Denní souhrn zpráv Zprávy

10-05-2012

Odbory žádají odklad reformy penzí, jinak nejdou na tripartitu

Odbory žádají po vládě odklad důchodové reformy do doby ekonomického růstu. Chtějí po kabinetu také vyjasnění pravidel stávky, čerpání peněz z evropských fondů i prorůstových opatření. Splněním požadavků podmiňují svou účast na tripartitě. Na odpověď počkají do 4. června. Po čtvrtečním jednání předsednictva tripartity to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) by otálení s důchodovou reformou bylo neodpovědné, vláda ale s odbory dál jednat chce. Už 22. května budou ale odboráři rozhodovat o tom, zda a k jakým protivládním protestům přikročí. Ve hře je i stávka. Za nátlak na kabinet to předáci nepovažují. "Vydírání - to bych už vůbec nepoužil. Sněm, který bude rozhodovat o těchto věcech, jsme avizovali dávno předtím. Protesty jsou jedna věc a bavení se o důležitých záležitostech je věc druhá. Dali jsme požadavky jasně na stůl," řekl Jaroslav Zavadil. Pokud by podle něj vláda vstříc nevyšla, přestanou odbory na hlavní jednání s vládou a zaměstnavateli chodit. Dál by ale předáci působili v tripartitních pracovních týmech a návrhy připomínkovali.

Premiér Nečas: Prorůstová opatření se nevylučují s odpovědným hospodařením

Opatření na podporu ekonomického růstu nesmí být vnímána jako něco, co je v rozporu s důrazem na rozpočtovou disciplínu, míní český premiér Petr Nečas (ODS). V prohlášení pro média předseda vlády podpořil aktivity Evropské komise, které směřují k posílení ekonomického růstu. Petr Nečas ocenil, že nynější činnost a návrhy komise v mnohém reflektují obsah dopisu hlav států některých členských zemí EU včetně ČR, který v únoru zdůrazňoval a žádal právě zvyšování evropské konkurenceschopnosti. Česká vláda podle premiéra důraz na podporu růstu vnímá pozitivně a současně odmítá pokládat rozpočtovou disciplínu a prorůstovou agendu za něco, co se vzájemně vylučuje. Růstu podle Nečase nejde dosáhnout bez konsolidace veřejných financí a úsporných opatření. "Samotná úsporná opatření však nejsou dostačujícím krokem, ale pouze nezbytnou podmínkou. Tuto politiku hodlá česká vláda pod mým vedením naplňovat jak na národní úrovni, tak v rámci svého působení v Evropské unii," uvedl předseda vlády.

NERV: Podíl úvěrů z evropských fondů v Česku výrazně naroste

Peníze z evropských fondů nebudou v novém rozpočtovém období Evropské unie 2014 až 2020 k mání jen ve formě dotací, ale čím dál častěji jako výhodné úvěry. V České republice se podíl vratných zdrojů může zvýšit proti současnému stavu víc než trojnásobně, sdělila Národní ekonomická rada vlády (NERV). "Návratné finanční nástroje nejsou zcela novým nástrojem, nejsou ale ani zdaleka v plném rozsahu využívány. Jejich relativní váha se do budoucna bude zvyšovat, v České republice toto navýšení bude více než trojnásobné," uvedl ekonom Petr Zahradník. Tento způsob podpory umožňuje "recyklovat" peníze, což s přispěním soukromého kapitálu může nahradit výpadek výpadek evropských zdrojů, soudí Petr Zahradník. V Česku je využívání evropských zdrojů v podobě výhodných úvěrů teprve v začátcích, průkopníkem je v tomto ohledu Moravskoslezský kraj. V regionu nedávno vznikly dva fondy, které z peněz EU nabídnou výhodné úvěry například na regeneraci bývalých průmyslových areálů, obnovu památek nebo výstavbu sportovních zařízení.

