Denní souhrn zpráv Zprávy

17-04-2012

Vicepremiérka Peake odešla z VV i klubu, zakládá novou platformu

Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu. Nesouhlasí se směřováním nejmenší vládní strany. Uvedla to na mimořádné tiskové konferenci. Peake oznámila, že zakládá novou politickou platformu. O svém setrvání v kabinetu bude Peake jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Hlavním zlomem pro její rozhodnutí prý byla poslední koaliční krize, kdy nesouhlasila s postupem stranického vedení. Ministrům za VV tehdy uložilo podat podmíněné demise. O Peake se hovořilo jako o horké kandidátce na předsedkyni VV. Dlouho prý zvažovala, zda může kandidovat, s konečnou platností došla k názoru, že ne. Nepovedlo se jí podle jejích slov získat podporu kolegů pro vizi znovunastartování Věcí veřejných. Podrobnosti o nové platformě zveřejní vicepremiérka v nejbližších dnech. Pokud by se k platformě přidali další poslanci VV, mohlo by se nové uskupení stát součástí vládní koalice místo původních VV. Nečas před dvěma týdny, když VV pohrozily odchodem z vlády, uvedl, že nechce vládnout s nejistou podporou ve sněmovně, raději dá přednost předčasným volbám. Koalici s kolika poslanci by přijal, ale přesně nedefinoval, stojedničkovou ale nechce. Nyní ve sněmovně disponuje hlasy 52 občanských demokratů, ale to včetně Pavla Béma, TOP 09 má 41 členů. Ke 101 hlasu tak větším koaličním stranách chybí osm nebo devět poslanců. Za Věci veřejné se jich do sněmovny dostalo po volbách před dvěma lety 24. Odpadli zatím Kristýna Kočí, Stanislav Huml a Jaroslav Škárka.

Pro Nečase je důležitá jasná vládní většina ve sněmovně

Pro premiéra Petra Nečase (ODS) je odchod vicepremiérky Karolíny Peake ze strany Věci veřejné a její plán založit novou platformu novinkou. Důležitá pro něj je jasná vládní většina ve sněmovně. Novinářům po příletu ze zahraničí řekl, že bude s Peake jednat. Vedle Peake opouštějí stranu například ministr dopravy Pavel Dobeš a poslanci Dagmar Navrátilová, Lenka Andrýsová či Viktor Paggio. "Ke koalici patří ten, kdo deklaruje, že podporuje tuto vládu a tento vládní program," prohlásil Nečas krátce poté, co přistál v Praze po dvou dnech cesty do Albánie a Makedonie. Podotkl, že mu není nic známo o tom, že by Peake nyní nepatřila ke koalici a nechtěla podporovat vládu. Nové politické uskupení kolem Peake má podle informací ČTK dostatek členů, aby s ním mohla mít vládní koalice sněmovní většinu. Situace vlády se podle premiéra rychle vyřeší jednáním se všemi relevantními stranami, není však podle něj nutné, aby na konci tohoto procesu předstoupila před Poslaneckou sněmovnu s novou žádostí o vyslovení důvěry. Nečas zdůraznil, že od poslanců zvolených za vládní strany čeká, že budou všichni dodržovat vládní programové prohlášení a koaliční smlouvu. "Je to čerstvá informace, budeme čekat, jak se situace vyvine. Sněmovní matematiku známe všichni. Vláda potřebuje mít jasně definovanou většinu," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Na dotaz ČTK, zda by takovou většinu mohl tvořit i dostatečný počet nynějších poslanců VV, kteří by se přidali k Peake, odpověděl, že ano.

Vláda podle prezidenta Klause buď získá jasnou většinu, nebo mají být volby

Rozhodnutí vicepremiérky Karolíny Peake vystoupit z Věcí veřejných a založit novou politickou platformu podle prezidenta Václava Klause vyvolá další otřesy na české politické scéně. Řekl, že buď vláda získá jasnou většinu ve sněmovně, nebo by měly být co nejdříve předčasné volby.

