Denní souhrn zpráv Zprávy

27-02-2012

Komisař RE odsoudil segregaci romských dětí v Česku

Komisař pro lidská práva Rady Evropy (RE) Thomas Hammarberg odsoudil segregaci romských dětí ve školství v Česku a dalších zemích. Ve zprávě, kterou dnes zveřejnil ve Štrasburku, vyzval evropské země ke sjednání nápravy. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg za ostudu označil to, že ČR neodškodnila nuceně sterilizované Romky, což komisař rovněž zmínil. Podle ministra by bylo rovněž dobré, aby se proti diskriminaci Romů ozývali i jiní ministři. Karl Schwarzenberg kritizoval kromě nucené sterilizace to, že je stále moc romských dětí posíláno do zvláštních škol. Podle české vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové se i přes dlouhodobou kritiku situace v ČR zatím příliš nemění a je nutné začít prosazovat návrhy ke zlepšení, které už schválila vláda. V ČR je podle Hammarbergovy zprávy i přes školský zákon z roku 2004 nepřiměřeně vysoký počet romských dětí, které jsou umísťovány do zvláštních škol. Podle odhadů je takto s odůvodněním menší duševní schopnosti oddělováno od ostatních žáků 30 procent romských dětí, zatímco u neromského obyvatelstva jsou to jen dvě procenta. Podobná praxe je i v některých dalších evropských zemích. Někde také existují v základních školách oddělené učebny pro romské děti či jejich oddělené umístění v rámci třídy. K segregaci vede podle zprávy známého švédského ochránce lidských práv i to, že někteří neromští rodiče berou své děti ze tříd, ve kterých jsou romské děti.

WikiLeaks: ČR se ke koupi F-16 chce prý spojit s dalšími státy

Česká republika usiluje o získání amerických stíhaček F-16 a vzhledem k jejich vysoké ceně navrhuje, aby letouny společně nakoupilo pět či šest středoevropských zemí a získalo na ně slevu. Tvrdí to e-mail analytičky soukromé bezpečnostní a zpravodajské organizace Stratfor. Elektronickou korespondenci této americké organizace začal zveřejňovat server WikiLeaks. E-mail z 2. září 2011 se odvolává na zdroje v Praze a ve Washingtonu, konkrétně na zástupce českého velvyslance a bezpečnostního atašé s tím, že "na pár minut se zastavil velvyslanec". Česká republika chce letku letounů F-16 jako Polsko a ve skutečnosti nechce nové grippeny, uvádí elektronická zpráva. "Česká republika nyní prosí Američany o F-16. Američané tvrdí, že je prodají, ale za horentní cenu. Pro Českou republiku... jsou příliš drahé," dodává e-mail. České ministerstvo obrany ČTK sdělilo, že informace serveru nebude komentovat.

Ekonomičtí minstři se shodli na zmrazení výdajů v rozpočtu

Ekonomičtí ministři se na dnešní poradě shodli, že v letošním roce budou v státním rozpočtu zmraženy výdaje za zhruba 23 miliard korun. V dalších letech panuje shoda na zvýšení DPH nebo omezení růstu důchodů společně se zvýšením daní bohatým. Zároveň chce vláda připravit balík prorůstových opatření. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Nečas. "Pro letošní rok počítáme pouze s vázáním výdajů tak, abychom udrželi schodek rozpočtu a deficit veřejných financí odpovídal 3,5 procenta HDP," uvedl premiér. Pro další roky je podle něj většina ministrů přesvědčena, že není možné udržet parametry vývoje veřejných financí bez dvou robustních opatření. "Na straně příjmů to je úprava sazeb DPH a na straně výdajů je to debata o valorizaci penzí, včetně možnosti zmrazit dočasně důchody na dva až tři roky," uvedl premiér. V případě, že by nakonec vláda v dalších letech přistoupila k dočasnému zmrazení důchodů, doprovázelo by to i dočasné zvýšení daně z příjmu vysokopříjmových skupin.

