Denní souhrn zpráv Zprávy

01-05-2012

Premiér Nečas navrhne do funkce ministra školství profesora Fialu

Premiér Petr Nečas (ODS) navrhne na post ministra školství stávajícího prorektora brněnské Masarykovy univerzity Petra Fialu. Prezident ho do funkce jmenuje ve středu. Podle stínového ministra školství z ČSSD Marcela Chládka sedá Fiala na "elektrické křeslo" ministra a čekají ho problémy v regionálním školství i oříšek s čerpáním peněz z fondů Evropské unie. Profesor Fiala, který byl dvě funkční období do roku 2011 v čele Masarykovy univerzity, je od loňského září hlavním Nečasovým vědeckým poradcem a od listopadu členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace. "Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím ve prospěch českého školství a vzdělanosti. Mým prvním cílem bude stabilizovat resort a vytvořit prostředí, v němž bude panovat vzájemná důvěra mezi aktéry změn, kterými školství na všech stupních v současné době prochází," uvedl Fiala v tiskovém prohlášení. Dodal také, že nabídku premiéra na ministerský post by bylo nezodpovědné odmítnout. Resort byl bez šéfa celý duben. Fialovo jméno se v kuloárech v souvislosti s křeslem, které na konci března opustil tehdejší ministr za Věci veřejné Josef Dobeš, objevovalo už několik dní. Politici hledali po rozpadu nejmenší vládní strany nestranického kandidáta.

Strany slavily s občany 1. máj, anarchisté se střetli s DSSS

Letošní oslavy 1. máje, Svátku práce, tradičně doprovodily akce, které pro své příznivce pořádaly politické strany, zejména komunisté a sociální demokraté. Opozice volala po odchodu vlády a předčasných volbách. V Praze se střetli anarchisté s příznivci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Neobešlo se to bez zranění, i když na obě strany dohlížely policejní síly a nad Prahou kroužil policejní vrtulník. Opačná situace panovala na Petříně, kde mezitím padl rekord v líbání.

Už v úterá dopoledne začala v Praze na Výstavišti oslava 1. máje pořádaná KSČM. Místopředseda strany Stanislav Grospič vznesl požadavek na zrušení vládních reforem, odstoupení vlády a vypsání předčasných voleb. Odpoledne vystřídali komunisty na stejném místě u Křižíkovy fontány sociální demokraté. Své příznivce uvítali hudebním představením na Křižíkově fontáně. Předseda strany Bohuslav Sobotka se pražských oslav neúčastnil a zamířil do Vyškova. Tam prohlásil, že ČSSD využije každou příležitost, jak vyvolat předčasné volby do sněmovny. Podle něj vláda přežila poslední krizi proti vůli většiny občanů. Z podzimních krajských a senátních voleb chce ČSSD udělat referendum o budoucnosti vlády. Svoji prvomájovou oslavu pořádala i vládní ODS, a to v Praze na Petříně.

V centru Prahy na Střeleckém ostrově slavili 1. máj anarchisté, kteří se pak vydali na náměstí Republiky. Odtud se chtěli vrátit zpět; trasa průvodu přitom vedla kolem Můstku, kde se právě konala demonstrace příznivců krajní pravice. Pravicoví radikálové byli od davu anarchistů odděleni policejní technikou, přes bílé dodávky však létaly nejen nadávky, ale i plastové a skleněné lahve a několik dlažebních kostek a kamenů. Při střetu byli podle policie lehce zraněni tři policisté a dva účastníci protestů. Dvaadvacetiletý muž byl zadržen kvůli napadení policisty.

Oslavně dnešního dne jako svátku lásky dali přednost lidé, kteří vyrazili tradičně se líbat na Petřín či kamkoli jinam. Na pražském Petříně padl odpoledne rekord v počtu párů líbajících se pod rozkvetlou třešní. Prvomájový polibek si na prostranství před rozhlednou dalo 108 párů. Byl tak překonán loňský rekord, kdy se tam v jeden okamžik líbalo 66 párů.

