Denní souhrn zpráv Zprávy

02-03-2012

ČR se nepřipojila k fiskálnímu paktu EU

Představitelé 25 zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu podepsali nový pakt rozpočtové kázně. Jako jediné dvě země EU se k němu odmítly připojit Česko a Velká Británie. Smlouva má vést k tomu, že země zakotví do svého práva pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Povede i k důslednému trestání států porušujících rozpočtová kritéria. Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti. Premiéru Petru Nečasovi, kterého k podepsání paktu tlačily nejen opoziční ČSSD, ale i koaliční TOP 09, se nelíbí třeba nedostatečná účast nečlenů eurozóny na vrcholných schůzkách států platících eurem. Pakt podle něj také málo zohledňuje pravidlo, že by dluh zemí neměl přesahovat 60 procent hrubého domácího produktu země. Premiér Nečas na summitu v Bruselu řekl, že důležitější než pakt je, aby Evropská unie dokončila vnitřní trh a zvýšila svou konkurenceschopnost.

Radičová kritizovala české odmítání paktu, je to prý nefér

Slovenská premiérka Iveta Radičová v noci na dnešek poměrně ostře kritizovala odmítavý postoj České republiky k paktu rozpočtové kázně. Radičová k postoji Praha podotkla, že v minulosti se země předbíhaly, aby co nejdříve vstoupily do EU. Je tak podle ní teď, když vzniknou problémy, zase nefér křičet, že tam nepatří. "Tohle nedělá čestný a rovný chlap a ženy už vůbec ne," podotkla Radičová. "Věcně tam důvod není," podotkla k českým výtkám Radičová s tím, že jde čistě o politické důvody.

Končí týden protestů proti reformě VŠ, zapojily se tisíce lidí

Pátkem končí takzvaný týden neklidu, kterým studenti protestovali proti reformě vysokých škol. Do průvodů, happeningů a veřejných debat se zapojily tisíce vysokoškoláků z 12 univerzitních měst. Ministr školství Josef Dobeš (VV) se k reformě i současnému dění vyjádří na dopolední tiskové konferenci, reformou se bude zabývat také podvečerní briefing Studentské komory. Naopak byla zrušena schůzka Dobeše se zástupci studentů. Ministr Dobeš se dnes měl setkat se zástupci studentů a hovořit s nimi o chystaných změnách. Schůzka však byla ve čtvrtek odvolána, protože většina studentů účast odmítla, sdělil ČTK organizátor setkání Adam Kožela. Studentům vadí školné a změny v pravomocích samospráv. Reformy by se dotkly všech 392.000 českých vysokoškoláků.

Dobeš: Škrty jsou nepřijatelné, peníze musí zůstat ve školství

Zprávy o propouštění 17.000 učitelů jsou údaje "od zeleného stolu". Těmito slovy dnes reagoval ministr školství Josef Dobeš (VV) na varování odborářů, že podle plánu ekonomických ministrů by se mělo do roku 2014 ve školství masivně propouštět a úřad by přišel až o 15 miliard. Podle ministra jsou plošné škrty nepřijatelné. Peníze, které se ušetří reformami školství, by podle něho měly zůstat v resortu. "Já jsem proti myšlence, že by peníze vzniklé reformami opustily resort školství," uvedl Dobeš. Peníze, které se ušetří změnami, by podle něho měly jít na kvalitu vzdělávání. Jako příklad uvedl reformu financování škol, podle níž by měly školy dostávat peníze podle naplněnosti tříd. Právě tato změna by přitom podle kritiků mohla vést k rušení škol, a tím pádem k propouštění učitelů. Podle materiálu ministerstva financí by v celé kapitole školství mělo ještě letos být škrtnuto 4,4 miliardy korun, z toho 3,4 miliardy v regionálním školství. O peníze by tak přišly mateřské, základní a střední školy. Do roku 2013 by mělo školství přijít o 4,6 miliardy a v roce 2014 pak o dalších šest miliard. Školské odbory už varovali, že v případě škrtů by vyzvali střední školy k protestům.

