Denní souhrn zpráv Zprávy

19-03-2012

Evropa se musí podle prezidenta Klause zamyslet, kterou cestou se vydat dál a kam bude směřovat

Evropa se musí zásadně změnit. Musí se zamyslet, kterou cestou se vydat dál a kam bude směřovat, prohlásil v Drážďanech prezident Václav Klaus po setkání se saským ministerským předsedou Stanislawem Tillichem. Oba politici se shodli, že mají podobný racionální pohled na vývoj v Evropě. Podle nich je nutné začít debatovat o budoucnosti. Oba politici zároveň zhodnotili česko-německé vztahy jako nadmíru dobré. K jejich dalšímu prohlubování by měl podle Tillicha pomoci i nový německý prezident Joachim Gauck. Klaus dodal, že se těší na spolupráci s ním.

Pokus ČSSD o nedůvěru vládě je podle ODS prázdným gestem

Třetí pokus opoziční ČSSD o vyslovení nedůvěry koaliční vládě v tomto volebním období je podle názoru vedení vládních občanských demokratů prázdným a populistickým gestem. Výkonná rada ODS to uvedla v usnesení, den předtím, než má sněmovna o vyslovení nedůvěry hlasovat. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v minulých dnech označil za nejlepší cestu dalšího vývoje země odchod koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, následovaný dohodou o nových volbách. Sociální demokraté ale nemají mnoho šancí, vládu podle svých nedávných vyjádření podpoří poslanci všech tří koaličních stran.

Odbory svolaly na duben na Václavské náměstí protest proti škrtům

Odbory chystají na sobotu 21. dubna do Prahy na Václavské náměstí demonstraci proti vládním škrtům a úsporným opatřením. K protestu se chtějí spojit i s dalšími nespokojenými iniciativami. Nevylučují ani stávky či další akce. Novinářům to po jednání předáků Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) řekl její šéf Jaroslav Zavadil. Navrhovaná opatření jako zvýšení daně z přidané hodnoty, zpomalení růstu penzí či propouštění zaměstnanců ve veřejných službách ČMKOS odmítá. Podle ní by to Česku neprospělo. Do stávkové pohotovosti už v pátek vstoupily školské odbory. Podle Zavadila centrála zřídila koordinační výbor, který osloví předáky další odborové centrály - Asociace samostatných odborů - i aktivisty z protestujících iniciativ. Domluvit se s nimi chce na společném postupu. Výsledkem by mělo být dubnové shromáždění na Václavském náměstí. Odbory žádají, aby vláda stopla své záměry. Jinak by podle Zavadila měla podat demisi. Předák nevyloučil ani další nátlakové akce, padla zmínka o případné stávce. Poslední velký protest na Václavském náměstí uspořádaly odbory loni v květnu. Tehdy na demonstraci proti vládním reformám dorazilo na 40.000 lidí. O tři týdny později se pak konala stávka v dopravě.

V Praze protestovaly stovky lidí proti vládní politice

Několik set lidí v Praze na Klárově protestovalo proti vládě, která je podle nich nejhorší v polistopadové historii. Šlo o akci několika iniciativ a sdružení - ProAlt, Ne základnám a Alternativa zdola. Krátce po zahájení demonstrace na místo dorazil přes Mánesův most i průvod vedený předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Počet přítomných to zhruba zdvojnásobilo, podle odhadu jednoho z policistů jich tak bylo celkem kolem 600. Protestní shromáždění podporují i odbory a komunisté. Vláda podle pořadatelů privatizuje peníze z veřejných účtů a veřejné statky "zotročuje ve prospěch kapitálu". Protest nazvali "Stop vládě a občanské zatčení ministrů". Lidé v průvodu, kteří na místo přišli o něco později přes most, dorazili vybaveni transparenty. Vládě ODS, TOP 09 a VV na nich vzkazovali například "Tato koalice nikdy více" a "Stop Nečasovi a Kalouskovi". Nejen ČSSD, ale i komunisté vyzvali své stoupence k účasti na demonstraci. Protivládní protesty se v posledních dnech množí. Třeba na shromážděních Holešovské výzvy byly minulý týden po republice tisíce lidí.

