Denní souhrn zpráv Zprávy

25-01-2012

Vláda rozhodla, že půjčí MMF na pomoc eurozóně 1,5 miliardy eur

Vláda rozhodla, že Česká republika poskytne Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) půjčku na pomoc eurozóně ve výši do 1,5 miliardy eur, tedy téměř 38 miliard korun. Po středečním jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Peníze by měly jít z devizových rezerv České národní banky (ČNB), která o žádosti vlády ale ještě musí rozhodnout. Jde o výrazně nižší sumu než původně požadovaných 3,5 miliardy eur. Poskytnutím půjčky dává ČR podle předsedy vlády najevo, že v rámci EU patří do skupiny ekonomicky zdravých států. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka rozhodnutí vlády přivítal. Jakmile se vláda v souvislosti s půjčkou MMF na ČNB formálně obrátí, bankovní rada jako její nejvyšší řídící orgán tuto otázku pečlivě a odpovědně zváží, řekl ČTK mluvčí centrální banky Marek Petruš. Nejbližší pravidelné zasedání rady je plánováno na čtvrtek. Pokud do té doby budou splněny formální náležitosti, je nanejvýš pravděpodobné, že se na něm rada touto věcí bude zabývat. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že ve čtvrtek na jednání bankovní rady půjde.

Pavol Hrušovský ocenil verdikt české vlády o půjče na pomoc eurozóně

Předseda slovenské Národní rady Pavol Hrušovský ocenil to, že česká vláda schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc eurozóně. Česko hodlá půjčit asi 38 miliard korun, tedy zhruba polovinu původně požadované částky. Na Slovensku bude o půjčce rozhodovat parlament, řekl Pavol Hrušovský po středečním jednání s předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). "Oceňuji odpovědný přístup, který nakonec česká reprezentace použila, a s jakou odpovědností si uvědomuje budoucí osud Evropské unie," uvedl Pavol Hrušovský. Nyní je podle něho zbytečné hovořit o tom, kdo jakou částkou přispěje. "Důležité je shodnout se a přijmout taková rozhodnutí, která budou přijatelná pro národní státy a národní parlamenty," podotkl předseda Národní rady. Rovněž Slovensko podle něho musí být součástí odpovědné politiky.

Vláda: Fiskální unii má potvrdit referendum nebo ústavní většina

Vláda podmíněně souhlasí s připravovanou evropskou smlouvou o rozpočtové odpovědnosti. Pro její přijetí je podle vysoce postaveného zdroje ČTK z vlády nutné dojednat některé stále otevřené body a smlouvu ratifikovat ústavní většinou v parlamentu či referendem. TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se na vládě při hlasování zdržela. Podle informací ČTK chce smlouvu ratifikovat prostou parlamentní většinou, což ale bylo pro koaliční ODS a Věci veřejné nepřijatelné. "Platí rámcová pozice schválená vládou minulý týden a platí mandát předsedy vlády. Nezměnilo se nic," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Nečas. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu dodal, že na názorech jednotlivých členů vlády na způsob ratifikace se také nic nezměnilo. Minulý týden přes nesouhlas TOP 09 ministři za ODS a Věci veřejné prosadili, aby se o smlouvě konalo referendum. Mělo být buď samostatné, nebo společné s referendem o českém vstupu do eurozóny.

Senát: Fiskální úmluva je důležitá pro postavení ČR v EU

Senát považuje přijetí fiskální úmluvy za strategickou otázku postavení České republiky v Evropské unii. Usnesení prosadila opoziční ČSSD, která má v horní komoře většinu. Konečné znění smlouvy, která by měla zpřísnit rozpočtový dohled v zemích eurozóny, by měli v pondělí dojednat šéfové unijních států a vlád. Pokud by se Česko nepodílelo na vyjednávání smlouvy a nepřipojilo by se k ní, podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera by nebyla v centru evropské integrace a dostala by se do bezvýznamného postavení. Někteří koaliční senátoři ale poukazovali na to, že v unii rozhoduje Německo a Francie. Premiér Petr Nečas (ODS) zopakoval, že smlouva mění primární evropské právo a rozšiřuje pravomoci unijních orgánů. Vláda podle něho podporuje rozumná opatření, ale také zásadu rozpočtové suverenity jednotlivých států. I kdyby Česko smlouvu podepsalo a ratifikovalo, stejně nebude podle ministerského předsedy "u toho", protože bude platit jen pro státy eurozóny.

