Denní souhrn zpráv Zprávy

27-01-2012

Kolem "Klausovy výjimky" je v EU opět rozruch

Kolem české výjimky z listiny základních práv Evropské unie, kterou si v roce 2009 vymínil prezident Václav Klaus při příjímání lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí, je opět rozruch. Ústavní výbor Evropského parlamentu nebyl ve čtvrtek schopen rozhodnout o zprávě, která unii nedoporučuje, aby souhlasila s žádostí ČR připojit tuto výjimku k již ratifikované lisabonské smlouvě jako protokol. Tento "český" protokol by měly členské státy schvalovat souběžně se smlouvou o vstupu Chorvatska do unie v příštím roce. K přijetí "výjimky" se státy EU zavázaly na žádost Václava Klause. Protokol má údajně zaručit ochranu před případnými nároky vysídlených sudetských Němců na majetek v ČR. Podle některých právníků jsou to ale liché obavy. Evropský parlament má ovšem v české žádosti jen konzultační roli. Rozhodnutí o tom, zda se návrhu vyhoví, je na zemích EU.

ČSSD chce svolat mimořádnou schůzi sněmovny k čerpání peněz z EU

Opoziční ČSSD chce podle svého předsedy Bohuslava Sobotky do dvou týdnů svolat mimořádnou schůzi sněmovny, která by se zabývala stavem čerpání prostředků z Evropské unie. Evropská komise pozastavuje platby a váznou další operační programy, řekl šéf opoziční ČSSD na tiskové konferenci. Evropská komise naposledy pozastavila vyplácení dotací v resortu školství ve výši 1,2 miliardy korun. Rozhodnutí zdůvodnila špatnou kontrolou toku peněz na české straně. Ministerstvo školství už dříve přiznalo, že audit odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z programu může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů. Ministr Josef Dobeš (VV) však mínil, že problém je jen technický a do tří měsíců bude vyřešen. Řekl, že kdyby jeho ministerstvo přidělené peníze nevyčerpalo, opustí funkci. Pokud nyní ministr Dobeš nerezignuje, pak podle svého stínového protějšku z ČSSD Marcela Chládka je na premiérovi Petru Nečasovi (ODS), aby ministra odvolal. Pokud to neudělá, pak převezme za nečerpání peněz odpovědnost. Chládek je přesvědčen, že v resortu školství hrozí nečerpání až 50 miliard z evropských prostředků.

Ministr Pavel Dobeš podepsal smlouvu o přesunu GSA do Prahy

Česko završilo pětiletou snahu o přesunutí centrály evropské agentury pro vesmírný systém Galileo (GSA) z Bruselu do Prahy. Ministr dopravy Pavel Dobeš a výkonný ředitel GSA Carlo des Dorides podepsali hostitelskou smlouvu, která fungování kosmické agentury v Česku umožní. Premiér Petr Nečas řekl, že Česko by přítomnosti GSA mělo využít k rozvoji průmyslu v oblasti technických inovací, a zvýšit tak svoji konkurenceschopnost. Podmínky, které si pro přesun do budovy bývalé konsolidační agentury v Holešovicích GSA stanovila, česká strana splnila na konci loňského roku. Zhruba 45 úředníků agentury by se tak mohlo do Prahy začít stěhovat v květnu. Během léta by podle Dobeše mohl úřad začít s obvyklým provozem. První dva satelity systému Galileo byly na oběžnou dráhu vypuštěny koncem října loňského roku. Do roku 2014 GSA počítá s vypuštěním celkem 18 umělých družic, které by měly umožnit spuštění navigačního systému pro motoristy. Další službou, kterou Galileo od roku 2014 poskytne, bude signál pro pátrací a záchranné akce a jako třetí pak kódovaná služba určená pro zajišťování bezpečnostních úkolů států.

