Denní souhrn zpráv Zprávy

09-04-2012

Špičky koalice budou v úterý jednat o osudu kabinetu

Špičky vládních stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných povedou v úterý zásadní jednání o osudu koalice. Krizi vyvolala nejmenší vládní strana, jež hrozí odchodem svých ministrů z kabinetu. Občanští demokraté a TOP 09 podmiňují pokračování vlády dohodou o opatřeních ke snížení rozpočtových schodků. V opačném případě budou pro předčasné volby, pro něž se vyslovily i opoziční ČSSD a KSČM. Ještě před koaličním jednáním zasednou poslanci a senátoři ODS; podle informací z největší vládní strany je poslední kroky VV značně rozladily. Sejít by se měla také výkonná rada Věcí veřejných. Naopak vedení TOP 09 údajně žádné jednání nechystá. Pokud se koalice v úterý dohodne na rozpočtových opatřeních, k nimž patří zvýšení daně z přidané hodnoty nebo nižší valorizace důchodů, ve středu by je měla potvrdit vláda. Koaliční krize vyvolala třenice uvnitř nejmenší vládní strany. Z funkce místopředsedy VV odstoupil Tomáš Jarolím, který nejhlasitěji vyzýval k odchodu ministrů své strany z vlády. Jarolím později vyzval k vyloučení ministra dopravy Pavla Dobeše ze strany pro údajné porušení usnesení grémia o demisi ministrů VV. Pražské kluby zase žádají rezignaci předsedy Radka Johna.

Ombudsman má výhrady k vyhošťování cizinců na pražském letišti

Veřejný ochránce práv má výhrady k postupu vyhošťování cizinců na pražském ruzyňském letišti. Některá řízení o vyhoštění pokládá kvůli způsobu tlumočení dokonce za nezákonná. Kancelář ombudsmana to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok, kterou obdržela sněmovna. Ochránce práv od loňského ledna na vyhošťování cizinců dohlíží. Kancelář zjistila, že při řízení o vyhoštění cizince v řadě případů nepřekládají tlumočníci zapsaní v seznamu znalců a tlumočníků. V některých případech podle zprávy tlumočili dokonce sami policisté, což ombudsman pokládá za porušení některých zákonů. "V takových případech lze považovat celé řízení o vyhoštění za nezákonné," tvrdí. Veřejný ochránce práv také upozornil na to, že o vyhoštění se často rozhoduje zjednodušenou formou - takzvanými příkazy na místě. Odůvodnění je v takových případech možné nahradit vlastnoručním podpisem cizince, že s uložením povinnosti souhlasí. Za "velmi závažný" pokládá ombudsman i stav, kdy cizinec vyhošťovaný na letišti nemá kontakt s právním zástupcem. Do prostor letiště nemají nemají přístup ani sdružení, která poskytují cizincům právní poradenství.

Eurovia CS žaluje Ředitelství silnic a dálnic kvůli dobré pověsti

Stavební společnost Eurovia CS podala k Městskému soudu v Praze žalobu na Ředitelství silnic a dálnic. Žaloba se týká ochrany dobré pověsti. Eurovia požaduje omluvu a finanční náhradu za poškození dobré pověsti 100 milionů Kč. Eurovia CS to oznámila ČTK v tiskové zprávě. Spor se týká stavby dálnice D47 u Ostravy, která se krátce po dokončení začala vlnit. Podle ŘSD za to může podkladový materiál dodaný Eurovií. Úsek dálnice v délce 8,5 kilometru postavilo za 4,3 miliardy Kč konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, jíž v roce 2009 převzala Eurovia CS. První reklamaci kvůli zvlnění dálnice ŘSD společnosti poslalo na jaře 2008, tedy první zimu po jejím dokončení. Eurovia spolu s ŘSD poté zkoumala důvody, proč se povrch komunikace vlní. Podle Eurovie jsou potíže způsobené tím, že použitý materiál je chemicky nestabilní a postupně v něm nastávají chemické reakce. ŘSD tvrdí, že Eurovia použila jiný materiál, než byl ve smlouvě. Podle Eurovie si ale tento materiál ŘSD objednalo.

