Denní souhrn zpráv Zprávy

04-04-2012

ODS chce dohodu do úterý, prezident Klaus se nebrání předčasným volbám

Občanští demokraté dali Věcem veřejným týden na jednání o budoucí podobě vlády. Jinak budou prosazovat předčasné volby. Prezident Václav Klaus už oznámil, že pokud rozhovory selžou, jsou řešením rychlé předčasné volby. Konaly by se do července. ODS nabídla revizi programového prohlášení a zrušení tří ministerstev, jak žádají VV. Požaduje bezpečnou většinu ve sněmovně a dohodu na škrtech, které sníží deficit veřejných financí od roku 2013 pod tři procenta HDP. Jednání s nejmenší vládní stranou by měla začít ve čtvrtek. V úterý pak premiér očekává dohodu na další podobě vlády. Ministři by ji schválili za týden na pravidelném středečním zasedání vlády. Revizi programového prohlášení Nečas vysvětlil nutnými změnami vyplývajícími z rozpočtových škrtů plánovaných na příští rok. Pokud se s VV nedohodnou, bude ODS prosazovat konání předčasných voleb 22. a 23. června. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v úterý prohlásil, že jako nejpoctivější řešení vidí dohodu o co nejrychlejším termínu předčasných voleb. Vládní krizi vyvolalo rozhodnutí grémia VV, že jejich ministři podají neprodleně podmíněné demise, které by měly být platné k 1. květnu. Strana chtěla jednat o další podpoře obnovené vlády, která by musela požádat sněmovnu o důvěru. Premiér ale prohlásil, že pokud obdrží demise, další jednání s VV nepřicházejí v úvahu. Předseda VV Radek John nakonec ráno oznámil, že demise podány nebudou a on si je podepsané nechá. Ministr dopravy Pavel Dobeš ale vzápětí uvedl, že demisi nepodá a dodal, že ji může předat jen do rukou premiéra. Nikomu prý bianco demisi nepodepíše. Podobně se vyjádřila i vicepremiérka Karolína Peake. Podle místopředsedy VV Tomáše Jarolíma se tak postavili proti úternímu rozhodnutí grémia strany. Usnesení jsou nadále platná a závazná pro všechny ministry VV, uvedla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Hovoří se proto o štěpení uvnitř nejmenší vládní strany na umírněné stoupence Peake a radikální příznivce neformálního lídra strany Víta Bárty. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už varoval Nečase, aby nešel cestou svého předchůdce Mirka Topolánka a nepokoušel se verbovat přeběhlíky z VV. Podle politologů ale VV svými nejnovějšími požadavky a nátlakem na vládu ztratily soudnost a přestřelily.

Stejně jako ODS dává TOP 09 koaličním partnerům čas do úterý

Pokud Věci veřejné při jednání s koaličními partnery v úterý nepřistoupí na úpravy rozpočtu a budou klást další požadavky, TOP 09 s nimi ukončí spolupráci. Usneslo se na tom předsednictvo TOP 09 spolu s poslanci a senátory strany. V případě krachu jednání bude TOP 09 stejně jako ODS žádat předčasné volby. Po mimořádném zasedání to novinářům řekl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že jeho strana postup koordinuje s občanskými demokraty. Požadavky, jak je v úterý formulovaly Věci veřejné, považuje TOP 09 za nepřijatelné a nestoudné. Kalousek nicméně připustil, že jeho strana je připravena jednat o zrušení tří ministerstev, jak žádají VV, protože jde o jednu z možností, jak dosáhnout rozpočtových úspor. Dodal, že TOP 09 předčasné volby nepovažuje za dobré řešení. Prodlužování dosavadní koaliční spolupráce by ale mohlo být ještě horší v případě, že VV nezmění své chování. Znamenalo by podle Kalouska pouze prodlužování agónie. Předčasné volby by pak měly být co nejdříve, tedy na konci června, aby nová vláda mohla řešit rozpočtové úkoly.

