Denní souhrn zpráv Zprávy

21-04-2012

Odboráři ukončili protivládní protest, hrozili generální stávkou

Protivládní demonstrace, která se v sobotu konala na Václavském náměstí, skončila přečtením společného stanoviska, v němž účastníci požadovali demisi vlády. Šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek už předtím pohrozil i generální stávkou. Podle odhadů policie se protestu zúčastnilo 80.000 až 90.000 lidí. ČTK to řekla mluvčí policie Eva Kropáčová. Odboráři však počet účastníků odhadli na 120.000, některé odhady hovořily až o 150.000 lidí. Akce se obešla bez větších incidentů. Demonstrace trvala asi 2,5 hodiny, ukončilo ji společné stanovisko, které přečetl Josef Středula z odborového svazu KOVO. Členy vlády v něm označil za nedůvěryhodné, nerespektované a nemoudré a vládní reformy za asociální. Ve stanovisku také vyjádřil požadavek za zastavení reforem, odstoupení vlády a vyhlášení předčasných voleb. Demonstrace se odehrávala za ohlušujícího rámusu. Desítky tisíc lidí řečníkům z řad odborových předáků bouřlivě aplaudovaly, centrem města opakovaně zněl souhlasný řev, protestní pískot a hromadné: Demisi! Na závěr lidé zvonili klíči. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil ve svém projevu kritizoval vládu premiéra Petra Nečase (ODS) za důchodovou i zdravotnickou reformu, státní rozpočet i způsob, jaký zvolila pro boj s korupcí. "Nečekal jsem takovou účast, ale je tady 120.000 lidí. Je to největší protest od roku 1989, tak si to, vládo, zapiš za uši," řekl Jaroslav Zavadil.

Petr Nečas: Protest lidí respektuji, opozice akci zneužívá

Premiér Petr Nečas (ODS) respektuje právo demonstrantů vyjádřit svůj názor, odmítá však politizaci akce odborů, kterou podle něj představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň. Nečasovo prohlášení ČTK zaslal jeho úřad. Premiér uvedl, že chce pokračovat v zodpovědné politice zadlužování státu a chce o tom diskutovat i s odbory. Petr Nečas varoval před dluhovou pastí a podotkl, že jeho kabinet jí chce zabránit. "Proto se nemůžeme chovat populisticky, proto musíme pokračovat v rozpočtově zodpovědné politice snižování zadlužování státu. Chceme o ní diskutovat i s odbory, a není to vláda, kdo tato jednání bojkotuje," uvedl premiér. Lidé podle něj mají právo vyjádřit svůj názor demokratickou formou. "Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné. Odmítám však politizaci akce odborů, kterou představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň. Jejich zájmy a prostředky jsou totožné: chaos, negace, konec nezbytných reforem, absence věrohodné alternativy," míní Petr Nečas.

Miroslav Kalousek: Protest byl politický, vládní škrty jsou nutné

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) míní, že demonstrace odborů byla politická. Odvozuje to od jednoznačně politických požadavků včetně demise vlády a předčasných voleb. Povinností současné vlády je podle něj pokračovat, pokud bude mít parlamentní většinu, a uskutečnit "nelevicová" opatření. Předčasné volby podle něj připadají v úvahu, když vláda většinu ve sněmovně ztratí. "Pokud ta parlamentní většina nebude, tak se s tím nedá nic dělat a voliči musí rozdat karty znovu. Dokud bude vláda mít většinu ve sněmovně pro realizaci nelevicových opatření, pak nesmíme na pravicovou většinu rezignovat, to by byla zrada na voličích," řekl Miroslav Kalousek. Dále řekl, že Česko není jedinou zemí v Evropě, kde se protestuje. "V některých zemích se dokonce i stávkuje. Já to pokládám za legitimní. Evropa se dostala na konec nějaké éry, kde vlády léta přifukovaly životní úroveň populace na úkor budoucnosti. Ta éra skončila, čelíme jiným výzvám a já se netajím tím, že ta opatření, která navrhujeme, snižují reálné příjmy v populaci," uvedl. Druhou alternativou podle něj je škrty neudělat, přičemž později k nim budou muset vlády stejně přikročit a budou ještě tvrdší. "Alternativa je nechat si v ústech bolavý zub a riskovat zánět okostice a ztrátu všech zubů, to znamená alternativa je mnohem bolestivější řešení za několik let," dodal.

