Denní souhrn zpráv Zprávy

19-04-2012

V4 kritizuje švýcarské přistěhovalecké kvóty pro Čechy a spol.

Ministři zahraničních věcí zemí visegrádské čtyřky (V4 - Slovensko, Maďarsko, Polsko a Česko) se společně ohradili proti rozhodnutí Švýcarska zavést přistěhovalecké kvóty pro východní země Evropské unie včetně Česka. Ministři, kteří se z iniciativy šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga sešli na okraj zasedání NATO v Bruselu, věří, že Švýcarsko toto rozhodnutí ještě změní. Švýcarsko sice není členem EU, tvoří ale součást schengenského prostoru a má se státy EU dohody o volném pohybu osob. Bern se ale rozhodl, že od prvního května dostane ročně povolení k pobytu v této alpské zemi jen asi 2000 zájemců z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Litvy, Lotyšska a Estonska. EU už rozhodnutí kritizovala a označila jej za narušení volného pohybu osob mezi unií a nečlenským Švýcarskem. Evropská komise pak uvedla, že bude chtít od Švýcarska slyšet vysvětlení. Jednání by se mělo uskutečnit zřejmě v červnu. Šéf české diplomacie podotkl, že EU by neměla Švýcary nutit ke změně, nýbrž je přesvědčovat a poukazovat na to, že tohle není způsob, jak se v Evropě státy k sobě chovají. Švýcarsko kritiku odmítá a své rozhodnuté obhajuje příslušným unijním nařízením, podle kterého může být mobilita osob v EU omezena, pokud v určitém roce přesáhne počet žádostí o povolení k pobytu nejméně o deset procent průměr za předchozí tři roky. Do Švýcarska jezdí za prací řada unijních občanů.

Peake a "rebelové" stále nemají dost poslanců k vládnutí

Nové politické uskupení, které založili "odpadlíci" z Věcí veřejných, stále nemá dostatečný počet hlasů, aby v koalici s ODS a TOP 09 mělo pohodlnou sněmovní většinu. Váhající poslanci se ani ve čtvrtek nerozhodli, jestli se přidají k platformě vicepremiérky Karolíny Peake nebo zůstanou členy VV. Dostatečnou převahou ve sněmovně podmínil premiér Petr Nečas (ODS) další pokračování vlády. Jinak podle něj budou předčasné volby. Poslanec Radim Vysloužil řekl, že stále není rozhodnutý, na jakou stranu se přidá. Šance VV i nového uskupení jsou podle něj "padesát na padesát", rozhodnout se chce do pondělka. Nerozhodnutý zůstává i další z váhajících členů VV Milan Šťovíček. Vicepremiérka Peake má čas do pondělí, aby zajistila vládě bezpečnou většinu. Premiér Nečas jinak dá přednost předčasným volbám. Dosud se k ní přihlásilo šest poslanců nejmenší vládní strany i oba ministři původně nominovaní VV Pavel Dobeš a Kamil Jankovský. Současné počty dávají koalici jen křehkou většinu.

John: Nechceme předčasné volby,po nich by vládla ČSSD s komunisty

Věci veřejné nepodniknou žádný krok, který by vedl k předčasným volbám. Řekl to předseda Věcí veřejných Radek John, podle kterého je potřeba zabránit vítězství a vládě ČSSD a komunistů. John, jehož VV se rozštěpila, se v neděli schází s koaličními lídry z ODS a TOP 09 Petrem Nečasem a Karlem Schwarzenbergem. ODS se rozhodla koaliční smlouvu s VV vypovědět. Podle Johna se VV stanou "konstruktivní opozicí". Mluvčí strany Janouchová později rozeslala prohlášení předsednictva strany, podle kterého se VV předčasných voleb nebojí, ale vyvolávat je nebudou. Johnova strana, ze které v posledních dnech odešli všichni ministři a část poslanců, prý udělá vše pro to, aby se zemi Evropa nesmála. John ale jednoznačně neodpověděl na otázku, zda by i bez zastoupení ve vládě poslanci věrní původním VV nynější kabinet podrželi při opozicí vyvolaném hlasování o nedůvěře. "Tak daleko ještě nejsme," uvedl. Přesto se prý odpadlíci z VV nemusí obávat, že by po nich strana žádala proplacení sedmimilionových směnek, které novopečení poslanci před dvěma lety podepsali jako pojistku proti přeběhlictví. Podle Johna se jednalo o demonstraci odhodlání, že VV nebudou mít přeběhlíky.