Vedení ČSSD vyzvalo obviněné kvůli uplácení, ať přeruší členství

Nejužší vedení ČSSD dnes vyzvalo dva sociální demokraty obviněné kvůli údajnému uplácení v pražské ČSSD - Františka Kolínského a Lukáše Plachého - k přerušení členství. Dalších 15 ze 17 lidí, které protikorupční policie obvinila, už v sociální demokracii není, řekl dnes novinářům během jednání grémia první místopředseda strany Michal Hašek. Věcí se bude příští týden zabývat i předsednictvo ČSSD, které by podle Haška mělo vyzvat příslušnou stranickou organizaci v Praze 9 k přeregistraci členů. Sociální demokracie plně podporuje policejní vyšetřování tohoto případu, dodal Hašek. Informace, které se ke kauze vztahují, si podle něj sociální demokraté ještě ověřují. Česká televize (ČT) ve čtvrtek uvedla, že policie obvinila 17 členů pražské ČSSD. Důvodem jsou údajné úplatky kvůli hlasování na stranických schůzích, mimo jiné při sestavování kandidátek pro sněmovní volby. Podle kriminalistů někteří obvinění také vzali peníze za samotný vstup do strany.

Policisté opět navrhli obžalovat Drobilova exporadce Knetiga

Policie opět navrhla postavit před soud Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila. Stejně jako již loni v říjnu podala návrh na obžalobu z nepřímého úplatkářství, kterého se podle ní dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). ČTK to řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Knetig údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz SFŽP v bankách. Policisté ho obvinili loni v srpnu, v listopadu pak případ dospěl až k obžalobě. Mužovo stíhání pak zastavil Obvodní soud pro Prahu 1. Toto rozhodnutí však vzápětí zrušil odvolací městský soud, který věc vrátil k došetření.

Lidovky.cz: Rampula stáhl návrh na odvolání Grygárka

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula stáhl návrh na odvolání svého náměstka Libora Grygárka. Uvedl to dnes server Lidovky.cz. Odvolání Grygárka navrhl ministertsvu spravedlnosti Rampulův předchůdce Stanislav Mečl. Náměstka pražského vrchního žalobce prověřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v souvislosti s únikem informací z prošetřování zakázky na nákup transportérů Pandur. Důvody pro Grygárkovo odvolání označil Rampula za irelevantní. Mečlovi vadilo například to, že si Grygárek telefonoval s pražským lobbistou Romanem Janouškem. Žalobcovo jméno bylo spojováno s korupčními kauzami, například nákupem transportérů pro armádu. Policie však jeho podíl na vyzrazení utajovaných skutečností ze spisu neprokázala. Ministerstvo spravedlnosti nechtělo věc komentovat. "Správní řízení stále ještě běží, do jeho skončení se k věci nemůžeme vyjadřovat," řekla serveru mluvčí úřadu Tereza Palečková. Podle informací serveru by však kvůli Rampulově kroku mohl ministr řízení zastavit už v pondělí.

Podle odborů vládní škrty zhorší bezpečnost i vzdělávání v zemi

Úsporná opatření, která chystá pro příští roky vláda, by podle odborů zhoršily bezpečnost, vzdělávání i kontrolní činnost státu. Plánované propouštění státních zaměstnanců by totiž omezilo veřejné služby a navíc zvedlo nezaměstnanost. Při představení své analýzy zamýšlených vládních škrtů to dnes řekli předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Odborová centrála zvažuje proti koaličním záměrům protesty, jednat o nich bude 19. března. "Konečným spotřebitelem nejsou jen občané, ale i veřejné služby. Ve zdravotnictví, školství, dopravě nebude zvýšení nákladů kompenzováno. Snižování deficitů (rozpočtu) v ekonomické stagnaci je cesta do pekel, která zničí veřejný sektor," řekl ekonomický expert ČMKOS Martin Fassman. Podle něj by o práci mohlo přijít "minimálně 23.000 takzvaných úředníků", a to 17.000 učitelů z regionálního školství, 3500 policistů i pracovníci hygienických stanic a dalších kontrolních institucí. Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil řekl, že by o dalším postupu centrála měla jednat 19. března.

