Zprávy

Daniel Braun: I přes výtky Bruselu zastavení peněz z fondů ČR nehrozí

České republice nehrozí i přes výtky Evropské komise ohledně provádění auditů a kontrol celkové pozastavení přílivu peněz ze strukturálních fondů Evropské unie. Po jednání se zástupci Evropské komise v Bruselu to ČTK řekl náměstek ministerstva pro místní rozvoj Daniel Braun. Kritiku Bruselu vůči Praze ale připustil. "Dohodli jsme se na krocích, které pokud Česká republika splní, tak Evropská komise nepřistoupí k zastavení programů," řekl Braun. Připustil, že obecně taková možnost zastavit čerpání existuje v případě zásadních potíží s programy. "Toto není na stole," řekl ke konkrétním problémům České republiky. Výtky komise se podle něj týkají auditního systému, kontrol či stability lidských zdrojů. "Já mohu potvrdit, že nebudou zastaveny operační programy," řekl. Dnešní jednání podle něj bylo dlouhodobě plánováno a souviselo s výměnou vedení příslušného generálního ředitelství Evropské komise. Další jednání se uskuteční 22. března.

V Česku se v poslední době objevují různé problémy s čerpáním peněz z fondů, ze kterých může získat stamiliardy korun. Hodně potíží má ministerstvo školství kvůli programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. U něj reálně hrozí, že by ČR mohla o peníze přijít. EK už kvůli problémům před časem pozastavila vyplacení 1,2 miliardy korun. Z programu by ČR mohla získat až 53 miliard korun a nyní Praha usiluje o to, jak zabránit tomu, aby se celý program kvůli pochybením v ČR nezastavil.

STEM/MARK pro ČT: Podle většiny lidí Vít Bárta Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí uplácel

Tvrzení Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky, že peníze, které dostali od Víta Bárty, byly úplatky, věří 70 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK pro Českou televizi v souvislosti s procesem v kauze údajné korupce ve straně Věci veřejné. Více verzi o úplatku věří muži (70 procent), žen je o něco méně (přes 60 procent). Vít Bárta se podle obžaloby snažil uplatit Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí (dříve VV) koncem loňského března. Kristýně Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kristýně Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Jaroslavu Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Jaroslav Škárka prý úplatek vzal a část použil. Bleskového průzkumu se zúčastnilo necelých 700 respondentů.

ČSSD chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě do dvou týdnů

ČSSD chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě už při nadcházející schůzi sněmovny. Poslanci nejsilnější opoziční strany podle svého předsedy Jeronýma Tejce žádost předloží v úterý po zasedání klubu. Hlasování by se pak mělo uskutečnit podle zákona o jednacím řádu sněmovny počátkem přespříštího týdne. "Očekávám, že by v souladu s tímto zákonem mělo být hlasování o nedůvěře vládě v úterý, případně, protáhne-li se, ve středu (přespříštího týdne)," řekl dnes ČTK Jeroným Tejc během jednání širšího vedení ČSSD v Praze. Připomněl, že sněmovna by o hlasování měla jednat pět dnů po obdržení žádosti. ČSSD o novém pokusu o svržení vlády, což si stanovila jako jednu ze svých priorit, veřejně mluví už od konce února. Chtěla by vyvolat předčasné sněmovní volby, aby se uskutečnily spolu s podzimními senátními a komunálními. Pro dosažení svého cíle ale ČSSD nemá spolu s komunisty dost hlasů. Při hlasování o nedůvěře chtějí sociální demokraté dát šanci vládním Věcem veřejným (VV), aby se postavily za svůj volební program. VV jsou ale nyní podle průzkumů bez šancí na udržení ve sněmovně. Sociální demokraté vyvolali v tomto volebním období hlasování o nedůvěře vládě už dvakrát. Předloni v prosinci ani loni v dubnu neuspěli, vládní koalice ODS, TOP 09 a VV svou pohodlnou sněmovní většinou kabinet podržela.

