Denní souhrn zpráv Zprávy

29-02-2012

Petr Nečas v Londýně zdůraznil nutnost konkurenceschopné unie

K větší otevřenosti evropské ekonomiky a posílení evropského vývozu do dalších částí světa vyzval český premiér Petr Nečas ve své středeční přednášce na prestižní Londýnské ekonomické škole (LSE). Zdůraznil, že podle jeho názoru není životaschopnou strategií uchýlit se v EU k politice protekcionismu a příliš silně se orientovat na domácí poptávku. Vyzval k posilování hospodářských svazků s mnoha zeměmi, kromě USA například s Čínou. Uvedl také, že má-li evropská měnová unie přežít, musí se transformovat do unie fiskální. "Zatímco zbytek světa se již dokáže, jak se zdá, obejít bez poptávky Evropy, naše stabilita a růst jsou závislé na obchodní interakci s jinými velkými světovými ekonomikami," poznamenal Petr Nečas ve své přednášce. Připomněl, že podle údajů Evropské komise by ukončení všech jednání o smlouvách o volném obchodu mezi EU a třetími zeměmi mohlo přinést ročně až 90 miliard euro do hrubého domácího produktu unie.

Vláda se shodla na tom, že se ČR zatím k fiskální unii nepřipojí

Vláda schválila, že se Česká republika na nadcházejícím summitu lídrů Evropské unie nepřipojí ke smlouvě o fiskální unii. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vyplynulo to podle něj z toho, že koalice v této věci zatím nenalezla shodu. Premiér zopakoval, že ČR má možnost se ke smlouvě v budoucnu ještě připojit. Vládní strany podle něj o českém postoji ke smlouvě budou dále jednat, vyjasnit si prý musí, zda smlouva znamená přesun pravomocí z národní úrovně na nadnárodní. Zdůraznil, že ČR prosadila možnost připojit se ke smlouvě v budoucnu. "Nenastává žádná fatální, zlomová situace, kdy buďto my brzdíme ostatní státy v kroku, který chtějí udělat, nebo, že se naopak my nějakým způsobem vyřazujeme, protože do toho vlaku lze kdykoliv nastoupit bez jakýchkoliv problémů," řekl premiér Nečas.

Senát na popud ČSSD opět kritizoval vládu kvůli fiskální smlouvě

Senát opět kritizoval vládu za to, že se zatím nepřipojí ke smlouvě o fiskální unii. Horní komora trvá na tom, že by Česká republika tuto dohodu měla přijmout. Senátoři to uvedli v usnesení, které schválili na návrh opoziční ČSSD, která má v Senátu většinu. Podobné usnesení již Senát přijal na počátku tohoto měsíce, nyní se na něm usnesl krátce poté, co český postoj na nadcházejícím summitu EU schválila vláda. I když se nyní k fiskální unii Praha nepřipojí, podle premiéra Petra Nečase (ODS) to není vyloučeno v budoucnosti. Smlouva má zajistit především větší rozpočtovou odpovědnost zemí eurozóny, jejíž součástí ČR zatím není.

Země Visegrádu kritizovaly plány EK na rozvoj venkova

Země visegrádské čtyřky (V4), tedy ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko, se spolu s Bulharskem, Rumunskem a Slovinskem v Brně shodly se na tom, že nesouhlasí s návrhy Evropské komise (EK) ohledně rozvoje venkova. Bojí se nárůstu byrokracie a požadují úpravu návrhů. Na tiskové konferenci v Brně to řekl náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček. "Máme obavu z toho, že návrhy Evropské komise nejsou příslibem zjednodušení a zlevnění společné zemědělské politiky. My chceme skutečné zjednodušení, k návrhům máme řadu výhrad a bojíme se nárůstu byrokracie," shrnul výsledky jednání Martin Hlaváček. "Jasně jsme deklarovali, že návrhy by se měly významně upravit," dodal. Návrh reformy společné zemědělské politiky představila EK loni v říjnu, české zemědělce ani představitele státu příliš nenadchl. K tomu, aby mohly návrhy komise začít platit, je ale musí odsouhlasit členské státy a také Evropský parlament.

