Denní souhrn zpráv Zprávy

02-04-2012

Kancléřka Merkelová se v Praze potká s Nečasem, Klausem a studenty

Pět hodin stráví v úterý v Praze německá kancléřka Angela Merkelová, jednat tu má hlavně o situaci v EU a energetice. Merkelová přiletí v 11:00 na pražské ruzyňské letiště, v zahradě úřadu vlády ji poté přivítá premiér Petr Nečas, který ji do české metropole pozval. Čeká je desetiminutové setkání mezi čtyřma očima a pak zhruba hodinový oběd delegací obou zemí. Po setkání obou politiků s novináři Merkelová odjede na Pražský hrad. S prezidentem Václavem Klausem, známým odpůrcem současné podoby EU, bude spolková kancléřka hovořit asi půl hodiny. Merkelová je zastánkyní vytvoření politické unie, Klaus naopak ostře kritizuje další prohlubování evropské integrace. Merkelová se pak opět potká s Nečasem, a to na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Po krátkých proslovech budou debatovat se studenty o budoucnosti Evropy. Pětihodinová návštěva Merkelové v ČR poté skončí, kancléřka ji ukončí pár minut před 16:00. O bezpečnost význačné světové političky se budou starat asi dvě stovky policistů. Policie plánuje krátkodobé uzavírky silnic při průjezdu kolony.

Jiří Lang hodlá poslancům vysvětlit kontakt důstojníka BIS s lobbistou Janouškem

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang je připraven sdělit parlamentní komisi pro kontrolu BIS informace k případu hovoru lobbisty Romana Janouška s důstojníkem služby, o němž v pátek napsal server Euro.cz. ČTK to řekl mluvčí tajné služby Jan Šubert. Podle BIS časopis Euro pracoval s hrubou manipulací, jejímž výsledkem byla lež. Euro v pátek na internetu a v pondělí ve svém papírovém vydání zveřejnilo přepis odposlechu ze setkání mezi Romanem Janouškem a důstojníkem služby z roku 2007. Na webu, kde dalo k dispozici i nahrávku, navíc nejprve technickým nedopatřením prohodilo jména obou aktérů dialogu. Podle týdeníku nahrávka dokládá, že Janouškův vliv, který podle jiných nedávno zveřejněných odposlechů zasahoval na pražský magistrát a do politiky, sahá až dovnitř BIS samotné. "Na schůzce, o které časopis referuje, se nestalo nic, co by bylo proti zákonným zájmům BIS a bezpečnostním a ekonomickým zájmům státu," prohlásil mluvčí služby. Zopakoval pak své páteční prohlášení, že pokud má BIS chránit významné ekonomické zájmy státu, musí se její důstojníci stýkat s podnikateli, lobbisty a s lidmi z různých klientelistických a vlivových skupin a sítí.

ČSSD chce, aby na tajné služby dohlížela také rada osobností

Sociální demokracie žádá, aby na české tajné služby kromě parlamentní komise dohlížela i zvláštní rada složená z respektovaných osobností. Měla by právo vstupovat do otevřených svazků. Novinářům to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš (ČSSD) uvedl, že komise se kvůli odposlechům unikajícím do médií sejde v úterý dopoledne. Přijde podle něj i šéf civilní kontrarozvědky Jiří Lang. Média v těchto dnech postupně zveřejňují odposlechy, v nichž figuruje podnikatel a lobbista Roman Janoušek. V záznamech uveřejněných v MfD jsou to převážně jeho rozhovory s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS). Podle deníku jde o doklad dlouholetých podezření, že Janoušek měl na chod magistrátu výrazný vliv. Server Euro.cz navíc v pátek uvedl, že má k dispozici nahrávku, na níž údajně rovněž hovoří Janoušek a která prý dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby (BIS). Spekuluje se o původu těchto odposlechů, o tom, kdo je pořídil, kdo a odkud je vynesl a komu je předal.

