté Davosu porazili i díky gólům Petra Sýkory a Pavla Brendla ve finále Spenglerova poháru 3:2 Dinamo Riga. Tradiční turnaj ve Švýcarsku, který sami pořádají, vyhráli po pětileté přestávce a celkově popatnácté v historii. Domácí Davos, za nějž hrají ještě útočníci Petr Tatíček a Josef Marha, tak ukončil tříleté panování klubů z KHL. V minulých letech totiž turnaj ovládly Dynamo Moskva, Dinamo Minsk a loni Petrohrad. Debutující lotyšské Dinamo na jejich úspěch nenavázalo.

Trenér hokejistů Karlových Varů Václav Baďouček byl odvolán a místo něj převzal poslední tým extraligové tabulky Vladimír Kýhos. Na pozici asistentů nedávného kouče Litvínova, který na severu Čech skončil před měsícem, zůstávají Martin Pešout a Václav Kněžický. Klub to uvedl v tiskové zprávě.

Fotbalisté Sparty po čtyřech letech a teprve popáté v historii vyhráli tradiční Silvestrovské derby internacionálů nad Slavií. Na výhře 3:1 se dvěma góly podílel nový vedoucí prvního týmu Sparty Miroslav Baranek, další branku přidal Vratislav Lokvenc. Zápas v Edenu se nesl v duchu loučení sparťanských fanoušků s Tomášem Řepkou a Jaromírem Blažkem, kteří minulý týden ukončili se Spartou profesionální smlouvy.

Nejúspěšnější český tenista Ivan Lendl se stal trenérem čtvrtého hráče světa Andyho Murrayho. Bývalá dlouholetá světová jednička má čtyřiadvacetiletému Britovi pomoci konečně vyhrát grandslamový turnaj. Andy Murray na svém oficiálním webu oznámil, že spolupráce s osminásobným grandslamovým šampionem Ivanem Lendlem začíná okamžitě přípravou na úvodní velký turnaj sezony Australian Open. "Ivanův vliv na náš sport je nezpochybnitelný. Přinese zkušenost a znalosti, které mají jen málokteří, především co se týká grandslamů," uvedl Andy Murray, jenž dosud třikrát marně bojoval ve finále turnajů "Velké čtyřky". Jednapadesátiletý ostravský rodák Ivan Lendl nabídl Andymu Murraymu pomoc už letos v březnu, kdy se skotský tenista trápil s poklesem formy a rozešel se po třech letech se svým trenérem Álexem Corretjou. "Andy je mimořádný talent. Zkusím mu pomoci dosáhnout jeho cílů," uvedl Ivan Lendl, jenž loni začal hrát veteránské turnaje a nyní se jako trenér vrací i na profesionální okruh ATP.

Žokej Filip Minařík navázal na svůj úspěch z roku 2005 a podruhé v kariéře se stal německým šampionem v rovinových dostizích. Letos k titulu potřeboval 81 vítězství a sezonu po sobotním mítinku v Neussu zakončil s náskokem tří triumfů před Němcem Alexandrem Pietschem. O další dvě vítězství zaostal obhájce titulu, panamský rodák Eduardo Pedroza. Filip Minařík v pěti jízdách v Neussu na své konto už žádný další úspěch nepřipojil. O jeho triumfu tak rozhodl vánoční hattrick ze stejného závodiště, který si na konto zapsal v pondělí.

ČHMÚ: Od sobotního večera hrozí v Česku ledovka

Meteorologové varují před ledovkou, která od sobotního večera hrozí na jihu a západě Čech a v neděli i na dalších místech Čech a Moravy. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ledovka bude vznikat kvůli mrznoucím srážkám, řidiči i chodci by měli být velmi opatrní. Počasí v Česku ovlivní teplá fronta, která bude postupovat přes území ČR k východu a přinese zpočátku sněhové a později smíšené a dešťové srážky. Na některých místech by srážky mohly být mrznoucí a tvořit na silnicích a chodnících ledovku. Už od večera by se ledovka mohla vyskytovat v Jihočeském, Karlovarském a Plzeňském kraji, od půlnoci už hrozí také v Praze, Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Nad ránem by mohla pokrýt i silnice a chodníky na celé Moravě. Meteorologové upozorňují, že v místech, kde hrozí ledovka, by řidiči měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně, obezřetní by však měli být také chodci, kterým na kluzkém povrchu hrozí pády a úrazy.

Nedělní počasí v Česku:

Zataženo až oblačno, občas déšť nebo mrholení. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.

31-12-2011