Denní souhrn zpráv Zprávy

12-01-2012

Václav Klaus: Politici by měli skončit s hrozbami odchodu z koalice

Prezident Václav Klaus vyčetl TOP 09 a jejímu předsedovi Karlu Schwarzenbergovi, že v posledních dnech často hrozí odchodem z vlády - kvůli církevním restitucím a unijní dohodě o fiskální odpovědnosti. Václav Klaus to řekl na dotaz Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, jak vnímá dohady v koalici v souvislosti s jednáním o církevních restitucích a připravované smlouvě EU o rozpočtové odpovědnosti. "Jako prezident republiky se nemohu smiřovat s tím, aby jedna politická strana dvakrát za den a půl vyhrožovala odchodem z koalice za prvé, jestli nebudou církevní restituce, za druhé, jestli nebude podepsána ta evropská smlouva, prostě takhle se politika vést nedá, já myslím, že je třeba už to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně," uvedl Václav Klaus. Karel Schwarzenberg podle čtvrtečních Lidových novin tlačí na to, aby se ČR připojila k chystané unijní dohodě o fiskální odpovědnosti. "Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace," uvedl ministr zahraničí a předseda TOP 09. Václav Klaus dlouhodobě tvrdí, že další integrace EU nic pozitivního nepřináší a ČR by se neměla takových dohod účastnit.

MZV: Karel Schwarzenberg nechce vstup do rozpočtové unie bez podmínek

Ministerstvo zahraničí (MZV) popřelo, že by šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) chtěl bez jakýchkoliv podmínek vstoupit do nové rozpočtové a hospodářské unie a vzdát se suverenity nad státním rozpočtem. Ministerstvo tak reagovalo na čtvrteční informace deníku Lidové noviny. Poslední návrh smlouvy, o němž se jedná v Bruselu, je podle MZV mnohem příznivější pro ČR, rozhodnutí o připojení k dohodě ale bude záviset na konečném textu, uvedla česká diplomacie v tiskovém prohlášení. "Hlavní diskusí na středečním jednání ministrů o Mezinárodní dohodě o posílené hospodářské unii byla vnitrostátní schvalovací procedura. Ministr zahraničních věcí vyjádřil na jednání přesvědčení, že do té doby, než bude známa definitivní podoba smlouvy, není možné rozhodnout, zda bude schvalována kvalifikovanou většinou, prostou většinou a podobně. Není totiž jasné, jestli smlouva přinese transfer kompetencí, či nikoli," stojí ve vyjádření MZV.

Irácký premiér do ČR nepřijede, delegace dorazí bez něj

Irácký premiér Núrí Málikí do České republiky nepřijede kvůli vnitropolitické situaci v Iráku, návštěva irácké delegace s ministry se ale uskuteční. Informace ČTK potvrdil mluvčí české vlády Jan Osúch. Podle něj by premiér mohl Česko navštívit později, pozvání stále platí. Neklidný Irák v poslední době stihla vlna krvavých atentátů, které se rozšířily po loňském odchodu americké armády. Delegace bez Málikího bude v Česku 23. a 24. ledna. Čeští politici chtějí s Iráčany probrat mimo jiné možnosti prodeje nepotřebných bitevníků L-159. Nabídka české strany na prodej asi dvaceti letadel, které české armáda nepotřebuje, podle ministerstva obrany stále platí. Irák se ale dosud nerozhodl, zda na ni kývne. Jednání s Irákem jsou přitom možná poslední šancí na prodej letounů L-159.

Poslanci žádají kanadské kolegy, aby se zasadili o zrušení víz

Poslanci ze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny žádají dopisem své kolegy z kanadského parlamentu o to, aby se zasadili o zrušení vízové povinnosti pro Čechy. Pokud se situace nevyřeší, český výbor nebude projednávat mezinárodní smlouvy, v nichž Kanada figuruje. ČTK to sdělil předseda výboru David Vodrážka (ODS). "Otevřeně jsme sdělili, že nebudeme moci podpořit nejen stávající dohodu o leteckém provozu, ale ani další mezinárodní smlouvy s kanadskou účastí, dokud nedojde k vyřešení této nešťastné situace," uvedl. Dohodu o letecké dopravě mezi státy Evropské unie a Kanadou měl výbor projednávat už předloni v listopadu. Tehdy věc odložil. Loni v lednu uvedl, že se smlouva na jednání výboru "v blízké budoucnosti" vůbec neobjeví. K tomu, aby dohoda mohla platit, je souhlas Česka nezbytný. Kanada znovu zavedla víza pro Čechy v červenci 2009. Zdůvodnila to vysokým počtem českých žadatelů o azyl; převažovali mezi nimi Romové. Českým politikům se zatím Kanadu nedaří přimět ke zrušení vízové povinnosti.

