Denní souhrn zpráv Zprávy

05-04-2012

Václav Klaus řekl francouzské televizi, že euro je katastrofa

Jednotná evropská měna je katastrofa a chybný projekt. V České republice není o vstupu do eurozóny naprosto žádná debata, a tak pro vstup nejsou ani žádné časové rozvrhy. V rozhovoru pro francouzskou zpravodajskou televizi France 24 to řekl český prezident Václav Klaus, podle něhož česká vláda odmítla fiskální pakt kvůli tomu, že podle něj předává kontrolu nad rozpočtem do Bruselu. Televize bude rozhovor vysílat v pátek. Klaus se vyjádřil skepticky i o takzvaném schengenském prostoru volného pohybu osob.

O osudu vlády má rozhodnout úterý, podmínkou jsou další úspory

Věci veřejné, ODS a TOP 09 zahájily jednání o budoucnosti vlády. Pokud se v úterý nedohodnou, čekají zemi zřejmě předčasné volby. Podmínkou ze strany ODS a TOP 09 je dohoda na rozpočtových škrtech, které srazí deficit rozpočtu v příštím roce pod tři procenta. Vládní krizi vyvolaly VV v úterý, kdy se širší vedení strany usneslo na podmíněné demisi ministrů za VV. Své postoje si vyjasňovaly nejdříve ODS a TOP 09 a následně ODS a Věci veřejné. Premiér po jednáních zdůraznil, že prioritou je úterní dohoda o škrtech a její středeční potvrzení při hlasování ve vládě. Možné také je, že dohodu se nepodaří uzavřít. V takovém případě bude ODS nynější koaliční projekt pokládat za uzavřený a ve středu její výkonná rada projedná způsob vyvolání předčasných voleb, které by se uskutečnily do konce června.

Jednání o budoucnosti vlády se účastnil i neformální lídr a předseda poslanců VV Vít Bárta. K rozhovorům dorazil přímo od soudu, kde pokračoval jeho proces. Bárta je v něm obžalován z úplatkářství, rozsudek padne asi příští pátek. Naopak nedorazil místopředseda VV Tomáš Jarolím, který v minulých dnech vyzýval k tomu, aby VV vystoupily z koalice, a v podstatě stál u zrodu současné vládní krize. Odstoupil z funkce a chystá se kandidovat do Senátu. Podle aktuálního volebního modelu Factum Invenio se VV propadly na 1,4 procenta, tedy daleko od pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek po jednání s Nečasem zopakoval, že chuť jeho strany pokračovat ve vládě s VV není veliká. Možné to podle něj je jen v případě, že se v úterý vládní strany dohodnou na dalším snížení deficitu veřejných rozpočtů. Na pořadu dne podle Nečase rozhodně není personální rekonstrukce vlády. Hledá se prý nyní jen nástupce ministra školství Josefa Dobeše (VV). Koalice ale zvažuje zrušení ministerstva kultury, životního prostředí a místního rozvoje. Ministerstvo kultury by se sloučilo s ministerstvem školství, ministerstvo životního prostředí/MŽP/ a ministerstvo pro místní rozvoj s ministerstvem zemědělství /MZe/. Každá koaliční strana by přišla o jednoho ministra. Zejména sloučení MŽP a MZe je ale vysoce kontroverzní a jde proti principu, že kdo hospodaří, nemůže kontrolovat. Sociální demokracie označuje nápad za zbrklý a nepromyšlený.

Průzkumy: Většina lidí chce konec Nečasovy vlády a předčasné volby

Tři čtvrtiny lidí chtějí konec vlády premiéra Petra Nečase (ODS), většina si přeje předčasné volby. Vyplývá to z bleskových průzkumů agentury STEM/MARK pro Českou televizi a Median pro FTV Prima. Průzkumy se uskutečnily po vypuknutí současné krize ve vládní koalici, kdy vedení strany Věci veřejné začalo hrozit demisemi svých ministrů. Podle agentury Median více než tři čtvrtiny Čechů chtějí konec Nečasovy vlády, její pokračování by si přálo necelých 18 procent lidí, 6,9 procenta uvedlo, že neví. Předčasné volby za nejlepší řešení současné situace označilo více než 80 procent dotázaných.