Na dani z příjmu loni státu nejvíce odvedla opět společnost ČEZ

Na dani z příjmu právnických osob stát získal v roce 2011 nejvíce stejně jako v předchozích letech od energetické společnosti ČEZ. Následovala opět Česká spořitelna a na třetím místě nově Škoda Auto, která se posunula z osmého místa. Vyplývá to ze žebříčku, který každoročně sestavuje ministerstvo financí jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů. Čtvrtý skončil telekomunikační operátor Telefónica O2 a pátý byl T-Mobile, který se propadl z předchozího třetího místa. Výběr společností je prováděn na základě výše plateb provedených v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob. Loni vybrala daňová správa na dani z příjmu právnických osob přes 109 miliard korun. Samotný státní rozpočet získal 82,3 miliardy korun. "Ačkoliv se jedná pouze o 20 subjektů, jejich podíl na celkovém inkasu daně z příjmů právnických osob je 30 procent," uvedl k ocenění generální ředitel daňové správy Jan Knížek.

Ústavní soud ponechal v platnosti tři dny neplacené nemocenské

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení paragrafů, kvůli nimž lidé v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádnou náhradu platu. Návrh podali poslanci za ČSSD. V minulosti ÚS takzvanou karenční dobu už jednou zrušil. Lidé měli v prvních třech dnech pracovní neschopnosti dostávat 25 procent denního vyměřovacího základu. Zákonodárci poté zákon o nemocenském pojištění zaměstnanců novelizovali. Od 1. ledna 2009 se tak znovu začala uplatňovat karenční doba. V očích sociálních demokratů se tak obnovil protiústavní stav před nálezem Ústavního soudu.

ČR po osmi letech ratifikovala úmluvu WHO o kontrole tabáku

Česko po osmi letech odkladů ratifikovalo úmluvu Světové zdravotnické organizace (WHO) o kontrole tabáku. Prezident Václav Klaus ji podepsal 2. května, sdělilo ČTK tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. Česko bylo poslední v EU bez ratifikace. Úmluva platí ve 173 zemích a v EU, která je 174. smluvní stranou od roku 2005. V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let kouří až 40 procent. Cílem úmluvy je snížit míru užívání tabáku a ochránit zdraví současných i budoucích generací. Úmluva reaguje na fakt, že trh s tabákem se globalizuje a s ním se globalizují i marketingové nástroje. Zdůrazňuje opatření vedoucí k poklesu poptávky, jako je vyšší zdanění tabákových výrobků, kontrola pašování, zákaz prodeje tabáku nezletilým a ochrana před tabákovým kouřem na veřejných prostranstvích.

Projekt zdravotních knížek IZIP má být do prázdnin ukončen

Internetový projekt zdravotních knížek IZIP bude do prázdnin ukončen. Dohodli se na tom ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS). ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Projekt IZIP byl dlouhodobě kritizován, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) do něj za deset let vložila 1,8 miliardy korun s DPH. Ministr Heger po jednání s premiérem Nečasem řekl, že je s výsledkem spokojen. "Shodli jsme se, že ze všech změn, které mohou v budoucnu ve VZP nastat, je vypořádání se s projektem IZIP na prvním místě," uvedl ministr. VZP bere dohodu na vědomí a nebude ji zatím komentovat, řekl ČTK její mluvčí Jiří Rod. Ministra mrzí, že projekt, do kterého byly před deseti lety vkládány velké naděje a který stál české daňové poplatníky tolik peněz, končí neúspěchem. "I tak ale věřím, že budoucnost patří elektronizaci zdravotnictví, která ale musí být provedena účelně, hospodárně a ve prospěch pacientů i systému všeobecného zdravotního pojištění," dodal ministr Heger.

Ministr Vondra v Německu jednal o velitelství pro společnou jednotku V4

Operační velitelství společné vojenské jednotky států visegrádské skupiny (V4) by mělo být v německé Postupimi. Požádal o to český ministr obrany Alexandr Vondra svého německého kolegu Thomase de Maiziére a očekává, že s tím Berlín bude souhlasit. Na vytvoření společné bojového uskupení o více než 3000 vojácích se minulý týden dohodli ministři obrany V4 v Litoměřicích. Vzniknout by mělo do roku 2016. "Potřebujeme k tomu operační velitelství, které je certifikované v (Evropské) unii, a rozhodli jsme se, že požádáme Německo, aby nám k tomu poskytlo své velitelství v Postupimi. Ta odpověď bude asi pozitivní, předpokládám. Takhle jsme se o tom alespoň bavili," uvedl ministr Vondra ke čtvrtečním rozhovorům s ministrem de Maiziérem. Důvodem, proč se V4 rozhodla pro východoněmecké město ležící v těsném sousedství Berlína, je podle českého ministra jednak geografická blízkost. "Češi a Slováci s tím mají navíc už zkušenost z roku 2009, kdy to fungovalo dobře," připomněl ministr Vondra, že postupimské velitelství už v minulosti využívala i společná česko-slovenská jednotka.

