Zprávy

0:00
/
0:00

Česká ekonomika může letos podle Kalouska klesnout až o 2 pct

Česká ekonomika podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) letos neporoste či klesne až o dvě procenta. Ministr to pokládá to za nejpravděpodobnější ze tří variant, které pro vývoj ekonomiky zpracovalo ministerstvo financí. Řekl to Českému rozhlasu Radiožurnálu. Příjmy státního rozpočtu by tak klesly zhruba o 30 až 50 miliard korun, tedy zhruba o dvě procenta, schodek rozpočtu 105 miliard korun by měl být zachován. Nejoptimističtější ze tří scénářů vývoje ekonomiky podle Kalouska počítá s meziročním růstem hrubého domácího produktu o desetiny do jednoho procenta. Kalouskem preferovaná varianta "malé minus" je prostřední možností, nejhorší scénář "velké minus" počítá s prohloubením finanční krize v eurozóně, jeho podrobnosti Kalousek neuvedl. Podobně jako Kalousek vidí letošní vývoj české ekonomiky i premiér Petr Nečas (ODS). "Za realistický scénář považuji růst na rok 2012 mezi plus jedním až minus dvěma procenty HDP," řekl Hospodářským novinám.

Klaus a Nečas: Ekonomická situace je vážná, ale panika není nutná

Ekonomická situace v celé Evropě je vážná, ale není nutné vytvářet špatná očekávání a podléhat panice, shodli se na pondělním tradičním novoročním obědě prezident Václav Klaus a předseda vlády Petr Nečas (ODS). Podle Nečase si oba myslí, že politici a ústavní činitelé by měli v této otázce vystupovat velmi odpovědně a nerýsovat "různé apokalyptické, katastrofické scénáře". Tím totiž podle předsedy vlády jen vzbuzují obavy u občanů i podniků, které se pak bojí investovat či nakupovat. "To všechno utlumuje jak domácí spotřebu, tak tvorbu kapitálu našich firem," podotkl premiér po společném obědě obou ústavních činitelů na zámku v Lánech na Kladensku. Potřeba je podle něj především realistický pohled na ekonomiku a vláda musí být připravena na všechny scénáře. "Ale neznamená to, že automaticky nastupuje nějaký krizový scénář," zdůraznil Nečas.

Prezident podepsal novelu zpřísňující rozhodčí řízení

Novelu zákona o rozhodčím řízení, která má lépe chránit spotřebitele, podepsal prezident Václav Klaus. Rozhodci tak nově budou muset být například zapsáni v seznamu ministerstva spravedlnosti a mít právní vzdělání. Cílem novely je zarazit neregulovanou praxi různých rozhodčích center a zajistit větší přehlednost spotřebitelských smluv. Rozhodčí řízení bude nově moci také přezkoumávat soud. Novela uvádí, že rozhodčí doložky musí být vyňaty ze spotřebitelských smluv. Spotřebitelům budou muset být předkládány samostatně a s náležitým vysvětlením. Cílem je snížit počet lidí, kteří rozhodčí doložku podepisují v rámci všeobecných smluvních podmínek, aniž to mají v úmyslu.

STEM: Vláda se podle většiny Čechů nesnaží zničit korupci

Více než tři čtvrtiny Čechů nevěří, že se vláda snaží bojovat s korupcí. Ještě před rokem věřilo vládě 34 procent lidí, nyní je to o deset procent méně. Vyplývá to z výsledků prosincového průzkumu agentury STEM. Vláda dostatečně neusiluje o to, aby byly vyšetřeny velké případy tunelování, rozkrádání a korupce v naší zemi. Tento názor vyjádřilo 76 procent účastníků průzkumu. Čtyři pětiny míní, že se vládě nepodaří míru korupce nijak výrazně snížit. V prosinci 2010 si to myslelo 74 procent Čechů, nyní již 83 procent lidí. Pokrok při pronásledování a trestání případů tunelování, rozkrádání a korupce registruje v poslední době jen 27 procent Čechů. To je o 17 procentních bodů méně než před deseti lety.