ČSSD získala podporu Senátu pro omezení volebních nákladů stran

ČSSD podle očekávání získala v prvním kole podporu Senátu pro novelu, kterou chce omezit stranické náklady na volební kampaň na 80 milionů korun ročně. Současně chce zakázat firmám sponzorování stran, které by navíc od jednotlivců směly získat darem nejvýše jeden milion korun za rok. Novelu volebních zákonů a zákona o politických stranách poslal Senát k dalšímu posouzení svým výborům. "Tento návrh zákona by měl přispět k větší transparentnosti ve financování politických stran, zejména výdajů na volby. Zároveň má do jisté míry protikorupční povahu, protože omezí tlak na získávání prostředků za jakoukoli cenu," obhajoval předlohy místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Omezení nákladů na kampaň neúspěšně prosazovala ve sněmovně KSČM, která chtěla hranici 50 milionů korun pro parlamentní a 20 milionů pro krajské a obecní volby.

Hejtmani chtějí nevyčerpané peníze EU do regionů

Hejtmani chtějí dohodu se státem o nevyčerpaných penězích z EU. Měly by jít z programů, odkud se je nedaří vyčerpat, do jiných, kde je kvalitních projektů přetlak. Jako takové kraje popisují své regionální operační programy. Řada krajských projektů prý v hodnocení uspěla, ale dotaci nezískala, protože na ně nezbylo. "Nechceme za každou cenu evropské peníze utrácet, ale pro dobré projekty využít částky, které leží nevyužité v centrálních operačních programech," řekl šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj může jít o desítky miliard korun. Přesun peněz mezi operačními programy dnes hejtmani jmenovali mezi návody jak zlepšit ekonomickou situaci ČR i regionů. O možnostech dnes v Brně jednali se svým odborným týmem - ekonomickou radou asociace, která je obdobou vládního NERV. Krajskou ekonomickou radu vede ekonom Jan Švejnar. Podle hejtmanů by se kraje měly se státem dohodnout na "superprioritách", které se budou z nevyčerpaných peněz v evropských fondech platit. V Bruselu by obě strany dohodly přesun peněz z jedněch operačních programů do jiných. "Je to v zájmu ČR, české ekonomiky, v zájmu podpory našich podnikatelů, měst, obcí i neziskového sektoru," řekl Michal Hašek.

Jiří Paroubek získal poslance Škárku, do roka chce mít poslanecký klub

Předseda národních socialistů - levice 21. století (NS-LEV 21) Jiří Paroubek se dohodl na užší spolupráci s poslancem a bývalým členem vládních Věcí veřejných Jaroslavem Škárkou. Jiří Paroubek dodal, že do budoucna by se Jaroslav Škárka mohl stát členem jeho strany. Uvedl také, že na základě jednání s dalšími poslanci by do konce letošního roku mohla mít jeho strana vlastní poslanecký klub. "Domluvili jsme se (se Škárkou) na určitém typu spolupráce," řekl Jiří Paroubek. Škárka by se podle něj mohl stát i členem strany, až skončí kauza ohledně údajného úplatkářství předsedy poslanců VV Víta Bárty, v níž Jaroslav Škárka figuruje. Snahou získat poslance Škárku se Jiří Paroubek netajil už loni při zakládání své strany. "Jednáme také s dalšími poslanci a senátory. Předpokládám, že do konce tohoto roku se nám může podařit vytvořit poslanecký klub," dodal. K vytvoření klubu ve sněmovně je třeba deseti poslanců, k Paroubkově NS-LEV 21 zatím patří dva.