Předčasné volby by vládě zabránili v úpravě daní pro rozpočet

Rychlé předčasné volby do sněmovny by zřejmě zabránily koaliční vládě v prosazení chystaných daňových úprav a omezení valorizace důchodů, kterými chce udržet schodek státního rozpočtu v požadovaných parametrech. Stejný osud by čekal i další připravované vládní normy. Koalici by se zřejmě nepodařilo dokončit ani schvalování církevních restitucí, které už sněmovně předložila. Přijaty by mohly být spíše jen normy, které by měly podporu ČSSD, která ovládá Senát. Sněmovna by po rozpuštění už nemohla případná senátní veta či úpravy ani potvrdit, ani přehlasovat. Ze zákonů už projednávaných sněmovnou hrozí krach například dlouho odkládané ústavní novele, která má rozšířit pravomoci NKÚ například na kontrolu krajských a obecních firem. Na schválení čeká také nový zákon o podpoře kinematografie, který má změnit pravidla financování českého filmu, nebo novela o zpřísnění podmínek pro exekutory.

Prezident Klaus vidí u vládního návrhu na církevní restituce "řadu otazníků"

Prezident Václav Klaus vidí u vládního návrhu na církevní restituce "řadu otazníků" a klade si otázku, zda zvolený přístup je koncepčně správný princip. Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku. Norma je nyní ve sněmovně. Někteří kritici návrhu vyčítají, že na finanční kompenzace nyní stát nemá. Klause ale trápí spíš princip restitucí. Dodal, že koncepčnost dává do spojitosti i s rozsahem navracení. V souvislosti s normou hovořil také o osudu návrhu zákona, naznačil, že bude záviset i od toho, zda padne či vydrží současná koaliční vláda.

Sněmovna asi zpřísní podmínky pro činnost exekutorů

Sněmovna asi zpřísní podmínky pro činnost exekutorů. Dlužníci budou před provedením exekuce dostávat povinně výzvu, aby dluh dobrovolně zaplatili. Exekuce se také budou v některých případech spojovat do jedné, čímž se dlužníkům sníží náklady. Neoprávněně zabavenou věc budou muset exekutoři vracet na místo, odkud ji vzali. Ustanovení navrhl vložit do vládní novely občanského soudního řádu a exekučního řádu sněmovní ústavně-právní výbor. Poslanci naopak zamítli návrh ČSSD, podle kterého by se při exekucích v případě malých dluhů nehradily odměny za právní zastoupení. Někteří diskutující takovou úpravu označili za protiústavní. Změněna by měla být také právní úprava některých výkonů rozhodnutí, a to například u exekuce přikázáním pohledávky, kde by byla nově umožněna její dražba. Vydražit by bylo možné na základě předkládaného návrhu také podíl dlužníka ve společnosti či firmě, stejně tak jeho členská práva a povinnosti.

Soud v kauze údajného uplácení ve VV vyslýchal další svědky

Kdy vznikla nahrávka nezařazeného poslance Jaroslava Škárky, která měla podle něj zachycovat především dobu kolem schůzky, na níž údajně dostal úplatek od předsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty, není jasné. Zprávu při procesu s Bártou a Škárkou v kauze údajné korupce ve vládní straně VV přečetl předseda trestního senátu Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott. Obžaloba viní Bártu z toho, že se koncem loňského března snažil uplatit poslance Škárku a Kristýnu Kočí. Škárku viní žalobkyně z přijetí úplatku. Šott však poučil Bártu a Škárku, že jejich jednání může být kvalifikováno i jinak, než jak uvádí obžaloba. Pokud by soud uvěřil Bártově obhajobě, že poslancům půjčoval a Kočí se Škárkou se ho v rámci pokusu o stranický puč pokusili zdiskreditovat, připadalo by prý v úvahu Škárkův čin posoudit jako "podvodné vylákání půjčky za účelem následné diskreditace Bárty". V takovém případě by Škárkovi hrozil roční až pětiletý trest vězení, nyní mu hrozí až tříletý trest. Pokud by trestní senát dospěl k závěru, že předseda poslanců VV skutečně uplácel, mohlo by v jeho případě jít podle Šotta i o úplatek vůči úřední osobě. V takovém případě by se sazba neměnila. Bártovi hrozí až šestiletý trest vězení.

