Denní souhrn zpráv Zprávy

02-02-2012

Nečas: Komunikace mezi Schwarzenbergem a mnou poškozuje Česko

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl ve sněmovně, že způsob komunikace mezi ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a ním kvůli fiskální úmluvě eurozóny poškozuje Česko. V odpovědi na interpelaci místopředsedy opoziční ČSSD Lubomíra Zaorálka podotkl, že slovní přestřelku nevyvolal. Nečas dále nesouhlasil s tím, že by česká zahraniční politika byla mnohohlasná. Premiér uvedl, že Zaorálek má pravdu v tom, že jejich komunikace zemi poškozuje. Schwarzenberg v souvislosti s pondělím summitem EU, na němž se Česko premiérovými ústavy k fiskálně úmluvě odmítlo připojit, uvedl, že Nečas poškodil státní zájmy. Podle ministra zahraničí je ale také možné, že Nečas "to dělá jen napínavé, aby se prokázal jako veliký borec" a ČR se nakonec ke smlouvě o rozpočtové kázni zemí eurozóny v březnu připojí. Ministerský předseda Schwarzenbergovi následně vzkázal, aby vážil slova. Ta, která vyřkl, označil za "mimořádně nepovedené, mimořádně nepromyšlené, mimořádně neprofesionální". "To nejsou výroky z vesnické tancovačky někde v Čimelicích," prohlásil. Nečas zopakoval, že se od pozice Česka a od svého mandátu schválených vládou neodchýlil na evropském summitu ani o milimetr. Je ale prý otázka, zda to mohou říci všichni ministři, když stanovisko je závazné i pro ně. Premiér se také omluvil obyvatelům a starostovi Čimelic. "Panu starostovi bych chtěl vzkázat, že jeho pozvání na tancovačku přijímám," dodal.

Nečas: Vláda by neměla reagovat na vývoj cen benzinu a nafty

Premiér Petr Nečas (ODS) je proti tomu, aby vláda reagovala na aktuální vývoj cen pohonných hmot. Například snížení spotřební daně by podle něj znamenalo výpadek příjmů státního rozpočtu. Podle něho není ani zaručeno, že by nižší daň snížila i cenu benzínu a nafty a že by vyšší prodej vyrovnal propad výběru daně. Nečas to řekl to při sněmovních interpelacích. Jako jeden z argumentů použil Nečas prognóz analytiků, podle nichž by konečná cena pohonných hmot mohla začít klesat. Podle něj se tak jen z důvodu poklesu ceny ropy a kursového vývoje otevírá prostor pro pokles ceny o víc než korunu za litr. Připomněl také, že od příštího roku klesne základní sazba daně z přidané hodnoty z 20 na 17,5 procenta, což na celkové ceně vytvoří prostor o zlevnění až o 70 haléřů na litr.

Sněmovna se k vyplácení dávek sejde příští čtvrtek

Mimořádnou schůzi sněmovny k problémům s vyplácením sociálních dávek na úřadech práce svolala předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) na příští čtvrtek. Konání schůze podnítila opoziční ČSSD. Před ní se má uskutečnit další zvláštní jednání poslanců k problémům s čerpáním peněz z evropských fondů. Koalice může odmítnout jejich program, a tím debatu k těmto záležitostem zkrátit. Zavedení nového systému pro výplatu sociálních dávek provázejí podle ČSSD podezření z klientelismu a organizační chyby. Sociální demokraté vyzvali ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) k rezignaci. Drábek výzvu odmítl, nový systém podle něj funguje. Slíbil ale, že potrestá některé podřízené. Ministra kvůli reformě úřadu práce a změně ve vyplácení dávek ale kritizuje i vládní ODS. Problémy s čerpáním dávek se chce zabývat na nejbližším jednání koaličních lídrů. Vidí za nimi manažerské selhání na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Ministr Drábek odvolal kvůli dávkám dva manažery

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) odvolal kvůli lednovým problémům s vyplácením dávek ředitele ministerského odboru informatiky Reného Pitáka. Generálnímu řediteli úřadu práce pak dal souhlas s odvoláním výkonné ředitelky úřadu práce Aleny Králové. Ministr to oznámil na tiskové konferenci. Sám se nechystá odstoupit.