Sponzoři byli z parlamentních stran nejštědřejší k ODS a k VV

Sponzoři byli loni z parlamentních stran nejštědřejší k ODS a k Věcem veřejným. Nejmenší vládní strana od nich dostala o něco více peněz než nejsilnější opoziční ČSSD. TOP 09 získala od dárců několikanásobně nižší částku, podobně na tom byla KSČM. Vyplývá to z výročních finančních zpráv, které jsou od pondělka přístupné ve sněmovně. Nad sponzorováním VV se podle některých médií vznášejí pochyby. Média poukazovala na to, že se někteří dárci skrývají za anonymními akciemi. Strana se proti nejasnostem ohradila.

ČSSD chce zveřejnění skutečných dárců všech vládních stran

Sociální demokracie žádá, aby vládní strany zveřejnily skutečné sponzory, kteří jim poskytli finanční dary. Vede ji k tomu dar Věcí veřejných (VV) od firmy se sídlem v Panamě. Pokud to vládní strany neudělají do příští schůze Poslanecké sněmovny, pak tento problém ČSSD otevře na jednání sněmovny, řekl na tiskové konferenci v Lidovém domě předseda strany Bohuslav Sobotka. Na dar od panamské společnosti upozornil deník Právo. Strana poté podle listu přiznala, že jejím prostřednictvím dostala část peněz od brněnského advokáta Daniela Musila, víc ale nevysvětlila. Není podle Sobotky možné, aby se premiér Petr Nečas (ODS) tvářil, že jde jen o vnitřní věc Věcí veřejných a jeho se to netýká. Vládní VV mají podle Sobotky vliv na podobu konkrétních zákonů a mohou se proto snadno dostat do podezření, že jednají v soukromém zájmu. Je proto ve veřejném zájmu zprůhlednění financování všech vládních stran. Je důležité zveřejnit, kdo konkrétně stojí za dary, které jim poskytly firmy, jež působí spíš jako schránky pro převod peněz, uvedl šéf opoziční ČSSD. Takto financovaná strana (VV) by podle Sobotky neměla zůstávat ve vládě.

Pokud bude Bárta nepravomocně odsouzen, složí mandát

Pokud bude předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta nepravomocně odsouzen, složí poslanecký mandát. V Českém rozhlase-Radiožurnálu to řekla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Podle Bártovy manželky už také avizoval, že se tak zachová. Neformální lídr VV Bárta stojí před soudem v ostře sledované kauze údajné korupce v nejmenší vládní straně. Soud možná už tento týden rozhodne nepravomocně o tom, zda exministr dopravy Bárta svým stranickým kolegům půjčoval, nebo je korumpoval. Bárta se podle obžaloby snažil uplatit nyní nezařazené poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí (dříve VV). Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Škárka prý úplatek vzal a část použil. Bárta tvrdí, že šlo o půjčky. Před trestním senátem se vystřídalo přes 30 svědků, včetně špiček VV a některých členů vlády. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) proces nezavdává důvod pro změny v kabinetu, neboť jeho současní členové v kauze nefigurují.

Věci veřejné zřejmě vládu neopustí, regiony podpoří setrvání v koalici

Věci veřejné (VV) zřejmě ve vládě zůstanou i po úterním jednání grémia. Šéfové krajských organizací se podle informací ČTK pravděpodobně ve většině případů vysloví pro setrvání v koalici s ODS a TOP 09. Vystoupení z vlády na zasedání grémia navrhne místopředseda strany Tomáš Jarolím, který opuštěním koalice podmiňuje své setrvání v předsednictvu VV. Impulzem pro jeho rozhodnutí bylo zveřejnění zhruba rok staré nahrávky bývalé členky strany Kristýny Kočí, která na záznamu hovoří o podílu ODS a TOP 09 na údajné přípravě puče uvnitř VV. Proti vystoupení z vlády se staví vicepremiérka a místopředsedkyně nejmenší koaliční strany Karolína Peake.