Šest policistů čelí kvůli Janouškově nehodě kázeňskému řízení

Ředitel pražské policie Martin Vondrášek zahajuje kázeňské řízení se šesti policisty kvůli jejich postupu v souvislosti s incidentem lobbisty Romana Janouška. Janoušek v březnu podle policie v opilosti způsobil nehodu, při níž přejel ženu a poté ujel. "U šesti policistů jsem indikoval porušení vnitřního předpisu," uvedl Vondrášek. Počínání policie po havárii vyvolalo kritiku, otázky vzbudilo to, proč byl Janoušek ještě v den nehody propuštěn, proč mu policie umožnila používat mobilní telefon a zda nebylo na místě podat návrh na uvalení vazby. Případ Janoušek už stál místo Lessyho náměstka Vladislava Husáka. Policejní prezident totiž přijal Husákovu již dříve nabídnutou rezignaci. Nechce prý, aby se o policii v kauze pochybovalo. Husák svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce s Janouškem. Janoušek podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu.

O síti nemocnic rozhodnou podle ministra Hegera také pacienti

O síti nemocnic rozhodnou podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) hlavně pacienti. Zůstanou v ní nemocnice, o které mají lidé zájem. Hodně léčí, a tak v novém systému plateb za diagnózu si finančně polepší. Jeho vize sítě je, že fakultní nemocnice se od roku 2014 změní na univerzitní a budou je řídit správní rady. Ostatní ústavy a léčebny zřizované ministerstvem předá Heger krajům, nebo je odstátní a budou je řídit správní rady. Počty akutních lůžek chce Heger snížit během pár let o 10.000 až na zhruba 50.000. Ministerstvo si chce zachovat vliv jen na síť onkologických, kardiologických a dalších specializovaných center. Plány ministra na omezení počtu lůžek vzbudily obavy menších nemocnic. Jejich asociace vyzvala vládu a Parlament ČR, aby se záměrem rušení regionálních nemocnic zabývaly. K tvorbě sítě nemocnic Heger uvedl, že kraje s tím mají velké zkušenosti, s výjimkou Prahy už své sítě utvořily. Krajská síť má být i v hlavním městě. Proto Heger navrhl Praze, aby převzala od státu Homolku, Bulovku, Thomayerovu nemocnici a porodnici v Podolí. Teď čeká na výsledky analýzy. Zda si Praha vezme také IKEM, není zatím jasné. Heger soudí, že když ne, bude převeden do neziskové podoby a odstátněn. Psychiatrické léčebny, které mají nadregionální charakter, chce Heger také odstátnit.

Český voják utrpěl lehké zranění při napadení v Afghánistánu

Český voják utrpěl v Afghánistánu lehké zranění při napadení protitankovým granátem. Osmadvacetiletý muž, který má zlomenou nohu a lehce zraněnou ruku, se již podrobil lékařskému ošetření na mezinárodní základně Shank. Příslušník českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) byl zraněn při plnění "operačního úkolu" v provincii Lógar. Ještě ve středu by měl být převezen do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu, kde se ho ujme český polní chirurgický tým. V současnosti je do mise ISAF v Afghánistánu zapojeno přibližně 600 českých vojáků. Nejvíce z nich se podílí na ochraně civilních pracovníků v Lógaru.

Uprchlý podnikatel Pitr je ve vazební věznici v Brně

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr je ve vazební věznici v Brně. Do Česka byl převezen ze Švýcarska, kde byl od července 2010 ve vazbě. Pitr letěl do Vídně, odkud ho eskorta odvezla autem do České republiky. Převoz byl bez komplikací. Ze Švýcarska podle tamního ministerstva spravedlnosti odletěl v doprovodu tří českých policistů. Mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová potvrdila, že se Pitr již nachází v jedné z českých věznic. Své předání potvrdil i sám Pitr prostřednictvím svého advokáta Jana Křivánka. Pitr byl zadržen předloni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici a od té doby byl v tamní vydávací vazbě. Česká republika okamžitě požádala o jeho vydání, švýcarský nejvyšší federální soud české justici vyhověl loni v září. Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice požádal ve Švýcarsku o azyl. Jeho žádost sice úřad pro migraci zamítl, muž se ale odvolal k soudu. Teprve nedávno svoji žádost stáhl a rozhodl se vrátit do Česka.