Senát chce pro příští rok nižší snížení svého rozpočtu než MF

Kancelář Senátu by chtěla v rozpočtu na příští rok vyjednat na výdaje o 64,4 milionu korun více, než kolik navrhovalo ministerstvo financí (MF). V porovnání s letošním rozpočtem by senátní návrh znamenal osekání výdajů zhruba o 14 milionů. Senátní kancléř Jiří Uklein to zdůvodnil tím, že ministerstvem navrhované snížení by ztenčilo na polovinu částku na údržbu a provoz areálu horní komory. Vyplývá to z informací, které poskytl ČTK. Senát letos dostal na své výdaje 525,5 milionu korun, na příští rok by mu ministerstvo financí chtělo dát v rámci úsporných opatření ve veřejné správě 447,4 milionu korun. Náklady na zajištění provozu areálu Senátu a údržbu národní kulturní památky se pohybují ročně v rozmezí kolem 135 milionů korun a "při rozpočtu navrhovaném MF by na tyto výdaje zůstalo jen zhruba 70 milionů korun", uvedl Uklein.

Produkce ryb v Česku se loni zvýšila o 516 na 18.839 tun

Členové Rybářského sdružení České republiky loni vyprodukovali 18.839 tun ryb, meziročně o 516 tun více. Jde o druhý nejvyšší výlov za existenci sdružení, jehož členy je na 90 procent chovatelů a zpracovatelů ryb v Česku. Lepšího výsledku členské firmy dosáhly pouze v roce 1992, kdy vylovily 19.081 tun tržních ryb, řekl ČTK ředitel sdružení Michal Kratochvíl. Produkci opět dominoval kapr, jehož podíl na celkové bilanci roku 2011 dosáhl 86,8 procenta. Toho se loni vylovilo 16.343 tun, tedy o 422 tun meziročně víc. Druhou nejvíce chovanou rybou je pstruh duhový, kterého se loni vylovilo 538 tun (o 95 tun více) a třetí s 516 tunami tolstolobik a tolstolobec (o 48 tun méně). Produkce rostla prakticky u všech druhů ryb, s výjimkou býložravých, která klesla na 898 tun. Vedle nich klesla i produkce lína a sivena.

Lidé zaslali sněmovně 45 podnětů s adepty na státní vyznamenání

Lidé zaslali sněmovně 45 podnětů s kandidáty na státní vyznamenání. Termín pro jejich podávání uplynul s koncem března. Mezi navrženými jsou tradičně i členové odbojové skupiny bratří Mašínů. Mezi dalšími adepty jsou například kytarista Lubomír Brabec, historik umění Bohumil Samek, válečný veterán Pavel Švec nebo významný prvorepublikový politik Antonín Švehla. S vlastními nominacemi mohou přijít ještě poslanci, kteří mají čas na jejich podávání do konce dubna. Kandidáty mohli lidé nabízet do konce března také Senátu. Loni senátoři dostali tři desítky nominací a vybrali 27, například bývalého eurokomisaře Güntera Verheugena, architekta Jana Kaplického, atletku Jarmilu Kratochvílovou nebo zesnulého exministra zahraničí a svého bývalého kolegu Jiřího Dienstbiera. Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile.

