Denní souhrn zpráv Zprávy

04-01-2012

Vláda kvůli VV opět přerušila jednání o vracení majetku církvím

Vláda znovu kvůli Věcem veřejným (VV) přerušila jednání o vracení majetku církvím, k návrhu zákona by se měla vrátit za týden. VV na jednání požadovaly odklad finančních kompenzací pro církve o jeden rok nebo do doby ekonomického růstu. "V období ekonomické krize, kdy ministerstvo financí zvažuje vypsání nových daní, zvyšování DPH, daně z převodu nemovitostí a daní na paliva, považujeme za vhodné odložit finanční část plnění církevních restitucí," napsala v tiskovém prohlášení místopředsedkyně VV Karolína Peake. Podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla by to ale patrně vyžadovalo nové jednání s církvemi, jako každá změna již vyjednaných podmínek. O požadavcích VV budou ještě koaliční lídři jednat příští týden ve formátu K9.

Premiér Petr Nečas (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády připomněl, že církevní restituce jsou dohodou koalice se 17 církvemi a jejich parametry už byly na koaliční úrovni odsouhlaseny. Podle Nečase se dohodnutá splátka na třicet let stane obligatorním výdajem státního rozpočtu. Premiér ale upozornil, že v případě odkladu jejího vyplácení by stát stále církvím ročně dával 1,5 miliardy korun.

Vláda souhlasí se zmenšením újezdů a zrušením újezdu Brdy

Vláda souhlasí s plánem zmenšit celkovou plochu vojenských újezdů o třetinu. Armáda zcela vyklidí Brdy, zbylé výcvikové prostory zmenší. O rozhodnutí kabinetu ČTK informoval Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany. Úplným opuštěním výcvikového prostoru Brdy a zmenšením dalších újezdů chce vláda docílit redukce plochy využívané pro výcvik vojáků o 42.000 hektarů ze současných téměř 130.000 hektarů. Podle ministerstva obrany to nebude mít dopad na výcvik vojáků. Zákon má jednoznačně stanovit nové hranice újezdů. Vymezená území výcvikových prostorů mají být přiřazena k území přilehlých obcí, případně má zákon vyhlásit vznik nových obcí.

STEM: Sněmovně důvěřuje 16 pct lidí, to je nejméně od roku 1993

Důvěra v Poslaneckou sněmovnu se podle prosincového průzkumu agentury STEM propadla na 16 procent, což je nejméně za celou existenci samostatného českého státu. Stejně jsou na tom ale i členové vlády. Naproti tomu předsedkyně dolní parlamentní komory Miroslava Němcová a premiér Petr Nečas (oba ODS) se těší větší důvěře než jejich instituce, věří jim 40, respektive 28 procent občanů. Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který má důvěru 57 procent veřejnosti. Prezidentu Václavu Klausovi počátkem loňského prosince věřilo 51 procent občanů, uvedl STEM. Senátu koncem roku věřila čtvrtina veřejnosti, což se už deset let ale téměř nemění.

Tři čtvrtiny lidí hodlají kvůli DPH omezit výdaje

Téměř tři čtvrtiny lidí by kvůli růstu daně z přidané hodnoty rády omezily své výdaje a případně začaly i spořit. Více než dvě pětiny ale zároveň přiznaly, že jim současná situace více spořit neumožňuje. Naopak o změně chování neuvažují především mladí lidé, vyplývá z průzkumu ING Bank. Úspory si většinou nemohou dovolit lidé ve věku 56 až 65 let, a to v téměř 60 procentech případů. Na druhou stranu skupinou, která o změně chování a vytvoření si finančního zázemí uvažuje nejméně, jsou mladí lidé ve věku od 18 do 25 let. Celkem nehodlá měnit své zvyky 44 procent mladých.

Daňové příjmy státu loni stouply na 523 mld. Kč, ministerstvo čekalo více

Daňové příjmy státního rozpočtu loni činily 523,1 miliardy korun a stouply tak meziročně o tři procenta. Ve srovnání s plány ministerstva financí byly ale o 20,1 miliardy korun nižší, protože rozpočet počítal s téměř sedmiprocentním nárůstem. Vyplývá to z předběžných podrobných výsledků státního rozpočtu za loňský rok, které zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad již v úterý informoval o tom, že schodek státního rozpočtu loni činil 142,8 miliardy korun proti plánovaným 135 miliardám korun. Důvodem vyššího schodku byly problémy s čerpáním peněz z fondů EU. Bez tohoto vlivu by byl schodek 130 miliard korun.