Nový Seat Toledo se bude vyrábět u Škody v Boleslavi

Nová generace Seatu Toledo se bude vyrábět v závodě Škody Auto v Mladé Boleslavi. ČTK to řekl mluvčí Škody Josef Baláž. Toledo španělské automobilky má být sesterským modelem k připravované Škodě pod označením Rapid. Škoda začala loni svůj mateřský závod rozšiřovat a připravovat jej na produkci třetího modelu vedle Fabie a Octavie. Seat dnes uvolnil fotografie téměř sériové podoby Toleda. Toledo Concept se objeví příští týden na autosalonu v Ženevě, naopak představení Rapidu, který má zapadat velikostí mezi Fabii a Octavii, Škoda podle dřívějších informací odsunula až na pozdější dobu během letošního roku. Škoda v Česku vyrábí mimo Citigo všechny své modely, tedy Fabii, Octavii, Superb, Roomster a Yeti.

Česká a slovenská armáda plánují společný nákup radarů

Česká i slovenská armáda hodlají společně postupovat při obnově techniky. V úvahu připadá nákup radarů nebo lehkých kulometů. Shodli se na tom náčelníci generálních štábů armád obou zemí při setkání na Slovensku, informovala dnes ČTK Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností generálního štábu české armády. Od společného nákupu mobilních radarů protivzdušné obrany, letištních radiolokátorů nebo kulometů si šéfové ozbrojených sil zemí bývalé federace slibují finanční úspory. "Počítáme v následujících letech s nákupem deseti kusů radiolokátorů typu MADR a tří kusů letištních radiolokátorů," uvedl podle tiskového prohlášení náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek. Nákup by se měl rozložit do více let, Picek hodlá účast na tomto nákupu nabídnout i Maďarsku.

Zájem o franšízy v Česku roste

Zájem o franšízové podnikání, kdy firma nabídne podnikateli za úplatu svou značku, zázemí a know-how, v ČR roste. Nejvíce se v tomto směru rozvíjí obory související se zdravím a fitness, informovala dnes na zahájení veletrhu Frachise meeting point v Brně ředitelka České asociace franchisingu Petra Ritschelová. "Franšízové podnikání je u nás na výrazném vzestupu. Je důležité, když si podnikatel zvolí obor. Podnikání pod zavedenou značkou na trhu je potom mnohem jednodušší, než když člověk začíná pod svým jménem," řekla ČTK Ritschelová. V poslední době je podle Ritschelové velký zájem o frašízy v oborech jako je zdravá výživa, zdraví a fitness. Na veletrhu je možné vidět například stánek společnosti Expreska, který nabízí pomoc při otevření vlastního fitness klubu.

Dvojice českých zlodějů aut zadržena v rakouském Freistadtu

Dvojici 18letých českých zlodějů automobilů zadržela v severorakouském Freistadtu tamní policie. Podle agentury APA policisté je už očekávali, zatarasili silnici a oba mladíky v severním Rakousku zadrželi. Mezi zavazadly měla dvojice věrohodnou atrapu pistole. Dvojice Čechů ukradla ve středu automobil 26leté ženě v Kaplici na Českokrumlovsku a s autem ujeli rovnou do Rakouska, napsala APA. Zahájeno však bylo přeshraniční pátrání, a zahlédla je rakouská hlídka. Podezřelí byli odvedeni do vazební věznice v Linci.

