Denní souhrn zpráv Zprávy

30-01-2012

Premiér Nečas: Pakt o rozpočtové kázni je v této podobě pro ČR nevyhovující

Návrh paktu o rozpočtové kázni, o kterém jedná summit Evropské unie, je v současné podobě pro Českou republiku naprosto nevyhovující. Při příjezdu na jednání to řekl český premiér Petr Nečas. Bez plnohodnotné účasti na summitech zemí používajících euro jako platidlo by jí totiž podle něj nic nepřinesl. Pakt o rozpočtové kázni vzniká v reakci na dluhovou krizi, která sužuje hlavně země používající euro. Dokument, který by měl mimo jiné zavázat země k vyrovnaným či přebytkovým strukturálním rozpočtům, bude platit pro země eurozóny. Přistoupit k paktu mohou i další země EU. Pro ně by ale začal platit až s přijetím jednotné evropské měny.

Kromě pasáže s účastí na vrcholných schůzkách eurozóny má ČR problém také s tím, že z navrhovaného paktu "vypadlo" dluhové kritérium, jak poznamenal český premiér. Podle tohoto cíle by státy neměly mít státní dluh větší než 60 procent hrubého domácího produktu. Tuto podmínku nyní překračuje celá řada zemí v čele s Řeckem, Itálií či Belgií.

Odbory z úřadů práce 11 měst žádají kvůli dávkám odvolání ministra Drábka

Odboráři z úřadů práce v 11 městech žádají kvůli potížím s novým způsobem vyplácení sociálních dávek odvolání ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Nynější "fatální situaci" podle nich zlehčuje a zkresluje. Odbory žádají, aby odpovědnost vyvodilo i vedení centrálního úřadu práce. Předáci si stěžují na nefunkčnost počítačových systémů, kvůli tomu prý nejsou úředníci schopni pomoc potřebným vyřizovat. Systém ostře kritizují i někteří informatici z úřadů. Ministerstvo i centrální úřad uvedly, že se většina lednových dávek už vydala a vše se do konce měsíce stihne. Za odboráře se postavila opoziční ČSSD.

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova sociální reforma. Všechny podpory, příspěvky a dávky vyplácejí úřady práce. Převzaly tak agendu a přes 1600 úředníků od radnic. Odboráři uvedli, že jako úředníci nejsou bez funkčního softwaru schopni "řádný výkon státní správy" zajistit. Ministr ČTK sdělil, že je s odboráři připraven jednat o pracovních podmínkách, ale ne o politických tématech.

Ministr obrany Vondra: počet vojáků v Afghánistánu se bude snižovat

Ještě na jaře předloží ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) návrh mandátu pro působení českých vojáků v Afghánistánu až do roku 2014. V alianční misi ISAF by měli pracovat i nadále, jejich počty by se však měly postupně snižovat, řekl ministr novinářům. O mandátu chce jednat také s opozičními stranami a dosáhnout tak toho, že vojáci budou mít o svém nasazení jasno dříve než na konci roku, kdy jim vyprší mandát stávající. Nejbližší rozhovory na toto téma jej čekají koncem tohoto týdne v Bruselu, o podobě afghánské mise ISAF bude jednat i květnový alianční summit v Chicagu. Ministr obrany připomněl, že v Afghánistánu se ČR řídí heslem, že státy NATO do země společně přišly a společně by měly odejít. Prvním milníkem pro působení ISAF je podle něj doba do konce roku 2013, kdy by afghánská strana měla postupně přejímat vedení a zodpovědnost za jednotlivé provincie. Plnou odpovědnost by měli místní od ISAF převzít do konce roku následujícího.

Armáda přijme 800 lidí, chce snížit věkový průměr vojáků

Armáda letos plánuje do svých řad přijmout 800 nováčků, aby zastavila zvyšování věkového průměru vojáků. Nábory mají zajišťovat dvě hlavní centra - jedno v Čechách a druhé na Moravě a mají být kvalitnější, než tomu bylo v minulosti. Uvedl to náměstek ministra obrany Michael Hrbata na tiskové konferenci. Obrana zároveň připravuje nový platový řád, který má propojit výši platu vojáků s jejich hodností a stávající funkcí, řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Více než 200 nových vojáků již do armády nastoupilo v lednu. Zhruba 20 z nichž nastoupilo přímo k útvarům, dalších 185 mužů a žen zahájilo tříměsíční základní výcvik ve Vyškově. Vondra již loni uvedl, že armáda potřebuje ročně nabírat 600 i více lidí, aby nestárla. Další nábory by se měly uskutečnit v dubnu, červenci a říjnu.

