Denní souhrn zpráv Zprávy

04-03-2012

Ministr Schwarzenberg doufá, že premiér Nečas nakonec podepíše fiskální smlouvu

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) doufá, že premiér Petr Nečas (ODS) nakonec podepíše evropskou smlouvu o rozpočtové odpovědnosti. Ze Schwarzenbergova vyjádření v diskusním pořadu České televize vyplynulo, že ministerský předseda pakt začátkem března nepodepsal z vnitropolitických důvodů; s ohledem na odpor části ODS vůči EU a na záporný postoj prezidenta Václava Klause. Nečas pokládá ministrova vyjádření za zahájení jeho prezidentské kampaně. Zopakoval, že postupoval v souladu s vládním mandátem. Schwarzenberg označil za "pohádky" tvrzení, že smlouva přenáší národní pravomoci na orgány Evropské unie. Vládní mandát pro Nečase byl ohledně podpisu úmluvy podle něho otevřený a žádný postup mu nepřikazoval. Česko se může ke smlouvě připojit kdykoli letos nebo příští rok, podotkl ministr zahraničí. Úmluvu nepodepsala vedle Česka ještě Velká Británie.

Europoslanec ODS Jan Zahradil však tvrdí, že se vláda zavázala k tomu, že smlouvu není možné podepsat bez shody na uspořádání referenda o přijetí společné evropské měny. V okamžiku vstupu Česka do eurozóny by smlouva začala pro Česko platit. Zahradil trvá na tom, že smlouva má řadu kliček a vede k přenášení pravomocí i politickému sjednocování unie. K přistoupení ke smlouvě nyní nemá podle Zahradila nikdo mandát a referendum není aktuální - je ale třeba se na jeho uspořádání shodnout. "Vy tuto zem plíživě vyvádíte z Evropské unie," komentoval Zahradilova slova místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Kvůli nepodepsání smlouvy se podle něho možná vytváří dvourychlostní Evropa a Česko zůstane bokem. Podobně se vyjádřil i Schwarzenberg, podle kterého Česká republika směřuje na okraj Evropské unie.

V Karlových Varech přišly volit ruského prezidenta stovky lidí z regionu

V Karlových Varech přicházeli už od rána k ruskému konzulátu lidé, aby odevzdali svůj hlas pro některého z pěti kandidátů na prezidenta Ruska. Tuto šanci mohli využít nejen Rusové, kteří v regionu trvale či přechodně žijí, ale i lázeňští hosté. Před konzulátem se vytvořila až třicetimetrová fronta a krátce před nedělním polednem už volilo přes 400 lidí. Alexandr Budajev z ruského konzulátu ČTK řekl, že zájem předčil očekávání. Jen v Karlovarském kraji žije kolem 4500 Rusů, volit do Karlových Varů ale přijeli i z Ústeckého a Plzeňského kraje. Očekávat lze údajně až 1000 voličů. Také na generálním konzulátu Ruska v Brně byl o volby velký zájem. Podle prvního povolebního odhadu byl novým ruským prezidentem zvolen Vladimir Putin.

Začne soudní líčení s poslanci Bártou a Škárkou

Obvodní soud pro Prahu 5 začne projednávat kauzu předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Víta Bárty a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky. Žalobci viní Bártu z podplácení, za což mu v případě odsouzení hrozí až šestiletý trest vězení. Jeho bývalý spolustraník Škárka čelí obvinění z přijetí úplatku. Soud mu za to může uložit až tříletý trest. Oba muži vinu popírají. Bárta se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a Kristýnu Kočí. Předseda poslanců VV dal podle jejich výpovědí poslankyni Kočí půl milionu korun, ve Škárkově případě šlo o 170.000 korun. Škárka pak podle policie část peněz použil. Počátkem loňského dubna řekl, že od září 2010 dostával měsíčně 55.000 korun za loajalitu. Škárka a Kočí byli následně ze strany vyloučeni.