Vláda zatím neukončí dohodu s USA o podpoře investic

Vláda zatím dohodu se Spojenými státy americkými o podpoře a ochraně investic neukončí. Česko chce v dohodě snížit rizika arbitráží. Podle premiéra Petra Nečase další jednání o dohodě proběhnou do konce ledna. Podle náměstka ministra financí Tomáše Zídka zástupci USA při jednáních o úpravě dohody zatím nechtěli přistoupit na navrhované dílčí změny a pro Českou republiku by bylo podle něho výhodnější dohodu vypovědět. O úpravě dokumentu začala česká a americká strana vyjednávat loni v září po dlouhém naléhání české diplomacie. ČR v uplynulých letech čelila arbitrážím většinou právě na základě dohod o ochraně investic. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné.

Stovky postižených šly žádat o příspěvek, úřady nápor zvládaly

Stovky lidí s handicapem se vypravily do úřadů práce po republice kvůli příspěvku na mobilitu. Vyzvala je k tomu rada postižených. Větším počtem žadatelů chtěla upozornit na změny ve vyplácení podpor pro handicapované, které kritizuje. Úředníkům se zatím dařilo nápor zvládat, i když někde museli lidé dlouho čekat. Příspěvek na mobilitu nahrazuje dvě dávky - na provoz auta a na dopravu. Potřební teď dostanou 400 korun měsíčně. Peníze získají od měsíce, v němž si o ně požádají. Dřív to mohli udělat kdykoliv a obdrželi naráz sumu za celý rok, uvedl šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Rada proto vyzvala handicapované, aby na úřad vyrazili co nejdřív, a to právě dnes.

Blesk.cz: Ministerstvo má návrh nařízení o dostupnosti péče

Ministerstvo zdravotnictví už má hotový návrh vládního nařízení o dostupnosti lékařské péče. Pacient by se podle něj měl dostat k praktickému lékaři do 40 minut. Na náhradu kyčelního kloubu by neměl nikdo čekat déle než 78 týdnů a šedý zákal lékaři budou muset odoperovat do půl roku. Zajistit, aby nebyly lhůty překračovány, by měly zdravotní pojišťovny. Informoval o tom server Blesk.cz. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň zdůraznil, že návrh jde do připomínkového řízení a je možné, že se bude upravovat.

Vládní výbor dal zelenou vzniku úřadu na kontrolu financí stran

Vládní protikorupční výbor podle předsedkyně Karolíny Peake (VV) chce, aby vznikl samostatný úřad na kontrolu financování stran. Zavedení limitu pro výdaje na volby, který výboru Peake navrhovala, neprošel. Nebude proto součástí věcného záměru zákona o kontrole stranických financí, který do připomínkového řízení připraví ministerstvo vnitra, uvedla po zasedání na tiskové konferenci. Speciální úřad podle Peake zajistí, že zákon nebude "bezzubý", obsahovat bude i sankce. Jak pro členy vedení úřadu, tak pro inspektory má podle Peake platit jakási konkurenční doložka, že v posledních pěti až deseti letech nebyli politicky exponovanou osobou.

Na železnici loni zahynulo 277 lidí, nejvíce od roku 2003

V loňském roce na železnici trojnásobně vzrostl počet závažných a tragických nehod a zahynulo při nich 277 lidí, což je nejvíce od roku 2003. ČTK o tom informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Nejvíce lidí zemřelo při střetu s vlakem. Zvýšil se také počet nehod trolejbusů a tramvají v rámci městské hromadné dopravy. Naopak se loni snížil počet nehod na železničních přejezdech, který byl nejnižší od roku 2003, klesl i počet obětí těchto nehod.