Sobotní výroba ve Škoda Auto končí

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto končí sobotní výroba, protože odbory se s firmou nedohodly na nové kolektivní smlouvě. Tím skončila i dohoda o flexikontech umožňující práci z pátku na sobotu. Výpadek jedné směny dle neoficiálních zdrojů ovlivní montáž asi 300 vozů Octavia. Příští týden odbory zahájí informační mítinky na pracovištích. Poslední nabídka firmy na zvýšení platových tarifů o 4,3 procenta je nedostatečná, odbory požadují šest procent, uvedl na tiskové konferenci v Mladé Boleslavi jejich předseda Jaroslav Povšík. Obě strany ve vyjednávání o mzdách nadále pokračují. Odbory jsou ochotné dále o kolektivní smlouvě jednat jen v případě, že firma nabídne vyšší hodnoty a přijde s konstruktivním návrhem. První setkání očekává v úterý po Velikonocích.

Hostinou pro milovníky filmu bude festival Finále v Plzni

Všechny nové české celovečerní filmy a výběr z dokumentů, zrestaurované kopie polských snímků, retrospektiva tvorby Martina Šulíka i společné rané filmy Jana Hřebejka a Petra Zelenky jsou v programu festivalu Finále Plzeň. Jeho 25. ročník s podtitulem Co dokáže film se uskuteční od 22. do 28. dubna. Celkem bude uvedeno 170 filmů. Organizátoři uvedli, že sedm festivalových dnů zaplní venkovní projekce filmů s motivem šílenství, Dlouhá noc krátkých filmů, talkshow Milana Šteindlera a Tomáše Vorla, beseda s hereckým rodem Trojanů doplněná projekcemi i výstava prací oscarového výtvarníka Theodora Pištěka. V soutěži české celovečerní tvorby o Zlatého ledňáčka se objeví Alois Nebel, Cigán, Dům, Čtyři slunce, Nic proti ničemu, Okresní přebor, Poupata, Příliš mladá noc, Rodina je základ státu a Vrásky z lásky. Letos jubilující tvůrce připomene v nové sekci Křídla slávy i režisérská verze Formanova Amadea. Na výročí skladatele Zdeňka Lišky, herce Josefa Kemra a výtvarníka Theodora Pištěka upozorní projekce zrestaurované kopie Markety Lazarové. Jednou z doprovodných akcí budou jako novinka autorská čtení spisovatelů spřízněných se světem filmu - Terezy Boučkové, Michala Viewegha a Petra Šabacha. Počítá se i s uvedením všech 45 dílů seriálu HBO Terapie.

Zlínské divadlo chystá antický mýtus Oresteia v režii Pitínského

Městské divadlo Zlín připravuje předposlední novinku této sezony - Aischylovu trilogii Oresteia. Se souborem ji zkouší režisér Jan Antonín Pitínský, jenž tak naváže na úspěšnou inscenaci Smrt Hippodamie, kterou ve Zlíně nastudoval v roce 2006. Oresteia promění Velký sál v antický chrám a diváky usadí netradičně i na jeviště. Premiéra se uskuteční 28. dubna. Divadelníci opět spojili síly s Filharmonií Bohuslava Martinů, kterou bude reprezentovat devítičlenný komorní orchestr. V inscenaci účinkuje takřka kompletní herecký soubor divadla.