Ministři jsou proti návrhu ČSSD odsunout penzijní reformu na rok 2016

Vláda trvá na zavedení takzvaného druhého důchodového pilíře od příštího roku. Ministři na zasedání odmítli návrh opoziční ČSSD na jeho tříletý odklad na rok 2016. Sociální demokraté tvrdí, že v době hospodářské krize je hazard převádět 20 miliard korun ze státního důchodového systému do soukromých penzijních fondů. Vláda chce ale splnit svůj závazek započít důchodovou reformu ještě v tomto volebním období, řekla místopředsedkyně kabinetu Karolína Peake (VV). "Vláda dala jasné nesouhlasné stanovisko vzhledem k nutnosti splnit závazek z programového prohlášení a naplnit důchodovou reformu ještě v tomto volebním období," uvedla na tiskové konferenci po jednání kabinetu Karolína Peake.

Vláda nenavrhne pozastavení KSČM, nechá prověřit některá sdružení

Vláda zatím nenavrhne pozastavení činnosti KSČM, protože nemá dostatek podkladů. Chce ale prověřit občanská sdružení, která s komunistickou stranou úzce spolupracují. Kvůli boji s levicovým extremismem kabinet osloví Ústav pro studium totalitních režimů, ustanoví také pracovní skupinu, která zhodnotí možnosti postihu této formy politického radikalismu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Ministr navrhl vládě několik opatření pro potírání projevů levicového extremismu. Mezi nimi je například vzdělávání policistů a pracovníků justice ve formách postihů radikálního politického jednání či rozpoznávání symboliky krajní levice. Podle ministerstev vnitra a spravedlnosti není možné do budoucna tuto problematiku podceňovat. Resorty budou například posuzovat, zda v této souvislosti není možné použít nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Vláda ministerstvu vnitra uložila vypracovat návrh na pozastavení KSČM již v červenci loňského roku. Vnitro proto oslovilo experty na extremismus a nechalo si od nich udělat analýzy. Ani jeden z posudků však pozastavení činnosti nyní třetí nejsilnější parlamentní strany nedoporučil.

Kabinet schválil nový zákon o finanční podpoře kinematografie

Na financování české kinematografie by se v budoucnu měly podílet všechny subjekty, jejichž podnikání je spojeno se zpřístupňováním kinematografických děl. Počítá s tím návrh zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, který schválila vláda. O rozhodnutí kabinetu ČTK informoval zdroj obeznámený s jednáním vlády. Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie nyní dostává korunu z každé prodané vstupenky do kina, další příjmy má za prodej licencí filmů vyrobených od roku 1964 až 1992 a z reklamy na komerčních televizích. "Ačkoli v minulém roce došlo k přijetí takzvané II. diginovely, která do fondu přinese každoročně dvě procenta výnosů z reklamy z komerčních televizí, nestačí to. Pokud vezmeme v úvahu skutečnost, že fond by měl v příštích letech digitálně restaurovat většinu filmů, které má ve správě, digitalizovat regionální kina, podporovat tvorbu scénářů, výrobu, distribuci i festivaly, bylo nutné nalézt zdroje další," uvedla mluvčí ministerstva kultury Eva Tichá.

Vláda schválila věcný záměr zákona o vstupu a pobytu cizinců

Vláda schválila věcný záměr nového zákona o pobytu cizinců. Slibuje si od něj menší administrativní zátěž při podávání žádostí cizinců o pobyt a zjednodušení imigrace. Důvodem k vypracování nové normy je podle kabinetu také nepřehlednost dosavadního zákona o pobytu cizinců kvůli jeho četným novelizacím. O stanovisko vlády k tomuto bodu informoval vládní web. "Přínosem navrhované právní úpravy by mělo být především zjednodušení celého procesu imigrace ku prospěchu jak cizinců, tak subjektů, v jejichž zájmu je příjezd a pobyt cizinců na území České republiky," píše se v návrhu věcného záměru. Nový systém zároveň předpokládá větší odpovědnost cizinců, ale například i zaměstnavatelů nebo škol, kteří mají zájem na jejich příjezdu do ČR.

