Denní souhrn zpráv Zprávy

06-04-2012

ČSSD: Zrušení tří ministerstev rozpočet nezachrání

Zrušení tří ministerstev, jak navrhla při současné vládní krizi ODS, současnou rozpočtovou situaci podle opoziční ČSSD nevyřeší. Sociální demokraté by byli pro budoucí zánik ministerstva pro místní rozvoj. Naopak ministerstva životního prostředí a kultury musejí zůstat zachována, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Právě o zrušení těchto tří ministerstev se údajně v koalici uvažuje. Ochrana životního prostředí je pro ČSSD taková priorita, že ministerstvo musí být zachováno. Na kultuře je podle sociálních demokratů zase založena národní identita. "Neříkáme, že ministerstva by neměla být zeštíhlena," uvedl Bohuslav Sobotka. Jediná smysluplná debata je podle něho o agendách; o tom, které by bylo možné na centrální úrovni případně buď zrušit, nebo přesunout na jiný úřad.

Alena Hanáková odmítá zrušení ministerstva kultury, velkou úsporu to nepřinese

Krok špatným směrem by bylo podle ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) sloučení ministerstva kultury s ministerstvem školství. Podle ní by to přineslo minimální úspory a byla by ohrožena péče o památky a kulturu. Ministryně Hanáková to řekla v Olomouci. Podle ní je Česko zemí s řadou kulturních památek a kulturních aktivit a existenci ministerstva kultury si zaslouží. "Pokud by se v takovéto zemi mělo rušit ministerstvo kultury, bylo by to, troufám si říct, bláznovství," řekla. Doplnila, že na ministerstvu pracují specializovaní odborníci s dlouholetou praxí. "Pokud bychom agendy přesunuli pod jiné ministerstvo, musel by je někdo vyřizovat a museli by to být odborníci. Finanční úspora by byla minimální. Ušetřilo by se na jednom ministrovi a možná pár náměstcích, ale to je zanedbatelná částka. Naopak péče o kulturu by byla oslabena," uvedla ministryně Hanáková.

Pražské organizace VV vyzvaly Radka Johna k odchodu z čela strany

Pražské organizace Věcí veřejných vyzvaly předsedu strany Radka Johna, aby rezignoval. Měl by podle nich vyvodit odpovědnost za současnou situaci strany. Naopak ministři za VV by podle pražských organizací strany neměli odcházet z vlády. Pražské kluby strany, tedy místní sdružení z pražských městských částí, to uvedly ve společném prohlášení, které se objevilo v médiích. Radek John v tiskovém prohlášení odpověděl, že se podobnými apely nebude zabývat, dokud neskončí jednání o budoucnosti Věcí veřejných ve vládě.

Žalobkyně navrhla uložit Vítu Bártovi a Jaroslavu Škárkovi podmíněné tresty

Státní zástupkyně Hana Vrbová navrhla Obvodnímu soudu pro Prahu 5, aby šéfovi poslaneckého klubu vládní strany Věci veřejné (VV) Vítu Bártovi uložil za podplacení poslanců Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky (oba dříve VV) podmíněný trest. Podmínku by měl podle žalobkyně dostat za přijetí úplatku i Jaroslav Škárka. Vít Bárta dal podle spisu koncem loňského března Kristýně Kočí půl milionu, Jaroslavu Škárkovi 170.000 korun. Podle Hany Vrbové byla jeho motivem snaha o ovládnutí dění ve straně. Muži vinu popírají. Jaroslav Škárka se hájí tím, že si peníze nechat nechtěl. Vít Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kristýna Kočí s Jaroslavem Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč.

Exministr školství Josef Dobeš prý není členem VV

Exministr školství Josef Dobeš již podle svých slov není členem vládních Věcí veřejných. ČTK řekl, že ke konci března nezaplatil pravidelný členský příspěvek. Nyní zvažuje, zda bude nadále poslancem v klubu VV, nezařazeným, či úplně odejde ze sněmovny. Podle stanov strany je nezaplacení příspěvku důvodem k vyloučení člena, mělo by o něm ale rozhodnout grémium VV. Josef Dobeš na ministerstvu školství skončil k 31. březnu. Od začátku dubna tam působil v roli poradce, kterou nyní opustil kvůli negativním ohlasům na jeho setrvání na ministerstvu. Josef Dobeš se podle svých slov rozhodl příspěvek nezaplatit i kvůli tomu, že ho ministři z VV nepodpořili v jeho odporu k dalším škrtům v rozpočtu školství.

