Denní souhrn zpráv Zprávy

06-03-2012

Guido Westerwelle v Praze: Dveře k podpisu fiskální smlouvy jsou nadále otevřené

Dveře k podpisu smlouvy o rozpočtové odpovědnosti jsou i nadále otevřené pro ty členy Evropské unie, kteří fiskální pakt dosud nepodepsali. V Praze to po jednání s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem prohlásil jeho německý kolega Guido Westerwelle. Německý ministr zahraničí je v Praze na oslavách dvacátého výročí podpisu smlouvy o česko-německé spolupráci. Lídři 25 zemí Evropské unie s výjimkou ČR a Velké Británie podepsali v sobotu v Bruselu smlouvu, která má zajistit vyšší rozpočtovou odpovědnost zemí eurozóny. České rozhodnutí nepodepsat, které ve vládě prosadily ODS a Věci veřejné, vzbudilo v EU nechápavé reakce a kritizoval je i český ministr zahraničí a předseda třetí vládní strany TOP 09 Schwarzenberg. Na otázku, zda se Česko ještě připojí, poznamenal šéf české diplomacie, že jako prorok není úplně zkušený. "Otázka má jak psychologickou, tak finanční rovinu, ale myslím, že ta situace dopadne dobře," dodal Karel Schwarzenberg. Oba politici vztahy obou zemí označili za nejlepší v historii.

Václav Klaus dostal od Nadace Konrada Adenauera jen regionální cenu

Prezident Václav Klaus v roce 1993 dostal od české pobočky Nadace Konrada Adenauera regionální vyznamenání. Není nositelem ceny Konrada Adenauera, kterou nadace uděluje vybraným osobnostem za přínos vědě, literatuře, žurnalistice a boji za svobodu. Vyplynulo to z úterního vyjádření ředitele české pobočky nadace a mluvčího prezidenta. Václav Klaus českému zastoupení nadace pohrozil, že vrátí cenu, kterou od ní v roce 1993 v Praze obdržel. Prezident to uvedl v dopise, v němž kritizoval německou nadaci kvůli tomu, že údajně jako sponzor zasahuje do výběru řečníků na konferenci o dluhové krizi na pražské Vysoké škole ekonomické. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung se ale v pátek pozastavil nad tím, že Václav Klaus není na seznamu nositelů prestižních Adenauerových cen."Dostal tehdy pouze ocenění pražské pobočky nadace. Vyvstává proto otázka, jak může Václav Klaus vracet cenu, která cenou nebyla," napsal německý list.

Prezident Klaus navrhl Senátu Zdeňka Koudelku na ústavního soudce

Prezident Václav Klaus oficiálně požádal Senát o souhlas se jmenováním někdejšího poslance ČSSD Zdeňka Koudelky na místo soudce Ústavního soudu. Hrad to oznámil na své webové stránce www.hrad.cz. Docent ústavního práva Zdeněk Koudelka byl do roku 2006 místopředsedou sněmovního ústavně právního výboru a poslancem za ČSSD. Členem strany je dodnes. Do loňského ledna působil jako náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Nyní je náměstkem ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Václav Klaus horní komoře v prosinci navrhl na nového ústavního soudce předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka, Senát ho ale odmítl. Prezident tak nyní přichází s dalším jménem, na kterém se pokusí se Senátem shodnout. Ani Zdeněk Koudelka ale zřejmě úspěch v Senátu nemá zdaleka zaručený, a to přesto, že v horní komoře nyní mají většinu jeho spolustraníci z ČSSD. Mezi sociálnědemokratickými senátory jsou na něj podle místopředsedkyně jejich klubu Jiřiny Rippelové rozdílné názory.