Chebská galerie představuje retrospektivu malíře Miloše Jiránka

Galerie výtvarného umění Cheb připravila rozsáhlou retrospektivní výstavu jedné ze zakladatelských osobností českého moderního umění, malíře, literáta a výtvarného kritika Miloše Jiránka (1875 až 1911). Expozice, jejímž kurátorem je Tomáš Winter z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, je doprovázena monografií, v níž autor interpretuje nově Jiránkovo výtvarné a kritické dílo. Kolem roku 1900 maloval Jiránek náměty ze života moderního města. Rozvíjel v nich svůj tvůrčí přístup, postavený na optickém vnímání reality. Proto byl srovnáván s impresionisty, aniž v malbě užíval impresionistickou techniku. Linie aktuálních moderních motivů vyvrcholila v roce 1903 obrazem Sprchy v pražském Sokole, který považoval za jednu ze svých nejpodstatnějších prací.

Projekt Stories končí výstavou fotografií v Jindřichově Hradci

V Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci začala závěrečná výstava česko-rakouského projektu Stories. Prezentuje 120 černobílých i barevných fotografií, které dokumentují odraz historie v realitě dneška. Jejich autory jsou dvě desítky českých a rakouských fotografů. Projekt Stories, dotovaný EU, zkoumá všední den v česko-rakouském pohraničí v letech 1945 až 1989. Současně dokumentuje obrazově odraz historie v realitě dneška. Výstavu Stories připravilo muzeum fotografie ve spolupráci s projektovými partnery - se spolkem Waldviertel Akademie ve Waidhofenu an der Thaya a s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích jako další výstup společného stejnojmenného projektu. Ze shromážděného fotografického materiálu vznikly dvě výstavy, první z nich byla putovní, druhá výstava je závěrečná. V muzeu v Jindřichově Hradci potrvá do 29. dubna. Je k ní vydán katalog.

Laureát 6. ročníku Ceny Pavla Kouteckého bude vyhlášen 13. června

S šestým ročníkem Ceny Pavla Kouteckého přichází organizátoři se změnou v prezentaci nominovaných dokumentů; prestižní ocenění tak více otevřou veřejnosti, například projekcemi mimo Prahu. Laureát bude vyhlášen 13. června v pražské Arše. Ocenění, které je od počátku spojeno s finanční odměnou 100.000 korun, vzniklo jako připomínka na Pavla Kouteckého, mimo jiné tvůrce snímku Občan Havel. Vyhlašovatelé z asociace Film&Sociologie, Divadla Archa a Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět budou letos promítat nominované snímky kromě Prahy také v dalších městech, jako jsou Plzeň, Pardubice, Ústí nad Labem a Benešov. V porotě usednou i spisovatel Jaroslav Rudiš, umělecká vedoucí Archy Jana Svobodová a Lenka Lovicarová z Jednoho světa.

Národní muzeum v Praze spustilo zpravodajský portál

Nový zpravodajský portál Muzeum 3000, který spustilo Národní muzeum, bude zdrojem informací o dění v této instituci. Portál www.nm.cz plánuje formou rozhovorů, videí a článků pravidelně přinášet informace, zajímavosti a kuriozity ze zákulisí muzea. Redakční tým portálu, který tvoří zaměstnanci muzea, bude připravovat reportáže a odhalovat tajemství minulosti. Například pátrá po příčinách smrti Tychona Braha nebo odkrývá tajemství mozku Františka Palackého uloženého ve zdech Pantheonu Národního muzea. Vedle zpráv o nových objevech jsou důležitou částí portálu informace o rekonstrukci historické budovy muzea. Stránky mimo jiné nabízejí virtuální prezentaci nového Národního muzea, které bude tvořit komplex moderních i historických budov.

Do Ostravy se po 12 letech vrátí legendární Kavárna Elektra

Do Ostravy se po 12 letech vrátí legendární Kavárna Elektra. První návštěvníky soudobý interiér přivítá pravděpodobně už v červnu. Provozovatelé mexické restaurace, která v objektu fungovala do loňského podzimu, svůj podnik přestěhovali. Interiér nové Kavárny Elektra by neměl být kopií slavného podniku z roku 1926. Naopak bude odpovídat moderním trendům. Některé detaily a použité materiály ale budou prvorepublikovou kavárnu výrazně připomínat. Rekonstrukce prostor v památkově chráněném objektu Paláce Elektra už začala. Původní kavárnu, kterou ve své době navštěvovali například Jan Werich, Jiří Voskovec, Jaroslav Ježek či Oldřich Nový, budou připomínat některé detaily na obložení, závěsy a hlavně kavárenské stoly. Ty budou označeny jmény slavných osobností. Lidé si tak budou moci dát schůzku například u stolu Voskovce a Wericha.

