Denní souhrn zpráv Zprávy

01-04-2012

Premiér Nečas označil Jiřího Langa za mimořádně kvalitního ředitele BIS

Premiér Petr Nečas (ODS) pokládá Jiřího Langa za mimořádně kvalitního ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS). Lang je podle předsedy vlády apolitickým, k České republice loajálním šéfem služby. Nečas to uvedl v televizním diskusním pořadu České televize. Podle premiéra BIS dosáhla v posledních letech vynikajících výsledků ve své kontrarozvědné činnosti, tedy v boji se zahraničními špiony na českém území. BIS čelí v posledních dnech kritice kvůli údajnému úniku odposlechů hovorů bývalého primátora Prahy Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Premiér uvedl, že nyní nemá důkazy, nebo jen závažné náznaky, dokládající, že Lang porušil nějaké principy, či své povinnosti.

Lang musí v současné době vysvětlit poslancům ze sněmovní komise pro kontrolu BIS, zda tajně pořízené nahrávky mezi Bémem a Janouškem z roku 2007, které zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD), unikly z BIS. MfD uvádí, že nahrávkami v roce 2009 disponovala bezpečnostní agentura ABL, kterou v té době vlastnil nynější šéf poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných Vít Bárta. Podle Nečasových slov nelze vyloučit, že nahrávky z BIS skutečně unikly, premiér ale pro to nyní nemá důkazy. Připomněl, že možných míst úniku je více, včetně telefonního operátora, policejního útvaru zvláštních činností, jiné složky policie, ale také z jiné zpravodajské služby či "úplně cizokrajné struktury". Nečas také za "neuvěřitelný přešlap" označil rozhodnutí týdeníku Euro zveřejnit plné jméno šéfa protiteroristického odboru BIS v souvislosti s pátek zveřejněnou nahrávkou jeho rozhovoru s lobbistou Janouškem.

Vicepremiérka Peake: V regionech je to ohledně odchodu VV z vlády půl na půl

Regionální organizace vládních Věcí veřejných (VV) jsou zatím rozpolcené v otázce, zda by v úterý mělo stranické vedení rozhodnout o odchodu strany z koalice. Prohlásila to vicepremiérka a místopředsedkyně nejmenší vládní strany Karolína Peake v diskusi ČT. Předseda VV Radek John v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 řekl, že bude žádat revizi koaliční smlouvy. Peake zdůraznila, že pro koaliční partnery, tedy ODS a TOP 09, je jednoduché bagatelizovat poslední nahrávku, která podle VV dokládá snahu některých jednotlivců z těchto stran uskutečnit puč v poslaneckém klubu VV. "Myslím, že si jako koaliční partner zasloužíme nějaké vysvětlení," řekla Peake.

K odchodu VV z vlády vyzval v pátek místopředseda strany Tomáš Jarolím s tím, že pokud strana vládu neopustí, je rozhodnut rezignovat na funkci ve straně. Karolína Peake, která dosud vydávala prohlášení nabádající ke zdrženlivosti, v televizi připustila, že Věcmi veřejnými zveřejněná nahrávka rozhovoru mezi poslankyní Kristýnou Kočí a ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským je zajímavá. Kočí na záznamu, který zřejmě pořídila ona sama, mimo jiné uvádí, že dostala od koaličních politiků velkorysé nabídky za "odstřelení" nynějšího šéfa poslaneckého klubu VV a tehdejšího ministra dopravy Víta Bárty.

Materiál pro vládu navrhuje, aby se lobbisté registrovali

Povinnou registraci lidí, kteří se budou chtít zabývat lobbingem, doporučuje mimo jiné materiál, který ve středu projedná vláda. Odborníci, kteří jej pro vládu vypracovali, v něm zmiňují také možnost vzniku veřejného diáře funkcionářů, kde by byly na internetu zveřejňovány a denně aktualizovány jejich schůzky. Materiál také doporučuje do budoucího zákona o lobbingu zakotvit pravidlo o dočasném zákazu výkonu lobbingu na dobu dvou let pro někdejší politiky a státní úředníky. Pravidlo má zabránit "jevu otáčivých dveří", kdy se tito lidé ihned po odchodu z funkcí stávají lobbisty. Zvažováno je i zavedení "legislativní stopy", která by měla umožnit zjistit, na kterých zákonech, či pozměňovacích návrzích se lobbisté podíleli.