Nečas: Dokončení volného trhu v EU je pravým testem evropanství

Další fáze evropské integrace se nemůže uskutečnit bez dokončení volného trhu v EU a jeho dokončení je pravým testem evropanství. Na dnešní konferenci k prosazování českých hospodářských zájmů v Evropské unii to uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Nutné je především podle něj liberalizovat trh se službami. Reformou podle něj bude muset projít zemědělská politika EU. "Další fáze integrace nemohou být bez dokončeného volného trhu. EU může fungovat bez monetární unie na celém území, ale bez dokončeného jednotného trhu fungovat nemůže. Tlak na dokončení a samotné dokončení jednotného trhu je pravý test evropanství," uvedl premiér. Prosazování skutečně jednotného volného trhu s volným pohybem pracovních sil, kapitálu, zboží i služeb, je přitom podle premiéra základem evropské integrace a unie. Nečas zároveň podotkl, že dokončení volného vnitřního trhu EU je zatím v nedohlednu, přičemž měl být podle plánů hotov již na počátku 90. let.

Kandidáta ODS na Hrad vyberou členové strany do konce června

Kandidáta ODS pro přímou volbu prezidenta vyberou členové strany na volebních shromážděních v krajích. Znám by měl být do 1. července. Kandidátem se může stát i nestraník, pokud má postoje blízké ODS. Po jednání výkonné rady ODS to řekl předseda strany Petr Nečas. ODS pořádá podobné primárky, v nichž hlasují všichni straníci, poprvé. Prezidentské kandidáty mohou nominovat regionální sdružení ODS, výkonná rada a grémium strany. Jako možní prezidentští kandidáti se dosud v ODS uváděli především místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Žádný z dosud zvažovaných kandidátů ODS ale podle průzkumů veřejného mínění nyní nemá velké šance v přímé volbě prezidenta uspět.

Hejtman Palas žádá premiéra o pomoc s financováním sociálních služeb

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) v otevřeném dopisu vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby pomohl vyřešit kritickou situaci s financováním sociálních služeb v Moravskoslezském kraji. Organizacím v regionu chybí zhruba 220 milionů korun a hrozí uzavření 117 sociálních služeb. O práci by navíc mělo přijít asi 465 lidí. Poslední tři roky byly tyto služby z velké části financovány prostřednictvím individuálních projektů krajů, tedy z prostředků Evropského sociálního fondu. Kritická situace nastala v regionu poté, kdy tento tříletý projekt skončil a organizace letos nemají dostatek peněz. Ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo řekl, že iniciativu kraje vítá. Dodal, že největší organizace působící v sociální oblasti zaslaly dopis na ministerstvo práce a sociálních věcí. Požadují v něm zhruba půl miliardy korun nejen pro Moravskoslezský kraj, ale i pro některé další kraje, které mají obdobné problémy. V případě, že ministerstvo nezareaguje do konce března, začnou se služby uzavírat a organizace už plánují i protestní akce. V plánu jsou demonstrace i veřejná kampaň, která má upozornit na to, že v případě, že stát služby nyní nedofinancuje, nakonec sám prodělá.

Hasiči s ministrem Kubicem vyjednali platové výměry na dobou neurčitou

Hasiči budou mít platové výměry na dobu neurčitou. Zároveň se jim zvýší zvláštní příplatek o sto korun měsíčně. Dohodli se na tom ministr vnitra Jan Kubice s předsedou Odborového svazu hasičů Zdeňkem Oberreiterem a šéfem hasičů Drahoslavem Rybou. Změny by měly začít platit od 1. dubna. Platový výměr zahrnuje tarifní plat a různé příplatky. K tomu mohou být další peníze navíc, například za přesčasy nebo příplatky za pohotovost. Příslušníkům bezpečnostních složek se od loňského ledna snížily platové tarify o deset procent. Odbory ale namítaly, že kvůli škrtání různých příplatků byl propad mnohem vyšší. S poklesem rozpočtu na loňský rok se hasičský sbor podle Ryby vyrovnal tak, že odešlo skoro 300 hasičů, byly téměř zrušeny investice a významně omezeny výdaje na provoz.