Bohuslav Sobotka: Společnost je před sociálním výbuchem

Společnost je podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky před sociálním výbuchem. Vláda podle něj nemůže ignorovat demonstraci odborů. Jako jediné řešení současné situace a vládní krize jsou předčasné volby, uvedl šéf hlavní opoziční strany, který se společně s tisícovkou sympatizantů ČSSD účastní protestního pochodu organizovaného odbory. "Desítky tisíc demonstrujících občanů jasně prokazují, že lidé této vládě nevěří a přejí si její okamžitý odchod. Premiér Petr Nečas nemůže dál ignorovat skutečnost, že stávající zbytky vládní koalice ztratily poslední zbytky důvěry veřejnosti. Současnou společenskou, hospodářskou a sociální krizi nemůže překonat ani vláda, která bude spoléhat na odpadlíky z Věcí veřejných či původní Bártův politický podnik," uvedl Bohuslav Sobotka. Vláda podle něj rozpadem Věcí veřejných ztratila legitimitu, kterou jí daly volby z roku 2010. Proto ČSSD vidí jako jediné možné férové řešení této vládní krize předčasné volby.

Karolína Peake: Předčasné volby nejsou řešení

Vicepremiérka Karolína Peake v reakci na protivládní protesty uvedla, že předčasné volby nejsou řešením současné situace. Míní, že v době krize je zodpovědné pokračovat v krocích, které vláda započala, byť mají nepříjemné dopady. Karolína Peake, která tento týden opustila Věci veřejné, ale zůstala ve vládě, nyní připravuje program a stanovy nové strany. "To klíčové slovo je ale už jasné. Zodpovědnost. Zodpovědnost vůči mladým lidem a jejich budoucnosti, vůči starým lidem a jejich důstojnému životu, zodpovědnost vůči přírodě, přístupu ke vzdělání, zdraví, právu, podnikatelskému prostředí a správě této země," uvedla Karolína Peake v prohlášení pro ČTK. Předčasné volby podle ní nyní nejsou zodpovědným krokem. "Možná jsme na chvíli v rámci našich vnitřních rozporů přestali vnímat celkovou situaci v Evropě. Ale ekonomická krize nadále pokračuje," podotkla s tím, že je třeba pokračovat v krocích, které vláda započala, aby zabránila propadům ekonomiky.

Radim Vysloužil odešel z VV a přidal se k "odpadlíkům" kolem Karolíny Peake

Poslanec Radim Vysloužil ukončil členství ve Věcech veřejných, za které byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Přidal se k nové platformě kolem vicepremiérky Karolíny Peake, která stranu tento týden opustila a s ní ministři a část poslanců VV, řekl ČTK. Karolína Peake má tak nyní osm poslanců, na vytvoření poslaneckého klubu jich potřebuje deset. Tvorbou klubu nové frakce podmínil premiér Petr Nečas (ODS) koaliční spolupráci s novým politickým uskupením. V opačném případě podle něj situaci ve vládě vyřeší jen předčasné volby. Radim Vysloužil uvedl, že se rozhodl poté, co si vyslechl důvody Karolíny Peake k opuštění VV a vytvoření nového politického uskupení. "Sám jsem byl dlouhodobě nespokojen s naší prezentací a kroky, které jsme činili. Čekal jsem, že dosáhneme změn ve straně a Karolína Peake měla mou podporu na předsedkyni strany," řekl Radim Vysloužil. Poslanec byl společně s Karolínou Peake v poslední době jedním z kritiků některých kroků vedení VV. Stavěl se například proti tomu, aby strana hrozila koaličním partnerům odchodem svých ministrů z vlády.