ČSSD: S přeběhlíky bude vláda ztrácet legitimitu, raději volby

Sociální demokraté vyzvali po oznámení vicepremiérky Karolíny Peake, že odchází z Věcí veřejných a zakládá ve sněmovně novou platformu, k uspořádání předčasných voleb v červnovém termínu. "Odchod Karolíny Peake z Věcí veřejných znamená definitivní rozpad této vládní politické strany," uvedl v tiskovém prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Rozklad VV podle něj oslabí a zkomplikuje pozici vlády Petra Nečase ve sněmovně. "Opírání se o nové odpadlíky z VV kolem Peake dále podlomí vládní legitimitu," myslí si Sobotka. ČSSD proto podle něj pokládá za vysoce aktuální myšlenku nových voleb a vyzývá k jejich uspořádání v co nejbližším červnovém termínu.

Věci veřejné jednaly o školství s Nantlem, kandidát má být ještě jeden

Věci veřejné mají dva kandidáty na ministra školství, kromě náměstka Jiřího Nantla (nestraník) i člena Věcí veřejných, který již dříve na ministerstvu působil. Poslanci VV Milan Šťovíček a Dagmar Navrátilová funkci nechtějí. Návrh na nástupce odstoupivšího Josefa Dobeše chce strana premiérovi Petru Nečasovi (ODS) předložit do konce týdne. S Nantlem širší vedení strany diskutovalo zhruba hodinu. S druhým kandidátem zatím špičky VV nemluvily. Média spekulují o možnosti, že by ministerstvo mohl vést poradce VV, politolog Jan Kubáček, ten však na ministerstvu podle dostupných informací nepůsobil. Kubáček se ale podle svého vyjádření o pozici ministra školství neuchází. Jméno Dobešova nástupce hodlá strana podle Johna nejprve sdělit premiérovi, prostor k tomu bude na středečním jednání koaličních lídrů. Druhého kandidáta má nicméně vyslechnout výkonná rada VV až ve čtvrtek. Pak se s nominovanou osobností seznámí grémium VV s tím, že nový ministr školství by měl mít silný mandát.

Koaliční jednání ve středu asi nebude, o odklad žádá šéf TOP 09

Koaliční jednání, po kterém volaly Věci veřejné a které se mělo podle dohody z minulého týdne uskutečnit ve středu, se zřejmě nebude konat. Podle informací ČTK předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg požádal o jeho odložení kvůli plánované cestě do Bruselu. Nový termín zatím stanoven nebyl. Takzvaná K9 se měla sejít po více než třech měsících. Řešit na ní měli koaliční politici například setrvání ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) ve funkci, další politické angažmá odsouzeného neformálního lídra VV Víta Bárty a škrty ve vládním programovém prohlášení. Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová řekla, že i předseda VV Radek John bude na zahraniční cestě. Je proto možné, že se koaliční schůzka zruší, nebo se uskuteční v užším formátu a na programu bude mít pouze rozšíření pravomocí NKÚ.

Podle odborů by mohly na demonstraci dorazit desetitisíce lidí

Desetitisíce lidí očekává na sobotní protivládní demonstraci v Praze vedení odborů. Na shromáždění, které pořádají odboráři se dvěma desítkami organizací a iniciativ, by podle místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radky Sokolové mohlo dorazit podle nynějších odhadů minimálně přes 40.000 účastníků. Akce je součástí kampaně Stop vládě. Vedle odborů ji pořádá třeba iniciativa ProAlt, rada postižených, rada seniorů, svaz pacientů či sdružení nájemníků. Žádají stopnutí reforem, demisi kabinetu a předčasné volby. Poslední velkou demonstraci proti vládě a jejím reformám uspořádaly odbory na Václavském náměstí loni v květnu. Dorazilo 40.000 lidí. V sobotu se odboráři a další účastníci začnou řadit před domem odborů na náměstí Winstona Churchilla. Odtud v poledne vyrazí ulicí Seifertovou k viaduktu. Pak vyjdou na magistrálu, po ní se dají k budově opery, kde zahnou do Politických vězňů. Pokud do průvodu dorazí méně lidí, bude pokračovat ulicí Opletalovou. Větší zástup by měl jít až do Jindřišské a odtud na Václavské náměstí. Demonstrace začne ve 13:00. Program potrvá asi hodinu. Vystoupí v něm odboráři i zástupci organizací a iniciativ. Na scénáři se nyní pracuje. Na tribuně budou tlumočníci do znakového jazyka. Pro vozíčkáře a další handicapované bude vyhrazený prostor před sochou svatého Václava. Šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása očekává, že by mohlo přijet pár tisíc handicapovaných. Odhaduje, že všech účastníků by mohlo být ale až 100.000. Sobotní demonstraci předchází Týden protestů. Od pondělí se v několika městech konají debaty, shromáždění, happeningy či promítání filmů. Na mnoha místech jsou stánky s peticí.