Kardinál Duka zahájí ve Vatikánu cyrilometodějské oslavy

Oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu začnou 25. května ve Vatikánu, zahájí je mimo jiné kardinál Dominik Duka. Do Vatikánu v tu dobu míří také premiér Petr Nečas. ČTK to zjistila z informací katolické církve a vlády. Cyrilometodějský rok budou poté v Česku připomínat desítky akcí, vrcholem by mohla být účast papeže Benedikta XVI. na cyrilometodějské slavnosti na Velehradě. Příjezd hlavy katolické církve v červenci příštího roku však zatím Vatikán nepotvrdil. Podle Duky se o tom jedná, papež by se tak do Česka vrátil po čtyřech letech. Na Velkou Moravu přišli Cyril a Metoděj z Byzance na pozvání knížete Rostislava v roce 863. Znamenalo to počátek šíření křesťanství v českých a moravských zemích. Jejich misie však ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury, vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnosti, připomněl nedávno Kardinál Duka. Zahájení jubilejního roku se ve Vatikánu zúčastní také olomoucký arcibiskup Jan Graubner a další hosté.

Ministr Heger dohodl s rektory a děkany podobu univerzitních nemocnic

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se shodl s rektory vysokých škol a děkany lékařských fakult na podobě věcného záměru zákona o univerzitních nemocnicích. ČTK to řekl legislativní náměstek Martin Plíšek (TOP 09). Návrh půjde příští týden do připomínkového řízení, vláda by ho měla dostat do poloviny června. Zákon by měl platit od roku 2014. "Shoda je na základních principech, že univerzitní nemocnice budou mít formu neziskové organizace zřízené zákonem. Na univerzitní nemocnice se transformují stávající fakultní nemocnice, jejich ředitele bude jmenovat správní rada složená ze zástupců státu, vysokých škol a krajů," upřesnil náměstek. Zákon o univerzitních nemocnicích připravoval před čtyřmi lety také tehdejší ministr Tomáš Julínek (ODS). Chtěl z fakultních nemocnic udělat univerzitní zařízení v podobě akciových společností. Kritici varovali, že to je cesta k jejich privatizaci.

Ministerstvo dopravy chystá legislativu pro rozšíření mýtného

Ministerstvo dopravy chystá legislativní rámec pro zavedení výběru elektronického mýtného i na silnice nižších tříd. Sdělil to ministr dopravy Pavel Dobeš. Zákon by měl být hotový do června. Úřad zavedení mýtného neopustil i přesto, že se podle některých studií jeví jako finančně ztrátové. Jedním z důvodů, proč podle Pavla Dobeše chce ministerstvo v programu pokračovat, je skutečnost, že nechce přijít o peníze, které už do vznikajícího hybridního systému vložil. Provozovatel mýtného systému Kapsch Česká republika přes tři roky testuje možnost kombinace nynější mikrovlnné a satelitní technologie, na což ze státního rozpočtu dostal téměř 800 milionů korun. "Pokud by od června byla hotová legislativa, tak by termín spuštění mohl být od roku 2014," uvedl ministr Dobeš. Pro výběr mýtného na síti silnic nižších kategorií nebudou použity mýtné brány, kterých by muselo být příliš mnoho, ale má být použita kombinace bran a satelitního systému. Kvůli tomu bude situace právně složitá a je nutné legislativní rámec vyřešit tak, aby na tom stát nebyl škodný, dodal Pavel Dobeš.