Kateřina Klasnová: Petr Nečas nedodržuje koaliční smlouvu a kupují se poslanci

Premiér Petr Nečas (ODS) podle místopředsedkyně Věcí veřejných (VV) Kateřiny Klasnové nedodržuje koaliční smlouvu, když se ve vládě snaží udržet ministry bez mandátu její strany. Navíc prý sám přímo nabádá k "nakupování poslanců". Kateřina Klasnová to uvedla v otevřeném dopise členům a příznivcům své strany. Napsala, že by se VV neměly bát odchodu do opozice. "VV nechtějí kupčit s premiérem o účast ve vládě. To, co se nyní děje, je naprosto bezprecedentním nakupováním poslanců v přímém přenosu, ke kterému nabádá přímo sám premiér země," uvedla místopředsedkyně VV. Dodala, že předseda vlády nedodržuje koaliční smlouvu, když "drží ve vládě ministry, kteří již nemají mandát v ní být". Věci veřejné se rozštěpily poté, co je před pár dny opustila jejich přední politička Karolína Peake. Na její stranu se přidalo zatím šest poslanců. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že pokud nebude mít jeho koalice ve sněmovně do pondělí bezpečnou většinu, vláda skončí a budou předčasné volby. Karolína Peake, která pracuje na vytvoření vlastního poslaneckého klubu, by tak měla mít na své straně nejméně deset zákonodárců. V neděli by se měli sejít lídři koaličních stran, tedy takzvaná K3. Šéfové ODS a TOP 09 by o vládě měli jednat se šéfem VV Radkem Johnem. Podle Kateřiny Klasnové by se VV neměly bát odchodu do opozice. Sama je prý zastánkyní "politiky bez mediálních ultimát". Nabádá k rychlému uspořádání stranické konference, kde by se volilo nové vedení a stanovilo směřování strany.

Poslanec Doktor do poslaneckého klubu Karolíny Peake nevstoupí

Nezařazený poslanec a někdejší člen ODS Michal Doktor (Jihočeši 2012) nevstoupí do sněmovního klubu, který se v současné době snaží sestavit vicepremiérka Karolína Peake. Řekl to ČTK. Podle svých slov byl zvolen s tím, že bude hájit konzervativní myšlenky. Nemůže proto připustit, aby "nové politické těleso Karolíny Peake formulovalo jeho postoje". Michalu Doktorovi se také nelíbí podmínka premiéra Petra Nečase (ODS), podle kterého může vláda dále fungovat pouze při spolupráci tří poslaneckých klubů. "Neodevzdám hlasy svých voličů a nerozpustím jejich důvěru v podílu na vzniku a přežívání amorfního politického projektu bez pravidel, bez cíle a jasně formulované odpovědnosti," uvedl v prohlášení Michal Doktor. Později ČTK řekl, že může klub pouze neformálně podpořit a Karolíně Peake v některých věcech pomáhat. Vicepremiérka již dříve uvedla, že Michal Doktor nechce v žádném případě vstupovat do jejího vznikajícího politického uskupení, umí si však představit spolupráci v rámci poslaneckého klubu.

Evžen Tošenovský chce být kandidátem na prezidenta za ODS

Exprimátor Ostravy, bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a současný europoslanec za ODS Evžen Tošenovský chce být kandidátem občanských demokratů na prezidenta. Nominaci do prezidentských primárek uvnitř strany schválila moravskoslezská regionální rada. Evžen Tošenovský má zatím jen jednoho protikandidáta. Před časem se stejně rozhodl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. "Rozhodování bylo dlouhé, komplikované a osobní. Trvalo několik měsíců. Hlavně proto, že mám velkou úctu k postu prezidenta České republiky. Konečné slovo měla má manželka," řekl Evžen Tošenovský, který s přímou volbou nesouhlasí. "U nás je jiná historická zkušenost. Takto ale rozhodl parlament," doplnil. Věří tomu, že ve funkci by využil své dvacetileté politické zkušenosti. "Úkolem prezidenta je také stmelování při krizových situacích, hledání východisek. S tím mám bohaté zkušenosti," řekl. Pokud by ve volbách uspěl, Ostravu opouštět nechce. "Rozhodně se nemíním stěhovat. S nadsázkou mohu říct, že by se pak Ostrava stala víkendovým sídlem prezidenta. Beskydy a svou chalupu neopustím," řekl šestapadesátiletý politik.