Kancléřka Merkelová míří do Prahy jednat o Evropě a energetice

Němečtí i čeští politici sice vyzdvihují výborné vztahy obou zemí, ale Berlín a Praha se v současnosti rozcházejí v názoru na řešení evropských dluhových problémů nebo v přístupu k energetické politice. Tato témata mají dominovat úternímu jednání německé kancléřky Angely Merkelové s českým premiérem Petrem Nečasem. Merkelová v úterý navštíví Prahu a kromě Nečase se setká také s prezidentem Václavem Klausem. Bude také diskutovat se studenty o budoucnosti Evropské unie. Nečasova vláda se zatím nepřipojila k takzvanému fiskálnímu paktu EU, spoluiniciovaným právě Německem, kterým se většina unijních států zavázala dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Ta mají zabránit dalšímu zadlužování evropských zemí a opakování krize, do jaké se dostalo Řecko.

Při jednání ve Strakově akademii se má hovořit i o energetice. Zatímco Německo se rozhodlo odstoupit od využívání elektřiny z jádra, pro českou vládu je atom jedním z pilířů energetické koncepce a připravuje výstavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. To se však nelíbí německým ekologům, zvláště v příhraničním Bavorsku. Nečas už loni Merkelové nabídl veřejný dialog s německými občany o dostavbě Temelína, který kancléřka přijala. Podrobnosti k této iniciativě ale zatím nebyly dohodnuty. Českou stranu naopak trápí přetoky elektřiny z větrných parků na severu Německa, které ohrožují stabilitu české přenosové soustavy. Podle diplomatických zdrojů ČTK má Nečas na jednání klást důraz na potřebu výstavby nových přenosových sítí v Německu. Při své únorové návštěvě Berlína premiér sice odmítl, že by Česko uvažovalo o instalaci speciálních hraničních transformátorů k blokování přetoků proudu z Německa, jako to plánuje Polsko, český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška v nedávném rozhovoru pro německý tisk už tak rezolutní nebyl.

Účinnosti nabyly tři reformní zákony o zdravotních službách

Účinnosti nabyly tři reformní zákony o zdravotních službách. Dojezd sanitek se prodlouží z 15 na 20 minut. Lékařům hrozí za porušení zákona až milionová sankce. Platit začíná také novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, pojišťovny uhradí očkování proti rakovině čípku děložního dívkám od 13 do 14 let věku. Úplnou novinkou a rozšířením práv pacienta je možnost určit, zda chce být oživován, když už o sobě nedokáže rozhodovat. Prohlášení platí pět let, musí mít písemnou formu, lze ho kdykoli změnit. Novinkou je i souhlas obou rodičů s léčbou dětí, podle kritiků však práva pacientů omezuje. Poprvé je dána povinnost pro pacienty projevovat součinnost s poskytováním péče, řídit se pokyny lékaře a dodržovat léčebný režim. Svaz pacientů tvrdí, že lékaři tak dostanou možnost zbavit se nepohodlného pacienta. Pro zdravotnická zařízení znamenají nové zákony řadu povinností a zřejmě i komplikací. Problémy lze očekávat i s úhradami, které v souvislosti s novými právy vzniknou. Pacient třeba před zásadní operací má právo na názor druhého odborníka. Není jasné, kdo ho zaplatí.

Průzkum: Získat práci bez předchozí praxe je v ČR velmi obtížné

Získat zaměstnání bez předchozí praxe je v Česku velmi obtížné. Podle dvou pětin lidí, kteří se zapojili do průzkumu pracovního portálu Jobs.cz, je to dokonce takřka nemožné. Přesto téměř dvě třetiny tuzemských firem podle svých slov absolventy bez praxe běžně přijímají. Do březnového průzkumu se zapojilo 873 lidí a 131 firem. Počet firem, které jsou ochotny zaměstnat mladé lidi bez předchozích pracovních zkušeností, postupně roste. Jejich podíl podle průzkumu dosahuje 61 procent. Dalších 29 procent zaměstnavatelů absolventy bez praxe přijímá jen zcela výjimečně, zbylých deset procent vůbec. Zásadním zjištěním ovšem je, že jen necelá třetina respondentů dokázala práci bez předchozí praxe v oboru získat. Dalších 15 procent lidí to považuje za obtížné a více než dvě pětiny za v podstatě nemožné. Zbylých 12 procent si hledá práci pouze v oboru, v němž praxí disponuje.

Začíná platit novela, která usnadní získání výučního listu

Začíná platit novela, která umožní získání výučního listu lidem bez patřičného vzdělání, zato s praxí v oboru. Další novinkou je rekvalifikace už pro 16leté chlapce a dívky. Novela o uznávání výsledků dalšího vzdělávání počítá s tím, že profesní kvalifikaci budou moci získat lidé s dostatečnou praxí a znalostmi v příslušném oboru, přestože jej nevystudovali. Novela má umožnit alternativní cestu k získání výučního listu, nemá ale výuční list nebo maturitu nahrazovat. Zkouška by měla pomoci lidem uplatnit se na trhu práce, lze ji ale složit jen v některých činnostech. Možnost získat doklad o kvalifikaci bez nutnosti navštěvovat školu budou mít například nevyučení kuchaři s léty praxe. Zkoušky kvalifikace by prováděly z 80 procent školy, pro určité profese typu horské průvodcovské služby pak odborníci.