Šéf sudetských Němců vítá, že ubývá Čechů podporujících dekrety

Nejvyšší představitel vysídlených sudetských Němců Bernd Posselt přivítal výsledek nedávného průzkumu názoru Čechů na takzvané Benešovy dekrety, podle něhož by je v platnosti nechala necelá polovina z nich, což je nejméně od roku 2002. Podle Posselta je to začátek rozchodu Čechů "s těmito dokumenty bezpráví", uvedl v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici. V anketě Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se pro ponechání dekretů v platnosti vyslovilo 49 procent dotázaných. V minulém desetiletí to byly i více než dvě třetiny. Jen o něco méně účastníků posledního průzkumu, 42 procent, považuje vysídlení sudetských Němců po druhé světové válce za spravedlivé. To, že takto stále smýšlí skoro polovina Čechů, označil Posselt za "skandální názor, který je ale vysvětlitelný dědictvím komunistické propagandy a špatným svědomím". Potěšilo ho však, že jako nespravedlivé vnímá vysídlení 39 procent Čechů a tento názor sílí hlavně mezi mladými pod 30 let. Jako spravedlivý ho v anketě prvně označila méně než třetina příslušníků této věkové skupiny.

Kardinál Duka: Církev chce návštěvníkům více otevřít své památky

Římskokatolická církev chce návštěvníkům více otevřít své památky, které jsou často přístupné pouze o nedělích a bohoslužbách. O formě bude ještě diskutovat. Církev chce také více spolupracovat s ministerstvem kultury a policejními útvary, řekl pražský arcibiskup Dominik Duka. Podle odborníka na církevní turistiku Marka Touška nyní závisí přístupnost památek návštěvníkům na jednotlivých kněžích. Podle Dominika Duky je v dnešním světě cesta hledání duchovních hodnot aktuální. "Každý návštěvník je vítán, pokud se bude chovat s určitou otevřeností," uvedl arcibiskup Duka. Podle něj například církevní pouti patří "k počátkům naší historie". "Církevní turistika dnes dostává i další rozměr studijní a kunsthistorický. I v ČR vytváří velký segment, který je důležitý nejen pro národní nebo kulturní, ale i ekonomický život," uvedl Duka. Rozvoj tohoto druhu turistiky podle něj pokročil zejména na Moravě. Pro církev je jakousi metou příští rok, kdy buce církev slavit cyrilometodějské výročí. "Vydáme se na cestu širšího programu pro otevření církevních památek," uvedl Dominik Duka.

Česko podle průzkumu patří v jaderné bezpečnosti k nejlepším

Americká nevládní organizace Iniciativa za omezení jaderné hrozby (NTI) ve středu zveřejnila první celosvětový žebříček států sestavený podle bezpečnosti zajištění jaderného materiálu. Do seznamu 176 hodnocených států byly zařazeny země disponující jadernými zbraněmi i státy uchovávající jaderný materiál k mírovým účelům. Česko je mezi hodnocenými zeměmi třetí. Nejbezpečněji je jaderný materiál zajištěn v Austrálii, na druhém místě následuje Maďarsko. Po České republice je čtvrté Švýcarsko a páté Rakousko. Spojené státy se s Belgií dělí o 13. místo, Rusko je 24. Spolupředseda NTI, dlouholetý americký demokratický senátor Sam Nunn na tiskové konferenci při prezentaci zprávy prohlásil, že seznam je založen na velkém množství ukazatelů včetně úrovně fyzického zabezpečení jaderného materiálu, jeho objemu, množství objektů, kde je uchováván, na politické stabilitě dané země, ale i na úrovni transparentnosti a míře korupce.

JLL: Investicím do nemovitostí se loni v Česku i ve světě dařilo

Investice do podnikatelských nemovitostí se loni v Česku meziročně zvýšily přibližně trojnásobně na 2,07 miliardy eur, tedy asi na 53 miliard korun. Předběžná čísla ČTK poskytla realitní poradenská společnost Jones Lang LaSalle (JLL). Ve světě investice vzrostly o čtvrtinu na zhruba 400 miliard dolarů (kolem osmi bilionů korun). "I přes nepříznivý státní, regionální a globální ekonomický vývoj komerční nemovitosti byly i nadále atraktivní pro investory, kteří hledají příležitosti nejen na domácí půdě, ale také v rámci jejich regionu a v regionech po celém světě," uvedl vedoucí průzkumu trhu globálních investic v JLL David Green-Morgan. Zhruba polovina realitních investic loni v Česku směřovala do maloobchodu. Investoři koupili obchodní centra a další podobné areály přibližně za 1,1 miliardy eur (zhruba 28,4 miliardy korun). Letos realitní trh pravděpodobně zasáhnou turbulence ve světové ekonomice.

