Denní souhrn zpráv Zprávy

28-02-2012

ČSSD chce hlasování o nedůvěře vládě, vadí jí plánované úspory

Opoziční ČSSD chce vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Vadí jí další plány kabinetu, které mají zabránit prohlubování schodku státního rozpočtu. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky vláda rozpočtovou situaci nezvládá a umí jen škrtat a zvyšovat nepřímé daně. Ekonomičtí ministři se v pondělí shodli na záměru zvýšit daň z přidané hodnoty, omezit růst důchodů a zvýšit daně bohatým. Vedení ČSSD začne tento týden sbírat podpisy pod žádost o svolání mimořádné schůze, která by se měla uskutečnit v březnu. Opozice nemá na svržení kabinetu dost hlasů. Sobotka podotkl, že hlasování o nedůvěře bude šancí pro vládní Věci veřejné, aby se postavily za svůj volební program. Sociální demokraté vyvolali v tomto volebním období hlasování o nedůvěře vládě už dvakrát. Předloni v prosinci ani loni v dubnu neuspěli, vláda hlasování bez problémů přečkala.

Senát asi navrhne odklad důchodové reformy na rok 2016

Senát podle očekávání podpoří petici proti vládě Petra Nečase (ODS) a jejím reformám. Doporučit má odklad spuštění důchodové reformy z příštího roku na povolební rok 2016 tak, jak to prosazuje ČSSD. Sociální demokraté s tím uspěli v senátním petičním výboru přes protesty zástupců ODS. Občanští demokraté poukazovali na to, že petice je adresována sněmovně, a Senát by se jí tedy neměl zabývat. Důchodová reforma, kterou prosadila vládní koalice díky své většině ve sněmovně, je podle ČSSD nespravedlivá a asociální, doplatí na ni hlavně nejnižší příjmové vrstvy. Podle sociálních demokratů je reforma spojena s riskantním vyvedením peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů. Dalšími body petice jsou nesouhlas s politikou reforem "pro nejbohatší", se zvyšováním DPH a z toho vyplývajícím zdražením zdravotní péče. Petice, kterou podepsalo téměř 91.000 signatářů, končí výzvou Nečasově vládě k demisi. Tuto pasáž ale výborem schválené doporučení výboru pomíjí. Výbor naopak doporučil Senátu v závěru dvoustránkového usnesení požádat vládu, aby se soustředila na transformaci penzijního připojištění a vytvořila podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu pro lidi pracující v namáhavých podmínkách.

Ministr práce Drábek by rád dosáhl v příštím roce růstu penzí aspoň o procento

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) by pro příští rok rád dosáhl zvýšení důchodů aspoň o jedno procento. Podle něj by se tak měl kompenzovat růst cen po letošním zvednutí daně z přidané hodnoty. Penzí, porodného a doplatku na bydlení se mají dotknout úsporné škrty, o jejichž podobě bude koalice teprve jednat. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl, aby se penze v příštích třech letech zmrazily. Na škrtech pro příští roky se v pondělí dohodli ekonomičtí ministři. Úspory jsou podle nich nutné proto, aby se při očekávaném nepříznivém vývoji českého hospodářství udržely plánované schodky rozpočtu a zem se nezadlužovala. Drábek uvedl, že by před zmrazením důchodů dal přednost změně jejich valorizace, aby v budoucnu rostly pomaleji. Zvedat by se podle něj mohly podle toho, kolik by se podařilo vybrat na sociálním pojištění. Nyní se v jejich zvyšování odráží inflace a růst mezd. Zvýšení o jedno procento znamená výdaje asi 3,5 miliardy korun. Kalousek se v pondělí zmínil o tom, že si dokáže představit, že by valorizace představovala dvě až tři miliardy korun. O modelech řešení se bude teprve jednat. Drábek řekl, že jeho úřad nyní různé scénáře propočítává. Výsledky by měly být příští týden. Věci veřejné zmrazení důchodů odmítají. Penze by se podle ekonomického experta této nejmenší vládní strany Michala Babáka měly zvedat minimálně podle inflace.