Ministr zdravotnictví Heger chce pro zdravotní pojišťovny konkurenci výší pojistného

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce dát zdravotním pojišťovnám možnost, aby si konkurovaly výší pojistného. Nejprve ale chce pro svůj plán získat podporu koalice a také dokončit práce na zákoně o zdravotních pojišťovnách. Debaty o změně v placení pojistného si nechává na příští rok. Pak by to podle něj mohlo být tak, že 90 procent částky by šlo do společného balíku a deset procent by lidé platili přímo své pojišťovně. Plán ministra zdravotní pojišťovny vítají. Dostaly by účinný nástroj k soutěži o klienty. Opozice nápad kritizuje, podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha je bizarní. České a evropské systémy jsou podle něho postaveny na tom, že pacient má jasně stanovený nárok. V případě, že by ministerstvo myšlenku různého pojištění prosadilo, za vlády ČSSD by se vrátilo jednotné povinné pojištění, dodal Rath.

ČSSD podle očekávání prosadí v Senátu snížení spodní sazby DPH

Opoziční ČSSD podle očekávání prosadí v Senátu návrh, aby se snížená sazba daně z přidané hodnoty vrátila ze současných 14 na loňských deset procent. Získala pro to podporu senátního hospodářského výboru, který spolu s kulturním výborem doporučil pouze upřesnit výpočet daně. Rozhodující slovo budou mít ale ve sněmovně vládní strany. Vláda chce obě sazby DPH zvýšit o procento na 21 a 15 procent v rámci balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Senátorka ODS Veronika Vrecionová proto považuje návrh ČSSD spíš jen za politické gesto. Podle senátora Adolfa Jílka (TOP 09) nelze provádět daňové změny bez souvislostí. ČSSD by chtěla formou senátorské novely do snížené sazby DPH zařadit knihy, tiskoviny, potřeby pro zdravotně postižené a pro zdravotní a sociální péči o děti a seniory. Návrh zdůvodnili sociální demokraté, kteří mají ve sněmovně většinu, zmírněním sociálních dopadů na obyvatelstvo.

Kalousek: ČR si nemůže dovolit podpořit ekonomiku dalšími dluhy

Česká republika si nemůže dovolit podpořit ekonomický růst zvyšováním svých dluhů. Země by ztratila důvěru zahraničních investorů, a financování státního dluhu by se tím výrazně prodražilo. Na Žofínském fóru to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Někteří ekonomové současné vládní úspory kritizují s tím, že zbytečně podvazují ekonomický růst. V současnosti jsou podle ministra úrokové sazby při refinancování státního dluhu pod čtyřmi procenty.

Kalousek: K přijetí eura nepřistoupí tato ani další vláda

Česká republika nevstoupí do evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II), který je předstupněm přijetí eura, za této a ani zřejmě za následují vlády. Na Žofínském fóru to uvedl ministr financí Kalousek. Zároveň dodal, že by ale Česko v budoucnu přijmout euro mělo. Termín přijetá eura nemá ČR v současnosti stanoven. Do systému ERM II musí vstoupit každá země, která chce přijmout euro. V systému musí být nejméně dva roky před přechodem na euro. Podle nedávného vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera Česká republika může přijmout euro nejdříve v roce 2017. Otázka vstupu do eurozóny je navíc podle něj komplikována nejasným vývojem eurozóny po současné dluhové krizi.

