Denní souhrn zpráv Zprávy

31-03-2012

Zveřejňování odposlechů v médiích má Václav Klaus za nástroj manipulace

Seriál zveřejňování odposlechů ve sdělovacích prostředcích považuje prezident Václav Klaus za nástroj společenské manipulace. Jde podle něj o nepřijatelnou metodu, kterou mediokracie pohlcuje demokracii. Uvedl to v Mladé frontě Dnes (MfD). Média v těchto dnech postupně zveřejňují odposlechy, v nichž figuruje podnikatel a lobbista Roman Janoušek. V záznamech uveřejněných v MfD jsou to převážně jeho rozhovory s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem. Podle deníku jde o doklad dlouholetých podezření, že Janoušek měl na chod magistrátu výrazný vliv. Server euro.cz navíc v pátek uvedl, že má k dispozici nahrávku, na níž údajně rovněž hovoří Janoušek a která dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby.

Prezident v článku pro MfD připouští, že i jeho "šokuje způsob a styl zveřejněné komunikace, slovník a samo chování některých aktérů". Jádro problému je ale podle něj jinde. "Doba je neklidná. Různé zájmové skupiny se snaží, aby sociální neklid přerostl v chaos. Média jim v tom zdatně sekundují, pokud s nimi přímo nespolupracují. Je to hra s ohněm. Pokud vypukne, shoří v něm všichni," varuje Klaus. Zveřejňování odposlechů kromě toho podle něj ani neslouží k nalézání pravdy. Tomu prý spíše zabraňuje.

Prezident v textu píše také o současných ekonomických a sociálních problémech a zdůrazňuje, že je nehodlá ani v nejmenším bagatelizovat. "Přesto tvrdím, že sociální situace v naší zemi není ani zdaleka tak katastrofální, jak nám ji líčí mnohá média a některé politické strany, odbory a různá protestní ad hoc seskupení, která v dnešních potížích vidí příležitost k posílení svého vlivu a moci," uvádí. Sociální a ekonomické potíže jsou podle prezidenta přes svou bolestivost racionálně uchopitelné a zvládnutelné.

Na prezidentova slova v tom samém vydání MfD reaguje šéfredaktor listu Robert Čásenský. Prezidentovi lze podle něj dát za pravdu v tom, že prostor pro případný nástup zručného populisty je dnes asi skutečně větší než dřív. Klaus však prý ve své analýze dnešních poměrů zásadně převrací příčiny a následky. "Nejsou to média, kdo zapříčinil nynější stav české politiky. Nejsou to média, kdo si na dlouhá léta zprivatizoval politiku a veřejné zakázky v hlavním městě. Nebyla to média, kdo umožnil prorůstání politických elit a rádoby podnikatelských skupin až do stavu, kdy není jasné, kdo vlastně řídí státní či městské úřady. K ničemu takovému neměla média na rozdíl od politických elit ani příležitost, ani vůli a už vůbec ne moc," píše šéfredaktor MfD.

LN: ČR není v unii v izolaci, řekla kancléřka Merkelová před návštěvou Prahy

Česká republika není v Evropě v izolaci poté, co se země zatím odmítla připojit ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti zemí eurozóny. Lidovým novinám (LN) to před svou návštěvou Prahy řekla německá kancléřka Angela Merkelová. V rozhovoru také uvedla, že její vláda nevyvíjí tlak na okolní země v otázce jaderné energetiky, neboť prý umí žít s tím, že jiné země mají vlastní energetickou politiku. Merkelová do Prahy přijede 3. dubna. Jednat má především s českým premiérem Petrem Nečasem. Uvedla, že při rozhovorech o konkurenceschopnosti Evropy udělala zkušenost, že český premiér je konstruktivní partner. Merkelová připustila, že plánuje s Nečasem hovořit také o energetice. "Pevně věří", že v Německu se podaří zrychlit výstavbu severojižní energetické sítě tak, aby na hranicích s ČR a Polskem nebylo nutné stavět regulační zařízení, která by bránila přehlcení přenosových sítí těchto zemí.