Přípravu státních maturit doprovázela pochybení, zjistil kontrolní úřad

Ministerstvo školství chybovalo při přípravě státní maturity, protože nevytvořilo základní předpoklady pro vyhodnocení toho, zda reforma maturit skutečně splnila stanovené cíle. Některé podřízené organizace ministerstva navíc plýtvaly penězi. Vyplývá to ze zveřejněného závěru Nejvyššího kontrolního úřadu. Úřad například zjistil, že Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání, které mělo přípravu maturit na starosti, nepostupovalo tím nejhospodárnějším způsobem. Při uzavření smlouvy na dodávku systému pro zpracování maturit totiž tato organizace neznala konečnou cenu zakázky a neznala ji ani do ukončení kontroly NKÚ. Úřad také uvedl, že posledním školním rokem, ve kterém bude pro státní maturitu zajištěna technologická infrastruktura, je rok 2013/2014. Logistické zajištění státních maturit v následujících obdobích si pak vyžádá další náklady nad rámec provozních nákladů, varuje NKÚ. NKÚ připomíná, že přípravné kroky k reformě maturit zahájilo ministerstvo školství již koncem 90. let. Generálka se uskutečnila v roce 2010, loni už se státní maturita uskutečnila naostro, ale v přechodně omezeném modelu.

Dobeš rozhodne o přijímání na plzeňská práva za týden

Ministerstvo školství počká s rozhodnutím o přijímání nových studentů na plzeňská práva do příštího týdne. ČTK to řekl mluvčí úřadu Radek Melichar. Ministr školství Josef Dobeš (VV) tak prý využije patnáctidenní zákonné lhůty, kterou na rozhodnutí má. Ministr škole prodloužil akreditaci do roku 2016, zatím ale není jasné, zda bude plzeňská právnická fakulta už letos moci nabírat nové studenty. Proti je kolegium rektorky Západočeské univerzity. Dobeš prodloužil škole akreditaci už dříve, a to navzdory stanovisku Akreditační komise. Ta kritizovala nedostatečné personální zázemí a slabé vědecké výsledky fakulty. Dobeš své rozhodnutí zdůvodnil zájmy 1800 plzeňských studentů, kteří by jinak museli dostudovat jinde. Komise se ale chce proti ministrovu rozhodnutí bránit, už na něj podala trestní oznámení. Plánuje také podat podnět nejvyššímu státnímu zástupci k žalobě ve veřejném zájmu. Dobešův krok vyvolal vlnu kritiky také mezi zástupci ODS, TOP 09, ČSSD nebo akademiků.

Letiště Praha se oficiálně stalo součástí Českého Aeroholdingu

Letiště Praha se oficiálně stalo součástí skupiny Český Aeroholding poté, co ministerstvo financí podepsalo smlouvu o vkladu všech akcií letiště. Letiště Praha je tak již čtvrtou firmou, která se plně začlenila do nové holdingové struktury. Vláda na začátku loňského května rozhodla o tom, že letiště bude do aeroholdingu vloženo ve dvou fázích, aby nebyl porušen zákon zakazující privatizaci letiště. Vedle letiště jsou v tuto chvíli součástí skupiny již společnosti Czech Airlines Handling, CSA Services a HOLIDAYS Czech Airlines. K dokončení celého procesu vytváření holdingu ještě zbývá převedení Czech Airlines Technics, současné dceřiné společnosti ČSA, a poté ještě vložení samotných Českých aerolinií. Obě dvě společnosti by se tak mohly stát součástí aeroholdingu do konce letošního pololetí. Prvním krokem k vytvoření nové společnosti bylo usnesení vlády z listopadu 2010, kdy kabinet schválil vytvoření holdingového uspořádání vybraných společností vlastněných státem v letecké přepravě a pozemních službách. Loni v březnu vznikla akciová společnost Český Aeroholding zápisem do obchodního rejstříku. V říjnu bylo holdingové uspořádání schváleno Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Exprezidenta Havla připomínají na Hrádečku dřevěné kříže i srdce