ČR navštívilo o Velikonocích 300.000 turistů, více než loni

O velikonočním týdnu navštívilo Českou republiku asi 300.000 zahraničních turistů, což je o pět procent více než o těchto svátcích loni. ČTK to řekl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura s tím, že Prahu si zvolilo jako cíl velikonočního výletu zhruba 200.000 cizinců. Velikonoce patří v ČR spolu s obdobím Vánoc a Silvestra k turisticky nejvytíženějším obdobím. Letos je pro svou dovolenou na prodloužený víkend v Česku využili podle analýzy asociace hlavně Evropané, především Němci, Italové a Španělé. Němečtí turisté na Velikonoce přijíždějí do Česka na poznávací zájezdy do Prahy, na lázeňské pobyty i za turistikou do Krkonoš. Většinou se zdrží od čtvrtka či pátku až do pondělí. Využívají tak volna na Velký pátek, který je v Německu i v zemích katolické jižní Evropy na rozdíl od Česka státním svátkem. Italové a Španělé naproti tomu často přijíždějí do ČR týden před Velikonocemi a na svátky se již vracejí domů. Pro ruské turisty začíná hlavní turistická sezona až na takzvané květnové svátky, které trvají od 1. května až do poloviny května.

Do babyboxu v Jihlavě někdo odložil holčičku

Do babyboxu v areálu jihlavské nemocnice v noci na pondělí někdo odložil holčičku. Holčička vložená na Velikonoční pondělí do babyboxu se jmenuje Marie Roztočilová. Křestní jméno dostala po sestřičce, která ji vyjmula z babyboxu, příjmení má po přednostovi oddělení Aleši Roztočilovi, který se na zřízení boxu v září 2009 podílel.

Na detoxu bylo loni před léčbou závislosti 7161 lidí

Počty pacientů na detoxu před nástupem na léčbu ze závislosti na alkoholu a nelegálních drogách loni stouply o osm procent. Celkem se léčilo v 29 lůžkových zařízeních 7161 lidí, 55 procent kvůli alkoholu. Dvě třetiny byli muži, léčilo se také 592 dětí a dospívajících. Informují o tom na svém webu statistici. Na nelegálních drogách je v ČR závislých zhruba 30.000 lidí. Rizikovým nebo škodlivým způsobem pije alkohol pětina dospělých, přes 1,3 milionu. Osm procent pacientů byli nezletilí, chlapců bylo 55 procent. Téměř pětina, 116, byla na detoxu kvůli alkoholu, 42 procent, tedy 250, kvůli stimulanciím mimo kokain, 16 procent, tedy 96, pro kombinaci více látek a 14 procent, 84, kvůli marihuaně. Celkem bylo kvůli závislosti na alkoholu na detoxu 3960 lidí, průměrná ošetřovací doba byla 14,1 dne.

Národní galerie odstěhuje sochy od Veletržního paláce, hledá lepší umístění

Rozměrné sochy, které zdobí prostranství před Veletržním palácem, plánuje Národní galerie v Praze odstranit. Plastiky jsou před budovou deset let, o jejich instalaci rozhodl tehdejší ředitel NG Milan Knížák. Vedle jeho sousoší Král a královna jsou před budovou sochy Stanislava Kolíbala a Aleše Veselého. Doplňují je objekty vytvořené podle plastik Karla Nepraše a Karla Malicha. Plastiky nesplňují svůj původní účel, tedy oživení zájmu návštěvníků o Veletržní palác. Přes živý plot, který je rámuje od chodníku, je na ně špatný pohled. Nelze je ani jednotlivě obcházet a pořádně si je prohlédnout, částečně také omezují pohyb kolem budovy. Objekty jsou majetkem Národní galerie. Zvětšeniny soch vyrobila podle tehdejších informací NG firma Metrostav za to, že jí Národní galerie uspořádala v roce 2001 ve Veletržním paláci výstavu.

Autor životopisu Simona Wiesenthala přijede do Prahy

V češtině vyjde v příštích dnech životopis slavného lovce nacistů Simona Wiesenthala. Jeho autor, izraelský historik Tom Segev, při té příležitosti navštíví Prahu. ČTK to sdělila Marie Böhmová z nakladatelství Paseka, které knihu nazvanou Simon Wiesenthal - skutečnost a legenda vydává. Tom Segev (1945), který patří mezi nejznámější izraelské historiky, bude v Praze od 9. do 11. května. Patří mezi takzvané nové historiky, kteří v 80. letech začali zkoumat tehdy právě otevřené izraelské archivy a začali přepisovat dosavadní izraelské dějiny. Také Segev se výrazně zasloužil o vytváření kritického pohledu na izraelské dějiny, zejména na vznik moderní izraelské společnosti a na vztahy mezi Izraelci a Palestinci. Známého lovce nacistů Segevův životopis nijak neidealizuje a kriticky popisuje celý jeho život.