Na internetu je opět seznam členů ODS, včetně rodných čísel

Na internetu se opět objevil seznam členů ODS, tentokrát obsahuje i rodná čísla a čísla mobilních telefonů. K úniku dat se hlásí sdružení pod názvy Anonymous a #TrollSec. K tomuto kroku je prý vede nezájem politiků o názor občanů České republiky. Občanští demokraté oznámili, že se proti útoku budou bránit právní cestou. Stránky ODS se staly terčem hackerského útoku už dříve, poté byl zveřejněn seznam členů a jejich adresy. Hackeři označující se jako Anonymous získali osobní data tisíců členů ODS již v únoru. Seznam rozeslali redakcím médií a připojili k němu výzvu českým politikům, aby odmítli mezinárodní smlouvu proti padělání ACTA. Seznam politiků ODS tehdy obsahoval téměř 30.000 jmen, byly v něm uvedeny funkce ve straně, adresy bydliště či e-mailové kontakty. Nynější přehled, který neznámí útočníci umístili na internetu volně ke stažení, obsahuje vedle rodného čísla také datum narození, e-mailové adresy, údaje o členství, ale i přihlašovací jména a hesla, informoval server pooh.cz, který dění na internetu sleduje a na prohlášení údajně hackerských organizací upozornil.

Lékařské odbory požádaly premiéra o naléhavou schůzku kvůli platům

Lékařské odbory požádaly premiéra Petra Nečase (ODS) o naléhavou schůzku jako poslední pokus o smírné řešení. ČTK to sdělil předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Podle vlastního šetření odborů peníze na zvýšení platů v nemocnicích nejsou. Zdravotní pojišťovny platí prý méně, než je potřeba na dohodnutý růst o 6,25 procenta. Na zvýšení platů zdravotníků v nemocnicích se loni dohodly odbory s vládou. "Současnou situaci považujeme za další vážné porušení memoranda ze strany českého státu," uvedl Engel. Koncem února prý s povděkem kvitoval postoj premiéra, který podpořil návrh zkontrolovat skutečný stav financí v nemocnicích. Kontroly v konkrétních nemocnicích měly zjistit, zda úhradová vyhláška umožní pokrýt požadavky na zvýšení platů. Lékařské odbory stanovily pro provedení kontrol a jasné výsledky lhůtu do 23. dubna. Den na to se má sejít celostátní sněm LOK-SČL, který rozhodne o dalším postupu. Nic podle Engela ale nenasvědčuje tomu, že by se kontroly uskutečnily tak, aby výsledky byly do sněmu.

Policie zatím neobsadila místo šéfa ochranné služby

Na pozici ředitele policejní ochranné služby doporučila komise dva z pěti kandidátů, kteří se přihlásili do nabídkového řízení. Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák však zatím nerozhodl, kdo místo dostane. Média spekulovala o tom, že útvar chránící ústavní činitele povede bývalý šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. Komorous zastává v současné době pozici náměstka ředitele ochranné služby, předtím dělal náměstka bývalému ministrovi vnitra Martinu Pecinovi. Dříve čelil kritice za svou předlistopadovou minulost posluchače důstojnické školy někdejší Státní bezpečnosti (StB). Hájil se tím, že na zmíněné škole pouze studoval jazyky. Předlistopadové kontakty s StB mu před lety vytkl i tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a nynější ministr vnitra Jan Kubice. Místo ředitele ochranné služby je neobsazené od té doby, co od policie koncem loňského listopadu odešel tehdejší šéf útvaru František Snopek.

CVVM: Kritika politické kultury roste, hodně ztratily vláda a VV

Počet lidí nespokojených s politickou kulturou veřejně činných roste. Ve srovnání s loňským březnem si v očích veřejnosti podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) pohoršili hlavně představitelé Věcí veřejných (VV) a členové vlády. Také u ostatních stran převažuje negativní hodnocení, politickou kulturu představitelů ČSSD a KSČM ale účastníci výzkumu hodnotí o něco lépe než koaličních ODS a TOP 09. Lidé jsou s politickou kulturou veřejně činných představitelů politické scény nespokojeni dlouhodobě a tradičně. Výjimku podle CVVM tvoří představitelé obecních samospráv, jejichž politickou kulturu považuje za dobrou více než polovina dotázaných, což je ale výjimka. V ostatních případech více či méně převažují nespokojení nad spokojenými.