Jan Švejnar se nezúčastní diskusních akcí ČSSD

Možný kandidát na prezidenta ekonom Jan Švejnar oznámil vedení ČSSD, že se nezúčastní diskusních akcí s místopředsedou strany Jiřím Dienstbierem. Podle něj by to bylo v rozporu s jeho vizí nezávislého kandidáta. Dienstbier je dalším případným kandidátem, jehož podporu ČSSD zvažuje. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka sdělil, že strana Švejnarovo rozhodnutí respektuje. "Pro ČSSD je to překvapivé rozhodnutí, protože Jan Švejnar původně svoji účast na Diskusních arénách potvrdil," uvedl Sobotka. Švejnar už dříve prohlásil, že pokud by kandidoval, byl by nestranickým kandidátem, nevyloučil ale přijetí podpory od ČSSD i dalších politických stran. Zatím není rozhodnut, zda bude kandidovat v přímé volbě hlavy státu. Kloní se k účasti ve volbách, ale definitivně svou kandidaturu oznámí až po přijetí prováděcího zákona k volbě.

STEM: S politikou nejsou lidé spokojeni, se svým životem ano

Se současnou politickou situací v zemi je nespokojeno 92 procent lidí. Většina Čechů si také myslí, že situace v ČR se vyvíjí nesprávným směrem, případně že nesměřuje nikam. Na svůj vlastní život ale lidé nahlížejí optimističtěji, spokojeny s ním jsou více než tři pětiny z nich. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. S politickou situací je spokojeno jen osm procent dotázaných. Takový stav nastával podle STEM vždy v době vážné vládní krize. Na počátku roku 1998 před vytvořením přechodné úřednické vlády bylo spokojeno deset procent lidí. V době opoziční smlouvy a vzniku hnutí Děkujeme, odejděte na přelomu let 1999 a 2000 to bylo jen sedm procent. Při pádu kabinetu Stanislava Grosse na jaře 2005 evidovala agentura osm procent spokojených, stejně jako po patovém výsledku voleb v roce 2006 a následném bezvládí. S velkou dávkou skepse hodnotí Češi i vývoj situace do budoucna. Podle 55 procent z nich se vyvíjí nesprávným směrem, podle 37 procent nesměřuje nikam.

Od čtvrtka je možné objednat spořící státní dluhopisy

Do konce května si lidé mohou objednat státní dluhopisy pro občany. Ministerstvo financí plánuje nabídnout dluhopisy za až 20 miliard korun, cenné papíry vydá 12. června. MF zároveň rozšířilo okruh zájemců, kteří si mohou dluhopisy pořídit a zároveň i rozšířilo nabídku například o sedmiletý dluhopis úročený podle míry inflace. Nově si budou moci tři typy dluhopisů koupit mimo jiné kraje, města, veřejné vysoké školy, stavovské komory a veřejnoprávní instituce jako Česká televize nebo ČTK. Dosud si cenné papíry mohly koupit pouze domácí nebo zahraniční fyzické osoby, občanská sdružení, odborové organizace, nadace nebo nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, registrované církve nebo náboženské společnosti. Loni si investoři objednali spořicí dluhopisy za víc než 20 miliard Kč.