Factum Invenio: Sněmovnu by ovládla levice, VV spadly na 1,4 pct

Sněmovní volby by nyní s převahou vyhrála sociální demokracie. Dvousetčlennou dolní komoru by podle aktuálního volebního modelu agentury Factum Invenio ovládla levice. ČSSD se 73 poslaneckými křesly a KSČM s 38 by dohromady měly 111 mandátů. ODS by získala 46, TOP 09 spolu se Starosty a nezávislými (STAN) by měla 32 mandátů. Do sněmovny by se s 11 mandáty vrátili lidovci, půl procenta pod rozhodující pětiprocentní hranicí zůstala Strana zelených. Naopak dosud parlamentní a vládní Věci veřejné (VV) se podle průzkumu z přelomu března a dubna propadly na 1,4 procenta, tedy hluboko pod pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny.

Ve volebním modelu, neboli odhadu, jak by sněmovní volby dopadly, Factum Invenio předpokládá, že ČSSD by získala 26,9 procenta hlasů, druhá ODS 17,2 procenta, komunisté 14,9 procenta, TOP 09 13,1 procenta a KDU-ČSL šest procent. Do rozdělování poslaneckých křesel by ale podle průzkumu mohlo promluvit ještě několik dalších stran.

CVVM: Dvě třetiny lidí si myslí, že většina činitelů bere úplatky

Téměř tři čtvrtiny lidí si myslí, že většina nebo všichni veřejní činitelé berou úplatky, oproti loňskému roku se jejich podíl zvýšil. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle účastníků průzkumu korupce nejhůře zasáhla politické strany, vládu a centrální úřady. Názor, že úplatky bere většina veřejných činitelů, zastává 44 procent dotázaných. Podíl lidí, kteří se domnívají, že úplatní jsou téměř všichni, se od loňského roku zvýšil z 23 na 30 procent.

Premiér Nečas: Schodek rozpočtu 2014 asi překročí plán, loni byl nižší

Schodek rozpočtu za rok 2014 by mohl být vyšší než plánovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) kvůli slabšímu letošnímu ekonomickému růstu. Řekl to premiér Petr Nečas. Poslední data ukazují, že schodek za loňský rok by mohl být pod původně oznámenými 3,7 procenta HDP, dodal. Z aktuálních údajů Českého statistického úřadu na internetu vyplývá, že deficit veřejných financí loni klesl na 3,09 procenta HPD z předloňských 4,83 procenta. Podle maastrichtských kriterií pro přijetí eura by výše deficitu neměla překročit tři procenta HDP. Podle plánů ministerstva financí by měl deficit v následujících letech dále klesat.

Klaus a Alijev chtějí, aby Východní partnerství bylo skutečné

Prezident Václav Klaus chce, aby projekt Východního partnerství EU s šesti bývalými postsovětskými republikami byl skutečným partnerstvím, protože tomu tak podle něj nyní není. Klaus to řekl po jednání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, jehož země je jednou ze šestice zemí sdružených ve Východním partnerství. Projekt zahájila sedmadvacítka během českého předsednictví v EU v roce 2009. Alijev vyjádřil zájem o české investice do infrastruktury či v oblasti strojírenství. Česko chce podle Klause vztahy rozvíjet, protože asijská země je pro Prahu strategickým partnerem. Plyne z ní do ČR 25 procent ropy, kterou země potřebuje, připomněla hlava českého státu.

Pavel Dobeš: Praha potřebuje silniční okruh

Dopravními prioritami Prahy je kromě dostavby silničního okruhu i řešení příměstské železnice a propojení na ruzyňské letiště. U příležitosti podpisu memoranda o spolupráci ministerstva dopravy a hlavního města Prahy v oblasti dopravy to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) připomněl, že vnitřní i vnější silniční okruh jsou zatím jen rozpracované. Nejpalčivějším problémem pražské dopravy je podle Dobeše úsek vnějšího Pražského okruhu mezi brněnskou dálnicí a Běchovicemi, jehož výstavba umožní z Prahy vyvést kamionovou dopravu. Na železnici je jasnou prioritou řešení území po bývalých nákladových nádražích na Žižkově a na Smíchově a vytvoření efektivní příměstské dopravy po vzoru německých S-Bahn, čímž by se ulehčilo automobilové dopravě zejména ve špičce.