Justice porušila práva muže, jenž upozornil na trestnou činnost

Česká justice porušila základní práva Jiřího Kosteleckého ze Šumperska, jenž sám upozornil na trestnou činnost, spolupracoval s policií, ale přesto skončil ve vazbě. Ústavní soud (ÚS) dal Kosteleckému novou šanci na náhradu nemajetkové újmy. Jeho žalobou o 3,5 milionu korun se musí znovu zabývat Městský soud v Praze. V kauze se podle Kosteleckého stížnosti objevilo hned několik závažných chyb. Jeho vazba například údajně o tři dny přesáhla zákonnou dvouletou lhůtu a celé soudní řízení, které skončilo osvobozujícím výrokem, bylo příliš dlouhé.

Vyšetřovatelům se od října uzavře cesta k údajům o telekomunikaci

Vyšetřovatelům se od října uzavře cesta k údajům o uskutečněném telekomunikačním provozu. Ústavní soud (ÚS) zrušil část trestního řádu, která umožňuje získat od operátorů takzvané provozní a lokalizační údaje. Soudci ale dopad svého nálezu odložili a ponechali ustanovení v platnosti do konce letošního září. Podle soudců je zákon příliš obecný. "V podstatě umožňuje vyžádat údaje od operátorů pokaždé, když existuje jakákoliv souvislost s jakýmkoliv probíhajícím trestním řízením," řekl předseda ÚS Pavel Rychetský. Vyžádání údajů přitom kvůli závažnosti zásahu do soukromí nesmí být podle Rychetského rutinním prostředkem policejní práce. Využití údajů ÚS připouští u závažné trestné činnosti a v případech, kdy není k dispozici jiný, šetrnější postup.

Podle Rychetského policie v minulosti žádala o údaje příliš často. Například v roce 2009 policisté adresovali soudům více než 280.000 žádostí o výpisy. Ústavní soudci naznačili, že nová zákonná úprava, která vzniká, by se měla podobat úpravě odposlechů. Vyšetřovatelé by tak mohli výpisy získat jen v případech, kdy prověřují závažnou trestnou činnost.

Průvod v Tanvaldu, kde byl zastřelen mladý Rom, má být poklidný

V Tanvaldu na Jablonecku, kde byl v noci na neděli zastřelen dvaadvacetiletý Rom, se prý v sobotu po jeho pohřbu uskuteční poklidný pietní průvod, nikoliv demonstrace. Jeho účastníci se vydají od kostela na místo, kde se střílelo, aby tam zapálili svíčku. ČTK to řekla Eva Gáborová ze sdružení Roma Tanvald, která byla informace akci oznámit na městském úřadu. Při incidentu byl zraněn i bratr usmrceného mladíka. Muž, který střílel, je na svobodě, nebyl zatím z ničeho obviněn.

V kauze takzvaných vlčích dětí vypovídali příbuzní obžalovaných

V případu rodičů, kteří podle obžaloby nepustili své děti celý život z vinohradského bytu, vypovídali u pražského městského soudu jejich příbuzní. Otec obžalované ženy obvinil svého zetě z psychického týrání své ženy. Podle něho jí pravděpodobně zakazoval chodit ven a stýkat se se svými známými. Žena naopak uvedla, že byla od malička týrána svými rodiči. Muž se ženou jsou viněni z toho, že zatajili narození svých dvou synů, které nezaregistrovali na úřadech, ani je nikdy nevzali na lékařské vyšetření.

Státní zástupkyně Margita Kralická již první den hlavního líčení uvedla, že roční ani dvouletý chlapec neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí. Děti mají údajně poškozeny mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky. Rodiče obžalovaného a jeho bratr, který se o děti v současnosti stará, však jakékoli zdravotní problémy dětí odmítli. Podle jejich tvrzení jsou děti v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Také oba obžalovaní v úterý před trestním senátem svorně tvrdili, že se o své potomky starali více než dobře. Pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy.