Ukrajina kvůli Tymošenkové čelí bojkotu Eura i summitu na Krymu

Ukrajina se před nadcházejícím evropským fotbalovým šampionátem, pořádaným spolu s Polskem, ocitla pod tlakem evropských politiků, kteří kvůli věznění expremiérky Julije Tymošenkové hrozí bojkotem této významné sportovní události. Na fotbal na Ukrajinu neplánuje přijet šéf Evropské komise José Barroso a účast zvažuje také německá kancléřka Angela Merkelová. Nejméně pět evropských prezidentů včetně Václava Klause se rozhodlo nejet na květnový regionální summit hlav států na Jaltě. Kyjev tvrdí, že jde o metody studené války. Západ nesouhlasí s vězněním Tymošenkové, která si odpykává sedmiletý trest za údajně nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu, a rozsudek považuje za politicky motivovaný. Nad bojkotem fotbalu na Ukrajině uvažuje mimo jiné i český premiér Petr Nečas se svým kabinetem. Politická situace na Ukrajině byla mimo jiné i tématem pondělní ražské schůzky ministra zahraničí Karla Schwarzenberga s jeho slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem. Shodli se na tom, že zhoršení zdravotního stavu Tymošenkové ohrozí ukrajinskou pozici v Evropě.

ČT: Nové útočné pušky Bren české armády selhávají

Nové útočné pušky Bren, které používají čeští vojáci v Afghánistánu, selhávají. Uvedla to Česká televize (ČT). Poruchy již údajně vykázalo 48 z celkem 530 zbraní. Příčiny selhání hledají přímo v zahraničí armádní experti. Pokud je neodhalí, budou pušky s označením CZ 805 zaslány ke kontrole do Česka. Armáda koupila od České zbrojovky 8000 pušek Bren za 1,5 miliardy korun, dodáno bylo zatím 3671 kusů. Pušky dostaly přednostně bojové jednotky. Podle televize spočívají problémy nejčastěji v zasekávání nábojů. Někteří vojáci prý zaznamenali potíže s novými puškami přímo v akci. "Jedné jednotce jich v boji selhalo šest. Tedy šest lidí muselo přejít na záložní zbraň," citovala ČT vyjádření jednoho z vojáků na facebooku. Česká zbrojovka si ale není žádné chyby vědoma, sdělil televizi obchodní ředitel firmy Ladislav Britaňák. "Bude důležité dostat ty zbraně k nám, moct si je prohlédnout a konstatovat, co se vlastně děje," uvedl.

Zemědělci začnou tento týden chystat protesty kvůli zelené naftě

Zemědělci začnou tento týden chystat masivní protesty. Důvodem je postoj premiéra Petra Nečase, který nereagoval na výzvu Agrární komory k jednání o zachování tzv. zelené nafty. Nečas se měl vyjádřit do dneška. ČTK to řekl prezident komory Jan Veleba. Agrární komora svolala na čtvrteční dopoledne krizový štáb, který by měl vyhodnotit situaci a rozhodnout o dalších krocích. "Rozhodně půjde o protesty. Již není dál na co čekat," řekl Veleba ČTK bez dalších podrobností.

Zrušení zelené nafty je součástí vládou schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, ročně by tak přišli o 1,6 miliardy korun.

Ministr Drábek dal sociálním službám dalších 140 mil, musí to schválit MF

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) předběžně rozdělil sociálním službám dalších 140 milionů korun, na nichž se již dříve dohodl s asociací poskytovatelů péče a zástupci krajů. Musí to ale ještě schválit ministerstvo financí (MF), řekl Drábek v České televizi (ČT). Pak bude možné považovat věc za potvrzenou. Drábek věří, že ministerstvo financí vedené jeho stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem to v nejbližších dnech udělá. Podle něj jde totiž o přesun položek v jedné rozpočtové kapitole. Peníze navíc pro sociální služby získalo ministerstvo práce a sociálních věcí vnitřními úsporami. Ministr v ČT řekl, že úřad vyhověl naprosté většině ze stovek žádostí o dofinancování, které byly dobře odůvodněné, byť ne třeba v plné výši. Podle seznamu zveřejněného na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí se dotace navýší u jednotlivých organizací o desítky tisíc až miliony korun. Nejvyšší částku navíc, přesně pět milionů korun, dostane Domov důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Tím se dotace pro domov zvedne na téměř dvojnásobek. Vůbec nejvyšší dotace po navýšení byla připsána Domovu pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské, a to 26 milionů korun. Domov, který se nachází v Jáchymově na Karlovarsku, tak dostane o tři miliony více, než měl obdržet před navýšením. Dotaci dostanou i některé organizace, kterým nechtělo dát ministerstvo původně na letošek nic. Třeba pražské sdružení Člověk zpět k člověku tak nově obdrží na svůj Dům domácí péče zhruba 3,5 milionu korun.