Sasko dál odmítá jez na Labi u Děčína, může prý poškodit přírodu

Ministerstvo životního prostředí německé spolkové země Sasko odmítlo i upravené plány na výstavbu jezu na Labi u Děčína. Trvá na tom, že chystaná stavba může mít negativní vliv na přírodu i v Sasku. Ministerstvo to oznámilo na svých webových stránkách a ještě tento týden svůj postoj sdělí českým kolegům. Za nedostatečnou považuje úřad například navrženou ochranu migrujících ryb, které podle něj skončí v turbinách plánované elektrárny, jež má být součástí chystaného projektu.

Výstavba jezu u Děčína je součástí českých plánů na intenzivnější využívání Labe pro dopravu. Praha si od něj slibuje prodloužení splavnosti řeky na 345 dní v roce. Zastánci tohoto projektu argumentují také ekologičností lodní dopravy. Projekt ale vedle saského ministerstva životního prostředí odmítají i ekologičtí aktivisté z obou stran hranice.

Odvolací soud o Pitrově obnově procesu rozhodne do 20. dubna

Rozhodnutí o tom, zda se podnikatel Tomáš Pitr skutečně dočká obnovy procesu v kauze daňových deliktů z roku 1994, plánuje pražský vrchní soud vynést do 20. dubna. ČTK to řekl mluvčí soudu Jan Fořt. Policie ve středu převezla kontroverzního podnikatele ze Švýcarska do vazební věznice v Brně, kde si začal odpykávat svůj zatím platný šestiletý trest.

Pitr byl v Česku odsouzen dvakrát. Nejdříve jej soudy spolu s Miroslavem Provodem v roce 2006 potrestaly za podvody s daněmi z roku 1994 pěti lety vězení. O čtyři roky později dostal podnikatel souhrnný šestiletý trest za to, že s Michalem Zouharem vyvedli akcie potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Firmě podle soudů způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. V prosinci loňského roku však pražský městský soud rozhodl o obnově řízení v kauze daňových deliktů. Pitr podle svých slov "nabyl přesvědčení, že v jeho věcech začala být plně respektována práva na spravedlivý proces". Podnikatel letěl z Curychu do Vídně, odkud ho eskorta vezla autem.

Proces s Bártou a Škárkou se chýlí k závěru, dokazování skončilo

Proces v kauze údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné (VV) se nachýlil ke svému závěru. V pátek by měly zaznít závěrečné návrhy, rozsudek by pak měl podle předběžné dohody padnout o týden později. Obžaloba v kauze viní šéfa poslaneckého klubu VV Víta Bártu z toho, že se koncem loňského března snažil uplatit poslance Kočí a Jaroslava Škárku (dříve VV). Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Škárka prý úplatek vzal a část použil, obžaloba ho viní z přijetí úplatku.

Při výslechu Kočí se soud vrátil k části nahrávky nedávno zveřejněné VV, která se stala podnětem ke vzniku poslední vládní krize. Podle Škárky VV nahrávku zveřejnily účelově. Kočí podle VV na záznamu hovořila o přípravě vnitrostranického puče s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (VV). Kočí nahrávku pořídila v polovině března 2011 a je součástí záznamu ze schůzky špiček VV. Jankovskému se omluvila, nenahrávala ho prý vědomě. Na nahrávce mimo jiné Jankovskému řekla, že "odpálí Bártu". Dnes výrok vysvětlila tak, že měla domluvený rozhovor pro Mladou frontu Dnes, v němž se chtěla kriticky vyjádřit k Bártovi. V autě s Jankovským prý byla opilá a výrok byl nadsazen. "Odpálení" podle ní znamenalo, že by se v rozhovoru vyjádřila kritičtěji, než původně chtěla, a například promluvila o údajných "totalitních" praktikách ve VV. Bárta to v reakci zpochybnil. Nevěří například, že Kočí byla opilá. Kočí na záznamu také Jankovskému řekla, že jí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) "poslal částku" nebo "velmi velkou" a "hodně velkorysou" nabídku, kterou odmítla. Kalousek to již dříve popřel. Kočí i tento výrok vysvětlila svou opilostí, v níž "nadsadila" reálné události. S Kalouskem prý o žádné nabídce nikdy v životě nejednala. Před soudem také mimo jiné uvedla, že jí Bárta prozradil jméno současného policejního prezidenta den před tím, než byl Petr Lessy na místo vybrán.