Ekonomika není v recesi, ukázala to podle analytiků nová data

Ekonomika zřejmě není v recesi, ačkoli to doposud vyplývalo z dat statistiků. ČTK to sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek na základě revidovaných údajů o zahraničním obchodě. Analytici oslovení ČTK to potvrdili. V recesi se ekonomika považuje tehdy, když dvě čtvrtletí po sobě výkon ekonomiky klesá. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt ve třetím i čtvrtém čtvrtletí 2011 klesl podle Českého statistického úřadu o 0,1 procenta. První informace vývoji ekonomiky za první čtvrtletí letošního roku zveřejní ČSÚ 15. května. Revize čísel zahraničního obchodu podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera spíše naznačuje to, že nakonec se vývoj ve čtvrtém čtvrtletí přiblíží jeho původnímu optimističtějšímu odhadu.

ČSÚ: Průmyslová výroba v únoru meziročně zrychlila růst na 4,7 pct, stavebnictví se propadlo

Průmyslová výroba v Česku v únoru meziročně zrychlila růst na 4,7 procenta po lednovém revidovaném zvýšení o 3,1 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Nejvíce naopak meziročně klesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 10,5 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Zahraniční obchod skončil v únoru přebytkem 28,7 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 15,1 miliardy korun. Vývoz v únoru podle předběžných údajů meziročně vzrostl o 15,2 procenta na 252 miliard korun a dovoz se zvýšil o 8,8 procenta na 223,3 miliardy korun. Únorový přebytek je vyšší, než odhadovali analytici. "Vývozcům se v únoru navzdory mrazivému počasí nad očekávání dařilo. Za 15procentním meziročním zvýšením korunového objemu exportu stála poptávka ze všech světových teritorií včetně ekonomicky stagnující eurozóny. Růst na východní trhy ale rostl citelně rychleji. Například do Ruska meziročně o 59 procent," sdělil ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zahraniční obchod v únoru podle analytika Petra Dufka z ČSOB potvrdil svoji roli motoru české ekonomiky.

Stavební výroba v Česku v únoru zrychlila meziroční pokles na 16 procent, což je největší propad za skoro dva roky. Výstavbu omezilo mrazivé počasí, uvedl Český statistický úřad. Podle statistiků se v únoru snížil počet vydaných stavebních povolení a ubylo také zahájených a dokončených bytů.

Analytici: Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na devět procent

Míra nezaměstnanosti v Česku klesne podle analytiků oslovených ČTK v březnu na devět procent z únorových 9,2 procenta. Za očekávaným mírným snížením podílu lidí bez práce stál start sezonních prací v zemědělství a ve stavebnictví. Vzhledem ke stagnaci či minimálnímu růstu ekonomiky ale nelze podle ekonomů letos čekat na trhu práce výraznější zlepšení. Údaje o březnové nezaměstnanosti zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý 10. dubna. Analytik ČSOB Petr Dufek uvedl, že ekonomika zůstává slabá, a tak i ochota firem nabírat nové zaměstnance nebude letos nijak výrazná. Na českém trhu práce v letošním roce přituhne a rok 2012 nebude ani pro zaměstnance příliš pozitivní, protože jim poprvé po 14 letech klesnou reálné mzdy, dodal Petr Dufek.

Český voják, který byl zraněn v Afghánistánu, přiletěl do Prahy

Český voják, který ve středu v Afghánistánu utrpěl zranění po útoku protitankovým granátem, byl v pátek odpoledne letecky přepraven do Prahy a převezen do střešovické vojenské nemocnice. ČTK o tom informovala mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková. Osmadvacetiletý muž má zlomenou nohu a zraněnou ruku. "Vojenský speciál Airbus A-319 se zraněným na palubě přistál na letišti v Praze-Kbelích," sdělila mluvčí. Dodala, že společně se zraněným přiletěli i střídající se vojáci. Příslušník českého Provinčního rekonstrukčního týmu byl zraněn při plnění operačního úkolu v provincii Lógar. Ještě v Afghánistánu ho ošetřil český polní chirurgický tým. V současnosti je do mise ISAF v Afghánistánu zapojeno přibližně 600 českých vojáků. Nejvíce z nich se podílí na ochraně civilních pracovníků v Lógaru.