Bárta na páteční schůzce VV varoval před rozpadem strany

Někdejší klíčový politik Věcí veřejných Vít Bárta své spolustraníky před odchodem z VV varoval, že se strana rozpadne, pokud si neujasní své směřování. Radil jim také, že nemají šanci bez vlivných poradců strany - Jana Kubáčka a Michala Moroze. Sám se ale už s VV příliš nespojoval. Vyplývá to ze zápisu z pátečního jednání grémia VV, který zveřejnil server Euro.cz. Předseda VV Radek John na schůzce poznamenal, že koaliční strany mají dobře zmapované poslance. "Od dvou poslanců vím, že dostali nabídku, aby přeběhli," řekl. Bárta také přiznal, že manévr s vyvoláním nedávné vládní krize se VV nepovedl. ODS a TOP 09 podle něj ale nemají peníze na předčasné volby, a potřebují proto "ještě chvíli vládnout". Bártův soud a odchod ze strany nicméně nebyl stěžejním bodem uzavřeného jednání vedení VV, které předcházelo rozpadu strany. Bárta podle zápisu na několikahodinové schůzce promluvil jen krátce a k dalším tématům se nevyjadřoval. Hlavní spor, který na páteční schůzce vedení VV rozděloval příznivce vicepremiérky Karolíny Peake a další účastníky jednání, se vedl o ministerstvo dopravy - tedy klíčový ekonomický resort VV. Lídři VV řešili, zda má ministr dopravy Pavel Dobeš, který se vzepřel požadavku grémia na podání demisí ministrů VV, odejít z vlády. V pozadí sporu o Dobeše ale byla podle slov politiků VV snaha o větší kontrolu strany nad ministerstvem dopravy.

Marvanová: Vnitro by mělo prověřit, zda VV fungovaly demokraticky

Ministr vnitra by měl svým expertům zadat vypracování analýzy vnitřního fungování politické strany Věci veřejné. Pokud nebylo demokratické, měl by podat návrh na rozpuštění strany, uvedla právnička Hana Marvanová ze sdružení Veřejnost proti korupci. Informace plynoucí ze soudu s někdejším šéfem poslaneckého klubu Vítem Bártou podle ní ukazují, že strana nemusela fungovat na demokratickém principu, což by odporovalo ústavě a zákonu o politických stranách. Bárta byl nepravomocně odsouzen za uplácení spolustraníků, měl jim platit za loajalitu. Podle Marvanové by strany neměly být zakládány jako "byznysové projekty". Pokud má ve straně hlas jeden člověk nebo uzavřená skupina lidí, kteří blokují demokratickou diskusi, nejedná se o skutečné demokratické strany, uvedla. Již před vstupem VV do vlády některá média poukazovala na úzké propojení strany s byznysem, a to především v osobě jednoho z hlavních stranických sponzorů a spolumajitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty, který se v době vládního angažmá VV stal faktickým šéfem strany. Bárta nakonec své podnikání opustil a stal se ministrem dopravy.