Ve Varnsdorfu protestovalo asi 140 lidí, nechtějí nová ghetta

Ve Varnsdorfu na Děčínsku se sešlo asi 140 lidí na protestním shromáždění. Nechtějí, aby se nepřizpůsobiví lidé sestěhovávali do panelových domů v Kovářské a Pražské ulici. Hrozí tam prý vznik nového ghetta. Podepsali kvůli tomu otevřený dopis vládě. Ohlášený pochod k ubytovnám nakonec z náměstí nevyrazil. Kromě textu otevřeného dopisu přečetl svolavatel shromáždění Petr Heinrich také dopisy od obyvatel panelového domu. "Bydlím v Kovářské 20 let a situace už je neúnosná. V garsonce bydlí osm lidí. Po domě běhají psi, kteří nikomu nepatří," napsala jedna z nich. V domě, který před rokem a půl rekonstruovali, dnes mají počmáranou fasádu a rozbité dveře. Problémy jsou podle místních i se se zahradou školky, kterou musí neustále čistit od odpadků. V dopise vládě požadují, aby se jejich požadavky kabinet zabýval a zabránil vzniku ghetta. Ta ale sestěhovávání nepřizpůsobivých, zejména Romů, zabránit nemůže, protože jim byty pronajímají jejich soukromí majitelé.

Odbory ve Škoda Auto hrozí protesty kvůli kolektivní smlouvě

Vyjednávání o podobě nové kolektivní smlouvy v automobilce Škoda ke shodě nedospělo. Pro odbory je růst platového tarifu o 4,3 procenta nepřijatelný, požadují šest procent a zvažují protestní akce. Stávající kolektivní smlouva končí dnes, odbory a firma se jejími pravidly řídí i nadále. Odbory dále upozornily, že si zaměstnanci nepřejí, aby byli srovnáváni s firmami, které jsou v ČR mimo špičku. Vedení sdělily stanovisko kolegů z bratislavského závodu Volkswagen, kteří jim na své čtvrteční konferenci vyjádřili podporu a jsou připraveni zúčastnit se protestních akcí v Mladé Boleslavi. Odbory v pátek požádaly o stanovisko k současnému stavu jednání představenstvo. Po mimořádném pondělním zasedání Podnikové rady pak předají zaměstnavateli její stanovisko. "Pokud některý z vedoucích pracovníků bude obcházet ustanovení kolektivní smlouvy v oblasti informace, projednání a spolurozhodování, odbory okamžitě spustí protestní akce včetně zastavení práce," upozornil šéf odborářů Jaroslav Povšík.

Do zvýšení penzí by mohlo příští rok putovat kolem čtyř miliard

Do zvýšení důchodů by mohlo v příštím roce putovat kolem čtyř miliard korun místo původních téměř 12 miliard. Tolik by bylo potřeba na novou valorizaci penzí o třetinu růstu mezd a třetinu růstu cen, na které se dohodli ekonomičtí ministři. Ministerstvo práce už začalo předběžně pracovat na změně příslušné legislativy. Novinářům to řekl ministr práce Jaromír Drábek. Zatím podle něj ještě není jasné, jestli pracující důchodci přijdou o slevu na dani. Dohoda dosud nepadla. Vláda se shodla na tom, že i v nepříznivé ekonomické situaci nebude zemi zadlužovat a schodek rozpočtu zvyšovat. Podle původního návrhu ministra financí se měly penze na tři roky zmrazit. Ekonomičtí ministři se ve čtvrtek přiklonili k tomu, aby se zvedaly o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace. Záměr musí schválit vláda. Ministerstvo práce už chystá legislativní řešení, které chce Drábek kabinetu předložit do půlky dubna. dbory i opozice nový valorizační vzorec ostře kritizovaly. Podle ČSSD i komunistů je menší přidávání penzistům asociální a mnozí důchodci se budou propadat do chudoby.