Iniciativa Za svobodné VŠ se postavila proti placení zápisného

Iniciativa Za svobodné vysoké školy se postavila proti záměru ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby studenti namísto školného platili každý semestr takzvané zápisné. Členové hnutí se obávají, že zápisné se bude postupně zvyšovat, a vadí jim, že zatím není jasné, zda bude zavedena finanční pomoc studentům. Ministerstvo školství by mělo své plány přepracovat ve spolupráci s akademickou obcí. Podle člena iniciativy Michala Uhla pondělní Dobešovo vyjádření vypadalo zprvu jako ústupek veřejnosti a akademické obci, ale ve skutečnosti šlo o "velkou mystifikaci". "Odložené školné se mávnutím kouzelného proutku proměnilo v neodložené zápisné. Tento 'vstřícný krok' ministra Dobeše není ústupkem, ale zhoršením již tak špatného návrhu. Naše motivace k protestům je po včerejšku ještě silnější," uvedl Uhl. Členové hnutí se domnívají, že ať už bude stanovena jakákoliv výše zápisného, je podle zahraničních zkušeností pravděpodobné, že v budoucnu bude zápisné výrazně a systematicky navyšováno. Podle nich však zatím stále není jasné, zda bude pro zápisné zavedena finanční pomoc studentům. Mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová nejprve řekla, že zápisné by mohlo být asi 2200 korun za semestr, později ale uvedla, že o výši se stále jedná. Ministr školství Josef Dobeš (VV) na pondělní tiskové konferenci oznámil pouze to, že místo školného by studenti více než dosud platili za překročení standardní délky studia a také za studium další školy.

Proti reformám VŠ bude ve středu v Praze protestovat až 3000 lidí

Proti reformám univerzit budou ve středu v Praze protestovat 2000 až 3000 lidí. Novinářům to řekli zástupci studentů s tím, že protestovat se bude i v dalších univerzitních městech. Na českých univerzitách přitom studuje téměř 400.000 studentů. Průvodem tak vyvrcholí takzvaný týden neklidu, kterým chce akademická obec bojovat proti plánovaným změnám. Kritiky reformy neuklidnil ani čerstvý nápad ministra školství na změkčení školného. Reformní zákony by měla projednat vláda v řádu týdnů, podpořil je i premiér Petr Nečas (ODS). Ve středu v 10:00 vyjdou protestující od Rudolfina k právnické fakultě a dále k Úřadu vlády. Kromě pražských studentů přijedou i vysokoškoláci z regionů, studenti Univerzity Karlovy dostali na tento den rektorské volno. Studentské průvody se chystají také v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni, ve čtvrtek pak budou městem pochodovat studenti z Ústí nad Labem. V Brně se v úterý protestního pochodu podle pořadatelů i policistů zúčastnilo asi 6000 lidí.

Prezident Klaus kritizoval protesty studentů, nejede kvůli nim do Brna

Prezident Václav Klaus kritizoval protesty studentů proti reformě vysokých škol. Organizátoři studentského Týdne neklidu podle něj bojují za své parciální zájmy. Zásadní reforma vysokého školství je podle Klause nutná. Prezident kvůli protestům zrušil plánovanou návštěvu Brna, kde měl ve středu mimo jiné přednášet na Masarykově univerzitě. Klaus se v dopise, který zveřejnil na svém webu, omluvil za zrušení přednášky. Nechce prý ve vyhrocené atmosféře poskytovat záminku pro "laciné politické útoky". Přednáška na Masarykově univerzitě nebyla jediným bodem chystané Klausovi návštěvy v Brně. Prezident se měl ve středu mimo jiné zúčastnit také slavnostního otevření vily Tugendhat. Na programu měl také autogramiádu své knihy Evropská integrace bez iluzí a návštěvu společnosti TESCAN.