Odbory: Škrty připraví lidi s průměrnou mzdou o 11.230 Kč ročně

Přinejmenším o 11.230 korun ročně méně než nyní by měl mít podle odborů kvůli vládním úsporným opatřením zaměstnanec s průměrnou mzdou. Přijít by o ně měl kvůli chystanému zvýšení daně z přidané hodnoty, spotřební i z příjmu a kvůli vyšším odvodům na zdravotní pojištění. Vyplývá to z propočtů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), které představil její expert Martin Fassmann. Předák ČMKOS Jaroslav Zavadil uvedl, že odbory budou víc tlačit na růst mezd, aby se ztráty dorovnaly. Odbory analyzovaly opatření pro roky 2013 až 2015, která kabinet v dubnu schválil. Vláda chce i přes nepříznivou ekonomickou situaci plánované schodky rozpočtu udržet a zadlužení země nezvyšovat. Počítá třeba s nižší valorizací penzí, zvýšením obou sazeb DPH či vyšší daní z příjmu. Aby záměry začaly platit, bude je schvalovat sněmovna i Senát a k podpisu je dostane prezident. Zatím ale není jisté, zda bude kabinet vůbec dál fungovat a zda na jeho zamýšlené kroky dojde. Odbory vládní rozpočtové záměry pro příští tři roky kritizují. Podle nich šetření Česko nevzdaluje od Řecka, které se dostalo do potíží, ale naopak ekonomickou situaci ještě zhorší. Odboráři nesouhlasí s tvrzením vlády, že škrty dopadnou rovnoměrně na všechny. Podle předáků se dotknout nejvíc právě zaměstnanců.

Odbory a aktivisté vystaví na demonstraci vládě účet za reformy

Symbolický účet koalici za její reformy se chystají v sobotu v Praze na Václavském náměstí vystavit odboráři s dvěma desítkami organizací a iniciativ. Spočítáním všech dopadů chtějí ukončit svou hodinovou demonstraci, která začne ve 13:00. Předcházet jí bude protestní průvod od domu odborů. Kolik lidí by mohlo dorazit, vedení Českomoravské konfederace odborových svazů nedokázalo odhadnout. Akce je součástí kampaně Stop vládě, jejímž cílem je demise kabinetu a volby. Odbory koalici kritizují za její reformy i početné vládní krize. Nynější politické události s rozštěpením Věcí veřejných a hledáním potřebné většiny ve sněmovně podle Zavadila odboráři předpovídali. Předák míní, že se prokáže, že současné politické turbulence jsou "inscenovaná záležitost". Řekl, že premiér Petr Nečas a vicepremiérka Karolína Peakce by si zasloužili "nominaci na Oscara". Demonstrace začne ve 13:00. Program má trvat hodinu. Demonstraci bude předcházet pochod, který vyrazí ve 12:00 od domu odborů z náměstí Winstona Churchilla. Vydá se ulicí Seifertovou k viaduktu. Pak vyjde na magistrálu. Po ní půjde k budově opery, kde zahne do Politických vězňů a dostane se do Jindřišské. Odtud se přesune na Václavské náměstí.

Ministerstvo zdravotnictví prý ohrožuje pacienty, dalo malé počty lékařů v nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka ohrožuje bezpečnost pacientů, když vyhláškou stanovilo nízké počty lékařů v nemocnicích. Ministerstvo tak podle něj legalizovalo personální devastaci některých nemocnic. Kubek vyzval občany, aby v zájmu vlastní bezpečnosti vyhledávali nemocnice s certifikátem Nemocnice 21. století, kterou jim uděluje komora. Ministerstvo kritiku odmítlo. Podle mluvčího Vlastimila Sršně zneužívá komora zbytečného strašení k marketingové kampani na svůj certifikát.

V neděli se v Břeclavi uskuteční hned tři akce za zbitého chlapce

Radnice v Břeclavi bere na vědomí, že se v neděli uskuteční nezávisle na sobě hned tři shromáždění na podporu brutálně zbitého patnáctiletého chlapce a za lepší bezpečnost ve městě. Vedení města se nebude zabývat jejich případným zákazem, i když byly všechny ohlášeny se zpožděním. Jedno shromáždění uspořádá sdružení radikálů Dělnická mládež a další dvě fyzické osoby. Podle zákona musí být shromáždění na příslušné radnici ohlášeno s pětidenním předstihem. Ani v jednom případě ale termín nebyl dodržen. Radnice by je tedy mohla zakázat. Starosta Ryšavý vyzval veřejnost, aby se neúčastnila akcí extremistů, kteří patrně budou chtít vyvolávat protiromské nálady. Chlapce podle jeho matky napadli a vážně zranili Romové.