Bárta od počátku tvrdí, že je nevinen. Svým kolegům prý peníze pouze půjčil. Sobotní Mladá fronta Dnes napsala, že někteří politici VV vypovídali na policii proti Bártovi. V souvislosti s případem upozornila média na několik možných nesrovnalostí ze strany policie. Na postup policie si stěžuje také dříve utajovaný svědek Tomáš Jánský, který figuruje ve spisu. Kriminalisté podle vyjádření jeho právníka Jaroslava Radila odtajnili bez jeho vědomí jeho osobní informace. Vystavili tak prý jeho klienta s rodinou "nepřípustnému ohrožení". Média počátkem ledna zveřejnila informace z tajně pořízeného rozhovoru, ve kterém Škárka přiznává, že se proti Bártovi postavil, aby vyvolal puč uvnitř nejmenší vládní strany a napomohl jejímu konci v koalici.

Ministr Pospíšil: Novým důvodem pro odvolání Rampuly bude kauza Mostecké uhelné

Jedním z nových důvodů pro případné odvolání pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly bude kauza privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). V pořadu Partie v televizi Prima Family to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podle něj připravuje doplnění návrhu na odvolání. Rampula spolu s dalšími třemi žalobci čelí kvůli průtahům v kauze MUS kárné žalobě.

Rampula se do funkce pražského vrchního státního zástupce vrátil poté, co soud zrušil Pospíšilovo rozhodnutí o jeho odvolání. Pospíšil dnes zdůraznil, že si za změnami na státním zastupitelství stojí. "Poslední roky ukázaly, že je tam potřeba někoho, kdo bude víc tlačit na došetření kauz," uvedl. Ministr Rampulovi vytýkal například to, že vážně porušil povinnosti, když ve více případech nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců. Dalším důvodem byl jeho zásah do kauzy údajného tunelování Investiční a poštovní banky (IPB), když své podřízené vydal pokyn, aby se na místě neodvolávala proti osvobozujícímu rozsudku.

Při srážce vlaků v Polsku se zranil muž z ČR, je v nemocnici

Při sobotním železničním neštěstí na jihu Polska utrpěl lehké zranění jeden občan České republiky. ČTK to dnes řekl zástupce českého velvyslance ve Varšavě Martin Svárovský. Muž z Česka leží v nemocnici v městečku Wloszczowa severně od obce Szczekociny, poblíž které se dva proti sobě jedoucí vlaky srazily. Podle Svárovského je zraněný v kontaktu se svojí rodinou a z nemocnice by mohl být propuštěn v úterý. Nehodu nepřežilo nejméně 16 lidí, skoro šest desítek lidí utrpělo zranění, mnoho z nich těžká. Starají se o ně lékaři v 15 nemocnicích.

Český turista zemřel při pádu z Ďumbieru na Slovensku

Šestadvacetiletý turista z Česka zahynul po pádu z hory Ďumbier ve slovenských Nízkých Tatrách. Na svých internetových stránkách o tom informovala tamní horská služba. Je to už druhé tragické úmrtí českého občana v Nízkých Tatrách za tento víkend. Turista padal z Ďumbieru strmým zledovatělým žlabem asi 300 metrů. Zastavil se až o stromy. Zraněním na místě podlehl. Mladý muž byl se skupinou pravděpodobně na přechodu hřebenu Nízkých Tater, protože nesl velký batoh. Podle horské služby příčinou tragédie mohlo být to, že měl na nohou nevhodné boty a hlavně že si nenasadil mačky.

RegioJet zahájil na Slovensku provoz vlaků na regionální trati

Český železniční dopravce RegioJet dnes na Slovensku odstartoval státem dotovaný provoz osobních vlaků. Na sto kilometrů dlouhé trase z Bratislavy přes Dunajskou Středu do Komárna nabízí více spojů a cestující bude vozit v modernějších soupravách než státní přepravce ZSSK, který se z trati stáhl. Příchod nové společnosti na slovenské železnice dopoledne na bratislavském hlavním nádraží ohlašovaly mažoretky s hudebním doprovodem, které lákaly Slováky na bezplatnou jízdu vlakem. Firma je prvním soukromým dopravcem, jenž v zemi získal od státu kontrakt na dotovanou vlakovou linku. Železniční trať z Bratislavy do Komárna na jihu země dosud nepatřila mezi nejvytíženější na Slovensku. V okolí Bratislavy ale prochází lokalitami, kde v posledních letech vyrostlo mnoha rodinných a bytových domů. To se projevilo v zahuštění automobilové dopravy a vytváření kolon. Slovensko může soukromým přepravcům uvolnit desetinu trhu osobní železniční přepravy, z toho již část obsadil RegioJet.