Testy ČNB potvrdily odolnost bank vůči nepříznivému vývoji

Zátěžové testy bankovního sektoru v Česku, jež provedla Česká národní banka na datech ke konci loňského roku, potvrdily dostatečnou odolnost tuzemského bankovního sektoru i v případě velmi nepříznivého vývoje. V následujících třech letech by si banky i v případě hluboké recese v Evropě udržely souhrnně kapitálovou přiměřenost nad požadovanými osmi procenty, některé banky by ale musely doplnit kapitál. ČNB o výsledcích testů informovala na internetu. Na konci roku 2011 kapitálová přiměřenost bankovního sektoru v Česku činila 15,2 procenta. "Základem stability a odolnosti českých bank je silná kapitálová vybavenost, ziskovost a bilanční likvidita," uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

Pokračuje proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou

U Obvodního soudu pro Prahu 5 pokračuje proces s předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) a někdejším ministrem dopravy Vítem Bártou a jeho bývalým spolustraníkem, nyní nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou. Státní zastupitelství viní Víta Bártu z podplácení bývalých stranických kolegů - Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Proti předsedovi poslaneckého klubu Vítu Bártovi před soudem svědčila poslankyně Kristýna Kočí. Popsala své vztahy s ním a to, jak jí loni v březnu údajně dal půl milionu korun za loajalitu. Někdejší přítel Kristýny Kočí poté před soudem prohlásil, že mu tehdy o předání peněz řekla. Podle něj prý i kontaktovala advokáta nebo notáře a šla dát peníze do úschovy. "Myslím si, že asi řekla, že to je úplatek," řekl muž, který byl s Kristýnou Kočí od října 1010 do přelomu března a dubna 2011. Vít Bárta obvinění odmítá a tvrdí, že šlo jen o půjčky.

ODS chce, aby obecní a krajské firmy povinně zveřejňovaly audity

Vládní ODS svým koaličním partnerům navrhla, aby místo zamýšlených kontrol Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) byly státní a obecní firmy povinně auditovány nezávislými firmami. Na úterní schůzce stranických expertů návrh přednesl poslanec ODS Marek Benda s tím, že výsledky auditů by byly povinně zveřejňovány. Takový princip by podle něj - na rozdíl od kontrol NKÚ - umožnil kontrolu všech obecních či státních společností. VV a TOP 09 návrh ODS neodmítly, nadále ale žádají, aby hospodaření takových firem kontroloval i NKÚ. "ODS neodpověděla na základní otázku: Proč úřad, který si daňový poplatník platí, tedy NKÚ, nemůže kontrolovat hospodaření s rozpočty právnických osob kontrolovaných státem," řekl poslanec TOP 09 a STAN Stanislav Polčák. Právě on je autorem návrhu k vládní novele ústavy a zákona o NKÚ. Novela pravomoci rozšiřuje na kontroly obcí i krajů, NKÚ by měl mít nově možnost kontrolovat také zdravotní pojišťovny, veřejné výzkumné instituce, dobrovolné svazky obcí, příspěvkové organizace územních samosprávných celků nebo například Českou televizi i Český rozhlas.

Studenti budou prověřovat pravdivost výroků politiků v televizi

Pravdivost únorových výroků politiků v diskusním pořadu České televize si bude moci veřejnost od 7. března ověřit na stránce Demagog.cz. Každé úterý se po vysílání televizního diskuzního pořadu na stránce objeví výroky politiků zařazené do kategorií pravda, nepravda, neověřitelné nebo zavádějící. Informovala o tom expertka Demagog.cz pro Českou republiku Tereza Skládanková. "Politici informace zkreslují nebo přímo lžou a klidně tyto argumenty zopakují ještě ve dvou dalších pořadech. Není možné, aby byl moderátor připraven na všechno," uvedla Tereza Skládanková. Organizátoři vycházejí z dvouletého působení webu Demagog.sk, který ověřuje faktické výroky politiků ve třech slovenských diskuzních pořadech. "Zatím jsme nemuseli čelit žádné žalobě nebo nátlaku ze strany politiků," řekl ČTK spoluzakladatel Demagog.sk a expert na metodologii Matej Hruška.

