Denní souhrn zpráv Zprávy

21-02-2012

Kalousek: Postoj ČR k rozpočtovému paktu je pro unii nesrozumitelný

Postoj České republiky k paktu rozpočtové disciplíny, k němuž se Praha odmítla připojit, v Evropské unii nikdo nechápe. V Bruselu to po jednání s kolegy ze zemí EU řekl český ministr financí Miroslav Kalousek z vládní TOP 09. Ta přistoupení k paktu na rozdíl od dalších koaličních partnerů podporuje. Premiér Petr Nečas (ODS) se na posledním summitu, kde se mezivládní smlouva o zpřísnění rozpočtové kázně v eurozóně dolaďovala, k ní odmítl připojit. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že mu to ani neumožňoval mandát daný vládou. Kromě ČR stejně odmítavý postoj zastávala z 27 států EU už jen Británie, která se proti paktu stavěla od samého začátku. Fiskální smlouva by měla být podepsána na summitu EU v belgické metropoli 1. a 2. března. Kalousek také uvítal dohodu eurozóny o poskytnutí dalšího záchranného balíku půjček pro Řecko. Zároveň ale velmi pochybuje, že bude plně naplněna. Právě to je ale podle něj nezbytné, aby se mohlo Řecko stabilizovat.

Klaus podepsal novelu umožňující prodej státní půdy cizincům

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která umožňuje nákup státní zemědělské půdy v tuzemsku občanům EU, Norska, Lichtenštejnska a Švýcarska. Předloha souvisí s již schválenou novelou devizového zákona, která zrušila zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince. Novela má zároveň umožnit jednotlivcům, kteří nakoupí zemědělskou půdu, její převádění na právnické osoby, například družstva, v nichž jsou členy nebo v nichž působí. Podmínkou bude, aby tato firma na pozemcích hospodařila. Novela také zabezpečuje prodej zemědělských pozemků farmářům, kteří na nich již hospodaří. Podmínkou bude, aby plocha pole činila nejméně deset hektarů a zemědělci na ní hospodařili aspoň 36 měsíců. Až do konce dubna 2011 obyvatelé unie zemědělskou půdu v ČR po sedm let kupovat nesměli. Desítky tisíc hektarů však již předtím vlastnily zahraniční firmy, které měly v zemi sídlo, stejně jako občané EU, kteří na území ČR již tři roky pobývali a hospodařili.

Klaus podepsal novelu zpřesňující posuzování restitucí

Prezident Václav Klaus podepsal poslaneckou novelu, která umožňuje nárok na vyrovnání nevypořádaných restitucí také dědicům oprávněných osob. Oprávněné osoby jsou podle předkladatelů novely často přestárlé a převádějí své nároky na své děti. Poslancům vadilo, že dědicové jsou někdy u soudu považováni za spekulanty. Návrh zákona stanovuje, že postoupení nároku dědici nebude považováno za spekulativní. Soudy by tak neměly bránit lidem domoci se svých práv. Podle předkladatelů zákona ve sněmovně není záměrem prolamovat hranici stanovenou takzvanou restituční tečkou.

Klaus: Jmenování Duky kardinálem potvrzuje význam českých katolíků

Jmenování pražského arcibiskupa Dominika Duky kardinálem potvrzuje význam českých katolíků a jejich přínos pro úsilí církve o hájení křesťanských hodnot. Prezident Václav Klaus to uvedl v dopise, kterým Dukovi blahopřál ke jmenování do nové církevní funkce. Pražský arcibiskup o víkendu ve Vatikánu spolu s ostatními nově jmenovanými kardinály převzal z rukou papeže Benedikta XVI. znaky kardinálské hodnosti a jmenovací dekret. Po návratu z Říma zamířil nejprve do katedrály sv. Víta, kde se poklonil ostatkům svatého Vojtěcha. Dalším Dukovým krokem v nové funkci byla schůzka s Klausem na Pražském hradě. Podle prezidenta Duka patří k důležitým představitelům veřejného života a jeho hlas je nepostradatelný v diskusi nad aktuálními tématy.