Policie zlikvidovala na Hodonínsku dvě pervitinové laboratoře

Kriminalisté zlikvidovali v uplynulých dnech na Hodonínsku hned dvě velké pervitinové laboratoře. Celkový součet omamných látek, které v nich vznikly, zatím není, podle policistů jde ale bezesporu o kilogramy drog. Odebíraly je desítky narkomanů nejen na Moravě, ale také na Slovensku a dokonce až v Rakousku, řekl dnes ČTK mluvčí hodonínské policie. Policie v souvislosti s těmito případy zadržela tři podezřelé, jimž nyní hrozí až deset let vězení. Prvním z nich je čtyřiatřicetiletý muž, který drogy vyráběl ve Svatobořicích-Mistříně. "Měsíčně byl schopen vyprodukovat stovky gramů této omamné látky nejen pro Hodonínsko či Břeclavsko, ale i pro Brno," uvedl mluvčí. Ještě větší síť odběratelů, čítající asi 40 osob, měl osmatřicetiletý muž z Dubňan. Ten vyráběl drogy až třikrát týdně pro narkomany na Moravě a známé na Slovensku a v Rakousku.

27 japonských dětí přijede do Česka, budou poznávat zemi

Do Česka v březnu přijede 27 japonských dětí z regionu postiženého loňským zemětřesením a následnou vlnou cunami. Ve sbírce na jejich pobyt se sešlo 1,5 milionu korun. Novinářům to dnes řekla tajemnice lounské radnice Renata Čapková. Pobyt v Česku organizuje Česko-japonská společnost. Děti přijedou během japonských prázdnin, v týdnu od 21. do 28. března se seznámí s Českou republikou, její kulturou a setkají se i se zástupci japonských firem působících v naší zemi. "Seznámili jsme se s podrobnostmi dnes již zapomenuté akce velice podobného rozsahu a zaměření, kdy v roce 1995 byly na krátký pobyt v Německu, ČR a Švýcarsku pozvány děti ze zemětřesením postižené oblasti Kóbe. Podařilo se nám najít v Japonsku přímou účastnici, která tento pobyt považuje za jeden z klíčových momentů ve svém životě," uvedla na webových stránkách Česko-japonská společnost.

Českého lva za přínos kinematografii dostane Josef Somr

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převezme v sobotu 3. března ve Velkém sále pražské Lucerny herec Josef Somr. V letech 2005 a 2009 Josef Somr dvakrát zvítězil v anketě Neviditelný herec o nejlepšího rozhlasového herce, v roce 2005 obdržel z rukou prezidenta medaili Za zásluhy. Je dvojnásobným držitelem Ceny Thálie (1997 a 2001). Rodák z moravského Slovácka a absolvent brněnské JAMU zazářil hned ve své první velké filmové roli prostopášného výpravčího Hubičky ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, který na jaře 1968 získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Výstava v Ostravě představuje moderní trendy vazby knih

Výstava v budově ostravské knihovny představuje moderní trendy v knihvazačství. Pět desítek představených děl pochází z třetího ročníku knihvazačské soutěže, kterou vyhlásil okresní archiv v Českých Budějovicích a pobočka České informační společnosti při Národním archivu v Praze. Kromě klasické úpravy za použití kůže, plátna či pergamenu se ve vazbě knih objevily i netradiční materiály. ČTK to řekl organizátor výstavy Vlastimil Kolda z Archivu města Ostravy. "Máme tady například vazbu udělanou z kousků dřevěné dýhy. Jednotlivé dílky jsou k sobě lepené. Netradiční je i použití litého plexiskla. Tento materiál použil jiný vazač," uvedl Kolda.

Velkolosinská papírna chce zapsat na seznam památek UNESCO

Ruční papírna ve Velkých Losinách připravuje přihlášku pro zápis na seznam památek světového dědictví UNESCO. První přihlášku podala papírna před čtyřmi roky, po dohodě s ministerstvem kultury a českým výborem UNESCO ji ale nakonec stáhla. Informace přinesla dnešní olomoucká příloha Mladá fronta Dnes. "Přihlášku jsme sice tehdy podali, ale po dohodě s ministerstvem kultury a českým výborem UNESCO byla stažena, protože to vypadalo tak, že bude zamítnuta," uvedl ředitel ruční papírny Jan Jurčík. Podle něj jediné zamítnutí znamená definitivní konec o vstup mezi světovou elitu. Potvrdil to také ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu v Olomouci František Chupík. "To je obvyklá praxe. Výbor pro světové dědictví UNESCO se k zamítnutým žádostem už nikdy nevrací," řekl Chupík.