Tři dřevěné kříže, srdce z různých materiálů a další drobnosti u chalupy na Hrádečku stále připomínají exprezidenta Václava Havla, od jehož smrti v neděli uplynuly tři měsíce. Většina svíček a květin, které sem krátce po Havlově smrti přinesli lidé z širokého okolí, je již uklizená. Na dřevěném plotě podél silnice lidé umístili tři dřevěné kříže, na dvou z nich jsou vyřezané iniciály V. H., třetí je vytvořený ze dvou větví spojených lýkem a doplněný keramickým srdcem. U plůtku je také umístěná česká vlajka a ve větru se třepotají tibetské modlitební praporky. Na plůtku je také černobílá fotografie Václava Havla s vloni zemřelým básníkem Ivanem Martinem Jirousem. Drobné předměty připevnili lidé rovněž na vrátka u stezky vedoucí kolem stodoly na dvůr chalupy. Kromě několika srdcí a plyšových zvířat je na vrátkách například vyřezávaná figurka anděla, na které je napsáno: Hodně síly, paní Havlová.

Historik Prečan míní, že nastal čas na komplexní havlovská studia

První polistopadový prezident Václav Havel je největší českou osobností za poslední čtyři desítky let a vědci by měli již nyní začít kriticky zkoumat jeho dílo, třebaže od smrti Havla uplynuly teprve tři měsíce, míní historik Vilém Prečan. O nutnosti detailního prozkoumání jeho odkazu v kontextu situací ve společnosti je přesvědčen i proto, že Havel a jeho dílo zůstává "jedním z bojových polí" současného života v Česku. Na detailnější bádání je podle něj správný čas. O možnostech zahájení komplexního projektu havlovských studií debatovali účastníci konference Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR (AV ČR). "Nyní se jedná o jakýsi počátek komplexního projektu havlovských studií. Protože havlovská studia začala už předtím. Máme tady celou řadu knih a prací, některé lze ocenit velmi pozitivně," uvedl Prečan. Podle něj by vědci mohli třeba zjišťovat, zda Havel paběrkoval v oblasti díla filosofů Jana Patočky či Martina Heideggera, nebo zda je v Havlově díle vtisknuta pečeť originální havlovské myšlenky.

Dvoustá repríza Cyrana bude v ND patřit odborníkům IKEM

Historickou budovu Národního divadla v Praze zaplní v úterý 20. března hosté Transplantačního centra IKEM jako poděkování za pomoc při záchraně lidských životů. Stane se tak při dvousté repríze inscenace Cyrana z Bergeraku, které je v repertoáru české první scény už desátou sezonu. V režii Michala Dočekala v hlavní roli vystupuje David Prachař. Na jevišti se objeví i Saša Rašilov, Jiří Štěpnička, Alois Švehlík, Alexej Pyško, David Matásek, Ladislav Mrkvička a Jan Dolanský. Hlediště zaplní personál z operačních sálů dárcovských nemocnic, ale také vojenští piloti vrtulníků a letadel. Díky jejich nasazení mohli odborníci v IKEM provést 360 transplantací orgánů.

Světový den divadla pro děti připomíná přehlídka v Praze

Na 18.000 diváků navštívilo během jedenácti let 157 představení uvedených na přehlídce doprovázející Světový den divadla pro děti a mládež, který se slaví 20. března. Jejími hlavními pořadateli jsou Institut umění - Divadelní ústav s českým střediskem Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež. I letos ji doprovodí ocenění osobnosti divadla pro děti. Patří Karlu Šefrnovi za čistotu scénických prostředků a mravní odpovědnost tvůrce inscenací Loutkářského souboru C Svitavy. Hostem přehlídky, která se do 22. března koná v Divadle v Celetné a v kulturním domě Mlejn, je například amatérský loutkářský spolek Športniki a Loutkové Divadlo Maribor s představením Back to Bullerbyn, držitelé prestižní oborové ceny Erik, kterou české středisko Mezinárodní loutkářské unie UNIMA uděluje jednotlivcům či souborům za výrazný počin v oblasti profesionálního a amatérského loutkového divadla.