Duka: Cesta papeže do ČR dosud není potvrzena

Návštěva papeže v Česku příští rok stále není potvrzena, kardinál Dominik Duka ale doufá, že hlava katolické církve na Velehrad přijede. Podle Duky se zatím připravuje cesta Benedikta XVI. na Slovensko. O cestě papeže do států bývalé federace se začalo hovořit v souvislosti s blížícími se oslavami 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. "Je jistá reálná naděje, že na Velehrad 2013 papež se dostaví, ale zatím se připravuje návštěva Slovenska, kde je potřeba některé body doladit," řekl pražský arcibiskup Duka. Papež byl v Česku naposledy v září 2009. Podle Vatikánu ho letos čeká náročná cesta na Kubu a do Mexika. Program na příští rok ještě není hotový. Ve vztazích ČR s Vatikánem je stále nedořešena smlouva o postavení církve, kterou drtivá většina evropských zemí má. Ta byla sice před lety dojednána, ale ratifikační proces v parlamentu se zadrhl. Duka zopakoval, že návrh smlouvy by mohl být upraven a poté znovu předložen zákonodárcům, až parlamentem projdou církevní restituce.

Koalice chce rychlý výběr šéfa NKÚ

Nástupce odsouzeného Františka Dohnala v čele Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by měl být vybrán co nejdříve, vyžaduje to situace v úřadu. Shodli se na tom zástupci vládní koalice. Vyzvali viceprezidenta NKÚ Miloslava Kalu, aby zastavil personální změny v úřadu do doby, než bude rozhodnuto o jeho novém šéfovi. Podle jejich informací Kala už odvolal několik vedoucích pracovníků úřadu, Kala sám to ale v rozhovoru pro ČTK popřel. František Dohnal v pondělí dostal pravomocně osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady, umožňující audit hospodaření NKÚ. Podle soudů se tím dopustil zneužití pravomoci úřední osoby. Dohnal prostřednictvím svého advokáta Václava Vlka oznámil, že v případě změny rozsudku by v budoucnu rád dokončil svůj mandát. Koaliční strany se ani na úterní schůzce nedohodly na změnách v pravomocích NKÚ. Vládní návrh, který je nyní ve sněmovně, totiž neobsahuje rozšíření jeho možností kontrolovat také státní a obecní firmy. Tuto variantu ale prosazují koaliční TOP 09 i Věci veřejné.

Odbory budou jednat s Nečasem o platech zdravotníků

Zdravotnické odbory budou ve čtvrtek jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS) o platech ve zdravotnictví. Stěžují si na to, že většina zdravotníků nedostala od ledna přidáno. Tvrdí, že na to nemocnice, kraje a záchranné služby nemají peníze. Žádají proto přehodnocení vyhlášky, podle níž zdravotní pojišťovny péči hradí. Uvedla to šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Na zvýšení platů se loni dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s lékařskými odbory pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. Heger koncem roku přislíbil, že se od ledna zvednou příjmy o 6,25 procenta. Podle průzkumu zdravotnických odborů dostali víc peněz od ledna ale jen pracovníci ve fakultních nemocnicích a léčebnách, které spadají pod ministerstvo. Ve dvou fakultních nemocnicích si přilepšili všichni zaměstnanci, ve zbývajících většinou jen zdravotníci. Ze 124 krajských a dalších nemocnic v regionech jen jediná podle odborů platy zvedla.

Platy si mají odbory vyjednat v nemocnicích

Zvýšení platů by si odboráři měli podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) ve své nemocnici vyjednat s vedením. Podle úhradové vyhlášky na to prý nemocnice budou mít peníze. Ministerstvo zdravotnictví žádné další peníze na platy nemá. Heger to řekl na úterním jednání zdravotnických odborů. Slíbil, že když budou pojišťovny platit méně, než jim ukládá vyhláška, uloží jim za neplnění pokutu. "Je potřeba, aby mzdy byly navyšovány, jak bylo slíbeno v memorandu podepsaném mezi odbory a vládou," řekl po jednání s odboráři ministr. Podle ekonomického náměstka Petra Noska je hlavní problém v "zálohové" politice zdravotních pojišťoven. Nemocnice dostávají průběžně zálohy a teprve po vyúčtování celého roku i doplatky podle skutečně vykázané péče. Odboráři ministra upozornili, že menší nemocnice v krajích nemají na zvýšení platů peníze. Pokud někde přidávají, děje se to prý tak, že se snižují úvazky a propouštějí zaměstnanci v důchodovém věku. Heger ale připomněl, že ve vyhlášce pro letošní rok dostaly nemocnice přidáno. Teď musejí hledat cesty, jak tyto peníze využít nejen na pokrytí zvýšení DPH, ale i do mezd.