Ministr Kuba chce od EK výjimku pro přesun desítek miliard Kč na stavby

Z programů Evropské unie financujících například vzdělávání by se mohlo 20 až 30 miliard korun přesunout do projektů na výstavbu infrastruktury. Na Fóru českého stavebnictví to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. V příštích 14 dnech se podle něho mají v Česku objevit úředníci Evropské komise (EK), s nimiž mají tuzemští ministři přesun peněz projednat. Kuba chce pro Česko pro přesun peněz mezi operačními programy získat podobnou výjimku jako Řecko. Plán na pomoc churavějícímu českému stavebnictví představil také ministr dopravy Pavel Dobeš. "Chceme na poradě ekonomických ministrů otevřít téma staveb za 29 miliard korun, na které stát uzavřel smlouvy v minulých letech a které můžeme začít hned stavět," uvedl šéf resortu dopravy. Tyto stavby, na které nyní nejsou peníze, by stát podle Pavla Dobeše postupně splácel až v příštích letech, a to jen z národních zdrojů. Už letos by se tak podle ministra dopravy mohly tímto způsobem zahájit stavby za deset miliard korun.

Martin Kuba: České firmy mohou v Iráku získat nové zakázky

České firmy se mohou v Iráku ucházet o zakázky při stavbě čtyř nových rafinérií, z nichž každá si vyžádá investici 1,5 miliardy dolarů. Na úterním setkání se zástupci více než tří desítek tuzemských podniků to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který na konci května společně s podnikateli plánuje obchodní misi do Iráku. "Naši dodavatelé jsou irácké straně z minulosti dobře známí. Československé firmy vybudovaly více než 60 procent iráckých kapacit zpracování ropy a zemního plynu. V posledních letech se ty nejaktivnější, jakými jsou Technoexport, Chemoprojekt, Prokop Engineering, UNIS a další, již zapojily do probíhající rekonstrukce," uvedl ministr Kuba. Podle něj je v Iráku kromě stavby čtyř nových rafinérií nyní ve hře také modernizace současné rafinérie Salahuddin I a II. Ministr Kuba připomněl, že irácké zásoby ropy a zemního plynu jsou srovnatelné se zeměmi Perského zálivu.

Martin Jahn: Výroba aut by se letos mohla pohybovat na 1,2 milionu vozů

Výroba aut v Česku by se letos mohla pohybovat nad úrovní 1,2 milionu vozů, což proti loňsku znamená stagnaci nebo mírný růst. V rozhovoru pro ČTK to na ženevském autosalonu uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. Loni celková výroba vozidel v Česku vzrostla o 11,5 procenta na 1,22 milionu. Produkce osobních aut se zvýšila o 11,4 procenta na 1,195 milionu vozů. "Je tam stále příliš mnoho neznámých. Neví se, jak dopadne evropská dluhová krize, jak se vyřeší dluhy Řecka a také je tu vliv drahé ropy. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se měla opakovat nějaká krize, jako jsme ji zažily v roce 2008 nebo 2009," uvedl Martin Jahn. I když na evropském trhu jako celku se čeká spíše stagnace, českým výrobcům, zejména Škodě a Hyundai, se daří dobře. Letos by růst navíc mohl podpořit příchod nové značky do Česka, protože Škoda začne v rozšířeném závodě v Mladé Boleslavi vyrábět vedle vlastní nové kompaktní limuzíny nový Seat Toledo.

V Pardubicích byl představen inovovaný sovětský raketový komplex

Pardubická společnost Retia představila výsledek svého obranného výzkumu, který na objednávku ministerstva obrany řešil náhradu původní sovětské rakety pro protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB. Jako nejvhodnější náhrada rakety 3M9M3 byla vybrána italská raketa Apside. Pro její integraci musel být zcela změněn řídicí systém. "Z původního ruského zařízení zůstal jen skelet, vnitřek je zcela nový," řekl Petr Tichý z firmy Retia. Výzkum byl zahájen v roce 2009. Jeho cílem bylo nalézt vhodnou raketu a optimální rozsah úprav systému tak, aby byly zachovány a zlepšeny schopnosti protiletadlového raketového komplexu a prodloužena jeho životnost. Se společností Retia na něm spolupracovala také nadnárodní firma MBDA, která střely Apside vyrábí. Armády různých zemí světa dosud používají kolem 1000 původních ruských raketových komplexů. Společnost Retia si mimo jiné slibuje, že by se mohla podílet na jejich modernizaci. Úterní prezentace se zúčastnili zástupci armád Rumunska, Bulharska a Slovenska.