Obrana: Díky nákupům přes alianční agenturu se ušetřilo 80 milionů

Podle vedení ministerstva obrany se loni resortu podařilo ušetřit díky nákupům přes alianční agenturu NAMSA téměř 80 milionů korun. Novinářům to řekl náměstek pro obranné akvizice Rudolf Blažek. Protože se nová forma nákupu ministerstvu vyplatila, plánuje letos přes agenturu pořídit belgické kulomety Minimi, munici či náhradní díly pro obrněná vozidla. Letos chce obrana utratit zhruba 40 až 50 milionů korun za nákup přibližně 50 nových kulometů, kterými postupně přezbrojuje své vojáky. V ceně je i výbava zbraní, například přístroje pro noční vidění nebo laserové zaměřovače, řekl ČTK ředitel sekce vyzbrojování Pavel Bulant. Zbraně chce ministerstvo obrany nakoupit společně s Polskem, které má zájem o stejný druh kulometů.

V Jeseníkách začala nejtěžší armádní soutěž Winter Survival

V Jeseníkách začalo nejtěžší sportovní armádní klání s názvem Winter Survival. Své síly na horách poměří v náročných disciplínách přes pět desítek vojáků z české, polské a belgické armády. Letos se budou muset vypořádat především se silnými mrazy. Vojáky navíc čekají i dvě noci, kdy přespí ve volné přírodě. Klání se letos koná poosmnácté. Soutěž, která prověřuje fyzickou zdatnost i odolnost vojáků, kvůli extrémní zátěži každoročně vzdává několik účastníků. Během čtyř dnů v rámci mnohakilometrových přesunů budou vojáci zdolávat skalní útvary a ledopád, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněného, na lyžích absolvují rychlostní štafety i hod granátem na cíl.

Zeman: Nový útvar boje s korupcí by měl mít široké pravomoci

Předloha novely zákona o státním zastupitelství počítá i s vytvořením speciálního útvaru pro boj s korupcí a terorismem. Působit by v něm mělo přibližně 25 státních zástupců, které by řídil náměstek nejvyššího státního zástupce s poměrně širokými pravomocemi. ČTK to řekl nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Vytvoření útvaru by stát přišlo odhadem na 106 milionů korun. Zahájit činnost by mohl od ledna 2013. Řediteli útvaru by nejvyšší státní zástupce nemohl dát takzvaný negativní pokyn. Nejvyšší žalobce by jej tak nemohl vyzvat k zastavení či přerušení trestního stíhání v některé z rozpracovaných kauz.

Poslanci mají k dohodě ACTA výhrady, čeká ji složité schvalování

Schválení Obchodní dohody proti padělatelství ACTA v českém parlamentu zřejmě nebude jednoduché a podmínky smlouvy ještě vyvolají bouřlivou debatu. Zástupci vládních stran i opoziční ČSSD dávali najevo výhrady k bodům dohody, někteří se stavěli proti její ratifikaci. Zdůrazňovali ale, že o postoji jejich stran se rozhodne až poté, co se poslanci podrobně seznámí s obsahem dohody a jejími důsledky pro české právo. Dohodu kritizuje i europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která se tématem v Evropském parlamentu dlouhodobě zabývá. "Je samozřejmě dobré, pokud by se ochraňovalo duševní vlastnictví, na druhé straně to musí mít nějaké meze. Není možné trestat každé stažení do počítače či pověšení na web ani umožnit volnou kontrolu počítačů," řekl ČTK místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).

iDnes: ČSA prodaly Holidays Czech Airlines Českému aeroholdingu

České aerolinie prodaly Českému aeroholdingu za 530 milionů korun svoji dceřinou společnost Holidays Czech Airlines, která se zaměřuje na charterové lety. Serveru iDnes.cz transakci potvrdila mluvčí Českého aeroholdingu Michaela Lagronová. Částka je už zaplacená, cena vyplynula ze znaleckého posudku. Server uvedl, že ještě v roce 2010 znalci stanovili cenu firmy Holidays Czech Airlines na 181 milionů korun. Podle Lagronové je rozdíl daný tím, že posudek za rok 2010 vznikal k jiným účelům a firma se mezitím také zvětšila a uzavřela nové smlouvy.