Soud potrestal majitele sítě Amsterdam shopů

Olomoucký okresní soud znovu potrestal majitele sítě Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kamedulu za šíření toxikomanie dvěma roky vězení. Zároveň jej soud na šest let vyhostil z České republiky. Muž podle rozsudku přijde i o finanční prostředky ve výši téměř milionu korun a 10.000 euro. Stejný trest mu soud uložil už loni v listopadu. Kauzu mu však kvůli procesním závadám vrátil krajský soud. Ten zároveň propustil Kamedulu z vazby. K jednání Polák nedorazil, odsouzen tak byl ve své nepřítomnosti. Před soud se dostal kvůli tomu, že ve svých prodejnách údajně nabízel syntetické drogy označené za sběratelské předměty. Jde o průlomový rozsudek, za tuto činnost dosud nikdo před soudem nestál.

ČSÚ: Nabídkové ceny bytů začaly znovu růst, ale jen díky Praze

Nabídkové ceny bytů v letošním prvním čtvrtletí začaly v Česku poprvé od druhé poloviny roku 2009 růst. Prodejci nabízeli byty v celé České republice o 1,1 procenta dráž než před rokem. Čísla zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny táhla nahoru hlavně Praha, mimo metropoli dál klesaly. V Praze se nabídkové ceny bytů od ledna do konce března zvýšily meziročně o 3,8 procenta. Mimo Prahu ale nabídkové ceny v letošních prvních třech měsících klesly o procento.

Ve Šternberku je napětí mezi Romy, radnice hledá řešení

Napětí mezi dvěma skupinami Romů řeší radnice ve Šternberku na Olomoucku. Rozpory jsou letité, v poslední době ale opět přerostly ve vzájemné útoky. Potyčky, do nichž se zapojují až desítky Romů, se většinou odehrávají na veřejnosti v centru města, což nelibě nese většinová společnost. Radnice iniciovala společnou schůzku se zástupci Romů, městskou policií i terénními pracovníky, řekla ČTK mluvčí radnice Irena Černocká.

Ombudsman: Děti se dostávají do ústavů často zbytečně

Děti se dostávají do ústavů často zbytečně, zařízení nejsou vždy vyhovující a chybí personál a specializovaná péče. S těmito výtkami přišel ochránce lidských práv Pavel Varvařovský, jehož úřad situaci zkoumal. Navrhl sjednotit péči o ohrožené děti pod jedno ministerstvo a zlepšit prevenci, aby děti nemusely být do dětských domovů vůbec umisťovány. Co se týká samotných ústavů, měla by se podle něj změnit na zařízení rodinného typu, kde by se dostala odborná pomoc i dětem s nejrůznějšími problémy.

Ani samotné budovy dětských domovů a výchovných ústavů nejsou podle nálezu ombudsmana vždy vyhovující, buď proto, že jsou to velkokapacitní zařízení nebo proto, že se nachazejí na okrajích měst, a děti jsou tak vyloučeny z běžného společenského života. Děti také často spí v mnohalůžkových nebo průchozích pokojích, v umývárnách jsou sprchy bez závěsů, a soukromí malých obyvatel domovů je tak minimální. "V některých zařízeních docházelo k tomu, že se za určitých podmínek dítě po několik dnů vůbec nedostalo na vzduch v důsledku opatření ve výchově či umístění na zdravotní izolaci po návratu z útěku," zjistil úřad veřejného ochránce práv. Děti prý byly často trestány za banality jako například předávání psaníček mezi chlapci a dívkami, nepovolené ostříhání nebo když se odmítly dívat na večerní zprávy.