Ministerstvo financí navrhuje využít stavební spoření na stáří i studium

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely zákona o stavebním spoření, která počítá se zavedením účelového využití státního příspěvku ke stavebnímu spoření. Ten by přitom bylo možné využít nejen na bytové účely, ale i na úhradu školného nebo jako úspory na stáří. Zákon rovněž navrhuje, aby do systému stavebního spoření mohly vstoupit i univerzální banky. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády.

Ministr Dobeš má pátého šéfa komunikace, je jím radní ČRo Zelenka

Ministr školství Josef Dobeš (VV) počtvrté mění šéfa tiskového odboru, od února je v této funkci radní Českého rozhlasu Antonín Zelenka. Ve funkci nahradil dosavadní ředitelku komunikace Kateřinu Savičovou. Ačkoliv zákon o Českém rozhlasu uvádí, že členství v radě je neslučitelné s jakoukoliv funkcí ve veřejné správě, Zelenka ČTK řekl, že s tím není problém. Dobeš, který je kritizovaný za časté personální výměny, pověřil Zelenku do funkce bez výběrového řízení. Podle serveru Mediář.cz pracoval dřív Zelenka coby redaktor Radiožurnálu, chtěl se také stát šéfem Českého rozhlasu. Později působil v tiskovém oddělení Bestsportu, na stanici UPC moderoval politickou diskuzi a pracoval i pro televizi Barrandov. Jedná se přitom už o pátého šéfa komunikace za Dobešova působení. Za Dobeše se v nejvyšším vedení úřadu dějí personální zemětřesení často, ministr už několikrát vyměnil šéfa sekce pro evropské fondy, ředitele svého kabinetu nebo náměstka pro vysoké školy.

Výbor: Besserovo majetkové přiznání má řešit berounský úřad

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se rozhodl podat podnět berounskému městskému úřadu kvůli neúplnému majetkovému přiznání, které v minulosti podal poslanec a exministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a Starostové). Úřad může někdejšímu starostovi Berouna uložit až padesátitisícovou pokutu. Výbor v tomto případě nemá pravomoc sankce udělovat. O křeslo ve vládě přišel Besser loni v prosinci kvůli případu s financováním floridského bytu podnikatele Pavla Hrácha, který byl pravomocně odsouzen za korupci. Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím Hrách koupil byt. V majetkovém přiznání to ale ministr neuvedl. Své angažmá ve firmě vysvětloval tak, že chtěl pomoci dlouholetému příteli ručením.

EPS: Ministerstvo financí neprověřilo kompletní audit ČEZ

Ekologický právní servis (EPS) zpochybnil důslednost ministerstva financí při prověřování obsahu interního auditu společnosti ČEZ, který měl zkontrolovat podezřelé zakázky od ČEZ pro strojírenskou firmu Škoda Power. Podle EPS ministerstvo dostatečně neprověřilo kompletní audit. Mluvčí MF Ondřej Jakob ČTK sdělil, že ministr se osobně a podrobně s auditem seznámil a nenašel jediný důvod proč jej zpochybňovat. Audit podle dřívějšího vyjádření ČEZ nenašel neetické či korupční jednání mezi energetickou firmou a plzeňskou Škodou. Celý audit nebyl zveřejněn, ČEZ dal k dispozici jen souhrnnou prezentaci a tiskovou zprávu. Jejím závěrem bylo, že významný nárůst zakázek za desítky miliard korun pro Škodu Power po roce 2004, kdy ČEZ řídil bývalý manažer Škody Martin Roman, souvisel s celkovým růstem investičních výdajů ČEZ v souladu s tehdejší firemní strategií.