Holidays Czech Airlines se zaměřují na nepravidelnou charterovou dopravu. Od jarního letového řádu má společnost převzít kvůli úsporám i provoz sedmi turbovrtulových letadel ATR z flotily ČSA. Proti tomu protestovali na začátku prosince piloti. Piloti ČSA uzavřeli v prosinci s Českým aeroholdingem memorandum o porozumění, přičemž se dohodli na přechodu stovky pilotů ČSA do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines. Podle serveru je důvodem snaha ušetřit. Platové podmínky v Holidays totiž více odpovídají počtu nalétaných hodin, zatímco v ČSA tvoří větší část platu fixní složka.

Vloni dosáhl počet přeletů letadel nad Českem rekordních 700.000

Vzdušný prostor nad Českem využilo v loňském roce rekordní množství letadel. Letečtí dispečeři na nebi zaznamenali celkem 714.279 letů, což proti roku 2010 byl nárůst o 4,6 procenta. ČTK to řekl generální ředitel Řízení letového provozu (ŘLP) Jan Klas s tím, že sedmisettisícovou hranici přeletů ročně překonali letečtí dopravci poprvé. Za deset let se množství letadel na českém nebi zdvojnásobilo. Podle Klase se rok 2011 obešel bez závažných incidentů, tedy situací, kdy by se k sobě letadla přiblížila na nebezpečnou vzdálenost.

Metrostav podepsal dohodu o budoucí spolupráci s Westinghousem

Stavební společnost Metrostav podepsala dohodu o budoucí spolupráci s americkou firmou Westinghouse, která se uchází o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Smlouva se týká projektu a realizace stavební části plánovaných temelínských reaktorů. "Přestože česká vláda a ČEZ deklarovaly, že lokalizace dodávek nemůže být kritériem pro výběr technologie ve výběrovém řízení z důvodu dodržení českých a evropských zákonů, lokalizace je nedílnou součástí naší nabídky," uvedl prezident společnosti Westinghouse pro Evropu, Blízký východ a Afriku Yves Brachet.

Smlouvu o budoucí spolupráci v případě získání zakázky o dostavbě Temelína podepsal Westinghouse již dříve také například se strojírenskou firmou Vítkovice a I&C Energo. Podobné smlouvy připravují i další účastníci tendru o Temelín. Dalšími zájemci o dostavbu Temelína jsou francouzská společnost Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Předložení nabídek od účastníků tendru se čeká v polovině letošního roku.

Ministr Kalousek chce zavést spotřební daň z vína, navrhuje 10 Kč za litr

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce od roku 2013 zavést spotřební daň z vína. Řekl to serveru Týden.cz s tím, že to navrhne v rámci vyrovnávání dlouhodobých nerovností v daňovém systému. Radiu Impuls Kalousek řekl, že daň si představuje deset korun za litr, o konečné výši je ale připraven diskutovat. Spotřeba vína v Česku je necelých 200 milionů litrů ročně, řekl ČTK předseda svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo. Stát by tak vybral asi dvě miliardy korun. U vína je na rozdíl od piva a lihovin nulová spotřební daň.

Se spotřební daní na víno vinaři nesouhlasí. "Bude nás to znevýhodňovat oproti ostatním zemím Evropské unie," řekl Sedlo. Podle něho ve všech ostatních zemích, kde se víno vyrábí, totiž zdaněno spotřební daní není. Nulová spotřební daň na víno je mj. v Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku či Slovensku. Pokud by se však spotřební daň v tuzemsku zavedla, platila by i pro víno dovezené ze zahraničí. Čeští výrobci by tak znevýhodněni nebyli, uvedl server Týden.cz. S tím ale předseda svazu vinařů nesouhlasí. Domnívá se, že by to ovlivnilo domácí výrobu. Svaz za loňský rok očekává produkci zhruba 70 milionů litrů vína.

NKÚ: Ministerstvo čerpá málo peněz na zlepšení ovzduší v ČR

Ministerstvo životního prostředí nedostatečně čerpá peníze z Evropské unie určené na zlepšení ovzduší a snižování emisí v Česku. K tomuto závěru dospěl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj navíc hrozí, že ministerstvo nestihne částku určenou na tyto účely vyčerpat do daného termínu v roce 2013. Přitom Česko neplní většinu imisních limitů stanovených EU, sdělil ČTK v závěrečné zprávě kontrolorů Jaroslav Broža za NKÚ.

