Denní souhrn zpráv Zprávy

30-03-2012

Dobeš kvůli škrtům skončil, návrh na snížení peněz ale stihl

Ministr školství Josef Dobeš (VV) skončil ve funkci, jeho úřad zároveň připravil návrh na snížení rozpočtu školství. Dobeš přitom jako důvod své rezignace uvedl nesouhlas s vládními škrty ve školství. Prezident Václav Klaus odcházejícímu ministrovi poděkoval za jeho působení ve funkci, jeho práci prý vždy hodnotil pozitivně. Dobeš zase prezidentovi poděkoval za podporu, kterou mu vyjadřoval. Klaus předtím přijal od premiéra Petra Nečase Dobešovu demisi, ministr končí k 31. březnu. Jeho nástupce podle něho bude muset rozhodnout o přijímání nových studentů na plzeňskou právnickou fakultu a také vyřešit nejasnosti ohledně odnětí akreditace Bankovnímu institutu. Klaus se v minulosti několikrát Dobeše zastal, například v kauze kontroverzního úředníka Ladislava Bátory, kterého si Dobeš i přes četné výtky veřejnosti a politiků přivedl na ministerstvo. Dobeš byl podle prezidenta nejlepším polistopadovým ministrem školství. Po Dobešově odchodu v minulosti několikrát volala odborná veřejnost i někteří koaliční politici. Jeho nástupce bude muset řešit řadu problémů, třeba čerpání evropských dotací nebo reformu vysokých škol.

Bém chce s Nečasem mluvit o své další podpoře koaliční vlády

Někdejší pražský primátor, poslanec Pavel Bém by rád na schůzce s premiérem Petrem Nečasem (oba ODS) mluvil o podobě své další podpory koaliční vlády. Bém to napsal ČTK s tím, že premiéra požádá o setkání v příštím týdnu. Nečas, který v týdnu Bémovi doporučil odchod z Poslanecké sněmovny, ale uvedl, že se s poslancem už sejít nehodlá. Bém není podle svých spolustraníků členem poslaneckého klubu ODS, neboť požádal svou mateřskou organizaci o pozastavení členství kvůli kauze se zveřejněnými odposlechy telefonátů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem. Bém ale fakticky členství stále pozastavené nemá.

Premiér Nečas nechce, aby část soudních poplatků zůstávala v justici

Premiér Petr Nečas (ODS) nechce, aby část peněz vybraných na soudních poplatcích zůstávala v justici. Navrhovalo to ministerstvo spravedlnosti kvůli nedostatku peněz v resortu. Nečas však plán po schůzce s představiteli justice odmítl. Ministr Jiří Pospíšil (ODS) řekl, že vůli vlády respektuje. Jeho úřad prý musí omezit některé výdaje a zajistit chod justice s dosavadními zdroji. Všechny vybrané soudní poplatky se v současnosti "rozpouštějí" ve státním rozpočtu. V justici podle jejích představitelů i podle ministerstva chybějí peníze na administrativu, což se projevuje mimo jiné i pomalejším rozhodováním. Zdrojem peněz potřebných na posílení soudní administrativy by mohly být právě soudní poplatky.

Drábek vládu o peníze na služby nepožádá, neziskovky neuspěly

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) nebude chtít po vládě další peníze na sociální služby. Organizace, které se starají o postižené či seniory, neuspěly se svou žádostí o půl miliardy na dofinancování péče. Do dvou týdnů by se mělo konat další jednání, a to i se zástupci krajů. Drábek to řekl novinářům po schůzce s poskytovateli služeb. Podle Drábka není možné spoléhat jen na státní pokladnu a financování musí být vícezdrojové. Suma od státu představuje něco přes pětinu výdajů na sociální služby. Od krajů pochází v průměru necelých sedm procent financí. Vedení některých už se ale nechalo slyšet, že z krajského rozpočtu nebude do péče peníze přilévat. Podle zástupců neziskových organizací, které se starají o postižené, seniory a další potřebné, kvůli nedostatku peněz hrozí uzavření více než 200 zařízení služeb. Dopadlo by to na 25.000 klientů. O práci by mohlo navíc přijít na 1400 lidí.