Podle Schwarzenberga bude Česko na summitu EU v Bruselu usilovat o zajištění účasti na budoucích summitech eurozóny

Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga bude Česká republika na pondělním summitu EU v Bruselu usilovat o zajištění účasti na budoucích summitech eurozóny. Vrcholná schůzka bude dolaďovat podobu nového paktu rozpočtové kázně. "Měli bychom tam být slyšeni a hlavně, abychom mohli také sledovat, co se děje," vysvětlil požadavek České republiky i dalších zemí stojících mimo eurozónu Schwarzenberg, který o vznikajícím paktu hovořil s kolegy z EU v Bruselu. Rozhodnutí o tom ale nepadlo, zůstane až na šéfy států či vlád. Státy stojící mimo eurozónu se chtějí eurosummitů účastnit, nikoli na nich spolurozhodovat. Navíc se některé z nich, jako i ČR, v přístupových smlouvách zavázaly euro přijmout, ač pro to není žádný časový harmonogram. Zmiňovaný pakt, v němž se právě i tato otázka řeší, bude mít podobu mezivládní dohody, nikoli smlouvy pro celou EU. Tuto možnost zablokovala Británie, která také jako jediná dala jasně najevo, že se paktu účastnit nehodlá.

Česko má při přípravě fiskální smlouvy někdy tvrdší postoj než jiní

Účast zemí, které neplatí eurem, na chystaných pravidelných summitech zemí eurozóny je nejčastěji zmiňovaným bodem z pětice dosud neuzavřených otázek kolem vznikající evropské smlouvy o fiskální unii. Definitivní podobu dokumentu majícího zajistit odpovědnější hospodaření zemí eurozóny budou v pondělí v Bruselu dojednávat šéfové vlád zemí EU s výjimkou Velké Británie, která se přípravy smlouvy neúčastní. ČR přitom u některých nedohodnutých bodů zaujímá tvrdší pozici než někteří partneři, řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling. Podobný tvrdší postoj zaujímá podle Bellinga například Německo a některé další státy. Jiné ale argumentují tím, že podobné dluhové kritérium nebylo obsahem dohody z 9. prosince loňského roku, na jejímž základě nynější smlouva vzniká.

Hackeři weby vlády a Ochranného svazu autorského vyřadili jednoduchými útoky

Internetové stránky Ochranného svazu autorského či úřadu vlády byly ve čtvrtek vyřazeny útokem, který není obtížné provést. Zároveň ale nepředstavuje ohrožení pro data uložená na serverech. Jejich cílem je hlavně znemožnit přístup na stránky běžným návštěvníkům, shodli se odborníci oslovení ČTK. Technici úřadu vlády se s přehlcením serverů požadavky útočníků vypořádali během několika hodin, na chod vlády nemělo zastavení provozu stránek vliv, řekl mluvčí úřadu Jan Osúch. Hackeři vyřadili stránky české vlády a Ochranného svazu autorského ve čtvrtek na protest proti vybírání poplatků za prázdná média a podpoře mezinárodní dohody proti padělkům a počítačové kriminalitě ACTA, kterou týž den ČR podepsala v Tokiu. Smlouvu ACTA mnozí internetoví aktivisté považují za vážné narušení svobody celosvětové počítačové sítě.

Ministr Kubice zastavil kázeňské řízení proti Lessymu kvůli jeho výrokům

Ministr vnitra Jan Kubice zastavil kázeňské řízení proti policejnímu prezidentovi Petru Lessymu, které vedl kvůli jeho dřívějším výrokům zejména na adresu náměstka zlínské krajské policejní správy Jaroslava Vaňka v souvislosti s kauzou takzvaného Toflova gangu. Sdělil to mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Podle něho se tak ministr rozhodl, protože mu nebylo spáchání kázeňského přestupku prokázáno. Kubice tím současně vyhověl doporučení poradní komise. Případem se zabývala policejní inspekce, která poukázala na možná pochybení policejního prezidenta. Inspekce se případem zabývala na základě trestního oznámení, které na Lessyho loni v září podali šéf zlínské policie Bedřich Koutný s Vaňkem. Podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů lze policistovi za kázeňský přestupek uložit napomenutí, snížit tarif, vzít služební medaili nebo hodnost, uložit pokutu nebo mu zakázat činnost.