Břeclaví bude pochodovat Dělnická mládež s přáteli chlapce

V Břeclavi se v neděli možná uskuteční kvůli brutálnímu útoku na patnáctiletého mladíka dvě akce. Zástupci iniciativy nazvané "Pochod za Peťu a naši bezpečnost" se spojili s Dělnickou mládeží a společně uspořádají protestní pochod. Druhé shromáždění oznámila iniciativa Nenávist není řešení. Ta si od této neděle až do 22. června účelově zamluvila od 10:00 do 22:00 pro své akce ulice, v nichž žijí Romové, aby do nich měli zamezený vstup extremisté. ČTK to řekl Josef Šmída z uskupení Nenávist není řešení. Právě Romové podle matky přepadeného brutálně zbili jejího syna a těžce ho zranili. Předpokládá se, že na nedělní setkání dorazí až 2000 lidí. Nelze zatím vyloučit, že pochod Dělnické mládeže (DM), označované za radikální, může vyvolávat protiromské nálady. Kritika romské komunity se objevila i na letáčcích iniciativy "Pochod za Peťu", která s DM spojí svoji akci. Na neděli se připravuje i jihomoravská policie. "K dispozici budeme mít dostatečný počet sil a prostředků," řekla ČTK její mluvčí Petra Vedrová. K zaznamenávání případného protiprávního jednání účastníků poslouží policii také monitorovací vozidlo vybavené kamerovým systémem.

Odsouzený řidič Roman Smetana se v Praze vydal sám policii

Roman Smetana, olomoucký řidič, který byl odsouzen za kreslení po předvolebních letácích ke 100 dnům vězení, se po sobotní odborářské demonstraci vydal v Praze sám policii. ČTK to řekla mluvčí policie Eva Kropáčová. Smetana bude vydán do výkonu trestu. Roman Smetana byl asi mezi protestujícími lidmi na Václavském náměstí. Po zatčení, když ho vedla policie přes náměstí, pokřikovali lidé na příslušníky v uniformách "hanba" a "gestapo". Policie v doprovodu několika desítek demonstrantů odvedla Romana Smetanu na služebnu v Krakovské ulici. Před okrskem pak čekalo několik desítek lidí. Podle předsedkyně Českého helsinského výboru Anny Šabatové, která doprovázela Romana Smetanu při zatčení, došlo u policejní služebny k menší roztržce. "Někteří lidé se domnívali, že tam byl buď tajný policista, nebo provokatér, který mluvil proti panu Smetanovi. Vůči němu se projevila silná nevole části lidí," řekla ČTK Anna Šabatová. Smetanovo rozhodnutí hodnotí jako rozumné. "Dostatečně upozornil na to, že trest považuje za protiprávní, že by neměl být ve vězení. Ale myslím si, že nebylo nutné setrvávat v ilegalitě," uvedla Anna Šabatová.

Čížkovické spalování kalů lidé parodovali

Zhruba 120 lidí se v sobotu sešlo na protestním happeningu proti spalování ropných kalů v cementárně Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku. Z vedení cementárny si dělali legraci a přirovnávali ho k ropákům, o nichž sehráli pohádku. Spalování už zastavit asi nepůjde, ale mělo by být ponaučením pro další podobné plány v okolí, řekl organizátor mítinku Libor Pisklák. Ekologie je na severu Čech dlouhodobě ožehavé téma, ale takovou pozornost jako spalování kalů v Čížkovicích za poslední roky vyvolalo máloco. Cementárna si koupila 110.000 tun paliva, vytvořeného smícháním ropných zbytků z Ostravska a vápna, které teď přidává do palivové směsi. Ušetří tím ročně řádově miliony korun za uhlí. Spalování i přes odpor části veřejnosti začalo naplno letos v březnu a mělo by pokračovat dalších pět let. Místní se ale ještě nevzdali a vedení firmy se připomněli happeningem, při němž s transparenty prošli k hlavní bráně závodu a přímo pod okny vedení sehráli úsměvnou pohádku o ropácích, odkazující na stejnojmenný film Jana Svěráka z roku 1988. Vedení firmy v ní s obskurním živočišným druhem nepřímo srovnali. Libor Pisklák ale přiznává, že se spalováním už mnoho nezmohou. "Je aspoň dobře, že se o celém problému začalo mluvit. Podobných znečišťovatelů je tu víc a úřady by si při dalších podobných plánech měly uvědomit postoj lidí," řekl Libor Pisklák.