Zástupci těžařů se snažili rozptýlit obavy starostů z těžby plynu

Zástupci těžařské společnosti Hutton Energy se na jednání v Náchodě snažili rozptýlit obavy starostů z průzkumu a případné těžby břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku. Většina starostů s případnou těžbou nesouhlasí, proti záměru těžařů také demonstrovalo několik stovek především mladých lidí. Například královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) na úterním jednání řekl, že těžba břidlicových plynů není v zájmu obyvatel kraje. "Těžní věže ve stínu Krkonoš či nad Babiččiným údolím nepovažuji za něco, co by zde mělo být," prohlásil Franc. Pavel Lhotský zastupující společnost Basgas Energia Czech, vlastněnou těžařskou firmou Hutton Energy, řekl, že těžební oblasti jsou pečlivě vybírány s ohledem na přírodu, vliv na společnost, geologické podloží, dopravu a budoucí rozvoj.

Hutní montáže získaly půlmiliardovou zakázku v Uruguayi

Společnost Hutní montáže z ostravské strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group získala v Uruguayi zakázku za více než půl miliardy korun. Smontuje tam kotle a konstrukce pro novou papírnu, s pracemi začne společnost v Jižní Americe v nejbližších týdnech. "Kontrakt má dvě etapy - montáž nosných ocelových konstrukcí a následně montáž samotné technologie. Ta bude navazovat na už probíhající práce na konstrukcích a začne v květnu," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva Hutních montáží Miroslav Přecechtěl. "Našich lidí bude ve vrcholných fázích kontraktu na montážích v Punta Pereira, což je asi 215 kilometrů západně od Montevidea, až 300," uvedl Přecechtěl. Nová papírna bude mít roční kapacitu výroby 1,3 milionu tun papíru a fungovat má začít v první polovině roku 2013.

Institut pomáhá znevýhodněným dětem ve Šluknovském výběžku

Nově vznikající Schrödingerův institut pomáhá znevýhodněným dětem ve Šluknovském výběžku. Asi patnáctka do něj zapojených lidí pro ně připravuje program pro volný čas a doučuje je do školy. Jako příklad práce účastníků jeho vedoucí uvedl doučování romské dívky. "Nejdřív učitelky nevěřily, že romské děti své domácí úkoly neopsaly, ale udělaly je samy. Poté jí vadilo, že si je děti nedělají doma, ale na faře. Jedna holčička se postupně stala druhou nejlepší ve třídě, chtěl jsem jí na gymnázium. Ale tady jí děti nepřijaly a nebrali ji ani Romové, mysleli si, že se chce dostat k bílým," popsal jáhen Čunát.

Houslista Ivan Ženatý se stal profesorem na Clevelandském institutu

Mezinárodně uznávaný český houslista Ivan Ženatý byl jmenován profesorem houslové fakulty na Clevelandském hudebním institutu (Cleveland Institute of Music). ČTK o tom informovala Lucie Johanovská z agentury Bell Arte. Ivan Ženatý se funkce na jedné z nejprestižnějších vysokých škol svého druhu na světě ujme letos na podzim. "Skutečnost, že se na mě vedení CIM obrátilo a přímo mi nabídlo převzetí profesury od letošního léta, je pro mě ctí, je to příležitost, kterou nelze odmítnout," uvedl Ivan Ženatý v tiskovém prohlášení. Na institutu vedl loni a letos dva mistrovské kurzy. Nezávislý Clevelandský hudební institut sídlí v hlavním městě amerického státu Ohio a úzce spolupracuje také s Clevelandským orchestrem, jehož členové se podílejí na výuce v institutu. Institut navštěvuje každoročně více než 1500 studentů všech věkových kategorií z celého světa. Letos padesátiletý virtuos často spolupracuje s předními orchestry, kupříkladu londýnským Symfonickým orchestrem BBC, Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, Madridským národním orchestrem i českými tělesy, jako je Česká filharmonie, Pražští symfonikové či Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Festival Jeden svět nabídne stovku dokumentů z celého světa

Více než stovku dokumentů z produkce 44 zemí uvede festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jeho 14. ročník začal v pražských kinech Světozor a Lucerna úvodní projekcí kanadsko-norského dokumentu Zpět na Tahrír. Tématem letošního ročníku jsou protesty, nepokoje a revolty v různých částech světa. Zahajovací přinesl udělení ceny Homo Homini (Člověk člověku). Společnost Člověk v tísni ji udělila podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků známé jako Doctors Coordinate of Damascus. Lékaři získali toto ocenění za mimořádnou odvahu a nasazení, s nimiž v bezprostředním ohrožení vlastních životů pomáhají civilistům raněným při brutálních represích syrského režimu. Ocenění převezal jeden z koordinátorů syrských lékařů Muhammad Abdal Hádí.