ČSÚ: Meziroční inflace zpomalila růst na 3,5 procenta

Růst spotřebitelských cen v dubnu meziročně zpomalil na 3,5 procenta z březnových 3,8 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Analytici odhadovali, že meziroční inflace v dubnu klesne na 3,6 procenta. Zpomalení cenového růstu způsobily ceny potravin, které klesly poprvé po sedmi měsících. Ceny vajec byly vyšší o 62,9 procenta, běžného pečiva o 12,2 procenta, chleba o 17,5 procenta, mléka o 1,4 procenta,másla o dvě desetiny procenta a cukru o 6,8 procenta. Výrazný vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen měly nadále ceny v oddíle bydlení. Ceny zemního plynu vzrostly o 25,1 procenta, elektřiny o 4,2 procenta, vodného o 12 procent, stočného o 10,5 procenta, tepla a teplé vody o 8,2 procenta. Čisté nájemné bylo vyšší o 5,6 procenta, z toho regulované o 14 procent a tržní o 1,9 procenta.

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 8,4 procenta

Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 8,4 procenta z březnových 8,9 procenta. O práci se ucházelo 497.322 lidí, což je meziměsíčně o 27.858 méně. Naopak přibylo volných pracovních míst. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici odhadovali pokles nezaměstnanosti v průměru na 8,5 procenta. Nezaměstnanost meziměsíčně klesla v 76 okresech, přičemž nejvíce se snížila v okresech Písek, Jindřichův Hradec, Prachatice, Chrudim a Pelhřimov.

ČSÚ: Průmyslová výroba v březnu meziročně klesla o 0,7 pct

Průmyslová výroba v březnu meziročně klesla o 0,7 procenta, což je její první snížení od listopadu 2009. V porovnání s předchozím měsícem byla březnová produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,3 procenta. Ještě v únoru tuzemská průmyslová produkce meziročně zrychlila růst na 4,7 procenta po lednovém revidovaném zvýšení o 3,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Za celé první čtvrtletí letošního roku průmyslová produkce podle ČSÚ meziročně vzrostla o 2,2 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 0,9 procenta. Nejvíc vzrostla produkce motorových vozidel, a to o 11 procent.

ÚOHS zahájil nové správní řízení s MPSV

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil nové správní řízení s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) ohledně systému výplaty sociálních dávek. Má pochybnosti o tom, zda ministerstvo postupovalo správně. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Úřad vede řízení i s ministerstvem vnitra. Zabývá se smlouvou na poskytnutí licencí a souvisejících služeb a dodatky uzavřenými se společností Fujitsu Technology Solutions. "Úřad získal pochybnost o tom, zda byla tato veřejná zakázka zadána v zadávacím řízení, jak stanoví zákon," uvedl Petr Rafaj. Tendr napadala v minulosti KDU-ČSL. ÚOHS na základě jejího návrhu vedl dvě správní řízení, která nyní zastavil z formálních důvodů. Podle Petra Rafaje politická strana nemůže sama podnikat, není proto oprávněna podávat návrh na zahájení správního řízení.

Migranti protestovali proti ztížení podmínek pro práci v ČR

Asi 60 migrantů a pracovníků neziskových organizací v Praze protestovalo proti zpřísnění podmínek pro zaměstnávání cizinců v Česku. Vadí jim, že pracovní povolení budou tito lidé od července dostávat nově jen na šest měsíců a i na nekvalifikovanou práci budou potřebovat maturitu. Podle zástupců ministerstva práce jde ale o to nabídnout zaměstnání v první řadě lidem evidovaným na úřadech práce. Na Palackého náměstí poblíž ministerstva dorazili někteří v převlecích za nejrůznější nekvalifikované profese, nechyběli lidé s kyblíkem a čisticím prostředkem nebo žena s pilkou. Kromě zástupců konsorcia 26 nevládních organizací pracujících s cizinci dorazili i migranti z Mongolska, Ukrajiny a Vietnamu. Na transparentech měli nápisy jako Nepracujeme proti sobě, pracujeme společně. Nakonec postavili z kartonových krabic domek, který symbolizoval společnou práci českých a zahraničních pracovníků a který nakonec vytáhnutím jednoho stavebního dílu zbořili.