Podle zástupců organizací, které se starají o potřebné, hrozilo kvůli nedostatku peněz uzavření víc než 200 služeb. Dopadlo by to na 25.000 klientů a o práci by mohlo přijít 1400 lidí. Poskytovatelé služeb proto plánovali na 16. dubna demonstraci. Po jednání 10. dubna, kde se s ministrem dohodli na uvolnění dodatečných 140 milionů, ji ale odvolali.

České dráhy loni hospodařily se ziskem 491 milionů Kč

České dráhy (ČD) loni hospodařily se ziskem 491,2 milionu Kč, zatímco v roce 2010 byly ve ztrátě 980,7 milionu Kč. Napsal to server Týden.cz s odvoláním na loňskou výroční zprávu ČD. Celá skupina byla v roce 2011 v zisku přesto, že osobní i nákladní doprava skončily ve ztrátě. Z údajů ve výroční zprávě vyplývá, že se na pozitivním výsledku skupiny podílel především prodej řízení provozu Správě železniční dopravní cesty, na níž České dráhy vydělaly 256 milionů korun, a prodej dalšího majetku. Správa majetku tak vykázala zisk 488 milionů Kč a ostatní činnosti byly v plusu 233 milionů korun.

Během dne "pálení čarodějnic" vzniklo nejvíce požárů za posledních pět let

Nejvíce požárů za posledních pět let likvidovali hasiči v poslední dubnový den, kdy se na řadě míst země konalo tradiční "pálení čarodějnic". Hasiči zasahovali v pondělí 30. dubna celkem u 154 požárů a dalších 24 likvidovali v prvních šesti hodinách dnešního dne. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Ivana Svitáková. Pondělní požáry si vyžádaly jeden lidský život a škody ve výši zhruba 6,2 milionu korun. Více než polovina všech pondělních požárů se stala v odpoledních a večerních hodinách. S největší pravděpodobností se tedy na vysokém počtu výjezdů hasičů podepsaly právě oslavy filipojakubské noci spojené se zapalováním hranic. Ke vzniku požárů ovšem značně přispívá nynější horké a suché počasí. Jen za poslední čtyři dny hasiči likvidovali 614 požárů. Dlouhodobý denní průměr přitom činí 55 požárů.

Lidovky.cz: Týc se prý obrazy z lidského popela dopustil přestupku

Tvorbou obrazů z lidského popela se výtvarník Roman Týc podle pražského magistrátu dopustil přestupku. Uvedl to server Lidovky.cz. Obsílku kvůli loňské výstavě Vykradač hrobů dostal Týc před několika dny. Výtvarník tvrdí, že chtěl výstavou upozornit na to, že část lidského popela končí na skládkách. Týc byl kvůli jedné ze svých akcí, kdy vyměnil skla na semaforech, odsouzen k jednomu měsíci ve vězení a na začátku dubna byl obžalován z napadení strážníka. Týc, vlastním jménem David Hons, vystavil loni v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary celkem 19 obrazů vytvořených údajně z popela zbylého po kremacích lidských ostatků. "Můj záměr nebylo šokovat, ale prostě upozornit na něco, co šokující opravdu je. A to je, že část ostatků, která se nevejde do urny, se prostě vyváží na skládku," sdělil serveru.