Česko zaostává za Evropou v podílu žen ve vedení velkých firem

Ve statutárních orgánech stovky největších českých firem je jen 7,6 procenta žen. Vyplývá to z nejnovějších statistik společnosti Deloitte, podle nichž tak Česko spolu s Itálií, Belgií a Německem za ostatní Evropou výrazně zaostává. V Německu je podle Deloitte podíl žen ve vrcholovém vedení velkých firem 8,2 procenta, v Belgii 7,7 procenta a v Itálii 6,2 procenta. V celé Evropské unii činí 12 procent. Ze zemí mimo EU vede v tomto ohledu Norsko s 35,6 procenta, kde platí povinné kvóty na zastoupení žen v představenstvech společností. Podle partnera Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jana Spáčila se Evropská komise v nejbližších měsících chystá projednávat regulační opatření v oblasti přítomnosti žen ve vedoucích orgánech společností. Ženy by tak mohly zastávat až 30 procent všech pozic ve vedení firem kótovaných na burze. Vyšší 40procentní kvóta začala kromě Norska platit už i ve Francii a musí tam být splněna do roku 2016, uvedl. V Česku se zatím nic podobného nechystá.

Počet cizinců pracujících i podnikajících v ČR loni vzrostl

V České republice se loni meziročně zvýšil počet zahraničních pracovníků, přibylo i cizinců, kteří zde podnikají. Zaměstnáno na konci roku v tuzemsku bylo 217.862 cizích státních příslušníků, dalších 93.059 jich zde podnikalo. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Počet cizinců v postavení zaměstnance od konce předloňského roku stoupl o necelých 2500. V předešlých dvou letech přitom jejich počet klesal. Cizinců-podnikatelů meziročně přibylo téměř 2100. Jejich množství roste už od konce roku 2004, kdy jich MPO evidovalo o zhruba 27.800 méně. Největší část cizích státních příslušníků zaměstnaných v ČR pocházela ze Slovenska. Byla jich téměř polovina celkového počtu, přes 106.400. V porovnání s rokem 2010 jich přibylo 5700. Druhou nejpočetnější skupinou na konci loňského roku tvořili Ukrajinci, byla jich téměř šestina. Jejich počet se ovšem významně snížil. Třetí největší zastoupení měli Poláci.

Do Moravskoslezského kraje jdou na ovzduší další miliardy

Do Moravskoslezského kraje mají v letošním roce přijít další až čtyři miliardy korun z evropských fondů na zkvalitnění životního prostředí, především ovzduší. Peníze by mohly pomoci největším znečišťovatelům s jejich ekologickými projekty. Kolik přesně úřad firmám nabídne, ukážou výsledky loňské výzvy k čerpání dotací. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) ČTK řekl, že spolu s další podporou úřad podnikům nabídne, co nestačily vyčerpat loni. Hodnocení projektů za miliardy je podle něj složité, ministerstvo se bude ale snažit vyhodnotit výsledky loňské výzvy co nejrychleji. Letošní výzva k podávání projektů je ve fázi příprav, o peníze průmyslové podniky budou moci žádat až po jejím vyhlášení. Znečišťovatelé by na své projekty mohli získat až 90 procent nákladů. "Peníze budou určeny na projekty velkých průmyslových podniků, které se na znečišťování ovzduší v regionu podílejí největší měrou. Při bodovém ohodnocování jednotlivých žádostí o podporu bude přihlíženo k projektům, které počítají s investicí do nových technologií a ne do pouhého udržování při životě stávajících provozů," uvedl ministr Chalupa.