Odborník: Bytů je přebytek, výstavba by se měla snížit

Bytů je na tuzemském trhu zejména vzhledem k výkonnosti ekonomiky přebytek. Česko by mělo korigovat své představy o bytové výstavbě na zhruba polovinu. Vyplývá to ze závěrů studie, kterou zpracoval Institut regionálních informací (IRI). Snížení bytové výstavby v ČR na úroveň cca 20 až 25 tisíc bytů ročně v nejbližších letech představuje podle IRI logickou korekci nadměrné a dlouhodobé expanze. Jak uvedl Milan Polednik z IRI, dotace státu by se už neměly orientovat na plošnou expanzi bydlení, ale spíše na sociální podporu potřebným. Předpokládaný pokles bytové výstavby je podle něj pozitivní. Přebytek kapacit se bude v dalších letech zmenšovat, a tím bude vyvolávat menší tlak na pokles cen nemovitostí, který stále hrozí. Snížení rozsahu bytové výstavby současně neznamená pokles úrovně bydlení. "Je to narovnání nenormálního stavu, který panoval," řekl.

Zemřela manželka Artura Londona, autora Doznání

Ve věku 96 let zemřela v sobotu v Paříži Lise Londonová, jejíž český manžel Artur London byl v 50. letech vězněn v bývalém Československu a sepsal o tom známou knihu Doznání. Informovala o tom místní média. London byl jedním z trojice mužů, kteří nedostali v procesu se čtrnáctičlenným "protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského" v listopadu 1952 trest smrti, ale doživotí. Bývalý náměstek ministra zahraničí se (údajně díky své francouzské manželce, člence Francouzské komunistické strany) z vězení dostal po čtyřech letech a byl rehabilitován. Manželé poté žili ve Francii, kde London vydal v roce 1968 svou knihu Doznání. Francouzský režisér řeckého původu Costa-Gavras o dva roky později tento tehdejší bestseler zfilmoval, přičemž Londona ve filmu ztvárnil zpěvák a herec Yves Montand a Lindonovou neméně slavná francouzská herečka Simone Signoretová. Lise byla dlouho vdovou, London zemřel již v roce 1986. Komentáře ve Francii popisují oba manžele jako celoživotně přesvědčené komunisty, kteří odsuzovali stalinismus.

Na akci Václavák bez aut představuje svou práci policie i záchranka

Václavské náměstí v Praze se v neděli uzavřelo automobilové dopravě. V rámci letošní první akce Václavák bez aut byl připraven zábavní i vzdělávací program. Policisté a záchranáři lidem přiblížili svou práci a poučili je o pravidlech první pomoci a bezpečnosti na silnicích. ČTK to řekl Jan Adámek ze Sdružení Nového Města pražského, které akci spolupořádá. Po celý den byly k dispozici jízdní hlídky na koních a strážníci v uniformách z doby první republiky, kteří dětem na malém dopravním hřišti vysvětlily pravidla silničního provozu. U hotelu Jalta lidé viděli pořádkovou jednotku takzvaných těžkooděnců. Prohlédli si moderní policejní motorku i speciálně vybavené vozidlo cizinecké policie, takzvaný schengenský bus, který slouží k odhalování padělků cestovních dokladů. Zákaz vjezdu na Václavské náměstí bude platit každou první neděli v měsíci až do října. Od pondělí se navíc rozhodnutím Prahy 1 dopravě zcela uzavře spodní polovina náměstí, která se natrvalo změní v pěší zónu.

Českou Miss 2012 se stala jednadvacetiletá Tereza Chlebovská

Miss 2012 se stala jednadvacetiletá studentka z Krnova Tereza Chlebovská. Diváci ji zvolili pomocí zpráv z mobilních telefonů, korunku pro královnu krásy jí předala předsedkyně poroty, italská herečka Claudia Cardinalová. Brunetka Chlebovská ve finále uspěla v konkurenci dalších třinácti dívek a bude Česko reprezentovat v mezinárodní soutěži Miss Universe. Titul Česká Miss World 2012 patří osmnáctileté Lindě Bartošové z Pardubic, Českou Miss Earth 2012 je dvaadvacetiletá Tereza Fajksová z Ivančic. I ony se budou za Česko účastnit příslušných mezinárodních soutěží krásy.