Poslanec Babák hájí firemní dárce VV, jsou prý za nimi dohledatelní lidé

Poslanec Věcí veřejných (VV) Michal Babák se ohradil proti spekulacím o údajných nejasnostech spojených s několika firemními sponzory této vládní strany. Za společnostmi, jež VV obdarovaly, jsou podle Babáka konkrétní lidé, které lze dohledat. Reagoval tak na článek v deníku Právo, podle něhož VV "skrývají své miliónové dárce za anonymní akcie, také v Panamě". Poslanec v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici, uvedl, že VV jednaly a jednají s fyzickými osobami a nemohou ovlivnit to, že v rámci obchodní strategie jsou firmy prodány zahraničním společnostem nebo jimi vlastněny. Na informace v Právu reagovala tiskovým prohlášením i Babákova stranická kolegyně, vicepremiérka Karolína Peake. Také ona je přesvědčena o tom, že účetní závěrka i účetnictví VV jsou v souladu se zákonem. Připustila, že ona i další členové předsednictva jsou informacemi tisku zaskočeni a "budou se jistě na příštím zasedání ptát".

MfD: ŘSD vypsalo pět soutěží na opravu D1 v hodnotě čtyř mld. Kč

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo pět soutěží na modernizaci dálnice D1 v celkové hodnotě přesahující čtyři miliardy korun. Záruka za provedenou práci bude deset let. Píše to Mladá fronta Dnes. ŘSD ve smlouvě s vítěznými firmami nepovolí navýšení ceny, nepočítá ani s rezervami na možné vícepráce. Modernizace dálnice by měla začít letos v červenci, dokončena by měla být v roce 2018. "Skončila doba, kdy byly zakázky výhodné hlavně pro stavební firmy," řekl listu pověřený ředitel ŘSD René Poruba. Přesto čeká, že se do soutěže kvůli nedostatku práce přihlásí desítky firem. Při rozhodování v soutěži bude mít devadesát procent váhy cena, deset procent délka záruky nad deset let. Společnosti musí také splnit požadavky na technické vybavení, například určitý počet bagrů. Někteří zástupci stavařů se na ŘSD zlobí kvůli desetileté záruce, která není v českém stavebnictví běžná. Kritizoval ji například šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš, který uvedl, že podle novely zákona o veřejných zakázkách je záruka 60 měsíců. Desetiletá garance naopak nevadí firmě Skanska. "Je to požadavek, který určuje investor a my se mu musíme přizpůsobit," řekla mluvčí společnosti Lucie Nováková.

V řece Kamenici se utopil mladý muž, převrátil se raft

V řece Kamenici na Jablonecku se utopil mladý muž. S ním a jeho třemi přáteli se převrátil raft. Ostatní se zachránili. Z informací hasičů vyplývá, že když ho záchranáři objevili, byl ještě na živu. Nakonec se ho ale zachránit nepodařilo. Po vodákovi pátrali záchranáři a hasiči ze tří jednotek. Pohřešovaného spatřila osádka vrtulníku. Byl asi dva kilometry po proudu na pravé straně řeky. "Zásah byl komplikovaný špatnou přístupností. Abychom se k vodákovi dostali, musela jedna skupina pomocí lana překonat silný proud řeky v daném místě," poznamenal v tiskové zprávě velitel družstva tanvaldských hasičů Miroslav Novák. V krátké době jde o druhé úmrtí vodáka v Libereckém kraji. Minulou sobotu se na řece Jizeře poblíž Železného Brodu převrátil také raft. Jeden z vodáků i tehdy zmizel pod hladinou a poté, co byl nalezen, ho už záchranáři nedokázali oživit.

V Brně začal největší český zemědělský veletrh TechAgro

Na brněnském výstavišti začala čtveřice největších zemědělských veletrhů v republice. Akce TechAgro, Animal Vetex, Biomasa a Silva Regina nabídnou pohled na aktuální trendy v zemědělství, lesnictví, veterinární medicíně i chovatelství hospodářských zvířat. Letošní ročník je podle pořadatelů bohatý na novinky, vystavovatelé jich přihlásili 102. O poctu v podobě zápisu do Guinnessovy knihy rekordů a překonání českého rekordu se dnes pokusí také vystavovatelé stovky historických lesnických a mysliveckých uniforem na veletrhu Silva Regina. Na veletrzích, které potrvají do středy, se uskuteční také množství odborných konferencí a seminářů za účasti odborníků a politiků. Konat se bude například Středoevropský veterinární kongres. I laická veřejnost si na veletrhu přijde na své. Na venkovních plochách budou k vidění ukázky drezúry koní či zemědělská technika v chodu. Součástí veletrhu je výstava 300 hospodářských zvířat.