Ministr obrany Vondra ve Washingtonu obhajoval obrannou spolupráci Evropy a USA

Ministr obrany Alexandr Vondra včera ve Washingtonu obhajoval další obrannou spolupráci Evropy a Spojených států. Vzájemná vazba podle něj díky společným zájmům má smysl navzdory měnícímu se světu a rozpočtovým škrtům. Česko se na ní hodlá podílet například výcvikem aliančních vrtulníkových pilotů, spoluprací na vývoji protiraketové obrany a výcvikem místních sil v Afghánistánu. Ministr v úvodu své přednášky v institutu Atlantická rada připomněl, že vliv západní civilizace ve světě upadá. Spojené státy mají potíže na domácí politické i ekonomické frontě, Evropa pak má hospodářské problémy. Pozornost Washingtonu se pak přesouvá do asijsko-pacifického regionu, "které bude v budoucnu hřištěm nastupujících a obrozujících se mocností". "Navzdory této nové realitě, či právě kvůli ní je důležitější než kdykoliv jindy předtím udržovat silnou transatlantickou alianci a vazbu. My - Evropané a Američané - se navzájem potřebujeme, abychom zvládali společné zájmy tváří v tvář rostoucí konkurenci z jiných částí světa. Sami na to prostě jednoduše nestačíme," podotkl ministr.

Senát neodložil účinnost občanského zákoníku, jak chtěla ČSSD

Opoziční ČSSD se nepodařilo v Senátu prosadit odklad účinnosti nového občanského zákoníku o dva roky na rok 2016, ač má v horní komoře většinu. Senátoři nepřijali ke kodexu žádné usnesení, uplynutím 30denní lhůty tedy platí, že je zákon přijat. Předloha pak zamíří k podpisu prezidenta Václava Klause. Odklad účinnosti navrhl senátní ústavně-právní výbor. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s tím nesouhlasil. Prakticky by podle něho nastaly čtyři roky právního vakua. Pro změnu hlasovalo 29 ze 61 přítomných senátorů. Hlasování se podle záznamu zdrželi i tři sociální demokraté. Senát nepřijal ani usnesení, podle kterého by kodex přijal ve sněmovním znění, ani návrh Zdeňka Škromacha (ČSSD) na zamítnutí zákona. Pro zamítnutí se vyslovili jen čtyři členové horní komory. Zákoník klade podle předkladatelů větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.

Horní komora schválila nový zákon o mezinárodním právu soukromém

Nový zákon o mezinárodním právu soukromém začne být uplatňován od roku 2014 spolu s občanským zákoníkem, s nímž je spjat. Normu schválil Senát i hlasy opoziční ČSSD, která původně prosazovala odklad uvedení zákona do praxe až na rok 2016, stejně jako celou rekodifikaci soukromého práva. U občanského zákoníku se jí to ale nezdařilo. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, má v rámci rekodifikace soukromého práva nahradit dosavadní zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním, který platí pět desítek let. Nový zákon má mimo jiné stanovit pravidla pro soudní spory a jiná řešení sporů v případě, když je v kauze přeshraniční prvek. V takových případech se musí určit, podle práva kterého státu se bude daná věc posuzovat a které orgány budou rozhodovat. Více má být přihlédnuto místu obvyklého pobytu účastníka sporu než ke státní příslušnosti.