Do ústavů se nemají podle vlády posílat ani děti do sedmi let

Ani děti do sedmi let by v Česku už za pár let neměly končit v ústavech a dětských domovech. Do nich by se neměly posílat od roku 2016. Děti do tří let by do těchto zařízení měly přestat chodit už od roku 2014. Počítá s tím národní strategie ochrany práv dětí, kterou projednala vláda. Nový systém ochrany dětí by měl začít fungovat do roku 2018. Vláda zastává názor, že pokud děti nemohou zůstat ve svých původních rodinách, měly by se o ně v nižším věku starat pěstounské rodiny, nikoli kolektivní zařízení. Česko je dlouhodobě terčem kritiky mezinárodních organizací za vysoký podíl dětí, které vyrůstají v ústavech. Novela, která podpoří profesionální pěstounskou péči, by měla začít platit už letos v červenci.

Strategie nezapomíná ani na děti postižené či z ghett. Pro ně plánuje zajištění sítě služeb. Jedním z úkolů je pak i boj proti chudobě. Resort práce by měl letos a v příštím roce přezkoumat sociální dávky pro rodiny, od příštího roku by se mohla případně zavést cílená pomoc mladým při jejich vstupu do samostatného života.

Krutým chovatelům by mohlo hrozit zabavení zvířat a zákaz chovu

Vláda souhlasí s návrhem, aby lidem, kteří týrají zvířata, stát mohl tato zvířata zabavit, nebo zakázat krutým chovatelům jejich další držení. Kabinet schválil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Souběžná novelizace zákona o policii má umožnit policistům vstup do obydlí kvůli podezření na týrání zvířete. Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben ČTK řekl, že i v současnosti je možné zvíře tyranovi odejmout. Zvíře však stále zůstává majetkem původního majitele, který si někdy po čase pro zvíře přijde a bere si jej zpět.

Čeští drůbežáři splnili požadavek EU na klece

Čeští drůbežáři splnili požadavek Evropské unie a chovají nosnice již jen v takzvaných obohacených klecích, ve kterých mají slepice především větší prostor k obývání. Výměny dohodnuté už v roce 1999 stály chovatele nemalé peníze. "Do konce roku 2011 bylo investováno do výměny zhruba 1,2 miliardy Kč," uvedla Dagmar Tůmová z Českomoravské drůbežářské unie. Zemědělci v několika státech unie na rozdíl od jejich českých kolegů termín pravděpodobně nestihli. Mezi těmito zeměmi je třeba Belgie, Francie, Španělsko, Rumunsko i sousední Polsko.

Pojišťovna: V ČR trpí demencí půl milionů lidí a bude jich víc

V Česku je nyní podle pojišťovny Allianz půl milionu lidí trpících demencí a bude jich nadále přibývat. Ze studie pojišťovny, kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že v ČR žije s touto diagnózou 300.000 lidí, těžkou formou demence trpí dalších zhruba 120.000 Čechů a každý rok jich přibývá asi 20.000. Ve světě demencí trpí až 36 milionů lidí a péče o nemocné stojí asi 450 miliard eur (11,6 bilionu korun).

Na sjezdovkách jezdí 83 pct českých lyžařů pod vlivem alkoholu

Na sjezdovkách jezdí 83 procent českých lyžařů pod vlivem alkoholu, více než třetina vypije přes den dvě až tři skleničky lihovin. Dvě třetiny sportovců na horách neřeší ani zbytkový alkohol po ránu, takže zcela střízlivé lyžaře či snowboardisty lze potkat jen stěží, vyplývá z průzkumu pojišťovny Direct. Ta jej uskutečnila počátkem prosince v pražských ulicích mezi 321 respondenty. Alkoholu se při lyžování úplně vyhýbá pouze každý šestý. Každý pátý tvrdí, že k horám prostě alkohol patří, a šestina Čechů má prý pod jeho vlivem větší požitek z jízdy.

Zkouška podobná maturitě bude i pro lidi se základní školou

Zkoušku podobnou státní maturitě bude moci složit i člověk se základním vzděláním. Zkouškou z určitého předmětu se pak bude prokazovat třeba u budoucího zaměstnavatele. ČTK to sdělil mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň. Za zkoušky se bude platit, spuštěny budou ještě letos. Na zkoušky se přitom zájemci budou muset doučit svépomocí, profitovat tak zřejmě budou i vzdělávací agentury. S novým typem zkoušky počítá nedávno schválená novela školského zákona. "Fungovala by podobně jako státní maturity, ale nenahrazuje středoškolské vzdělání," vysvětlil Habáň.