Každou se sedmičky šťastnějších pak přiblížil medailonek natočený při soutěžním soustředění v Thajsku. Vyzkoušely si tam místní povolání, při kterých musely prodávat kokosy, rybařit či vžít se do role švadleny. Pozdější vítězce Chlebovské připadla role květinářky. V další disciplíně dívky předvedly ve svůdných kostýmech taneční kreace na motivy muzikálu Chicago, pak se divákům v hledišti i u televizních obrazovek ukázaly ve večerních šatech. Pózování v róbách doprovodily melodie z filmu Tenkrát na Západě, ve kterém zazářila právě nynější šéfka poroty Cardinalová. Zatímco o hlavní vítězce rozhodly SMS zprávy, o České Miss Earth se hlasovalo na internetu a Českou Miss World vybrala porota. V ní vedle Cardinalové usedli herečka Eliška Balzerová, olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle, herec Martin Dejdar a ředitelka soutěže Michaela Maláčová. Vedle tří hlavních cen byl udělen i titul Česká Miss posluchačů Frekvence 1 za nejlepší hlasový projev v rádiu, získala ho osmnáctiletá studentka ze Šternberka Veronika Hladíková.

Motocyklové muzeum v Českých Budějovicích zahájilo 15. sezonu

Zrekonstruovaný dánský motocykl Nimbus s postranním vozíkem bude letošním novým exponátem českobudějovického Motocyklového muzea, které v bývalé solnici zahájilo svou 15. sezonu. Podle motoristického publicisty, historika a vedoucího muzea Petra Hošťálka je motocykl jediným exemplářem v Česku. Budoucnost Motocyklového muzea na Piaristickém náměstí v historickém centru Českých Budějovic, které ročně navštíví 8000 až 10.000 lidí, byla před zahájením sezony nejistá. Městští radní se loni v říjnu usnesli, že Petru Hošťálkovi jako majiteli sbírky neobnoví smlouvu a na využití solnice vypíšou výběrové řízení. Pod tlakem veřejnosti ale názor změnili. "Ve čtvrtek jsme podepsali s městem smlouvu na dobu neurčitou, muzeum tedy může nerušeně pokračovat," řekl Hošťálek ČTK. Během sezony by muzejní expozici měl rozšířit Hošťálkův nejvzácnější motocykl značky Laurin a Klement. "Je to stroj, který nemá spojku, převodovku ani karburátor. Byl vyroben v roce 1901, v současné době prochází renovací," řekl Hošťálek. Pokud všechno dobře dopadne, má Hošťálek v plánu zúčastnit se v červenci s tímto motocyklem jízdy Paříž - Vídeň.

Hošťálkova sbírka je podle kurátora motocyklové sbírky Národního technického muzea v Praze Arnošta Nezmeškala jednou z nejvýznamnějších v Česku. "Je to kvalitní průřez naší motocyklovou produkcí. Povedlo se mu získat do sbírky jihočeské legendy, motorky, co se na jihu Čech vyráběly - Hurikany. Na světě existují pouze čtyři kusy, přičemž Hošťálek vlastní tři. Má tam nevídanou sérii mopedů, které se vyráběly v jižních Čechách, získal od pamětníků nejrůznější prototypy," řekl ČTK s tím, že sbírka má hodnotu především jako celek. Sbírka má hrubým odhadem cenu 19 milionů korun.

V Brně na veletrhu se sešlo 505 mysliveckých stejnokrojů

Pokud se módní návrháři, zabývající se odíváním myslivců a lesníků, nezúčastnili v sobotu večer v Brně lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina, o hodně přišli. Padl tam totiž nový republikový rekord v netradiční disciplíně; shromáždění co nejvíce různých uniforem lesníků a myslivců na jednom místě. Podařilo se jich dát dohromady neuvěřitelných 505, řekl ČTK David Martínek z pelhřimovské Agentury Dobrý den. Zdůraznil, že se bylo na co dívat. V této unikátní sbírce bylo možné najít nejstarší uniformu z roku 1790 a nejmladší z letošního roku. Vyrobeny tak byly s časovým odstupem 222 let. S myšlenkou vytvořit rekord přišel Jaroslav Pospíšil, který vlastní unikátní kolekci uniforem. V roce 2010 se akce konala poprvé. Tehdy bylo sečteno 324 oděvů z nejrůznějších materiálů, střihů i končin světa. Starý rekord byl nyní pokořen. Pospíšilovu sbírku při tvorbě toho nového doplnilo zhruba 30 stejnokrojů ze sbírek Národního zemědělského muzea i čtyři myslivecké uniformy zapůjčené od rodiny Schwarzenbergů.