Opravená vila Tugendhat v Brně se otevřela veřejnosti

Brněnská památkově chráněná vila Tugendhat se v úterý po dvouletém restaurování poprvé otevřela veřejnosti. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout například opravenou půlkruhovou makasarovou stěnu, kterou historik umění Miroslav Ambroz zachránil z menzy právnické fakulty. Na své původní místo se dostala po desítkách let. Lidé o návštěvu vily v první den měli zájem, byť beznadějně vyprodáno nebylo. Průvodci připravili pro návštěvníky dva okruhy - hodinový standardní a pak technický okruh, kde prohlídka trvá 90 minut. Prohlídková trasa je ve druhém případě rozšířena o technické zázemí vily. Lidé se tak podívají i do strojovny vzduchotechniky, kotelny, strojovny pro elektrické spouštění oken, prádelny, fotokomory a trezoru na kožichy.

Gérard Depardieu začíná točit v klášteře v Chotěšově u Plzně

Jeden z nejznámějších francouzských herců, třiašedesátiletý Gérard Depardieu, dorazil v úterý do kláštera v Chotěšově u Plzně. V různých lokalitách Plzeňska má točit nový film podle románu Viktora Huga Muž, který se směje. "Zajel do areálu, šel se připravit na natáčení a pak vyrazil stejným vozem a nepřevlečený pryč. Předtím ještě zamával desítkám lidí, kteří byly za plotem kláštera. Pro veřejnost je teď klášter uzavřen a všechny jeho vstupy hlídá bezpečnostní služba," řekl ČTK jeden z místních obyvatel. Gérard Depardieu přijel do Chotěšova terénním mercedesem s pražskou produkční společností, která natáčení v Čechách zajišťuje. V novém filmu režiséra Jeana-Pierra Amerise ztvární potulného komedianta.

Výstava seznamuje s možnostmi využití pražských nádraží

Jak lze využít pražská nádraží nebo jak mohou železniční budovy oživit celé městské čtvrti ukazuje výstava Pražská nádraží ne/využitá, která je k vidění v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Na výstavu, která potrvá pouze do 13. března, naváže mezinárodní konference o obnově a využití pražských nádražních budov. Výstava má tři části. V jedné jsou k vidění studentské projekty, které se už několik let věnují přeměně nákladového nádraží Žižkov. V další části expozice se na velkým panelech s popiskami a fotografiemi mohou zájemci seznámit s historií a současností nejznámějších pražských nádraží - hlavního, smíchovského, bubenského, žižkovského, vršovického nebo Masarykova. "Asi nejzajímavější je část, ve které prezentujeme developerské projekty, které mají území nádraží proměnit," řekl ČTK Matěj Stropnický, jeden z organizátorů výstavy a člen sdružení Tady není developerovo. Developerské projekty na přeměnu nádražních prostor jsou prezentovány na televizních obrazovkách bez jakýkoliv komentářů. "Ať si každý představí, co tam má být, co tam může být, co by tam mohlo být," uvedl Matěj Stropnický.

Historii sklárny v Harrachově připomene velká výstava v Praze

Historii sklárny v Harrachově na Semilsku, která letos slaví 300 let od svého založení, připomene velká výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeum v Praze. Doprovodí ji publikace, která mapuje historii sklárny. V 19. století patřila k evropské špičce, řekl jeden z autorů publikace - Jan Mergl z Plzeňského historického muzea. Harrachovská sklárna byla založena roku 1712 na jilemnickém panství hraběcího rodu Harrachů. Tradice výroby skla v Harrachově je ale podstatně starší, sklo se tam tavilo už na konci 15. století. Sklárnu v Harrachově na Novém Světě postavil Elias Müller. Harrachové sklárnu převzali až o půl století později a vlastnili ji až do roku 1943, kdy ji museli nuceně prodat říšskému Němci Rudolfu Endlerovi. Po druhé světové válce se stala sklárna majetkem státu a v roce 1993 ji při privatizaci Crystalexu koupil dnešní majitel František Novosad. Před deseti lety přibyl v areálu minipivovar a později i pivní lázně. Součástí sklárny je muzeum, restaurace a malý hotel.