Archeologové v Moravské Třebové odhalili pozůstatky hradu ze 13. století

Archeologové odhalili na zámku v Moravské Třebové pozůstatky hradu ze 13. století. Konkrétně to jsou zbytky zdí. Výzkum se dělá v zatravněné části zámeckého nádvoří kvůli překladům inženýrských sítí a také s cílem zmapovat půdorys původního hradu. ČTK o tom informoval archeolog Ladislav Rytíř. "Soustředili jsme se i do částí, které nebudou zasaženy stavební činností, ale obsáhnou tu nejstarší část tohoto areálu, tedy původní hrad, jehož počátky můžeme klást někam do první poloviny 13. století. Tam se tedy soustředila první část našeho výzkumu a podařilo se odhalit relikty zdi - hradební věž a návazné stavby," uvedl Ladislav Rytíř. Archeologové odhalili i mladší nálezy, například části nádob ze 16. století. Výzkum v areálu zámku pokračuje, vědci se snaží zjistit půdorys gotického hradu, který byl historickým předchůdcem stávajícího renesančního sídla. Půdorys hradu by měl být patrný v novém dláždění zámeckého areálu.

Helfštýn připomíná výstavou 30 let kovářských setkání Hefaiston

Šperky, kovolitecké práce, volné plastiky a zbraně, které připomínají uplynulých 30. ročníků mezinárodního setkání Hefaiston na hradě Helfštýn na Přerovsku, si mohou prohlédnout návštěvníci v galerii hradu i jeho exteriérech. Kromě prací vytvořených přímo při setkáních uměleckých kovářů představuje i exponáty ze sbírek hradu a absolventské práce mladých kovářů, řekl TK kastelán hradu Jan Lauro. Na výstavě jsou zastoupeny technologie všech kategorií, které se při Hefaistonech hodnotí. Vystaveny jsou například šperky Veroniky Habermannové, kovolitecká práce Hoře z moře Indry Steina či volná plastika italského kováře Roberta Giordaniho, jmenoval některé autory kastelán. Přímo v galerii výstavě vévodí tři monumentální plastiky zapůjčené z turnovské Střední umělecko-průmyslové školy, která s Hefaistonem dlouhodobě spolupracuje. Dalších 11 monumentů najdou návštěvníci v exteriérech hradu. Naopak na kováře nezvykle miniaturní jsou vystavené novoročenky ve dvou výklencích. "Jsou to osobní dary kovářů buď správě hradu nebo bývalé kastelánce Marcele Kleckerové. Jsou plné nápadů, vtipu a zaujmou řemeslnou dovedností. Ve sbírce hradu jich je asi stovka, na výstavě představujeme 20 z nich," doplnil kastelán. Umělečtí kováři se na Helfštýně v létě setkávají od roku 1981. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté řemeslo se postupně stala světově uznávaná akce kovářů, na kterou každoročně míří několik set účastníků z celého světa.

Výstava módních salonů Uměleckoprůmyslové muzeum prodloužilo

Na výstavu přibližující pražské módní salony let 1900 až 1948 zavítalo do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze od poloviny prosince přes 20.000 návštěvníků. I vzhledem k tomuto úspěchu byla výstava prodloužena, potrvá až do 13. května. Expozice zájemcům mimo jiné představí populární hvězdu prvorepublikových filmů Adinu Mandlovou jako manekýnku. "Bude přístupna i o státních svátcích 1. a 8. května, a to od 10:00 do 18:00 hodin," řekla ČTK mluvčí muzea Jana Ulipová. Adina Mandlová se v nezvyklé roli objevuje při projekci záběrů ze starých filmových týdeníků; v jednom z nich se ukazuje módní přehlídka, na které předvádí šaty. Pozoruhodná expozice mapuje tvorbu pražských módních závodů první poloviny 20. století. "Ve dvou sálech je vystavena kolekce secesních oděvů, vrcholné ukázky nadčasové pražské elegance z nejluxusnějších salonů první republiky, přešívané šaty válečného období i móda dokládající rozvoj společenského života před rokem 1948. V těchto dnech muzeum výstavu obohatilo o večerní toaletu ze salonu Madlén, která zvítězila v roce 1946 v soutěži O karlovarský model," uvedla Jana Ulipová. Vedle oblečení dokumentují práci salonů velkoformátové fotografie Františka Drtikola, Františka Vobeckého, Willyho Strömingera a dalších fotografů. Na další obrazovce běží projekce více než stovky snímků modelů ze salonu Hany Podolské z let 1922-1943, pořízených z dobových časopisů, které podrobně seznamují s rozsahem a stylem tvorby tohoto salonu.