Do brněnského babyboxu někdo uložil už desáté dítě

V babyboxu v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří lékaři nalezli odloženého novorozence. Zhruba čtyři dny starého chlapce do vyhřívané schránky někdo vložil krátce před polednem. Hoch byl čistě oblečený, uvedl v tiskové zprávě zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Hocha pojmenoval Petr po neonatologovi Petru Lavickém, který měl v nemocnici právě službu a dítě ze schránky vyjmul. Chlapec je desátým dítětem odloženým do brněnského babyboxu. V ČR jde o 70. dítě, uvedl Hess. Brněnský babybox se otevíral jako druhý v ČR v roce 2005.

ČEZ má v Ostravě první dobíjecí stanici pro elektromobily

Skupina ČEZ v Ostravě otevřela svou první veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily na Moravě a ve Slezsku. Je v areálu kancelářského komplexu Orchard v Moravské Ostravě a mohou se u ní současně dobíjet dvě vozidla. V dohledné době ve městě přibudou další dobíjecí stanice, řekl novinářům manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ Tomáš Chmelík. "Budeme pracovat na tom, abychom propojili Ostravu s dalšími městy tak, aby bylo možné dojet z Ostravy až třeba do Prahy. Dobíjecí stanice by měla být každých 60 až 70 kilometrů," uvedl. ČEZ chce do roku 2013 po celé republice vybudovat síť 150 až 200 dobíjecích stanic. Zatím má stanice v Praze a okolí a jedinou mimopražskou v Plzni. Ještě letos chce otevřít stanice například v Hradci Králové a ve Vrchlabí.

Knihou roku se stala Ajvazova Lucemburská zahrada

Knihou roku 2012 se stala novela Michala Ajvaze Lucemburská zahrada. Autor získal hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera, jejíž výsledky pořadatelé vyhlásili ve středu večer na Nové scéně Národního divadla. V kategorii próza si cenu odnesl Marek Šindelka za soubor povídek Zůstaňte s námi. Literu za poezii dostal Radek Fridrich za sbírku Krooa krooa. Literu za knihu pro děti a mládež dostal Radek Malý za svou knihu Listonoš vítr. V kategorii literatury faktu porotci vybrali jako nejlepší titul Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 od Jiřího Knapíka a Martina France. Jako nakladatelský čin roku vyzdvihli edici Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna, které vydala Academia.

Literu za překladovou knihu dostal titul Irene Némirovské Francouzská suita, který přeložila Helena Beguivinová. Objevem roku je Štěpán Hulík s knihou Kinematografie zapomnění. Kniha zachycuje změny nastalé po srpnu 1968 v československém filmu na proměnách jediného místa - Filmového studia Barrandov. Cenu čtenářů dostaly Nové povídky Zdeňka Svěráka. Do jedenáctého ročníku soutěže se přihlásilo rekordních 325 knih.

Česká mincovna chystá v Jablonci ražbu další zlaté kilovky

Česká mincovna připravuje v Jablonci nad Nisou ražbu další zlaté investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Aneta Kapuciánová. Medaile s motivem tisícikorunové bankovky a tváří Františka Palackého je už třetí ze série Bankovky ČR na medailích České mincovny, ty předchozí nesly motiv pětitisícovky a dvoutisícovky.

V Pasově bylo odlito pět nových zvonů pro hostýnskou baziliku

V Pasově v Německu bylo ve středu odlito prvních pět nových zvonů pro baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně na Kroměřížsku. Další dva menší budou vyrobeny příští týden, řekl ČTK Josef Psík, iniciátor veřejné sbírky, která pomohla zvony zaplatit. Náklady na jejich pořízení a zavěšení do věží baziliky dosáhnou 7,5 milionu korun. Zvony budou ozdobou letních oslav stého výročí korunovace sochy Panny Marie Svatohostýnské.