Na hlavní část operačního programu Životní prostředí zaměřenou na zlepšení ovzduší a snižování emisí bylo pro období 2007 až 2013 určeno v přepočtu celkem 18,065 miliardy korun. Po téměř čtyřech letech od začátku jeho realizace byl podíl podpory pro schválené projekty 1,5 miliardy Kč, zdůraznili kontroloři. Podle nich ministerstvo a Státní fond životního prostředí začaly problém čerpání vyčleněných peněz řešit pozdě, až v průběhu roku 2010, kdy častěji začaly vyhlašovat výzvy pro přihlášení do programu. Aby ministerstvo předešlo riziku, že se peníze nepodaří vyčerpat, musí změnit nastavení a zaměření projektů, míní NKÚ.

Škoda představí pětidveřovou verzi vozu Citigo v březnu

Pětidveřovou verzi svého nejmenšího modelu Citigo představí automobilka Škoda poprvé na autosalonu v Ženevě na začátku března. V Evropě jej začne postupně prodávat spolu s třídveřovou verzí od poloviny května. V listopadu a prosinci prodejci v Česku přijali 1400 závazných objednávek. Se sedmým modelem Citigo vstoupila česká automobilka do atraktivního segmentu minivozů. Citigo patří mezi jeho nejkompaktnější a zároveň nejprostornější zástupce. Je zároveň prvním modelem, který ponese nové logo značky Škoda.

Požár haly v podniku Zetor v Brně se podařilo dostat pod kontrolu

Požár střechy jedné ze starých hal areálu brněnského průmyslového podniku Zetor se podařilo zhruba po dvou a půl hodinách, dostat pod kontrolu. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid. Hustý dým se rozšířil až na sídliště Juliánov, kde hasiči kontrolovali obsah škodlivin v ovzduší. Při požáru nebyl nikdo zraněn a výroba v Zetoru není ohrožena. Střecha, kterou zasáhl požár, má plochu zhruba 500 metrů čtverečních, hořela přibližně polovina. Je kryta lepenkou, a proto vznikal hustý kouř. Na místě zasahovalo devět hasičských jednotek.

Zetor se loni vrátil na některé trhy, kde působil v minulosti. Velký kontrakt získal například v Iráku. Svou produkci prodává zejména v Česku, na Slovensku a Polsku. V minulosti byla skupina ve ztrátě. Citelně ji zasáhla hospodářská krize.

Smog dál dusí obyvatele některých krajů

V Moravskoslezském kraji byly výrazně zhoršené rozptylové podmínky. V Třinci byl denní limit pro polétavý prach (PM 10) překročen šestinásobně a nadlimitní množství prašného aerosolu naměřily všechny stanice. Výrazné zlepšení se zatím nečeká. V regionu je stále platný signál regulace a firmy musejí dodržovat ekologická opatření.

Zhoršená kvalita ovzduší panovala po celý den i v Olomouckém kraji. Nadlimitní koncentrace polétavého prachu jsou hlavně v Prostějově, Přerově a Olomouci, během dne se zvýšily v Jeseníku. V Olomouckém kraji mrzne. V pondělí ráno meteorologové v Jeseníku naměřili minus 19,9 stupně Celsia, čímž padl teplotní rekord z roku 1991. Smogem jsou zasaženy také další regiony v Česku, zejména na Moravě.

Obce požadují urychlit stavbu pátého atomového bloku Dukovan

Samosprávy z okolí Dukovan požadují stavbu nového atomového bloku v dukovanské elektrárně do roku 2025. Nelíbí se jim, že energetická firma ČEZ upřednostnila dostavbu jihočeského Temelína. Podle obcí kolem Dukovan i obou dotčených krajů hrozí to, že životnost dukovanských bloků skončí dřív, než bude spuštěn nový energetický zdroj. To by podle nich přineslo velký sociální propad regionu a vysokou nezaměstnanost.

V dukovanské elektrárně pracuje přes 1000 lidí. Podle senátora Vítězslava Jonáše (ODS) by kvůli jejímu uzavření mohla míra nezaměstnanosti kolem Dukovan stoupnout na 25 až 30 procent; už teď je Třebíčsko s nezaměstnaností přes 12 procent hospodářsky nejslabší částí Vysočiny.