Novým šéfem Nečasových poradců se stane někdejší poslanec Tomáš Vrbík

Novým šéfem poradců premiéra Petra Nečase (ODS) se stane náměstek ministra životního prostředí a někdejší poslanec Tomáš Vrbík. Informaci serveru E15.cz potvrdil ČTK Jakub Stadler z tiskového odboru úřadu vlády. Vrbík nahradí Martina Římana, který pozici premiérova šéfporadce v minulých dnech na vlastní žádost opustil. Vrbík je nyní náměstkem ministra životního prostředí odpovědným za finance a logistiku ministerstva. Podle serveru Česká pozice Říman figuruje mezi kandidáty koaličních poslanců na místo prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Jeho dosavadní šéf František Dohnal skončil ve funkci minulé pondělí poté, co ho soud pravomocně odsoudil k podmíněnému trestu za to, že odmítl vydat sněmovnímu kontrolnímu orgánu podklady pro audit hospodaření NKÚ. K odchodu z pozice šéfporadce ale podle serveru Římana vedla i údajná nespokojenost s intenzitou práce.

Do Prahy se chystá šéf německé diplomacie Guido Westerwelle

Do Česka se chystá německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Podle informací české vlády přijede příští úterý. Bude to v době, kdy Evropská unie řeší problémy s dluhy několika členských států, zejména Řecka. Německo a Francie jsou hlavním motorem tvorby návrhů na řešení krize. Proto lze čekat, že tato témata budou hlavním tématem jednání s českými politiky. V EU se chystá podpis smlouvy o fiskální zodpovědnosti členských států. K dohodě se odmítl k nelibosti českého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09) připojit premiér Petr Nečas (ODS). Rozpočtový pakt odmítá vedle Česka už jen Británie. Fiskální pakt, který má zajistit rozpočtovou odpovědnost a stabilitu eurozóny, v níž zatím ČR není, bude hlavním tématem summitu EU tento týden. Ministr Westerwelle do Prahy přijede po summitu. Bude tu rovněž v roce, kdy si Česko a Německo připomínají 15 let od uplynutí Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích. Ta napomohla ke zkvalitnění vztahů, které politici obou zemí v současnosti označují jako nejlepší v historii.

Ministerstvo financí pracuje na návrhu zákona o státní záruce pro ČNB kvůli půjčce

Ministerstvo financí v souvislosti s půjčkou Mezinárodnímu měnovému fondu připravuje návrh zákona o státní záruce pro Českou národní banku. Poskytnutím této záruky za možné ztráty a uzavřením kompenzační dohody podmínila ČNB svůj souhlas s půjčkou, která má prostřednictvím MMF pomoci eurozóně. Vláda rozhodla, že fondu půjčí 1,5 miliardy eur, tedy asi 38 miliard korun. Jak sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, v současné sobě jednají členské státy EU, které se rozhodly půjčku poskytnout, o podmínkách smlouvy s MMF. Vláda se také rozhodla bance uhradit rozdíl mezi nižším úročením peněz, které poskytuje MMF, a úroky z bezpečných investic, které by jinak ČNB využívala. V podmíněně schválené půjčce jde o nižší sumu než původně požadovaných 3,5 miliardy eur. Nová částka je výrazem ochoty země poskytnout v přepočtu na jednoho obyvatele stejnou částku jako sousední Polsko.

Zákonodárci musí nově upravit podmínky dovolání, rozhodl ÚS

Zákonodárci by měli v občanském soudním řádu nově upřesnit podmínky dovolání k Nejvyššímu soudu. Ústavní soud s platností od začátku roku 2013 zrušil část nynější úpravy. Podle zrušeného ustanovení je dovolání přípustné mimo jiné tehdy, když má napadené rozhodnutí po právní stránce zásadní význam. Posouzení významu ale plně záleží na Nejvyšším soudu, což je podle Ústavního soudu nevhodné. Návrh na zrušení sporného ustanovení podal druhý senát Ústavního soudu. Podle návrhu je právní úprava příliš vágní a neurčitá. Úvaha Nejvyššího soudu o přípustnosti dovolání je nepředvídatelná. Lidé se tak nemohou kvalifikovaně rozhodnout, zda ve své kauze podají dovolání, nebo tuto možnost nevyužijí. Druhý senát dospěl k závěru, že zákon omezuje základní právo na přístup k soudu. Proto navrhl patnáctičlennému plénu, tedy sboru všech soudců, zrušení sporného ustanovení. Plénum návrhu vyhovělo. Platnost svého zásahu však odložilo, a dalo tak zákonodárcům čas na změnu zákona. Současná právní úprava platí ještě do konce roku.