Případná rada soudnictví by měla být zakotvena v Ústavě

Případný vznik nejvyšší rady soudnictví by měl být zakotven v Ústavě. Premiér Petr Nečas se na tom shodl s vrcholnými představiteli české justice. Nečas také chce, aby rada měla spíše konzultační roli, zatímco představitelé justice by jí svěřili část pravomocí a zodpovědnosti za chod justice. "Je tady rámcová shoda na tom, že vznik nejvyšší rady soudnictví je jednou z cest k zvýšení efektivity soudního systému, že to má být orgán, který bude zakotven na ústavní úrovni," uvedl předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, jenž prý po 20 letech "cítí mírný optimismus". Nečas chce s představiteli justice dále jednat o kompetencích rady, jejím složení a odpovědnosti. Vznik nejvyšší rady soudnictví Nečas připustil už loni v létě na obdobné schůzce v Židlochovicích na Brněnsku. Vláda chce s radou konzultovat otázky justice, například jmenování a přeřazování soudců, jejich počty, případně i resortní finance. Soudci vnímají případné zřízení rady jako důležitý krok k větší samosprávě justice.

Euro: Podle nahrávky měl Janoušek kontakty a informace z BIS

Další nahrávka, na níž údajně hovoří lobbista Roman Janoušek, dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby (BIS), napsal server Euro.cz. Na nové nahrávce, údajně z roku 2007, podle Eura hovoří Janoušek s šéfem protiteroristického odboru Bezpečnostní informační služby Janem Pavlíčkem. Probírají prý problém s nedostačujícím vzděláním šéfa BIS Jiřího Langa a jeho případné působení v rámci tehdy připravované reorganizace českých tajných služeb. Nahrávka se v médiích objevila jen krátce poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil Janouškovy telefonáty s někdejším pražským primátorem a vlivným politikem ODS Pavlem Bémem. Tyto odposlechy, dokládající lobbistův vliv na dění v Praze, podle MfD zřejmě pořídila BIS v roce 2007 a o dva roky později se objevily v archivu soukromé bezpečnostní agentury ABL, tehdy patřící nynějšímu šéfovi poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítu Bártovi.

Podle MZV bylo loni bylo v cizině ve vězení celkem 1034 občanů ČR

Ve vazbě nebo výkonu trestu bylo loni v zahraničí celkem 1034 českých občanů, vyplývá to z konzulárních statistik ministerstva zahraničí. Přibližně stejný počet majitelů českého pasu - 1040 lidí - se ve stejný rok stal v cizině obětí trestné činnosti. Statistika také ukazuje, že už několik let za sebou narůstá počet Čechů, kteří jsou v cizině ve vazbě nebo ve vězení za drogové delikty. Loni to bylo 134 občanů ČR, o rok dříve 119 a v roce 2008 jen 78 osob. Nově bylo loni do vazby v zahraničí vzato 379 Čechů a Češek, s drogami bylo z toho spojeno 32 případů. Hospitalizováno bylo v cizině loni 419 českých občanů, dopravní nehody nahlásilo 301 majitelů českého pasu. Podle statistiky také loni v zahraničí zemřelo 417 občanů ČR.

O odloženou kauzu zakázek ČEZ pro Škodu se zajímá státní zastupitelství

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) se začalo zajímat o případ zakázek energetického gigantu ČEZ pro plzeňskou Škodu. Protikorupční policie kauzu odložila s tím, že se neprokázalo, že by byl spáchán trestný čin. Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) s rozhodnutím souhlasilo. Jeho postup chtějí nadřízení žalobci prověřit. ČTK o tom informovala mluvčí VSZ Irena Válová. Policisté se v souvislosti se zakázkami zabývali rolí Martina Romana, který stál postupně v čele obou firem. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se zakázkami zabýval od loňského listopadu pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti.