Penze v příštích letech neporostou tak, jak byli důchodci zvyklí

Důchodcům v Česku zřejmě v příštích letech neporoste penze tak, jak byli zvyklí. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky by se důchody mohly podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na tři roky zmrazit. Návrhy představil na tiskové konferenci o úsporných opatřeních. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) by místo zmrazení navázal valorizaci na to, kolik se vybere na pojistném. Škrty se mají dotknout i porodného či doplatku na bydlení. Cílem kabinetu je udržet plánované schodky rozpočtu a zadlužení nezvyšovat. Podle ministra Kalouska je zřejmé, že Česko se bez "zásadní brzdy" u výdajů neobejde a dopady opatření by se měly rozložit na všechny. Ministr předpokládá "zásadní koaliční jednání" o změnách zákonů. Jasná politická rozhodnutí musí podle něj padnout do 1. dubna. Jiný model valorizace místo zmrazení penzí si ministr Kalousek podle svých slov dokáže představit.

VV: Prezentované rozpočtové změny jsou jako celek nepřijatelné

Pro nejmenší vládní stranu Věci veřejné není návrh rozpočtových změn, který prezentovali ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS), jako celek přijatelný. Některé prvky z balíku však VV podporují. V prohlášení pro ČTK to uvedl ekonomický expert nejmenší vládní strany Michal Babák. VV podle něj "rozhodně nedopustí zmrazení důchodů" a budou prosazovat mimo jiné sníženou sazbu daně z přidané hodnoty u potravin. "Nechceme zrušení porodného a nepřistoupíme na daň na uhlí a víno," uvedl Michal Babák. Vítá však, že ministerstvo financí se ztotožnilo s návrhem VV na vznik druhého daňového pásma pro vysokopříjmové skupiny. Podle předsedy VV Radka Johna měl ministr financí navrhnout opatření, která "netahají peníze z kapes daňových poplatníků".

ČSSD míní, že vláda ruší sliby kompenzovat důchodcům zvýšení DPH

Opoziční ČSSD podle svého předsedy Bohuslava Sobotky žádá, aby koaliční vláda splnila své sliby z podzimu loňského roku a kompenzovala sociální dopady vládních reforem pravidelnými valorizacemi důchodů. Nejsilnější opoziční strana také odmítá nové vládní plány na zvyšování daně z přidané hodnoty. Bohuslav Sobotka tak na dotaz ČTK reagoval na pondělní vystoupení premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), kteří informovali o opatřeních chystaných vládou kvůli horšímu výkonu českého hospodářství. "Slibovali, že budou důchodcům kompenzovat negativní dopady reforem v oblasti zvýšení cen potravin a zdražení léků právě valorizací penzí," podotkl v rozhovoru pro ČTK Bohuslav Sobotka. Vláda o podobných kompenzacích hovořila loni, když prosazovala své reformní kroky, především zvýšení DPH.

Radek Šmerda: S penězi z EU se na MV v minulosti nakládalo nehospodárně

Na ministerstvu vnitra se v minulosti nakládalo s penězi z evropských dotací nehospodárně a v rozporu s předpisy, řekl náměstek ministra vnitra pro informační technologie a projektové řízení Radek Šmerda. Auditoři podle něho zjistili i případy, které vyhodnotili jako možné podezření z trestné činnosti, a podali tak již čtyři trestní oznámení. Ta počítají s celkovou škodou řádově v desítkách milionů korun. Podle Radka Šmerdy je pravděpodobné, že sporně použité peníze z dotací bude muset zaplatit stát. "V tuto chvíli to je čerpáno z evropských peněz, ale nepředpokládáme, že by se Evropská komise chtěla podílet svými prostředky na úhradě těchto činností, takže to půjde na vrub státního rozpočtu," konstatoval Radek Šmerda.

Čeští vojáci v Afghánistánu zesílili bezpečnost kvůli násilí

České vojenské jednotky v Afghánistánu přijaly opatření ke zvýšení bezpečnosti kvůli vlně násilí a nepokojů, které zemi zachvátily poté, co byla zveřejněna informace o spálení výtisků koránu na americké vojenské základně Bagrám. Čeští vojáci působí v hlavním městě Kábulu, provinciích Vardak, Lógar a Nangarhár. O víkendu vedly protizápadní protesty v Afghánistánu k více než 30 mrtvým a stovkám zraněných. Podle analytiků se po posledních incidentech propadly vztahy mezi Afghánci a jejich západními spojenci na nejnižší úroveň vůbec.