Zeman se setkal s Rampulou, dohodli se na způsobu komunikace

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se setkal s pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová řekla, že se dohodli na způsobu vzájemné komunikace, která má vést k lepší spolupráci. Mají se pravidelně setkávat a být v telefonickém kontaktu. Mezi oběma muži začalo stoupat napětí poté, co Rampula minulý pátek na tiskové konferenci informoval novináře o tom, že 17. února v noci vstoupili do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka dva cizí lidé. Z kamerového záznamu podle něj vyplynulo, že muže do pracovny pustil jeho předchůdce Stanislav Mečl. Kvůli události již podal trestní oznámení. Podle Rampuly šlo o narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství. Mečl bez dalších podrobností uvedl, že šlo o policisty. Zeman Rampulovo vystoupení ostře odsoudil s tím, že šlo o akci bezpečnostních složek. Pražský vrchní státní zástupce prý tím, že o ní veřejně hovořil, "umožnil vyzrazení utajovaných informací". Zeman prohlásil, že chce zvážit, zda jde o kárné provinění nebo o případný důvod k odvolání. Rampula tvrdí, že o žádné bezpečnostní akci nebyl informován, a proto ani nemohl nic vyzradit. Později doplnil, že pokud šlo o bezpečnostní akci v zájmu státu, měl Mečl povinnost ho o tom při předávání úřadu informovat, což se prý nestalo. Podle Rampuly tak Mečl "fatálně selhal". Podle médií byli v Grygárkově kanceláři policisté, kteří měli za úkol odstranit z místnosti odposlechy. Zařízení tam podle serveru Aktuálně.cz nechal umístit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli podezření z úniků informací.

Rafaj zamítl rozklad Škody Transportation v tendru na rychlíky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad Škody Transportation ve věci loňského tendru na nákup 15 vlakových souprav pro České dráhy (ČD). Úřad loni rozhodl, že České dráhy v pětimiliardovém tendru neporušily zákon o veřejných zakázkách. Rafaj nyní verdikt svých podřízených potvrdil, zjistila ČTK z webu ÚOHS. "Dospěl jsem k závěru, že nenastaly podmínky pro zrušení nebo změnu napadeného rozhodnutí," uvedl Rafaj. Jeho rozhodnutí je pravomocné. Škoda Transportation proti němu může podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Firma tuto možnost ale neplánuje využít. ÚOHS již loni v září zrušil předběžné opatření, které drahám bránilo v podpisu smlouvy. České dráhy tvrdily, že dohodnutá cena 200,5 milionu eur za 16 souprav byla výjimečně výhodná a vypsání výběrového řízení bránil i omezený časový rozměr, po který nabídka platila.

Výtvarník Černý se má omluvit bývalému řediteli Národní galerie

Výtvarník David Černý se má omluvit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi za to, že se o něm vulgárně vyjadřoval v dokumentu České televize (ČT). Nemusí mu ale platit 150.000 korun, které po něm Knížák požadoval. Rozhodl o tom pražský městský soud. Bývalý ředitel Národní galerie žádal také půlmilionovou částku po ČT, podle soudu ji televize uhradit nemusí. Rozhodnutí není pravomocné. Černý mluvil o Knížákovi v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého, který ČT odvysílala loni v lednu. Česká televize se měla provinit tím, že vulgarity do vysílání pustila. Spory mezi Černým a Knížákem trvají už dlouho. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud z jejího vedení Knížák neodejde. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.