Turnov nechá zajistit část skály pod hradem Valdštejn

Město Turnov nechá zpevnit skalní bloky pod částí hradu Valdštejn v Českém ráji. Odborníci zjistili, že se skály hýbou. Práce začnou během jarních měsíců a přijdou zhruba na jeden milion korun. Pády kamenů či kusů skal v Českém ráji nejsou nijak výjimečné. Například loni v listopadu obslužnou cestu k hradu zavalily tuny zeminy a kamení, když se na ni část pískovcové skály zřítila. Zpevnění čeká skalní ostroh pod Novým palácem. Jde o poslední část hradu. V ní nedávno skončily rekonstrukční práce a chystá se v ní expozice na sezonu. Narušená místa ve skalním bloku, na kterém hrad stojí, musejí odborníci vyzdít a doplnit tam, odkud například kousky pískovce odpadly.

Divadla veřejně vystoupí proti tomu, jak málo je stát podporuje

Divadla po celé republice chystají protest proti tomu, jak málo je stát podporuje. Akci připravuje Asociace profesionálních divadel ČR, která sdružuje tři desítky českých scén, a měla by se uskutečnit po prázdninách. Konkrétní postup i forma veřejného vystoupení bude známa v květnu, jedním ze způsobů budou happeningy v Praze i v Plzni. Řekl to ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian, předseda asociace. "My jako ředitelé těchto divadel od Českého Těšína až po Cheb jsme už velmi otráveni ze situace, kdy stát z hlediska živého umění umisťuje prakticky 90 procent a více svých dotací na území hlavního města Prahy," uvedl. "My se prostě hodláme ozvat a dát najevo, že národní divadlo české jsou všechna česká divadla a nejenom jedno," dodal. "Já tomu velmi rozumím. Co se týká ministerstva kultury, tak má ve svém rozpočtu minimální peníze, které distribuuje regionálním divadlům. Ty přitom mají regionální a i nadregionální význam," řekl senátor a šéf Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer. Podle něj se v ČR dává na kulturu poměrně dost peněz, otázka ale je, jak jsou distribuovány. "Od státu z pražských divadel dostává jen Národní divadlo, všechna ostatní jsou buď soukromá a mají grant nebo jsou to příspěvkové organizace města," dodal. Podle Töpfera se tak stát de facto vůbec nestará o diváky ani o divadla v celé republice, vše tak je převážně na bedrech měst.

Veřejnosti byla zpřístupněna barokní knihovna Klementina

Barokní knihovna pražského Klementina je po více než dvou letech opět přístupná veřejnosti. Restaurovány byly dřevěné knihovní regály, štuková výzdoba, kamenná podlaha i kovové zábradlí. Rekonstrukce stála 11,7 milionu korun. Návštěvníci znovuotevřeného barokního sálu se mohou těšit na prosvětlení celého prostoru. Kvůli zachování konstantního klimatu v sále bude moci sál zhlédnout 50 lidí za hodinu. Rekonstrukce barokní knihovny byla součástí pětiletého plánu revitalizace Klementina. Náklady na celou opravu bývalé jezuitské koleje, jednoho z nejrozsáhlejších architektonických areálů v Praze, se odhadují na téměř dvě miliardy korun.

Moravské zemské muzeum vystavilo staré židovské pohlednice

Návštěvníci Moravského zemského muzea prostřednictvím starých pohlednic nahlédnou do světa středoevropských a východoevropských Židů před dramatickými zvraty 20. století. Podle odborníků jsou židovské pohlednice málo známý, ale žánrově rozmanitý a cenný historický materiál. Nejvíce jsou zastoupeny místopisné motivy, například synagogy a další památná místa, další pohlednice zachycují tváře židovských dětí, starců i představitelů typických řemesel, sdělila ČTK mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. Kolekci asi 450 pohlednic najdou zájemci v Paláci šlechtičen v centru Brna. Tvoří doplněk k velké výstavě o osudech brněnských Židů ve 20. století. Muzejníci ji pod názvem V utrpení a boji zpřístupnili v polovině března na stejném místě. Všechny pohlednice pocházejí ze soukromé sbírky Františka Bányaie, předsedy Židovské obce v Praze. "Chtěl jsem se podělit o krásu židovských pohlednic a oživit tak i dny minulé. Přiblížit atmosféru doby před 80 až 100 lety na záběrech z ghetta, na portrétech a fotografiích lidí, na malovaných i kreslených obrázcích židů při modlitbě, práci, o svátcích i na svatbě," uvedl František Bányai v tiskové zprávě.