Nemovitosti se budou muset označovat energetickými štítky

Vlastníci nemovitostí, které chystají k prodeji či pronájmu, budou mít od příštího roku povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti. Počítá s tím novela zákona o hospodaření energií, kterou schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Jan Osúch. Opatření souvisí s evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov. Štítky mají sloužit jako informační nástroj pro kupující či nájemce, kteří podle něj zjistí provozní náklady na energie. Nové pravidlo by také mělo vést k nižší spotřebě energií a snížení výdajů domácností a dalších subjektů za energie.

Vláda se postavila neutrálně k novele o léčbě marihuanou

Vláda se postavila neutrálně k poslanecké novele, která má umožnit využívání marihuany k léčebným nebo vědeckým účelům. Podle předběžného stanoviska se přitom kabinet chtěl k návrhu postavit negativně. Svůj názor změnil kvůli situaci těžce nemocných lidí, řekla na tiskové konferenci po jednání vlády místopředsedkyně Karolína Peake (VV). Kabinet podle ní vzal v úvahu možnost využití konopí pro léčebné účely. "Podporujeme další pokračování legislativního procesu v tomto směru," dodala Karolína Peake. Ministerstvo zdravotnictví podle ní již spolupracuje s poslanci, kteří novelu předložili.

Senát schválil zákon o Havlových zásluhách

Senát podle očekávání schválil zákon, který oceňuje zásluhy zesnulého prezidenta Václava Havla o svobodu a demokracii. Proti normě byl jen zástupce KSČM. I někteří další senátoři měli výhrady proti formě zákona, který nyní dostane k podpisu Havlův nástupce Václav Klaus. Deklaratorní zákon o Havlových zásluhách navrhla vláda nedlouho po úmrtí bývalého prezidenta loni v prosinci. Stručná norma konstatuje, že "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii". Shodlo se na tom 52 z 59 přítomných senátorů. Hodnotící forma zákona měla v Senátu své odpůrce, kteří se hlasování buď zdrželi, nebo nezúčastnili.

Senát chce odklad důchodové reformy na povolební dobu

Důchodová reforma by měla být podle Senátu odložena až na povolební rok 2016, tak jak to prosazuje ČSSD. Horní komora o tom rozhodla hlasy levice po dvouhodinové debatě nad peticí proti vládě Petra Nečase (ODS) a jejím reformám. ČSSD odklad navrhla také formou novely, kterou vláda odmítla. Zástupci koalice se odmítli projednávání petice zúčastnit. Podle nich "oranžový" Senát postupoval v rozporu se zákonem o jeho jednacím řádu a s petičním zákonem, neboť nebyl adresátem petice a neměl k dispozici originální podpisy signatářů. Senátoři ODS se kvůli tomu možná obrátí na Ústavní soud. Sociální demokraté pochybení odmítli. Podle nich byl adresátem petice i Senát formou dopisu zástupců téměř 91.000 signatářů a horní komoře byly postoupeny kopie jejich podpisů. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) podotkl, že podobně byly v minulosti horní komorou projednány jiné petice, jejichž adresátem byla vláda.

Senát umožnil přijetí zákona o dluhopisech na krytí schodku

Senát umožnil přijetí návrhu zákona o vydání státních dluhopisů na krytí letošního schodku státního rozpočtu. Senátoři se v souladu se svým jednacím řádem rozhodli, že se návrhem nebudou zabývat. Zákon tak nyní dostane k podpisu prezident republiky. Stát chce vydat dluhopisy v objemu 101,3 miliardy korun se splatností až 55 let. Na letošní rok byl schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun, z toho 101,3 miliardy korun mají pokrýt právě státní dluhopisy. O tuto částku se pak zvýší státní dluh, který by tak ke konci roku měl vzrůst až na 1,602 bilionu korun. Další část peněz na krytí schodku chce stát získat například zvýšením dlouhodobých úvěrů od Evropské investiční banky. Splatnost státních dluhopisů může být až 55 let.