Muzeum hlavního města Prahy vystavuje stříbrný poklad

Přes 21.000 předmětů převážně ze stříbra a dále alpaky a obecných kovů o celkové váze téměř půl tuny tvoří poklad, který začátkem měsíce získalo do sbírek rozhodnutím Rady hlavního města Muzeum hlavního města Prahy. Do 27. května si mohou zájemci prohlédnout nález, který v listopadu 2008 učinili tři ukrajinští dělníci při stavebních pracích ve sklepě nájemního domu v Duškově ulici v Košířích. Zazděný poklad tehdy oznámili policii. "Předměty z pokladu byly ukládány do depozitáře muzea, které mělo dbát o jejich bezpečnost, než bude zjištěn majitel. Protože nalezen nebyl, staly se vlastnictvím hlavního města," řekla mluvčí muzea Věra Hloušková. Nálezci pokladu byli letos odměněni finančním darem ve výši 600.000 korun, což je desetina z ceny pokladu stanovené znaleckým posudkem. Exponáty jsou na výstavě ve stavu, v jakém byly nalezeny. Vzhledem k místu uložení, ve sklepních prostorech blízko komína, je až překvapivá poměrně nízká míra jejich koroze. I tak si nález vyžádá množství práce, protože jde o rozsáhlý soubor různorodých předmětů v různém stavu.

Městská knihovna uvádí největší výstavu Krištofa Kintery

Splašené zábradlí, blikající brambory nebo třeba čert poslouchající rozhlasové zprávy jsou k vidění na rozsáhlé výstavě Krištofa Kintery v Městské knihovně (MK) v Praze. Svébytná instalace s názvem Výsledky analýzy, na níž se umělecké objekty pohybují, zvučí a světélkují, je rozdělena na dvě části - pozitivní, světlou a negativní, temnou. Dosud největší Kinterova výstava potrvá do 13. května. Součástí výstavy budou i doprovodné akce pro děti všech věkových kategorií. Programy pro děti se chystají na 31. března a 28. dubna.

Ostravské divadlo uvede Stravinského operu Život prostopášníka

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru opery Igora Stravinského Život prostopášníka. Režie se ujal ředitel divadla Jiří Nekvasil. V hlavní roli se představí americký tenorista mexického původu Jorge Garza. V dalších rolích se diváci mohou těšit na Janu Šrejma Kačírkovou, Yvonu Škvárovou, Eriku Šporerovou a další. Na inscenaci se dále podílejí scénograf Daniel Dvořák, dirigent Jakub Klecker a výtvarnice kostýmů Marta Roszkopfová. Pohybové spolupráce se ujal Igor Vejsada. Představení po divácích v Ostravě uvidí i návštěvníci letošního Pražského jara.

Wannieck Gallery v Brně vystavuje malby z Adamovy sbírky

Výběr z kolekce významného sběratele umění Richarda Adama vystavují v brněnské Wannieck Gallery. Adam je zakladatelem a uměleckým ředitelem galerie. Jeho sbírka, budovaná postupně od poloviny 80. let, je zaměřená hlavně na soudobou českou malbu. Z depozitáře, který čítá stovky pláten, vybíral vystavená díla kurátor Jan Zálešák. V hale bývalé továrny Vaňkovka převažují malby, zastoupeny jsou i kresby, akvarely nebo objekty. Výstava nese název Princip odkládané dokonalosti. Název naznačuje, že cílem sběratele je muzeum soudobé malby s ucelenou sbírkou, která neopomíjí žádného z podstatných umělců.

Galerie Uffo v Trutnově představí snímky Antonína Kratochvíla

Galerie společenského centra Uffo v Trutnově otevře 6. března výstavu snímků světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla. Výstava, která bude přístupná do 10. dubna, lidem představí snímky filmových a hudebních osobností a také záběry z válečných konfliktů. Veřejné vernisáže se kromě Kratochvíla zúčastní režisér Jan Hřebejk, který fotografa obsadil do role sochaře ve svém filmu Kawasakiho růže. Světový věhlas získal Antonín Kratochvíl díky portrétům známých uměleckých osobností. Fotil například Boba Dylana, Keitha Richardse, Davida Bowieho nebo Liv Tylerovou. Proslavil se ale také jedinečnými záběry ozbrojených konfliktů ze Rwandy, Zimbabwe nebo Iráku. Několikrát uspěl v soutěži World Press Photo, prestižní časopis American Foto jej zařadil mezi 100 nejvýznamnějších osobností fotografického světa.