Ministra Dobeše kvůli projektům OKNO a SPORT kritizuje vládní TOP 09

Projekty OKNO a SPORT ministerstva školství mají nulový přínos, míní šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Projekty podle něj jen uměle vytvářejí pozice pro lidi, jako je poradce ministra školství Josefa Dobeše Jiří Baumruk. Gazdík to uvedl ve vyjádření pro ČTK s tím, že oba projekty mají především obrovský korupční potenciál, a jdou tak jednoznačně proti vládním protikorupčním snahám. Kritiku sklidily oba projekty i od senátora Marcela Chládka, stínového ministra školství za ČSSD.

Projekty OKNO (Obecné kompetence našim občanů) za půl miliardy a SPORT za 650 milionů korun kritizovala v dopise ministrovi v minulých dnech také Evropská komise. Projekt OKNO má vzdělávat občany ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. SPORT má zase vzdělávat trenéry a učitele tělesné výchovy a přivést mládež ke sportu.

V Česku bylo v roce 2009 hlášeno 78.846 případů rakoviny

Do Národního onkologického registru bylo v roce 2009 nahlášeno 78.846 případů rakoviny, z toho 40.903 u mužů a 37.943 u žen. Na zhoubné onemocnění zemřelo 27.680 lidí. Z dlouhodobého pohledu rakoviny přibývá, souvisí to se stárnutím populace. Rakovina stále zůstává druhou nejčastější příčinou úmrtí po nemocech srdce a cév.

Kvůli mrazům se pro bezdomovce otevřelo více "ohříváren"

Kvůli mrazivému počasí Praha zavádí pro lidi bez domova mimořádná opatření. I přes noc má například otevřeno denní centrum Naděje, na loď Hermes mohou bezdomovci od středy přijít i přes den. Kapacity zařízení, která bezdomovcům poskytují azyl, ale zatím vyčerpány nebyly. ČTK to řekl náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). Dodal, že Praha místo původně plánované nafukovací haly v případě potřeby postaví malé stany. Českou republiku mají v příštích dnech zasáhnout arktické mrazy, teplota může klesnout až 30 stupňů pod bod mrazu. Na chladné počasí se proto již připravují organizace, které pomáhají bezdomovcům.

Azylové domy a noclehárny v Olomouci zvládají i v současném mrazivém počasí uspokojit zájem bezdomovců o přespání. Podle odborníků k tomu zřejmě přispěla skutečnost, že od loňského prosince Charita Olomouc zvýšila kapacitu svých zařízení o tři desítky míst. Lidé bez střechy nad hlavou tak mohou strávit noc v teple, i když třeba jen na židli. Například v městské noclehárně v Olomouci - Řepčíně zůstávají některá místa ještě volná, řekla ČTK jeho vedoucí Vlasta Krosesková.

Agentura pro začleňování Romů končí v Duchcově a Chomutově

Vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách přestane působit v Duchcově a Chomutově. Šéf agentury Martin Šimáček to zdůvodnil tím, že Chomutov přijetí plánu opatření ke zlepšení situace stále odkládá a duchcovští zastupitelé desítku hlavních navržených kroků odmítli, což agentuře znemožňuje smysluplnou práci. ČTK o tom informoval Václav Zeman z agentury. O ukončení agenturní spolupráce s oběma městy rozhodl monitorovací výbor, který tvoří experti z romských sdružení, ministerstev, krajských úřadů a radnic. Podle vedení Chomutova si agentura ve městě přivlastnila práci jeho úředníků, pracovníků sociálních služeb, škol a neziskových organizací.

Agentura do Duchcova přišla loni v srpnu. Město se jí samo přihlásilo do výběrového řízení. Neshody začaly prý poté, co radnice oznámila záměr privatizovat domy v lokalitě Jižní Duchcov a Viktorina. Agentura před tím varovala. Město podle ní ztratí vliv na složení tamních obyvatel a připraví se "o nástroj", jak by mohlo pracovat s rodinami, které pravidla dodržují a mohly by svou situaci zlepšit. Kompromisní návrhy vedení města nepřijalo, uvedla agentura. Podle ní v prosinci zastupitelstvo odmítlo i další návrhy, a to třeba posílení terénní práce, systém prostupného bydlení a zaměstnávání, víc míst v mateřských školách či omezení provozu výherních automatů a terminálů na polovinu.