Senát schválil novou úpravu korporátního práva

Senát schválil nový zákon o obchodních korporacích. Senátoři nepodpořili návrh svého ústavně právního výboru, který navrhoval odložit účinnost tohoto zákona až na rok 2016, takže zákon začne platit stejně jako občanský zákoník již od roku 2014. Právě s občanským zákoníkem a se zákonem o mezinárodním právu soukromém tvoří novou úpravu soukromého práva. Nyní ho dostane k podpisu prezident republiky. Zákon o obchodních korporacích je podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila fakticky novým obchodním zákoníkem. Neobsahuje však úpravu závazkových vztahů, protože všechny jejich typy má řešit občanský zákoník.

Uznávání kvalifikace zahraničních expertů bude v ČR jednodušší

Uznávání odborné kvalifikace expertů z dalších zemí EU, kteří přijedou do Česka pracovat jen nakrátko, bude zanedlouho jednodušší. Schválil to Senát. Změny včetně zavedení jednotné evidence expertů navrhla vláda v návaznosti na unijní předpisy. Nyní novelu dostane k podpisu prezident. Novela podle ministerstva školství zlepší možnosti příhraničních pracovníků, neboť odbourá administrativu při jednorázových pracovních výkonech. Například rakouský chirurg, který by přijel do Česka kvůli operaci, by se pouze ohlásil kompetentnímu orgánu, například profesní komoře. Zavedení jednotné evidence se bude týkat takzvaných poskytovatelů služeb, tedy odborníků v zákonem regulovaných profesích, kteří načas přijedou pracovat do Česka.

Senát schválil snazší uznávání profesních kvalifikací

Uznávání profesní kvalifikace bude od dubna pravděpodobně snadnější. Získat ji budou moci lidé s dostatečnou praxí a znalostmi v příslušném oboru, přestože jej nevystudovali. Počítá s tím vládní novela o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Novela má podle ministerstva školství umožnit alternativní cestu k získání výučního listu. Cílem je zvýšit uplatnění občanů na trhu práce. Rekvalifikační zkouška bude platit jen pro určité dílčí činnosti. Nebude ale nahrazovat výuční list nebo maturitu, pro jejichž získání bude studium podmínkou. Předloha počítá s možností uznávání dílčích profesních kvalifikací v příbuzných oborech, týkat se bude například pekařů a cukrářů. Cílem je kvalifikační zkoušky zlevnit. Možnost získat doklad o kvalifikaci bez nutnosti navštěvovat školu budou mít například nevyučení kuchaři s léty praxe. Novela jim má umožnit složení zkoušky podle národní soustavy kvalifikací a dojednat s živnostenskou komorou její schválení.

CVVM: Volby by vyhrála ČSSD, ODS si o pět procent polepšila

Volby do Poslanecké sněmovny by v lednu vyhráli sociální demokraté, stejně jako v prosinci by získali 34 procent hlasů. Druhá ODS si však za poslední měsíc o pět procentních bodů polepšila, nyní by získala 23,5 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podpora třetí TOP 09 i čtvrtých komunistů klesla, polepšily si vládní Věci veřejné, na sněmovnu by ale nedosáhly. TOP 09 by v lednu volilo 17,5 procenta lidí, což je o 2,5 procentního bodu méně než před měsícem. KSČM si pohoršila dokonce o 4,5 procentního bodu, nyní by získala 12,5 procenta odevzdaných hlasů. Žádná z dalších stran by se v současné době do sněmovny nedostala. KDU-ČSL by volilo 4,5 procenta lidí, Věci veřejné by získaly čtyři procenta hlasů, což je ale proti prosinci nárůst o 2,5 procenta. Zelení by ve volbách skončili s dvouapůlprocentním výsledkem.

Reformu policie a justice má koordinovat výbor, který vede Karolína Peake

Vláda nevyhověla návrhu vicepremiérky Karolíny Peake (VV), která chtěla, aby ji kabinet pověřil koordinováním reformy policie a státního zastupitelství a vedením k tomu zřízené pracovní skupiny. Místo toho koordinováním reforem vláda pověřila svůj výbor pro boj s korupcí. I v jeho čele ovšem stojí Peake a jeho členy jsou mimo jiné ministři, kterým se návrh vicepremiérky nelíbil - ministr vnitra Jan Kubice, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nebo ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jak řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS), koalice "ke svému prospěchu" nalezla řešení v podobě diskusní platformy, kde se dají jednotlivé záměry projednat. Vláda se prý pak už zabývá předem dohodnutým výsledkem. Petr Nečas podotkl, že stejně se postupovalo třeba u reformy důchodů či u církevního majetku.