Vysokomýtské muzeum po odmlce otevře s další výstavou

Po dvou měsících, během nichž podstoupilo drobnější stavební úpravy a instalaci nového osvětlení, se v březnu návštěvníkům znovu otevře Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě. První akcí se stane výstava o útrpném právu Zločin a trest. Zároveň patří do programu oslav 750. výročí založení města. Návštěvníci například uvidí popravčí meč z roku 1640 z Prahy nebo popravčí meč pardubických katů Zelingerů. Raritou jsou i dochované šibeniční oprátky z Litomyšle či masky hanby z Prostějova. Vedle sbírkových předmětů se na výstavě objeví repliky některých mučicích prostředků. Lidé si budou moci vyzkoušet sílu palečnic i španělské boty, účinky trdlice nebo posed na oslu pro sedláky. Výstavu připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích na základě smolných knih města, na vernisáži 3. března bude i mistr popravčí. Na duben až červen vysokomýtské muzeum připravuje výstavu Pod parou. Nepůjde o expozici osob v alkoholovém opojení, vystaveny budou parní stroje a strojky, jejich součásti, nákresy a fotografie.

Ze sportu:

Česká fotbalová reprezentace si ve středu přesně 100 dní před startem červnového mistrovství Evropy ověří, jestli jí vydržela forma z úspěšně zvládnuté baráže proti Černé Hoře. Tým kouče Michala Bílka se v prvním letošním testu popasuje s dalším účastníkem Eura Irskem a v přípravě v Dublinu bude chtít prodloužit svoji vítěznou sérii, která začala loni v říjnu a teď čítá tři zápasy. Češi si také znovu vyzkoušejí, jaké to je hrát bez zraněného kapitána a klíčového záložníka Tomáše Rosického.

První test v novém roce čeká ve středu českou fotbalovou jednadvacítku. "Lvíčata" změří v Ploješti síly se stejně starými domácí Rumuny a duel pro ně bude poslední zápasovou prověrkou před červnovým pokračováním kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Kouč Jakub Dovalil vybral Rumuny záměrně s ohledem na červnový kvalifikační duel proti Černé Hoře. Češi v polovině kvalifikace vedou třetí skupinu s jednobodovým náskokem před Černou Horou a navíc mají zápas k dobru. Právě s Černohorci se Dovalilův tým poměří doma 1. června, 5. června pak Češi nastoupí v Andoře. Zápas v Rumunsku začne v Ploješti v 16:00.

Po prvním kole hlasování v tradiční anketě Zlatá hokejka pro nejlepšího hokejistu České republiky vede Patrik Eliáš. Útočník New Jersey nasbíral o 61 bodů více než loňský vítěz a rekordman ankety Jaromír Jágr z Philadelphie. Průběžně třetí je další útočník Radim Vrbata z Phoenixu. Slavnostní vyhlášení 44. ročníku ankety Zlatá hokejka proběhne v sobotu 23. června v karlovarském Grandhotelu Pupp.

Tenista Tomáš Berdych postoupil do druhého kola turnaje v Dubaji po jednoznačné výhře 6:2, 6:2 nad Němcem Benjaminem Beckerem. Příštím soupeřem pátého nasazeného Čecha bude slovenský kvalifikant Lukáš Lacko. Do druhého kola postoupil už v pondělí Lukáš Rosol, jehož čeká duel s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.

Jaké bude v Česku počasí:

Ve středu očekáváme zataženo až oblačno, místy déšť nebo mrholení. Nejvyšší teploty 8 až 12 stupňů, na severovýchodě a v 1000 m na horách kolem 6 stupňů C.

28-02-2012