Denní souhrn zpráv Zprávy

29-03-2012

Prezident Klaus v pátek dostane Dobešovu demisi

Premiér Petr Nečas odnese demisi ministra školství Josefa Dobeše (VV) na Hrad v pátek dopoledne. S prezidentem Václavem Klausem se setká sám. Odcházejícího ministra Dobeše přijme Klaus odpoledne. O jmenování Dobešova nástupce zatím Hrad ani vláda neinformovaly. Dobeš se rozhodl rezignovat minulý týden. Zdůvodnil to nesouhlasem s dalšími škrty v rozpočtu svého úřadu. Vláda kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky plánuje zmrazit výdaje na vzdělání ve výši 2,5 miliardy korun. Klaus se v minulosti několikrát Dobeše zastal a hájil jeho politiku v čele ministerstva. Dobeš byl podle prezidenta nejlepším ministrem školství v posledních letech. Klaus nicméně zároveň dlouhodobě podporuje vládní úspory a odmítá snahu vymoci si mírnější podmínky pro některé resorty či skupiny státních zaměstnanců. Po Dobešově odchodu v minulosti několikrát volala odborná veřejnost i někteří koaliční politici. Jeho úřad má vážné problémy s čerpáním evropských dotací.

Šéf TOP 09: Na Nečasově místě bych se kvůli Bémovi kál

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v nadsázce doporučil premiéru Petru Nečasovi (ODS), aby se po aféře kolem exprimátora a poslance ODS Pavla Béma "stáhnul do kláštera a podstoupil čtyřicet dní pokání". Schwarzenberg ale zdůraznil, že není jeho úkolem řešit problémy ODS a radit vládnímu partnerovi. Nečas ve vyjádření pro ČTK reagoval poznámkou o tom, že Bůh má TOP 09 rád, protože veřejnost nezná obsah hovorů mezi Schwarzenbergem a podnikatelem Zdeňkem Bakalou či rozhovory místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se zbrojařem Richardem Hávou. Schwarzenberg aféru komentoval na tiskové konferenci po jednání s makedonským ministrem zahraničí Nikolou Popoským. Nečas uvedl, že Schwarzenbergovi výroky považuje za součást jeho prezidentské kampaně. Bém v pondělí požádal kvůli kauze s odposlechy svých telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem o pozastavení členství v ODS, zůstává ale poslancem. Pět let staré odposlechy, které zveřejnila Mladá fronta Dnes, ukazují Janouškův vliv na tehdejší dění na magistrátu. Janoušek podle nich spolurozhodoval o prodeji majetku metropole nebo o územním plánu. Obsahem odposlechů telefonátů se zabývá policie. Bémově rozhodnutí pozastavit členství ve straně předcházela Nečasova výzva, aby tak učinil, nebo se strana začne zabývat jeho vyloučením. Předseda ODS také Bémovi doporučil, aby složil poslanecký mandát. Jeho stanovisko podpořilo grémium strany.

Bez restitucí by se církve podle Nečase majetku domohly soudně

Bez chystaných restitucí by se církve podle premiéra Petra Nečase (ODS) svého majetku stejně domohly soudně. Stát by ale musel navíc zaplatit náklady na vleklá soudní řízení, uvedl premiér na senátní konferenci Církevní restituce - mýty a skutečnost. Levice, která má většinu v Senátu, nesouhlasí ani s rozsahem majetku určeného k vydání, ani s výpočtem náhrad. Další nepřijatelnou možností je podle něj schválit navzdory ústavě "nový a tentokrát právně důsledný akt loupeže a vyvlastnění, kterým zbavíme církve jejich majetku", neboť by to bylo pošlapání práva a právního státu. Za bludy Nečas označil tvrzení, že stát bude církvím něco dávat ze svého, neboť právně jejich historický majetek nikdy nevlastnil. Premiér poznamenal, že vrácení majetku církvím předjímá už od počátku 90. let minulého století zákon o půdě, který blokuje státu, krajům i obcím nakládání s tímto majetkem. Udržovat tento stav, který je podle verdiktu Ústavního soudu protiústavní, by podle Nečase vedlo jen k dalším škodám. Vláda podle něj jednomyslně schválila přijatelné řešení, které zároveň počítá s postupnou ekonomickou odlukou církví od státu. Kardinál Duka mimo jiné řekl, že hospodaření církví bude po přijetí dohody nutně zodpovědnější a bude to také jediný způsob, který přinese společnosti větší užitek než dosavadní způsob jejich financování. Zdůraznil, že již nyní se církve z větší části financují samy. Církve se podle něj nechtějí chovat jako ti, kteří by chtěli jenom čerpat.