Pro ODS je pro příští měsíce prioritou prosazení finanční ústavy

Prosazení dluhové brzdy v podobě finanční ústavy je prioritou pro vládní ODS, která se bude v této věci snažit dosáhnout širokého politického konsenzu. Plyne to z pondělního usnesení širšího vedení občanských demokratů, kteří také ocenili odpovědnou fiskální politiku koaliční vlády vedené jejich předsedou Petrem Nečasem. Premiéra doma i na evropské úrovni stana podporuje také ve vyjednávání o smlouvě evropských zemí o rozpočtové odpovědnosti. Petr Nečas se jménem ČR na evropském summitu odmítl připojit k připravovanému dokumentu, který má zajistit především větší rozpočtovou odpovědnost zemí eurozóny. Nevyloučil ale připojení v budoucnosti. Kromě ČR rozhodnutí nyní svůj podpis nepřipojovat ze zemí EU deklarovala jen Velká Británie. Předseda vlády si za tento postoj vysloužil kritiku nejen od opoziční ČSSD, ale i od vládní TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Obě strany míní, že ČR by se k takzvanému fiskálnímu kompaktu připojit měla.

Petr Nečas: ODS chce stabilizaci justice, ministru Pospíšilovi na to dala čas

Vedení ODS očekává, že se situace kolem státních zastupitelství stabilizuje. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale zatím od svých spolustraníků dostal čas, aby udělal kroky, které k uklidnění poměrů v justici povedou. Po pondělním jednání výkonné rady ODS to řekl předseda strany Petr Nečas (ODS). Justicí v posledních týdnech zmítají spory, které se týkají především činnosti a personálního obsazení pražského vrchního státního zastupitelství. Jiří Pospíšil poznamenal, že debata o justici na výkonné radě byla věcná a krátká. Na dotaz, zda cítí nyní plnou podporu strany a premiéra, odpověděl, že "cítí podporu od svých spolustraníků". Koncem minulého týdne se vystupňoval ostrý spor mezi nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a staronovým pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou, kterého do funkce vrátil soud poté, co jej před časem Jiří Pospíšil na Zemanův návrh odvolal.

Vlastimil Rampula podal oznámení kvůli vniknutí do Grygárkovy kanceláře

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula podal trestní oznámení kvůli tomu, že dva cizí lidé vstoupili 17. února do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka, uvedl Český rozhlas Radiožurnál. Dovnitř je pustil jeho předchůdce ve funkci Stanislav Mečl. Podle Mečla však byli cizí lidé policisté, více však vzhledem k povinnosti mlčenlivosti nesdělil. Rampula, který v pátek na tiskové konferenci ukázal novinářům záznam z bezpečnostních kamer zachycující incident, zdůraznil, že k němu došlo v den, kdy soud rozhodl o jeho návratu do funkce. Naznačil, že si dvojice mohla ze státního zastupitelství něco odnést. Uvedl také, že na něm poznal právě Mečla, který cizí lidi v Grygárkově kanceláři na půl hodiny uzamkl. Incident označil za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství.

Lékařské odbory dávají vládě dva měsíce na řešení situace s platy

Lékařské odbory dávají vládě dva měsíce na vyřešení situace kolem platů zdravotníků. Trvají na slíbeném přidávání. Jinak budou jednat na svém sněmu 24. dubna o případných protestech. Sdělil to šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. V pátek se s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) setká a závěry pondělní porady LOK mu sdělí. Na zvýšení platů se loni s lékařskými odbory dohodl ministr pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. Původně se mělo od ledna přidávat o deset procent. Ministr Heger koncem roku ale uvedl, že se kvůli nepříznivé ekonomické situaci od ledna zvednou příjmy o 6,25 procenta. Peníze zaměstnancům přidaly letos jen státní nemocnice, kterým to ministr nařídil. Zařízení v krajích na to prý nemají. Premiér Petr Nečas (ODS) se s odbory dohodl na analýzách toho, zda jsou na růst mezd v úhradové vyhlášce peníze. Podle ministra Hegera jsou, podle odborářů a nemocnic chybějí.