Češi z programu jídla pro chudé získají 136.000 eur, nejméně z EU

Česká republika získá z unijního programu rozdávání potravin pro chudé, který v minulosti kritizovala, pro letošek necelých 136.000 eur (3,4 milionu korun). To je vůbec nejméně z 20 zemí EU, které nějaké finance z programu dostanou. Celkově se mezi ně rozdělí 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Například Itálie získá takřka 96 milionů eur (2,4 miliardy eur), ukázala data zveřejněná v úterý Evropskou komisí. Po Česku nejméně získá ještě Lucembursko (172.000 eur) a Malta, které ale připadne už 722 milionů eur. Program poběží ještě letos a příští rok. V každém z nich by se mělo na tyto účely vyčlenit 500 milionů eur.

Tisíce studentů v celé zemi protestovaly proti reformě VŠ

Tisíce studentů ve středu v univerzitních městech protestovaly proti reformě vysokých škol. Jen v Praze se podle odhadů policie sešlo na 7000 lidí, další průvody se konaly v Hradci Králové, Ostravě nebo Českých Budějovicích. Studentům vadí současný návrh dvou reformních zákonů. Premiér Petr Nečas (ODS) v reakci na protesty řekl, že vláda bude o chystaných změnách ještě jednat s rektory a zástupci studentů. Těmito protesty vyvrcholil takzvaný týden neklidu, zapojilo se do něj 12 univerzitních měst. K úřadu vlády kromě pražských studentů pochodovali i vysokoškoláci z regionů. Transparenty jako "Dobeše do koše" vyjadřovali mladí lidé nesouhlas s návrhy zákonů o VŠ, které připravil ministr školství Josef Dobeš (VV). U Strakovy akademie se ale s demonstranty Josef Dobeš ani žádný z ministrů nesetkal, vláda totiž právě jednala. Zhruba 1500 studentů se ve středu zapojilo také do pochodu studentů centrem Hradce Králové, asi 600 studentů prošlo i Českými Budějovicemi. Další tisícovka studentů protestovala v Ostravě. Už v úterý vyšlo v Brně do ulic asi 6000 mladých lidí. Do protestů se zapojili i někteří vyučující nebo rektoři. Na čtvrtek chystají průvod studenti z Ústí nad Labem.

Premiér Nečas: Vláda bude o reformě VŠ jednat s rektory i studenty

Vláda bude o změnách vysokého školství dále jednat s rektory i zástupci studentské komory, reagoval na protesty studentů proti reformě univerzit premiér Petr Nečas (ODS). Ve svobodné zemi je podle něj normální, že studenti vyjadřují názor na kroky vlády například i na demonstraci. "Budu jednat dále s představiteli rektorské konference i šéfy Rady vysokých škol a jsem přesvědčený, že tady je zájem na pozitivních změnách v českém vysokém školství. Vláda bude intenzivně jednat," řekl Petr Nečas. Se studenty by se prý setkal, kdyby v době protestu nezasedala vláda.

Východočeské loutkářství chce na seznam kulturního dědictví ČR

Královéhradecký a Pardubický kraj by chtěly dostat východočeské loutkářství na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky. Měl by to být první krok k tomu, aby se loutkářství v budoucnu mohlo dostat i na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. ČTK to řekl mluvčí hradeckého kraje Imrich Dioszegi. Žádost o zapsání loutkářství na národní seznam již kraje podaly ministerstvu kultury. Souhlas s nominací také potvrdili zástupci amatérských a profesionálních loutkářských souborů a členové Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství. Pokud žadatelé přesvědčí odbornou komisi, mohlo by se loutkářství na seznam dostat letos na podzim. Do národního seznamu jsou zařazovány tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Naposledy byla na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky letos zapsána česká myslivost. I myslivci to označují jako první a nezbytný krok k tomu, aby se myslivosti dostalo stejného ocenění i od mezinárodní organizace UNESCO.