Církevní restituce jsou podle ministryně v zájmu krajů a obcí

Kraje a obce získají podle ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09) zákonem o církevních restitucích právo nakládat s blokovanými nemovitosti a pro jejich využití budou moci využít peníze z evropských fondů. Pokud ale parlament zákon odmítne, tyto nemovitosti by asi v případě žalob církví z rozhodnutí soudů ztratily. Hanáková to uvedla na konferenci o církevních restitucích, která se konala v Senátu. Ministryně uvedla, že podle vládní předlohy zákona zůstane blokován jen církevní majetek ve vlastnictví státu. Církve pak budou mít rok na to, aby o jeho vydání požádaly. Získat by tak mohly zhruba polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě okolo 75 miliard korun. Za ostatní by měly dostat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let. Náklady státu se zákonem zvýší jen v krátkodobém horizontu, uvedla Hanáková. Zdůraznila, že stát zákonem během 17 let přestane přispívat na platy duchovních a že jeho výdaje na tuto oblast se v minulosti zvyšovaly. Ministryně uvedla, že navrhovaná pravidla pomohou církvím v příštích letech vytvořit dostatečnou materiální základnu, aby mohly pokračovat ve svých aktivitách ve zdravotnictví, sociální sféře a humanitární oblasti. Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml navrhl, aby církve vytvořily jakýsi sociální podpůrný fond pro potřebné, do kterého by přispívaly určitou částkou z výnosu z navráceného majetku. Podle Rumla by to mohlo pomoci narovnat vztah církví se společností. Církevní restituce nemají podporu české společnosti, která je převážně ateistická. Majetkové vyrovnání s církvemi podle průzkumů odmítá okolo 70 procent českých občanů.

Důchodci se chystají demonstrovat proti škrtům

Důchodci budou 30. května od 13:00 v Praze protestovat proti chystaným vládním škrtům. Demonstraci na náměstí Jana Palacha svolává rada seniorů. Je proti pomalejšímu zvyšování penzí. Žádá také zrušení stropů na odvody důchodového pojištění a odklad důchodové reformy do roku 2016. Chce o tom jednat s premiérem, šéfy obou parlamentních komor i s prezidentem. Uvedl to šéf rady seniorů Zdeněk Pernes. Senioři se podle Pernese zapojí i do protestů, které chystají odbory. Jejich předáci už svolali na Václavské náměstí protestní demonstraci na 21. dubna. Spolu s dalšími nespokojenými iniciativami žádají "zastavení asociálních reforem, demisi vlády a předčasné volby". Kabinet chce i přes nepříznivou ekonomickou situaci udržet plánované schodky rozpočtu. Chystá proto škrty, které se mají dotknout i penzí. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) původně navrhoval, aby se v příštích třech letech důchody zmrazily. Nakonec by růst měly, ale méně než dosud. Podle seniorských organizací by se tak ale dál snižovala životní úroveň důchodců.