Radek John: Hrozí, že EK obcím neproplatí peníze za infrastrukturu

Řadě obcí a měst hrozí podle Věcí veřejných (VV) vážný problém s čerpáním peněz z evropských fondů v programu zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizik povodní. Kvůli nedostatečné kontrole se stalo, že řada zakázek na výstavbu čističek nebo kanalizací byla předražena a zmanipulována, a proto hrozí, že Evropská komise obcím tyto zakázky neproplatí. Na středční tiskové konferenci VV to prohlásil předseda této strany Radek John. ČR podle něj může přijít o miliardy korun. Některé zakázky jsou podle Radka Johna vinou nedostatečné kontroly ministerstva životního prostředí předražené a zmanipulované, takže prý hrozí, že Evropská komise vložené prostředky obcím neproplatí.

ŘSD: Silniční síť v Česku se letos rozroste o 63 kilometrů

Silniční a dálniční síť se v Česku letos rozroste o 63 kilometrů. Dokončeny budou například Dobrovského tunely v Brně, obchvat Kolína na I/38 a část D1 z Bohumína ke státní hranici. ČTK to oznámila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinková. Náročným projektem pro ŘSD bude i plánované zahájení generální rekonstrukce dálnice D1. Nejdelší silniční stavbou, která bude v letošním roce dokončena, je osmikilometrový obchvat Kolína, následuje úsek I/35 mezi Hrádkem nad Nisou a Bílým Kostelem s délkou 7,6 kilometru. Dalším je 7,5 kilometru dlouhý úsek rychlostní silnice R6 z Nového Sedla do Sokolova a sedmikilometrové úseky silnice R48 z Rychaltic do Frýdku-Místku a silnice I/37 z Hrobic do Ohrazenic na východě Čech.

Nárok na žákovské jízdné v Česku získali také studenti z EU

Díky zásahu veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského mají na žákovské jízdné v Česku nárok i studenti z ostatních zemí Evropské unie, kteří navštěvují české školy. Z cenového výměru vypadla podmínka trvalého pobytu v Česku, která podle Varvařovského znevýhodňovala studenty českých škol z jiných členských států Evropské unie. ČTK to sdělila mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková. Podle veřejného ochránce práv nebylo vhodné, aby tato výhoda byla podmíněna trvalým pobytem v České republice. Byli tím znevýhodněni jak studenti z jiných států unie, kteří dojíždějí do českých škol, tak děti cizinců usazených v Česku.

Sasko dá s ČR přihlášku Krušnohoří na seznam UNESCO nejdříve 2014

Německá spolková země Sasko podá spolu s Českem přihlášku na zapsání krušnohorských hornických památek na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, ale nejdříve v roce 2014. Rozhodla tak zemská vláda v Drážďanech. Původní plán přitom počítal s návrhem už příští rok. Posunutí termínu přihlášky iniciovalo podle oznámení saské vlády české ministerstvo kultury. Podle regionálního deníku Freie Presse byla důvodem skutečnost, že by Praha nestihla připravit všechny podklady pro kandidaturu. Projekt provázely řadu měsíců průtahy spojené především s nedořešením otázky, zda se Sasko a Česko budou o zapsání památek na 800 let hornické činnosti v Krušnohoří ucházet společně, nebo německá strana podá přihlášku sama a Češi se k ní budou moct připojit později.