Do českých kin přijde dokument o urbanismu evropských měst

Urbanistické projekty ve 12 městech z celé Evropy rozebírá britsko-americký dokumentární film nazvaný Urbanized (Urbanizovaný). Uzavírá trilogii nezávislého filmaře Garyho Hustwita o designu a věnuje se vlivu městského designu na život člověka. Film bude mít českou premiéru 26. května v rámci festivalu reSite, který chce představit různé pohledy na tvorbu měst a hledat cesty, jak města učinit lepšími pro život. Film Urbanized představuje řadu významných světových architektů, územních plánovačů, autorů strategií a myslitelů včetně tvůrců, jako jsou Norman Foster, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas či Jan Gehl. Hlas dostali ale i běžní obyvatelé, kteří se zasloužili o změny ve svém městě. Ve filmu zachycuje různá osvícená řešení - síť cyklostezek v kolumbijské Bogotě či úspěšnou revitalizaci opuštěné newyorské nadzemní dráhy a její přeměnu v odpočinkovou a pěší zónu.

V Němčičkách upletli rekordní desetimetrovou žílu z révy vinné

Členové tanečního souboru Krúžek z Němčiček na Břeclavsku upletli rekordně velkou žílu, tedy pomlázku, z prutů révy vinné. Měřila více než deset metrů. Krom toho pokořili další dva rekordy v pletení pomlázek, informoval ČTK pořadatel Jiří Stávek. "Rekordní žíla měří deset metrů a 54 centimetrů a je naplétaná z révy vinné. Nešlo o pokoření rekordu, vytvořili jsme tím rekord úplně nový," uvedl Stávek. Žílu pletlo sedm členů tanečního souboru a trvalo jim to zhruba hodinu a půl. "Révu vinnou jsme vybrali proto, že kolem naší obce jsou vinice, a také proto, že vrby, ze kterých jsme vždycky pruty braly, jsou nyní vykácené. Vrbových prutů byl nedostatek," dodal Stávek. Sílu rekordní žíly pocítí ženy z Němčiček v pondělí, členové Krúžku s ní půjdou koledovat po vsi. Potom zřejmě připadne některému z vinařů, kteří o ni už projevili zájem. "Záleží na tom, kdo nabídne jakou láhev," přiblížil Stávek s úsměvem budoucí osud pomlázky.

O Velikonocích zemřeli při nehodách tři lidé,nejméně od roku 2000

Nejklidnější prodloužený velikonoční víkend od roku 2000 zaznamenali letos dopravní policisté. Během tří dnů zemřeli na silnicích tři lidé, loni jich bylo 13. Na řidiče čekaly četnější dopravní kontroly. Policie nasadila stovky mužů a žen navíc. Definitivní bilance bezpečnostní akce budou známy nejdříve v úterý, v jednotlivých krajích však policejní hlídky odhalily několik podnapilých řidičů, zjistila ČTK. O život přišel v pátek večer cyklista na silnici u Jevíčka na Svitavsku. Srazil ho řidič automobilu jedoucí v protisměru. Řidič vozu od srážky ujel. Ve Staré Huti na Příbramsku v neděli odpoledne zemřel motocyklista, který nezvládl řízení a narazil do plotu. Třetí obětí je padesátiletý motorkář, který zemřel při nehodě u Janové na Vsetínsku. Smutný rekord drží rok 2003, kdy o Velikonocích zemřelo při nehodách 25 lidí. Naopak nejlepší byl dosud rok 2010, kdy bylo obětí šest.