Na důchody chybělo v lednu 3,2 mld. Kč

Na důchodovém účtu na konci ledna chybělo 3,2 miliardy korun. Jeho stav se meziročně zhoršil i přes vyšší výběr pojistného. Loni v lednu byl na něm schodek "pouze" 1,8 miliardy korun. Naopak přebytek účtu, ze kterého se vyplácejí nemocenské, v porovnání s loňským rokem vzrostl. Vyplývá to z údajů, které ČTK dodala mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová. Za propad důchodového účtu mohou především vyšší výdaje. V České republice ke konci loňského roku žilo přes 2,87 milionu lidí pobírajících starobní, invalidní a pozůstalostní důchod. Jejich počet přitom meziročně vzrostl téměř o 54.000.

Ministerstvo financí (MF) nyní přišlo v rámci opatření na snížení deficitu státního rozpočtu s tím, aby se na nějaký čas zmrazily důchody. To znamená, že by nebyly valorizovány. ČSSZ totiž dostává prostředky na výplatu dávek sociálního pojištění ze státního rozpočtu, a to nezávisle na tom, jak velký objem peněz v předchozím období na pojistném na sociální zabezpečení vybrala. Ministerstvo práce a sociálních věcí zase navrhuje, aby se výše valorizace přizpůsobila výběru pojistného. S návrhy ovšem nesouhlasí odbory. Podle analýzy Českomoravské konfederace odborových svazů v roce 2014 spotřebitelské ceny vlivem zamýšleného sjednocení DPH na 20 procentech a kvůli zvýšení spotřebních daní, které také navrhuje MF, vzrostou minimálně o deset procent. Důchody, které nemají být v letech 2013 a 2014 valorizovány, budou reálně nižší minimálně o 12 procent.

Českého lva za mimořádný přínos české kinemogografii dostal Josef Somr

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převzal v pražské Lucerně herec Josef Somr. Sošku mu předala ministryně kultury Alena Hanáková (STAN). Somrovy mimořádné herecké kvality ocenila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Hosté ceremoniálu oblíbenému herci dlouho vstoje tleskali. "Ještě nikdy kvůli mně nepovstalo tolik lidí ze svých sedadel jako teď, a to jsem před chvíli jel v tramvaji a metru," poděkoval neotřelým způsobem Somr divákům v sále za uznání. Somr v letech 2005 a 2009 dvakrát zvítězil v anketě Neviditelný herec o nejlepšího rozhlasového herce, v roce 2005 obdržel z rukou prezidenta medaili Za zásluhy. Je dvojnásobným držitelem Ceny Thálie (1997 a 2001).

Vítězem Českých lvů se stal film Poupata, získal čtyři sošky

Vítězem 19. ročníku Českých lvů se stal snímek Poupata režiséra Zdeňka Jiráského, který měl deset nominací. Získal čtyři křišťálové sošky, a to za nejlepší film, režii, kameru a hlavní mužskou roli. Film Odcházení, který měl 12 nominací, proměnil dvě - Českého lva dostal posmrtně za scénář Václav Havel, ocenění převzala Dagmar Havlová, další sošku převzal střihač Jiří Brožek. Cenu za divácky nejúspěšnější film Muži v naději získal režisér Jiří Vejdělek. Film Alois Nebel Tomáše Luňáka proměnil z osmi nominací tři, získal ocenění za hudbu, zvuk a výtvarné řešení. Film Nevinnost režiséra Jana Hřebejka bodoval v hereckých kategoriích; ocenění za hlavní ženskou roli dostala Anna Geislerová, která tak už má pět Českých lvů, a za vedlejší mužskou roli Hynek Čermák. Za vedlejší ženskou roli ve filmu Dům režisérky Zuzany Liové si odnesla sošku Taťjana Medvecká. Slavnostní večer předávání filmových cen Český lev byl pod taktovkou moderující zpěvačky Lucie Bílé bezprostřední i vtipný a diváky ve zcela zaplněném sále pražské Lucerny rozhodně nenudil.