Soud: Neprokázalo se, že Rampula závažně porušil své povinnosti

Rozsudek Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí o odvolání Vlastimila Rampuly z funkce pražského vrchního státního zástupce, nabyl právní moci. Podle ministerstva spravedlnosti senát uvedl, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman návrh na Rampulovo odvolání dostatečně neodůvodnil. Mluvčí soudu Martina Lhotáková doplnila, že se neprokázalo, že by vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti. Rampula sdělil, že bude další postup ohledně návratu do funkce koordinovat se Zemanem. Rampulův návrat považují za nepřijatelný občanské sdružení Veřejnost proti korupci a Nadační fond proti korupci. Podle jejich zástupců Rampula "v minulosti opakovaně selhal, a nemá proto co pohledávat v systému výkonu spravedlnosti demokratické země". Zároveň je prý podezřelý, že v některých kauzách jednal podle politického zájmu. Podobně se vyjádřil i ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

Roithová: Stav Tymošenkové je vážný, ve vězení je týrána

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková nebyla ve vězení řádně léčena a její lékařské nálezy jsou vážné. Z Kyjeva to telefonicky řekla česká europoslankyně Zuzana Roithová, která se na Ukrajině seznámila se zdravotní dokumentací Tymošenkové z loňského listopadu. "Místo léčby jí odebrali berle, vysadili analgetika a podstupovala náročné, několikahodinové výslechy. Je opravdu trápena a týrána," prohlásila Roithová. Do Kyjeva přicestovala v neděli, aby připravila pro vedení Evropského parlamentu zprávu o situaci kolem zdravotního stavu vůdkyně ukrajinské opozice. Setkat se přímo s odsouzenou Tymošenkovou jí ukrajinské úřady neumožnily. "Kromě dcery a právníka k ní nikoho nepustí," řekla bývalá česká ministryně zdravotnictví. Zdravotnická správa ukrajinské vězeňské služby poprvé veřejně připustila, že by Tymošenková mohla být operována, a to případně i mimo areál vězeňské nemocnice. V médiích se již dříve objevily spekulace, že by expremiérka mohla být operována v zahraničí, například ve Francii nebo v České republice.

Za napadení rodiny skupinou Romů padlo třetí obvinění

Za novoroční napadení rodiny skupinou Romů ve Varsndorfu na Děčínsku padlo další obvinění. Rumburští kriminalisté v pondělí v této souvislosti začali stíhat osmnáctiletého mladíka, kterému za výtržnictví hrozí až dvouletý pobyt v nápravném zařízení. Z výtržnictví a ublížení na zdraví byli krátce po útoku již obviněni dva Romové, čin jednoho z nich přitom policie kvalifikovala jako rasisticky motivovaný. Incident se stal v noci na Nový rok poblíž varnsdorfské ubytovny Sport, kde rodinu údajně napadla pětice Romů. Podle dřívější výpovědi jednoho z napadených nejprve romský mladík zaútočil na staršího muže a jeho syn se ho zastal. Po napadení skončil v nemocnici, staršího muže po ambulantním ošetření propustili.

Česko upsalo emisi desetiletých dluhopisů za dvě miliardy eur

Česká republika vydala emisi desetiletých dluhopisů za dvě miliardy eur (téměř 50 miliard korun). Poptávka na trhu byla téměř dvojnásobná, informovalo ministerstvo financí. Roční pevný výnos představuje 3,875 procenta. "Transakce potvrdila status České republiky jako velmi důvěryhodného emitenta," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Transakce byla podle něj úspěšná i přes složitou situaci na finančních trzích, celková poptávka investorů přesáhla nabídku o 1,5 miliardy eur. Česko je tak v odlišné situaci než například země na jihu Evropy, které se ocitly v dluhové krizi a potýkají se s rostoucími výnosy dluhopisů.