Uniformy jsou Pospíšilovou velkou vášní. Jeho kolekce vznikala 25 let a jsou v ní zastoupeny oděvy 45 zemí světa. Stejnokroje pro myslivce a lesníky dokonce sám navrhuje a připravuje na zakázku pro nejrůznější zájemce. Z oněch 505 uniforem jich přes sto vzniklo právě v Pospíšilově dílně.

Muzeum gastronomie chystá expozice o kuchařích i stolování

Síň slávy české gastronomie, ale i expozici o stolování a historii příborů otevře počátkem dubna nové Muzeum gastronomie v Jakubské ulici v Praze. Kromě nejstarší česky psané kuchařky se zde zájemci budou moci seznámit i s proslulými českými a světovými kuchaři, cukráři či hoteliéry. Zpřístupněna bude i část věnovaná úpravám jídelní tabule včetně popisu základních pravidel stolování. První část muzejní expozice bude zatím přístupná pouze pro školy nebo ohlášené skupiny, řekla ČTK kurátorka Nina Provaan Smetanová. Síň slávy české gastronomie seznámí zájemce s historií českých kuchařských knih od prvního česky psaného rukopisu z 15. století až po autory druhé poloviny 20. století. Muzeum například získalo úplně první vydání kuchařky od buditelky a spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové. Zpřístupněn bude i sál velkých kuchařů a filosofů gastronomie, kteří patří mezi zakladatele oboru. "Je zde zastoupen například Guillaume Tirel zvaný Taillevent, který vařil a psal ve Francii 14. století," uvedla Smetanová. Zájemci se budou moci seznámit i s recepty slavného italského mistra a autora rozsáhlé renesanční kuchařky Bartolomea Scappiho, který vařil pro labužnického papeže Pia V. Chybět nebude ani francouzský gastronom Alexandre Balthazar Laurent Grimod de La Reyniere, autor receptu na dropa nadívaného dalšími 16 druhy drůbeže.

V jezeru Milada se Ústečané letos ještě nevykoupou

Jezero Milada, které vzniklo napouštěním bývalého hnědouhelného dolu, letos ke koupání ještě sloužit nebude. Na obří dílo se budou moci podívat cyklisté při pátém ročníku závodu kolem jezera. Palivový kombinát Ústí (PKÚ) letos dokončí většinu rekultivačních prací v okolí. Příští rok bude areál připraven pro turisty. Svazek obcí jezera Milada však kvůli vysoké finanční zátěži oblast přebírat prozatím nechce. Jezero je napuštěné od roku 2010. Od té doby státem vlastněný Palivový kombinát Ústí sanuje břehy a provádí rekultivace. Podle původní domluvy by v roce 2013 převzal areál Svazek obcí jezera Milada, do něhož patří Ústí nad Labem, Chabařovice, Trmice a Řehlovice. Otázka převzetí však zatím není dořešena. Obce si uvědomují obrovskou finanční zátěž, jakou by správa areálu znamenala. Obce musejí počítat nejen s náklady na provoz, ale i náklady při případném řešení následků pohybů zeminy. Oblast je nestabilní, kromě menších posunů půdy v areálu zaznamenali odborníci u jezera minimálně dva větší, při nichž se sesunulo kolem 100.000 metrů krychlových zeminy. Náklady na odstraňování následků jdou do desítek tisíc. Svazek obcí proto jedná o odložení převzetí areálu.

Milada je jedním ze tří velkých jezer, které v Podkrušnohoří vznikají na místě někdejších dolů. Vodní rekultivace je relativně levná a zároveň má krajinu zpestřit. Největší z trojice bude Medard u Sokolova, který by měl mít 493 hektarů. Jezero o rozloze 311 hektarů vzniká na severním kraji někdejšího historického města Most. Hloubka jezera dosahuje 25 metrů. Do tohoto prostoru se vejde zhruba 35 miliard litrů vody, rozlohu má 252 hektarů. Výhodou oblasti je poloha mezi Ústím a Teplicemi, navíc blízko dálnice D8, čistá voda a výhled na hory. Důl byl uzavřen na začátku 90. let. Pod povrchem zůstalo zhruba 100 milionů tun uhlí. O obnově těžby zatím se neuvažuje.

Počasí

Bude oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky. Na severu a severovýchodě bude většinou zataženo a místy déšť, na horách srážky sněhové. Teploty vystoupí maximálně na 7 až 11, na jihovýchodě až na 14 stupňů, na horách bude kolem jednoho a na Šumavě až 5 stupňů Celsia.

01-04-2012