Debutující režisér Poupat Zdeněk Jiráský tipoval tři křišťálové sošky. Kritici i akademici jeho snímek Poupata ocenili v případě kamery Vladimíra Smutného, který před časem dostal i cenu asociace kameramanů, a hereckého výkonu Vladimíra Javorského. Novinkou a překvapením však byli Čeští lvi za režii a nejlepší film. "Právě se věnuji dvěma novým projektům současně. Rád bych natočil drsný psychologický příběh, odehrávající se mezi dvěma lidmi v lese. Druhá věc bude náročnější, možná i běh na delší trať - drama z prostředí studentek medicíny, které se živí prostitucí," řekl Jiráský ČTK o svých plánech.

Lidé se zpěvem rozloučili s posledním nočním metrem

Šátkem v Praze přišla zamávat poslednímu nočnímu metru skupinka lidí, kteří nesouhlasí s rušením některých pozdních spojů. Na rozlučce se ve stanici Můstek sešla zhruba dvacítka účastníků, někteří oblečeni do plesových šatů. Společně zazpívali upravenou verzi písně Valčík na rozloučenou a poté zarecitovali báseň Sbohem a šáteček. Změna jízdního řádu začíná platit právě v noci na 4. března. Pražský dopravní podnik, největší firma v majetku Prahy, hledá kvůli omezeným financím úspory. Začíná proto omezovat rozsah MHD. Jako první přišlo na řadu zkrácení víkendového provozu metra a navazujících spojů, který Praha prodloužila před komunálními volbami v září 2010.

Náměstek primátora Josef Nosek (ODS) už dříve řekl, že kapacita metra nebyla dostatečně využita. Město tímto opatřením ušetří ročně 55 milionů korun. Další rozsáhlejší škrty v MHD avizuje dopravní podnik na červen. Dopravnímu podniku letos na provoz chybí kolem 700 milionů korun, o které mu město snížilo dotaci v rámci plošných pětiprocentních škrtů.

Z Číhoště vypustili do stratosféry sondu Normandy

Amatérská sonda Normandy SR2, kterou v neděli ráno vypustili její konstruktéři v geometrickém středu republiky u obce Číhošť na Havlíčkobrodsku, se po poledni vrátila na zem. Cílem projektu bylo získat záběry planety Země ze stratosféry. "Záběry se povedly a lidé je mohou sledovat na Facebooku," řekl ČTK po přistání sondy předseda občanského sdružení No:mad Tomáš Černohous. Sondu s letovým označením OK-X001A do výšky zhruba třiceti kilometrů vynesl dvoumetrový meteorologický balon naplněný heliem. Startu sondy přihlížely desítky fanoušků a další lidé ho sledovali na internetu.

ArcelorMittal Ostrava spustil vzpomínkový web s unikátními filmy

Do doby budovatelského socialismu se mohou vrátit lidé, kteří navštíví nové internetové stránky, jež ke svému 60. výročí spustila největší česká hutní firma ArcelorMittal Ostrava (AMO), bývalá Nová huť Klementa Gottwalda (NHKG). Lze tu například zhlédnout unikátní filmy natočené během celé historie huti, od 50. let minulého století až do současnosti. Historickému zaměření odpovídá i adresa stránek: www.novahut.cz. ČTK o tom informovala mluvčí huti Věra Breiová. "Našli jsme v archivu i takové historické skvosty, jako půlhodinový film od Ctibora Kovače, který točil pro NHKG v 60. letech, nebo unikátní záběry ze stavby NHKG na konci 40. let ve filmu Příběh našich dnů z roku 1958," uvedla Breiová.