Národní muzeum nebude skenovat obsah dvou tajemných beden

Národní muzeum nebude skenovat obsah dvou tajemných beden, které mu před více než stovkou let věnoval botanik a farmakolog Bohuslav Jiruš (1841-1901). Při pátrání bude pokračovat neinvazivními metodami a zaměří se na detailní archivní bádání. Odborníci tak přihlédli k názoru lidí, kteří svůj nesouhlas se skenováním vyjádřili v internetovém hlasování. Výsledky hlasování dnes zveřejnilo muzeum na svých webových stránkách. Jiruš si v závěti vymínil, že bedny mohou být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101. O tom, jak má být s darem naloženo, mohli zájemci hlasovat do půlnoci 30. dubna na zpravodajském portálu Národního muzea pro třetí tisíciletí. V anketě vyjádřilo svůj názor více než 3000 osob. Skenování obsahu beden podporovalo 47 procent hlasujících, proti bylo 53 procent. Ještě před několika týdny se ale zdálo, že hlasující v anketě budou chtít znát obsah Jirušových schránek. V posledních dnech ale jejich počet stagnoval. Diskuse, kterou téma Jirušova testamentu vyvolalo, byla velmi bouřlivá a emotivní.

Každá ze dvou zapečetěných beden s hmotností mezi 300 až 400 kilogramy je opatřena mosazným štítkem. Jejich povrch kryje ze všech stran masivní dřevěná deska. Vnitřek je vyložen zinkovým plechem. Uvnitř má být Jirušova archivní pozůstalost, což jen v náznacích závěť popisuje. Víko bedny přidržuje 12 hřebů, každý o délce asi 20 centimetrů. Většinu z nich chrání originální vosková pečeť z roku 1901 - známka toho, že schránky dosud nikdo neotevíral. Co obě schrány ukrývají, o tom se mohou historici jen dohadovat. "Veškeré předměty nalézající se v mém bytu neb v ústavu farmakologickém, pokud jsou můj majetek, mimo bibliotheky, nábytku, zcela chatrných šatů a prádla špatného... musí se uložiti do beden zinkovým plechem vyložených. Předměty zasypou se naftalinem a bedny se pak vzduchotěsně zaletují," přál si Jiruš v testamentu.

Lidé si v Ostravě poprvé mohli prohlédnout opravovaný Plynojem

Doslova v obležení Ostravanů a dalších návštěvníků se ocitla ostravská Dolní oblast Vítkovice. Největší český brownfield a národní kulturní památka se zpřístupnila veřejnosti u příležitosti dne otevřených dveří strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group, řekla ČTK jeho mluvčí Eva Kijonková. Lidé tak měli i ojedinělou možnost prohlédnou si objekt Plynojemu, který se právě proměňuje v multifunkční centrum pro více než 1500 lidí. "Bylo příjemné potkat lidi, kteří v areálu pracovali ještě v době, kdy byl Plynojem funkční, a dnes neskrývali překvapení z toho, v co se objekt proměňuje. Veřejnosti se oficiálně otevře někdy na podzim, ale chtěli jsme lidem dát jedinečnou příležitost vidět i budoucí zákulisí a technické zázemí vzdělávacího centra, která už pak nebudou mít možnost vidět," uvedla Kijonková.

Za přeměnou Plynojemu stojí architekt Josef Pleskot. Podle jeho návrhu zůstala zachována původní ocelová konstrukce Plynojemu tak, aby historická hodnota bývalého zásobníku plynu zůstala neporušena. Světlo se do objektu dostane shora proskleným vrchlíkem, kromě toho byla jedna čtvrtina obvodového pláště vyřezána a nahrazena sklem. Z objektu je také prosklený průhled na Vysokou pec číslo 1, která se před časem zpřístupnila turistům.

Muzikál Once podle Irglové a Hansarda má 11 nominací na ceny Tony

Broadwayský muzikál Once, jenž vznikl podle stejnojmenného hudebního filmu s Markétou Irglovou a Irem Glenem Hansardem, získal nejvíc nominací na letošní prestižní americké divadelní ceny Tony. Úspěšný muzikál může na slavnostním vyhlašování 10. června získat až 11 ocenění včetně hlavní ceny pro nejlepší muzikál. Muzikál Once měl po svém březnovém uvedení skvělé recenze. Nedávno představení získalo také pět nominací na newyorské divadelní ceny Drama Desk Awards, jejichž vítězové budou vyhlášeni 3. června. Irglová a Hansard získali v roce 2008 Oscara za nejlepší filmovou píseň. Balada Falling Slowly zazněla právě v nízkorozpočtovém irském snímku Once režiséra Johna Carneyho.