Na zemědělských veletrzích v Brně udělena ocenění Grand Prix. Porota vybírala z více než stovky nejmodernějších výrobků, oceněno jich bylo 16, informovala ČTK mluvčí veletrhu Martina Kremlová. Nejvíce cen porota tradičně udělila na veletrhu zemědělské techniky Techagro.

Humanitární organizace více spoléhají na místní, mění své nároky

Humanitární organizace se v posledních letech snaží více vyhovět místním požadavkům a spoléhat na obyvatele postiženého regionu. Nové nároky to klade i na zájemce o práci v těchto misích. Zahraniční pracovníci by měli být dobrými manažery nebo experty v určitém oboru, kteří se dokážou přizpůsobit odlišným kulturám. Shodlo se na tom několik účastníků mezinárodního kongresu o humanitární pomoci, který se konal v Praze. "Dříve jsme někam přijeli a příjemcům pomoci říkali, co pro ně budeme dělat. Novější přístup je více poslouchat místní a ptát se jich, co můžeme udělat, aby si mohli pomoci sami. Snažíme se také zjistit, jak využít schopnosti místní komunity," řekl ČTK Bryan Walker, který pracoval pro UNICEF, Lékaře bez hranic a další humanitární organizace v Asii a v Africe. Přetlak zájemců o práci v humanitárních organizacích a vysoké nároky na pracovníky misí podle řady účastníků semináře znamená, že pro nadšence není lehké se do humanitární pomoci zapojit. Odhodlání pomáhat a pracovat v riskantních podmínkách jsou spíše nutným předpokladem této práce než vstupenkou na humanitární misi.

Podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka se humanitární organizace při výběru svých pracovníků vydávají dvojí cestou. Zatímco některé západní neziskové organizace hledají špičkové experty, kteří na misích dostávají měsíční plat 5000 až 10.000 eur (125.000 až 250.000 Kč), organizace s menším rozpočtem sázejí na lidi, které motivují jejich vlastní hodnoty. Také Člověk v tísni ale podle Pánka kandidáty na zahraniční mise vybírá velmi pečlivě a zápal pro humanitární pomoc jim zdaleka nestačí.

Lou Reed a Suzanne Vega v New Yorku vzdali poctu Václavu Havlovi

Legenda newyorské hudební scény Lou Reed spolu s písničkářkou Suzanne Vega či kytaristou Ivanem Králem v noci na sobotu v New Yorku vzdali poctu zesnulému disidentovi a prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi. Vystoupili na vzpomínkovém večeru, který zcela zaplnil České centrum na Manhattanu. Mnoho zájemců se do budovy kvůli přísným požárním předpisům omezujícím počet účastníků ani nedostalo. Večer nazvaný podle jedné Reedovy písně Love Is Here To Stay (Láska tu zůstane) byl koncipovaný jako koncert. Jako první na pódiu vystoupila Suzanne Vega. Zazpívala tři písně včetně jedné ze svých nejznámějších skladeb Tom's Diner, kterou zazpívala i v prosinci v Praze na koncertě věnovaném Havlovi. "Zpívala jsem ji i na Havlových narozeninách, a tak jsme se seznámili," řekla. Za zpěvačkou stejně jako později za ostatními účinkujícími byly na plátně vidět archivní fotografie s Havlem, který zemřel loni 18. prosince. Chvíli po Suzanne Vega na pódium přišel Reed, který místo hudebního vystoupení přečetl několik svých textů. Několika písněmi pak bývalému prezidentovi vzdal hold muzikant Ivan Král, který v minulosti hrál s Patti Smithovou či Iggym Popem. Zpěvem jej doprovázela herečka Zuzana Stivínová, která celý večer uváděla.