Po střetu auta a autobusu na Rychnovsku jeden mrtvý, pět zranění

Při střetu osobního auta a autobusu na výjezdu z Podbřezí na Rychnovsku v pondělí ráno zemřel řidič automobilu. Řidič autobusu a čtyři pasažéři byli lehce zraněni. Silnice I/14 byla v místě nehody několik hodin uzavřená, řekla ČTK mluvčí rychnovské policie. Po nárazu zůstal autobus opřený o svodidla, kvůli zablokovaným dveřím se pasažéři nemohli dostat ven. Hasiči přistavili nastavovací žebříky a rozbitými okny evakuovali všechny lidi z autobusu.

Soud v Karlových Varech odsoudil hokejistu Dudu na tři měsíce podmíněně

Hokejistu Radka Dudu Okresní soud v Karlových Varech odsoudil ke třem měsícům za napadení chodce, výkon trestu byl ale podmíněně odložen na zkušební dobu jednoho roku. Jeho právní zástupce prohlásil, že se klient odvolá. Duda se podle obžaloby dostal do sporu s chodcem na přechodu v Karlových Varech loni v lednu, když mu nedal přednost. Ten pak při míjení s hráčovým BMW zavadil o kapotu. Hokejista zastavil, začal muži nadávat a pak ho napadl pěstmi. Údajně mělo jít o velmi agresivní útok, což ale znalecký posudek z oboru traumatologie a stomatologie nepotvrdil.

Nečekaný nález stovky hrobů posunul otevření kostnice v Brně

V kostnici pod brněnským kostelem svatého Jakuba archeologové našli téměř 500 hrobů, předpokládali jich zhruba 60. Nečekaný nález posouvá datum otevření kostnice z dubna zřejmě na léto. Na novinářské prohlídce kostnice to řekl primátor Roman Onderka. "Je to mimořádný nález, kostnice bude velmi výjimečná v celoevropském kontextu. Myslím, že po kostnici ve Francii bude dokonce druhá největší v Evropě," přiblížil význam památky Onderka. Další významný nález čekal na archeology v zadní části krypty, v takzvané třetí komoře. Kosterní ostatky tam byly poskládané velmi specifickým způsobem, který se výrazně lišil od ostatních prostor. Tyto ostatky památkáři chtějí zachovat v původním stavu a byl podán návrh na prohlášení komory za kulturní památku.

Mrazy dělají radost vinařům, chystají se sklidit ledové víno

Mrazy, které přišly v minulých dnech na jižní Moravu, dělají radost vinařům, kteří nechali na vinicích hrozny pro ledové víno. Jedna z největších firem v regionu Znovín Znojmo sklidí šest tun hroznů ve středu, řekl ČTK její ředitel Pavel Vajčner. Silné mrazy kromě úrody ledových hroznů mohou přinést ale také škody, kritická je hranice minus 18 stupňů Celsia. Ledové víno vinaři obvykle sklízejí koncem kalendářního roku. Leden je výjimkou. "Ve středu to bude ale dokonce už únor. To jsem ještě nezažil," uvedl Vajčner.

Pardubice odmítly, že Velkou pardubickou letos převezme Váňa

Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková odmítla možnost, že by žokej Josef Váňa mohl převzít pořádání letošního ročníku Velké pardubické. S informací, že Váňa má šanci převzít závodiště i slavný dostih, přišla pardubická příloha MF Dnes. Zastupitelstvo zároveň schválilo navýšení základního jmění Dostihového spolku o 4,2 milionu korun. Cílem tohoto kroku je stabilizace společnosti. "Informace o tom, že by Josef Váňa mohl již letos řídit Velkou pardubickou, odmítám jako naprostý nesmysl a fabulaci, která škodí jak jednáním se sponzorem, tak s Josefem Váňou, ale zejména samotné Velké pardubické," uvedla Fraňková v prohlášení. Jak dodala, jednání s Váňou stále probíhají, nicméně jsou na začátku. Dostihový spolek se potýká s velkou kumulovanou ztrátou, která se blíží výši základního jmění společnosti.

Počasí v Česku:

Bude skoro jasno, nejvyšší denní teploty -6 až -2 stupně, na severovýchodě kolem -8, na horách kolem -10ti stupňů Celsia. Povane mírný východní vítr, od vyšších poloh místy s nárazy až 70 kilometrů za hodinu.

30-01-2012