Ministr Dobeš: Místo školného by se platilo za prodloužení studia

Ministr školství Josef Dobeš (VV) vládě navrhne, aby místo školného studenti více platili za překročení standardní délky studia. Víc by se připlácelo i za studium na další vysoké škole. Dobeš to dnes řekl novinářům s tím, že je to od něj ústupek. Reforma univerzit včetně zavedení školného je obsažena v programovém prohlášení vlády. Studenti a akademici ho ale ostře odmítli.

Studenti DAMU vytvořili na protest proti ministru Dobešovi lidský řetěz

Lidský řetěz vytvořili dnes studenti pražské DAMU na protest proti plánům ministra školství Josefe Dobeše (VV). Podařilo se jim obepnout budovu školy a přilehlé domy, čímž chtěli symbolicky ukázat, že brání vlastními těly svoji "alma mater". Protestujících bylo odhadem přes dvě stovky. Aby se jim podařilo řetěz propojit, pomáhali si i šálami. Sešli se kolem poledního v Karlově ulici, kde DAMU sídlí. Na budově visel transparent kritizující Dobeše. "Nesouhlasíme s připravovanými reformami a s věcnými záměry reforem. Nám jde především o zachování autonomie vysokých škol, protože je považujeme za součást budování demokratické společnosti. A tyto reformy by mohly tyto svobody narušit," řekla ČTK Kateřina Součková, mluvčí týmu připravující v DAMU celostátní Týden neklidu. Studentské shromáždění se konalo v centru Prahy také například u Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy.

Za Parkhotelem lidé protestovali proti výstavbě nákupního centra

Na prostranství nad pražským Parkhotelem protestovali odpůrci prodeje pozemku, na kterém byli za druhé světové války shromažďováni Židé k deportacím. Organizátoři protestů se sešli se žlutými Davidovými hvězdami na klopách kabátů a s prázdnými nákupními vozíky. Obávají se, že zájemce o pozemek, který na místě plánuje stavbu nákupního centra, nepostaví zároveň důstojný památník tehdejších událostí. Investor to ale popírá, s památníkem prý počítá. "To shromaždiště bylo přímo na tomto místě (...) Je ohromě důležité, aby si lidé připomněli, že tady také byli nějací spoluobčané židovského původu a že byli zlikvidováni," řekl přítomným novinářům historik a pamětník deportací Toman Brod. Předseda pražské židovské obce František Bányai ale tvrdí, že někdejší shromaždiště už svůj památník má. Na budově Parkhotelu visí pamětní deska, která je podle něj důstojným připomenutím památky deportovaných Židů. Iniciativu protestujících proto nepodporuje. "Vynucování památníku není nejlepší cestou. Prvotní zájem musí přijít od investora," řekl. Netrvá ani na původním plánu vytvořit jakési židovské centrum. "Osobně jsem pro skromnější a přiměřenější památníky," uvedl.

ČHV kritizuje odsouzení Týce i olomouckého řidiče autobusu

Český helsinský výbor (ČHV) je znepokojen trestním stíháním výtvarníka Romana Týce a olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany. Roman Týc nastoupil na měsíc do vězení za výměnu skel na semaforech, Romana Smetanu čeká stodenní vězení za kreslení po předvolebních plakátech. Oba činy by neměly být kriminalizovány, uvedl ČHV ve vyjádření zaslaném ČTK. "Domníváme se, že reakce státní moci na oba případy je zcela nepřiměřená," uvedl ČHV. Podle něj jsou oba činy atypickým a nekonvenčním vyjádřením názorů, které není třeba řešit trestněprávní cestou. "Bylo možné upustit od potrestání, neboť žádný právem chráněný zájem společnosti nebyl ve skutečnosti podle našeho názoru ohrožen," píše ve svém stanovisku ČHV. U obou činů je podle výboru zřejmý a převažující rozměr umělecký a politický, považuje je za svědectví o pozvolné proměně společenské atmosféry.