Urna s popelem Václava Havla byla uložena do rodinné hrobky

Urna s popelem prezidenta Václava Havla byla uložena do rodinné hrobky na pražském Vinohradském hřbitově. Soukromé pietní akce se účastnila vdova Dagmar, bratr Ivan s chotí Dagmar a nejbližší spolupracovníci prvního polistopadového prezidenta. Na hřbitově byli také finančník a sponzor Havlových aktivit Zdeněk Bakala s partnerkou Michaelou, výtvarník a architekt Bořek Šípek či sestry boromejky, které o Havla na sklonku života pečovaly. Na poslední cestě ho doprovodily svým zpěvem. Nad hrobkou během piety promluvil katolický kněz. Datum uložení urny vybrala rodina na den, kdy uplynulo 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou Dagmar. Přípravy na uložení ostatků hlavy státu začaly v úterý. Poté, co kameník vytesal na náhrobek během noci Havlovo jméno s datem narození a úmrtí, byla dnes ráno hrobka odkryta.

Radnice v Náchodě hodlá uspořádat rozloučení se spisovatelem Škvoreckým

Radnice v Náchodě hodlá uspořádat rozloučení se zesnulým spisovatelem a náchodským rodákem Josefem Škvoreckým. Mohlo by se konat formou vzpomínkového večera v hotelu Beránek. O konkrétní podobě a detailech rozloučení bude radnice s dalšími institucemi teprve jednat, řekla ČTK mluvčí radnice Nina Adlof. Škvorecký, kterého město považuje za svého nejvýznamnějšího rodáka, zemřel v úterý v Torontu ve věku 87 let. Lidé v Náchodě mohou již nyní uctít památku spisovatele a exilového nakladatele v podloubí radnice na Masarykově náměstí. Ve vitríně v podloubí je Škvoreckého fotografie s rudými růžemi. Radnice vyvěsila na budovu městského úřadu černou vlajku. Město již také rozhodlo, že Škvoreckému bude věnován letošní ročník studentského festivalu Náchodská Prima sezóna. Radnice podle mluvčí Adlof nevylučuje, že se bude jednat i o pojmenování některé ulice či náměstí spisovatelovým jménem.

Škvorecký své mládí prožité v Náchodě zobrazil především ve svém nejslavnějším románu Zbabělci a v knize Prima sezona. Nejznámějším hrdinou Škvoreckého knih je Danny Smiřický. Podle Smiřického je pojmenována známá kavárna hotelu Beránek. Spisovatel po potlačení pražského jara 1968, a to na začátku roku 1969, odešel do Kanady. V Torontu spolu se svou manželkou, spisovatelkou a herečkou Zdenou Salivarovou založil nakladatelství Sixty-Eight Publishers, ve kterém vydávali díla autorů, kteří nemohli v komunistickém Československu publikovat.

I letošní smrk ze Staroměstského náměstí skončí v pražské zoo

Zubři, losi, sloni a papoušci ara dostanou ve čtvrtek k svačině větvičky z vánočního stromu, který zdobil Staroměstské náměstí. "Zvířata si dají nejen větve z tohoto dvacetimetrového smrku, ale také vánoční stromky, které zůstaly prodejcům ve skladech," řekla ČTK o tradici mluvčí zahrady Stáňa Seďová. Darované stromky poslouží v zahradě nejen jako krmení, ale i jako podestýlka. Smlsnou si na nich hlavně sloni, pro které jsou jehličnany vítaným zpestřením jídelníčku.

Moravští vinaři mají za sebou patrně nejlepší rok na soutěžích

Moravští vinaři mají za sebou patrně nejlepší rok. V zahraničních soutěžích sbírali stříbrné a zlaté medaile i tituly absolutních šampionů. Mezi největší úspěchy patří vyhlášení nejlepšího Sauvignonu výstavy v San Francisku od Vinařství Líbal nebo absolutní vítězství Vinařství Čech před Vánoci v Izraeli také se Sauvignonem. Ti nejlepší patrně budou zvyšovat ceny vítězných vzorků, řekl ČTK Pavel Krška z Národního vinařského centra. Podle Kršky se ale spotřebitelé nemusí obávat, že by vín oceňovaných šarží byl na trhu nedostatek. "Vinař, který jde s vínem na soutěž, přihlašuje šarži, kde má alespoň tisíc litrů. Jinak by se mu to nevyplatilo," uvedl Krška.