Ze sportu:

Biatlonista Jaroslav Soukup získal na mistrovství světa v Ruhpoldingu bronzovou medaili ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů. Českým reprezentantům se dařilo: Michal Šlesingr skončil šestý a Ondřej Moravec byl dvanáctý. Vítězem závodu se stal Slovinec Jakov Fak, kterého vede český kouč Tomáš Kos, a druhý skončil Francouz Simon Fourcade. Češi přivezou medaili z mistrovství světa po sedmi letech. Jaroslav Soukup bronzem navázal na druhé a třetí místo Michala Šlesingra z roku 2007.

Vedení slovenské fotbalové reprezentace se nevzdalo naděje, že k týmu získá českého kouče Pavla Vrbu, i když jeho plzeňský zaměstnavatel v pondělí takovou možnost rezolutně odmítl. Západočeši si přejí, aby Vrba ve Viktorii dodržel platnou smlouvu do června 2013, ale šéf slovenského svazu Ján Kováčik je připraven vést s českou protistranou další jednání.

Fotbalisty Bohemians 1905 už nebude trénovat Pavel Medynský. Po pondělní porážce s Baníkem Ostrava 0:1, která byla sedmou v řadě, ho vedení klubu odvolalo a nyní jedná s kandidáty, kdo dvanácté mužstvo prvoligové tabulky převezme. Nový trenér by měl být znám nejpozději ve čtvrtek.

Dostihový spolek, který provozuje pardubické dostihové závodiště a je pořadatelem Velké pardubické, je v insolvenčním řízení. Návrh podal dřívější člen vedení Dostihového spolku Karel Šimána, kterému spolek dluží 191.484 korun. Na zasedání městského zastupitelstva o tom informoval náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek. Kvůli insolvenčnímu řízení nemohlo zastupitelstvo hlasovat o příplatku mimo základní kapitál, čímž chtělo stabilizovat pozici Dostihového spolku. O dalších krocích bude rozhodovat valná hromada, která má zasedat ve středu 7. března.

Pětice stolních tenistů Petr Korbel, Dmitrij Prokopcov, Josef Šimončík, Renata Štrbíková a Dana Hadačová pojede bojovat o účast na olympijských hrách. Nominaci na evropský kvalifikační turnaj, který se uskuteční v Lucemburku od 10. do 14. dubna, schválil po víkendovém mistrovství republiky výkonný výbor asociace.

Profesionální boxer Lukáš Konečný se opět představí v České republice. Po zrušení zápasu o titul mistra světa organizace WBO v lehké střední váze, který měl podle původního plánu absolvovat v sobotu v Brovarech u Kyjeva proti Zaurbeku Bajsangurovovi z Ruska, dojednal manažer Ulf Steinforth pro Konečného náhradní duel.

V Moravskoslezském kraji jsou stále nadlimitní hodnoty prachu

Průměrné denní množství polétavého prachu v ovzduší Moravskoslezského kraje na většině míst regionu stále zůstává nadlimitní, a to i přesto, že během úterý na řadě měřicích stanic hodnoty poklesly. Překročení povolené čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu naměřily odpoledne s jedinou výjimkou všechny stanice. Ve Věřňovicích na Karvinsku byl denní limit 50 mikrogramů na metr krychlových překonán téměř trojnásobně. Pod mezní hranici se zatím dostala pouze stanice v Opavě, kde průměrná denní koncentrace polétavého prachu odpoledne dosahovala hodnoty 49 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu na internetových stránkách www.chmi.cz.

Středeční počasí v Česku:

Slunečno, ojediněle nízká oblačnost. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

06-03-2012