Kuba chce urychlit výstavbu elektrických sítí

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce do nové energetické koncepce zahrnout zrychlení výstavby elektrických sítí. Důvodem je také potřeba rychlejší reakce na přetoky elektrického proudu z Německa, které zatěžují tuzemskou energetickou soustavu. Na Žofínském fóru to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. "Nyní se staví deset až 12 let, což neumožňuje rychlou reakci na problémy, které se vyskytnou," uvedl ministr. Česká přenosová soustava je přetoky z Německa zatížena především při vysokém výkonu větrných elektráren na severu Německa. Česko chce v příštích letech investovat do posílení tuzemské přenosové sítě dvě miliardy eur (zhruba 50 miliard korun).

CzechInvest: Hodnota investic loni vzrostla na dvojnásobek

Agentura CzechInvest loni meziročně zdvojnásobila objem zprostředkovaných investic na 33,7 miliardy korun. Počet investičních projektů vzrostl o 24 na rekordních 233 miliard. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Zahraniční investoři loni v Česku investovali 13,5 miliardy korun, zbývajících 20,17 miliardy korun připadlo na tuzemské investory a dceřiné firmy mezinárodních společností. Nejvíce peněz, téměř 15,5 miliardy korun, šlo do výroby dopravních prostředků. Díky investicím, které loni agentura zprostředkovala, by mělo v Česku vzniknout 12.500 nových pracovních míst. Největší loňskou investicí je podle generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka projekt farmaceutické společnosti Teva Czech Industries (dříve IVAX a Galena) v hodnotě 2,15 miliardy korun na zvýšení výrobních kapacit v Opavě. Druhé místo patří dánskému výrobci hraček Lego Group, který do rozšíření výroby v Kladně investoval 1,6 miliardy korun. Třetí příčku obsadila českobudějovická strojírenská firma Robert Bosch. Její investiční projekt má hodnotu 1,4 miliardy korun. Takřka polovina investičních projektů loni mířila do IT a vývoje softwaru.

ČR a některé další země EU zastavily dovoz ropy z Íránu

Česká republika, Belgie a Nizozemsko podle Evropské komise zastavily dovoz ropy z Íránu. Řecko, Španělsko a Itálie ropu zatím odebírají, její dovoz ale začaly omezovat. Sdělila to mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová. Írán o víkendu oznámil zastavení vývozu ropy odběratelům ve Francii a Velké Británii odvetou za sankce, které na něj za jeho kontroverzní jaderný program uvalily západní země. Podíl íránské ropy na celkovém dovozu "černého zlata" do České republiky činil za devět měsíců loňského roku 3,3 procenta, vyplývá z údajů ministerstva průmyslu a obchodu. Tuzemských cen pohonných hmot se zastavení odběru ropy z Íránu nedotkne, soudí analytik společnosti Broker Consulting Jan Šimek. "S cenou ropy zahýbalo samotné embargo a napětí na Blízkém východě. To, že se ČR připojila, je naprosto marginální jak z hlediska ceny ropy, tak z hlediska finální ceny pohonných hmot. I kdyby se ČR nepřipojila, ceny pohonných hmot by byly stejně vysoké," řekl ČTK.

ÚOHS zrušil tendr České pošty na třídění balíkových zásilek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil tendr České pošty na třídění balíkových zásilek. Pošta porušila zákon o veřejných zakázkách, řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Podle Rafaje pošta chybovala tím, že nedoručila jednomu z uchazečů, společnosti Elsag Datamat spa, dodatečné informace k zadávacím podmínkám.