Nacionalisté budou pochodovat Chanovem, policie chystá opatření

Na sídlišti Chanov na okraji Mostu, kde žijí Romové, připravují na sobotu pochod nacionalisté. Svolavatelé z Dělnické strany sociální spravedlnosti očekávají 100 až 200 účastníků, jiné odhady hovoří ještě o stovce navíc. Do Chanova se chystají i desítky odpůrců nacionalistů, romských aktivistů a duchovních. I proto chystá policie masivní opatření. Přesné údaje o své síle ale zatím zveřejňovat nebude, řekla ČTK policejní mluvčí Ludmila Světláková. Připouští, že policistů bude zhruba stejně jako účastníků pochodu.

Česká pozice: Bývalý šéf NKÚ dostane odchodné 650.000 Kč

Bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, který musel ve své funkci skončit kvůli pravomocnému rozsudku soudu, dostane odchodné 650.000 korun. Uvedl to server Česká pozice. Dohnala soud v únoru pravomocně odsoudil k podmíněnému osmiměsíčnímu trestu za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Podle soudů se tím dopustil zneužití pravomoci úřední osoby. Kolegium úřadu, tedy jeho širší vedení, muselo podle serveru kvůli odchodnému schválit mimořádné rozpočtové opatření v rozpočtu.

Ekologové a další sdružení odevzdali námitky k dostavbě Temelína

Ekologové a další občanská sdružení odevzdali ministerstvu životního prostředí (MŽP) své připomínky k dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Mají k projektu řadu výhrad, sdělil ČTK Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla. Ekologům se například nelíbí, že posudek MŽP dostatečně neřeší otázky jaderného odpadu či havárie. Nevěnuje se prý ani samotné potřebnosti reaktorů. "Vzhledem k postoji vlády k dostavbě jsme nečekali, že bude posudek nějak kritický. Máme k němu řadu výhrad, které nebyly vyřešeny, a nadále budeme své výhrady prosazovat," uvedl Edvard Sequens. Sdružení podle něj neměla na formulaci svých výhrad příliš času. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) jim nevyšel vstříc v prodloužení termínu na zaslání připomínek. "Připomínky posíláme na poslední chvíli," uvedl Edvard Sequens. MŽP zveřejnilo obsáhlý posudek na konci února, termín pro výhrady vypršel v pátek.

Praha bude Londýňany lákat k návštěvě Čech vtipnými letáky

Praha chce nalákat obyvatele Londýna, aby v době letních olympijských her odjeli na dovolenou do české metropole. Reklamní agentura, která vyhrála výběrové řízení za 2,5 milionu korun, bude v květnu přímo v ulicích Londýna rozdávat informační brožury a pořádat soutěže o ceny, informovala ČTK Kateřina Burešová z pražského magistrátu. Podmínkou tendru bylo, aby vybraná agentura prezentovala Prahu vtipnou formou. Vznikla tak série barevných piktogramů, které si pohrávají s tématikou olympijských sportů. Metropole jejich prostřednictvím vybízí Londýňany třeba k líbání ve volném stylu, synchronizovanému popíjení nebo rannímu slalomu v ulicích Prahy. Praha spoléhá na to, že se řada lidí bude chtít vyhnout komplikacím, které jsou s olympijským děním spojeny, a naplánují proto pobyt v některé z evropských metropolí. "Jedná se o sled atraktivních akcí, které budou akcentovat předolympijskou atmosféru Londýna a zároveň představí hlavní město Prahu jako ideální turistickou destinaci," uvedla Kateřina Burešová.

Pašijové hry v centru Prahy přilákaly stovky lidí

Na pěší zónu v centru Prahy v pátek po poledni vyšli mladí divadelníci a hudebníci, aby přihlížejícím připomněli pozapomenutou tradici pašijových her, které dramaticky ztvárňují ukřižování Krista. Ježíš v jejich podání procházel centrem města na chůdách a s velkým dřevěným křížem na bedrech. Od náměstí Republiky na Můstek jej po pomyslné křížové cestě doprovodil nejen zástup zvědavců, ale také další biblické postavy. Poprvé se s pašijovým příběhem v samotném srdci města mohli Pražané a turisté setkat v loňském roce, kdy průvod tvořil jen představitel Krista a trojice bubeníků. Tentokrát ale chtěli organizátoři z řad absolventů alternativního a loutkového herectví DAMU a Nadačního fondu Bible 21 pojmout pašijový příběh velkolepěji. Kromě předčítání z bible byla součástí happeningu také performance street artisty Jakuba Jandy. Příští rok by v centru metropole měli divadelníci absolvovat celou křížovou cestu se všemi 14 zastávkami. Pašijové hry by navíc rádi představili i v dalších městech republiky.