Téměř 75.000 lidí už vidělo výstavu o carském rodu Romanovců

Téměř 75.000 lidí si přišlo na Pražský hrad prohlédnout výstavu Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Expozice se tak zařadila k nejúspěšnějším výstavním projektům prezidentského sídla, řekl ČTK mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Expozice o Romanovcích ukazuje život zakladatelů ruského impéria. Návštěvníci si mohli prohlédnout 130 předmětů, například korunovační klenoty cara Michaila Romanova, slavné ikony či osobní věci carské rodiny. Exponáty dávají nahlédnout i do života carevičů. Vystavena byla například závěsná kolébka či stříbrné chrastítko ze 17. století.

Plzeň si připomíná rodáka Sutnara, na jeho rodný dům dá desku

Plzeň se stále víc hlásí ke jménu svého rodáka, světově uznávaného výtvarníka Ladislava Sutnara. Letos, kdy od jeho narození uplyne 115 let, odhalí na jeho rodném domě pamětní desku. Rozhodli o tom městští radní, sdělila ČTK mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová. Sutnar se v Plzni narodil v roce 1897 a je považován za jednu z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny a zároveň patří k významným osobnostem amerického a světového užitého umění a designu.

Sutnar po emigraci působil v USA, a protože spolupracoval s protikomunistickým exilem, totalitní režim jej na desetiletí prakticky vymazal z českých dějin. Výtvarník je přitom považován za zakladatele českého moderního designu. Zapojil se do propagace moderních forem bydlení a propagoval úsporné bydlení. V 30. letech minulého století navrhl servis z varného skla, jeden z prvních průmyslově vyráběných v Evropě, či porcelánový soubor a příbory z oceli. Tyto předměty se staly nejprodávanějším vybavením domácností středních vrstev a získaly mnoho mezinárodních ocenění.

Pohádky režiséra Bořivoje Zemana stále patří k televizním hitům

Svými veselohrami rozdal mnoho radosti, v Čechách založil žánr filmové pohádky. Filmový režisér Bořivoj Zeman měl cit pro srdce diváka, jeho filmy jsou dodnes oblíbené - první pohádka Pyšná princezna, Byl jednou jeden král, Šíleně smutná princezna, komedie s Andělem, Fantom Morrisvillu a další. V úterý uplyne od jeho narození rovné století. Zemanova Pyšná princezna se stala vzorem české pohádkové tradice. Přitom ani neměla vzniknout. "Postava hodného monarchy Miroslava se nikomu nehodila do krámu," vzpomínal režisér. Souhlas s natáčením prý dostal až ve chvíli, kdy měl scénárista Oldřich Kautský "spásný nápad s královou zálibou v zahradničení". Diváci byli nadšeni. Existoval i scénář na pokračování, v němž se dcera Miroslava a Krasomily zakoukala do skutečného zahradníka, ale na jeho realizaci nedošlo. Bořivoje Zemana měli herci rádi. Údajně nikdy nezvyšoval hlas, byl dobrý psycholog a pozorovatel, kterému se dařilo vystihnout, co lidi zajímá. Jeho filmy měly suverénně nejvyšší sledovanost, přesto nikdy nezískal titul národní ani zasloužilý umělec.

V soukromí ho bavil fotbal a taky si rád dal pivo a poslouchal příběhy jiných. Na sklonku života ho mrzelo, že se mu nedostalo oficiálního ocenění, a pečlivě si zapisoval, kolik lidí vidělo jeho filmy. Bylo jich přes 50 milionů. Zeman byl dvakrát ženatý. První manželství s dcerou spisovatele Vladislava Vančury nevydrželo dlouho; s druhou ženou Jarmilou měl dcery Ivu a Zuzanu, které obsadil do rolí družiček ve Fantomovi Morrisvillu. Zemřel 23. prosince 1991.