Širší vedení ČSSD kývlo na poplatek za stravu v nemocnici

ČSSD by podle svého širšího vedení měla ustoupit od odmítání všech poplatků ve zdravotnictví. Ve svém programu by měla připustit příspěvek 60 korun denně na stravu v nemocnici. Pacienti by jej ale měli platit maximálně po dobu 30 dnů. Sdělil to dnes předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka s tím, že je to snížení proti současnému poplatku. V nemocnici se nyní platí 100 korun za den bez časového omezení. Debata o připuštění plateb za jídlo v nemocnici trvala v ČSSD několik měsíců. Mezi odpůrce jejich zavedení patřil místopředseda strany Zdeněk Škromach. "Je navrženo, abychom trvali na zrušení všech těchto poplatků s výjimkou jediného, a to je poplatek za stravu v nemocnici. Navrhujeme snížení poplatku a zastropování po dobu 30 dnů," uvedl Bohuslav Sobotka po dnešním jednání ústředního výkonného výboru strany. Doporučení se podle něj týká střednědobého programu strany. Připuštění poplatků za stravu je podle Bohuslava Sobotky v zájmu finanční stabilizace regionálních nemocnic, aby mohly zůstat "ve veřejných rukou". "To je příspěvek, se kterým se občané nejlépe vyrovnali a má v zásadě mezi těmi poplatky, které zavedla vláda, nevětší pochopení," dodal šéf strany. S návrhem na zrušení poplatků ve zdravotnictví sociální demokraté neuspěli u Ústavního soudu.

LN: Šéf vojenské policie studoval komunistickou politickou školu

Nový šéf vojenské policie Milan Schulc ve svém životopise neuvádí, že před listopadem 1989 vystudoval Vojenskou politickou akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě, kde se profilovali i lidé blízcí sovětské rozvědce. Napsaly to dnešní Lidové noviny (LN). Plukovníka Schulce do funkce 1. března uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Milan Schulc se o této epizodě ve svém životopise nezmiňuje. "Ty strukturované uvádějí jenom hlavní věci, ve všech podrobných to ale uvedené mám," sdělil deníku plukovník. Nastoupit na akademii podle něj byla jedna z cest, jak postupovat v armádě. "Vzdělání jsem si později doplňoval, dál ať za mě mluví víc než 20 let praxe, které jsem absolvoval u bojových jednotek," uvedl. Než se stal náčelníkem vojenské policie, zastával funkci velitele 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Předtím se od konce 90. let zúčastnil zahraničních misí v Bosně a Hercegovině, Kosovu a Afghánistánu. Podílel se také na vzniku společného bojového uskupení Evropské unie, které Češi vytvořili společně se Slováky. Za svou činnost byl několikrát vyznamenán, dostal mimo jiné záslužný kříž ministerstva obrany a medaili za zásluhy prvního stupně. Deník upozornil, že na bratislavskou akademii se nedostali všichni českoslovenští důstojníci. Byla to výběrová škola, která si své studenty hlídala a ověřovala. Dbali na kádrový posudek, každý tam nebyl přijat, řekl LN Milan Stehlík z Vojenského historického ústavu v Bratislavě.

MfD: Europoslanec Ransdorf je v exekuci, nesplatil starý dluh

Na majetek europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa je uvalena exekuce, nemůže s ním až do vyrovnání několikamilionového dluhu nakládat. Europoslanec s bezmála půlmilionovým platem odmítal léta splatit dluh 700.000 korun. Dluh se vyšplhal na miliony. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odkazem na centrální evidenci exekucí. Soudní exekutor Kamil Košina listu potvrdil, že byl soudem vedením exekuce pověřen. Europoslanec exekuci na svou pražskou vilu a chatu na Rakovnicku nepopřel, odmítl se k ní ale vyjádřit. "Obraťte se na mého právníka. Je zplnomocněn o tom hovořit," řekl deníku Miloslav Ransdorf. Deník uvedl, že v roce 2003 mu jeho přítel Vratislav Šlajer půjčil 700.000 korun na stavbu vily. Vratislav Šlajer vystavil Ransdorfovi směnku. Politik po vypršení termínu splatnosti dluh uznal a požádal o odklad splátky. "Nejsem lichvář, takže jsem nepočítal úroky. Pouze jsme se před čtyřmi lety dohodli, že mi vrátí vzhledem k inflaci jeden milion. Bez námitek s tím souhlasil a podepsal smlouvu. Jenomže dodnes jsem z dluhu neviděl ani korunu," řekl MfD Vratislav Šlajer. Dodal, že europoslanec s ním přestal komunikovat. Dal ho proto k soudu, který mu dal za pravdu a pověřil exekutora vymáháním dluhu. Miloslav Ransdorf tak ke dnešku podle Vratislava Šlajera dluží sedm milionů korun.

V Karolinu si lidé připomenou výročí vzniku Sokola

V pražském Karolinu si dnes v podvečer lidé připomenou 150. výročí založení tělocvičné sokolské jednoty v Praze. Slavnostního shromáždění se zúčastní předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Tělocvičná jednota byla založena z podnětu Miroslava Tyrše, Jindřicha Fügnera a dalších osobností v roce 1862. Sokolské hnutí se podílelo na všeobecném rozvoji tělovýchovy, působilo ale také povzbudivě na národní snahy společnosti. Ve své historii byla organizace třikrát zakázána, naposledy činnost obnovila v roce 1990. Letošní kulaté výročí plánuje Sokol oslavit také všesokolským sletem, který se uskuteční v červenci v pražském Edenu. Očekává se účast asi 15.000 cvičenců.