Lessyho náměstek Husák se chce stát šéfem ochranné služby

Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák se chce stát novým šéfem ochranné služby. Požádal proto svého nadřízeného Petra Lessyho o přeložení na místo ředitele. Policejní prezident žádost přijal, chce však s Husákem ještě hovořit. Zatím stále není jasné, kdo ve funkci nahradí bývalého šéfa ochranné služby Františka Snopka. Média přitom spekulovala o tom, že útvar chránící ústavní činitele povede jeho současný náměstek a bývalý šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. Husák ve funkci náměstka končí, protože Lessy přijal jeho dříve nabídnutou rezignaci. Svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce s lobbistou Romanem Janouškem. Lessy serveru Česká pozice řekl, že s Husákovým odchodem počítá do konce první poloviny roku. Podle něho však přesný termín zatím není jasný.

Obžalovaná z vraždy svých čtyř dětí si údajně nic nepamatuje

Žena, která loni v září v obci Široký Důl na Svitavsku podle obžaloby zavraždila své čtyři děti, před hradeckým krajským soudem řekla, že si nic nepamatuje. O celé tragédii se prý dozvěděla až ze spisu. Ženě v případě prokázání viny hrozí až výjimečný trest. Předseda senátu hradeckého soudu četl listinné důkazy, například omluvu matky obžalované. Podle obžaloby žena 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Tři děti zabila nožem. Čtvrté udusila. Následně se pokusila spáchat sebevraždu, což jí překazili policisté. Policie již dříve uvedla, že obžalovaná je podle znalců trestně odpovědná. Obhájce obžalované Bohumil Budínský však posudky zpochybnil a uvedl, že zřejmě bude požadovat zpracování revizního znaleckého posudku. Hlavní líčení je nařízené na pátek 20. dubna a několik dalších termínů až do 11. května.

Pitr zůstane ve vězení, soud povolil nový proces ale uvalil vazbu

Odvolací pražský vrchní soud definitivně povolil podnikateli Tomáši Pitrovi obnovu procesu v kauze daňových deliktů z roku 1994. Zrušil odsuzující rozsudek. Muž tak nyní nečelí žádnému trestu, za mřížemi ale zůstane, soud na něj uvalil vazbu. Již v pondělí Pitr požádal o nové hlavní líčení v případu vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Protože byl souzen jako uprchlý, soud mu musí vyhovět.

Mahlerův festival uvede světovou premiéru Fibichových variací

Během bohatého programu letošního 11. ročníku festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2012 se uskuteční také jedna obnovená světová premiéra. Bude jí uvedení nově nalezené skladby pro klavír Zdeňka Fibicha Variace B dur. Dílo bylo dlouho považováno za ztracené. Novinářům to řekl ředitel festivalu Jiří Štilec ze společnosti ArcoDiva. Okolnosti nalezení partitury působí podle Štilce až komicky. "Neporušený zápis skladby našel jeden mladý badatel zabývající se Fibichovým dílem. Byla jím podložena skříň patřící pěveckému spolku Hlahol," řekl Štilec. Podle poznámek v partituře prý je bezpečně dokázáno, že dílo bylo už někdy v minulosti provedeno, ale není jasné kdy.Fibichovy klavírní variace budou uvedeny 19. června na koncertu ve velkém sále hotelu Gustav Mahler. Festival zahájí 16. května dělostřelecké salvy.

Kupkův obraz Tvar modré se prodal za 55,75 milionu

Obraz Františka Kupky Tvar modré se na aukci v Praze prodal za 55,75 milionu korun a stal se celosvětově nejdražším dílem českého umění prodaným v aukci. Obraz vydražil po telefonu rusky hovořící zahraniční sběratel. I s aukční přirážkou tři procenta za něj zaplatil 57,42 milionu. Cena obrazu překonala i zahraniční aukční rekord Kupkova díla, který od loňska držel obraz Pohyb prodaný v Londýně za cenu téměř 44 miliony včetně aukčních poplatků. Obraz Tvar modré pochází z roku 1913, tedy z období, které považují odborníci a sběratelé za Kupkovo nejdůležitější. Obraz Tvar modré není podle galeristy v České republice prohlášen za kulturní památku. Pokud dílo bude chtít nový majitel odvézt ze země, musí ale požádat o vývozní povolení.