Automuzeum ve vratislavickém pivovaru zahájilo novou sezonu

Automuzeum sídlící v areálu pivovaru v Liberci - Vratislavicích zahájilo novou turistickou sezonu. Na její začátek připravilo tradiční autofestival a setkání veteránů. Lidé je dnes mohou obdivovat jak ve vratislavickém pivovaru, tak na silnicích v krajském městě. Přímo v muzeu spatří příznivci motorismu desítky automobilových veteránů, ale i motocykly či historická kola. Do nové sezony muzeum vstupuje s upravenou expozicí. Milovníky starých aut v ní čeká i několik novinek. "Přidali jsme k vozidlům některé doplňky a podobně," uvedl jeden ze zakladatelů muzea Milan Bumba. "Máme tam také nový traktor nebo mercedes z 50. let," doplnil. Návštěvníkům muzeum nabízí řadu tuzemských i zahraničních automobilových skvostů.

Spokojená Věra Čáslavská raději nic nechválí, aby se to nepokazilo

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská je na roztrhání, ale vše zvládá s elegancí a neutuchající energií. Na prahu svých sedmdesátin, které oslaví ve čtvrtek, se cítí dobře. "Jsem spokojená se stavem, který prožívám," řekla Čáslavská. "Cítím se spokojená a nezávislá na velkých rozhodnutích, jako jsem měla dřív, nejsem pod žádným tlakem, že musím něco dokázat a překonat. Je to docela šťastné období," dodala. V posledních týdnech má napilno. Pořádala olympiádu pro japonské sirotky po cunami, otvírala kliniku fyzioterapeuta Pavla Koláře. Ve středu pokřtí poštovní dopisnici se svým portrétem od Oldřicha Kulhánka a večer má premiéru dokument Olgy Sommerové, jehož je hlavní postavou. Narozeninový den stráví v Ostravě při autogramiádě knihy Pavla Kosatíka "Věra Čáslavská - Život na Olympu".

Čáslavská v životě prožila nádherná období, po kterých následovaly těžké časy. Nejdříve vystoupala na sportovní vrchol - v Japonsku 1964 získala tři olympijská zlata a v Mexiku 1968 další čtyři vavříny. Byla symbolem Pražského jara, ale po návratu ji v komunistickém Československu čekaly výslechy státní bezpečnosti a po podpisu manifestu Dva tisíce slov ji režim zavrhl. Rok po sametové revoluci v roce 1989 se vrátila na veřejnost jako poradkyně prezidenta Václava Havla, ale vše se zvrtlo smrtí bývalého manžela Josefa Odložila v roce 1993 po jeho potyčce se synem Martinem. Ten byl v roce 1996 odsouzen ke čtyřem letům vězení, ale o rok později mu prezident Havel udělil milost. Čáslavská složitou situaci nezvládla a v roce 1998 se stáhla na řadu let do ústraní. Po depresích je už pár let zase svěží dámou. V Kosatíkově knize Život na Olympu Čáslavská otevřeně hovoří o všech svých strastech, o slávě jen minimálně. První křest před čtenáři bude mít kniha 3. května v ostravském knihkupectví Librex.

Sedmdesátiny slaví Petr Janda, skladatel a lídr Olympiku

Skladatel, kytarista a zpěvák Petr Janda, kterému bude 2. května 70 let, patří k zakládajícím členům jedné z nejslavnějších českých skupin - Olympiku. S ním vydal dvě desítky alb, z nichž to první s názvem Želva (1968) je považováno za jedno z přelomových alb českého bigbítu. Janda proslul jako autor písní, nejznámější jsou Želva, Dej mi víc své lásky, Otázky či Slzy tvý mámy. Olympic stejně jako jeho frontman slaví letos výročí - 50. let. Janda se po maturitě vyučil spojovým mechanikem. Zpíval v dětském sboru Bohumila Kulínského, hrál na housle, které ale posléze s lehkým srdcem vyměnil za kytaru. Začínal s kapelou Sputnici v roce 1959 a poté založil soubor B. B. Qiuntet. V roce 1963 Janda nastoupil do skupiny Karkulka, která se záhy přejmenovala na Olympic. Kapela překonala několik krizí, střídání muzikantů i nástup nových stylů. Janda je potřetí ženatý. Má tři dcery a brzy očekává narození dalšího potomka. Dcera Marta se "potatila", zpívá s německou kapelou Die Happy.