Opravená vila Tugendhat v Brně se otevřela prvním hostům

Do zrestaurované vily Tugendhat v Brně se ve středu podívali první hosté. Po dvou letech skončila její památková obnova za 156 milionů korun. Na slavnostní otevření přijeli i potomci původních majitelů a členové mezinárodního poradního týmu, který k opravám dával doporučení. Za dobu restaurování jich bylo zhruba 40 a město jako investor je bralo velice vážně, řekl šéf sboru, historik umění a restaurátor Ivo Hammer. Do vily doprovázel svou ženu - nejmladší dceru stavebníků Danielu Hammer-Tugendhat. Podle Ivo Hammera se většinu doporučení podařilo uplatnit, mnohdy přes právní a finanční těžkosti. Dílo, které restaurátoři a stavební firma odevzdali, podle něj odpovídá nejvyšším mezinárodním standardům. Jako příklad uvedl, že se do vily po letech vrátila část originální půlkruhové makasarové stěny, která vyznačuje jídelní kout. Badatel originál považovaný za ztracený našel díky studiu historických materiálů v menze právnické fakulty. Primátor Roman Onderka (ČSSD) výsledek památkové obnovy označil za splněný slib a fantastickou práci. V případě vily Tugendhat může prohlídková skupinka čítat nejvýš 15 až 20 jednotlivců. Veřejnosti se památka otevře 6. března. Vilu navrhl v roce 1928 významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, majitelé se dovnitř nastěhovali v prosinci 1930. Už o několik let později zemi v obavě před nacismem opustili.

Festival Jeden svět nabízí stovku filmů, ukáže nepokoje a revoltu

Protesty, nepokoje a revoltu v různých částech světa ukáže letošní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Čtrnáctý ročník nabídne přes stovku dokumentárních snímků ze 44 zemí. Diváci je budou moci vidět od 6. do 15. března v Praze a pak v dalších 40 městech. Program, který je možné najít na stránkách www.jedensvet.cz, na tiskové konferenci představili pořadatelé přehlídky. Stala se podle nich největším festivalem dokumentů o lidských právech na světě. "Od začátku jsme si říkali, že není možné, abychom ignorovali v programu vlnu nepokojů v arabském světě, ale nejen tam. Nepokoje a revolty všude na světě mají několik věcí společných - obří emoce, ale i obří odvahu v mnoha zemích," řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Podle ní tak bude možné vidět filmy o situaci v Libyi, Tunisu, Bahrajnu, Řecku, Španělsku či Japonsku. Letošní ročník zahájí snímek Zpět na Tahrír kanadského režiséra českého původu Petra Loma o revoluci v Egyptě. Pořadatelé vybírali letos ze 1600 přihlášených filmů. Rozhodli se pro 106 snímků. V hlavní soutěži se objeví 15 dokumentů.

Muzeum Montanelli vystavuje díla umělců pronásledovaných za války

Díla středoevropských umělců první poloviny minulého století, kteří se svým životem i dílem postavili bezpráví a diktaturám, vystavuje Muzeum Montanelli v Nerudově ulici. Pod názvem Sny a noční můry představuje sbírku obrazů z Muzea pronásledovaných umění v Solingenu. Společné dílům znázorňujícím katastrofy 20. století jsou výrazná expresivita a výmluvná výpověď. Díla vyznívají nadějně i beznadějně - na jedné straně zobrazují sny, kterými je boj lidstva za humanitu, na druhé straně noční můry, tedy nebezpečí terorismu, diktatur, válek a násilí, uvádějí pořadatelé výstavy. Připomínají, že v době fašistické diktatury bylo zabaveno či zničeno kolem 20.000 uměleckých děl, jak z muzeí, tak přímo z ateliérů. Později znovu objevená díla i životní osudy odvážně smýšlejících umělců mohou vidět i návštěvníci pražské výstavy. Mezi vystavujícími umělci v Praze jsou Josef Albers, Arnold Fiedler, Franz Frank, Teo Gebürsch, Georg Grosz, Hella Jacobsová, César Klein, Georg Meistermann, Otto Pankok, Carl Rabus či Oskar Zügel. Výstavu podporuje Česko-německý fond budoucnosti, potrvá do 22. května.