Exposlanec Wolf má jít za zneužití dotace na pět let do vězení

Ostravský krajský soud poslal exposlance Petra Wolfa (ČSSD) za zneužití státní dotace do vězení na pět let. Jeho manželce udělil podmínečný dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky. Navíc soud rozhodl o souhrnném peněžitém trestu, podle kterého Wolfovi mají zaplatit 1,2 milionu korun. Wolf ale od počátku obvinění odmítá. Policie ho obvinila v listopadu 2009, poté co ho vydala sněmovna k trestnímu stíhání. Obžaloba Wolfa vinila z předkládání nepravdivých údajů ministerstvu životního prostředí, od něhož získal v roce 2005 peníze na dva výzkumné projekty. Údajně vyhotovoval zkreslené a nepravdivé průběžné i roční závěrečné zprávy. Navíc se prokázalo, že texty, které ministerstvu předkládal, byly kopie dokumentů uveřejněných na internetu.

Soud nepravomocně rozhodl o podmíněném propuštění Smetky z vězení

Strůjce miliardového podvodu v kauze vytunelované stavební společnosti H-System Petr Smetka má být podmíněně propuštěn z vězení. Tento týden o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 4. Informaci potvrdil místopředseda soudu Jaroslav Pytloun s tím, že státní zastupitelství proti rozhodnutí může podat stížnost. Smetka si odpykává dvanáctiletý trest, soudy ho označily za hlavní postavu rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. V kauze přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Zmocněnkyně poškozených Hana Marvanová považuje rozhodnutí obvodního soudu za nezákonné. Pytloun uvedl, že soud rozhodl o sedmileté zkušební době s dohledem probační a mediační služby a uložil Smetkovi povinnost platit způsobenou škodu.

Letouny CASA musí být dodány v bezvadném stavu do konce května

Všechna čtyři dopravní letadla CASA musejí být dodána výrobcem v bezvadném stavu a plně funkční do 31. května. Fungovat musí i systém ochrany proti naváděným raketám. V opačném případě má ministerstvo obrany právo od kupní smlouvy odstoupit. Ministerstvo obrany jednalo s výrobcem letadel firmou EADS a dodavatelskou společností Omnipol. Výsledkem jednání je třístranná smlouva o narovnání, která řeší problematickou dodávku nových transportních letadel pro armádu. Kvůli závadám na systémech dopravních letadel vrátí firma EADS jeden stroj L-159 z celkových pěti, za které byl vyměněn jeden dopravní letoun CASA. Další kompenzací ze strany výrobce je dodávka náhradních dílů v celkové ceně 4,6 milionu korun. Záruka na dodané stroje se také prodlouží od dvou do 12 měsíců podle doby, do jaké budou jednotlivé letouny dodány. Navrácení jednoho cvičného bitevníku L-159 ušetří armádě peníze, které by musela vynaložit na přestavbu jednomístné verze na dvoumístnou, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Armáda podle něj potřebuje zvýšit počet svých cvičných strojů z dosavadních čtyř na osm.

Předseda antimonopolního úřadu Rafaj potvrdil loňské zrušení tendru ministerstva školství

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj potvrdil rozhodnutí, jímž jeho podřízení loni zrušili tendr ministerstva školství za asi 25 milionů korun. Zakázka se týkala hodnocení výdajů na režii u projektů za peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Resort podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chyboval při hodnocení nabídek. Rafajovo rozhodnutí zpřístupnil ÚOHS na svém webu. Podle Radka Melichara z ministerstva školství zrušení tendru kontrolu evropských dotací nijak neohrožuje, ministerstvo může pak zvážit i vypsání nové zakázky. Antimonopolní úřad v této kauze neudělil žádnou pokutu. Vyžádal si jen náhradu nákladů ve výši 30.000 korun.

Brněnští studenti svolali protest kvůli reformám

Brněnští studenti vyjdou kvůli plánovanými reformám vysokého školství do ulic. Na 1. února svolali protestní pochod. Už ve středu reformy na společném zasedání zkritizovali členové studentských komor akademických senátů šesti největších brněnských univerzit, na nichž studuje asi 65.000 lidí. Studenti chtějí seznámit veřejnost se svými stanovisky k věcným záměrům zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům. Chtějí také apelovat na ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby bral ohled na připomínky akademické obce. K reformám se kriticky vyjádřili i někteří členové vedení brněnských univerzit. Podle vedení Mendelovy univerzity oba návrhy zákonů "omezují až likvidují samosprávný charakter veřejných vysokých škol a jejich nezávislost ve vztahu k politickým a komerčním zájmům". Protestují i představitelé dalších vysokých škol.