Filmové klapky jako umělecká díla lze vidět v Divadle Hybernia

Filmové klapky jako umělecká díla jsou k vidění ve foyer pražského Divadla Hybernia. Výstava stovky pomalovaných či jinak výtvarně ozdobených klapek zde zůstane do 14. dubna a pak se přesune do Zlína, kde budou filmové rekvizity vydraženy na filmovém festivalu pro děti a mládež. Dražit se bude celkem 120 klapek. Díky dražbě se z praktického nástroje všech filmařů, ale i lehce nostalgického symbolu filmového natáčení stává oceňovaný sběratelský kousek. O výstavy a dražby je rok od roku větší zájem. Do 15. ročníku minisalonu filmových klapek letos přispěli například fotograf Jan Saudek nebo herečka a malířka Iva Hüttnerová. Vloni bylo vystaveno 130 klapek, vydražily se za téměř 2,2 milionu korun. Rekordmanem aukcí ve čtrnáctileté historii dražení je moravský naivní malíř Libor Vojkůvka, jehož práce byla v roce 2008 vydražena za 199.000 korun. Úspěšný byl také Zdeněk Miler, jehož dílo s Krtečkem se prodalo za 170.000 Kč. Peníze z dražby jdou každoročně na podporu studentů filmových škol.

Festival Polička Jazz představí špičky jazzové scény

Ve čtvrtek začíná v Poličce 16. ročník tradičního jazzového festivalu Polička Jazz. Zahájí jej poslechový pořad věnovaný jazzu v díle poličského rodáka skladatele Bohuslava Martinů. V dalších dnech vystoupí špičky české jazzové scény i jedna maďarská skupina, uvádějí pořadatelé na webových stránkách www.jazz.policka.org. Na jeden den se přehlídka přestěhuje do nedalekých Svitav. V tamním centru Fabrika vystoupí 10. dubna zpěvačka Jana Koubková s doprovodným triem piana, kontrabasu a bicích. Hlavní část přehlídky se uskuteční v Tylově domě v Poličce. V pátek 13. dubna je na programu skupina Martin Brunner Trio a uskupení Eternal Seekers se zpěvačkou Lenkou Dusilovou, večer završí legendární kapela ASPM s Janem Spáleným. Na sobotu pořadatelé přichystali skupiny Filip Gondolán Quartet, Kryštof Marek Orchestra a Veronika Harcsa Quintet z Maďarska. Festival zakončí 18. dubna v Divadelním klubu představení Tmavomodrý svět (naruby). Pražské divadlo Ypsilon sestavilo tuto divadelně-hudební koláž na motivy života a písní skladatele Jaroslava Ježka. Po celý duben je také v Tylově dome přístupná výstava fotografií Patricka Marka Jazzová cesta 2011, na nichž minulý rok zachytil portréty hudebních osobností.

Retrospektiva Jana Reicha se chystá na Pražském hradě

Retrospektivní výstava uměleckých snímků klasika české fotografie Jana Reicha se chystá na Pražském hradě. Soubor víc než 420 černobílých snímků doplní množství fotografických artefaktů, osobní fotografie a publikace s texty Bohumila Hrabala, Milana Kundery či Jana Rubeše doplňující Reichovy snímky. Výstava, pořádaná Správou Pražského hradu a Galerií Nový Svět k autorovým nedožitým sedmdesátinám, potrvá v Tereziánském křídle starého královského paláce od 25. dubna do 19. srpna.

Nová expozice na Dlaskově statku představí svatební zvyky

Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova se odívá do svatebního hávu. Pracovníci Muzea Českého ráje, pod které památka spadá, v těchto dnech dokončují novou expozici nazvanou Už mou milou do kostela vedou. Návštěvníkům statku představí venkovské zvyky, které na přelomu 19. a 20. století tradiční svatební obřad provázely a z nichž už část z paměti většiny lidí vymizela. Veřejnosti bude expozice zpřístupněna v sobotu 7. dubna.