Počet v ČR vydaných platebních karet překročil 10 milionů

Počet platebních karet vydaných v Česku loni vzrostl meziročně o 14 procent na 10,6 milionu. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK). Klienti bank vlastnili loni necelých 7,44 milionu debetních karet, 2,86 milionu kreditních karet a téměř 290.000 charge karet. Počet transakcí v obchodních místech se meziročně zvýšil o více než pětinu na více než 269 milionů, celkový objem činil přes 269 miliard korun. Průměrná částka uhrazená přímo kartou byla 992 Kč; průměrný výběr hotovosti z bankomatu byl 3734 Kč. Počet obchodních míst akceptující karty vzrostl meziročně o sedm procent na 69.878. Počet bankomatů se zvýšil meziročně o 5,5 procenta na 4082.

The Telegraph: Praha patří mezi města nejvhodnější k emigraci

Praha prý patří mezi 20 světových měst, do kterých je dobré se přestěhovat z Británie. V žebříčku nejatraktivnějších míst patří podle britského listu The Telegraph českému hlavnímu městu čtvrtá příčka. Praha je krásná a z Británie dosažitelná po krátkém letu, zdůrazňuje list. Přitom prý Praha nabízí evropskou stabilitu a člověk se ani nemusí učit nový jazyk. Lépe se umístily Varšava, kambodžský Phnompenh a thajský Bangkok. List přitom zohledňoval faktory jako jsou nízké náklady na kvalitní život a perspektiva hospodářského růstu. Žebříček vede Varšava, ačkoli britský list připouští, že na pohled nepatří mezi přitažlivá města. Nízké životní náklady, prosperující polská ekonomika i malá vzdálenost od Británie jí však vynesly vítězství.

Scio: Dvě třetiny chlapců nepřečtou ani knihu měsíčně, dívky čtou

Dvě třetiny středoškoláků-chlapců nepřečtou za měsíc ani jednu knihu. Naproti tomu dívky čtou dvakrát častěji, zjistil průzkum společnosti Scio mezi téměř 14.300 studenty. Nejnáruživějšími čtenáři jsou gymnazisté a žáci z větších měst, naopak učni a žáci z vesnických škol literatuře moc nedají. Podle mezinárodních srovnání se české děti dlouhodobě zhoršují ve čtenářské gramotnosti a neumějí pracovat s textem. Ve čtenářské gramotnosti, tedy schopnosti posoudit obsah textu, interpretovat jej a vyhledat v něm informace, se české děti v posledních letech propadly. Poukázala na to mezinárodní srovnání, kde se malí Češi zároveň většinou vyslovili v tom smyslu, že nečtou a čtení je nebaví.

Cenu za lidská práva posílá Člověk v tísni lékařům do Sýrie

Cenu Homo Homini za rok 2011 udělí společnost Člověk v tísni podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků, známé jako Doctors Coordinate of Damascus. ČTK to sdělil Tomáš Urban z mediálního oddělení Člověka v tísni. Ocenění převezme jeden z koordinátorů syrských lékařů 6. března na zahájení mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět. Lékaři získávají ocenění za mimořádnou odvahu a nasazení, s nimiž v bezprostředním ohrožení vlastních životů pomáhají civilistům raněným při represích syrského režimu. Člověk v tísni cenu každoročně uděluje osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv a demokracie.

Jiří Trnka zanechal výraznou stopu nejen v českém animovaném filmu

Výtvarník Jiří Trnka zanechal nesmazatelnou stopu nejen v českém animovaném filmu, který pomáhal po válce formovat. Plzeňský rodák, od jehož narození uplyne 24. února 100 let, vytvořil i jedinečné knižní ilustrace nebo divadelní loutky. Nejznámější je ale přeci jen Trnkova filmová tvorba, od poválečných Zvířátek a Petrovských přes Sen noci svatojánské až po alegorickou Ruku, která mu vynesla řadu domácích i zahraničních ocenění. Kresby Jiřího Trnky patří ke klasice české dětské ilustrace. Od jejich vzniku uplynuly už desítky let, přesto se stále prodávají a znovu vycházejí. Jestliže počátkem 90. let panovaly obavy o podobu knížek pro děti a původní dětská literatura obecně prožívala jistý útlum, dnes je česká literární tvorba pro děti včetně ilustrace navzdory nízké podpoře státu velmi široká. O Trnkův odkaz se stará jeho rodina, výtvarníkova dcera, malířka Klára Trnková a její dcera, grafička Tereza Šebestíková. Jejich Studio Trnka vydává nejslavnější knížky ilustrované Jiřím Trnkou počínaje Míšou Kuličkou.