Ze sportu:

Petra Kvitová porazila Saru Erraniovou 6:4, 6:3 a české tenistky dělí bod od druhého postupu do finále Fed Cupu za sebou. Obhájkyně titulu vedou v semifinále v Ostravě nad Italkami po sobotě 2:0 na zápasy. V úvodní dvouhře uspěla česká dvojka Lucie Šafářová, která za podpory sedmi tisíc fanoušků v ČEZ areně porazila Francesku Schiavoneovou 7:6 a 6:1. V neděli může třetí postupový bod získat Petra Kvitová, proti které by měla nastoupit Fraanceska Schiavoneová, ale je možné, že italský kapitán Corrado Barazzutti přichystá změnu. Na kurt může poslat Flavii Pennettaovou nebo Robertu Vinciovou. K další dvouhře nastoupí Lucie Šafářová a Sara Erraniová, ale i v tomto případě je změna možná. Do závěrečné čtyřhry jsou na české straně nahlášeny loňské vítězky Roland Garros Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou a na italské Roberta Vinciová se Sarou Erraniovou.

Tenista Tomáš Berdych si v Monte Carlu o titul nezahraje. V semifinále prohrál se světovou jedničkou, Srbem Novakem Djokovičem 6:4, 3:6 a 2:6. Šestadvacetiletý Tomáš Berdych na okruhu ATP prohrál s Novakemm Djokovičem devátý zápas z deseti a přišel o možnost zahrát si potřetí v kariéře ve finále turnaje série Masters. Se světovými jedničkami má český hráč bilanci třináct porážek a dvě výhry - obě zaznamenal proti Švýcaru Rogeru Federerovi.

Fotbalisté Českých Budějovic zvítězili v 26. kole první ligy na hřišti Příbrami 2:1 a čtvrtou výhrou v řadě si definitivně zajistili záchranu. Čtyři kola před koncem mají náskok 14 bodů před předposlední Ostravou. Výhru Jihočechům zařídili devatenáctiletý záložník František Němec, pro kterého to byl první ligový gól kariéry, a vlastní trefou příbramský stoper Jiří Krejčí. Za domácí snížil Martin Šlapák, který se trefil v šestém utkání po sobě.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály v Brně druhý zápas ligového finále nad týmem Frisco IMOS hladce 88:61 a k obhajobě titulu jim chybí už jen jedno vítězství. Sérii mohou ukončit v úterý v Praze.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký splnil roli hlavního favorita Rallye Šumava Klatovy a vyhrál tak i třetí závod mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Pilot vozu Škoda Fabia S2000 byl v čele od první rychlostní zkoušky a druhého Romana Krestu nakonec porazil o minutu a 22 sekund. Třetí místo obsadil s odstupem další minuty Jaromír Tarabus. Domácí šampionát pokračuje čtvrtým závodem 25. a 26. května, kdy se uskuteční Rallye Český Krumlov.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová vyhrála v Českých Budějovicích třetí nominační závod vodních slalomářů a zdramatizovala boj o účast na olympijských hrách v Londýně. Dosavadní vedoucí žena nominačního pořadí Kateřina Kudějová obsadila až deváté místo. Do Londýna už se kvalifikoval kajakář Vavřinec Hradilek. Ze tří závodů má dvě vítězství a druhé místo a nemůže být v konečném hodnocení předstižen. Ve zbylých kategoriích se rozhodne až v neděli. "Čekal jsem, že ti velcí favorité odskočí víc, ale povedlo se to jen Vávrovi (Hradilkovi)," řekl ČTK kouč reprezentace Jiří Pultera.

Florbalistky Herbadentu SJM Praha 11 získaly pošesté za sebou titul v extralize. V superfinále na jediný zápas zdolaly v pražské O2 areně před rekordní návštěvou 5097 diváků FbŠ Bohemians 6:2. Svěřenkyně trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové se mohou těšit na účast na říjnovém Poháru mistrů ve švédské Umee.

Nedělní počasí v Česku:

Převážně oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.

21-04-2012