Pro obří sochy na Pustevnách bude letos rekordní množství ledu

Rekordní množství ledu, rovných 20 tun, bude letos k dispozici sochařům vytvářejícím na Pustevnách na Vsetínsku obří ledové a sněhové sochy. Je to dvojnásobné množství oproti minulému ročníku, řekl ČTK pořadatel Miroslav Hrabal. Akci v jednom z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě tradičně navštěvuje kolem 10.000 lidí. Sochy tvoří týmy několik dní, akci završí v neděli 15. ledna vyhlášení výsledů. Výtvory si budou moci návštěvníci prohlédnout do 22. ledna.

U Berouna vzniká horolezecký park, prý je první v ČR

V lomu Alkazar u Berouna vzniká horolezecký park, který je prý prvním podobným sportovištěm v ČR. Park je volně přístupnou atrakcí, která má sloužit bezpečnému provozování horolezeckého sportu pro všechny výkonnostní skupiny. Stěny lomu jsou kvůli tomu osazeny jistícími prostředky, horolezci tam vybudovali trenažér pro zachytávání pádů a další atrakce. Podobné parky jsou oblíbené v alpských zemích, kde je využívají zejména rodiny s dětmi. Novinářům to řekl místostarosta Berouna František Ečer (bezpartijní).

Ze sportu:

Favorizovaní čeští tenisté mají nakročeno do finále Hopmanova poháru. Petra Kvitová s Tomášem Berdychem porazili v Perthu obhájce titulu Američany bez ztráty setu 3:0 na zápasy a do tabulky skupiny A si připsali druhou výhru. V pátek se Kvitová s Berdychem střetnou s Dánskem. V utkání s USA si dnes nejdříve wimbledonská vítězka Kvitová poradila s Bethanií Mattekovou-Sandsovou bez problémů 6:2 a 6:1. V druhé dvouhře přidal vítězný bod sedmý hráč světa Berdych, který porazil Mardyho Fishe dvakrát 6:3. V závěrečné smíšené čtyřhře si český pár připsal na konto vítězství 6:3 a 7:5.

Páté místo obsadil Roman Koudelka v třetím závodu Turné čtyř můstků v Innsbrucku a postaral se o nejlepší český výsledek v tomto ročníku miniseriálu. Vítězem se stal vedoucí muž Světového poháru Rakušan Andreas Kofler před dalším domácím reprezentantem Gregorem Schlierenzauerem, jenž ovládl úvodní dva díly Turné. Další český skokan Lukáš Hlava byl desátý a Jakub Janda čtrnáctý.

Bývalý kapitán fotbalové Sparty Tomáš Řepka Plzeň neposílí. Vedení mistrovské Viktorie se dohodlo, že osmatřicetiletého obránce neangažuje. Řepka byl jednou z možných posil za Davida Bystroně, kterému hrozí trest za pozitivní dopingový nález. ČTK o rozhodnutí Plzně informoval tiskový mluvčí klubu Pavel Pillár. Řepku prý nyní zkusí oslovit České Budějovice. Plzeň se rozhodla Řepku neangažovat prý především proto, že zkušený obránce v srpnu nastoupil za Spartu v play off Evropské ligy proti rumunské Vasluii a v únoru by tak v dresu Viktorie nemohl ve stejné soutěži vyrukovat proti Schalke 04.

Ve třetí etapě Rallye Dakar dojel Aleš Lopras s tatrou na čtvrtém místě a dosáhl dosud nejlepšího výsledku. Od stupňů vítězů ho dělila po 208 měřených kilometrech jen minuta a 15 sekund. V celkovém pořadí si polepšil na pátou příčku.

Počasí v Česku:

Bude zataženo s deštěm, ve vyšších polohách sněžení. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia, na horách kolem nuly. Vítr bude v nárazech dosahovat i v nižších polohách až 110ti, na hřebenech hor až 130ti kilometrů v hodině.

04-01-2012