V katedrále sv.Víta odsloužil velikonoční mši kardinál Dominik Duka

Stovky věřících si v katedrále sv. Víta na Pražském hradě připomněly zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tradiční mši o Velikonoční neděli sloužil kardinál Dominik Duka, který požehnal všem přítomným a věřícím po celém světě, zatímco katedrálou zněl chór Pražského katedrálního sboru. Po čtení z Janova evangelia připomněl historii Velikonoc jako nejvýznamnějšího křesťanského svátku a vzpomněl také bohoslužbu papeže Benedikta XVI. v rámci slavnosti vzkříšení Páně na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Kromě modliteb a úryvků z Bible v katedrále zazněl i chorál Missa in angustiis rakouského skladatele Josepha Haydna (1732 - 1809), zvaný též Nelsonmesse, v podání Pražského katedrálního sboru a katedrálního orchestru. Taktovky se ujal ředitel souboru a dómský varhaník Josef Kšica: "Je to nejreprezentativnější Haydnova mše," míní sbormistr, který mši před dvěma lety spolu s Mozartovým Requiem uváděl v katedrálách po celém Španělsku. Součástí mše bylo také takzvané Apoštolské požehnání, udělené jménem Římského velekněze, kropení věřících svěcenou vodou a žehnání pokrmům.

Ze sportu:

Čeští tenisté si znovu po dvou letech zahrají semifinále Davisova poháru. Postup přes Srbsko v neděli zařídil Tomáš Berdych, který na antuce v pražské O2 areně získal rozhodující třetí bod v souboji týmových jedniček po výhře nad Jankem Tipsarevičem třikrát 7:6. Domácí hráči vedou 3:1, závěrečná dvouhra už jen dá výsledku konečnou podobu. Čeští tenisté se utkají v semifinále Davisova poháru s Argentinou na její půdě.

Česká reprezentace nebude v semifinále Davisova poháru pro Argentince snadným oříškem, přestože ji Jihoameričané budou moci v září přivítat na horké domácí půdě. Shodují se na tom v komentářích argentinské deníky, které za největší nebezpečí českého týmu považují jeho nepředvídatelnost.

Česká tenistka Petra Cetkovská vstoupila do antukové části sezony výhrou v prvním kole turnaje v Barceloně. Šestá nasazená hráčka zdolala 6:1, 5:7 a 7:5 Izraelku Šahar Peerovou po dramatu a čtyřech neproměněných mečbolech.

Česká tenistka Lucie Šafářová první letošní a celkově pátý turnajový triumf v kariéře v americkém Charlestonu nevybojovala. Ve finále uhrála proti domácí Sereně Williamsové jediný game a podlehla za necelou hodinu 0:6 a 1:6. Na turnajové vítězství na okruhu WTA čeká Šafářová od srpna 2008. Bývalá světová jednička Williamsová získala 40. titul v kariéře. Šafářová však získala svůj první deblový titul. Ve finále čtyřhry s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovu otočily zápas proti španělsko-kazašské dvojici Anabel Medinaová, Jaroslava Švedovová.

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik udělal po úvodních zápasech Euro Hockey Challenge v Lotyšsku změny v tvořícím se kádru před mistrovstvím světa ve Švédsku a Finsku. Z další přípravy před duely s Německem v Českých Budějovicích vypadl kvůli nemoci vítkovický útočník Petr Strapáč a kouč už dále nepočítá ani s jeho klubovým spoluhráčem Lukášem Klimkem a dalším forvardem Pavlem Kašpaříkem z Českých Budějovic.

Motocyklový jezdec Karel Abraham první závod mistrovství světa MotoGP v Kataru nedokončil. Na úvod své druhé sezony v elitní třídě z Velké ceny na okruhu Losail po startu z desátého místa odstoupil kvůli nefungující brzdě. Vítězně vstoupil do šampionátu Španěl Jorge Lorenzo, který byl nejrychlejší i v kvalifikaci. Premiéru kategorie Moto3 vyhrál jeho krajan Maverick Viňales. Český jezdec Jakub Kornfeil zahájil sezonu ve třídě, které nahradila dosavadní stopětadvacítky, ziskem jednoho bodu za 15. místo.