Proti smlouvě ACTA v Praze demonstrovaly stovky lidí

Několik stovek lidí se sešlo na pražském Klárově, kde protestovali proti nedávnému českému připojení k mezinárodní smlouvě proti šíření nelegálních kopií (ACTA). Protestní shromáždění organizuje Česká pirátská strana. Třebaže se akce podle informací na Facebooku chtělo účastnit až 7500 lidí, dorazilo jich mnohem méně. Podle informací policie bylo na shromáždění na Klárově 200 až 400 lidí, nejvíce protestujících pak šlo v průvodu, který odtud vyrazil na Hrad, kdy jich bylo 600 až 1000. Důvodem slabší než avizované účasti může být i mrazivé počasí. Na akci postupně promluvilo několik vystupujících včetně předsedy pirátské strany Ivana Bartoše a své postoje vyjádřili někteří další politici. Promluvili buď osobně, nebo prostřednictvím vzkazů, které přečetli organizátoři protestu. Účastníci demonstrace mohli na místě podepisovat petici proti smlouvě, která v českém právu začne platit poté, co ji schválí parlament. Pod peticí je podle organizátorů nyní podepsáno několik stovek lidí.

Sněmovní webové stránky byly kvůli hackerům opět mimo provoz

Internetové stránky Poslanecké sněmovny byly kvůli útoku hackerů zhruba pět hodin mimo provoz. Hackeři je napadli už ve středu a pro uživatele byly nedostupné asi 15 hodin. Technici web zpřístupnili až ve čtvrtek ráno, krátce před polednem je však museli kvůli pokračujícímu útoku opět odpojit. Středeční napadení sněmovních stránek mělo podobný scénář jako nedávný útok na webový portál vlády. Jeho podstatou byl masivní počet požadavků na připojení. Pracovníci IT oddělení stránky kvůli bezpečnosti ve středu kolem 17:00 odpojili, zaměstnancům a poslancům zůstal přístupný intranet. Útoku čelil v noci na dnešek i web ODS. Útoky hackerů, které se odehrávají i v dalších zemích, souvisí s protesty proti smlouvě ACTA, jež má chránit duševní vlastnictví na internetu. Podle kritiků ale může vést k cenzuře internetu a omezování svobody jeho uživatelů.

Vedení ZČU: Existuje možnost, že práva upraví personální situaci

Případné zrušení plzeňských práv by postihlo více než 1000 studentů magisterského studia a také asi 150 bakalářů, nad jejichž osudem visí stále otazník. Podle rektorky Západočeské univerzity (ZČU) Ilony Mauritzové ale existuje možnost, že fakulta upraví personální obsazení vyučujících, prostor pro to má. Od děkana práv si nyní k tomuto problému vedení ZČU vyžádalo analýzu. Právě personální situace je podle komise jedním z hlavních důvodů, proč nebyla akreditace právům prodloužena. Komise vyčítala fakultě hlavně to, že nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademických pracovníků. Právnická fakulta ani vedení ZČU ale neznají konkrétní detaily a přesné odůvodnění, podrobné stanovisko komise dostanou za deset až 14 dnů. Podle předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové na fakultě například chybí jádro lidí, kteří by pracovali jen pro ni a neměli úvazky jinde. Podle děkana Jana Paulyho ale práva splnila základní požadavek, který uplatňuje komise vůči všem školám, a sice, aby klíčoví zaměstnanci byli na plný úvazek a neměli více než 1,5 pracovního úvazku v součtu na všech vysokých školách.

Protikorupční organizace daly vládě za boj proti korupci trojky

Protikorupční organizace ohodnotily plnění vládní strategie v boji proti korupci v jejím pololetí převážně trojkami. Nejvíce jim chybí svobodný přístup k informacím a větší kontrola korupce ve státních institucích a firmách ovládaných státem. "Vysvědčení" pětice českých protikorupčních organizací předala na tiskové konferenci vicepremiérce Karolíně Peake (VV). Vláda podle protikorupčních organizací udělala pozitivní kroky v reformě státních zastupitelství či regulaci lobbingu. Za zajištění svobodného přístupu k informacím ale dostala pětku. Velkou kritiku také kabinet sklidil za to, že dosud nepřijal zákon o finanční kontrole a neudělal kroky proti propojení státních firem s politickými stranami.