Navrhované úspory pro rok 2013 by měly podle analytiků stačit

Navrhované vládní úspory pro příští rok, na kterých se již částečně shodli ekonomičtí ministři, by měly být podle analytiků dostatečné pro udržení schodku státního rozpočtu v plánovaných parametrech. Zároveň ale ekonomové upozorňují, že mnohé bude záviset na vývoji ekonomiky. Jen zvýšení daně z přidané hodnoty a omezení valorizace důchodů by podle propočtů ekonomů měly přinést do rozpočtu zhruba 27 miliard korun, vláda potřebuje příští rok ušetřit 42,4 miliardy korun. Ekonomičtí ministři se shodli na růstu sazeb daně z přidané hodnoty o procento na 15 a 21 procent, na zachování výdajových paušálů ovšem s omezením na využití daňové slevy a bonusu a na nižší valorizaci důchodů.

VOP s indickým partnerem vstoupí do tendru na modernizaci tanků

Vojenský opravárenský podnik (VOP-026) v Indii podepsal smlouvu na spolupráci při přípravě modernizace tanků T-72 ruské výroby. ČTK to řekl ředitel firmy Adolf Veřmiřovský. Češi mají s opravami a vylepšováním sovětských tanků zkušenosti. Podle Veřmiřovského byl naopak o dva měsíce odložen podpis smlouvy na generální opravy obrněných transportérů BVP-2. Zástupci českého obranného průmyslu jsou nyní v Indii na pracovní cestě s ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Pokud VOP a jejich indický "spojenec" v chystaném tendru zvítězí, budou moci modernizovat a opravovat tanky T-72. Firma Fedders Lloyd má podle Veřmiřovského dobré postavení na tamním trhu. O vítězi výběrového řízení se rozhodne zhruba za dva roky. Státní podnik původně plánoval, že by v Indii mohl podepsat i kontrakt na generální opravy obojživelných obrněných vozidel BVP-2. Podpis dohody se ale nakonec pozdrží.

Senátor Pakosta chce zákaz hydraulického štěpení při těžbě plynu

Náchodský senátor Petr Pakosta (bezp.) navrhne zákon, který by na území Česka zakázal používání takzvaného hydraulického štěpení při těžbě břidlicových plynů. Pakosta, který zájem těžařů o průzkum ložisek plynů na Trutnovsku a Náchodsku označil za bezohlednost vůči životnímu prostředí, to řekl ČTK. Podle něj by se měl na přípravě potřebných legislativních kroků podílet i senátor Jiří Oberfalzer (ODS) z Berouna i další. Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn. Proces hydraulického štěpení se během životnosti vrtu opakuje průměrně desetkrát. Proti povolování průzkumu a těžbě břidlicového plynu protestují desítky měst a obcí, petici proti průzkumu a těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku podepsaly tisíce lidí.

České regiony a města bodovaly v žebříčku podpory investic

Střední Čechy, Plzeňský kraj a Pardubicko se dostaly do první desítky východoevropských oblastí s nejlepší podporou přímých zahraničních investic. V pořadí měst figurují Brno, Ostrava a Cheb. Vyplývá to z hodnocení britského investičního časopisu fDi Magazine, informovala na svém webu státní agentura CzechInvest. V dílčím hodnocení podnikatelské přívětivosti obsadila páté místo mezi všemi evropskými hlavními městy Praha, žebříček vede Londýn. V pořadí regionů ve východní Evropě s nejlepší strategií podpory přímých zahraničních investic se střední Čechy umístily třetí, Plzeňský kraj čtvrtý a oblast Pardubic pátá. První bylo polské Malopolsko. V obdobném žebříčku měst skončilo Brno páté, Ostrava sedmá a Cheb devátý; v čele byly polské Katovice.

Solární investoři čekají na rozhodnutí Ústavního soudu

Investoři do solárních elektráren s napětím očekávají rozhodnutí Ústavního soudu o sporném 26procentním odvodu z těchto zdrojů do státního rozpočtu. Verdikt by mohl padnout do poloviny letošního roku. Podle výsledku se pak investoři rozhodnou, zda podají také vlastní žaloby proti státu a zahájí mezinárodní arbitráže. ČTK to sdělily zdroje z fotovoltaického sektoru. Návrh na zrušení šestadvacetiprocentního zdanění výnosů solárních elektráren podala před časem skupina senátorů. Pravidlo je podle nich retroaktivní a bylo přijato bez náležitého projednání. Investoři jim dávají za pravdu. "Toto opatření se řadí k dalším likvidačním zásahům vlády proti podnikatelskému sektoru a zásadně destabilizuje právní a podnikatelské prostředí. Mnozí podnikatelé je považují za znárodňování soukromého vlastnictví," řekl ČTK mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Miloš Cihelka.