Občané Lidic požadují zastavení projektu Rozeznění - Lidice 2012

Obyvatelé Lidic požadují zastavení projektu Rozeznění - Lidice 2012, který má zachytit atmosféru života v obci těsně před jejím vyhlazením 10. června 1942. Unikátní audiodrama, jež má být k dispozici návštěvníkům areálu lidického památníku od 9. června, podle nich události zkresluje. Informovala o tom starostka Lidic Veronika Kellerová. Projekt Rozeznění - Lidice 2012 vzniká v souvislosti se 70. výročím lidické tragédie. Návštěvníci areálu lidického památníku by si měli interaktivní zvukovou expozici vyslechnout prostřednictvím upraveného mobilního telefonu při procházce pietním územím. Podle občanů z Lidic ale audiodrama zkresluje historii a zlehčuje období heydrichiády a stanného práva, které předcházelo vypálení vesnice. Literární text pro projekt Rozeznění - Lidice 2012 napsala česká spisovatelka a překladatelka žijící v Německu Tereza Semotamová. Hlavním tématem je obyčejný život člověka v dramatické době. Představuje to, co Lidicemi mohlo znít v posledních dnech před jejich zánikem. Fiktivní dialogy evokují atmosféru těsně po atentátu na Reinharda Heydricha, kdy však obyvatelé Lidic ještě nevědí, že zemřel. V dramatu tak nezaznívají tragické scény.

Slovanská epopej je po 84 letech vystavena ve Veletržním paláci

Monumentální dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej je po 84 letech znovu vystaveno ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze. Od čtvrtka se expozice otevře široké veřejnosti. Cyklus 20 obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů byl poprvé vystaven v roce 1928 právě ve Veletržním paláci. O několik let později byla plátna srolována a v depozitáři čekala na další výstavu až do roku 1963. Od té doby až do loňska visela v zámku v Moravském Krumlově, který ale léta chátral. O přemístění epopeje do Prahy, které Mucha dílo daroval, se hovořilo již od počátku 90. let. Po sporech se nakonec první obrazy vydaly na cestu do Prahy loni v únoru, poslední dorazily v listopadu. Definitivní umístění monumentálního díla stále není vyřešeno. Praha má Velkou dvoranu Veletržního paláce pronajatou od Národní galerie na dva roky. Ředitel Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Milan Bufka ale doufá, že dílo zůstane ve Velké dvoraně vystaveno alespoň pět let. Výstava bude pro veřejnost otevřena od čtvrtka, a to vždy od úterý do neděle od 10:00 do 18:00. Vstupné bude činit 180 korun.

Letošní ročník festivalu Pražské jaro nabídne téměř 50 koncertů

Letošní 67. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro od 12. května nabídne celkem 46 koncertů, dva mimořádné koncerty a šest operních představení připravených ve spolupráci s Národním divadlem a Státní operou Praha. Festival v sobotu zahájí již vyprodaný koncert s tradiční Smetanovou Mou vlastí v podání České filharmonie. Povede ji pětatřicetiletý Vasilij Petrenko, šéf Královského liverpoolského filharmonického orchestru. "Vážná hudba se musí posunout, jinak se z ní stane muzejní exponát," uvedl Vasilij Petrenko. Podotkl, že nebylo vždy jednoduché na zkouškách přesvědčit členy České filharmonie, aby "to hráli trochu jinak". Vasilij Petrenko debutoval na tuzemských pódiích v roce 2008 na festivalu Pražský podzim. Loni na Dvořákově Praze zařadil do programu i Dvořákovu symfonickou báseň Holoubek. "Miluju českou hudbu i pro její slovanské kořeny," řekl.

Kutnohorský hudební festival připomene Josefa Suka i zkázu Titaniku

Skladbu Potopení Titaniku britského minimalisty Gavina Bryarse uvedenou ke 100. výročí ztroskotání obřího parníku nebo vzpomínku na nedávno zesnulého houslistu Josefa Suka má na programu Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2012. Letošní ročník, který se uskuteční od 2. do 9. června, nabídne vystoupení téměř pěti desítek interpretů, což je zatím v pětileté historii přehlídky rekord, řekla ředitelka festivalu Alena Turková. Tahákem pro posluchače bude především Bryarsova působivá skladba, inspirovaná téměř biblickým příběhem potrestané pýchy. Podle uměleckého šéfa festivalu Jiřího Bárty je skladatel stoupencem teorie, že zvuk se šíří prostorem věčně, pouze lidské ucho ho neslyší, protože neustále slábne. Z tohoto pohledu se umělec díval i na tragédii, zejména na situaci, kdy na potápějící se lodi údajně do posledního okamžiku hráli hudebníci křesťanskou hymnu "Blíže k tobě, Bože můj". "Navodil iluzi nekonečného prostoru Atlantiku, kde doznívá tenhle hymnus. Na té inspiraci je celá skladba postavena," řekl Jiří Bárta.