ČSSD navrhla opět zavést souběh rodičovské a příspěvku na péči

Opoziční ČSSD navrhla znovu zavést možnost společného čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Zrušila to sociální reforma platná od ledna. Obnovení souběžné výplaty těchto dávek žádá Národní rada osob se zdravotním postižením, podle které rodiny pečující o handicapované děti přišly o tisíce korun měsíčně. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) už dříve řekl, že je připraven o opatřeních diskutovat. Sociálnědemokratická novela by měla podle poslankyně Emmerové (ČSSD) také vyřešit problém, jenž vznikl reformou u pěstounských rodin. Zrušení možnosti souběhu rodičovské a sociálního příspěvku postihl podle rady postižených asi 10.000 lidí. Rada spočítala, že jeho obnovení by stát ročně vyšlo asi na 350 milionů korun. Návrh novely připravila rada. Poslance žádá, aby byla schvalována zrychleným postupem. Pokud by byla takto schválena, rodiny s postiženými dětmi by mohly znovu dostávat víc peněz podle odhadů rady už od dubna.

Česká lékařská komora se obává plánovaného rušení kojeneckých ústavů

Česká lékařská komora (ČLK) se obává plánovaného rušení kojeneckých ústavů a transformace péče o ohrožené děti do tří let věku. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce, aby děti do tří let věku přestaly chodit do ústavů už od roku 2014. Vědecká rada ČLK varovala, že nepromyšlené rušení kojeneckých ústavů by mohlo poškodit děti, které potřebují kvalifikovanou péči. Prezident ČLK Milan Kubek uvedl, že komora udělá vše pro to, aby dokud nebudou vytvořeny reálné alternativy, které zlepší péči, tato zařízení zůstala. Se změnami péče o nejmenší počítá národní strategie ochrany práv dětí, kterou počátkem roku přijala vláda. Česko je za vysoký podíl chlapců a děvčat v ústavech dlouhodobě terčem kritiky mezinárodních organizací. Republice to loni vytýkal třeba Výbor OSN pro práva dítěte.

Starostové odmítají plánovanou podobu pražského okruhu

Jedenáctka starostů apeluje na ministerstvo dopravy, aby přehodnotilo trasu části pražského okruhu, kterou ještě zbývá postavit. V otevřeném dopise adresovaném ministru dopravy Pavlu Dobešovi (VV) navrhují, aby okruh spíše kopíroval obvod metropole a nezasahoval do území jejich městských částí. Jejich návrh je podle nich ekologicky, technicky, ale i finančně šetrnější. Ministr dopravy Pavel Dobeš se přiklání spíše k verzi, kterou schválil magistrát hlavního města. Podotkl, že varianta, která počítá s obchvatem dál od Prahy, nebude plnit účel odvedení dopravy z centra města. Alternativní trasu okruhu starostové představili na tiskové konferenci. Okruh by se podle jejich představ měl zcela vyhnout například území Černého mostu, Bohnic či Běchovic. Autorem nové varianty okruhu je Milan Strnad. Jeho návrh lemuje okraje metropole a z části se protíná s další variantou okruhu, kterou vypracoval Středočeský kraj a která je již zanesena v územním plánu středních Čech. Na vnější pražský obchvat tak v současné chvíli existují již celkem tři návrhy.

V Česku umrzlo pět lidí, v pátek teplota ještě klesne

Mrazivé počasí, které v Česku panuje už několik dní, si vyžádalo pět lidských životů. Oběťmi byli většinou lidé bez domova. Na několika místech rtuť teploměru klesla tak hluboko, že překonala dosavadní teplotní rekordy. Mráz opět komplikoval dopravu na silnici a železnici, problémy mají také vodohospodáři či hasiči. Zemědělci se obávají o ozimy a některé druhy ovoce. Ve čtvrtek se zlepšily rozptylové podmínky a částečně rozehnaly smog, špatná situace je však stále v Třinci. V příštích dnech mají mrazy podle meteorologů ještě zesílit. V Praze zahynuli dva bezdomovci, mrtvý muž bez domova byl odpoledne nalezen v závěji v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku, další zemřel na následky podchlazení v ostravské nemocnici. Pátou obětí se stal muž v Praze 4, který zřejmě spáchal sebevraždu. Podle zdravotníků se asi pod vlivem alkoholu svlékl, lehl si na lavičku a umrzl. Charitativní organizace i města se snaží najít pro bezdomovce další místa, kde by mohli mrazivé noci přečkat. Například na pražském Rohanském ostrově magistrát nechal postavit vyhřívaný stan. Silný mráz opět působil problémy v dopravě, zejména na železnici. Kvůli lomu kolejnic nemohly jezdit například vlaky v Praze či v Mostě, prasklá část výhybky způsobila, že až do neděle pojedou vlaky z Prahy do Děčína jen po jedné koleji. Dopravci se na řadě míst také potýkají se zamrzající naftou či selhávající technikou. Roste počet havárií na vodovodech. Nízké teploty komplikují práci hasičům.