Soudy neřešily velké úplatkářské kauzy, ukázaly analýzy TI

Soudy v letech 2007 až 2009 řešily spíše malé úplatkářské kauzy, velká sofistikovaná korupce se před trestními tribunály ocitla jen v omezené míře. Vyplývá to z analýzy 233 soudních rozhodnutí, kterou provedla organizace Transparency International (TI). Vicepremiérka pro potírání korupce Karolína Peake chce, aby organizace vypracovala i návaznou analýzu. Výsledky chce Peake použít při rozhodování o kompetencích připravovaného speciálního státního zastupitelství pro potírání korupce. Fungovat by mělo začít v polovině příštího roku. V závažnějších případech úplatkářství hrály podle posouzení TI v letech 2007 až 2009 podstatnou roli odposlechy a záznamy ze sledování. Soudy podle analýzy postupovaly v souladu se zákony a ustálenou judikaturou. Pokud se rozhodnutí výrazně odchýlila od ustálené praxe, šlo ale obvykle o případy závažnější korupce. Soudy podle TI ukládaly nepřiměřeně nízké sankce. Pokud se objevilo přísné prvoinstanční rozhodnutí, soud vyšší instance ho většinou zrušil jako přísný. Jako příklad uvedla TI případ lékaře, který opakovaně žádal o úplatek, vyšší instance mu uložila pouze pokutu.

V Břeclavi se na neděli chystá pochod za brutálně zbitého chlapce

V Břeclavi se v neděli zřejmě uskuteční pochod za patnáctiletého chlapce, jehož o uplynulém víkendu na ulici brutálně zbila trojice mužů, pravděpodobně Romů. Lékaři mu museli při následné operaci odebrat ledvinu, má poškozená játra i slezinu a jeho stav je vážný. Účast na demonstraci už na sociální síti Facebook přislíbilo tisíc lidí. Po útočnících pátrá policie. Hrozí jim deset let vězení. Demonstraci nazvali organizátoři jako "Pochod za Peťu a naši bezpečnost". Z avizované podpory zraněného chlapce a požadavku na vyšší bezpečnost by se ale mohl stát protiromský protest. Napadení odsoudil předseda Celostátní asociace Romů ČR Vladimír Galbavý jako naprosto nepřijatelný útok. Vedení města s 27.000 obyvateli připouští, že v Břeclavi jsou s Romy potíže. Radnice se je snaží řešit poklidnou cestou za pomoci romského asistenta.

Americký ministr energetiky Steven Chu přijede do Prahy

Americký ministr energetiky Steven Chu příští týden podle informací z diplomatických zdrojů přijede do Prahy. Jedním z témat jeho návštěvy bude i tendr na dostavbu temelínské jaderné elektrárny, o kterou má zájem i společnost Westinghouse sídlící ve Spojených státech. Kromě toho by Chu měl v Česku jednat i o civilní jaderné spolupráci obou zemí. Chu se v Praze zdrží zhruba 24 hodin, přiletět by měl 26. dubna večer. Do českého hlavního města zamíří z Londýna, kde se zúčastní setkání se svými protějšky z více než dvacítky zemí na konferenci o čisté energii. Program jeho pražské návštěvy se ještě připravuje.

NATO bude řešit Afghánistán, Česko podepíše dohodu s USA o zakázkách

Příprava summitu Severoatlantické aliance, strategie v Afghánistánu i vztahy s Ruskem budou patřit k hlavním tématům dvoudenní schůzky ministrů zahraniční a obrany zemí NATO, která začíná ve středu v Bruselu. Z českého pohledu bude významné i to, že ministr obrany Alexandr Vondra s americkým protějškem Leonem Panettou podepíší smlouvu otevírající českým firmám cestu k armádním zakázkám USA. Přístup k veřejným obranným zakázkám v USA pro české subjekty dosud blokují zákony, podle nichž mají mít přednost americké firmy. České firmy tak mohou získat jedině nějaké subdodávky pro firmy z USA. K dalším klíčovým tématům jednání, na němž bude Prahu kromě ministra obrany Vondry zastupovat i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, bude Afghánistán. ČR na jednání spolu s dalšími třemi státy visegrádské čtyřky (Slovensko, Maďarsko a Polsko) představí deklaraci, v níž nastíní, jak vidí své budoucí zapojení do jednotlivých projektů aliance a kde vidí priority NATO. Praha se hodlá v tomto směru angažovat třeba v oblasti vrtulníkového výcviku, neboť se společně s Chorvatskem rozhodla vybudovat výcvikové středisko NATO.