Primátor Svoboda dostal už 12 nominací pro volbu šéfa pražské ODS

Pražský primátor Bohuslav Svoboda půjde do boje o křeslo předsedy pražské ODS s 12 nominacemi z 15 možných. Ve čtvrtek večer jej podpořily ještě sněmy v Praze 4, 6 a 15. Podle nominací bude mít primátor jen jednoho protikandidáta, a to bývalého radního Jiřího Janečka. Předsedu občanských demokratů v metropoli by měl zvolit regionální sněm plánovaný na 30. ledna. Dosavadní šéf pražské ODS Boris Šťastný už na začátku prosince oznámil, že svou funkci k 30. lednu složí. Rozhodl se tak poté, co se primátor Svoboda bez jeho vědomí dohodl na koalici s TOP 09 v pražském zastupitelstvu.

Lesy ČR vypíší nový tendr na pětinu obří zakázky

Státní podnik Lesy ČR co nejdříve vyhlásí nové tendry na zhruba pětinu z miliardové zakázky na lesní práce od roku 2012, ve kterých vítězná společnost Less&Forest odmítla podepsat smlouvu. Do té doby bude nezbytné práce zajišťovat dodavatel, který bude vybrán formou jednacího řízení bez uveřejnění. Lesy ČR zatím z mnohamiliardového tendru podepsaly s lesnickými firmami smlouvy na 52 ze 117 územních jednotek. Smlouvy začaly podepisovat až v období Vánoc, důvodem bylo mimo jiné to, že tendr zkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. ÚOHS se obával, že v tendru by mohlo dojít k monopolnímu postavení někoho z jeho účastníků. Less & Forest totiž podal nejlepší nabídky na 88 územních jednotkách, tedy na třech čtvrtinách. Zpoždění tendru kritizují někteří dřevozpracovatelé, podle nich je kvůli tomu na trhu nedostatek dřeva, což má za následek jeho vysoké ceny. LČR kritiku odmítají, na trh prý daly začátkem letošního roku více dřeva než ve stejném období loni.

Manfred Honeck bude opět hlavním hostujícím dirigentem ČF

Hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie (ČF) se po dvou letech opět stane Rakušan Manfred Honeck. Smlouvu o svém tříletém angažmá podepíše v sobotu ve Vídni s generálním ředitelem ČF Davidem Marečkem. Světově uznávaný dirigent by měl v každé z dalších tří sezon od roku 2013 až 2016 provést vždy tři abonentní programy. K nim mohou přibýt i koncerty v zahraničí. Na úzkou spolupráci s Honeckem se těší i budoucí šéfdirigent Bělohlávek, jenž nastoupí k orchestru již letos v září. S českými filharmoniky se bude Honeck opět věnovat tvorbě Gustava Mahlera. Pod jeho taktovkou by ale měla zaznít například i Rachmaninovova Druhá symfonie, Brucknerova Pátá symfonie, Berliozovo oratorium Faustovo prokletí a Fantastická symfonie, Velká mše Waltera Braunfelse či Totus tuus Henryka Goreckého. Třiapadesátiletý Honeck pravidelně řídí i další světové orchestry, kupříkladu Vídeňskou filharmonii, orchestr amsterdamského Concertgebouw, Chicagský symfonický orchestr a Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu.

Cenu diváků Czech Press Photo vyhrál nakukující Václav Havel

Fotografie bývalého prezidenta Václava Havla, když sledoval premiéru svého filmu Odcházení, dostane Cenu diváků výstavy Czech Press Photo 2011. Snímek Vojtěcha Herouta se jmenuje Václav Havel nakukuje a exprezident je na něm zachycen ve chvíli, kdy při projekci filmu zvědavě sleduje reakce publika. V divácké anketě o nejlepší fotografii hlasovalo téměř 10.000 návštěvníků, pro vítězný snímek bylo 2304 z nich. Cenu diváků dostane autor vítězného snímku v pondělí 30. ledna v 17:00 v Křížové chodbě Staroměstské radnice. Vítězem loňského ročníku soutěže se stal snímek z nepokojů v severočeském Varnsdorfu od Stanislava Krupaře z týdeníku Reflex.