Před 110 lety zemřel cestovatel Emil Holub

Toužil objevit nová území v Africe a založit pro své etnografické sbírky muzeum. A ač se mu ani jedno z toho nepodařilo, stal se nejslavnějším českým cestovatelem a jeho výzkumy budily respekt po celé Evropě. Lékař Emil Holub, od jehož úmrtí právě uplynulo 110 let, zanechal své vlasti tisíce cenných exponátů a řadu odborných publikací i populárních cestopisů. Jeho etnografické práce jsou též důležitým pramenem ke studiu historie Zimbabwe a Zambie, která mu před šesti lety ve městě Livingstone odhalila bustu. Emil Holub se narodil 7. října 1847 ve východočeských Holicích v rodině lékaře. Na pražské univerzitě vystudoval medicínu a záhy po získání doktorátu se v květnu 1872 vydal, díky finanční podpoře mecenáše Vojty Náprstka, do jižní Afriky, kde si založil lékařskou praxi. Lákalo jej ale dobrodružství, a tak podnikl několik výprav do neprobádaného vnitrozemí - do Transvaalu, Šošongu a k řece Zambezi, kde jako první detailně zmapoval oblast okolo Viktoriiných vodopádů.

Ředitelem Divadla na Vinohradech se stane Tomáš Töpfer

Novým ředitelem pražského Divadla na Vinohradech se stane Tomáš Töpfer. Rozhodli o tom pražští radní. Dosavadní šéf Divadla na Fidlovačce, herec a senátor za ODS by měl na Vinohrady nastoupit 1. září. V lednu Töpfera na tento post jednoznačně doporučila komise složená ze zástupců města a divadelních odborníků. V čele vinohradské scény dvanáctou sezonu stojí Jindřich Gregorini, kterému je dvaasedmdesát let a již dříve prohlásil, že odejde do důchodu. Töpfer nedávno řekl, že pokud se ředitelem vinohradské scény stane, odejde z Fidlovačky. Vinohradskou scénu by prý chtěl vrátit na špici českého divadelnictví. Výběr Töpfera kritizuje opoziční ČSSD, vadí jí, že je zároveň senátorem za ODS.

Vědci kritizují ministerskou novelu památkového zákona

Přední čeští vědci tvrdí, že ministerská novela zákona o památkové péči, takzvaná archeologická novela, degraduje archeologický výzkum na pouhé "vyčištění" území od archeologických nálezů pro stavebníky a přesun těchto nálezů do depozitářů. Novela je podle nich defektní a rezignuje na vědeckost archeologických výzkumů. Vědci své výhrady poskytli ministryni kultury Aleně Hanákové. Celková koncepce novely podle nich nevnímá archeologii jako neziskovou vědeckou činnost, která zkoumá a chrání archeologické dědictví. Místo toho se snaží tento vědní obor posunout do pozice komerční služby, srovnatelné například s restaurováním a konzervováním památek, kterou si investor stavby může objednat na základě cenových nabídek.

V pražském Divadle Archa vystoupí v červenci Lou Reed

V Praze vystoupí 4. července kytarista a zpěvák Lou Reed. V divadle Archa zahraje v rámci svého letního turné From VU To Lulu. Legendární hudebník zahraje skladby od dob svého působení v kapele Velvet Underground až po loňské album Lulu, které loni natočil se skupinou Metallica. Devětašedesátiletý americký rocker Lou Reed začne své evropské turné 6. června v Lucemburku. Série koncertů zahrnuje vedle pražského vystoupení i několik proslulých festivalů včetně slovenské Pohody. Kromě toho se uskuteční i několik samostatných koncertů ve Francii, Holandsku, Belgii, Dánsku a Německu.