Barokní rotundu Květné zahrady rozzáří světla moderního umění

Německý výtvarník Stanislav Vajce vytvoří v létě v rotundě Květné zahrady v Kroměříži provokativní spojení barokních fresek a moderního umění. Kroměřížský rodák, žijící v Mnichově, je autorem obrazů složených ze světelných bodů či panelů. Nedílnou součástí jeho expozic je hudba či zvuk. Výstava Actis Effector (Tvořeno světlem) bude zahájena v červnu a má být jedním z taháků letošní turistické sezony ve městě. Lidé uvidí například nezvyklý portrét zakladatele rotundy biskupa Karla II. Lichtensteina, LED obrazy či LED hodiny. V době výstavy opravované Foucaultovo kyvadlo nahradí mobilní objekty točící se za světlem žárovky, které mají symbolizovat nesmyslný lidský hon za majetkem a mocí. Výstava podle Vajce nebude nikdy stejná, vždy si ji dotvoří sami návštěvníci. Výstava Actis Effector bude v Kroměříži k vidění od 5. června do 26. srpna. Navazuje na velkou interaktivní expozici Orbis Pictus, kterou v létě roku 2007 navštívilo více než 20.000 diváků.

Ze sportu:

Fotbalisté Plzně zvítězili v dohrávce 23. kola první ligy v Ostravě 3:2 a druhé Spartě se přiblížili na čtyři body. Mistr vedl už 3:0, ale po slepených gólech Fantiše a Kukece v závěru trnul, aby výhru nakonec ubránil. Ligová premiéra domácího kouče Radoslava Látala tak skončila neúspěchem, Baník počtvrté za sebou nevyhrál a na čtrnácté Bohemians 1905 ztrácí pět bodů. Sigmě Olomouc disciplinární komise odečetla devět bodů za účast v korupční aféře.

Tenistka Lucie Hradecká postoupila na turnaji v Charlestonu do druhého kola přes mladší z polských sester Radwaňských Urszulu. Zatímco na předchozích amerických podnicích v Indian Wells a v Miami si česká vítězka Fed Cupu zahrála jen jednou, napotřetí se jí úvodní zápas podařilo zvládnout. Radwaňskou zdolala za hodinu 6:1 a 6:4.

Bývalý první hráč světa Ivan Lendl se poprvé po 22 letech představí s tenisovou raketou v české metropoli. Současný kouč Brita Andyho Murrayho se v rámci turnaje žen ITF Sparta Prague Open, který se uskuteční od 14. do 20. května, utká ve Stromovce s někdejší světovou pětkou Jiřím Novákem. Účast Lendla na exhibici oznámil pražský primátor Bohuslav Svoboda, který převzal nad akcí záštitu.

Basketbalistka Jana Veselá vyhrála podruhé v kariéře Evropskou ligu. Valencii pomohla ve španělském finále v Istanbulu zdolat Rivas Madrid 65:52. Česká reprezentantka přispěla k vítězství během 19 minut na hřišti dvěma body a třemi doskoky. Jana Veselá si zopakovala triumf v soutěži z roku 2006, kdy slavila titul s Brnem. Její tehdejší spoluhráčka Hana Horáková v dresu Jekatěrinburgu vybojovala bronz po vítězství nad Fenerbahce Istanbul 75:68. Osmadvacetiletá Jana Veselá znovu rozšířila svou bohatou sbírku úspěchů, do které patří i stříbro z mistrovství světa, titul a druhé místo z evropského šampionátu a prvenství v zámořské WNBA se Seattlem.

A jaké bude v Česku počasí:

V úterý bude oblačno až polojasno, na severozápadě Čech k večeru přibývání oblačnosti, občas déšť. Nejvyšší teploty 14 až 18 stupňů, v 1000 m na horách kolem 7 stupňů, na Šumavě kolem 10 stupňů C.

02-04-2012