Vláda rozhodne o pokračování humanitárního programu Medevac

Ministerstvo vnitra chce, aby i v budoucnu pokračoval humanitární program Medevac. Navrhuje proto použít část peněz původně určených na rozvoj zahraniční spolupráce na léčení zdravotně postižených lidí z Libye. Libye po pádu režimu Muammara Kaddáfího prochází významnými celospolečenskými změnami. Ministerstvo chce v České republice pomoci čtyřem tamním dětem s vrozenými srdečními vadami. Pokud vláda návrh schválí, děti vyberou specialisté z FN v Motole ve spolupráci se zastupitelským úřadem v Libyi nebo prostřednictvím konzultací s lékaři v Tripolisu a Benghází. Doprava do ČR bude zajištěna linkovými spoji. Vnitro odhaduje celkové náklady na zhruba čtyři miliony korun. V průběhu loňského a letošního roku pět dětí z Libye se srdečními vadami léčbu v Česku podstoupilo. Druhou část programu, v rámci které by mělo být v ČR léčeno maximálně deset dospělých Libyjců s vážnými zranění z válečného konfliktu, bude zajišťovat ministerstvo zdravotnictví. Dopraveni do Čech by měli být zranění vojenským speciálem. Ministerstvo na jejich léčení vyhradilo zhruba šest milionů korun.

Češi na "solnou aféru" reagují hystericky, tvrdí Poláci

Reakce české strany na takzvanou solnou aféru v Polsku je podle tamního náměstka ministra zemědělství Andrzeje Butry hysterická. Může být důsledkem strachu z toho, že si Češi oblíbili polské potraviny, řekl Butra v souvislosti s případy, kdy se v Polsku technická sůl používala v potravinářském průmyslu. Šéf českého resortu zemědělství Petr Bendl chce kvůli tomu na úrovni EU prosadit, aby Česko mělo možnost zastavit dovoz polských potravin. Případy používání technické soli v potravinářství vyšetřuje prokuratura v Poznani, která ale odmítá zveřejnit jména firem, u nichž se to stalo. "Podniky, které podvedli kriminálníci produkující technickou sůl, jsou také poškozené. A protože ty potraviny nebyly zdraví nebezpečné, není potřeba tyto firmy vystavovat nebezpečí ztráty dobrého jména," řekl k postupu poznaňské prokuratury Butra.

V pražské Galerii Smečky začala výstava děl Františka Skály

V pražské Galerii Smečky byla zahájena výstava děl vizuálního umělce Františka Skály s názvem Headlands/Země hlav. Návštěvníci si zde mohou až do 14. července prohlédnout hlavy vyřezané z hnědé mořské řasy kelp. Při příležitosti výstavy vychází také Skálova kniha s názvem Headlands/Země hlav. Výstava zachycuje atmosféru uměleckého rezidenčního centra The Headlands Center for the Arts, které se nachází v Kalifornii na západním pobřeží USA. Toto území původně obýval kmen indiánů Miwoků a poté ho více než sto let využívala armáda. Návštěvníci si na výstavě také mohou prohlédnout fotokopie Skálových deníků, které zaznamenávají jeho první setkání s touto oblastí.

Na JazzFestu zatím lákali Stivín a Blade, hlavní hvězdy přijedou

Koncerty českého virtuóza na dechové nástroje Jiřího Stivína a amerického hudebníka Briana Bladea poutaly největší pozornost posluchačů v prvním týdnu přehlídky JazzFestBrno. Oba koncerty sledovalo zaplněné Semilasso. Největší hvězdy přehlídky JazzFestBrno ale teprve přijedou. Přehlídku 26. dubna završí izraelský kontrabasista Avišaj Cohen. V dubnu pak při festivalových ozvěnách vystoupí mnohonásobný držitel Grammy, kytarista Pat Metheny. V dalších dnech jazzové fanoušky potěší třeba americký klavírista Vijay Iyer, kytarista Jonathan Kreisberg a arménský pianista Tigran Hamasjan. Zajímavostí bude vystoupení rakouského smyčcového kvarteta Radio String Quartet Vienna v Besedním domě. Rakušané v klasickém obsazení hrají repertoár svého krajana, jazzového skladatele Joe Zawinula ze skupiny Weather Report.