Tučňáci na arše jsou hra hlavně o přátelství, říká režisér

Především o přátelství bude komediální představení Tučňáci na arše, které v pátek v premiéře uvede liberecké Malé divadlo. V Liberci jde po letech o první představení určené současně dospělým i dětem. Režie příběhu odehrávajícího se na pozadí biblické potopy se ujal Martin Tichý. Diváci ho znají díky velmi úspěšné Pohádce o Raškovi, uváděné v Naivním divadle. Tučňáky v Liberci ztvární Jana Kabešová-Vojtková, Jiří Panzner a Tomáš Váhala. Návštěvníky představení čekají i další postavy. V roli holubice vystoupí Barbora Mottlová, biblického Noema hraje Vojtěch Rygál. Ti, kteří nestihnou páteční premiéru, mohou představení vidět i v sobotu. Představení je určeno hlavně mladým rodinám, reprízy se proto plánují na víkendy.

Na protesty a nepokoje se zaměří festival Jeden svět

Na právě probíhající protesty a nepokoje v různých částech světa se zaměří mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jeho 14. ročník se uskuteční od 6. do 15. března v Praze a následně v dalších 40 českých a moravských městech. Filmy Jednoho světa ukážou, že ačkoli cíle a prostředky protestních akcí od Bahrajnu, přes Řecko až po USA jsou rozdílné, všechny pojí společný prvek: odhodlaní mladí lidé, kteří žádají změnu zavedených pořádků. Například filmy z arabských zemí budou pro české publikum jedinečnou příležitostí vidět nedávné události zpracované v kvalitních dokumentárních filmech, a ne jen ve formě televizních zpravodajských vstupů. Hlavní tematická kategorie nazvaná Protesty, nepokoje, revolta se však nevěnuje jen arabským revolucím. Nesouhlas se soudobým stavem společnosti dávají mladí lidé najevo také v zavedených demokraciích. Dalšími filmovými kategoriemi Jednoho světa 2012 budou Spolu navzdory se sociální tematikou a Tak zvaná civilizace nabízející environmentálně zaměřené dokumenty. O hlavní ceny festivalu se budou ucházet snímky zařazené do hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět. Chybět nebudou ani nejnovější české dokumenty. Kromě více než stovky snímků festival Jeden svět divákům nabídne možnost diskutovat o filmech s jejich tvůrci a zúčastnit se panelových debat s odborníky.

V Karlových Varech představují výtvarníci práce spojené se sklem

Čeští a němečtí výtvarníci představují od čtvrtka svůj vztah ke sklu a jeho využití při tvorbě na výstavě pojmenované Sklo-Sklu-Sklem/Glas-Gläser-Am Gläsersten. První letošní expozice otevřená v karlovarské Interaktivní galerii Becherova vila je prezentací výsledků práce umělců, která vznikla při jejich loňském tvůrčím setkání ve sklárně Lamberts v bavorském Waldsassenu. Výstavní soubor obsahuje přes čtyři desítky děl, podíleli se na něm malíři, fotografové, filmaři i designéři.