CVVM: Důvěra ve většinu ústavních institucí meziročně klesla

Z ústavních institucí se největší důvěře těší prezident Václav Klaus a obecní zastupitelstva, věří jim téměř tři pětiny lidí. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Meziročně však důvěra ve většinu ústavních institucí poklesla, nejvíce ztratila vláda, prezident a Poslanecká sněmovna. Naopak si polepšila obecní zastupitelstva. Tři čtvrtiny lidí v průzkumu uvedly, že jsou nespokojeni s politickou situací. Prezidentovi vyjádřilo důvěru 58 procent dotázaných, oproti prosinci 2010 však jejich podíl klesl o 12 procentních bodů. Ještě větší ztrátu zaznamenala vláda, důvěra v ni meziročně klesla z 33 na 20 procent. O deset procentních bodů se snížila důvěra v Poslaneckou sněmovnu, v posledním průzkumu se pro ni vyjádřilo 15 procent lidí. Sněmovna je tak pro dotázané nejméně důvěryhodnou ústavní institucí. O čtyři procentní body klesla důvěra v Senát, v prosinci ji vyjádřilo 21 procent lidí, šest procentních bodů ztratila krajská zastupitelstva, kterým věří 36 procent. Jedinou ústavní institucí, která si polepšila, i když jen nepatrně, jsou obecní zastupitelstva. Stejně jako prezidentu Klausovi jim věří 58 procent lidí, o procentní bod více než v prosinci 2010.

Nečas: Problémy s čerpáním fondů EU nelze svalovat na Dobeše

Problémy s čerpáním peněz z fondů Evropské unie na ministerstvu školství nelze svádět na současného ministra Josefa Dobeše (VV), řekl novinářům po pondělním obědě s prezidentem premiér Petr Nečas (ODS). Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost má podle něj problémy od svého vzniku a potíže s jeho čerpáním sahají minimálně čtyři roky zpět, kdy Dobeš ještě v čele úřadu nestál. Ministr v tiskové zprávě zaslané ČTK uvedl, že situaci kolem čerpáni peněz z fondu "zdědil".

Evropská unie zřejmě ministerstvu školství dočasně pozastaví proplácení dotací z unijních fondů. Audit Evropské komise totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Resort je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky, patří také k nejpomaleji čerpajícím institucím. Podle Nečase má uvedený operační program problémy od svého vzniku. Dobeš v tiskovém prohlášení uvedl, že je v jeho silách vzniklý problém vyřešit. "Prokážu, že nesu mimo jiné dědictví bývalého vedení sekce EU fondů, tehdy ovládané členem TOP 09 Janem Vitulou," napsal Dobeš v tiskové zprávě. S novým vedením sekce se mu podle něho podařilo zrychlit čerpání unijních dotací. Odstranil prý také "mnoho nedostatků zmiňovaných v auditu Evropské komise".

Vitula: Dobeš má dvakrát víc úředníků, přesto neumí čerpat z EU

Počet úředníků zabývajících se eurofondy se za ministra školství Josefa Dobeše (VV) více než zdvojnásobil, přesto čerpání nefunguje. Může za to špatné řízení a Dobešova chaotická personální politika, řekl ČTK někdejší ředitel sekce pro čerpání fondů Jan Vitula (TOP 09). Kvůli chybám hrozí pozastavení čerpání v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s rozpočtem 53 miliard korun. Dobeš ovšem tvrdí, že problémy zdědil, zastal se jej i premiér Petr Nečas (ODS). "Místo 180 lidí má teď sekce pro EU 380 lidí," uvedl Vitula. Když Dobeš přišel na úřad, vypracoval prý Vitulův tým analýzu, podle níž by potřebovali ke 180 stávajícím zaměstnancům přijmout dalších 30 na kontroly projektů. To ale podle Vituly ministr odmítl s tím, že se naopak musí propouštět. Vitula krátce poté z ministerstva odešel. Dobeš podle něj vyhodil zkušené úředníky, a poté nabral nové, kteří si ale se složitou administrativou nedokážou poradit.

ŘSD bude prověřovat i další úseky na D47, škody jdou do stamilionů

Problémů na dálnici D47 u Ostravy je více. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si zadalo další posudky a bude prověřovat další lokality. Škody jdou do stamilionů korun. Uvedl to pověřený ředitel ŘSD René Poruba. ŘSD při sondách do podloží stavby zjistilo použití jiné, nevhodné strusky, a u třech mostů zjistilo, že jsou ve stavu, jako na konci své životnosti, další dva jsou s menšími závadami. Ředitelství chce provést další kopané sondy a i kvalitu dalších ze 17 mostů. Zjištěné nedostatky jsou součástí reklamačního řízení, které skončí na podzim letošního roku. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše stát udělá vše pro to, aby nekvalitní stavbu nemuseli znovu platit daňoví poplatníci.