Zemřel nejlepší český horolezec 20. století Radovan Kuchař

Nejlepší český horolezec 20. století Radovan Kuchař v pondělí náhle zemřel. Bylo mu 83 let. Turnovský rodák Kuchař patřil v 50. a 60. letech mezi světovou horolezeckou špičku. Nejlepším českým horolezcem 20. století byl vyhlášen v roce 2001. V roce 1955 se poprvé dostal do Alp, kde v následujících letech zlezl severní stěnu Matterhornu, Eigeru nebo Grandes Jorasses. V letech 1958-60 podnikl expedici na Kavkaz a v roce 1965 se zúčastnil výpravy do afghánského pohoří Váchán ve východním Hindukúši, kde stanul například na vrcholu hory Hevad (6849 m). Koncem 70. let byl Kuchař ještě v Pamíru, v Mongolsku a v roce 1982 na Altaji. Vysněnou cestu do Himálaje si ale kvůli úrazu nesplnil.

Na Baťově kanálu začala plavební sezona, přibyla nová přístaviště

Na Baťově kanálu, jedné z turistických atrakcí jihovýchodní Moravy, začala fungovat dvě nová přístaviště. Lidé je najdou ve Strážnici a Sudoměřicích na Hodonínsku. Další nové molo ve Spytihněvi na Zlínsku oficiálně zahájí provoz 16. června. Celkové náklady na vybudování tří přístavišť činí 22,5 milionu korun, sdělila ČTK mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Známá vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem na Hodonínsku přilákala loni do regionu zhruba 65.000 turistů. Stala se tak jedním z nejvýznamnějších cílů cestovního ruchu na Moravě. Baťův kanál je populární také mezi cyklisty. Podél kanálu vede souběžná cyklostezka.

Sport

Liberecký útočník Petr Nedvěd byl vyhlášen Hokejistou sezony v extralize. Čtyřicetiletý centr se stal největší hvězdou slavnostního večera v pražském klubu SaSaZu a vedle hlavní ceny převzal i trofej pro nejproduktivnějšího hráče základní části. Nejlepším hráčem play off byl zvolen kapitán mistrovských Pardubic Petr Koukal. Nedvěd, který převážnou část kariéry strávil v NHL, dosáhl poprvé na vítězství v produktivitě díky 61 bodům za 24 branek a 37 asistencí z 49 utkání. Hrál i se zlomenou čelistí. V play off nasbíral v 11 zápasech 13 bodů za šest tref a sedm přihrávek.

Tenistka Petra Cetkovská porazila na antukovém turnaji v Estorilu deblovou partnerku Alexandru Panovovou, s níž v sobotu získala titul v Maroku. Nad ruskou soupeřkou zvítězila hladce 6:2, 6:1 a počtvrté za sebou postoupila do druhého kola.

Opět padaly teplotní rekordy, ve Strážnici bylo 31,5

Také první květnový den byl opět ve znamení teplotních rekordů. Na několika místech teploty překročily i 30 stupňů Celsia. Například ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 31,5 stupně Celsia. V Ostravě-Porubě teploměr ukázal 30,7 stupně Celsia. Nezvyklé teplo bylo i na horách. Na Lysé hoře - bylo naměřeno 24,2 stupně Celsia. Také v Královéhradeckém a Pardubickém kraji padaly letité teplotní rekordy. Podobně teplé počasí předpovídají meteorologové i během středy, teploty by znovu měly být mezi 28 až 31 stupni Celsia. Odpoledne se mohou opět objevit přeháňky nebo bouřky. Ještě ve čtvrtek by teplotní maxima mohla vyšplhat na 27 stupňů. Před víkendem se však ochladí a v pátek už má být oblačno nebo polojasno s teplotami 19 až 23 stupňů Celsia a místy i s dešťovými přeháňkami.

01-05-2012