České muzeum hudby vystavuje kostýmy ze slavných Dvořákových oper

Úspěšnou výstavu věnovanou Antonínu Dvořákovi v Českém muzeu hudby doplnilo osm unikátních kostýmů z jeho oper zapůjčených ze sbírek Národního divadla a Státní opery Praha. Zájemci si až do 6. června mohou prohlédnout například kostýmy dvou hlavních představitelů opery Čert a Káča, nesoucí nezaměnitelný rukopis svého autora, výtvarníka Adolfa Borna. Na výstavě jsou dále divadelní kostýmy ze známých Dvořákových oper Jakobín, Armida a Dimitrij. Kostýmy z nejslavnější Dvořákovy opery Rusalky pak budou vystaveny během víkendu 21. a 22. dubna.

V Brně vystavují díla, na kterých spolupracovali umělci a vězni

Svět na svobodě a za mřížemi propojuje nová výstava v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Na vystavených dílech spolupracovali přední čeští umělci s trestanci ze sedmi věznic. Vznikla různorodá kolekce uměleckých děl - maleb, koláží, asambláží nebo trojrozměrných objektů. Některé práce čerpají inspiraci z komiksů nebo pouličního umění. Na zemi jsou překreslené půdorysy vězeňských cel, jež zaslali odsouzení. Návštěvník se tak může 'projít' vymezeným prostorem a uvědomit si, v jakém prostředí díla vznikala. Umělci s jednotlivými vězni komunikovali mnoho měsíců, vyměňovali si dopisy, někdy se také osobně sešli.

Způsob a hloubka spolupráce se v jednotlivých dvojicích lišily. "Já jsem například vězňovi pouze poslala barevné papíry, lepidlo a nůžky s tupou špičkou. Chtěla jsem, aby vytvořil krátké příběhy na tři políčka ze svého života," uvedla výtvarnice Vendula Chalánková. Překvapilo ji, jak jsou vězňovy krátké komiksy vtipné a jak moc se podobají její vlastní tvorbě. Jedním z vězňů, kteří se na výstavě podíleli, je také René Plášil, proslavený časosběrným dokumentem Heleny Třeštíkové. Plášil vytvořil předlohu, podle které výtvarník Jaromír 99 nakreslil komiksový sešit.

Pierre Richard a Karel Gott pokřtili knihu zpěvačky Frühlingové

Francouzský herec Pierre Richard a zpěvák Karel Gott pokřtili v Praze knížku zpěvačky Ivy Frühlingové. Ve svém druhém literárním výtvoru se bývalá modelka věnuje podobné oblasti, jako ve své prvotině. Tu věnovala zákulisí světa módy a přehlídek, druhá knížka se jmenuje Příběhy ze showbyznysu. "Nemám moc ráda slovo showbyznys, ale použila jsem ho proto, aby čtenáři pochopili, že je to o našem uměleckém světě," řekla zpěvačka. A protože ztělesněním tohoto světa je pro ni Karel Gott, ve svých krátkých zamyšleních, vzpomínkách a historkách, jež tvoří knihu, se k němu obrací. Frühlingová žila v Paříži od svých 14 let, prosadila se tam jako modelka a přitom začala zpívat.

Ze sportu:

Sedmý hráč světa Tomáš Berdych zahájí zápasem s Viktorem Troickým zápas českých tenistů ve čtvrtfinále Davisova poháru proti Srbsku. Úvodní dvouhra na antuce v pražské O2 aréně začne v pátek 6. 4. v 15 hodin, k druhému duelu nastoupí Radek Štěpánek proti Janku Tipsarevičovi. Rozhodl o tom dnešní los.

Olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková odmítla pozvání organizátorů a nepojede na olympijské hry do Londýna, kde její manžel Emil vyhrál na hrách v roce 1948 závod na 10.000 metrů. Devětaosmdesátiletá bývalá atletka nechce trávit svůj čas zbytečně v dopravních prostředcích.

Počasí:

Bude oblačno až zataženo s deštěm, teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

05-04-2012