NERV: ČR by měla být pro zachování peněz na politiku soudržnosti

Česká republika by měla prosazovat v EU zachování peněz na politiku soudržnosti. Uvedla to Národní ekonomická rada vlády (NERV), která projednala dokument zabývající se rozpočtovým rámcem EU pro roky 2014 až 2020 a navrhla zájmy Česka v jednotlivých oblastech. Cílem politiky soudržnosti, známé také jako kohezní politika, je hlavně vyrovnávat hospodářské a sociální rozdíly mezi evropskými regiony. "Zachování peněz na politiku soudržnosti je pro zemi našeho typu jednoznačně výhodný," uvedl NERV. Česko, které se na unijním HDP podílí necelými dvěma procenty, nyní čerpá v rámci kohezní politiky téměř osm procent všech prostředků. Návrh nového rozpočtového rámce by podle rady umožnil si tuto pozici i na další období udržet. Politika soudržnosti se v současném rozpočtovém období 2007 až 2013 dotýká zhruba třetiny rozpočtu unie. Peníze se přerozdělují většinou prostřednictvím strukturálních fondů. Nárok na peníze ze strukturálních fondů mají pouze takzvané znevýhodněné regiony, tedy například venkovské či problémové městské oblasti. Na pomoc má nárok region, který nedosahuje 75 procent průměru hrubého domácího produktu na obyvatele v EU. To jsou v současném rozpočtovém období všechny regiony ČR s výjimkou Prahy. Rada se také vyslovila pro to, aby využívání peněz pro kohezní politiku podléhalo přísnějším pravidlům z pohledu efektivnosti a udržitelnosti. Návrhy nových unijních fondů na infrastrukturu, energetiku a informační a komunikační technologie jsou prý pro ČR naopak nevýhodné, neboť ztíží a zúží možnosti získání těchto prostředků.

40 procent Čechů bude letos žít od výplaty k výplatě

Na 40 procent Čechů je smířeno s tím, že letos nebude vytvářet žádné finanční rezervy a bude žít od výplaty k výplatě. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Partners uskutečnila v prosinci mezi více než tisícovkou respondentů agentura Ipsos Tambor. Jen 13 procent dotázaných plánuje, že letos bude spořit, investovat, vloží peníze do nemovitostí nebo vyhledá služeb finančního poradce. Přes osm procent respondentů by rádo splatilo své dluhy a půjčky. Nejvíce (zhruba 15 procent) dotázaných, kteří si přejí přestat žít na dluh, je z Plzeňského kraje. Lidé, kteří jsou nejčastěji připraveni utáhnout si opasky a šetřit, jsou z Karlovarského kraje (31 procent) a z Královéhradeckého kraje (27 procent). Téměř pět procent si hodlá vylepšit finanční situaci tím, že změní zaměstnání.

Ceny potravin v obchodech skokově nevzrostly

Ceny potravin na pultech tuzemských obchodů po Novém roce skokově nevzrostly, a to navzdory zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent. Potvrdily se tak odhady odborníků, podle kterých obchodníci nenápadně zvýšili ceny potravin už v závěru loňského roku. Nečekali tak na 1. leden, kdy sazba DPH vzrostla. Zpravodajové ČTK zkontrolovali ceny jedenácti druhů základních potravin v supermarketech Tesco, Albert, Billa a diskontní prodejně Penny Market v Praze a Roztokách v pátek 30. prosince a v pondělí 2. ledna. Z porovnání cen kontrolního nákupu vyplynulo, že i po zvýšení DPH jsou stejné.

ČR předalo EK zprávu o jaderných elektrárnách, jsou bezpečné

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) předal Evropské komisi národní zprávu o bezpečnostním stavu českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Hodnocení elektráren neodhalilo žádnou bezpečnostní vadu, která by vyžadovala neodkladné řešení, sdělil ČTK Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, která elektrárny provozuje. Přesto jaderné zdroje posílí svá bezpečnostní opatření. Na testech elektráren se po dobu zhruba šesti měsíců kromě zástupců ČEZ podíleli také specialisté z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, pracovníci SÚJB a další odborníci. Testy například posuzovaly, jak se elektrárny vypořádají s mrazy -46 stupňů Celsia trvajícími celý měsíc nebo naopak s dlouhodobými vedry, při kterých rtuť teploměru dosahuje 46 stupňů Celsia. Odborníci také zjišťovali, jak se zařízení vyrovnají se zemětřesením, s desetitisíciletou povodní či s extrémními dešti. "Projekty obou elektráren jsou velmi robustní a s rezervou odolají i těmto extrémním přírodním vlivům," uvedl Vladimír Hlavinka, člen představenstva ČEZ a ředitel divize výroba. "Výsledek zátěžových testů odpovídá i naší filosofii aktivního přístupu k bezpečnosti jaderných elektráren, kdy kontinuálně prověřujeme a vylepšujeme jejich projekty," dodal.