Ekonomičtí ministři se zřejmě blíží dohodě nad valorizací důchodů

Ekonomičtí ministři by se na své poradě zřejmě mohli přiblížit konečné dohodě nad podobou valorizace důchodů. Jako nejprůchodnější se podle slov některých z nich při příchodu na jednání jevila varianta, kdy by v roce 2013 důchody vzrostly o třetinu růstu reálné mzdy a třetinu růstu inflace. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) poznamenal, že návrhy opatření, která mají zajistit dodržování dohodnutého rozpočtového schodku i přes předpokládaný nižší výkon ekonomiky, předloží do vlády i bez případné dohody, neboť "čas utíká". Ekonomičtí ministři dávali po svém posledním jednání najevo, že jsou v podstatě dohodnuti na zvýšení daně z přidané hodnoty o procento, tedy na 15 ve snížené a 21 v běžné sazbě, ze snížené sazby by přitom vypadly zdravotní pomůcky. Dohodu na změnách v DPH a podobě valorizace důchodů označují Kalousek a premiér Petr Nečas (ODS) za dvě "robustní" opatření, která jsou nutná k udržení stanoveného deficitu. Mluví se ale také o řadě dalších opatření, například zrušení slev na dani z příjmu pro důchodce a zavedení druhého pásma této daně pro vysokopříjmové skupiny obyvatel. Všechna opatření budou podle vládních představ dočasná, na tři roky.

Ministr Pospíšil doplnil kasační stížnost v kauze odvolání Rampuly

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) doplnil kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který vrátil Vlastimila Rampulu do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Rampula podle ministra závažně porušil své povinnosti například tím, že odmítl poskytnout Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) informace, protahoval vyšetřování kauzy údajné korupce při plánovaném nákupu letounů Gripen či zasahoval do případu údajného tunelování Investiční a poštovní banky (IPB) a kauzy České pivo. Městský soud v Praze v únoru uvedl, že se neprokázalo, že by vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti. Pospíšil s ním však nesouhlasí. Vrchní státní zastupitelství podle něj opakovaně chybovalo v případech trestních stíhání - šlo o nedostatky při zahájení i zastavení stíhání či podávání obžalob. Rampula pak za to nese odpovědnost. Již před doplněním kasační stížnosti podal také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nový návrh na Rampulovo odvolání. Doplnil dva důvody: kauzou privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) a brífinkem, na kterém Rampula pustil videozáznam z policejní akce v kanceláři náměstka Libora Grygárka. První návrh podal Zeman v březnu, Pospíšil mu definitivně vyhověl na podzim. Soud Pospíšilovo rozhodnutí v únoru zrušil. Na doplnění kasační stížnosti se podle ministerstva podílela advokátka a zakladatelka sdružení Veřejnost proti korupci Hana Marvanová.

Ministerstvo kultury chce dále šetřit, vypíše na to zakázku

Ministerstvo kultury (MK) chystá analýzu svého fungování, aby zjistilo, zda může ušetřit zaměstnance i peníze. Zadá proto procesní a personální audit, který by měl případné úspory v chodu úřadu najít. V současné době se připravuje zadání zakázky malého rozsahu. Letošní rozpočet je přibližně osm miliard a úřad již ve svém letošním rozpočtu krátil značnou část svých výdajů. Kritiku sklidil zejména za seškrtanou sumu určenou na podporu živého umění. Kvůli závazkům z minula ale musí téměř miliardu korun poslat na opravu památek, neboť tolik činí podíl českého státu na příslušných evropských dotacích z Integrovaného operačního programu. Ministryně kultury Hanáková uvedla, že analýza by měla zjistit, zda by bylo možné ušetřit na pracovních silách či na péči o objekty, které resort spravuje. Z analýzy může vyplynout i to, že některé oblasti ministerstva jsou podfinancované, jinde lze naopak ušetřit, dodala. Vedle připravované analýzy fungování MK se v současné době dokončuje audit, který měl opětovně zjišťovat správnost rozhodnutí sloučit Státní operu Praha a Národní divadlo. Analýzy na toto téma přitom již zadával bývalý ministr kultury Jiří Besser (STAN), nikdy je však nezveřejnil.