Ze sportu:

Hokejisté Pardubic, úřadující mistři extraligy, zahájí příští ročník nejvyšší domácí soutěže v pátek 14. září na ledě Třince, který na trůnu pro nejlepší český tým vystřídali. Nováček z Chomutova bude hrát doma s Brnem. Rozhodl o tom čtvrteční los, který byl oproti minulosti veřejný. Extraligu totiž od nadcházející sezony bude řídit Český svaz ledního hokeje místo Asociace profesionálních klubů ledního hokeje. Vedení svazu se také rozhodlo pozměnit herní systém soutěže. Dva nejhorší týmy budou o udržení v extralize bojovat s finalisty první ligy ve čtyřčlenné baráži, která se bude hrát dvoukolově. Základní část bude mít tradičních 52 kol, model play off včetně předkola zůstal nezměněn.

Licenční komise FAČR na svém středečním zasedání zatím neudělila licenci pro start v příštím ročníku první fotbalové ligy Hradci Králové, Dukle Praha a Baníku Ostrava. Všechny tři kluby se mohou odvolat k licenčnímu tribunálu, který vydá konečné rozhodnutí. Celý proces musí být uzavřen do 31. května, kdy je nejzazší termín odeslání výsledků licenčního řízení orgánům UEFA.

Tenistka Lucie Hradecká potvrdila svou formu na turnaji v Madridu postupem z kvalifikace až do čtvrtfinále. Překvapivá středeční přemožitelka obhájkyně titulu Petry Kvitové v třetím kole na modré antuce porazila 6:2 a 7:6 Rusku Jekatěrinu Makarovovou. O semifinále bude 105. hráčka světa Lucie Hradecká bojovat s vítězkou US Open Samanthou Stosurovou, jež v předchozím kole vyřadila Petru Cetkovskou. Mezi nejlepších osm prošel také Tomáš Berdych, jenž deklasoval 6:1, 6:1 Francouze Gaela Monfilse.

Rakušan Klaus Mayrhofer se stal novým trenérem lyžařky Šárky Záhrobské. Mentorem bývalé mistryně světa a bronzové olympijské medailistky ve slalomu bude další rakouský odborník Jürgen Kriechbaum. Klaus Mayrhofer nahradil na postu kouče Pavla Šťastného, s kterým Šárka Záhrobská po uplynulé nevydařené sezoně ve Světovém poháru neprodloužila smlouvu.

Sportovní střelkyně Kateřina Emmons vsadila na klid a až do olympijských her v Londýně se bude připravovat doma v Plzni a nikoli v USA, kde žije s manželem Mattem. Olympijskou vítězku čekají Světové poháry v Miláně a Mnichově a potom ještě další dva mezinárodní závody. Před olympiádou bude trénovat vzduchovku i malorážku.

Vítězem 19. ročníku exhibičního závodu horských kol Pražské schody, který se jel poprvé jako Memoriál Roberta Bakaláře, se stal Španěl José Antonio Hermida. Třiatřicetiletý mistr světa z roku 2010 vyhrál i přes defekt, který na trati měl, s náskokem téměř půl minuty před domácími jezdci Kristiánem Hynkem a Janem Škarnitzlem.

Ve třetím utkání semifinále ligového play off už basketbalisté Nymburka překvapení nepřipustili a Kolín porazili vysoko 96:63. Poté, co v předchozím zápase svému polabskému rivalovi poprvé v historii těsně podlehli, mohou sérii ukončit v sobotu v Kolíně.

Páteční počasí v Česku:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle bouřky. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia.

10-05-2012