Policie odložila případ šéfa NKÚ Dohnala

Policie odložila jeden z případů prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Dospěla k závěru, že se při sjednávání nájmu na nebytové prostory v budově Tokovo v Praze 7, kde úřad sídlí, nedopustil trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kriminalisté se kauzou zabývali na základě trestního oznámení, které před několika měsíci podal viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Jak vyplývá z dokumentů, které úřad již dříve poskytl poslancům ze sněmovního kontrolního výboru, NKÚ zaplatil na nájemném od svého nastěhování v roce 2007 do konce roku 2010 průměrně 68,5 milionu korun ročně. Úřad má k dispozici 9842 čtverečních metrů kancelářských a ostatních ploch, 393 metrů čtverečních skladů a 75 parkovacích státní. Poslanci již dříve kritizovali Dohnala za to, že prý situaci ohledně nového sídla úřadu neřešil a že je neinformoval. Šéf NKÚ to ale odmítal.

Prahu loni dle odhadu navštívilo rekordních 5,2 milionu lidí

Prahu loni navštívilo dosud nejvíce turistů. Podle propočtu analytické společnosti Mag Consulting jich do hlavního města přijelo 5,2 milionu. Dosavadní rekord padl v roce 2010, kdy podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) Prahu navštívilo 4,7 milionu lidí. Dominantní podíl mezi návštěvníky Prahy mají zahraniční turisté, jejichž počet dosáhl 4,5 milionu, uvedl ředitel Mag Consulting Jaromír Beránek. Zvýšil se i počet přenocování. Podle Beránka turisté v ubytovacích zařízeních loni strávili 13,2 milionu nocí, čímž pokořili rekordní hodnoty z let 2006 až 2007, kdy šlo zhruba o 12,2 milionu přenocování. Důvodů pro loňskou rekordní návštěvnost je podle společnosti několik. Jedním z nich je oživení cestovního ruchu spojené s překonáním hospodářské recese, které se v turistice projevilo zejména v letních měsících. Dalším důvodem je i poměrně chladné a deštivé počasí, které spíše přálo městské poznávací turistice než rekreaci v okolí vodních ploch a dalším tradičně prázdninovým aktivitám.

Metoda českých vědců zlevní výrobu látky proti stárnutí

Čeští vědci vyvinuli unikátní metodu úpravy látky proti stárnutí glutathionu (GSH), která zrychlí a zlevní její výrobu. GSH se používá v mnoha potravinových doplňcích. Problémem je ale to, že se špatně vstřebává v zažívacím traktu. Proto se hledají takové formy GSH, které by měly vyšší vstřebatelnost a využitelnost v organismu. Jednou z takových forem mohou být i nanovlákna vyvinutá českými vědci. Snadno vstřebatelná vlákna obsahující GSH vyrobená touto metodou připomínají jemnou vatu. Nízký obsah GSH v těle je spojen s rychlým stárnutím, skvrnami na pokožce, diabetem, nemocemi plic a zažívacího ústrojí, křečovitými stavy, Parkinsonovým syndromem a jinými neurodegenerativními poruchami. Vědci zkoumají GSH také v souvislosti s ochranou před ionizačním zářením a chemoterapiíPozitivní účinky přidávání GSH do potravy byly klinicky ověřeny.

Květiny pro Havla po plavbě lodí skončily v Labi

Květiny pro Václava Havla po třídenní plavbě lodí skončily v Děčíně v Labi. Posádka lodi Lužnice i děčínští dobrovolníci začali krátce před polednem rozebírali věnce a kytice, kterými se lidé loučili se zemřelým prezidentem. Michael Kocáb, bývalý šéf Havlovy prezidentské kanceláře Ivo Mathé a šéf Trutnov Open Air Festivalu Martin Věchet je poté začali házet do řeky pod děčínským zámkem. Podle Kocába, který celou plavbu vymyslel, nesmí do řeky nic anorganického. Na připlutí lodi čekalo v Děčíně kolem 1500 lidí. Loď Lužnice a nákladní člun s květinami vyrazily z Prahy před dvěma dny, první noc kotvily v Mělníku. Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla dva dny vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka a dva dny ve Vladislavském sále Pražského hradu. Desetitisíce lidí přicházely na tato místa uctít Havlovu památku hořícími svíčkami a květinami.