Divadlo pod Palmovkou uvede hru August August, august

Slavnou hru Pavla Kohouta August August, august připravuje režisér a umělecký šéf Divadla pod Palmovkou Petr Kracik. Inscenace s hudbou Michala Pavlíčka bude mít premiérová představení 9. a 10. března. Kohoutův dramatický text patří mezi nejúspěšnější české divadelní hry druhé poloviny 20. století. Podle vedoucí informačně-dokumentačního oddělení pražského Institutu umění - Divadelního ústavu Zuzany Jindrové patří August August, august k nejčastěji uváděným Kohoutovým hrám; vůbec poprvé ji uvedlo pražské Divadlo na Vinohradech v květnu 1967. Tehdy zazářili v hlavních rolích Vlastimil Brodský a Jiřina Jirásková. V roce 1990 hru připravili v Olomouci a v dalších letech i v Pardubicích, Ostravě, Opavě, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a v pražském Rokoku. Celkem měla přes 130 inscenací včetně zahraničních.

V Praze dnes vyhlásí vítěze žánrových cen Anděl 2011

V pražském Paláci Akropolis dnes vyhlásí vítěze žánrových cen Anděl 2011. Mezi nominovanými je v kategorii folk & country také Tomáš Klus s albem Racek, který zabodoval čtyřikrát v nominacích na hlavní ceny Akademie populární hudby Anděl. Klusovi soupeři v této kategorii budou skupiny Jarret a Druhá tráva. Ceny se budou předávat i v dalších žánrech. Hudební odborníci, kteří tyto žánry celoročně sledují, dále nominovali soubory Ladě, Face of The Bass a Vertigo (jazz & blues), Čankišou, Tomáš Kočko a Orchestr a Zuzana Lapčíková Kvintet (world music), Coco Jammin Production, Švihadlo a United Flavour (ska & reggae), Floex, Forma a Prince of Tennis (elektronická hudba), Bonus, Hugo Toxxx a Prago Union (hip-hop), Gride, Heiden a Silent Stream of Godless Elegy (hard & heavy) a Bonus, DoMa Ensemble a Floex (alternativní scéna).

Letošní Rock for People roztancují i The Prodigy a Orbital

Letošní festival Rock for People roztancují představitelé elektronické muziky The Prodigy a Orbital. Patří mezi další oznámené hvězdy akce, která se koná ve Festivalparku v Hradci Králové od 3. do 6. července. The Prodigy se do Hradce Králové vracejí po dvou letech, Orbital po třech letech od nadšeně přijatého koncertu na táborském Planet Festivalu. ČTK o tom dnes za pořadatele informoval Jiří Hlinka. "Obě kapely přivezou na Rock for People vedle porce jejich nestárnoucích hitů také novinky. The Prodigy na nové desce již pracují, Orbital z nového alba Wonky už pustili ochutnávku v podobě tracku Never a singlu New France," uvedl hlavní pořadatel Michal Thomes. Dodal, že The Prodigy patří ve výroční anketě Rock for People k nejpoptávanějším jménům.

Komiksová trilogie Alois Nebel vyšla německy, chystá se i výstava

Komiksová trilogie Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 Alois Nebel vyšla německy. V překladu Evy Profousové ho vydalo nakladatelství Voland & Quist. Literární dům ve Stuttgartu připravil ve spolupráci s autory také výstavu Alois Nebel - Život podle jízdního řádu. Vernisáž bude 7. března a vystoupí na ní jesenická kapela Priessnitz. Všech dílů komiksu o samotářském výpravčím vlaků ze stanice Bílý Potok se od vydání prvního svazku v roce 2003 prodalo na 25 tisíc. Kreslená trilogie (Bílý Potok, Hlavní nádraží, Zlaté Hory) vypráví v sugestivních černobílých obrazech příběhy zdánlivě obyčejných lidí na okraji společnosti. Komiks vyšel také polsky, byl uveden jako rozhlasová a divadelní hra a filmovou adaptaci Tomáše Luňáka dosud v České republice vidělo přes 100.000 diváků. Po aktuálním uvedení na Slovensku vstoupí film v březnu do francouzské a v létě také do německé distribuce.