Ministr Chalupa uzavřel diskuse k zákonu o Šumavě, předloží návrh zákona

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ve středu uzavřel diskuse k novému zákonu o Národním parku Šumava, kompromisní návrh zákona míří do legislativního procesu. Bezzásahová zóna má podle něho tvořit 22 procent plochy parku. Chalupa po tříhodinovém jednání se zástupci krajů, obcí, vědci, předsedy parlamentních výborů, zástupci ekologických sdružení a rady parku označil návrh za nejpřijatelnější kompromis. "Naše snaha byla maximální, ale jsem si vědom toho, že ne všichni odcházejí z jednání plně spokojeni," uvedl. Zákon si podle Chalupy vyžídal ústupky všech. Obce musely ustoupit v požadavku na výstavbu větší lanovky a spokojit se s koridorem vedoucím na rakouský Hochficht, zastánci bezzásahového režimu zase v rozloze míst, která mají být ponechána přírodě. Jako "v zásadě rozumný kompromis" hodnotí návrh na nové rozdělení Národního parku Šumava do tří ochranných zón exministr životního prostředí Bedřich Moldan.

Knihovna v Paříži se bude jmenovat po Václavu Havlovi

Nová knihovna na severu Paříže ponese jméno nedávno zesnulého českého exprezidenta Václava Havla. S odvoláním na pařížského starostu Bertranda Dalanoea o tom na své internetové stránce informuje české velvyslanectví v Paříži. "Chci, aby byl uctěn jeden z největších umělců, jeden z největších státníků a jeden z největších bojovníků za svobodu," uvedl podle ambasády Delanoe. Knihovna ve čtvrti Pajol v 18. pařížském obvodě má být otevřena příští rok a měla by mít přes 30.000 svazků. Po Havlově úmrtí se Delanoe před třemi týdny podepsal do kondolenční knihy na českém velvyslanectví a už tehdy vyjádřil přání, aby "Paříž uctila památku Václava Havla tím, že po něm pojmenuje ulici nebo kulturní zařízení". Po Václavu Havlovi by se mohla jmenovat i nová budova Evropského parlamentu či část jeho prostor. ČTK to řekl český europoslanec a místopředseda EP Libor Rouček. "Václav Havel jako symbol boje za svobodu a lidská práva ve východní Evropě by si zasluhoval, aby jedna budova nebo prostor v Evropském parlamentu byl pojmenován právě po něm," řekl Rouček, který o tom již mluvil na předsednictvu EP.

Výstava o templářích ve Zbirohu ukazuje vzácné artefakty řádu

Jediný dochovaný exponát bronzového žetonu z 12. století, jenž sloužil zřejmě jako obdoba cestovních šeků, olověná bula templářského velmistra z roku 1167 či rukopis nejstarší dochované řehole templářů z 12. století a desítky dalších exponátů spojených se středověkým řádem templářů představuje výstava na zámku Zbiroh. Hlavním lákadlem expozice je mužská podobizna z let 1505 až 1510, jež je podle některých historiků považována za autoportrét Leonarda da Vinciho. Výstava Příběh rytířského řádu templářů v ztemnělých renesančních prostorách zámku představuje vzácné předměty z 12. až 14. století vážící se k řádu templářů v Itálii, Evropě i ve Svaté zemi. "Jsou tam velmi zajímavé artefakty, získávali jsme je horko těžko a mnohé ještě nikdy nebyly vystaveny a možná už nikdy nebudou," řekl ČTK majitel zámku a zároveň nejvyšší představitel templářského řádu v Česku Jaroslav Pácha. Podle něj se při průzkumu na zámku objevily artefakty kříže a souvislosti s italskými templáři. To také stálo u zrodu myšlenky uspořádat podobnou výstavu. Ve Zbirohu je nyní sídlo českého řádu templářů, k němuž se v republice hlásí tři desítky lidí.

Restaurátoři opraví osm soch ze staroměstského orloje

Restaurátoři v následujících dvou měsících opraví osm dřevěných soch ze staroměstského orloje. První čtyři plastiky z věže sundají v pátek. Odborníci na sochách opraví praskliny dřeva, obnoví zlacení a vyretušují barvy. Hodiny na věži se ale kvůli tomu nezastaví. Orloj bude opět kompletní nejpozději 15. března, informoval magistrát. V pátek ráno z orloje zmizí sochy se jmény Marnivec, Lakomec, Smrtka a Rozkoš-Turek. "Nadcházející údržba soch vlastní chod orloje neovlivní," uvedl magistrát. Loni v dubnu restaurátoři opravovali interiér staroměstského orloje a mechanismus stroje. Orloj se kvůli tomu na tři týdny se zastavil.