Eliška Balzerová se hodlá ujmout vedení Divadla na Fidlovačce

Eliška Balzerová nabídla Tomáši Töpferovi, že se ujme vedení pražského Divadla na Fidlovačce, pokud se on stane ředitelem Divadla na Vinohradech. Herečka to uvedla na setkání v Praze. V lednu 1995 oba iniciovali vznik nadace s cílem otevřít zdevastovanou nuselskou scénu, v níž se téměř dvě desítky let nehrálo. V říjnu 1998 se to povedlo. Budova je ve správě Prahy 4, nadace ji má v pronájmu. Töpfera minulý týden na základě konkurzu na ředitele vinohradské scény jednomyslně doporučila komise hlavního města. Podle Balzerové by měl co nejdříve vzniknout tým lidí, který by se staral o další sezony. Předpokládá, že mezi nimi bude režisér Pavel Šimák z Ostravy, který už několik inscenací v Nuslích připravil. Provozovatelem Fidlovačky je společnost s ručením omezeným, v níž má podíl i Töpfer. Ten od něj hodlá Balzerová koupit.

Český zástupce na Berlinale má šanci na cenu pro nejlepší debut

Jediný český zástupce v oficiálním programu blížícího se filmového festivalu Berlinale snímek Příliš mladá noc se utká o cenu pro nejlepší celovečerní debut. Oznámili to pořadatelé přehlídky, kteří absolventský film režiséra Olma Omerzua vybrali mezi 27 kandidátů, z nichž bude odborná porota vybírat. Držitele ocenění pro nejvydařenější první počin pak vyhlásí během předávání hlavních cen 18. února. Sedmadvacetiletý Slovinec snímkem Příliš mladá noc dokončil na sklonku minulého roku studium na pražské FAMU. Organizátoři Berlinale ho zařadili do nesoutěžní sekce Forum, která se zaměřuje na mladé a nekonvenční filmaře. Snímky uváděné v této sekci sice nemají šanci získat Zlatého medvěda ani Stříbrné medvědy, mohou si ale odvézt ocenění některé z nestatutárních porot, jako se to loni podařilo česko-slovenskému dokumentu Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové. Dvaašedesátý ročník Berlinale se koná od 9. do 19. února. Na souběžně pořádaném Evropském filmové trhu určeném pro producenty a distributory se v Berlíně představí sedm českých snímků.

Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska se připravuje na masopust

Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska se připravuje na tradiční masopust. Obyčej, který je součástí světového kulturního dědictví UNESCO, bude první letošní akcí ve skanzenu. Bude se konat v sobotu 4. února. Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvede vesnická skupina ze Studnic u Hlinska. V 10:00 dostane skupina slavnostní povolení a průvod masek se vydá mezi jednotlivé roubené objekty. Tento obřad se bude opakovat ještě ve 13:00. Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: strakatého, ženušku, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i židy.Návštěvníci budou moci nahlédnout do jednotlivých expozic skanzenu na Veselém Kopci. Po oslavách masopustu bude skanzen na Veselém Kopci uzavřen do 7. dubna, kdy bude zahájena nová návštěvnická sezona.

Na židovském hřbitově v Jihlavě je výstava k transportům

V obřadní síni židovského hřbitova v Jihlavě začala výstava k 70. výročí transportů židovských obyvatel z Vysočiny. Ve dvou transportech bylo v květnu 1942 odvlečeno do koncentračního tábora Terezín dohromady 1370 lidí. Válku z nich přežilo jen 60. Uvedl to historik Radim Gonda z jihlavského Muzea Vysočiny. Před transportem byli podle něj Židé prakticky z celého regionu shromážděni v třebíčském ghettu. Výstava Barevná ohlédnutí byla otevřena při příležitosti Dne památky obětí holokaustu. V obřadní síni si lidé mohou do konce června prohlížet výtvarné práce mládeže z Třeště a z Jihlavy, vytvořené během projektu Židovské šlépěje v dějinách Jihlavska. Tříletý projekt, který mapuje dějiny Židů na Jihlavsku, byl v jihlavském muzeu zahájen v minulém roce. Zaměřuje se na základní a střední školy. Jeho součástí je kromě přednášek i literární a výtvarná dílna.