Rakousko-český spisovatel Stavarič dostal cenu Boschovy nadace

Rakousko-český spisovatel Michael Stavarič dostal dnes v Mnichově od nadace Roberta Bosche cenu Adelberta von Chamissa spojenou s prémií 15.000 eur (přes 370.000 korun). Podle agentury DPA porota ocenila celé dosavadní dílo čtyřicetiletého českého rodáka, zejména však jeho poslední román Brenntage (Hořlavé dny). Stavarič podle nadace jazykově originálním způsobem obohatil současnou německou prózu. "Jen málokteří měli tu odvahu a talent hrát si s německým jazykem způsobem, jakým to dělá letošní nositel ceny Michael Stavarič," zdůvodnila ocenění šéfka Boschovy nadace Ingrid Hammová. Nadace Roberta Bosche Chamissovou cenou každoročně oceňuje německy píšící autory, jejichž mateřským jazykem není němčina, nebo kteří pocházejí z jiného než německého kulturního prostředí. Další ceny spojené s prémií 7000 eur dnes v bavorské metropoli převzali rodilý Maďar Akos Doma, jenž byl oceněn za román Die allgemeine Tauglichkeit (Všeobecná způsobilost) a albánský rodák Ilir Ferra, jenž cenu dostal za svůj německojazyčný debut Rauchschatten (Kouřový stín).

Ze sportu:

Česká dvojka Lucie Šafářová by se měla představit na třetím ročníku tenisového turnaje kategorie ITF Sparta Prague Open. Loni byla hvězdou turnaje Petra Kvitová, která ale letos z pozice světové troky hrát nemůže. Na antuce ve Stromovce se bude hrát od 14. do 20. května.

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová obhájila na juniorském mistrovství světa v japonském Obihiru zlato na trati 1500 metrů. Čtyřnásobná šampionka z loňského MSJ ve Finsku také v úvodní den zajela třetí čas v první ze dvou jízd na 500 m a vede průběžné pořadí víceboje.

Útočník David Krejčí svým druhým hattrickem v NHL zařídil Bostonu vítězství 4:3 v prodloužení nad New Jersey. Hokejista ze Šternberka, který byl vyhlášen první hvězdou utkání, završil třígólové představení v čase 62:59, kdy se nejlépe zorientoval v závaru před brankou soupeře a přesnou střelou ukončil zápas. Za poražené vstřelil jeden gól Patrik Eliáš.

Angažmá českého kouče Pavla Vrby u slovenské fotbalové reprezentace se opět o něco přiblížilo. Trenér Plzně se už se slovenským svazem podle jeho prezidenta Jána Kováčika dohodl na podmínkách případného působení u národního týmu a nabídku od východních sousedů přijal. Momentálně tak už záleží pouze na vedení Viktorie, zda osmačtyřicetiletého úspěšného kouče uvolní.

Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková si dnes v Heerenveenu může s předstihem zajistit šestý triumf ve Světovém poháru na dlouhých tratích. Před závodem na 5000 metrů, což je její nejsilnější a nejoblíbenější disciplína, má v čele průběžného pořadí náskok 170 bodů před Claudií Pechsteinovou z Německa.

Český fotbalový reprezentant Petr Jiráček si ve středečním přípravném duelu v Irsku natrhl sval v břišní oblasti. Wolfsburgu tak bude chybět pravděpodobně dva týdny. Bundesligový klub to uvedl na svém webu po dnešním vyšetření.

Počasí v Česku:

Bude oblačno až zataženo, postupně ubývání oblačnosti na polojasno až skoro jasno, na severu a severovýchodě se oblačnost udrží. Teploty 10 až 14 stupňů, na horách kolem tří. Foukat bude mírný severozápadní vítr.

02-03-2012