Po těžké nemoci zemřel Oldřich Černý, ředitel Nadace Forum 2000

V sobotu dopoledne zemřel po těžké nemoci Oldřich Černý, dlouholetý spolupracovník exprezidenta Václava Havla a výkonný ředitel Nadace Forum 2000. ČTK o tom informoval Filip Šebek z tiskového oddělení nadace. Oldřich Černý byl výkonným ředitelem Nadace Forum 2000 od roku 1999. Nadaci založil exprezident Havel společně s nositelem Nobelovy ceny za mír Elie Wieselem a japonským filantropem Yohei Sasakawou v roce 1996. Nejvýraznějším projevem její práce je každoroční říjnová konference Forum 2000, kterých se za léta pořádání akce zúčastnily stovky významných světových osobností.

Lidé mohou od neděle navštěvovat Jeruzalémskou synagogu

V neděli se veřejnosti po zimě otevře Jeruzalémská synagoga ve stejnojmenné ulici na Novém Městě. Kromě prohlídky unikátní stavby mohou její návštěvníci vidět novou expozici, která představuje život pražské židovské obce od konce války do současnosti. Originální stavba kombinuje secesní tvarosloví s maurským stylem. Synagoga byla postavena v roce 1906, více než století slouží bohoslužbám Židovské obce v Praze. Za války z ní bylo skladiště konfiskovaného židovského majetku a díky tomu byla zčásti uchráněná devastace. Veřejnosti je přístupná jen v létě, letos od 1. dubna do 31. října denně od 11:00 do 17:00 kromě sobot a židovských svátků.

Sezona na kunínském zámku bude ve znamení významných výročí

Už v neděli se návštěvníkům otevřou brány zámku v Kuníně na Novojičínsku. Letošní zámecká sezona bude hlavně ve znamení významných výročí. Zámek si připomene především 250 let od narození jeho nejvýznamnější majitelky hraběnky Marie Walburgy, řekl ČTK kastelán Jaroslav Zezulčík. Právě za hraběnčina života dosáhl zámek největšího věhlasu. "Proslula jako mimořádná filantropka, která na zámku založila jeden z nejlepších vzdělávacích ústavů ve střední Evropě a vychovávala zde mimo jiné budoucího Otce národa malého Františka Palackého," připomněl Zezulčík. Dodal, že zámek bude slavit i několik dalších výročí, mezi nimi například 200 let kostela Povýšení svatého Kříže, který nechala postavit právě hraběnka Walburga a nachází se v blízkosti zámku. Vrchol oslav se v Kuníně chystá na září, kdy se na zámku už tradičně koná slavnost růží, která připomíná právě nejslavnější osobnost zámku i její lásku k těmto květinám.

Zámek Horšovský Týn se otevřel návštěvníkům, ukazuje unikátní meč

Starobylý samurajský meč patří mezi novinky, na které láká turisty v nové sezoně státní hrad a zámek Horšovský Týn na Domažlicku. Meč katana pochází z doby okolo roku 1539, řekl ČTK kastelán Jan Rosendorfský. Zbraň, kterou památkáři podle Davida Růžičky z plzeňského památkového ústavu získali od sběratele, rozšíří ve zbrojnici zámecké sbírky orientálních zbraní, mimo jiné i dalších samurajských mečů. Meč je opatřen certifikátem pravosti od japonské státní organizace Společnost japonského meče. Zámek v Horšovském Týně nevystavuje japonské artefakty náhodně. Jeden návštěvnický okruh je zde věnován pozůstalosti hraběnky Micuko Coudenhove-Kalergi, rozené Japonky, žijící na přelomu 19. a 20. století v Čechách.

Zoo Praha zahajuje novou sezonu s novým barevným logem

Pražská zoologická zahrada zahájila 81. sezonu. Novinářům její ředitel Miroslav Bobek představil také nové logo s pěti barevnými stopami izraelského grafika Sagi Haviva z renomované newyorské firmy Chermayeff&Geismar. Nové logo nahrazuje prozatímní design, který zahrada narychlo přijala v roce 2009 v důsledku svého sporu s českým výtvarníkem Michalem Cihlářem. Soudy s ním ale nekončí, zahrada se podle Bobka před několika dny v kauze obrátila na Ústavní soud.