ČNB: Loni bylo zadrženo 6002 padělků, meziročně o 527 méně

V České republice bylo loni zadrženo 6002 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což je meziroční pokles o 527 kusů. Celkem 4541 z toho tvořily české bankovky a mince. Na dnešní tiskové konferenci to řekl člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek. Naprostá většina (96 procent) zadržených padělků českých bankovek byla stejně jako předloni vytištěna na inkoustových tiskárnách. Padělatelé se v posledních letech nejvíce zaměřují na výrobu nepravých bankovek v hodnotách 500 a 1000 Kč.

ČEKIA: Téměř každé druhé firmě v zemědělství hrozí krach

Zemědělství patří v Česku stále k nejrizikovějším odvětvím k podnikání. Téměř každá druhá společnost působící v tomto oboru je ohrožena krachem, vyplývá z analýzy, jejíž výsledky dnes zveřejnila společnost ČEKIA. Podnikání v zemědělství komplikují přísné unijní předpisy či rostoucí dovozy levných potravin. Podíl oboru na tuzemské ekonomice dlouhodobě klesá. Ve srovnání se zbytkem národního hospodářství působí v zemědělství o třetinu méně firem spadající do kategorie "vynikající". Úpadek hrozí o 123 procent více firmám, než činí průměr zbytku ekonomiky. "Příčiny lze spatřovat zejména v sílících konkurenčních tlacích a dodatečných investicích nutných pro dodržení platných norem kladených na technologii chovatelských zařízení, zachování životního prostředí a dalších hygienických předpisů," uvedla analytička Čekie Petra Štěpánová.

Hasiči začali odstřelovat nahromaděný led na Jizeře v Sytové

Střelmistři hasičského záchranného sboru začali odstřelovat nahromaděný led na Jizeře v Dolní Sytové nad Semilsku. Hasiči tam nasadili šest specialistů na práci s trhavinou, rozbíjení ledu jim ale může vzhledem k jeho množství a velikosti ker trvat celý týden, řekl dnes novinářům ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský. Podle Povodí Labe se led nahromadil na pěti úsecích v celkové délce kolem tří kilometrů. Na odstřelu ledu se v obavě z povodní v případě další oblevy dohodla Krajská povodňová komise, která požádala o specialisty hasičů. Těžká technika si totiž zatím nedokázala s nahromaděným ledem poradit. Odstřely koordinují hasiči s policií, která uzavírá přilehlé komunikace.

Hitlerovy obrazy se ukázaly světu, v Česku mohou být i další

V Česku by mohlo být ještě 28 obrazů ze sbírky Adolfa Hitlera, která se na konci druhé světové války dostala do Čech. ČTK to řekl amatérský badatel Jiří Kuchař, který se na sbírku nacistického vůdce zaměřuje. Na zámku v Doksanech na Litoměřicku v pondělí spolu s dalšími nadšenci ukázal sedm kusů, jejichž hodnota v aukčních síních se pohybuje kolem 50 milionů korun. Sbírka politicky angažovaného umění je součástí mýty opředeného Hitlerova pokladu, který se do Čech dostal ke konci války, někdy kolem roku 1943. Z Mnichova ho přivezli do kláštera ve Vyšším Brodě, ale zda to bylo ze strachu z bombardování, to se historici mohou jen dohadovat. Zatímco další Hitlerovy cennosti odvezli po válce Američané, zdánlivě bezcenné obrazy zůstaly v Čechách. Po válce jich bylo zdokumentováno 44, do dnešního dne se jich našlo 16. Sedm jich je na zámku v Zákupech, sedm v Doksanech, jeden má česká armáda a jeden podle Jiřího Kuchaře vlastní pražská právnická fakulta.