Odstupující ministr Dobeš se pustil do ministrů VV, že dopustili škrty ve školství

Ministrům Věcí veřejných byla při hlasování o vládních škrtech bližší jejich židle než program strany. Těmito slovy se pustil do kritiky vlastní partaje odstupující ministr školství Josef Dobeš. Proti zmrazení části z letošního rozpočtu školství hlasoval minulý jen on. Dobeše také rozzlobilo, že jeho strana nyní uvažuje, že by místo ministerstva školství ušetřila jiná ministerstva, která řídí VV. Toto řešení označil za farizejské, učitelé prý nejsou žádní žebráci. Dobeš v minulých dnech také naznačil, že by kvůli neshodám kolem rozpočtu mohl složit i poslanecký mandát. Vláda minulý týden rozhodla, že ve školství se letos zmrazí 2,5 miliardy korun. Proti hlasoval jen Dobeš, kvůli škrtům nakonec rezignoval. Grémium Věcí veřejných nyní zvažuje, že by peníze místo školství ušetřila jiná ministerstva VV, tedy ministerstvo dopravy a ministerstvo pro místní rozvoj. Ohledně případného složení poslaneckého mandátu nebo vystoupení ze strany se zatím Dobeš příliš konkrétně nevyjadřoval. Když vláda minulý týden schválila škrty ve školství, stranu na protest opustila Dobešova manželka Lucie, která byla předsedkyní klubu VV ve Slaném.

Podle Věcí veřejných jednala Kočí s TOP 09 a ODS o puči ve straně

Podle Věcí veřejných před rokem jednala jejich bývalá poslankyně Kristýna Kočí s koaličními partnery z ODS a TOP 09 o vyvolání puče uvnitř nejmenší vládní strany. Potvrzuje to nahrávka, kterou Kočí pořídila a předala policii, tvrdí VV. Na nahrávce, se kterou vedení strany seznámilo média, je slyšet rozhovor Kočí s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským. Situaci bude řešit mimořádné grémium VV, řekl novinářům předseda strany Radek John. Kočí na nahrávce zmiňuje jména premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Kalouska. Údajný pokus o stranický puč uvnitř VV se odehrál zhruba před rokem. Jeho okolnosti jsou nyní předmětem soudu s předsedou poslaneckého klubu strany Vítem Bártou a jeho bývalými stranickými kolegy Kočí a Jaroslavem Škárkou. Bárta se podle obžaloby snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč.

Na odškodnění Čechů z Podkarpatské Rusi bude mít nárok více lidí

Podmínky pro odškodnění potomků českých občanů, kteří přišli za války o nemovitosti na Podkarpatské Rusi, se zmírní. Nárok na odškodnění bude mít více lidí. O kompenzace za takto ztracený majetek bude možné žádat o rok déle, tedy až do konce příštího roku. Počítá s tím změna zákona, kterou podepsal prezident Klaus. Dosud platný zákon neumožňoval získat odškodnění těm, kteří majetek nuceně opustili mimo období mezi 5. listopadem 1938 a 18. březnem 1939. Kvůli této podmínce náhradu nedostalo asi 200 z 600 žadatelů. Lhůta nyní bude od 29. září 1938 do 23. května 1945. Novela zákona také řadí mezi žadatele i potomky těch, kdo zahynuli do poloviny roku 1945. Žadatelé mají ze zákona nárok na desetinásobek ceny nemovitostí stanovené podle příslušných vládních nařízení a vyhlášek z let 1947 až 1959. Maximální částka ale činí dva miliony korun za jeden majetek.

Klaus podepsal novelu, která podpoří trh v silniční dopravě

Prezident Václav Klaus podepsal novelu silničního zákona, která do českého práva zavádí tzv. silniční balíček EU. Má zlepšit trh v silniční dopravě, a to hlavně vyšší profesní způsobilost podnikatelů. Nová pravidla mají podpořit i rovnou soutěž mezi nimi. O prezidentově podpisu informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Nad rámec původní předlohy zákonodárci do novely začlenili ustanovení, které má obnovit právo absolutní přednosti pro vozidla záchranářů. Vozy zdravotnické záchranné služby nebo hasičů o toto právo prý omylem předloni přišly. Zákon také předpokládá zavedení rejstříku podnikatelů v silniční dopravě. Spravovat ho bude ministerstvo dopravy. V něm se budou shromažďovat údaje o firmách, jejich zástupcích nebo o udělených trestech za prohřešky proti předpisům.