V newyorské aukci fotografií z Čechů nejvíc vynesl Jaromír Funke

V aukci fotografií v newyorské síni Christie's z českých fotografů nejvíce vynesl snímek Jaromíra Funkeho. Fotografie z roku 1924 zobrazující staré pražské schody se prodala za 40.000 dolarů (asi 740.000 korun), a výrazně tak překonala odhadovanou cenu 10.000 až 15.000 dolarů. Do aukce celkem 350 položek byly zahrnuty například také snímky Jaroslava Rösslera a Josefa Sudka. Fotografie českých autorů se v zahraničí obecně prodávají dráže než doma. Například Sudkovy fotografie se v cizině loni prodaly za celkem 82.000 eur (podle současného kurzu přes dva miliony korun). V Česku se loni fotografie Lesní partie téhož autora prodala za 68.000 korun. Jarní aukce fotografií v newyorské pobočce síně Christie's nabídla výběr z děl 19. a 20. století.

Národní galerie v asijské sbírce připravila výstavu k roku draka

Národní galerie v Praze uspořádala k čínskému roku draka komorní výstavu zaměřenou na symboliku draka v asijském umění. Výstava nazvaná Ve spárech draka se koná v paláci Kinských, kde také sídlí stálá expozice asijského umění. Drak je důležitou součástí symboliky mnoha asijských kulturních oblastí. Výstava představuje několik předmětů čínského užitého umění, například dračí roucho s motivem draků, které nosil císař a příslušníci dvora při výkonu své funkce, vázy s motivy draků nebo ukázky z oblasti uměleckého zpracování kovů. Jednou z dominant výstavy je kavkazský koberec s dračím vzorem z konce 19. století, který pochází z oblasti severovýchodního Ázerbájdžánu.

Poličské muzeum vystaví historické školní pohádkové obrazy

Do obecné školy před 100 lety přenese návštěvníky výstava Pohádka ve škole, která v třídě Bohuslava Martinů v Městském muzeu v Poličce začíná 22. dubna. Představí historické školní obrazy s námětem pohádek ze sbírek Národního pedagogického muzea J. A. Komenského v Praze. Na oblíbených pohádkových motivech se děti kdysi učily i počty, řekla ČTK ředitelka muzea Pavla Juklová. Další obrazy se využívaly při čtení a vyprávění pohádkových příběhů. Některé příběhy jsou rozkreslené do několika polí, podle nichž lze pohádku vyprávět, a připomínají předchůdce dnešních komiksů.

Ze sportu:

Čeští tenisté hrají ve čtvrtfinále Davisova poháru se Srbskem po úvodních dvouhrách nerozhodně 1:1. První bod získal sedmý hráč světa Tomáš Berdych, který na antuce v pražské O2 areně porazil Viktora Troického hladce 6:2, 6:1 a 6:2. Pak ale Radek Štěpánek nevyužil tři mečboly a se světovou osmičkou Jankem Tipsarevičem prohrál po více než pětihodinové bitvě 7:5, 4:6, 4:6, 6:4 a 7:9.

Čeští hokejisté porazili v prvním přípravném zápase před mistrovstvím světa Lotyšsko 4:3 po samostatných nájezdech. Tým kouče Aloise Hadamczika v Rize ztratil v závěru normální hrací doby v oslabení dvoubrankové vedení a neporazitelnost v utkáních s Lotyšskem uhájil až v nájezdech, které rozhodl Jakub Petružálek.

V 85 letech zemřel Miroslav Šubrt, čestný předseda Mezinárodní hokejové federace a nejdéle sloužící člen hokejového hnutí. Ve vrcholných orgánech mezinárodní federace IIHF působil od roku 1959, v roce 2004 byl uveden do Síně slávy a před třemi lety též jmenován čestným doživotním prezidentem federace. "Jen málo lidí přispělo mezinárodnímu hokeji tolik jako Miro, on to dělal po šest desetiletí. Byl klíčovou postavou při vzniku mistrovství světa hráčů do 18 a 20 let, dávno předtím, než si lidé uvědomili, jaký potenciál tyto turnaje mají. Tyhle šampionáty dnes slouží jako důkaz jeho prozíravosti," uvedl prezident IIHF René Fasel na webu federace.