Na festival ohňostrojů Ignis brunensis přijede světová špička

Světová špička se představí na letošním ročníku přehlídky ohňostrojů Ignis brunensis v Brně. Přijedou firmy ze Španělska, Austrálie a Číny, které se podílely na slavnostních ceremoniálech letních olympijských her let minulých. ČTK to na veletrhu Regiontour v Brně řekl Ondřej Morávek z pořádající agentury Snip. Zahraniční účastníky doplní česká Flash Barrandov. V úvodu svých soutěžních představení firmy předvedou povinnou dvouminutovou kompozici na závaznou hudbu. V olympijském roce půjde o skladbu The Olympic Spirit z tvorby skladatele Johna Williamse.

Ze sportu:

Ve vytrvalostním závodu Světového poháru na 20 km v Novém Městě na Moravě si vedl z českých biatlonistů nejlépe Jaroslav Soukup, který obsadil 14. místo. Dále bodoval už jen dvacátý Ondřej Moravec. Pro první vítězství v seriálu v kariéře si dojel Rus Andrej Makovějev. Zdeněk Vítek obsadil 53. příčku, Tomáš Holubec skončil na 61. místě. Vůbec se nedařilo české jedničce Michalu Šlesingrovi, který byl před závodem v průběžném pořadí seriálu na 12. místě. Druhý muž úvodního vytrvalostního závodu sezony v Östersundu skončil po pádu a sedmi trestných minutách až na 75. pozici.

Tenistka Petra Kvitová prohrála v semifinále turnaje v Sydney s obhájkyní titulu Číňankou Li Na 6:1, 5:7 a 2:6. Češka tak přišla o možnost stát se poprvé světovou jedničkou, k tomu potřebovala v Sydney získat titul. Druhou možnost sesadit Dánku Caroline Wozniackou může mít Kvitová teoreticky na grandslamovém Australian Open, který začne v Melbourne v pondělí.

Česká fotbalová Gambrinus liga je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) za rok 2011 třiadvacátou nejkvalitnější národní soutěží na světě. Oproti loňsku si o tři příčky polepšila. První místo patří stejně jako před rokem španělské Primera División. Na polepšení české ligy se projevilo především tažení Plzně evropskými poháry. Zastavila tak propad; loni po neúspěchu českých klubů v pohárech spadla soutěž z 18. na 26. příčku. Pořadí sestavuje IFFHS od roku 1991 po vzoru světového žebříčku klubů, který obsahuje výsledky na tuzemské i mezinárodní scéně od 1. ledna do 31. prosince. Nejlépe na tom česká liga byla v letech 1995 a 2002, kdy si shodně vysloužila desáté místo v žebříčku.

Také opakovaná analýza B vzorku potvrdila dopingový nález u obránce fotbalové Plzně Davida Bystroně, který měl první pozitivní test po listopadovém utkání Ligy mistrů s Borisovem. Světová antidopingová federace (WADA) o tom informovala plzeňský klub. UEFA s Bystroněm v nejbližší době má zahájit disciplinární řízení. Bystroňovi hrozí trest od napomenutí až po čtyřletý zákaz činnosti.

Volejbalistky KP Brno vyhrály v úvodním utkání třetího kola Vyzývacího poháru na Azorských ostrovech nad týmem Riberiense Pico 3:1. Klíčem k vítězství Brňanek byl třetí set, ve kterém za nepříznivého stavu 22:24 odvrátily dva setboly a šňůrou čtyř bodů získaly sadu ve svůj prospěch.

Páteční počasí v Česku:

Proměnlivá oblačnost, na většině území sněhové nebo smíšené přeháňky. Teploty 0 až 4 stupně Celsia. Celou republiku pokryje v pátek a v sobotu dopoledne náledí. Kluzko bude zejména v noci. Ve vyšších polohách hrozí sněhové jazyky, na horách závěje. Oznámil to ve svém varování Český hydrometeorologický ústav.

12-01-2012