Kancelář Václava Havla přestane fungovat s koncem ledna

Kancelář Václava Havla přestane fungovat s koncem ledna, jak ohlásila již dříve. Její prostory ve Voršilské ulici v centru Prahy bude nadále příležitostně využívat Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, oznámila ČTK tajemnice kanceláře Sabina Tančevová. Havlova kancelář sídlí v budově, která patří rodině Schwarzenbergů. Zesnulý exprezident zde v minulých letech přijal většinu vrcholných světových politiků, kteří Prahu navštívili, a také řadu dalších významných hostů.

Zemřel spisovatel a scénárista Josef Hanzlík

Ve věku 74 let zemřel ve čtvrtek básník, spisovatel, překladatel a scenárista Josef Hanzlík. Oznámil to jeho syn Kryštof Hanzlík. Poslední rozloučení se bude konat 5. února ve 14:00 ve velké obřadní síni v Praze Strašnicích. Josef Hanzlík se narodil v r. 1938 v Neratovicích. Absolvoval psychologii na Karlově univerzitě, v 60. letech byl redaktorem časopisu Plamen, poté až do roku 1991 dramaturgem a scenáristou Filmového studia Barrandov. Od roku 1991 se věnoval už pouze literatuře a překladům, psal především pro děti. Byl spoluautorem scénářů k filmům Deváté srdce (1978, režie Juraj Herz), Poklad hraběte Chamaré (1984, režie Zdeněk Troška) a Čarovné dědictví (1985, režie Zdeněk Zelenka). Jako tvůrce dětské literatury Hanzlík spolupracoval s Československou televizí, která inscenovala jeho pohádky O Terezce a paní Madam (1976) nebo O princezně na klíček (1987).

Ze sportu:

Trenér Michal Bílek zůstane u fotbalové reprezentace i po červnovém mistrovství Evropy a povede tým v další kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2014 v Brazílii. Deníku Sport to řekl předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta. Pro Bílka to je prý odměna za to, že dovedl mužstvo na evropský šampionát. Bílek je u týmu od podzimu roku 2010, kdy jej do funkce dosadil tehdejší šéf českého fotbalu Ivan Hašek. I když byl Bílek několikrát během evropské kvalifikace kritizován, tým dovedl na Euro, kde se Češi představí popáté za sebou.

Kateřina Novotná obsadila na mistrovství Evropy v rychlobruslení na krátké dráze v Mladé Boleslavi šesté místo v závodu na 1500 metrů. Domácí reprezentantka v předposledním finálovém kole upadla, úvodní disciplínu vyhrála Italka Arianna Fontanaová.

Český reprezentant Filip Jícha má šanci obhájit titul nejlepšího házenkáře světa, který získal za rok 2010. Opora bundesligového Kielu se dostala mezi pět finálových kandidátů i za rok 2011, pro které mohou fanoušci a novináři hlasovat na webu Mezinárodní házenkářské federace do 27. února.

Zaplněné kino s 250 hosty z tuzemska i ze zahraničí se ve Frenštátu pod Radhoštěm rozloučilo na pietní akci se skokanem na lyžích Jiřím Raškou. Olympijský vítěz zemřel 20. ledna ve věku 70 let. Pieta začala promítáním Raškových vzpomínkových fotografií od skokanských začátků až po současnost. Na pódiu ležela rakev, vedle ní Raškovy lyže, medaile i poháry. Čestnou stráž drželi nejprve členové slavné skokanské party Remsa Boys, poté je vystřídaly mladé frenštátské naděje v kombinézách včetně reprezentantky Vladěny Pustkové.

Sobotní počasí v Česku:

Očekáváme oblačno až zataženo. V západní polovině Čech postupně sněžení, na ostatním území sněžení jen ojediněle. Nejvyšší teploty -3 až +1 stupeň, v 1000 m na horách kolem -4 stupňů.

27-01-2012