Ústav totality chce novými pomůckami přispět k lepší výuce moderních dějin

Novými metodickými materiály, soubory dokumentů, DVD, ale i kurzy pro pedagogy "Jak učit o komunismu?", chce Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) přispět ke kvalitnější výuce moderních dějin. Jde o metodickou podporu, nikoliv o mustrování či o návody k ideologickému čtení minulosti nebo dokonce o soudy nad dějinami, řekl na tiskové konferenci ředitel ústavu Daniel Herman. Nejnovější je tříletý projekt Dějepis v 21. století: multimediální aplikace pro podporu výuky dějepisu, který získal podporu 11,5 milionu korun z fondů Evropské unie. Jeho výsledkem mají být čtyři multimediální DVD, webové prezentace, metodiky pro učitele v používání moderních technologií. O velkém zájmu škol a pedagogů svědčí, že dvoutisícový náklad prvního DVD byl rozebrán, druhé DVD, které vyšlo ve stejném nákladu, je rozebráno z poloviny a na třetí DVD, které vyjde nákladem 3000 kusů, už je 200 rezervací, uvedli zástupci ústavu.

Meda Mládková představila nová Kupkova díla ze své sbírky

Sběratelka umění Meda Mládková ve středu představila nová díla Františka Kupky ze své sbírky. Rané práce na papíře a několik obrazů doplní expozici Musea Kampa. Čtyři desítky děl světoznámého umělce koupila Meda Mládková v USA od historičky umění, která díla získala přímo od autora. Na tiskové konferenci Mládková uvedla, že Nadace Jana a Medy Mládkových kolekci zakoupila za 500.000 dolarů (zhruba deset milionů korun). "Na dvě pětiny sumy, tedy 200.000 dolarů, poskytl nadaci půjčku ředitel vítkovických železáren Jan Světlík, 40.000 dolarů půjčila paní Mládková a přibližně polovinu dala nadace," řekl ministr spravedlnosti a člen správní rady nadace Jiří Pospíšil. Kupkova díla ve středu přivezl do Prahy vládní speciál, v kterém se vracel z návštěvy Spojených států ministr obrany Alexandr Vondra. Meda Mládková díla koupila od Lilli Lonngren Andersové, která působila jako asistentka ředitele newyorského Muzea moderního umění Alfreda Barra. Ten Kupku již v roce 1936 vyzdvihl jako zakladatele abstraktního malířství, později jeho díla pro muzeum i zakoupil.

Galerie moderního umění DOX vystavuje pohledy na blízkovýchodní konflikt

Blízkovýchodní konflikt očima evropských umělců v konfrontaci s umělci z obou zainteresovaných území vystavuje centrum současného umění DOX. Výstavu, která zahrnuje díla čtyř desítek umělců a skupin, připravily kurátorky Tamara Moyzesová a Zuzana Štefková. Projekt také demonstruje historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu. Kurátorky vycházely z toho, že média dnes nabízejí tolik obrazů zachycujících války a etnické konflikty všude na světě, že čtenář novin či divák televize zná daná místa i přesto, že je nikdy nenavštívil. Příkladem takového často zmiňovaného konfliktu je právě Blízký východ. Mnozí umělci vystavující v DOX nalézají kořeny dnešního problému v evropském antisemitismu, který vedl k exodu Židů do Palestiny. Jiní sledují napětí mezi kulturami v dnešní Evropě a ukazují, jak tenká je hranice mezi strachem, náboženskou či rasovou nesnášenlivostí a fyzickým násilím, ať už jde o současné projevy nenávisti k Židům nebo o strach z islámu.

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku vybuduje evropské safari

Olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku letos vybuduje ve svém areálu novou atrakci, evropské safari. Návštěvníci zoo se díky tomu budou moci projet vláčky pro výletníky výběhem kamzíků či zubrů. Investice, která bude zahrnovat mimo jiné úpravu výběhu, si vyžádá asi 4,5 milionu korun. ČTK to řekl ředitel zoologické zahrady Radomír Habáň. Zoo se pustí do práce, jakmile to počasí dovolí. Úpravy by měly být hotovy začátkem července. "Návštěvníci se díky safari dostanou blíže ke zvířatům. Po trase však budou bariéry tak, aby se zvířata nemohla dostat do bezprostředního kontaktu s lidmi," uvedl Habáň. V evropském safari návštěvníci uvidí evropské druhy sudokopytníků i lichokopytníků, například kamzíky, muflony, zubry, kozorožce, losy či jeleny. "Na evropské safari by měly navazovat rekonstrukce dalších výběhů tak, aby zoo nabízela i safari euroasijské, australské, africké či severské," řekl ředitel zahrady. Celý projekt bude podle něj stát asi 11 milionů korun. Zoo ho chce dokončit do čtyř let. Na nákladech se budou podílet kromě zahrady její zřizovatel, kterým je olomoucká radnice, a zřejmě i sponzoři.