V automobilce Hyundai vzrostou od dubna mzdy o 3,3 procenta

Zaměstnancům automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku vzrostou od 1. dubna mzdy o 3,3 procenta. Loni byla v závodě průměrná mzda 27.432 korun, u dělnických profesí to bylo 25.204 korun. Dodatek ke kolektivní smlouvě podepsali zástupci odborů a vedení firmy. Personální ředitel společnosti Jaromír Radkovský uvedl v tiskové zprávě, že vedení firmy oceňuje přístup odborových organizací, které akceptovaly kompromis za složité ekonomické situace, v jaké se nachází automobilový průmysl.

Do Domažlic vstoupí rakouský výrobce brýlí

Téměř hotovou a dva roky opuštěnou výrobní halu zkrachovalého developera v Domažlicích odkoupí rakouský výrobce brýlových skel, čoček a obrub Michael Pachleitner Group (MPG) z Grazu. Už v říjnu tam rozjede výrobu a zaměstná prvních 40 z plánovaných až 170 lidí, které chce nabrat v průběhu tří let. Jedenáctitisícové město tak konečně získá druhého investora do své nové průmyslové zóny na západním okraji Domažlic. V říjnu se začne vyrábět, k dokončení haly už toho moc nezbývá, řekl starosta Miroslav Mach. Podle něj Rakušané dokonce plánují přístavbu. Rakouská skupina, fungující přes 60 let, bude v Domažlicích investovat 60 milionů korun, téměř polovinu vloží do dostavby haly a zbytek do nákupu strojů a vybavení. Podle informací ČTK spolupracuje také s filiálkou německé firmy Galí Optik, která vyrábí přes 20 let v Domažlicích brýlové obruby.

Otis chce letos dodat pro mnichovské metro dalších 11 eskalátorů

Břeclavský výrobce eskalátorů a výtahů Otis chce letos dodat pro mnichovské metro dalších 11 eskalátorů. Víceletý kontrakt skončí v březnu 2014, zatím je téměř v polovině. V minulých dvou letech Otis do Mnichova dodal 23 eskalátorů. Celkem jich má být 68. ČTK to řekl Patrik Fanc z marketingového oddělení firmy. Celkovou výši kontraktu neuvedl. Jedna z největších zakázek posledních let začala pro Otis v roce 2010, kdy do Mnichova dodal pět eskalátorů. "Téměř každá eskalátorová jednotka se veze do příslušné stanice vlakem. Musíme přesně dodržet časový harmonogram, což se nám daří," uvedl Fanc. Mnichovské metro je v provozu od roku 1971. Zahrnuje 91 kilometrů podzemních tratí s 93 stanicemi.

Praha chce, aby se na Václavské náměstí vrátily tramvaje

Praha udělala další krok k tomu, aby se na Václavské náměstí vrátily tramvaje. Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) nechal tento týden zpracovat změnu územního plánu, která by návrat tramvají umožnila. S obnovou tramvajové tratě mezi Vinohradskou třídou a náměstím už dříve počítal projekt přestavby Václavského náměstí. S návratem tramvají ale nesouhlasí Praha 1. Tramvaje by podle Hudečkova návrhu jezdily z Vinohradské třídy do Vodičkovy a Jindřišské ulice. Kvůli tomu ale bude nutné změnit územní plán. Hudeček proto zadal magistrátnímu odboru územního plánu, aby změnu připravil.

Pospíšil dočasně zprostil funkce stíhaného kladenského soudce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dočasně zprostil výkonu funkce kladenského soudce Vlastimila Matulu. Důvodem je Matulovo stíhání za nadržování v kauze přerušení výkonu trestů, které si odpykávali zloději 74 milionů korun Josef Blažek a Rudolf Tesárek. Soudce se může proti rozhodnutí odvolat, podat takzvaný rozklad, ten by však neměl odkladný účinek. Matula by měl být zproštěn výkonu soudcovské funkce do pravomocného skončení trestního stíhání.