Letos do ČR zavítají slavní pěvci i jazzové soubory

Fanoušky klasiky čekají v letošním roce "hudební hody". Nejen do Prahy, ale i do regionů zavítají světově uznávané operní hvězdy a přední evropské symfonické orchestry. Koncertní pódia ozdobí pěvci jako Rolando Villazón, Angela Gheorghiuová, Elina Garančová, Marcello Giordani nebo Dmitrij Chvorostovskij. Přijede také pianista Lang Lang i Vídeňská filharmonie s dirigentem Danielem Barenboimem. Sérii atraktivních galakoncertů zahájí hned 8. ledna sólista newyorské Metropolitní opery (Met), slavný německý tenorista Jonas Kaufmann. Pěvec se do Smetanovy síně pražského Obecního domu vrací po roce. V nejslavnějších operních áriích a písních jej doprovodí Pražští symfonikové pod taktovkou německého dirigenta Jochena Riedera. Konec měsíce bude patřit mladé americké mezzosopranistce Kate Lindseyové, která zazpívá 25. ledna ve stejné koncertní síni.

Jeden z nejvýznamnějších a nejdéle působících světových big bandů Duke Ellington Orchestra se představí 19. dubna ve Velkém sále pražské Lucerny. Těleso propagující hudbu "jazzového vévody" Duka Ellingtona se do Prahy vrací po dvou letech. Do metropole přijede patnáctičlenná formace pod vedením pianisty Thomase Jamese, jejíž složení se poslední dvě dekády mění jen kosmeticky. Z autorské dílny věhlasného jazzmana zahraje například skladby Caravan, The Mooche, Rockin in Rhythm, Take The A Train, Satin Doll nebo Mood Indigo, pocházející především z 30. a 40. let minulého století.

Ze sportu:

Čeští tenisté Petra Kvitová a Tomáš Berdych vstoupili vítězně do Hopmanova poháru. Nejvýše nasazený pár soutěže smíšených dvojic v Perthu porazil Bulharsko 2:1 na zápasy. Češi rozhodli už po dvouhrách a v závěrečné smíšená čtyřhře prohráli po třech nevyužitých mečbolech. První bod získala wimbledonská vítězka Kvitová, která si poradila s Cvetanou Pironkovovou 6:4 a 6:2. Sedmý hráč světa Berdych měl s Grigorem Dimitrovem mnohem více práce, ale nakonec dokázal zvítězit 6:4, 6:7 a 6:3.

Fedcupová vítězka Lucie Hradecká zahájila nový tenisový rok úspěšně. V prvním kole turnaje v Aucklandu porazila šestadvacetiletá Češka i zásluhou deseti es 6:4, 3:6 a 6:2 Italku Albertu Briantiovou. Hradecká na Novém Zélandu nezaváhala ani ve čtyřhře. Společně s tradiční partnerkou Andreou Hlaváčkovou porazily 6:1, 6:4 švédský pár Sofia Arvidssonová, Johanna Larssonová.

Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová vstoupila v Brisbane vítězně do sezony. V prvním kole přípravného turnaje na Australian Open porazila po více než dvouhodinovém boji 6:2, 4:6 a 6:4 domácí hráčku Olivii Rogowskou. Vypadla Klára Zakopalová. V druhém kole čeká pětadvacetiletou plzeňskou rodačku Záhlavovou-Strýcovou těžší soupeřka, druhá nasazená Andrea Petkovicová z Německa. Proti favoritce nastoupí i Iveta Benešová, jež do druhého kola prošla v neděli - podle očekávání se střetne s nejvýše nasazenou domácí hvězdou Samanthou Stosurovou, jež zdolala 6:2, 6:3 Bělorusku Anastasii Jakimovovou.

Fotbalový reprezentant Jan Rajnoch bude hrát za turecký Sivasspor, kam odešel z Ankaragücü. V novém působišti, jedenáctém týmu ligové tabulky, podepsal třicetiletý obránce podle svého manažera Viktora Koláře z agentury Sport Invest smlouvu na jeden a půl roku s následnou roční opcí. V Ankaragücü skončilo Rajnochovo angažmá po dvou letech, poté co fotbalista na konci prosince podal výpověď kvůli nevyplácené mzdě, a do Sivassporu tak zamířil jako volný hráč zadarmo.

Počasí na úterý:

Bude většinou polojasno, jen ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty v úterý 3 až 7 °C, na horách kolem 1.