Hokejisté pražské Slavie zvítězili v závěrečném 12. kole skupiny o udržení v extralize na ledě Mladé Boleslavi 4:3 a skončili dvanáctí. Bruslařský klub měl naopak už od pátku jasno, že z poslední pozice bude hrát o záchranu v baráži s vítězem první ligy.

Hokejisté Karlových Varů vyhráli v závěrečném 12. kole skupiny o udržení v extralize nad Litvínovem 4:1 a zajistili si konečné 11. místo. Severočeši klesli po porážce na předposlední pozici za pražskou Slavii.

Juniorští házenkáři si zahrají v červenci na mistrovství Evropy v Turecku. Po vítězství nad Ukrajinou a Nizozemskem postoupili z druhé kvalifikační skupiny v Krefeldu spolu s domácím Německem. Čeští junioři nejprve porazili v sobotu Ukrajinu jasně 35:23, v neděli pak Nizozemsko o jediný gól 28:27.

Florbalisté mistrovského Tatranu Střešovice vyhráli ve třetím semifinálovém utkání extraligy na hřišti FBC Ostrava 7:6 v prodloužení a jsou za stavu 3:0 na zápasy krok od postupu do superfinále. Druhá série měla na programu v Praze už čtvrtý duel a Chodov díky výhře 7:6 vyrovnal na 2:2. Čtyřmi body za tři branky a jednu asistenci se na tom podílel Matěj Jendrišák.

Královéhradecká policie v souvislosti s utkáním první fotbalové ligy mezi Hradcem Králové a Baníkem Ostrava řešila přestupky pěti fanoušků, kteří byli většinou pod vlivem alkoholu. ČTK to řekla policejní mluvčí Ivana Ježková s tím, že dechová zkouška u jednoho muže prokázala 3,87 promile alkoholu v krvi. "Nebyl pro silnou opilost schopen samostatného pohybu a ležel na zemi," uvedla.

Malé pražské derby mezi dvanáctou Slavií a posledním týmem tabulky Žižkovem obstará v pondělí večer dohrávku 24. kola první fotbalové ligy. Červenobílí chtějí navzdory absencím v sestavě zlomit neúspěšnou sérii a po deseti zápasech se dočkat vítězství. Po třech bodech touží i Viktoria, která by ráda po třech duelech bez porážky ještě více zdramatizovala boj o záchranu. Utkání začne v Edenu 20:15.

Šest českých judistů vyrazí na mistrovství Evropy do ruského Čeljabinsku, které se bude konat od 26. do 29. dubna. Ve výpravě nebude chybět největší domácí hvězda a držitel loňského světového bronzu ve váhové kategorii do 100 kilogramů Lukáš Krpálek. Třetí místo z minulého ME naopak nebude obhajovat Jaromír Ježek.

Šest nových hráčů se v průběhu tohoto týdne připojí k hokejové reprezentaci připravující se na mistrovství světa. Po dvou vítězných zápasech v Lotyšsku čekají národní tým v pátek a v sobotu souboje s Německem v Českých Budějovicích a kouč Alois Hadamczik pro ně bude mít k dispozici 29 hokejistů.

Český cyklista Jan Bárta si dva týdny po triumfu v etapovém závodě Mezinárodní týden Coppiho a Bartaliho připsal další vítězství. Člen stáje NetApp vyhrál druhý nejstarší závod v Německu Kolem Kolína nad Rýnem.

Fotbalový Wolfsburg s dvěma českými reprezentanty Petrem Jiráčkem a Janem Polákem povede několik dalších let trenér Felix Magath. S devátým klubem bundesligové tabulky s předstihem prodloužil smlouvu, která mu měla vypršet příští rok. Od léta bude mít v kádru i dalšího Čecha Václava Pilaře.

Počasí v Česku v úterý:

Bude oblačno, na západě Čech až zataženo a ojediněle slabý déšť. V Čechách naměříme 13 až 17 stupňů, na Moravě a ve Slezsku 10 až 14.

09-04-2012