V Teplicích začala výstava loutek Jiřího Trnky

V Teplicích začala výjimečná výstava loutek Jiřího Trnky. Bude součástí festivalu animovaných filmů AniFest, který město hostí od 26. dubna a který bude právě této osobnosti českého loutkového filmu věnován. Kromě téměř padesáti originálních loutek v zámecké konírně vystavují i původní scénáře a rukopisy hudby k Trnkovým filmům nebo dobové fotografie a publikace. Podle ředitele přehlídky Jakuba Hory trvala příprava výstavy déle než organizace samotného festivalu. Shromáždit takové množství originálních Trnkových loutek bylo podle animátora Milana Svatoše obtížné. Některé z nich nebyly zatím nikdy vystaveny. Na teplickém zámku je návštěvníci uvidí do 14. května.

Albatros si z Liberce odvezl devět nominací na Zlatou stuhu

Nominace na Zlatou stuhu za nejlepší dětskou knihu v roce 2012 ovládlo nakladatelství Albatros. Z Liberce si jich odvezlo devět z 36 udělených. Albatros získal nominace prakticky ve všech kategoriích, jak ve výtvarných, tak v literárních, nebodoval jen v překladech. Tam uspělo nakladatelství Baobab se čtyřmi nominacemi. Letos bylo nominováno 33 knih z 16 nakladatelství a vydavatelství. Vítězové budou vyhlášeni 6. června v Praze. Nominace na Zlatou stuhu už tradičně vyhlašují u příležitosti Veletrhu dětské knihy v Liberci zástupci české sekce Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu IBBY (International Board on Books for Young People), Klubu ilustrátorů dětské knihy, Obce spisovatelů a Obce překladatelů. Mezi jejími nositeli jsou tak známá jména jako Jaroslav Foglar, Adolf Born nebo Milena Lukešová. Letošní ročník se však od těch předchozích liší, je bez veletrhu. Ten museli organizátoři z finančních důvodů zrušit. Zachován zůstal jen doprovodný program.

Olomoucké muzeum ukazuje desítky kostýmů z Četnických humoresek

Četnické uniformy, kostýmy, módní doplňky, zařízení pátračky či fotografie ze seriálu České televize Četnické humoresky představuje výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Předchází velké policejní výstavě, která začne v muzeu o týden později. Na výstavě autorů Petra Lukase a Jana Marouška návštěvníci uvidí přes 40 kusů uniforem a kostýmů, včetně elegantních rób, které si během seriálu na sebe oblékaly herečky Libuše Šafránková, Alena Antalová či Taťjana Vilhelmová. Během prohlídky výstavy si příchozí mohou sami vyzkoušet roli člena četnické pátračky. Připraven je pro ně detektivní příběh z pera Pavla Gejguše o vraždě továrníka Skalského. Výstava je přístupná do 14. června. Seriál Četnické humoresky patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dílům z tvorby brněnského studia. Od 26. dubna Vlastivědné muzeum zpřístupní velkou policejní výstavu nazvanou O moravských zločinech a trestech, která bude věnována jak historii policie a četnictva na Moravě od dob rakousko-uherské monarchie po dobu Protektorátu Čechy a Morava, tak nejznámějším moravským kriminálním příběhům od středověku až po léta první republiky.

Průřez celoživotní tvorbou T. Pištěka přináší galerie v Plzni

Monografická výstava českého malíře a filmového výtvarníka Theodora Pištěka je k vidění v Plzni. Expozice v mazhauzu i v prostorách Galerie města Plzně představuje průřez jeho tvorbou a je poctou k jeho 80. narozeninám, jež oslaví v říjnu. Návštěvníci uvidí Pištěkovy kresby z 60. let i nejnovější díla, mezi něž patří abstraktní malby a kresby či reliéfy velkých rozměrů. Podle ředitele galerie Václava Maliny začíná výstava s názvem Kde budu žít příště kresbami ze 60. let a pokračuje přelomem 60. a 70. let, kdy se Pištěk přiřadil k předním protagonistům dobového proudu fotorealismu. V mazhauzu je Pištěkova abstraktní tvorba, které se věnuje od 80. let. Podzemní část galerie představuje rozměrné instalace neboli velkoplošné fotografie a pokračuje reliéfy. Výstava v Plzni potrvá do 14. června. Zájem o zde vystavenou kolekci už projevila Národní galerie v Praze, jež se chystá na podzim uspořádat Pištěkovi velkou retrospektivní výstavu ve Veletržním paláci.