K mezinárodnímu happeningu Hodina Země se připojí i Česko

K šestému ročníku mezinárodního happeningu Hodina Země se připojí také na 150 českých obcí, letos poprvé i Praha. Hrady, zámky a nejrůznější pamětihodnosti ve městech ztlumí nebo zcela zhasnou osvětlení, uvedli koordinátoři z Ekologického institutu Veronica. V Praze naráz potemní Staroměstská radnice, věže Vyšehradu nebo Petřínská rozhledna a do tmy se ponoří i Karlův most, Obecní dům či žižkovský vysílač a Tančící dům. Hlavní město tak upozorní své obyvatele i návštěvníky na celosvětovou akci, která má vést k úspoře energie a ochraně klimatu. Vlna tmy začne v sobotu ve 20:30 na Fidži a skončí o den později na ostrově Samoa.

Čeští vědci objevili, jak ovládat magnet světlem

Čeští vědci objevili způsob, jak ovládat magnet světlem. Jde o efekt, jímž je možné manipulovat spiny, tedy kvantovými vlastnostmi elementárních částic, v magnetu pomocí krátkých laserových pulsů. Vědci svůj objev představili odborné veřejnosti v mezinárodním prestižním časopise Nature Physics, informoval Jan Martinek z tiskového odboru Akademie věd. Jevu se podle vědců využívá například k zápisu informace v nejnovější generaci spintronických operačních pamětí, od nichž se očekává, že umožní konstrukci počítačů nové generace. Objev je dílem společné Laboratoře opto-spintroniky Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Skeptikové udělovali Bludné balvany za matení české veřejnosti

Čeští skeptikové opět udělovali Bludné balvany, za "blátivé myšlení" rozdali šest těchto anticen. Zaměřili se vesměs na léčitelství, ale i na údajně ekologické zemědělství či odhalování nejrůznějších světových spiknutí. Negativní cenu tak získalo například léčivé hledění do Slunce a prosazování grafologie do pedagogické praxe. Jedna z laureátek Bludného balvanu Karolína Loskotová propaguje přímé hledění do Slunce, protože to prý zlepší zrak a odblokuje mozek. Iniciativním prosazováním grafologie do pedagogické praxe si Bludný balvan vysloužil Ivan Bertl. Z písma prý vyčte, zda je pisatel introvert či extrovert, pod stresem nebo vyrovnaný a jak se uplatní v pedagogické praxi. Bertl o grafologii vydal mnoho knih a učebnic. Známými nositeli výroční ceny Českého klubu skeptiků jsou například americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, zpěvák Karel Gott, astrologové Antonín Baudyš junior a Antonín Baudyš senior, který byl ministrem obrany, švýcarský spisovatel a záhadolog Erich Däniken nebo biotronik Tomáš Pfeiffer.

Začíná jarní sezona na hradech a zámcích

Po zimní přestávce se o nadcházejícím víkendu v České republice otvírá většina přístupných hradů, zámků. Některé památky svoje brány otevřou návštěvníkům již v sobotu, další v neděli a některé mají celoroční provoz nebo pro hezké počasí zahájily sezonu již dříve. Turisty budou lákat třeba na akce spojené s projektem Oživlé památky, který má za cíl ukázat památky jako místa, kde se stále něco děje a kam má proto smysl se vracet. Nejnavštěvovanější památkou ve správě NPÚ byl vloni díky celoročně otevřenému hradnímu muzeu hrad a zámek Český Krumlov, kam zavítalo 320.000 lidí. Na nedostatek turistů si nemůže stěžovat ani Jaromír Kubů, kastelán hradu Karlštejn. "Máme otevřeno od 1. března a od tohoto data nás již navštívilo 13.000 turistů. Budeme pořádat tradiční Karlštejnské kulturní léto, v červenci u nás také zazpívá svoje největší hity Václav Neckář," řekl ČTK Kubů. "Otevřeno máme celoročně, ale hradní sezonu jsme zahájili 24. března. Loni nás celkově navštívilo přes 200.000 lidí, lze říct, že počet návštěvníků mírně klesá," řekl ČTK Luděk Frencl, kastelán hradu Křivoklát.