Šluknovský zámek předvádí kostýmy z kultovního seriálu Arabela

Renesanční zámek ve Šluknově na Děčínsku ožil pohádkou. Jeho návštěvníci se mohou přenést do světa kultovního seriálu Václava Vorlíčka a Miloše Macourka Arabela a Arabela se vrací. V rekonstruovaných sálech lidé uvidí na 50 kostýmů Theodora Pištěka, kouzelné předměty i korunovační klenoty. Výstava by mohla na zámek ještě před zahájením sezony přilákat dospělé i děti ze širokého okolí i sousedního Německa, přeje si starostka Eva Džumanová. Tak velkou a významnou výstavu zámek v novodobé historii podle starostky ještě nezažil. Velkou vzácností je ve vitríně schovaný zázračný prsten. Vedle leží křišťálová koule, kouzelný zvoneček a měšec či zázračný cestovní plášť. Výstava je na zámku ve Šluknově otevřena do 26. dubna, a to denně od 09:00 do 17:00.

Slunečné počasí přilákalo do hor tisíce lyžařů, sněhu je dost

Slunečné počasí přilákalo o víkendu do lyžařských středisek v Česku tisíce lidí. Ve výše položených areálech je i přes oteplení stále dost sněhu a provozovatelé tam chtějí udržet sezonu do Velikonoc. Hůře jsou na tom v nižších polohách, kde je sníh na svazích nebo v běžeckých stopách místy vydřený. Například na Vysočině některé sjezdovky kvůli tomu už ukončily provoz. Definitivně skončila i sezona pro bruslaře na lipenské přehradě v jižních Čechách. Více lidí než obvykle přijelo o víkendu do areálů v Krkonoších, Orlických a Jizerských horách, kde je na sjezdovkách od 40 do 200 centimetrů sněhu.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obhájila titul juniorské mistryně světa ve sprintu. Ve druhém závodu na 500 metrů vymazala ztrátu z páteční první pětistovky a v neděli v Japonsku vybojovala své druhé zlato. První měla z patnáctistovky, z kilometru a neolympijského víceboje si veze stříbrnou medaili. Za týden o víkendu už Erbanovou čeká v Berlíně finále Světového poháru seniorek i s Martinou Sáblíkovou, čerstvou šestinásobnou vítězkou SP na dlouhých tratích.

Skokan na lyžích Lukáš Hlava vybojoval na středním můstku v Lahti třetí místo a dva měsíce po vážném zranění obličeje dosáhl životního maxima ve Světovém poháru. Lepší byli pouze Japonec Daiki Ito a norský lídr seriálu Anders Bardal. Sedmadvacetiletý Hlava měl na přelomu roku těžký pád při posledním závodu Turné čtyř můstků v Bischofshofenu, kde si způsobil otevřenou zlomeninu nosu a také zlomil lícní kost. O dva měsíce později si vychutnal poprvé pocit být na stupních vítězů. Česká jednička Roman Koudelka obsadil 19. místo, Jakub Janda do druhého kola nepostoupil.

Dálkový lyžař Stanislav Řezáč skončil třetí ve Vasově běhu na 90 kilometrů klasickou technikou. V dramatickém finiši vyhrál potřetí za sebou Švéd Jörgen Brink, druhý dojel jeho krajan Daniel Tynell. Druhý z českých běžců na lyžích Petr Novák při své premiéře na startu doběhl na 49. místě. Řezáč se probojoval na stupně vítězů počtvrté za sebou. Osmatřicetiletý Řezáč jel na hladkých lyžích a do čela pole po startu nespěchal, ale největší soupeře kontroloval. Dal o sobě vědět na prémiích, tu nejsledovanější v polovině trati na Everstbergu vyhrál.

Francouz Martin Fourcade vyhrál po sprintu i stíhací závod na biatlonovém mistrovství světa v Ruhpoldingu. Stříbro získal po 12,5 km a čtyřech zastávkách na střelnici Švéd Johan Carl Bergman, bronzový dojel Rus Anton Šipulin. Nejlepším z českých reprezentantů byl patnáctý Ondřej Moravec.

Běloruská biatlonistka Darja Domračevová vyhrála na mistrovství světa v Ruhpoldingu stíhací závod na 10 km a získala první velké zlato v kariéře. Veronika Vítková si oproti sprintu polepšila o sedm míst na 18. pozici.

Počasí v Česku:

V Čechách bude oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku slunečno nebo polojasno. Teploty 5 až 9 stupňů, na horách kolem jednoho stupně Celsia. Foukat má jen slabý východní až jihovýchodní vítr.

04-03-2012