Výstava na hradě Bouzově ukáže uplatňování útrpného práva

Představu o tom, jak se prosazovalo útrpné právo ve středověku v českých zemích či jaké nástroje používala inkvizice, budou moci získat návštěvníci hradu Bouzov na Olomoucku. Novou expozici útrpného práva otevřou na hradě na konci dubna. Výstavu najdou zájemci v prostorách bývalé konírny v předhradí. Od května čeká návštěvníky hradu i další novinka v podobě prohlídkové trasy Draci a drakobijci v severním sklepení. Hrad Bouzov patří k nejnavštěvovanějším památkám v Olomouckém kraji.

"Pivní orloj" v Plzni začal měřit čas do oslav Pilsner Urquell

Tři čtvrtě tuny vážící visuté hodiny, umístěné poblíž historické brány pivovaru, odhalil Plzeňský Prazdroj. "Pivní orloj" začal měřit čas do začátku oslav 170. výročí zrodu ležáku Pilsner Urquell, tedy do 5. října. Jejich mechanismus se spustil přesně 170 dní před datem, kdy byla v roce 1842 uvařena první várka proslulého plzeňského ležáku. Slavnostní spuštění plzeňského "orloje" doprovodila zvonkohra části Smetanovy symfonické básně Vltava. Bude znít každý den v 16:00 jako symbol první várky piva až do 5. října 2012. Design prazdrojského orloje koresponduje se symbolem plzeňského pivovaru, tedy historickou bránou, která byla postavena v roce 1892 k 50. výročí. Hlavním materiálem je měď, z níž jsou vyrobeny varní nádoby, a zelené pivní lahve, z nichž byly vytvořeny dekorativní desky orloje. Na výrobě hodin se podílel Martin Brož, jeden z mála specialistů na věžní hodiny u nás. Největší český pivovar tak zahájil oslavy prémiového ležáku Pilsner Urquell, zakladatele celosvětové kategorie piv typu "pils".

Ze sportu:

V odvetě semifinále fotbalového Poháru České pošty prohrály Teplice se Sigmou Olomouc 0:3 po poločase 0:2. První zápas skončil 0:0 a tak do finále postupuje Sigma.

Čeští hokejisté do 18 let vstoupili do skupiny o udržení na mistrovství světa porážkou se Švýcarskem 2:4 ve Znojmě. V případě výhry už se mohli zachránit. Místo toho mají ve skupině tři body stejně jako jejich soupeř, který všechny předchozí zápasy prohrál, a Lotyšsko.

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky potrestala Spartu Praha pokutou 80 tisíc korun za rasistické projevy fanoušků na adresu reprezentačního obránce Thea Gebre Selassieho v utkání s Libercem. Za stejné utkání byl potrestán také Liberec pokutou 20 tisíc korun za nedostatečnou pořadatelskou službu, která dovolila fanouškům projít na stadion s pyrotechnikou.

Český cyklista Roman Kreuziger dojel ve třetí etapě závodu Kolem Trentina na pátém místě, sto vteřin za domácím vítězem Domenikem Pozzovivem. V průběžném pořadí si pohoršil z druhé pozice na čtvrté místo se ztrátou 50 vteřin na prvního Itala. Kreuziger je před závěrečnou čtvrtou etapou vteřinu za třetím místem, na které se posunul Szmyd. Na druhého Damiana Cunega z Itálie ztrácí 25 vteřin, na lídra Pozzoviva pak dvojnásobek.

Sportovní střelkyně Lenka Marušková obsadila na Světovém poháru na olympijské střelnici v Londýně ve vzduchové pistoli třetí místo. Za vítěznou Tchien Čch'-a Čchen z Tchaj-wanu zaostala o 0,9 bodu, od druhé Oleny Kostevyčové ji dělily jen dvě desetiny.

A jaké bude v Česku počasí:

V pátek bude polojasno, postupně oblačno a místy přeháňky, ojediněle bouřky, teploty 14 až 18 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 9 stupňů C.

19-04-2012