Italský ministr slavnostně otevřel Ferrariho muzeum od Jana Kaplického

Italský ministr turismu Piero Gnudi dnes v pravé poledne slavnostně přestřihl pásku v novém Muzeu Enza Ferrariho, které je posledním realizovaným projektem česko-britského architekta Jana Kaplického a jeho londýnského studia Future Systems. Muzeum v severoitalské Modeně, jež do dálky svítí jasně žlutou zvlněnou střechou, bude ode dneška lákat návštěvníky, kteří se zajímají o slavného konstruktéra a rychlá auta se vzpínajícím se hřebcem ve znaku. Slavnostní inaugurace se zúčastnil syn zakladatele značky Piero Ferrari, starosta Modeny Giorgio Pighi, představitelé provincie i vlády. Novostavbu symbolicky pokřtil arcibiskup Antonio Lanfranchi a mezi hosty byla i vdova po Janu Kaplickém, Eliška Kaplická. V publiku naopak překvapivě chyběl předseda automobilky Ferrari Luca Cordero di Montezemolo. Chválu na adresu počinu, který má uctít legendu automobilismu, tak musel pronést jiný zástupce koncernu. Muzeum v Modeně se začalo stavět před třemi lety, krátce poté, co Jan Kaplický v lednu 2009 náhle zemřel. Projekt pak dokončil jeho dlouholetý spolupracovník, italský architekt Andrea Morgante. Areál tvoří dvě samostatné budovy - zrekonstruovaný historický dům, v němž se roku 1898 zakladatel značky Ferrari narodil, a novostavba galerie. Právě tato futuristická budova s hliníkovou střechou připomínající kapotu a s prosklenou fasádou k sobě přitahuje nejvíce pozornosti a bude sloužit jako otevřený výstavní prostor pro sportovní vozy.

Ve Stavovském divadle se večer udělí ceny za nejlepší design

Ve Stavovském divadle v Praze budou dnes večer oceněni nejlepší designéři domácí scény. Mezi pětadvacítkou nominovaných na cenu Czech Grand Design jsou nejen tvůrci a studia, ale také firmy a obchody. Poprvé letos ve vlastní kategorii soutěží šperkaři. Stejně jako v dalších oborech mají výroční ceny za nejlepší design pravidelně upozorňovat odbornou i laickou veřejnost na mimořádné osobnosti a činy v daném oboru. Loňskou cenu za nejlepší design vyhrálo studio Olgoj Chorchoj za návrh sáněk, lamp, kolekce nápojového skla, čajové konvice a kazetové podlahy. Studio také připravilo podobu ceny pro letošní laureáty. Designéři Michal Froněk a Jan Němeček vymysleli velkou litinovou medaili s číslem jedna.

Litomyšl chystá velkou Mařákovu výstavu

Velkou výstavu svého rodáka, malíře Julia Mařáka, chystají v Litomyšli. Návštěvníci uvidí asi 70 jeho děl, která se galerii v domě U Rytířů podařilo shromáždit jak od soukromých sběratelů, tak od veřejných institucí. Organizace výstavy ale není jednoduchá, souvisí s ní i četná bezpečnostní opatření. ČTK o tom informovala ředitelka galerie Dana Schlaichertová. "To, že výstava bude prestižní a budou tu vystavená takto významná díla, ovlivní i chod galerie. Návštěvníci si budou muset zvyknout na nižší světelnost. Mříž, která propojuje spodní a horní patro bude zavřená a bude se otevírat pro každého návštěvníka zvlášť," uvedla Dana Schlaichertová. Výstava začne 29. března, v den 180. výročí Mařakova narození, přípravy jsou v plném proudu. Pracovníci galerie už na okna dali speciální UV folie, které mají chránit umělecká díla před poškozením. Expozice přiblíží nejen výtvarná díla, ale i osobnost tvůrce a jeho pedagogickou činnost. Podle Dany Schlaichertové by výstava měla mít i didaktický rozměr. U obrazů nebudou chybět popisky, návštěvníci najdou na výstavě také informace o životě a umělecké tvorbě Julia Mařáka.