Soud zrušil prezidentovo odvolání Krejči z místa rektora VŠTE

Městský soud v Praze zrušil ve čtvrtek 22. března po třech letech rozhodnutí prezidenta republiky o odvolání Miroslava Krejči z místa rektora Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích. ČTK to sdělil Krejča, mluvčí Hradu Radim Ochvat řekl, že podrobnosti k případu bude vědět nejdříve ve čtvrtek. Informaci nedokázala potvrdit ani mluvčí soudu. Nynější senátor Krejča (ČSSD) uvedl, že nechce nijak výrazně zasahovat do chodu školy a všechny další kroky bude konzultovat s ministerstvem školství. Prezident Klaus odvolal Krejču 25. března 2009 na návrh Akademického senátu VŠTE, který Krejčovi vytýkal chyby v řízení školy. Podle senátu bylo vnitřní řízení školy nekompetentní, docházelo také k chybám ve finančních otázkách a vnější prezentaci školy či nekoncepční organizaci lidských zdrojů. Krejča všechny výtky odmítal a kritizoval ministerstvo školství.

Povolování veřejných sbírek bude jednodušší

Pravidla pro povolování veřejných sbírek budou jednodušší. Zároveň se zlepší jejich kontrola například průběžným vyúčtováváním získaných peněz. Počítá s tím novela zákona o veřejných sbírkách, kterou podepsal prezident Klaus. Norma také upravuje výběr příspěvků za použití elektronických médií včetně formy dárcovských textových zpráv (DMS). Cílem vládní novely bylo umožnit efektivní kontrolu pořádání sbírek a využití jejich výtěžku. Pořadatelé sbírky formou dárkových předmětů například budou muset ze zákona vést jejich evidenci včetně způsobu a nákladů na jejich pořízení, výše příspěvku na jeden předmět, počtu prodaných předmětů a výtěžku. Podobná pravidla o evidenci mají platit i pro sbírky prodejem vstupenek na benefiční akce. Sbírka nyní bude moci trvat déle než dosud povolené tři roky. Může být zahájena dříve než po uplynutí zákonem stanovené měsíční lhůty. Nově může začít už den po jejím schválení krajským úřadem. Platit to má zejména v případech, bude-li výtěžek určen obětem přírodních katastrof.

V Praze se málem srazily rychlíky, zůstaly stát 20 metrů od sebe

Z pražského Hlavního nádraží vyjel ve čtvrtek v 15:15 proti rychlíku stojícímu v tunelu Balabenka další rychlík. Vlak se podařilo zastavit, až když byla čela souprav 20 metrů od sebe. Podle inspekce zřejmě jeden z vlaků vyjel na trať i přes zákaz jízdy. Ve vlacích bylo dohromady zhruba 200 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Byla poškozena výhybka, škoda činí asi 450.000 korun.

V Praze bude k vidění stovka umělecky pojatých filmových klapek

Filmové klapky, které se každoročně vystavují a poté draží na zlínském filmovém festivalu pro děti a mládež, budou moci nejprve vidět lidé v Praze. Ve foyer Divadla Hybernia bude od pondělí vystaveno 101 pomalovaných a různě umělecky ztvárněných filmových klapek. Klapky si budou moci lidé prohlédnout do 14. dubna, poté se výstava přesune do Zlína, kde přibudou další klapky, celkem jich bude 120. Své umělecky pojaté klapky pro letošní již 15. ročník doprovodné akce festivalu vytvořila třeba Iva Hüttnerová či Jan Saudek. Letošní 52. ročník filmového festivalu se bude konat od 27. května do 2. června ve Zlíně a řadě dalších, zejména moravských měst. Vedle tradičních soutěží v kategorii hraný film pro děti, hraný film pro mládež, animovaný film a evropský první film jsou hlavním letošním tahákem Dny irské kinematografie. Festival chce také oslavit skladatele filmové hudby Zdeňka Lišku a výtvarníka Jiřího Trnku.