V březnu bude v Litomyšli zahájena velká výstava Julia Mařáka

Městská galerie v Litomyšli chystá velkou výstavu ke 180. výročí narození tamního rodáka, významného českého malíře Julia Mařáka. Bude zahájena v den jeho narozenin 29. března v galerijním domě U Rytířů na Smetanově náměstí, jen několik desítek metrů od domu, kde se umělec roku 1832 narodil. Expozice přiblíží nejen jeho výtvarná díla, ale i osobnost tvůrce a jeho pedagogickou činnost. Hlavním těžištěm výstavy bude početný soubor Mařákových prací. Největší sál zaplní tři desítky umělcových prací, z nichž téměř polovina budou olejomalby. Doplní je mistrovské uhly, kterými vynikl doma i ve světě. Návštěvníci budou moci vidět i vzácnou kresbu uhlem nazvanou Kongres pod jilmy, která umělce v druhé polovině 60. let předminulého století proslavila. Výstava bude trvat do 17. června. Její součástí bude i filmový dokument o umělci.

Surrealisté představí v Praze tvorbu za posledních 20 let

Pod názvem Jiný vzduch představí čeští a slovenští surrealisté svoji tvorbu za posledních 20 let. Výstava začne 10. února na Staroměstské radnici v Praze a představí výtvarnou tvorbu a vzhledem k zaměření některých významných surrealistů také film. Zvláštní součást expozice tvoří dokumentace různých fází tvůrčího procesu - vzniku jednotlivých výtvarných děl, ale i textů či básní. Filmové večery se budou konat v kině Ponrepo. Expozici připravili František Dryje, Bruno Solařík, Martin Stejskal a Jan Švankmajer. Svá díla vystavují také Albert Marenčin, Alena Nádvorníková, Eva Švankmajerová i hosté z Francie, Británie, Švédska, Rumunska, Řecka, USA a dalších zemí. Výstava zahrnuje více než 400 obrazů, kreseb, fotografií, koláží a objektů, které budou k vidění nejen v Křížové chodbě, ale i ve výstavních sálech v prvním patře radnice a v románsko-gotických sklepeních. Součástí výstavy je doprovodný program, zahrnující komentované prohlídky výstavy, filmové večery v kině Ponrepo s následnými diskusemi či autorské večery v Literární kavárně Řetězová.

Ze sportu:

Biatlonistka Veronika Vítková si 11. místem ve sprintu na Holmenkollenu vylepšila maximum v sezoně Světového poháru. Z jubilejního třicátého vítězství v kariéře se radovala Němka Magdalena Neunerová a udělala další krok k zisku křišťálového glóbu. Druhá česká závodnice Jitka Landová při své premiéře v SP skončila pátá od konce na 72. místě, zbytek týmu startuje na ME na Slovensku.

Nejlepší z českých biatlonistů ve sprintu Světového poháru v Oslu byl Michal Šlesingr na 14. místě. Bodovali také Ondřej Moravec na 18. a Zdeněk Vítek na 32. příčce. Pro první vítězství v kariéře si na desetikilometrové trati dojel Rus Jevgenij Garaničev.

Basketbalistka ZVVZ USK Praha Eva Vítečková dnes byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou posledního kola základní části Evropské ligy. Třicetiletá reprezentantka si ocenění vysloužila díky středečnímu představení v polské Gdyni, kde nastřílela 35 bodů a vylepšila si euroligový rekord.

Fotbalový reprezentant Daniel Pudil si pochvaluje úspěšnou premiéru v dresu italské Ceseny. Šestadvacetiletý obránce ve středu večer při svém debutu v Serii A dosáhl s předposledním týmem tabulky na cennou bezbrankovou remízu na hřišti Neapole a věří, že jeho nový celek nečekaný bodový zisk nastartuje k posunu ze dna soutěže.

V červnu se uskuteční druhý ročník golfového turnaje Prague Golf Masters, který patří do okruhu Ladies European Tour (LET). Odehraje se znovu na hřišti Albatross ve Vysokém Újezdě nedaleko Prahy a startovat by měla znovu evropská elita v čele s obhájkyní prvenství Francouzkou Jadou Schaefferovou. Zatím však není jistá účast největší české hvězdy Kláry Spilkové. Ta start stále zvažuje.

Počasí:

V pátek očekáváme jasno až polojasno. Nejvyšší teploty -12 až -8 stupňů, v 1000 m na horách a na severovýchodě kolem -15 stupňů. Slabý až mírný severovýchodní vítr.

02-02-2012