Více než deset představení letos nabízí 47. ročník Loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice

Více než deset představení letos nabízí 47. ročník Loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice, konat se bude od 22. do 25. března. První polovina je nesoutěžní, ve druhé části bude šest z 11 hostujících souborů usilovat o postup na Loutkářskou Chrudim, která se uskuteční na přelomu června a července. Program festivalu je obohacen o výstavu skřítků a pohádkových bytostí z dílny Vítězslavy Klimtové, která se koná v sále U Kata a v Maltézském sále strakonického hradu. Cílem přehlídky je zachování loutkářské tradice v rodném městě Josefa Skupy. Každoročně ji navštíví na 1600 diváků.

Vzácné Valdštejnovy exponáty míří z Chebu do Lützenu

V chebském muzeu balili k transportu vzácné exponáty, týkající se Albrechta z Valdštejna. Unikátní předměty, některé přímo z vlastnictví vévody, poputují do německého Lützenu, kde se připravuje velká výstava věnovaná právě Valdštejnovi. Chebské muzeum na ni zapůjčuje celkem 17 exponátů, řekl ČTK odborný pracovník muzea Zbyněk Černý. "Nejcennější a nejexkluzivnější exponáty jsou Valdštejnův kord, jeho jezdecké boty nebo krajkový límec," popsal Černý. Vedle archeologických nálezů ze systematicky zkoumaného bojiště se na výstavě v Lützenu představí množství cenných exponátů z Německa, Švýcarka a Čech.

Na Febiofestu bude opět udělena Cena Jaromila Jireše

Zahájení 19. ročníku mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest bude 22. března spojeno s předáním ceny Jaromila Jireše Asociace režisérů a scenáristů. Podle informací z dnešní tiskové konference ji získají státní fond kinematografie za finanční vklad a podporu vzniku projektu producenta Čestmíra Kopeckého Zlatá šedesátá a bývalý ředitel Národního filmového archivu Vladimír Opěla za odbornou a publikační činnost a působení v archivu. Ocenění je zaměřeno na nekomerční tvůrčí počiny. Jeho smyslem je upozornit na ty, kteří nezáří z titulků na předních místech, a přitom bez jejich podpory by tato díla nevznikla. "Pan Opěla získal absolutní převahu hlasů," řekl předseda poroty Antonín Kopřiva. Opěla byl ředitelem od roku 1992 a z archivu vytvořil mezinárodně uznávané badatelské a archivní centrum.

Pražské jaro zavítá mezi exponáty Národního technického muzea

Přímo mezi exponáty v dopravní hale Národního technického muzea (NTM) v Praze usednou 14. května návštěvníci koncertu 67. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Netradiční koncert v podání Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně na neobvyklém místě připomene 100. výročí narození a zároveň 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby a estetiky, skladatele Johna Cage. Koncert v NTM s kapacitou 350 míst je již beznadějně vyprodán. Lidé budou podle organizátorů sedět na židlích nejen mezi tmavými lokomotivami, zavěšenými historickými letadly a nablýskanými automobily navozujícími atmosféru prvorepublikových filmů. "Mnozí skladatelé klasické hudby byli ovlivněni technikou, například Antonína Dvořáka fascinovaly lokomotivy. Navíc má naše hala výbornou akustiku, asi díky zavěšeným letadlům, která jsou převážně ze dřeva a plátna," uvedl ředitel muzea Karel Ksandr k místu konání koncertu nazvaného Pocta Johnu Cageovi.