Muzeum Kroměřížska vystavuje díla ze sbírky mecenáše Švagrovského

Muzeum Kroměřížska otevřelo výstavu děl ze sbírky roudnického sběratele a mecenáše umění Augusta Švagrovského. Návštěvníci mohou v Malé galerii vidět obrazy z přelomu 19. a 20. století, ale například i starší, barokní tvorbu neznámých mistrů. Dohromady jde o sedm desítek děl. Výstava v Kroměříži potrvá do 6. května. Švagrovský pocházel z podnikatelské rodiny a byl sběratelem výtvarného umění i přítelem umělců. Jeho sbírka se skládá ze tří částí. Jádrem je kolekce obrazů z přelomu 19. a 20. století, z nichž je umělecky nejhodnotnějších 60 obrazů Antonína Slavíčka, ze kterých je v Kroměříži vystaveno 16 děl. Vedle Slavíčka jsou v kolekci obrazů z přelomu 19. a minulého století zastoupeni také Miloš Jiránek, Antonín Hudeček, Jan Angelo Zeyer, Antonín Chittussi či Jan Trampota.

Respect festival nabídne v Praze několik objevů i uznávané umělce

Pořadatelé festivalu Respect, který se bude ve dnech 16. a 17. června konat na pražském ostrově Štvanice, představí několik objevů i uznávané umělce world music. Mezi největší hvězdy 15. ročníku patří španělský flamencový zpěvák Juan Rafael Cortés, vystupující pod jménem Duquende. Jedním z hlavních cílů festivalu Respect, jehož vizuální kampaň i v letošním roce doprovází slogan Hudba dělá člověka!, je možnost poznání odlišných hudebních tradic a směrů. Během dvou dnů se na Štvanici vystřídá řada umělců z Afriky, Asie i Evropy, z nichž většina v České republice koncertuje poprvé.

Ze sportu

Čeští sledge hokejisté si na mistrovství světa v Hamaru zahrají o bronzové medaile. V semifinále podlehli Korejcům 0:2. V boji o třetí místo se v neděli od 12:30 utkají s poraženým z duelu mezi Kanadou a USA. Čeští reprezentanti dosud na turnaji zdolali právě obhájce titulu a paralympijské šampiony z USA, Japonce a Estonce. Korea však byla nad jejich síly.

Basketbalistky Valencie s českou reprezentantkou Janou Veselou si zahrají finále Evropské ligy. Šanci bojovat o cennou trofej si zajistily výhrou 77:66 v druhém utkání semifinálové skupiny se Spartakem Moskva. Veselá k ní přispěla osmi body a čtyřmi doskoky. Valencie o prvenství ve skupině nepřijde ani v případě porážky v pátečním duelu s Wislou Krakov.

Disciplinární komise fotbalové asociace potrestala pražskou Spartu pokutou 200 tisíc korun a podmínečným uzavřením stadionu do 30. června za to, že její fanoušci házeli při březnovém utkání s Baníkem Ostrava na hřiště dělbuchy. ČTK to po dnešním jednání komise řekl tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na svém jednání rozhodl, že novou smlouvu s Asociací profesionálních klubů ledního hokeje o řízení extraligy neuzavře. Od 1. června letošního roku bude řídit nejvyšší domácí soutěž sám svaz. Na pozici ředitele od května nastoupí bývalý obránce Josef Řezníček.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje odsouhlasil působení klubu HC Lev v Kontinentální lize na české půdě. Loňský nováček soutěže se přestěhuje po ročním působení v Popradu do pražské O2 arény. Zároveň bude hrát juniorský klub z Karlových Varů mládežnickou MHL.

Počasí:

V pátek bude zataženo až oblačno a na většině území občas déšť nebo přeháňky, v polohách nad 900 m sněžení. Nejvyšší teploty 8 až 12 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 2 stupňů C. Čerstvý západní až severozápadní vítr bude k večeru slábnout.

29-03-2012