Skupina Pražský výběr se sešla v původní sestavě a chystá turné

Členové legendární rockové skupiny Pražský výběr se sešli v původní sestavě a na podzim vyrazí na turné, které zahájí 11. listopadu v Praze. Další koncerty se uskuteční 13. listopadu v Ostravě, 15. listopadu v Bratislavě, 21. listopadu v Brně a 24. listopadu v Pardubicích. Skončily tak neshody mezi dvěma hlavními postavami souboru Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem, kvůli kterým se Pražský výběr v roce 2006 rozpadl. Dvojice Kocáb a Pavlíček spolu přestala komunikovat, když se ukázalo, že údajná dohoda o roční pauze neplatí a Kocáb hodlá pokračovat sám s jiným kytaristou. Pavlíček se prý o všem dozvěděl až z médií. Kocáb pak založil novou skupinu nazvanou Pražský výběr II.

Zemřela slavná česká fotografka Dagmar Hochová, bylo jí 86 let

Ve věku 86 let zemřela slavná česká fotografka Dagmar Hochová. Proslula snímky dětí z 50. a 60. let, v nichž zachycovala dětské hry, věk vypadaných mléčných zubů, shrnutých punčocháčů, rádiovek a tepláků. Dva roky zasedala za Občanské fórum v parlamentní lavici. Obdržela medaili Za zásluhy. Nikdy nefotografovala na barvu. Její fotografie jsou součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea a Národní galerie v Praze. Když v roce 1994 vydala soubor fotografií dětí pod názvem Deset, dvacet, třicet, už jdu, stal se svérázným sociálním dokumentem o 50. a 60. letech v ČR.

Ze sportu:

Sto dní před olympijskými hrami v Londýně je v české nominaci 49 sportovců, výprava však bude nejspíš více než dvojnásobná. O jmenovité nominaci se rozhodne až na základě návrhů jednotlivých svazů na plenárním zasedání Českého olympijského výboru 28. června.

Neporazitelnost v zápasech Euro Hockey Challenge se budou snažit udržet čeští hokejisté ve středečním utkání proti Slovensku v pražské O2 aréně. V přípravné sérii vyhráli dvakrát v Rize s Lotyšskem a dvakrát v Českých Budějovicích s Německem. Nyní je čeká souboj s týmem českého trenéra Vladimíra Vůjtka, který naopak v EHCh na první výhru čeká. Kouč Alois Hadamczik zařadí do duelu, který bude provázet i oslava 40. výročí zisku zlatých medailí na mistrovství světa v Praze, i obě posily z NHL - útočníky Tomáš Plekance a Jiřího Tlustého. Slováci už mají v kádru ze zámoří beky Milan Jurčinu a Andreje Sekeru.

Česká hokejová osmnáctka prohrála ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině mistrovství světa v Brně s Finskem 2:6 a bude hrát o udržení. Postup Suomi do čtvrtfinále zařídil hattrickem Rasmus Kulmala. Do boje o záchranu si český tým přenese tři body za vítězství nad Dánskem. Do divize I sestoupí pouze poslední tým šampionátu.

Česká liga basketbalistek už poosmé za sebou vyvrcholí finálovým soubojem USK Praha a Friska Brno. Po dlouhé dominanci Brna nyní vládnou Pražanky vedené reprezentačním koučem Luborem Blažkem. Naposledy poznaly v lize porážku loni v březnu v nadstavbové části právě s Brnem, které by ve finále rádo přerušilo sérii USK v podobě 46 vítězství.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve středu bude polojasno až oblačno, teploty 10 až 14 stupňů, na jihovýchodě Moravy až 16 stupňů, v 1000 m na horách kolem 5 stupňů.

17-04-2012