V hokejové extralize, kterou bude od června řídit Český svaz ledního hokeje místo Asociace profesionálních klubů, by se měla od příští sezony hrát širší baráž. O takové variantě boje o záchranu v nejvyšší soutěži a postupu z první ligy rozhodl výkonný výbor ČSLH. V současné době hraje pouze poslední tým extraligy s vítězem druhé nejvyšší soutěže sérii na čtyři vítězné zápasy. Jaký formát bude baráž mít a kolik účastníků v ní bude, je teprve v diskuzi, řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Kolo před koncem skupiny o udržení hokejové extraligy je rozhodnuto o účastníkovi baráže, v které bude hájit už počtvrté za sebou svou příslušnost v nejvyšší soutěži Mladá Boleslav. Ta prohrála na ledě Litvínova 1:2 v prodloužení. Ani úspěch v nastavení by ale Bruslařskému klubu nepomohl, protože Karlovy Vary vyhrály díky čtyřem trefám kanonýra Petra Kumstáta v pražském Edenu nad Slavií 4:3.

Fotbalisté Českých Budějovic zvítězili v předehrávce 24. ligového kola v Teplicích 1:0. Z tří bodů ze hřiště soupeře se Jihočeši radují po 27 duelech a poprvé od 5. května 2010, kdy stejným poměrem vyhráli v Mladé Boleslavi. Důležitý triumf v boji o záchranu zajistil jihočechům brejk ze 44. minuty, který proměnil Sandro. Teplice prohrály poprvé po šesti utkáních a v neúplné tabulce zůstaly šesté.

Fotbalisté Dukly porazili doma Bohemians 1905 2:0 a prodloužili soupeřovu sérii bez vítězství na patnáct zápasů. "Klokani" po dalším prohraném malém pražském derby zůstávají v neúplné tabulce čtrnáctí s náskokem pěti bodů na záchranu. Nováček z Julisky napravil porážku s Libercem a po třech zápasech naplno bodoval. Branky vstřelili v prvním poločase Ivan Lietava a po přestávce Pavel Hašek.

Fotbalisté Mladé Boleslavi neukončili svoji výsledkovou krizi a po prohře s Olomoucí 2:3 ve 24. ligovém kole potřetí za sebou vyšli bodově naprázdno. Sigma duel otočila ve druhém poločase a po třetí jarní výhře na hřišti soupeře nakročila k záchraně. Na sestupové příčky má už osmibodový náskok. Hrdinou Hanáků se stal záložník Martin Pospíšil, který se blýskl dvěma trefami, svými prvními v nejvyšší soutěži. Boleslav, která je bez výhry už pět zápasů, zůstává čtvrtá, ale předstihnout ji může Jablonec.

Čeští házenkáři na přípravném turnaji v Rakousku po čtvrteční úvodní výhře nad domácím výběrem podlehli Slovinsku 28:33. V závěrečném duelu čeká svěřence slovenského kouče Martina Liptáka v sobotu Řecko. Nejlepším střelcem byl s devíti brankami druhý nejlepší házenkář světa za uplynulý rok Filip Jícha. Turnaj v Rakousku je pro české házenkáře přípravou na červnové kvalifikační dvojutkání o postup na světový šampionát proti Rusku.

Nejlepší současný český krasobruslař Michal Březina ukončil spolupráci s trenéry Petrem Starcem a Karlem Fajfrem. Jméno nového kouče oznámí do poloviny dubna. O tom, kdo ho povede, má již jasno. "Dohoda je takřka uzavřená. Zatím ale jméno nového trenéra nechci uvádět, ještě je potřeba doladit některé drobnosti," řekl ČTK dvaadvacetiletý krasobruslař. Podle neoficiálních informací ČTK by měl být novým Březinovým trenérem olympijský vítěz z roku 1992 Ukrajinec Viktor Petrenko.

Sobotní počasí v Česku:

Oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

06-04-2012