Na kroměřížském zámku jsou vystaveny matrice map z 18. století

Na kroměřížském zámku je pátku k vidění unikátní šestice barokních tiskařských matric map, podle kterých byly v 18. století tištěny dobové mapy Moravy. Arcidiecézní muzeum Kroměříž je vystavuje v nové knihovně. Expozicí nazvanou Tabula Generalis Diocesis Olomucensis otevírá kroměřížský zámek novou turistickou sezonu. Podle kurátora výstavy Ondřeje Zatloukala, vedoucího uměleckohistorického oddělení Muzea umění Olomouc, jsou originální měděné desky dosud nejvýznamnějším objevem, který se odborníkům podařilo v kroměřížských sbírkách nalézt. Podle kurátora z mapy poté vycházely téměř všechny další mapy Moravy v 18. století. Zbylých pět matric nalezených na kroměřížském zámku nechal pořídit na základě Müllerovy mapy Moravy olomoucký kanovník Jan Václav Xaver Frey von Freyenfels. Měděné desky podrobně zachycují olomouckou diecézi. Tiskem byly mapy vydány roku 1762.

Čtyři desítky českých vinařů získaly zlatou medaili v Bojnici

Čtyři desítky českých vinařů získaly zlatou medaili v tradiční březnové soutěži Víno Bojnice na Slovensku. Jejich víno uspělo v konkurenci 655 vzorků. Mezi nejúspěšnější české vinařské firmy se zařadily Vinné sklepy Lechovice, které měly v první desítce nejlepších vín dva vzorky. Vyplývá to z výsledků soutěže, které má ČTK k dispozici. "Je to pro nás velký úspěch, máme celkem šest ocenění, dvě zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile," uvedla Hana Dvořáková z Vinných sklepů Lechovice. Nositelé ocenění mají právo aplikovat nálepku medaile na láhev pro distribuci. V celkovém pořadí získala firma ve 12. ročníku soutěže ze Znojemska páté místo za Sekt Lechovice Brut, šumivé víno ročníku 2010 a desáté místo za Cabernet Sauvignon, růžové ledové víno ročníku 2010, které vyhrálo také absolutní pořadí růžových vín.

Ze sportu

Český krasobruslař Michal Březina skončil na mistrovství světa druhý v krátkém programu. Na šampionátu v Nice nestačil jen na favorizovaného Kanaďana Patricka Chana, za nímž zaostal o necelé dva body. Třetí byl Japonec Daisuke Takahaši, mistr světa z roku 2010. Z boje o medaile naopak vypadl druhý český reprezentant Tomáš Verner, který je po pokažené jízdě až čtrnáctý.

Šéf Kontinentální hokejové ligy Alexandr Medveděv přivítal čtvrteční rozhodnutí českého svazu, který odsouhlasil působení HC Lev Praha na české půdě. Účastníkem KHL se klub nově registrovaný v ČSLH, který v minulé sezoně hrál v soutěži jako HC Lev Poprad na Slovensku, podle něj oficiálně stane na konci dubna.

Fotbalová asociace ČR požádá policii, aby prověřila, zda rozhodčí Tomáš Lakomý nelegálně neovlivnil utkání 21. kola dorostenecké ligy mezi Ostravou a Slováckem (3:3). Rozhodčí, který nastupuje i v první lize jako asistent, v zápase nastavil skoro dvanáct minut a odpískal hned tři penalty. Existuje podezření, že zmanipuloval utkání ve prospěch sázkařského gangu.

Basketbalistka Hana Horáková bude s Jekatěrinburgem hrát na závěrečném turnaji Evropské ligy o bronz. Její tým v ruském souboji o druhé místo ve skupině B porazil loňského finalistu Spartak Moskevská oblast 86:80. Kapitánka českých vicemistryň světa a bývalá vítězka Evropské ligy s Brnem odehrála čtyři minuty a do statistik se nezapsala.

Počasí na sobotu:

Čekáme přeháňky. Teploty přes den 5 až 9, na jihu Moravy kolem 11ti stupňů, na horách dva nad nulou. Silný vítr dosáhne v nárazech kolem 80ti, na horách až 100 kilometrů za hodinu.

30-03-2012