V píseckém muzeu začala výstava japonských dřevořezů ukijoe

Dřevořezy ukijoe s motivy krajiny, japonských krasavic a herců divadla kabuki si mohou prohlédnout návštěvníci Prácheňského muzea v Písku na výstavě Třicet pět pohledů na Japonsko. Dřevořezy ukijoe nakoupilo muzeum v roce 1945 a vystavuje je poprvé. Návštěvníci si na výstavě mohou prohlédnout také suiseki ze sbírky manželů Šerákových a fotografie Vladimíra Homoly. Výstava potrvá do 29. dubna, otevřená bude i na Velikonoční pondělí.

Odeon vydává knihu, která získala poslední Bookerovu cenu

Knihu, která loni získala Man Bookerovu cenu, vydává v češtině Odeon. Nejvýznamnější ocenění pro anglicky psaný román na podzim na čtvrtý pokus získal Julian Barnes za knihu The Sense of an Ending. Česky vychází v těchto dnech v překladu Petra Fantyse pod titulem Vědomí konce. Šestašedesátiletý prozaik, novinář a překladatel Julian Barnes je autorem 11 románů, z nichž šest vyšlo také v češtině. Za propagaci francouzské kultury dostal titul Rytíř řádu umění a literatury a je též laureátem dalších významných zahraničních ocenění.

Ze sportu:

Kapitán tenistů Jaroslav Navrátil počítá s Radkem Štěpánkem na pozici týmové dvojky hned od úvodních dvouher čtvrtfinále Davisova poháru proti Srbsku. Jedničkou českého celku je sedmý hráč světa Tomáš Berdych.

Dráhový cyklista Martin Bláha prohrál v závěrečných metrech boj o medaili z mistrovství světa v Melbourne. Po nájezdu do posledního kola ještě jel na špici s Angličanem Benem Swiftem, jenže peloton ho v cílové rovince pohltil a skončil pátý. Swift první příčku uhájil. Bláha v taktickém závodu v neolympijské disciplíně nastoupil pět kol před cílem a těsně za něj se zavěsil pozdější šampión Swift. Po první zatáčce závěrečného kola se oba probojovali na špici, jenže čtyřiatřicetiletý dráhař z Brna už tempo po patnáctikilometrové jízdě neudržel.

Kouč Plzně Pavel Vrba se definitivně nestane novým trenérem slovenské fotbalové reprezentace. Serveru sport.sk to řekl prezident slovenského svazu Ján Kováčik s tím, že výkonný výbor nyní začne jednat o dalších adeptech na post kouče národního týmu.

Brankář Marek Schwarz z TPS Turku se stal první posilou hokejistů Sparty před novou sezonou. V pražském klubu nahradí Tomáše Pöpperleho, který má namířeno do zahraničí. Schwarz podepsal se Spartou smlouvu na tři roky.

Nymburský basketbalista Pavel Pumprla si za výkony v Evropském poháru ULEB vysloužil nominaci do jeho druhé nejlepší pětky. Pětadvacetiletý reprezentant se ve druhé nejprestižnější klubové soutěži blýskl v průměru bezmála třinácti nastřílenými body a šesti doskoky na utkání. V celkovém hodnocení Eurocupu obsadil třetí místo v počtu získaných míčů.

České fotbalistky prohrály v kvalifikaci o mistrovství Evropy doma s favorizovaným Dánskem 0:2. Po třem výhrách a jedné remíze poprvé podlehly, dál však drží druhou příčku o skóre před Rakouskem, s nímž v červnu svedou klíčovou bitvu o účast v baráži.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, na jihu a jihovýchodě srážky četnější. Ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů, na jižní Moravě místy až 16 stupňů. Teplota v 1000 m na horách kolem 7 stupňů. Mírný severovýchodní vítr.

04-04-2012