Jihlavské muzeum představí archeologické nálezy z Vysočiny

Jihlavské Muzeum Vysočiny představí archeologické nálezy, které se objevily při záchranných archeologických výzkumech v uplynulých dvou letech na území Kraje Vysočina. Výstava začne ve středu, potrvá do 10. června. ČTK to sdělil její kurátor Milan Vokáč. Telčské sídliště podle archeologů pochází ze 13. až 14. století. Lidé se budou moci seznámit s průzkumem historických jader středověkých a raně novověkých městeček Jimramova na Žďársku, Mrákotína u Telče a Mohelna ve středním Pojihlaví. Další exponáty přiblíží výzkumy náměstí, hřbitovů a kostelů vrcholně středověkých měst Pelhřimova, Počátek a Žďáru nad Sázavou.

Kytaristka Janet Robinová zahájí v Hranicích své turné po Česku

Americká písničkářka a kytaristka Janet Robinová, kterou na kytaru učil Randy Rhoads z kapely Ozzyho Osborna, zahájí tento týden v Hranicích na Přerovsku své turné po České republice. Kytaristka, která dokáže hrát na svůj nástroj i zuby, vystoupí do konce března také v Uherském Brodě, Jihlavě a Praze. Koncerty se uskuteční v rámci jejího evropského turné. Koncertní program postavila zpěvačka na skladbách ze své poslední desky Everything Has Changed. V proslulém osobním studiu Johnnyho Cashe - Cash Cabin jej produkoval Cashův syn John Carter Cash. "Posluchači na koncertech uslyší i novinky, které hodlám letos natočit s producentem Johnem Paulem Jonesem, někdejším baskytaristou Led Zeppelin. Spolupráce s ním bude splněním mého snu. Na této kapele jsem totiž vyrůstala," uvádí ve zprávě ke svému vystoupení Robinová, která po Česku ve svém evropském turné pokračuje ve Francii, Německu a Velké Británii.

Ze sportu:

V dohrávce 21. kola první fotbalové ligy remizovala Dukla Praha s pražskou Slavií 0:0.

Nejlepší čeští tenisté Petra Kvitová a Tomáš Berdych si po turnaji v Indian Wells udrželi své pozice ve světovém žebříčku. Wimbledonská vítězka Kvitová je navzdory vyřazení ve třetím kole stále třetí, Berdychovi, jenž v Kalifornii došel o kolo dál, patří sedmá příčka.

Čeští hokejisté sehrají zápasy Euro Hockey Challenge s Německem v pátek 13. dubna a o den později v Českých Budějovicích. Původně byly duely naplánovány do Liberce s tím, že se dějiště podle vývoje play off extraligy může změnit. Liberečtí Bílí Tygři přešli právě přes České Budějovice do semifinále a v případě postupu do finále by zrovna v těchto termínech mohli hrát domácí zápasy.

Čeští biatlonisté mají za sebou výbornou sezonu a rádi by stejné výsledky zopakovali v té budoucí, v které bude v Novém Městě na Moravě mistrovství světa. Z letošního šampionátu v Ruhpoldingu přivezl Jaroslav Soukup bronz, Michal Šlesingr skončil ve Světovém poháru desátý a v Poháru národů se český tým po letech probojoval na vysoko hodnocené šesté místo světa.

Čeští baseballisté budou hrát v kvalifikaci World Baseball Classic ve skupině s Německem, Velkou Británií a Kanadou. Do hlavní soutěže v roce 2013 postoupí z Řezna, kde se bude hrát letos od 20. do 24. září, pouze vítěz. Kvalifikace je novinkou World Baseball Classic. Zúčastní se jí 16 celků, bude se hrát ve čtyřech skupinách. Vítězové postoupí do hlavního turnaje v roce 2013.

Nizozemec Stewart Bernard se stal novým trenérem reprezentačního družstva volejbalistů. Do funkce nedávného kouče Němců vybralo vedení svazu z druhého výběrového řízení. Asistentem bude trenér ostravských volejbalistů Zdeněk Šmejkal.

Počasí v Česku:

V úterý bude převážně jasno. Nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů, v 1000 m na horách kolem 6 stupňů.

19-03-2012