Na pražské mostecké věži si lidé mohou prohlédnout unikátní krovy

Na Staroměstské mostecké věži u Karlova mostu si mohou lidé prohlédnout původní krovy ze 14. století. Podle Zdeňka Chudárka z Národního památkového ústavu má krov zajímavé technické zpracování a je zřejmě třetí nejstarší v Praze. Krovy byly v minulých měsících rekonstruovány. Náklady se podle zástupců společnosti ABL, která věž spravuje a jejímž vlastníkem je bratr neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty, pohybovaly kolem milionu korun. "Krov je opravdu výjimečný, ze 14. století se na území Prahy u veřejných budov zachovaly jen asi tři krovy. Toto je asi třetí nejstarší krov po sliveneckém kostele a krovu kostela sv. Anny na Starém Městě (nynější centrum Pražská křižovatka)," řekl Zdeněk Chudárek. Podle něj pochází krov mostecké věže zřejmě z přelomu 70. a 80. let 14. století. Středověké krovy je pak možné podle Zdeňka Chudárka nalézt také u několika měšťanských domů kolem Staroměstského náměstí. Podle památkářů jsou krovy mostecké věže cenné i svým technologickým zpracováním. Na trámech jsou například vidět jakési trojúhelníky, což jsou stopy po ručním řezání trámu.

Na Colours of Ostrava vystoupí zpěvačka Alanis Morissetteová

Bohatou nabídku letošního ročníku Colours of Ostrava, který se koná 12. až 15. července, rozšíří kanadská zpěvačka, kytaristka a písničkářka Alanis Morissetteová. Vedle osmatřicetileté držitelky sedmi cen Grammy na letošních Colours také nově potvrdili účast přední hudební zástupci afrického kontinentu. Sdělila to ředitelka festivalu Zlata Holušová. Alanis Morissetteová za svoji hudební kariéru získala vedle sedmi Grammy i dvanáct kanadských hudebních cen Juno Awards, byla nominována dvakrát na Zlatý Globus i na Oscara. Jejího debutového alba Jagged Little Pill z roku 1995 se prodalo přes 30 milionů kopií a i její další desky jsou komerčně úspěšné.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté do 21 let zahájili kalendářní rok hladkou výhrou 3:0 v přípravném utkání v Rumunsku. Svěřenci Jakuba Dovalila rozhodli o triumfu v Ploješti třemi góly v první půli; dvakrát se při premiérovém startu za "lvíčata" trefil Ondřej Zahustel, těsně před pauzou se první branky za jednadvacítku dočkal také Jan Lecjaks. Jednadvacítka potvrdila dobrou formu ze závěru podzimu a připsala si čtvrtou výhru z posledních pěti utkání. Další zápasy čekají Dovalilův výběr až na začátku června, kdy startuje druhá polovina evropské kvalifikace. Češi, kteří vedou tabulku, nejprve přivítají druhou Černou Horu a pak se představí v Andoře.

Tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Dubaji do čtvrtfinále. Pátý nasazený hráč nedal ve 2. kole šanci Slovákovi Lukáši Lackovi, kterého zdolal 6:1 a 6:2, a nyní ho čeká svěřenec Ivana Lendla Brit Andy Murray.

Volejbalistkám KP Brno chyběl jediný míč k postupu do semifinále Vyzývacího poháru. V tom ale nakonec budou hrát jejich přemožitelky z Lokomotivu Baku, které v rozhodujícím setu domácí čtvrtfinálové odvety odvrátily tři brněnské mečboly a vyhrály 20:18. Brňanky doma před týdnem zvítězily 3:2, v ázerbájdžánské metropoli ale s Lokomotivem prohrály 0:3 a o postupujícím tak musel rozhodnout takzvaný zlatý set.

Tající sníh zvedne řeky, nebezpečí v Ústeckém a Libereckém kraji

Tající sníh a déšť zvednou v nadcházejících dnech hladiny řek v Česku. Vysoký stupeň nebezpečí hrozí podle meteorologů v Ústeckém a Libereckém kraji, kde vyhlásili povodňovou pohotovost. Povodňová bdělost, která představuje nízký stupeň nebezpečí, platí pro Jihočeský, Královéhradecký, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu a nově i pro Pardubický kraj. Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do čtvrtečního poledne.

Čtvrteční počasí v Česku:

Zataženo až oblačno, občas slabý déšť. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

29-02-2012