Stráský nechce snižovat limity počtu lodí pro splouvání Vltavy

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský by rád zachoval loňský limit pro splouvání Vltavy v úseku od Soumarského Mostu k mostu u Pěkné. Ten činil 63 registrovaných plavidel za den. Návštěvní řád pro rok 2012 však počítá pouze s 28 plavidly. Podle Stráského není jisté, zda počet lodí nějakým způsobem negativně ovlivňuje vzácné živočichy ve Vltavě. Podle ochranářů ale žije ve splavovaném úseku Vltavy perlorodka. A vyšší frekvence plavidel na řece jí prý může škodit. Stráský však tvrdí, že to není dokázáno. "V řece se dříve splavovalo ve velkém množství dříví a to poškozovalo její břehy nebo dno určitě více než dnes lodě," uvedl. Stráský je ve funkci šéfa šumavského národního parku rok. Je častým terčem kritiky ekologických aktivistů. Jeho hlavním úkolem při nástupu na místo ředitele byl boj s kůrovcem, vytvoření stabilního návštěvního řádu a hlavně příprava nového zákonu o Šumavě.

Ze sportu:

Hokejisté pražské Sparty vyhráli základní části extraligy a získali Prezidentský pohár. Pomohla jim k tomu bodová ztráta Plzně v dohrávce 43. kola v Mladé Boleslavi. Pražané jsou třetím týmem, který trofej získal od jejího zavedení, po Plzni a Třinci.

Basketbalisté Nymburku prohráli v 5. kole osmifinálové skupiny Evropského poháru ULEB doma s VEF Riga 80:84 po prodloužení a zkomplikovali si boj o postup do čtvrtfinále. K němu potřebují v posledním zápase porazit Gravelines. Riga by také musela podlehnout Valencii. Pak Nymburku pomůže lepší bilance ze vzájemných zápasů, protože v Rize vyhrál o deset bodů.

Vícebojař Roman Šebrle bude poosmé za sebou startovat na halovém mistrovství světa. Na březnový šampionát v Istanbulu dostal sedmatřicetiletý atlet pozvánku od mezinárodní federace IAAF na základě umístění v letošních světových tabulkách. Šebrle přitom na začátku roku spekuloval o tom, že by kvůli letnímu mistrovství Evropy v Helsinkách a olympijským hrám v Londýně halovou sezonu vynechal.

Fotbalista Marek Jankulovski se rozhodl ukončit aktivní kariéru. Čtyřiatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství Evropy v roce 2004 tak učinil kvůli obnovenému poranění předního zkříženého vazu v levém koleni, které v říjnu utrpěl při svém návratu do české ligy v dresu Baníku Ostrava.

Policie obvinila tři fanoušky kvůli výtržnostem při nedělním utkání 17. kola fotbalové ligy mezi Mladou Boleslaví a Ostravou. Zároveň si vyžádala kamerové záznamy od České televize a je možné, že počet stíhaných bude nakonec vyšší, řekl mluvčí mladoboleslavské policie David Schön. Řáděním ostravských chuligánů se bude na čtvrtečním zasedání zabývat také disciplinární komise Fotbalové asociace ČR.

Česká tenistka Petra Kvitová se kvůli nemoci odhlásila z turnaje v Dubaji. Wimbledonská vítězka měla plnit roli druhé nasazené, ale o víkendu dostala horečky a bere antibiotika.

České tenistky Iveta Benešová a Lucie Šafářová jsou na turnaji v Dubaji ve druhém kole. Šafářová na úvod porazila Chorvatku Petru Martičovou 6:3, 5:7 a 6:3, Benešové usnadnilo postup zranění Slovenky Dominiky Cibulkové.

Ital Carlo Parisi je novým trenérem českých volejbalistek, jeho asistentkou se stala bývalá reprezentantka Marcela Ritschelová. Muži jméno kouče ještě neznají, z prvního kola výběrového řízení trenér nevzešel. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil předseda českého svazu Zdeněk Haník. Parisi střídá na lavičce ženské reprezentace Jiřího Šillera, kterému skončila na konci minulého roku smlouva.

Počasí v Česku:

Je polojasno, později odpoledne a večer na severu místy, jinde ojediněle déšť i mrznoucí nebo déšť se sněhem, nad 1000 m sněžení. Nejvyšší teploty +1 až +5 stupňů, v 1000 m kolem -2 stupňů.

21-02-2012