Ze sportu:

Poprvé v kariéře postoupila tenistka Petra Kvitová do semifinále grandslamového Australian Open. Wimbledonská vítězka si úspěchu v Melbourne užívá a váží, ale doufá, že ještě neřekla poslední slovo. "Je krásné být tady v semifinále, protože Australian Open je můj druhý nejoblíbenější grandslam, ale chci to semifinále vyhrát," řekla druhá nasazená Petra Kvitová po výhře ve čtvrtfinále nad Italkou Sarou Erraniovou dvakrát 6:4.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prošetří plánované uzavření hokejové extraligy, které navrhuje většina klubů z Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK). Má podezření na kartelové jednání. ČTK to bez bližších podrobností řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Antimonopolní úřad zatím správní řízení nezahájil. Případ může řešit i takzvanou soutěžní advokacií, tedy mimo správní řízení.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve 13. kole základní skupiny Evropské ligy zvítězily doma nad maďarským Györem 74:63. K šesti porážkám si připsaly sedmou výhru. Americká pivotka USK Delisha Miltonová-Jonesová si připsala 14 bodů a jako první hráčka v historii Euroligy pokořila hranici 2500 nastřílených bodů.

Basketbalistky Friska Brno prohrály ve 13. kole Evropské ligy v chorvatském Gospiči 62:73. V tabulce skupiny C jsou s jedním vítězstvím poslední bez naděje na postup.

Český reprezentant Petr Čech z Chelsea je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) šestým nejlepším brankářem posledního čtvrtstoletí. Pořadí za období 1987 až 2011 ovládl Ital Gianluigi Buffon z Juventusu Turín. Devětadvacetiletý Čech získal 154 bodů, o 72 méně než Buffon. Druhé místo obsadil Španěl Iker Casillas z Realu Madrid (213 bodů), následující příčky mezi ním a Čechem obsadili už bývalí gólmani Edwin van der Sar (201), Peter Schmeichel (179) a Oliver Kahn (162). Do žebříčku se vešli ještě dva čeští zástupci. Gólman vicemistrů Evropy z roku 1996 Petr Kouba obsadil stejně jako Jan Stejskal se ziskem třinácti bodů 77. místo.

Atlet Petr Svoboda je po úspěšné operaci Achillovy šlachy a šance na jeho brzkou rekonvalescenci je podle lékařů vysoká. Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek by se tak měl bez problémů stihnout připravit na mistrovství Evropy v Helsinkách a zejména pak na olympijské hry v Londýně. Lékař Karel Horel z České Lípy vyčistil zanícený tíhový váček a šlachu, která byla zčásti přirostlá na úponech. "Prý se to povedlo a už bych s tím neměl mít nikdy problémy," konstatoval Petr Svoboda.

Miroslav Jansta je jediným kandidátem na předsedu Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). I když na sobotní valné hromadě může vzejít ještě jiný kandidát z pléna, což je málo pravděpodobné, bude předseda České basketbalové federace nejspíš zvolen. Valná hromada v Nymburce podle všeho schválí také nový jednací a volební řád a zvolí i nové členy výkonného výboru.

Lukáš Krpálek počtvrté za sebou triumfoval v anketě o nejlepšího českého judistu. Za třetím mužem loňského mistrovství světa v Paříži skončil na druhém místě bronzový medailista z evropského šampionátu Jaromír Ježek, třetí byl Jaromír Musil.

Čtvrteční počasí v Česku:

Polojasno až skoro jasno, místy se sněžením. Teploty minus 4 a nula stupňů Celsia.

25-01-2012