Cenu Vladimíra Boudníka získal grafik a kreslíř Jiří Lindovský

Cenu Vladimíra Boudníka za rok 2011 získal grafik, kreslíř a malíř Jiří Lindovský. Podle porotců si ocenění zaslouží za odvahu nově formulovat pohledy na civilizační tématiku. Ukázky z jeho díla budou od úterý vystaveny v pražském Clam-Gallasově paláci, kde návštěvníci uvidí také téměř dvě stovky děl z 18. ročníku soutěže Grafika roku. Do soutěže bylo přihlášeno na 350 prací, porota udělila devět cen a 25 čestných uznání. Cena Vladimíra Boudníka je pojmenovaná po průkopníkovi netradičních grafických technik. Čtyřiašedesátiletý Jiří Lindovský, vedoucí grafického ateliéru na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, patřil v Česku k prvním umělcům, kteří objevili výtvarnou přitažlivost přístrojů a monitorů. Od 70. let minulého století vytvářel grafiky, kresby a vrstvené reliéfy letadel anebo televizních obrazovek. V 80. letech vznikly grafické cykly s názvy jako Přístroj, Žhavicí tělesa, Mikrodestičky či Kolapsy. V roce 1988 rozšířil téma přístrojů o kresby Elektromotorů, zabýval se i vztahem mezi statickou a dynamickou formou, mezi pohybem a světlem.

Ze sportu:

Českým Fotbalistou roku 2011 se stal Petr Čech. Brankář londýnské Chelsea vyhrál anketu už počtvrté za sebou a popáté celkově, vyrovnal tak dosavadní rekord Iva Viktora. Druhé místo obsadil Petr Jiráček z Wolfsburgu a třetí skončil Tomáš Rosický z Arsenalu. Trenérem roku se stal Pavel Vrba z Viktorie Plzeň, Talentem roku je sparťan Ladislav Krejčí.

Fotbalová reprezentace je před středeční přípravou v Irsku už kompletní, i když na srazu v Praze chyběly kvůli zraněním původně nominované opory Tomáš Rosický, Roman Hubník a Zdeněk Pospěch. Kouč Michal Bílek lituje všech tří vynucených absencí a před první akcí v letošním roce také plánuje, že chce vidět v akci co možná nejvíc nominovaných hráčů. "Chybějí nám tři hráči ze základního kádru, ale před přípravným zápasem to není tak citelné, jako by nás čekal třeba kvalifikační zápas. Zase se otevírá šance pro další hráče. V akci jich ve středu chci vidět co možná nejvíc," řekl Michal Bílek na tiskové konferenci v Praze.

Fotbaloví reprezentanti už mají zase nové obleky. O ty staré přišli v listopadu poté, co si je někteří z nich roztrhali při návratu z Černé Hory v letadle při oslavě postupu na mistrovství Evropy. Hráči národního týmu si novou sadu a kompletní kolekci slavnostního oblečení platili sami. Firmě Steilmann, která je dlouholetým partnerem národního týmu, zaplatili celkem 360 tisíc korun. "Jsem ráda, že kluci už zase vypadají jako ze škatulky," řekla ředitelka společnosti Steilmann Praha Anna Motlíková.

V dohrávaném utkání 18. kola první fotbalové ligy pražská Slavia remizovala s Teplicemi 0:0.

Vedení Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) na svém zasedání v Praze uznalo argumenty výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), který minulý týden odmítl smlouvu s asociací, na základě které by ona nadále měla řídit extraligu. Představitelé čtrnácti klubů se rozhodli, že připraví novou smlouvu, nebo vezmou zpět prosincovou výpověď stávající dohody.

Model Olympijského parku, srdce letních olympijských her v Londýně, které se uskuteční od 27. července do 12. srpna, je do neděle k vidění v Národním technickém muzeu v Praze a příští týden ještě v Brně. "S blížícím se začátkem her roste zájem o to, jak bude Olympijský park vypadat, a fanoušci mají tímto unikátní možnost ho vidět," řekla Sian MacLeodová, britská velvyslankyně v České republice, při slavnostním otevření výstavy. "Věřím, že model bude inspirací k návštěvě Londýna v době her i po nich," doplnila. Model Olympijského parku, který ve skutečnosti leží ve východním Londýně v bývalých průmyslových oblastech a kde je mimo jiné vesnice pro sportovce, hlavní stadion, velodrom a plavecké centrum připomínající vlnu, je vyroben ze dřeva a plastu. Model není veliký, zmenšenina parku měří 85x78,5 centimetru.

Úterní počasí v Česku:

Zataženo, místy déšť se sněhem nebo déšť. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

27-02-2012