Novým Borem zněly rytmy samby

Novým Borem zněly dnes už pošesté rytmy samby. Do centra dvanáctitisícového města přilákaly stovky lidí. V Boru se po roce opět uskutečnil tradiční masopust v brazilském stylu. Jen polonahé tanečnice chyběly, při teplotě sotva pár stupňů nad nulou se ani nebylo čemu divit. K chladnému počasí tak dnes víc ladily závody v běhu na lyžích, které se na náměstí také uskutečnily. Organizátoři ale museli dovézt sníh, v Novém Boru už dávno žádný není. "Přijel jsem sem až z Liberce, nikdy jsem nic podobného jako brazilský karneval naživo neviděl a do Ria se asi nikdy nepodívám," řekl ČTK jeden z přihlížejících. Absencí polonahých tanečnic byl ale poněkud zklamán. "Doufal jsem, že tady přeci jen nějaké budou, i když je taková zima," povzdechl si. Nejméně oblečené byly v průvodu mažoretky, ostatní zvolili většinou teplé zimní oblečení. V průvodu tak mohli lidé vidět poněkud korpulentní tanečnice, bohaté sukně totiž navlékly přes teplé kalhoty a zimní bundy. Malá princezna si zas narazila korunku na kulicha. Masopust odstartoval v Boru vlastně už v pátek výstavou obrazů a fotografií Miloše Vacíka. Ten je znám především jako kapelník skupiny Tam-Tam Batucada a šéf první sambové školy v Praze. Letos dorazil do Nového Boru přímo z karnevalu v Riu. Zúčastnil se setkání sambistů z celého světa a získal za Tam Tam Batucadu cenu od mezinárodní organizace Samba Globo za propagaci samby, brazilského karnevalu a kultury v České republice.

Ze sportu:

České biatlonistky Veronika Vítková, Barbora Tomešová, Veronika Zvařičová a Jitka Landová skončily ve štafetě na mistrovství světa v Ruhpoldingu desáté. K radosti diváků dnes triumfovaly Němky, i když jejich hvězda Magdalena Neunerová musela absolvovat trestné kolo. Druhé místo obsadily Francouzky s odstupem půl minuty, boj o bronzové medaile rozhodla pro norské kvarteto finišující Tora Bergerová. Veronika Vítková rozjela českou štafetu výborně, dobře běžela i střílela a po prvním úseku předávala těsně čtvrtá. Barbora Tomešová se držela v kontaktu, vestoje ale musela dobíjet všechny tři náboje a předávala v konkurenci 26 štafet sedmá. Veronice Zvařičové stejně jako Barboře Tomešové hrozil na stojce trestný okruh, vyhnula se mu, ale klesla na deváté místo. Jitka Landová na posledním úseku dojela desátá.

Norský běžec na lyžích Eldar Rönning zastoupil nemocného Pettera Northuga a v dramatickém finiši vyhrál klasickou padesátku v Oslu. O šest desetin vteřiny dojel na Holmenkollenu druhý již jistý vítěz Světového poháru Švýcar Dario Cologna. Český reprezentant Martin Jakš byl jedenáctý, Jiří Magál dvacátý.

Lyžařka Šárka Záhrobská obsadila ve slalomu v Aare 27. místo a jako poslední se kvalifikovala do finále Světového poháru ve Schladmingu. Zvítězila Maria Höflová-Rieschová z Německa. Sedmadvacetiletá Šárka Záhrobská na trati, kde před pěti lety získala titul mistryně světa, zaznamenala nejhorší umístění v kariéře ve slalomovém závodu, v němž dokončila druhé kolo. Po první jízdě byla devatenáctá, v druhém kole zajela druhý nejhorší čas a klesla o osm příček. Ziskem čtyř bodů si nicméně těsně zajistila start ve finále seriálu, kam se kvalifikuje 25 nejlepších.

S potěšením z velké chuti hráčů reprezentovat se vrátil z inspekční cesty v zámoří kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Na konkrétní jména, která bude mít z NHL k dispozici pro květnové mistrovství světa, si musí ještě nějaký čas počkat s ohledem na případnou účast českých hokejistů v bojích o Stanleyův pohár. Radost mu ale udělala i dobrá forma, kterou se hráči prezentovali.

Čeští ragbisté zakončili dvouletý cyklus mistrovství Evropy divize B domácí prohrou s Německem. Hostující tým v Praze zvítězil 20:17 a ve zbývajících zápasech může českou reprezentaci připravit o čtvrté místo. Německo tak českým ragbistům oplatilo domácí porážku 23:29. Český tým zakončil ME s bilanci čtyř výher a šesti porážek.

Český cyklista Roman Kreuziger dojel na závodu Tirreno-Adriatico ve čtvrté etapě na druhém místě za Slovákem Peterem Saganem a stejná pozice mu patří i celkově. Na vedoucího Christophera Hornera z USA ztrácí sedm sekund.

Sobotní počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, odpoledne přibývání oblačnosti, místy déšť, na horách sněžení. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.