Logo se skládá ze pětice barevných zvířecích stop. Lví stopa připomíná jedno z prvních zvířat zahrady - lvici Šárku a symbolizuje popularitu "zvířecích osobností". Stopa kondora připomíná na příkladu prvního odchovu kondora andského v roce 1937 chovatelské úspěchy zahrady, stopa koně Převalského zdůrazňuje podíl zoo na záchraně tohoto druhu i ochraně mnoha dalších ohrožených živočichů, stopa varana komodského symbolizuje rozvoj zoo po povodních v roce 2002 a stopa velemloka má - s odkazem na knihu Karla Čapka Válka s mloky - upozornit na širší kulturní význam zahrady. Dnešní slavnostní zahájení nové sezony, kterého se zúčastnil kardinál Dominik Duka či pražský primátor Bohuslav Svoboda, by podle ředitele Bobka mělo otevřít rok, který bude nejméně stejně úspěšný jako ten minulý. Letos mají být dokončeny nové prostory pro slony, hrochy a antilopy.

Ze sportu

Krasobruslař Michal Březina medaili na mistrovství světa nezískal, ve volné jízdě se propadl ze druhé příčky po krátkém programu na šestou pozici. Titul obhájil Kanaďan Patrick Chan, za nímž skončilo japonské duo Daisuke Takahaši, Juzuru Hanju. Druhý český krasobruslař Tomáš Verner skončil šestnáctý. Březina vzhledem k vývoji soutěže potřeboval k zisku medaile výrazně překonat osobní rekord. Jeho sny o stupních vítězů se však rozplynuly hned po čtverném toeloopu, který skončil pádem. Nejistý byl i dopad při čtverném salchowu a vyhlídky na medaili byly definitivně ztraceny.

Český basketbalista Jan Veselý byl nejlépe doskakujícím hráčem pátečního utkání NBA mezi Washingtonem a Philadelphií, v němž přispěl k výhře domácího týmu 97:76. Jedenácti doskoky si jednadvacetiletý nováček v zámořské lize vytvořil nový osobní rekord, během necelých třiceti minut strávených na hřišti zaznamenal také šest bodů.

Pražský půlmaraton vyhrál etiopský běžec Atsedu Tsegay v nejlepším letošním čase a pátém výkonu historie 58:47 minuty. Útok na světový rekord Zersenaye Tadeseho z Eritrey, který má hodnotu 58:23, zhatil vítr. Traťový rekord padl i v závodě žen zásluhou Keňanky Joyce Chepkiruiové, která zvítězila za 1:07:02. Nejlepší z českých vytrvalců Jan Kreisinger obsadil patnácté místo v čase 1:05:42. Podruhé v kariéře proběhl cílem Pražského půlmaratonu bývalý fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd. Od své premiéry v předminulém ročníku se zlepšil o tři minuty a s výsledným časem 1:43:44 doběhl o 45 minut za vítězným Etiopanem Atsedu Tsegayem. Držitel Zlatého míče za rok 2003 běžel s kamarády a pochvaloval si podporu diváků, ale zatím neví, zda si za šest týdnů troufne i na Pražský maraton.

Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč těsně neobhájil celkovou výhru v ceněné sérii Ski Classics. Vítězi jiného seriálu FIS Marathon Cup unikl triumf o pouhé dva body. Řezáč před závěrečným závodem ve švédském Vaalaadalenu vedl, ale obsadil čtvrté místo a v čele se neudržel. Těsně ho předstihl jeho norský rival Anders Auckland, který závod na 53 km vyhrál o sekundu před domácím Jörgenem Brinkem. Třetí skončil další Švéd Mathias Fredriksson, Řezáč dojel čtvrtý s odstupem 40 sekund na vítěze. Osmatřicetiletý český běžec tak získal za druhé místo ve Ski Classics 8800 eur (218.000 korun). Dva body ho stály 13.200 eur, o něž bral Auckland na prize money víc. Další český dálkový běžec Petr Novák obsadil 14. místo. Martin Koukal, který absolvoval mezi "laufaři" první sezonu, byl třiadvacátý.

Počasí

Bude skoro jasno, přes den pak přijde proměnlivá, většinou velká oblačnost a s ní přeháňky. V polohách nad 400 m - a na severovýchodě místy i v nížinách - může sněžit. Teploty jen 4 až 8 °C a na horách kolem -1 °C.

31-03-2012